EIDEN Wassenaar boos over bouwplan Stevenshof Lampjes binnenkort terug in Gijselaarsbank 'Menselijke problemen belangrijker dan vertrektijd vliegtuig' Hutspotten aan de macht Kinderartsen moeten meer samenwerken' Universiteitsbibliotheek ook op de digitale toer Huurdersclubs willen eindelijk geld zien IJDAG 24 FEBRUAR11995 11 1 henny van el id. 071-356414, plv.-chef hans koenekoop, 071 -356429 Valkenburg yi Q Valkenburger J. I J Portengen schreef het boek 'Herleefd verle den. Strijd om Valkenburg in mei 1940'. In april ver schijnt het. Busbaan a De busbaan bij de I Dr. Strapenséastraat in Leimuiden wordt in ou de staat hersteld, zo be sloot de politiek gister avond. Ouderenpartijen De ouderenpartijen I «9 willen hun slag weer slaan. Dit keer moe ten de provinciale verkie zingen in maart succes op leveren. 6 95 en herman joustra Marokkaan, die sinds 1990 Nederland verbleef, is on- gs door de vreemdelingen - ID" nst te snel het land uitgezet, 'man kreeg geen tijd om en- persoonlijke zaken af te I idelen, schrijft de Leidse C. ers aan hoofdcommissaris Hulst van het politiekorps llands Midden. De man werd 7 februari 's ochtends, in alle 5 95 egte van zijn bed gelicht en AO 10 februari op het vliegtuig Leidse C. Albers vindt dat vreemdelingendienst illegaal te snel het land uitzette 2 85 n, schrijft dat ze een schor- g van bewaring wilde aan vragen voor de man. Zo zou hij de gelegenheid hebben nog en kele persoonlijke zaken af te handelen. Het hoofd van de vreemdelingendienst zei haar op de avond van 9 februari con tact op te nemen met de amb tenaar die zich met de zaak heeft beziggehouden. De vol gende morgen werd de man echter uitgezet. Dat is ook meteen het tweede punt van haar klacht. Die be wuste ochtend zou ze uit bed zijn gebeld door twee mannen van de vreemdelingendienst, in het gezelschap van de man, met de vraag of zijn persoonlijke be zittingen zich in haar huis be vonden. Dat was niet het geval, maar zij gaf aan dat ze de spul len binnen een kwartier zou kunnen halen. Ze zouden niet bereid zijn geweest hierop te wachten en vertrokken met de man naar Schiphol. Ze schrijft dat ze hem zijn persoonlijke be zittingen had kunnen brengen, als ze de dag van tevoren maar zou zijn ingelicht over zijn uit zetting. Voorts zegt ze dat de vreem delingendienst op de hoogte was van het feit dat hij de reis zelf wilde betalen en Albers be reid was het ticket te kopen. Hij is echter op kosten van Justitie uitgezet. Tot slot zegt ze het te betreuren dat de piketadvocaat van de man, mr. M. Roest, van tevoren niet is ingelicht over de uitzetting op 10 februari. Een piketadvocaat behartigt de be langen van illegalen die zijn op gepakt. Roest bevestigt dat hij niet op de hoogte is gebracht van de uitzetting. In een toelichting op haar brief zegt Albers dat met name de starre houding van de vreemdelingendienst haar heeft verbaasd. „Hij had geen kans hier te blijven, dat weet ik ook wel. Hij was hier illegaal. Maar mijns inziens zijn menselijke problemen belangrijker dan de vertrektijd van een vliegtuig. Neem dan een vliegtuig dat la ter vertrekt. Of meldt een avond eerder wat men van plan is." Nu zegt ze dat hij vertrok zonder persoonlijke spullen, zonder afscheid genomen te hebben van zijn vrienden en kennissen, en zonder in de gele genheid te zijn gesteld nog een paar leningen af te lossen bij bekenden.' Bovendien betekent het feit dat Justitie zijn reis be taalde volgens haar dat