Kleine organisaties willen eigen omroep Kerk Samenleving Omstreden pater Rogier 't Hoen breekt met het bisdom Roermond De stille luyden VRIJDAG 24 FEBRUARI 1995 BUITENLAND KORT Moord De moord op de homoseksu ele predikant Joseph Doucé in 1990 in Parijs is volgens de Franse minister Pasqua van binnenlandse zaken door in specteurs van de politie lichtingendienst De vriend van het slachtoffer, Guy Bondar, heeft om her opening van het justitieel on derzoek gevraagd. Zijn advo caat, Olivier Metzner, wil dat het openbaar ministerie Pas qua verhoort. Kennelijk be schikt de minister over gege vens die de justitie niet heeft, aldus Metzner. Doucé, bap tist, heeft psychologie en seksuologie aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam ge studeerd. Hij was oprichter en directeur van een cen trum in Parijs voor pastorale zorg aan seksuele minderhe den. De protestantse kerk van Frankrijk, die niets van deze activiteiten wilde we ten, ontnam hem in 1985 zijn bevoegdheden als predi kant. De politie verdacht hem ervan een schakel te zijn in een internationaal netwerk van kinderporno. Polen Paus Johannes Paulus II be zoekt in mei waarschijnlijk opnieuw Polen. Het wordt het zesde bezoek van Karol Wojtyla aan zijn vaderland sinds hij in 1978 tot paus werd benoemd. De paus zal dan vanuit Tsjechië, waar hij op 21 mei in Olomouc de te- genreformator Jan Sarkander zalig spreekt, een kort bezoek aan Skoczow in het nabijge legen Polen brengen. Skoczow is de geboorteplaats van Sarkander (1576 - 1620). De reis naar Tsjechië staat al vast, die naar Polen nog niet. Verder is de paus van plan dit jaar België, Slowakije, en kele Afrikaanse landen en de Verenigde Staten te bezoe ken. Verontwaardigd De protestantse kerken in Tsjechië hebben verontwaar digd gereageerd op de ko mende zaligverklaring van Sarkander. Als dat doorgaat, wordt de oecumenische dienst afgelast, aldus Pavel Smetana, een vooraanstaand kerkleider uit Praag. Sarkan der was volgens Smetana één van de drijvende krachten achter de gedwongen over gang van Boheemse pro testanten naar de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Sarkander werd op 17 maart 1620 door protestantse edelen doodge marteld. In brieven aan de paus en het aartsbisdom Olomouc waarschuwde Smetana voor een voorlopig einde aan de goede oecume nische betrekkingen in het land. NEDERWEERT ANP De omstreden pater Rogier 't Hoen (66) uit het Limburgse Nederweert, die in aanvaring kwam met de pastoors van het dekenaat Weert, heeft zelf een einde gemaakt aan dit conflict. Hij wil niet langer pastoraal werk doen binnen het bisdom Roermond. ,,Het werken wordt me hier onmogelijk gemaakt. Ik kan elders wel terecht om pas toraal werkzaam te zijn." Zijn besluit is hem ingegeven door het feit dat er in het bis dom Roermond na het aftreden van de zeer conservatieve bis schop Gijsen niets ten goede is veranderd. „Zijn opvolger, bis schop Frans Wiertz, is een ai mabel mens maar hij kan mij geen ruimte bieden voor mijn kerkopvatting. Hij is de gevan gene van zijn staf die nog altijd op de lijn-Gijsen zit." Pater 't Hoen is vooral verbol gen over de handelwijze van vicaris-generaal dr. H. van der Meer, een pater jezuïet, 't Hoen sprak kortgeleden met hem over het conflict met de pas toors in het dekenaat Weert. „Het was een hartelijk gesprek, maar dat bleek slechts schijn te zijn, zo bleek naderhand. Van der Meer heeft een voor mij grievende brief geschreven aan een bruidspaar waarvan ik het huwelijk kerkelijk heb ingeze gend." Daarin schreef Van der Meer. aldus 't Hoen, dat de omstreden pater de mensen maar wat voorspiegelt. Hij zou volgens Van der Meer niet de liturgie van de kerk maar