Busbaan terug in oude staat 'Maak van Nieuwkoopse Plassen geen kweekvijver' 'Alleen nog groen in de straatnamen' Rijn Veenstreek De vijftig gepasseerd Zoeterwoude krijgt nieuwe kastanjeboom" if: Duizend excuses en beterschap in debat over uitbreiding Hoogvliet Jonge dievegges betrapt alphen aan den run» Drie jeugdige winkeldievegges (in de leeftijd van 16 en 17 jaar) zijn gisteren door personeel van een winkel in de Aarhof in Alphen in de kraag gevat. Ze hadden make-up spul len en schoolartikelen gestolen. Later bleek dat ze gelijksoortige artikelen hadden gestolen bij een drogisterij aan de Van Man- dersloostaat. De meisjes zijn afkomstig uit Alphen, Kudelstaart en Aalsmeer. Ze zijn naar bureau Halt gestuurd voor een alter natieve straf. Moedige voorbijganger grijpt inbreker alphen aan den run Door vermetel optreden van een voorbijgan ger zijn vannacht twee inbrekers aangehouden. Het duo, allebei afkomstig uit Alphen en 19 en 20 jaar oud, probeerde in te bre ken in een winkel in winkelcentrum De Ridderhof toen de voor bijganger ingreep. Hij waarschuwde eerste de politie en greep vervolgens zelf de 19-jarige dief in de kraag. De andere inbreker bedreigde de moedige getuige nog met een hamer, maar durfde niet te slaan. Hij vluchtte weg op een snorfiets. Later in de nacht kwam hij zichzelf aangeven op het politiebureu en mocht hij bij zijn collega aanschuiven in de cel. zoeterwoude mark beekhuis Even leek het er op dat de ge meente Zoeterwoude een on derzoek zou instellen naar de bouw van een mini-parkeerga rage bij de Klaverhal. Maar de WD-motie waarin het voorstel werd gedaan, was gebaseerd op gegevens uit een onzorgvuldig ambtelijk rapport. Toen dat in de raad duidelijk werd, verloor de motie haar meerderheid. De WD vreest dat er met de bouw van 23 extra woningen aan de Bloemenweide een groot parkeerprobleem ontstaat, vooral in het weekeinde wan neer de Klaverhal wordt ge bruikt. Ook nadat de cijfers uit het rapport zijn verbeterd, telt Van der Kooi een tekort van 15 parkeerplaatsen. Daarom wil de partij onde.rzoeken of de par keergelegenheid bij de Klaver hal op twee niveaus kan worden gerealiseerd waarbij een uitbrei ding van het aantal parkeer plaatsen wordt verkregen. In de huidige plannen komen er eveneens extra parkeerplaatsen, maar die gaan ten koste van openbaar groen. 'Een goede af weging', zegt wethouder A. Rin- gersma (PZ/verkeer en milieu). In het WD-plan hoeft er geen groen te verdwijnen. „Het zou zo jammer zijn als er alleen nog groen zit in de straatnamen," vindt I. Sanders (WD). „Want er hoeft niet eens zo diep gegra ven te worden op die plek om niet boven het niveau van de Klaverhal uit te steken." Toch gaan de kosten in een vluchtige berekening van het college en enkele ambtenaren 'al gauw over het miljoen'. Maar volgens Van der Kooi is dat 'uit een zeer dikke duim gezogen'. Ringersma hield overigens vol dat er eerder te veel dan te wei nig parkeerplaatsen komen: „De parkeernorm is één staat tot één. We bouwen 23 extra woningen en er komen 23 extra parkeerplaatsen. En dat terwijl de norm voor bejaardenwonin gen één op 0,6 is; er komen ook acht bejaardenwoningen. Dus we maken 3,2 parkeerplaatsen te veel." VRIJDAG 24 FEBRUARI 1995 Leimuidense commissie fluit Kea terug De gemeente Jacobswoude moet zich aan de afspraak van het voormalige bestuur van Leimuiden houden en de busbaan bij de Dr. Strapenséastraat terugbrengen in de oude staat. Dat stelde een vrijwel unanieme commissie ruimtelijke ordening gisteravond vast. Hoewel de commissie een half jaar geleden al dergelijke uit spraken deed, stelde wethouder A. Kea toch voor de busbaan te laten liggen zoals die is. De commissie vond echter dat de