hij Ne derland nooit meer kan binnen komen op een toeristenvisum. „En de kans dat hij een tijdje wordt vastgehouden is ook le vensgroot. Ze zeggen dan: hij heeft niet betaald, we zullen eens uitzoeken of hij wat op zijn kerfstok heeft." De klachtencommissie van Hollands Midden zal de klacht onderzoeken, zo laat een woordvoerder weten. Volgens de regels moet er uiterlijk acht weken na binnenkomst van de brief een uitspraak zijn. eiden duwt rijksweg 11 naar onze polder' den aad rietveld iden is doelbewust bezig de nog aan te leggen rijksweg west naar het grondgebied van de gemeente Wasse- 750 ar te 'duwen'. Dat denkt Wassenaar na het zien van :t bouwplan voor het laatste stukje van de wijk Stevens- if: vlek 17. Die geplande woningbouw is nog maar vijf- meter verwijderd van de grens tussen beide gemeen- n. En dat betekent dat de snelweg alleen nog óp de 25oJens of aan de Wassenaarse kant daarvan kan worden senaarse ambtenaar, Leiden handelt in strijd met de afspra ken. Het bestemmingsplan voor de Stevenshof dateert al van 1981. Maar juist de bebouwing van-het randje van de wijk, op de grens met Wassenaar, werd in dat jaar door de provincie niet goedgekeurd. Er moest eerst overleg plaatsvinden met Rijkswaterstaat, Wassenaar en de provincie over het tracé van rijksweg 11. „Wij hebben sinds dien regelmatig in onze brie venbus gekeken, maar een uit nodiging voor zo'n overleg lofd ruimtelijke ordening E. (ol van Wassenaar kwam gis- :avond als inspreker naar de idscommissie volkshuisves- ig in Leiden om de bezwaren zijn gemeente duidelijk te :en. „Leiden gaat niet zorg- Idig met onze belangen om neemt onze kritiek niet seri zei Krol. Wassenaar is ios en verdrietig. Krol noemde :t bouwplan voor vlek 17 in de •venshof, een plan voor 120 >ningen, 'landschappelijk on- nvaardbaar'. En, zei de Was- ^nbreker met buit gepakt Met buit en al is afgelopen nacht een 21-jarige inbreker lan gehouden in een leegstaand pand bij de Leliestraat in Lei- len. De buit, bestaande uit een walkman, fototoestel, cheques ;n documenten, was afkomstig uit een woning aan diezelfde straat. De politie kon de dief, afkomstig uit Leiden, gemakkelijk lanhouden omdat een getuige hem had gezien en snel had ge leld. 50 Ergernis over rijgedrag leidt tot slaag 50,- eiden Twee nog onbekende mannen ergerden zich gisteren zo 50,- aan het rijgedrag van een 23-jarige Hagenaar op de A44, dat ze 50,- bij het verkeerslicht aan de Plesmanlaan in Leiden - waar beide 50,- auto's moesten stoppen - uit hun auto stapten, het portier van de bestelauto van de Hagenaar openrukten en vervolgens in 50,- diens gezicht sloegen. Er werden klappen met de hand uitge deeld, maar ook met een stok. Tot slot sloegen de heethoofden een ster in de ruit van de bestelwagen en reden daarna weg. De Hagenaar kon ondanks een bebloed gezicht op eigen kracht het Academisch Ziekenhuis Leiden halen. Man redt bewusteloze jongen en 35-jarige man uit de Atjeh- traat heeft gisteren het leven ered van een 16-jarige jonge- ïan uit de Sperwerstraat. Eerst- enoemde ontdekte gisteravond mstreeks negen uur een brand een kelderbox aan de Sper- verhorst. Toen hij de hal van et flatgebouw inliep, zag hij de Dngeman bewusteloos in de ook liggen. Hij droeg de jongen Vit nieuwe hoogleraar kindergeneeskunde leiden caroline van overbeeke Gnderartsen van academische algemene ziekenhuizen noeten beter samenwerken, üen landelijke uitwisseling van 'Pecialisten komt de