de liturgie van 't Hoen volgen. „Door zijn feitelijk spreken over de kerk jaagt 't Hoen de mensen die hij naar de kerk heeft gebracht, er weer even hard uit", aldus Van der Meer. Die tekst noemt 't Hoen beledi gend. Voor hem is de brief van vicaris Van der Meer de druppel die de emmer doet overlopen. AMSTERDAM Ruim dertig levensbeschouwelijk getinte organisaties richten vandaag in Amsterdam de omroepvereniging Fo rum op. De overwegend kleine Derde Wereld-, milieu-, vredes- en vrouwengroepen hopen gezamenlijk op een uur zendtijd op televisie en vijf uur radiozendtijd. aarde en de kosmos'. Forum wil stem geven aan groepen die zich in deze levens beschouwing herkennen, aldus Wijn. „Er gebeurt op landelijk en plaatselijk niveau binnen de ze organisaties zo ontzettend veel. Het is echt vreemd dat de ze beweging geen stem heeft op radio en televisie." Wijn schat de gezamenlijke achterban op zo'n 60.000 men sen. Tot de organisaties beho ren De Kleine Aarde, Aktie Stro- Het gaat om 'een omroep op geestelijke grondslag', aldus M. Wijn van de Alternatieve Con sumentenbond. Doel is de le vensbeschouwing uit te dragen 'die gekaraktiseriseerd wordt door verbondenheid'. De deel nemende organisaties erkennen allemaal dat 'ieder wezen in in nerlijke en uiterlijke verschij ningsvorm uniek is en verbon den is met andere wezens, de halm en Vrouwen voor Vrede, maar ook opleidingen voor al ternatieve genezers, bewegin gen voor inheemse volken, kriti sche landbouworganisaties en een club van kunstenaars. Het is de vraag of alle leden van deze organisaties zich ook aansluiten bij de nieuwe om roepvereniging, die inmiddels bij het Commissariaat voor de Media een aanvraag heeft inge diend. „Het kenmerk van deze beweging is dat mensen hun in dividuele verantwoordelijkheid nemen. Dat is een typisch ja ren-negentig-fenomeen. Het lidmaatschap is minder vanzelf sprekend dan bij bijvoorbeeld een kerk." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ederveen: F. Hoek te Goedereede; te Tilburg (part time) als predikant voor bijzon dere werkzaamheden (studentenpredikant): mw. V.C. Lindenburg, kandidaat te Lei den, die dit beroep heeft aange- Aangenomen: naar Soest: H. Gij sen, l.l. zendingspredikant van de Reformed Church Zambia. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt: voor Bedum: C. van den Berg te Amersfoort-Oost. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Sliedrecht (Bethel- kerk): J.P. Boiten te Schiedam. Aangenomen: naar Siegerswou- de-de Wilp: ds. A. den Boer, wo nende te Urk. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Moerkapelle: P. Mulder te Capelle aan den IJs- sel-Middelwatering; te Genemui- den: P. Melis te Nieuw-Beijer- land. Bisschoppen vragen ruimte christelijke organisaties De Nederlandse bisschoppen hebben met het oog op de provinciale verkiezingen de politieke partijen opgeroepen alle ruimte te geven aan iden titeitsgebonden organisaties. Christelijke en andere levens beschouwelijke organisaties moeten ook op provinciaal ni veau 'een herkenbare identi teit kunnen uitstralen om wer vend te zijn en te blijven'. „Helaas vinden er allerlei processen plaats waarbij eco nomie en efficiency de door slaggevende argumenten in de afwegingen dreigen te wor den", schrijven de bisschop pen aan de fractievoorzitters van CDA, PvdA, WD en D66 in de provincies. „Daarmee wordt soms voorbij gegaan aan het grote belang van de identiteitsgebonden organisa- De bisschoppen wijzen op de nadelige gevolgen van de in hun ogen te ver doorgescho ten fragmentarisering van de maatschappij. „Verbanden waarin mensen zich thuisvoe- len en die dienstbaar zijn aan onze samenleving vormen een wezenlijke