gemeente haar belofte moet houden en niet kan terugkrab belen. De aanwonenden Straathof en Den Dekker wezen de com missie op de overeenkomst die zeven jaar geleden bij de aanleg van de busbaan met busmaat schappij Centraal Nederland is afgesloten. „We kregen een schadevergoeding voor de tijde lijke maatregel. Als het voor al tijd was geweest, waren die ver goedingen veel hoger geweest", aldus Den Dekker. Bij de aanleg van de busbaan werd de drie meter brede klin kerweg met anderhalve meter verbreed en van asfalt voorzien. Daarvoor sneuvelde een deel van de groenstrook. Den Dek ker: „Ik had zes meter groen strook voor de deur en die is nu nog maar 40 centimeter breed. We zitten nu met het volle ge luid en de gassen van de weg. We moeten zeker één keer per week de ramen poetsen, anders krijgen we de rommel er niet meer af." Kea zei dat de weg volgens het bestemmingsplan wel degelijk 4,5 meter breed mag zijn. „Centraal Nederland laat er geen bussen meer over rijden en een gedeelte van de baan is weggehaald. Het be zwaar tegen de busbaan ging om de dampende bussen en het gebrek aan privacy. Er is toch niemand die schade of overlast heeft van die 4,5 meter?" Zijn pleidooi kon de c sie echter ni „Waarom wordt het nou niet gewoon hersteld zoals oor spronkelijk de intentie was", vroeg F. Witteman (Gemeente belang) zich af. CDA'er C. Vink stelde voor het asfalt wel te la ten liggen en alleen de weg te versmallen. „Die klinkers zijn een achterhaald station. Maak een pad van drie meter en ver der groen." Witteman en D66'er P. van Hoesel steunden als eni gen de eis van de aanwonenden dat de klinkerweg wel moet te rugkomen. Alleen CDA'er C. van der Geest was het eens met de wethouder. „Laat die weg ge woon liggen." Onduidelijk is nog wie de restauratie van de weg moet gaan betalen. hazerswoude-rundukWel een bord dat aangeeft dat je de bebouwde kom inrijdt, geen bord dat je er aan herinnert dat je hier dus niet harder mag rijden dan vijftig kilometer per uur. Sinds de invoering van de nieuwe Wegenverkeerswet is zo'n bord niet meer verplicht. Maar misschien wel handig. In ieder geval rijdt het verkeer hier over het algemeen voorbij met snelheden die de vijftig ruimschoots passeren. En ineens hangt er dan een bord. Een bewoner die het langsscheurende blik zat is en wanhopig het recht in eigen hand neemt? „Nee, hoor. Ik ben vorige week vijftig geworden en mijn man heeft dat bord daarom opgehangen", vertelt Els Visser, bewoonster van het huis direct naast het bord. „Maar het heeft ook een dubbele betekenis: ze rijden hier wel erg hard. De vrachtwagens halen hier 's nachts gemakkelijk de honderd ki lometer." Op het gemeentehuis is het bord inmiddels ook opgemerkt. Het bord zal worden verwijderd, zo laat een woordvoerder weten. En een bord dat de voorbijgangers er nog eens aan herinnert dat ze hier niet harder dan vijftig mogen rijden? „Daar zullen we nog eens naar kijken." FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Er komt een nieuwe kastanje boom bij het muziekcentrum aan de Schenkelweg in Zoeter woude. Een ruime week gele den werd daar een 40 jaar oude kastanje gekapt, om plaats te maken voor een parkeerplaats. Aannemer Heijmans Wegen bouw had ten onrechte gedacht dat de boom ook onder de kap- vergunning viel. Omwonenden veroorzaakten nogal wat commotie, omdat de boom gespaard had moeten blijven in het belang van het dorpsschoon. Eén van hen: ,,'t Ligt nogal emotioneel: één streek van die motorzaag en die vreselijke versnipperaar. Het was dan wel Valentijnsdag, maar het was de verschrikkelijk ste dag van dit jaar." Vandaag krijgen de bewoners van de Schenkelweg een brief van I uitir de brievenbus, wa >u het bedrijf excuses