kwaliteit van de medische zorg voor kin deren ten goede, zo vindt pro- essor dr. J. Wit. Wit zei dit van- niddag in zijn oratie ter gele genheid van zijn benoeming tot ïoogleraar in de kindergenees- cunde aan de Rijksuniversiteit Leiden. Volgens Wit moeten sommige academische specialisten spreekuur kunnen houden in algemene ziekenhuizen, terwijl kinderartsen in algemene zie kenhuizen een deelaanstelling zouden moeten krijgen. Op die manier kunnen zij ook mee doen aan het onderzoek en on derwijs in academische zieken huizen. Academische kinderafdelin gen moeten onderling afspra ken maken over taakverdeling kwam er niet. Begin 1993 ont dekten wij bij toeval dat de ge meente Leiden in oktober 1992 toch besloten had tot woning bouw in die 'verboden strook'." Wethouder R. Hillebrand (PvdA/ruimtelijke ordening) wees erop, dat Leiden het bouwplan op verzoek van de provincie aan rijkswaterstaat heeft voorgelegd, en dat die geen beletsel ziet. „En daaruit mag je afleiden dat de provincie positief staat tegenover dit plan", vond Hillebrand. Maar dat vond Krol toch een merk waardige opvatting. „Leiden zegt: wij hebben onszelf over tuigd van het feit dat Wassenaar geen bezwaar kan hebben. Maar Wassenaar is daar niet over gehoord." Krol zei ervan uit te gaan, dat de provincie het bouwlan voor vlek 17 in zijn huidige vorm niet goedkeurt. „Leiden bouwt de Stevenshof vol en zegt daarmee: rijksweg 11-west is een Wasse naars probleem. Maar dat is in strijd met de afspraken. Wij hebben in 1961 29 hectare van ons grondgebied afgestaan aan Leiden voor de bouw van de Stevenshof én de aanleg van de rijksweg. En nu is hier een bouwplan ontwikkeld waarin het hele woord rijksweg 11 niet valt. Wij kunnen ons niet voor stellen dat tot aan de gemeente grens met Wassenaar geen in vloed zou hebben op het tracé van die weg." Maar de Leidse raadsleden hechtten meer geloof aan de uiüeg van wethouder Hille brand, dat de provincie het plan vermoedelijk wel zou goedkeu ren. Alleen WD'er P. Vonk vroeg zich af, of Leiden niet wat beter had kunnen communice ren met de gemeente Wasse naar. En SP'er D. Sloos merkte op dat Wassenaar, na Oegst- geest en Zoeterwoude, nu al de derde buurgemeente is waar mee Leiden in de clinch ligt. „De wethouder krijgt het nog zwaar", veronderstelde hij. Naast boeken en tijdschriften biedt de Leidse Universiteitsbi bliotheek (UB) haar gebruikers nu ook 'elektronische' informa tie' aan via een uitgebreid com puternetwerk. Gistermiddag werd de nieuwe 'digitale biblio theek' officeel in gebruik geno men door de rector van de Leid se universiteit, L. Leertouwer. Bezoekers van de UB krijgen met een aantal nieuwe geauto matiseerde catalogi voortaan direct toegang tot de gedrukte boeken en tijdschriften van de Leidse universiteit en andere universiteiten. Ze kunnen via de UB-computers ook een kijkje nemen in elektronische tijd schriften, elektronisch opgesla gen beeldmateriaal en biblio grafieën, catalogi van andere wetenschappelijke bibliotheken en een aantal landelijke bestan den. Op dit moment zijn er 23 computers beschikbaar voor bezoekers van de UB. Deze zijn ook aangesloten op Internet, het communicatiesysteem waarbij via de comuter wereld wijd allerlei informatie kan wor den uitgewisseld. De komende jaren wordt het aantal compu ters en elektronische informa tiemogelijkheden sterk uitge breid in de UB. leiden Carnavalsvereniging De Leidse Huts potten heeft de sleutel van Leiden