Raadsman: nieuw bverleg niet zinvol Itrijd om Valkenburg herleeft Uw oude meubelen zijn nu bij Baalbergen flink geld waard! eve Martine ursus allochtonen succes Belastingtruc Voorschoten baart zorgen Elektra woningen vernieuwd Speelplaats voor oudere kinderen 'Nacht is een stukje van mezelf geworden' tIJDAG 24 FEBRUARI 1995 chef hennyvan egmond, 071-356414. plv -chef hans koenekoop, 071-356429 ;n Vervolg van voorpagina 3cht;t voorstel van president Van Delden van de Haagse :htbank om de provincie Zuid-Holland en Oegstgeest ze rinieuw te laten overleggen over de Broek en Simontjes- ilder heeft volgens De Savomin Lohman niet veel zin. de raadsman van de provincie was 1994 het jaar overleg. „En er is uiteindelijk geen financiële over- jnstemming tussen Leiden en Oegstgeest bereikt, nu inoet er zo snel mogelijk met de bouw worden begon- stelt de advocaat. wl! i haag/oegstgeest man leefmans lgens raadsman Mentink van ;stgeest zit 'm daarin nu juist kneep. Oegstgeest voldeed n alle oorspronkelijke voor- iarden van Zuid-Holland, lar daar kwam later de eis bij dat Oegstgeest en Leiden het eens moesten worden over de kosten van de renovatie van het Trekvaartplein en de infrastruc tuur daaromheen. Dat was kat- in-het-bakkie voor Leiden. De Sleutelstad kon de financiële ei sen voor haar eigen achterstallig onderhoud hoog opschroeven, Meisje gewond bij botsing •iderdorpEen 14-jarig Leiderdorps meisje is gewond geraakt iij een botsing nabij de school aan de Godfried Bomansstraat in aar woonplaats. Het meisje werd aangereden door een 17-jari- bM e Leidenaar op een bromfiets. Hij dacht dat zij rechtdoor zou !Y",", ijden, maar het meisje sloeg linksaf het schoolplein op. Beide iestuurders kwamen ten val, het meisje brak daarbij haar on- erarm en liep schaafwonden op. Ze werd overgebracht naar het t. Elisabethziekenhuis. Hardrijders op de bon itgeest 161 automobilisten die gisteren over de Warmon- lerweg, de Lange Voort of Geversstraat in Oegstgeest reden, unnen een acceptgiro met een forse boete tegemoet zien. De adar heeft hen allemaal betrapt op te hard rijden door deze traten, waar 50 kilometer per uur de toegestane snelheid is. jrtien cursisten van buiten- K ïdse afkomst zijn klaar voor opleiding tot ziekenverzor- r. Ze kregen gisteravond tij- ins een feestje in opleidingsin- ituut Poelweyde in Oegstgeest in certificaat uitgereikt voor it behalen van een voorberei dde cursus, die onderdeel van het project In- \i stroom Allochtonen. In dat pro ject werken Poelweyde en de verpleeghuizen Overduin (Kat wijk) en Zuydtwijck (Leiden) sa men. Poelweyde heeft de al lochtonen de afgelopen 14 we ken de Nederlandse taal en an dere vaardigheden geleerd. De opleiding die ze nu gaan volgen, geeft hen straks de garantie op een baan bij een van de twee verpleeghuizen. Eigen stek Vluchtelingenwerk Stichting Vluchtelingenwerk biderdorp krijgt een eigen oimte in cultureel centrum luzenhof aan de Cor Gordijn- igel. Het kantoortje wordt be- april officieel geopend. Vol- kns voorzitter W. Kijzers heeft 3 luchtelingenwerk de ruimte i prd nodig. ,,Tot dusver kwa- y pen wij bij de mensen thuis of mensen bij ons thuis. Dat is 4 liet het groeiend aantal vluch telingen niet meer te doen. Dan moet je het toch wat zakelijker aanpakken," vindt Kijzers. Ove rigens heeft de stichting giste ren met de gemeente Leider dorp nieuwe afspraken gemaakt over de opvang en begeleiding van vluchtelingen. Het nieuwe samenwerkings contract werd ondertekend door loco-burgemeester C. Hui gen namens de gemeente en Kijzers namens Vluchtelingen werk. want als Oegstgeest er niet aan wilde voldoen, ging de polder naar de grootste van de twee gemeenten. Zuid-Holland moet van Van Delden met een duidelijk 'ver langlijstje' komen met eisen waaraan Oegstgeest moet vol doen. Kortom, de provincie moet opnieuw