aanbied m 3 boom aankondigt M „De nieuwe boom zal geet idei jaar oud zijn. Dat is technfs* niet mogelijk," verklaarde i houder A. Ringersma (PZ/op'ent bare werken) gisteravond inging raadsvergadering. Alle part 'r J i het met de kap van de boom fout is gemaakt. „Kennelijk de gemeente nooit helen I achterover leunen." vondp van der Kooi (WD). Wethouder Ringersma van de gelegenheid gebruik 1 direct maar te waarschu\ voor de kap van populierei el Dorp-Zuid. Die bomen vervangen door 'meer passeip bomen'. De populieren geve f veel schaduw en maken Windmolenbouwers tevergeefs naar Teraarse gemeenteraad Vertegenwoordigers van de Wind Energie Ontwikkelings Maaerb schappij (WEOM) zijn gisteravond voor niets naar de gemeent raad van Ter Aar gegaan. Ze wilden van het spreekrecht gebru maken om aandacht te vragen voor de mogelijkheden windmolenpark in de gemeente aan te leggen. De brief die da; over naar de raad was gestuurd, kwam echter niet op de lijst v ingekomen stukken en daarom was het de betrokkenen niet tot gestaan om hun zegje te doen. Verschillende agrariërs hebben bij de WEOM gevraagd wat mogelijkheden zijn voor energiewinning. De WEOM wil hiervc een windmetingsonderzoek doen, maar dan moet de gemeen wel bereid zijn om mee te werken embij de provincie eei ging van het desbetreffende bestemmingsplan aanvragen. WZHO klaagt over 'Breekijzer' Watermaatschappij Zuid Holland Oost (WZHO) heeft een klacht ingediend bij de Raad voor de Journalistiek tegen het consumen tenprogramma 'Breekijzer' van RTL 5. De klacht betreft de wijze van programmamaken. De maatschappij vraagt zich af of de ma nier van werken ethisch juist is. Op 25 januari van dit jaar stond programmamaker P. Storms in het hoofdkantoor van WZHO in Gouda. Hij zou dit volgens de maatschappij „zonder aankondiging, overleg, onderzoek of voorge sprek" hebben gedaan. Hij vroeg vervolgens met een draaiende ca mera achter zich om een gesprek met de directeur. Storms had op dat moment een klant van WZHO bij zich die een klacht behandeld wilde zien. „Onder druk van en chantage met de draaiende camera", is vol gens de organisatie besloten de zaak onmiddellijk te onderzoeken en Storms te woord te staan. WZHO vraagt zich echter in haar schrijven aan de Raad van de journalistiek onder meer af of een dergelijk programma zich niet eerst aan fatsoensnormen en daarna pas aan journalistieke normen dient te houden. hazerswoude-runduk ruud sep De interne afspraken bij het verlenen van een vergunning zijn al aangepast, en ook de klachtenprocedure wordt her zien. De gemeente gaat een hartig woordje spreken met de firma Hoogvliet en de wethou der belooft beterschap. Dat zijn de uitkomsten van een ander half uur durend debat over de manier waarop een bewoonster van de Rijndijk anderhalf jaar lang door de gemeente aan het lijntje is gehouden. Ans van der Voort woont recht tegenover het Rijnwoudse gemeentehuis aan de parallel weg langs de Rijndijk. Sinds jaar en dag zit er vlak naast haar huis een Hoogvliet-supermarkt. Vooral op zaterdag zorgt dat voor een flinke verkeerschaos in de straat. Anderhalfjaar geleden hoorde Van der Voort onder an dere van de caissières dat Hoogvliet aan de andere kant van haar huis een tweede vesti ging zou openen. Omdat zij weinig zin had in nog meer overlast, stapte de Hazerswoud- se naar het gemeentehuis om navraag te doen. En daar hoor de ze van iedereen dat het loos alarm was: volgens het bestem mingsplan mocht er even ver derop helemaal geen winkel ko men. Niets aan de hand dus. Wat de ambtenaren over het hoofd zagen, was dat de be stemming inmiddels was gewij zigd. En terwijl aan de ene kant van het gemeentehuis de bouw- aanvraag van de supermarkt