weer in handen. Gisteravond overhandigde burge meester C. Goekoop in het stadhuis de sleu tel aan prins Hans, prinses Franciene en hun dochter, page Marieke. De overhandiging van de sleutel is het startsein voor een week einde feest. Zaterdagmiddag is er een speciaal feest voor 55-plussers. Tijdens het feest dat wordt ge houden in het Antonius Zalencentrum aan de Lange Mare wordt de muziek verzorgd door het duo Muusse en Choufour. ook is er een optreden van de Valentino's en wordt er een grote loterij gehouden. De carnavalsmiddag begint om twee uur, kaarten zijn aan de kas sa verkrijgbaar. 's Avonds wordt er in het Zalencentrum ook carnaval gevierd. Voor de leukst verklede man, vrouw, stel en groep is er een prijs. Het feest begint om 21.00 uur. Zondagmorgen wordt het carnavalsweekeinde afgesloten met een ochtend voor gehandicapten, even eens aan de Lange Mare. Vanaf 10 uur kan men er terecht. Tijdens het carnaval leggen prins Hans en zijn gevolg ook diverse bezoeken af aan be jaarden- en verzorgingshuizen. FOTO HIELCO KUIPERS leiden aad rietveld De huurdersorganisaties van de woningbouwverenigingen Lei den en Ons Doel maken zich zorgen over het uitblijven van steun van de gemeente. Een jaar geleden al zegde wethouder T. van Rij toe, dat de gemeente de contributie die de 'huurders bonden' van hun leden ontvan gen zou verdubbelen. „Waar blijft die steun", vragen C. Boelsma en A. Dupies van de twee belangenverenigingen zich inmiddels af. Wethouder Ron Hillebrand (PvdA) kon de leden van de commissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening gister avond geruststellen. „Wij hech ten groot belang aan huurders belangenverenigingen. Wethou der Van Rij heeft bij de woning bouwvereniging Leiden de in tentie uitgesproken dat hij be reid zou zijn uit gemeentelijke middelen de contributie te ver dubbelen. Ik heb bij de oprich ting van de huurdersorganisatie van Ons Doel hetzelfde gezegd. En er wordt nu hard gewerkt aan een raadsvoorstel van die strekking." De gemeente verwacht dat de naar buiten en waarschuwde de brandweer. De brandweer dien de het slachtoffer zuurstof toe en bracht hem naar het Acade misch Ziekenhuis. Inmiddels is de jongeh weer bij kennis. De brand is door onbekende oor zaak ontstaan terwijl de jongen aan sleutelen was aan zijn bromfiets. Ook is nog onduide lijk waarom hij niet kon ontko men uit de rook. en concentratie, vindt professor Wit. „Voor sommige zeldzame en kostbare ingrepen zoals beenmerg- en levertransplanta ties, is één centrum in Neder land genoeg. Maar intensieve neonatologische zorg voor pas geborenen en andere subspe cialismen moeten in elke aca demische kliniek vertegenwoor digd zijn." Een arts moet zijn ervaring en intuïtie voorzichtig hanteren bij prognoses en behandelingen van ziektes, stelt Wit. „Medi sche beslissingen moeten zo veel mogelijk zijn gebaseerd op feitelijke gegevens." Daarom is het volgens de Leidse hoogle raar zinvol via de computer sa menvattingen van recente me dische artikelen uit te wisselen. Via dergelijke software-pro- gramma's kunnen kinderartsen hun kennis snel bijspijkeren, zodat zij minder afhankelijk zijn van hun eigen ervaringen, toe vallige waarnemingen en ge zond verstand. leiden herman joustra De bank zal weer gloeien in het donker. Monumentenzorg in Leiden is thans druk doende de Gijselaarsbank aan het Kort Ra penburg in oude staat te her stellen. Dat betekent dat er lampjes in zullen worden