bijdrage om dit fragmentarisatieproces te ke ren. Die verbanden zijn er ge lukkig nog." BOEKBESPREKING Met 'de stillen in den lande' (Psalm 35 vers 20) wordt het 'vreedzame' en 'zachtmoedi ge' deel der natie aangeduid. De Statenvertalers dachten daarbij in het bijzonder aan 'kinderen Gods. die, wederge boren door de Heilige Geest, onder het kruis van nederige gehoorzaamheid zijn ge bracht'. Deze uitdrukking werd een geliefkoosde aandui ding voor 'eenvoudige vro men', waartoe de groep bevin delijk gereformeerden zonder enig probleem kan worden ge rekend. In dit boek van sa mensteller F.A. van Lieburg wordt echter gesproken van 'stille luyden', waarbij wordt aangehaakt bij een veel beken dere troetelnaam voor calvi nisten, namelijk 'de kleine luy den'. De samenvoeging met 'stillen in den lande' werd voor het eerst in de jaren zeventig gehanteerd in een studie over de ^groeperingen die zich in 1907 verenigden tot de Gereformeer den Gemeenten in Nederland. Het boek 'De stille luyden' is volledig gewijd aan het leven en denken van de bevindelijk gere formeerden in de vorige eeuw. Bekende theolo gen en historici - onder wie prof. dr. C. Graafland en prof. dr. W. van 't Spijker - geven hun visie op basis van een aantal 'beke ringsgeschiedenissen' van mannen, vrouwen en kinde ren. Van Lieburg - die eerder al 'Levens van vromen; gerefor meerd piëtisme in de achttien de eeuw' schreef - voorzag de ze bundel van een inleiding en slotbeschouwing. Zoveel bevindelijke vroomheid uit de negentiende eeuw, ver woord door zoveel godge leerdheid uit de twintigste, dat levert mooie passages op. De behandelde biografiën maken duidelijk hoe de 'stillen in den lande' hun geestelijke weg zochten temidden van zoveel ingrijpende kerkelijke en maatschappelijke veranderin gen. Van Lieburg noemt in zijn slotwoord de 'afhankelijkheid onder de hemel' en 'vreemde lingschap op de aarde' de diepste oorzaken van de gees telijke apartheid van de 'stille luyden'. „Op de wereldbol was bevindelijk gereformeerd Ne derland maar een klein wolkje in het noordwesten. Maar ach ter de horizon van een bid dend leven scheen de morgen glans der eeuwige heerlijk heid." De stille luyden bevindelijk fereformeerden in de 19e eeuw FA. van Lieburg (red.). - Kampen De Groot Goudriaan, 1994. - 192 p. ISBN 90-6140- 384-7. Prijs 45,00 gulden. Kom en Zie In de bij de Leidse uitgeverij Groen verschenen reeks 'Kom en Zie' geven twaalf predikanten uit verschillende richtingen bin nen de Nederlandse Hervormde Kerk een uiteenzetting van de gereformeerde geloofsleer. Hun doel is 'de lezer te laten zien dat de leer van de Bijbel altijd ver nieuwend en fris is'. De reeks bestaat uit vier delen, waarvan onlangs het derde en het laatste boek verschenen. 'Kom en Zie' kan worden gebruikt als naslag werk, Aan het derde deel, met als thema 'Geloof en bekering', der anderen meegewerkt door dominee W.H.B. ten Voorde uit Katwijk aan Zee. Samen met zijn collega's P. van der Kraan (Bles- kensgraaf) en W.J. op 't Hof (Ne- derhemert) gaat hij in op de rechtvaardiging, het geloof en de bevinding, en de Het vierde deel heet 'Volhar den tot het einde' en gaat over de heiliging, het Koninkrijk Gods en ae leer over 'de laatste dingen'. Deze bundel bevat bij dragen van de hand van ds. K. Exaïto (emeritus-predikant van de hervormde gemeente van Benthuizen), ds. W. van Vlastuin (Opheusden) en ds. J.C. den Toom (Sommelsdijk). Reeks 'Kom en Zie' Geloof en bekering P.R. Meinders (eind redactie). - Leiden Groen, 1994. - 175 p. ISBN 90-5030- 285-8. Prijs 32,50 gulden. Reeks 'Kom en Zie'Volharden tot het einde P.R. Meinders (eindredactie). - Leiden Groen, 1994. - 195 p. ISBN 90- 