onderhandelen „Maar dan wel serieus", voegde Van Delden de vertegenwoordi gers van de provincie toe. Vooral die laatste toevoeging van de rechtbankpresident was hoopgevend voor de Oegstgees- te wethouder G. van Eisen. Zijn voorganger Lisman had altijd al gezegd dat de provincie duide lijk op de hand van Leiden was. „En nu moeten ze opnieuw pra ten en nu komt er ook resultaat, let maar op", laat Van Eisen we- voorschoten frank buurman De gemeenteraad van Voor schoten is gisteravond akkoord gegaan met de oprichting van een Stichting Exploitatie Onroe rend Goed, die het nieuwe ge bouw voor Klein Gevaarlijk Af val (KGA) gaat exploiteren. De oprichting van de stichting is een constructie die belasting voordeel oplevert. De gemeente huurt het gebouw van de stich ting en kan omzetbelasting te rugvorderen. Het gaat daarbij om een bedrag van ongeveer 40.000 gulden. De fracties van PvdA en Groen Links stemden gister avond tegen het voorstel. Zij vinden dat een lokaal bestuur deze vorm van belastingontwij king niet zou mogen toepassen. S. Harlaar (Groen Links) vreesde zelfs dat Voorschoten op den duur toch de ontweken omzet belasting moet betalen omdat staatssecretaris Vermeend van financiën probeert door middel van nieuwe wetgeving het op zetten van dit soort constructies onmogelijk te maken. Wethouder F. ten Have van fi nanciën was daar echter niet bang voor. „De staatssecretaris probeert al langer de zaak dicht te timmeren, maar tot op heden is dat nog niet gelukt. Het is twijfelachtig of het ooit zal luk ken, want dan stuit het ministe rie op Europese regelgeving. We kunnen hier dus met een gerust hart aan beginnen", stelde de wethouder. voorschoten frank buurman De gemeenteraad van Voor schoten heeft gisteravond be sloten om de elektrische instal laties in 27 gemeentelijke wo ningen te vernieuwen. Daarmee is een bedrag gemoeid van 52.000 gulden. Het gaat om wo ningen aan de Tolstraat, de Stadwijkstraat en de Parkstraat. Vernieuwing van de elektra in de huurwoningen is hard nodig omdat de leidingen oud zijn en de aarding gebrekkig. Ook is er door het ontbreken van wand- contactdozen op de eerste ver dieping van de woningen een gevaarlijke situatie ontstaan met veel verlengsnoeren en ver- deelstekkers. Dit heeft overbe lasting en kortsluiting tot ge volg. De gemeente wil de ge vaarlijke situatie niet langer la ten voortduren. Aan de 27 vooroorlogse huur woningen is nooit groot onder houd gepleegd. Het gaat om kleine huizen met veel oudere bewoners die daaraan geen be hoefte hadden, omdat ze geen grote huurverhogingen wilden gaan betalen. Op grond daarvan bestond in 1982 al het plan om de woningen voor 1992 te slo pen. Daar is het echter nooit van gekomen. De woningen zijn nu op veel punten behoorlijk verouderd. Zo zijn de waterlei dingen gedeeltelijk nog van lood. In de gemeenteraad werd gis teravond door de kleine linkse partijen kritiek uitgeoefend op het, college, omdat er sprake zou zijn van een onaanvaardba re situatie voor de bewoners. Zij vonden dat de gemeente ook de loden waterleidingen zou moe ten vervangen, alsmede eventu eel aanwezig asbest. voorschoten De nieuwbouwwijk Starrenburg in Voorschoten krijgt twaalf nieuwe speelplaatsen. Een daarvan is deze speelplaats aan het Verzetsstrijderspad in Voorschoten. Het lijkt een gevaarlijke plaats voor de kinderen: geen afzettingen en overal water om in te vallen. De schijn bedriegt echter; het gaat om een speelplaats voor kinderen vanaf 9 jaar, die zich in de regel prima in het water kunnen redden. De speeltoestellen zijn speciaal aangepast. De jongere kinderen kunnen er door een hoge opstap geen ge bruik van maken. Bovendien ligt de 'uitdagende' speelplaats ver van de woningen af. Voor de kleuters zijn er speelplaatsen vlak bij de huizen in Starrenburg. foto loek zuyderduin I. Portengen schreef