binnen kwam, bleef de andere kant glashard beweren dat er nooit een tweede Hoogvliet zou komen. Er verrees een bouw keet op de parallelweg, en me neer Hoogvliet ging alleen maar zijn gevel opknappen. Pas toen het werk aan de tweede vesti ging al in volle gang was, gaf ook de gemeentehuis toe dat er inderdaad iets gebeurde. „Maar ze zijn nou al halverwege. Dat kunnen we niet meer terug draaien. Dat vindt u toch ook, mevrouw?" De tweede Hoogvliet (de 'drankenwinkel') werd uiteinde lijk de afgelopen zomer ge opend zonder dat de bewoon ster een bezwaarschrift had kunnen indienen. Dat wil zeg gen: dat had nog wel gekund, maar niemand die haar daarop wees. Pas een maand nadat de tweede winkel zijn deuren opende, werd officieel de bouw vergunning afgegeven. En toen Van der Voort het waagde bij de gemeente te klagen, werd zij di rect doorverbonden met de ambtenaar die haar maanden lang foute informatie had ver strekt. „Alles is misgegaan, wat maar mis kon gaan", vatte M. van Leeuwen (SGP/RPF) de gang van zaken kort samen. Samen met de andere leden van de commissie algemene zaken wil de hij van burgemeester M. Boelen en verantwoordelijk wethouder G. Hoogendoorn- Oskam horen hoe het allèmaal zo heeft kunnen lopen. Dat de ene kant van het ge meentehuis niet wist waar de andere kant mee bezig was, kwam volgens Hoogendoorn doordat de bestemmingsplan- wijziging was behandeld door een tijdelijke kracht. Die had de zaak niet duidelijk in het archief ondergebracht. Om ervoor te zorgen dat er geen foute infor matie over bestemmingsplan nen meer wordt gegeven, zijn de procedures inmiddels flink aangescherpt. Er wordt meer overlegd tussen de betrokken afdelingen en de informatie wordt centraal opgeslagen. Ten slotte zal de ambtenaren wor den ingeprent dat ze beter een zaak goed uit kunnen zoeken, ook al betekent dat dat ze niet direct een antwoord kunnen ge ven. „We zijn té klantvriende lijk", probeerde Hoogendoorn het verhaal een positieve wen ding te geven. „We willen direct antwoord geven. Maar vaak is het beter om even bedenktijd te Dat Van der Voort bij haar klacht - geheel volgens de pro cedures - meteen werd door verbonden met de veroorzaker van haar klacht, vond de com missie weinig elegant. „De klachtenprocedure werkt dus niet", concludeerde M. Balk- Hooghuis (D66) kortaf. Daar was iedereen het mee eens. En dus gaat de procedure op de helling. Teiwijl de commissiele den werden overvallen door een gevoel van onmacht, maakten Boelen en Hoogendoorn dui zend excuses naar Van der Voort. Zij werd door het tweetal uitgenodigd om de zaak nog eens te komen bespreken, sa men met andere bewoners van de parallelweg en met Hoog vliet. Want uiteindelijk was het allemaal begonnen om de over last die de supermarkt dagelijks veroorzaakt. Geen hardhou in beschoeiing Aardamseweg De beschoeiing van de Aarda seweg Ter Aar moet nodig den vervangen. Het huid voorstel om dat te doen hardhout zou 150.000 guld gaan kosten. CDA-raads Schouten vroeg gisteravond het college eerst nog e eus naar alternatieven kij Volgens Schouten is dit niet leen beter voor het milieu, ook goedkoper. Een bescho ing van glasvezelcement volgens hem slechts rond 80.000 gulden kosten. Volge wethouder Ruygrok is keken naar alternatieve mate alen en zouden deze niet kwaliteitseisen voldoen, blijkt dat er wel een kunststof is en dat het indi daad goedkoper is, zullen die mogelijkheden opnieuw derzoeken", aldus Ruygrok. Nog vele vraagtekens bij palingsterfte nieuwkoop/noorden erna straatsma Milieu-organisaties houden re kening met de mogelijkheid dat het verwijderen van fosfaten uit de Nieuwkoopse Plassen van invloed is op de palingstand. Echter, de massale sterfte en ziekten