Cultuur Kunst Leidenaar kruipt in huid Rembrandt <Mye L7c7ewonderi ng 99 'SjSXss - 99 Ideale vertolking pessimistisch gedicht ji Middeleeuwen komen werkelijk tot leven - lONDERDAG 23 FEBRUAR11995 ('e| Hl lef annemiek ruycrok, 071 -356471plv.-chef jan rlisdam. 071 -356473 Gratis busvervoer naar 'La Bohe'me' leiden Op het Uitbureau van K&O, Oude Vest in Leiden, zijn toegangskaarten (inclusief gratis busvervoer) te koop voor de opera 'La Bohe'me'. Dit meesterwerk van Giacomo Puccini's is te zien op zondagmiddag 19 maart in het AT&T Danstheater aan het Spui in Den I laag. 'La Bohe'me' is een geliefde opera uit de late romantiek die wordt uitgevoerd door het ballet, koor en or kest van de beroemde Roemeense Staatsopera Cluj Napoca. Een groots opgezette voorstelling met meer dan honderd medewer kenden over liefde, levensvreugde, hartstocht en dood als dra matische tegenstelling. Kunstenaar Jacob Kan bier brengt zijn idool tot leven Carmen Gurban (sopraan) en lonel Voineac (tenor). foto pr Burtons Hamletversie weer in theater londen In het Brits nationaal filmtheater wordt op 28 april een zeldzame verfilming van Hamlet met in de hoofdrol Richard Burton vertoond. Het Britse Film Instituut, dat beschikt over een van de twee nog bestaande kopieën, presenteert de verfilming tijdens het Shakespeare-festival. Het gaat om een film die is ge maakt van het toneelstuk zoals Richard Burton het in 1964 op la i Broadway op de planken bracht. Daarna wordt de gerestaureer de film nog vertoond in een theater in de Londense uitgaanswijk West End. 'Russian Tales' in 't Voorkamertje leiden Verteltheater 't Voorkamertje biedt zaterdag 25 februari een bijzondere avond aan met 'Russian Tales'. Dit engelstalig programma wordt verzorgd door Kathleen Caulfield-van de Weerd. Zij vertelt twee verhalen uit de Russische literatuur. De vertelling begint om 20.00 uur in de Jeugdboekhandel Silvester, Rapenburg 17. De toegang is tien gulden. Reserveren: 071- 128658. Expositie in Leiderdorp leiderdorp» Hetty Arens exposeert met haar schilderijen en col lages in het Rijnland Ziekenhuis te Leiderdorp op de polikliniek Urologie. De tentoonstelling is te zien tot en met 30 maart op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. De Leidse beeldend kunstenaar Jacob Kanbier (45) voelt zich de reïncarnatie van Rembrandt. Hij brengt vanaf april de 17de eeuwse meester ook tot leven in een atelier a la Rembrandt waar bezoekers zich kunnen laten por tretteren, maar ook zelf het penseel ter hand mogen ne men. Directeur C. Hugens van de Leidse VW is de initia tiefnemer van het project. Kanbier wil er een .bruisend" atelier van maken, waar het ruikt naar ,,17e eeuwse olie verf." leiden anp/jan rijsdam Drie jaar lang werd in de voor malige Stadstimmerwerf aan het Galgewater in dia's een im pressie gegeven van de manier waarop Rembrandt werkte. Het eerste jaar liep het project met een bezoekersaantal van rond HESTER MACRANDER „VRAGEN OM MOEILIJKHEDEN" (Groene Amsterdammer) Zaterdag 25 februari, 20.30 uur KAPELZAAL K&O tel. 071- 131943/141141 de 2500 nog redelijk goed. Daarna kwam er de klad in. Hu gens vermoedt dat de driedi- mensionele Rembrandt-clip van de Amsterdamse kunstenaar Martin Grooteboer voor het pu bliek ,,een beetje te moeilijk" was. De dia-voorstelling wordt voorlopig opgeslagen. Denkend over een mogelijke vervanging kwam hij in contact met Kanbier die direct aanbood in het atelier voor Rembrandt te spelen. Kanbier heeft nogal lang haar dat, als het niet in een staartje zit, gelijkenis vertoont met dat van zijn grote voor beeld. Zijn schoonmoeder, han dig met naald en draad, is be reid de 