5030-286-6. Prijs 32,50 gul den. De hele serie van vier boeken kost 99,00 gulden. DICK VAN DER PLAS OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. enig in zijn soort; 5. vlees soort; 10. ontkenning; 12. al- leenspel; 13. artikel; 14. mode gek; 16. herkauwer; 17. Engelse ontkenning; 18. rode verfstof 20. gewicht; 21. soort antilope; 23. bijbelse reus; 25. aswente ling; 27. insekteneter; 28. zang stem; 30. titel; 31. mannetjes varken; 32. bevlieging; 33. afge legen; 34. roofzuchtige pape gaai; 36. grondsoort; 38. brand stof; 40. aardgordel; 41. loof boom; 44. greenwichtijd; 46. aardappel; 47. buisverlichting; 48. kleding; 50. bloem; 51. meisjesnaam; 52. delfstof; 54. grondsoort; 55. hartige hap; 56. autopech. Verticaal: 1. eensgezind; 2. wrede Romein se keizer; 3. een beetje; 4. voeg woord; 6. rund; 7. kledingstuk; 8. teug; 9. entree; 11. specerij; 14. hoofddeksel; 15. dierenver blijf; 18. gedwee; 19. boom; 21. tentoonstellingslokaal; 22. na volger; 24. Zweedse scheikundi ge; 26. in elkaar; 28. woonboot; 29. brandgang; 33. bestuurster; 35. gemoedsbeweging; 37. pro paganda; 39. ratelpopulier; 40. duw; 42. vallei; 43. soort; 45. wenteling; 47. getal; 49. bevel; 51. dierenverblijf; 53. scandium (scheik.); 54. Frans lidwoord. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. moor; 2. fruit; 3. want; 4. graag; 5. boor; 6. room; 7. guur; 8. kieuw; 9. bont; 10. truc; 11. blut; 12. slaaf; 13. brits; 14. muts. Het citaat is van Horatius: „Het volk fluit me uit, maar thuis ap plaudisseer ik voor mezelf". DE RECHTER S T R Mr. Jesse van Muylwijck HEINZ BOES HET WEER Aanhoudend wisselvallig De laatste dagen van de weerkun dige winter geven een lichte nei ging naar kouder weer, maar tot een late machtsgreep van Thialf zal het niet komen. Wellicht zien we de komende dagen nog wat (natte) sneeuwvlokken; vorst zit er al helemaal niet in. Het tempera- tuurniveau is teruggevallen naar de normale waarde voor eind februari, waardoor de sprokkelmaand van 1995 - weliswaar zeer zacht - geen aanspraak meer maakt op het pre dikaat 'warmste van de eeuw'. Donderdag zat ons land al vrij diep in koude, polaire lucht. Een mooie dag voor de liefhebber van oud- Hollandse luchten. Felle opklarin gen werden afgewisseld door ha gelwitte stapelwolken, soms met donkere basis. Later op de dag ont stond de karakteristieke aambeeld vorm als teken, dat de cumulus wolken het buienstadium hadden bereikt (cumulonimbus). Die buien, soms met hagel en natte sneeuw, waren in straten gerang schikt. Sommige plaatsen kregen een handjevol buien te verwerken, terwijl op andere locaties de kr< dicht bleef. In de avond zakten bloemkoolwolken in om plaats maken voor een egale laag front bewolking. Vanuit het westen ni derde een 'tweeling-depressie', eerste lagedrukkern ligt precies boven Nederland, zodal het weer een grijs en druileri rakter heeft. Na enkele uren opklaringen worj in de komende nachten genochtend deel twee verwachl opnieuw nattigheid dus, maar meeste regen en het sterkste v veld trekt ten zuiden van onze langs. Morgen later op de dag breekt de bewolking, maar de k| de bovenlucht produceert opnii buien, soms met winterse ladinj Dit weertype houdt de rest weekeinde aan. Het kwik komt veel hoger dan 6 graden; de hooguit vrij krachtig uit west tot noordwest. Begin volgende krijgt een volgende I Jslanddeprj sie vat op ons weer, zodat de selvalligheid onverminderd a houdt. HET WEER IN EUROPA kele bui. Morgen in hel zuiden meer zon. Middag- temperatuur van een paai graden onder 0 in hel noorden tot een paar gra den erboven in het Denemarken: Vandaag wisselend be wolkt met buien, mogelijk met hagel. Later op de dag king, in de middag gevolg door regen. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig weer met van tijd tot tijd re gen of winterse buien, mogelijk ook on weer. Middagtemperatuur van 6 graden in het noorden en oosten tot 10 in het België en Luxemburg: Vandaag veel bewolking en regen, vooral in de Ardennen ook kans op sneeuw. La- ter vanuit het westen enkele opklarin gen. Morgen regen en veel wind, later opnieuw enkele opklaringen. Middag temperatuur rond 6 graden, morgen zachter. In de Ardennen lagere tempera- Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselvallig met vooral vandaag veel wind en regen. Sneeuwgrens in de ber gen meest rond 1000 meter. Maxima van 8 tot 11 graden, morgen in de zui delijk gelegen departementen een paar graden hoger. Spanje: In het noorden geregeld wolkenvelden en vandaag plaatselijk regen. Elders pe rioden met zon en droog. Middagtempe ratuur 13 graden in het noorden tot 23 aan de zuidelijke Costa's. Canarische Eilanden: Zonnig. Maxima ongeveer 20 graden, op de zuidstranden iets hoger. Zuid-Frankrijk: Overwegend veel bewolking en perioden met regen; in de Alpen sneeuwgrens va riërend tussen 700 en 1200 meter, in de Pyreneeën rond 1500 meter. Van daag tamelijk veel wind; in het zuidoos ten waait ook morgenochtend nog een stevige Mistral. Vandaag middagtempe ratuur tussen 10 en 14 graden, morgen enkele graden hoger. Temperatuur op 2000 meter hoogte in de Franse Alpen iets onder nul, in de Pyreneeën rond het vriespunt. Italië: Af en toe zon, ook nu en dan buiige re gen. In de Italiaanse Alpen ligt de sneeuwgrens rond 1300 meter. Middag temperatuur uiteenlopend van 10 gra den in de Povlakte tot 15 in het midden en zuiden. Temperatuur op 2000 meter hoogte in de Italiaanse Alpen en Dolo mieten rond -2 graden. Duitsland: Vandaag van het westen uit regen of sneeuw. Morgen eerst enkele verspreide opklaringen, later van het westen uit op nieuw regen, plaatselijk voorafgegaan door sneeuw. Sneeuwgrens morgen in de middelgebergten tijdelijk stijgend tot iets boven de 1000 meter. Middagtem peratuur in de dalen vandaag rond 4 graden, in het zuiden iets hoger; morgen overal zachter. Temperatuur op 1000 meter in de middelgebergten en op 1500 meter in de Beierse Alpen iets on der nul, morgen oplopend tot iets boven het vriespunt. Zwitserland: Vandaag van het westen uit regen, sneeuwgrens rond 800 meter. In de ber gen veel wind. Morgen aan de zuidflank van de Alpen meest droog, elders be wolkt en plaatselijk regen, boven 1100 meter sneeuw. Temperatuur op 2000 meter hoogte enkele graden onder nul. Oostenrijk: Vandaag enkele opklaringen, verder overwegend bewolkt en af en toe regen. Sneeuwgrens rond 800 meter, morgen iets hoger. Temperatuur op 2000 meter hoogte iets onder het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Vandaag af en toe zon, van het westen uit geleidelijk verder toenemende be wolking en enkele buien, boven 800 meter overgaand in sneeuw. Middag temperatuur 5 graden in het laagland, morgen enkele graden hoger. Tempera tuur op 1000 meter ongeveer -2 graden. WEERRAPPORTEN Zon op 07.35 Zon onder 1^- Maan op 04.47 Maanoni Waterstanden Katwijk Hoogwater 11.27 Laag water 06.35 19.51 Weerrapporten 23 februari 19 ui Amsterdam zwaar be Den Helder licht bc Maastrich Athene Bordeaux Brussel Cyprus Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas n12 21 16 Los Angeles zwaar bew New Orleans half bew. New York half bew. TelAviv onbew. COLOFON ADVERTENTIES ëite? i Dagbladuitgeverij Damiate bv. B.M Essenberg, G.P Arnold (adj), jr 071-356215, of per post. HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,23211

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12