aan gebracht. Want ooit brandden er 's avonds lichtjes in de Gijselaars bank, de stenen zitplaats op de kruising Kort Rapenburg-Bree- straat - Rapenburg- Noordeinde waar oude mannen elke dag de toestand in de wereld plachten te bespreken. Maar tijden ver anderen, de oude mannen zijn verdwenen en de bank blijft dikwijls leeg. En de lampjes zijn ook al lang geleden gedoofd. Zo lang geleden zelfs dat tot voor kort niemand bij Monumenten zorg in Leiden nog wist dat bank eens licht gaf. Volgens B. Rijsbergen van Monumentenzorg ontdekte men pas na lezing van het boekje 'Een beeld van bak steen', van Marieke Hillen, over de Leidse bouwkunst tussen de twee wereldoorlogen, dat er sprake was geweest van verlich ting. De bank is in 1920 opge richt ter nagedachtenis van de Leidse burgemeester De Gijse- laar, wegens zijn krachtige be leid gedurende de Eerste We reldoorlog. Het Leidse monu ment werd ontworpen en ver vaardigd door de Leiderdorper W. Brouwer. Daarbij zijn de twee hoge delen aan weerszij den bedoeld als lantaarns. Ach- De Gijselaarsbank staat al sinds 1920 aan het Kort Rapenburg. ter het gekleurde glas in de laarsbank weer in -zijn oor- opengewerkte terracotta sier- spronkelijke staat te herstellen, blokken plaatste hij lampjes. De bank is namelijk in het begin Overigens moeten er eerst van de jaren tachtig voor even nieuwe elektriciteitskabels wor- weggehaald wegens vemieu- den getrokken om de Gijse- wing van de overkluizing over het Rapenburg. Bij herplaats- ting van de bank is de elektric- teit vergeten. Want ook toen wist niemand meer dat de bank vroeger gloeide in het donker. De werkzaamheden zijn naar FOTO HIELCO KUIPERS verwachting over een maand af gerond. De kosten van de res tauratie komen voor rekening van de gemeente en het ener gie- en waterleidingbedrijf Rijn land. financiële steun aan de huur dersorganisaties haar tussen de 30.000 en 35.000 gulden gaat kosten. Sommige raadsleden re kenden alvast uit, wat het de ge meente zou kosten als alle huurders van de corporaties lid worden van een huurdersbelan genvereniging. Dan moet Lei den veel meer dan een ton bij dragen. Maar daar was de wet houder niet bang voor. Scholen houden plastic bekers buiten de deur Het project Milieuzorg Op School (MOS) is een redelijk succes. Het project is inmiddels het tweede jaar ingegaan en er hebben zich in Leiden 14 scho len voor basis- en voortgezet onderwijs voor opgegeven. Dat is 12 procent van het totaal. Het doel van het project is milieu zorg op scholen te stimuleren. Een aantal scholen heeft ge kozen voor de gescheiden inza meling van groente-, fruit- en tuinafval. De gemeente helpt door gratis afvalbakken ter be schikking te stellen en het afval gratis af te voeren. Andere scho len zijn begonnen met de ge scheiden inzameling van pa pier, chemisch afval en andere zaken. Veel scholen hebben duurzame bekers ingevoerd, om de plastic bekers uit hun ge bouw te bannen. Als alle mid delbare scholen in Zuid-Hol land dat zouden doen zou dat jaarlijks een besparing van meer dan een miljoen gulden opleve ren. Van de deelnemende scholen wordt verwacht dat zij het on derwerp milieu regelmatig be handelen, dat ze een milieu- werkgroep instellen en dat er aan het eind van het schooljaar een milieuzorgplan op tafel ligt. In dat plan staat wat zij in het komende jaar aan milieuzorg gaan doen. De scholen krijgen ook ondersteuning.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11