kunnen volgens hen ook heel andere oorzaken hebben. Nieuwkoper F. Alta van Na tuurmonumenten verwijt de Visserijvereniging Nieuwkoop- /Noorden dat ze een 'zonde bok' zoekt voor de slechte con ditie van de paling. De vereni ging sprak onlangs het vermoe den uit dat defosfatering de boosdoener is. „Dat zou kun nen," zegt Alta. „maar er zijn ook tal van andere oorzaken mogelijk." Toenemende verontreiniging van het water is volgens Alta een van die andere mogelijkhe den. „De fosfaten worden sinds enkele jaren wel uit het water gehaald, maar we zitten toch nog met een erfenis van enkele tientallen jaren. Bij het Zuidein de is het nog nauwelijks merk baar dat het water schoner wordt." Zomers is de Zuidpias regelmatig bedekt met een groene laag algen. „Die zakt naar de bodem waar ze wordt omgezet in ammoniak. Die stof tast de slijmlaag van palingen Als het water schoner wordt, kan dat ook in het nadeel van de paling werken. Alta: „Scho ner water is minder voedselrijk, want er zijn minder algen. Voor de ene vissoort is dat gunstig, voor de andere vissoort niet. Brasem leeft bijvoorbeeld het liefst in troebel water, snoek het liefst in helder water." Uit on derzoek is gebleken dat in de relatief schone Noordeinderplas veel minder vis per hectare zit dan in de vuilere Zuidpias. Alta zegt ook dat het soort een gebied waar slechts 15 t< 20 fuiken per 200 hectare w ren. Dus de druk op de Nieuv koopse Plassen is wel groot.M< Het Hoogheemraadschap va Rijnland gelooft niet dat de toi voeging van ijzerchloride aa |jc de Nieuwkoopse Plassen va invloed is op de visstan °.c „IJzerchloride is op zich een n n' tuurlijke stof die ook in hi drinkwater zit", aldus eesc woordvoerder. IJzerchlorit P' wordt gebruikt om het instriVt mende water vanuit de Oud Rijn fosfaatvrij te maken. Dot toevoeging van deze stof 'vlol 0 ken' de fosfaten en slaan ze vei volgens neer op de boden j) Daar komen ze terecht in per: gaten die uitgebaggerd worden FI. Muilerman van de Zuit n hollandse Milieufederatie is nil ongerust over de slechte cond tie van de Nieuwkoopse palinj r' „De Nieuwkoopse Plassen mof S ten geen kweekvijver zijn vot| paling. Er moet een natuurlij evenwicht zijn; als er veel fosfa ten zijn, ben je heel ver weg va dat natuurlijke evenwicht. De fosfatering betekent dan dat d ene vissort terugkomt en he met de andere vissoort mis schien wat minder gaat. Noi dan moet de kweek van palin maar ergens anders gebeurei Wij zijn sowieso niet zo voor he uitzetten van vissen." Alta zegt dat Natuurmomen ten in het algemeen 'niet ei voor' het uitzetten van dieren is maar voor de paling een uitzon dering maakt. „De aal is val oorsprong een inheemse vis soort en hoort in de Niewkoop se Plassen thuis. Ik vind het dal ook zeker goed om te onderzoe ken waardoor de conditie vai de paling zo achteruitgaat. E zijn allerlei factoren die nog nie bekend zijn. En de neveneffec ten van defosfatering zijn ooi nog niet vastgesteld." De aal is van oorsprong een inheemse vissoort en hoort volgens F. Alta in de Niewkoopse Plassen thuis. glasaal dat jaarlijks in de Neder- zet. Misschien is dat een ander suggestie dat de palingstand landse binnenwateren wordt soort dan de aal die bij de Af- achteruit gaat door overbevis- uitgezet, is veranderd. Er wordt sluitdijk wordt gevangen en uit- sing, gelooft Alta niet. „Ik heb tegenwoordig erg veel aal uit gezet." niet de indruk dat het aantal Portugal gehaald en hier uitge- De door sommigen geuite fuiken de afgelopen jaren is toe genomen. Maar ik moet wel zeggen dat er hier intensief wordt gevist. Er staat gemiddeld een fuik per hectare. Ik ben wel eens in Overijssel geweest in

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14