boek over dorpsdrama alkenburg eric de jager de vroege ochtend van 10 ïei 1940 exploderen drie bom- ïen op het vliegveld van Val- enburg. De knallen zijn het lartsein voor een vijf dagen du- inde hel voor de inwoners van et dorp. Valkenburger J. Por- ingen beschreef die eerste oor- igsdagen, waarin het oude orpje door Nederlandse ka- onnen uit Katwijk en Oegst- eest met de grond gelijkge- laakt werd. Het boek, 'Her- :efd verleden. Strijd om Val- enburg in mei 1940', verschijnt april. Valkenburg lag op de route, ie de Duitse troepen naar Den laag hadden uitgestippeld. Het lan was, vanaf het vliegveld laar Den Haag door te stomen, m daar Koningin Wilhelmina, Ie regering en de defensiestaf lit te schakelen. In alle vroegte lombardeerde de Luftwaffe de liegbasis. Vervolgens sneeuw- le het parachutisten boven Val- tenburg. De Nazi-luchtmacht had ech- er een kleine misrekening ge naakt. De transportvliegtuigen net versterkingen waren te waar voor de zachte grond van iet vliegveld. Al snel stonden de nachines muurvast en konden le Duitsers geen troepen meer invoeren. De ongeveer dui dend soldaten die wel geland varen, rukten direct op naar het lorp. Nederlandse militairen uit de iele Bollenstreek omsingelden •m b Valkenburg. „Ze dachten maar g°' lan één ding: de vijand moest 536! verdreven worden, koste wat iet kost. De Nederlanders wil den niet met de Duitsers pra ten, ze schoten meteen", vertelt de 65-jarige Portengen over het 'ervolg van de landing. Kanon- Valkenburg werd door beschietingen zwaar getroffen. nen in Oegstgeest en Katwijk werden in stelling gebracht. De kerk van Valkenburg diende als mikpunt. Terwijl in de kerk ongeveer 300 Nederlandse krijgsgevange nen waren opgesloten. En enke le tientallen meters verder lagen 200 gewonden in een noodhos pitaal. Ook café Ramp, waarin de mannelijke inwoners van Valkenburg waren verzameld, kreeg het zwaar te verduren. Van het dorpscentrum bleef weinig over. Maar de Duitse be zetters zaten er nog steeds. On danks de vernietigende vuur kracht die op de eigen burgers gericht was, slaagde het Neder landse leger er niet in de inge sloten Nazi's te overmeesteren. „Ik heb geprobeerd zowel de militaire aspecten, als de burge raspecten te beschrijven. Het gaat mij vooral om de mensen", zegt Portengen. „Gebouwen in teresseren mij minder. Het doen en laten van mensen, nu en toen, dat is interessant." Portengen schreef eerder al over de geschiedenis van Val kenburg. In 'Zicht op oud Val kenburg' vertelt hij de historie van de Romeinse tot aan de Franse tijd. „Dat boek vroeg ei genlijk om een vervolg. Toen ben ik me gaan oriënteren en kwam ik bijna als vanzelf op de oorlog terecht. Met het oog op de vijftigjarige herdenking van de bevrijding ben ik in de strijd om Valkenburg gedoken. Dat boeide me verschrikkelijk en al snel bleek, dat ik over een pe riode van vijf dagen een heel boek kon volschrijven. Dus heb ik het daar bij gelaten." Voor het boek heeft Porten gen ruim vijftig inwoners van Valkenburg geïterviewd. Verder maakte hij gebruik van een aan tal verslagen, die vlak na de strijd werden opgetekend. Daar waren optekeningen van slacht offers en soldaten bij, maar ook de gevechtsverslagen van de Koninklijke Landmacht. „Het is allemaal ruim vijftig jaar gele den gebeurd, dus er zijn steeds minder levende getuigen. En ze vergeten steeds meer. Daarom had ik veel steun aan de versla gen." De oplage van het tweehon derdvijftig pagina's tellende werk blijft beperkt tot drie a vierhonderd exemplaren. „Ik breng het in eigen beheer uit, dus ik draai zelf voor alle kosten op. Daarom kan ik er niet teveel drukken", verklaart de schrijver. „Ach, het is een hobby en hob by's kosten nu eenmaal geld. Ik ben al tevreden als ik er niet te veel op moet toeleggen. Dat moet wel lukken. Ik heb al aar dig wat bestellingen, waaronder een aantal van de gemeente Valkenburg. Die willen de boe ken als relatiegeschenk wegge ven. Maar nogmaals, het gaat niet om geld, het gaat om het verhaal van de Valkenburgers. Ik vond het langzamerhand wel tijd voor een boek als dit." warmond arie schakenbos Het tekort van de Stichting Mu ziekschool Warmond is niet zo hoog als eerder geraamd. In de vergadering van de commissie burgerzaken en bestuur afgelo pen dinsdag werd een stuk uit gereikt waarin over 1994 en 1995 een extra tekort van 8000 gulden werd vermeld. Gister avond in de commissie midde len, informatisering en perso neel (MIP) maakte het bestuur van de muziekschool duidelijk dat dit bedrag het hele tekort over beide jaren vormt. Dat is ruim 5000 gulden minder dan in een eerder voorstel werd ver meld. Aanleiding voor deze bijstel ling was het gereedkomen van het exploitatieoverzicht over 1994. „Wij doen ons best de eindjes aan elkaar te knopen", aldus penningmeester G. v.d. Horst, die voor dit jaar ook met een tekort op de begroting wordt geconfronteerd. De leden van de commissie MIP lieten het bestuur weten de cijfers wel begrepen te hebben en positief te adviseren over het bestem men van 8000 gulden ten laste van de post onvoorzien. Wethouder J. van der Poel wilde wachten tot de fusie tus sen het gemeentelijke woning bouwbedrijf en de woning bouwcorporaties in Voorscho ten een feit is. Die fusie moet in de komende maanden zijn be slag krijgen. De nieuwe eigenaar van de woningen zal dan moe ten beslissen wat er moet ge beuren. De wethouder sloot niet uit dat er alsnog tot sloop wordt overgegaan, waarna nieuwe woningen voor de be woners zullen worden ge bouwd. VRIJE TIJD Dit is uw kans! Hoe hoger uw aankoopbedrag, hoe hoger de inruilpremie! Tekort muziekschool valt mee LEIDEN Snooker. In de Snookerij aan het Utrechts Veer begint dinsdag 7 maart een cursus snooker voor beginners. Opgeven voor de cursus, die uit vier lessen plus een afsluitend toernooi bestaat, kan bij de sector sport en recreatie: 071-315601 (tussen 9.00 en 10.00 uur). De kosten van deze minicursus bedragen 60 gulden, 55-plussers betalen 50 gulden. Watersport. Watersportvereniging Leiden houdt zondag 26 februari een nautische beurs in het clubgebouw aan het Marowijnepad (ach ter de Paramaribostraat). De beurs begint om 12.00 uur. Koopjesmarkt. In het LDM-gebouw aan de Middelstegracht 38 wordt zondag 26 februari een koopjesmarkt gehouden. Met tweede hands goederen en zelfgemaakte artikelen. De markt duurt van 11.00 tot 16.00 uur. Zuid-Afnka. Bij Afrika-stichting De Baobab geeft Thelma Ravell maandag 27 februari een lezing over Zuid-Afrika. Ze gaat in op de vraag of de verwachtingen van de bevolking na de verkiezingen zijn waargemaakt. De lezing begint om 20.00 uur in De Bakkerij aan de Oude Rijn 44. Invalidenhuis. Leden van de stichting tot behoud van het Koninklijk Militair Invalidenhuis geven zondag 26 februari en zondag 5 maart rondleidingen bij het gebouw aan de Rijndijk, waarover op 8 maart een referendum wordt gehouden. Er bestaat tussen 13.00 en 16.00 uur de mogelijkheid de veel besproken monumentale bomen en de serre te bezichtigen. Verzamelen bij de praktijkingang aan de Kern straat 11. LEIDERDORP Klaverjassen. Bij drumfanfare Tamarco kan op zondag 26 februari 's middags worden geklaverjast en gesjoeld. Paling en vlees zitten in het prijzenpakket. Tamarco is gevestigd aan de Splinterlaan 89a. Aanvang: 14.00 uur. De inleg bij het klaverjassen is 10 gulden en bij het sjoelen 3,50 gulden. WASSENAAR Jazz. De Wassenaarse Jazzclub heeft voor zaterdag 25 februari de Hot Jazz Naguine uitgenodigd voor een optreden in café Maaldrift (Rijksstraatweg 187). Leden betalen 5 gulden om te mogen luisteren, niet-leden 7 gulden. Het optreden begint om 21.30 uur. Worldlove. Het muzikale duo Worldlove treedt zaterdag 25 februari op in het café van de Wassenaarse jongerensoos Twilight Zone. Gita rist/zanger Allard de Feber en bassist Thijs Vlaszaty spelen vanaf on geveer 22.00 hun eigen akoestische nummers. Twilight Zone zetelt in boerderij Ter Weer aan de Deijlerweg 153. OEGSTGEEST Foetsie. Spannend, ludiek en sensationeel. Zo kondigt het poppen- spektakel Circus Foetsie Doei de voorstelling op dinsdag 28 februari bij de Stichting Jeugd en Jongerenwerk in Oegstgeest (SJJO) aan. De voorstelling is speciaal voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. De SJJO is gevestigd aan het Boerhaaveplein 13. Aanvang voorstelling 15.00 uur, entree 4 gulden. VOORSCHOTEN Zwemmen. In zwembad Het Wedde aan de Richard Wagnerlaan worden in de voorjaarsvakantie verschillende activiteiten gehouden. Het bad is op maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag geopend van 13.30 tot 15.30 uur en de toegang kost dan 3 gulden. Op dinsdag 28 februari is er carnavalszwemmen, waarbij kinderen verkleed kunnen komen en worden geschminkt. Op 1 maart is er disco-zwemmen. gebieden valt wat te beleven, bekijken en beluisteren. Er zijn demonstraties van onder meer square dansen en reddend; zwemmen. De Nacht wordt op-; geluisterd met live-muziek, van 'evergreens' tot muziek uit de jaren zestig en zeventig. Brieven schrijven voor Amnesty Interna tional staat ook op het progra- ma. „Verder nodigen we pleegouders van een Foster Pa- rents-kindje uit om te schrijven. Vorig jaar hebben we als red dingsbrigade ook een kindje ge adopteerd." De opbrengsten van de loterij komen ten goede aan Amnesty en Foster Parents. Radio Leiderdorp doet de hele nacht live-verslag van de ge beurtenissen. LEIDERDORP JUDY NIHOF Voor de organisatie van de Nacht van Leiderdorp wordt het steeds moeilijker sponsors bin nen te halen. De begroting voor het sportieve en culturele eve nement, dat voor de derde keer wordt gehouden, is dan ook nog niet rond. „We moeten dit keer meer achter sponsors aanlo pen", zegt coördinator Hans Roest. Vijf maanden geleden begon nen Roest en een aantal andere leden van de Leiderdorpse Red dingsbrigade met de voorberei dingen voor de Nacht van Lei derdorp die van 17 op 18 maart wordt gehouden. „Er komt best veel bij kijken. Zelf ben ik er 10 tot 15 uur in de week mee be zig," aldus Roest. Al die moeite is niet voor niets. Vorig jaar werd het evenement volgens de coördinator een succes. „Het was ontzettend gezellig en druk. Ik denk dat er 3000 mensen wa ren." De charme van de Nacht van Leiderdorp kan Roest niet in een paar woorden uitdruk ken. „Het is ontzettend leuk. Je gaat even bij het voetbal kijken, even naar de muziek luisteren, je doet mee aan de loterij. En je komt veel bekenden tegen." De Nacht van Leiderdorp wordt net als vorige keren ge houden in en om sport- en re creatiecentrum De Does. De he le nacht is er van alles te doen. Voor jong en oud. Wie sportief is aangelegd, kan zich inschrij ven voor diverse marathons, zoals een zwem- en een fitnes smarathon. Maar ook op andere Inschrijven voor diverse ma rathons kan nog steeds, al is de voetbalmarathon al helemaal volgeboekt. In totaal konden zich veertien voetbalteams op-; geven. „Vorig jaar deden er nog zestien teams mee. Maar daar door waren er te lange rusttij den en begonnen spelers zich te vervelen." Het sportieve en culturele evenement begint volgens Roest steeds meer een begrip te worden in de gemeente. Voor hem is het in elk geval het hoogtepunt van het jaar. „Ik doe het nu voor de derde keer. De Nacht van Leiderdorp is een stukje van mezelf geworden." De Nacht van Leiderdorp be gint vrijdagavond 17 maart om 19.00 uur en eindigt zaterdag ochtend om 8.00 uur. De toe gang is gratis. 20.30 uur Nederland 1 K. Met o.a. opvang voor twee afgedankte apen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13