17de eeuwse kleding na te maken. In de rol van Rem brandt hoopt Kanbier duizen den Amerikanen en Japanners naar de sleutelstad te trekken. Idool Maar ook in andere opzichten zegt Kanbier op Rembrandt te lijken. Ze werden beiden in Lei den geboren - Rembrandt van Rijn in 1606 - en trokken rond hun dertigste naar Amsterdam. Daarbij lijkt zijn vrouw Laura op Saskia, de echtgenote van zijn idool. Laura is volgens Jacob ook een goede koorddanseres, en zal in het atelier presentaties geven. Dat mevrouw Van Rijn de koorddanskunst niet mach tig was, deert Kanbier niet. Een bezoek aan het atelier moet om meerdere redenen aantrekkelijk zijn. Kanbier zal zich in zijn atelier evenals Rembrandt laten assis teren door andere schilders. De Leidse gebroeders Donker zet hij in voor het maken van de portretten. „Die kunnen dat hartstikke snel." Hun werk is volgens Kanbier Vooral in de VS erg kostbaar. De prijs van een portret uit het Rembrandt-ate lier zal een paar duizend gulden bedragen. Als bezoekers zelf iets schilderen, betalen ze minder dan vijf tientjes. Kanbier hoopt in het Rem- brandt-atelier ook wat van de 'echte Kanbiers' te verkopen die hij al op de plank heeft liggen. „Dan snijdt het mes aan twee kanten", zegt hij. „Ik heb een gezin, dus er moet brood op de plank." Toeristen Kanbier ziet in de 'reïncarnatie' van Rembrandt vooral een toe ristische attractie. „De bedoe- De schilder Rembrandt en de schilder Kanbier. ling is dat er veel buitenlanders met de naam Rembrandt en het op afkomen. Het is toch leuk VW achter me moet het lukken voor toeristen als ze in de ge- om de loop er in te krijgen. Ik boortestad van Rembrandt ko- heb er erg veel zin in." men en dan met een portretje VW-directeur Hugens is ook onder de arm naar huis gaan. Ik blij dat de geest van de 17e ben zelf geen zakenman, maar eeuwse meester na de sluiting foto hielco kuipers van het driedimensionele atelier niet verdwijnt. Er blijft iets „Rembrandt-achtigs" in het atelier aan het Galgewater, zegt hij. „Dat is de stad ook verplicht aan z'n grote zoon." virtuoos wordt muziektheater Mat jubileumconcert Noordzeekoor haarlem anp j haarlem anp Margriet de Moor gaat haar roman De Virtuoos (1993) bewerken tot een muziektheaterproduktie. De Virtuoos gaat in september in première. In het boek beschrijft De Moor een liefdesrelatie tussen de castraatzanger Casparo en de hertogin Carlotta in het Napels van de 18e eeuw. De muziek uit het boek van Pergolesi, Handel en Vivaldi vormt een belangrijk onderdeel van de voorstelling. MUZIEK In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die, hetzij direct, hetzij zijdelings met kunst en cultuur te maken hebben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk jj en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Fonny Serdijn-Bartels, koorlid van De Stem des Volks, het Alma Materkoor en van buurtkoor De Linde, haar bewondering uit voor de socialistische strijdliederen van weleer. „Als we met De Stem 'De Internationale' inzetten is dat altijd weer heerlijk. Ik vind het één van de mooiste strijdliederen." Ik kom uit een muzikaal nest. Niet uit een rood nest. Mijn moeder was katholiek. Maar we woonden wel in een rooie buurt, in Amsterdam-west. Op 1 mei was de klas bijna leeg. De meeste leerlingen waren lid van de Arbeiders Jeugd Centrale (AJC) dus die vierde de Dag van de Arbeid. Ik ging veel om met meisjes uit het AJC. En als er een bonte avond was ging ik altijd mee. Maar, ik was niet lid. Ik wilde wel, maar dan zei m'n moeder: 'Meid, doe dat nou maar niet.' Mijn vader was een heel muzikaal man. Hij heeft zichzelf leren pianospelen. Dat bewonderde ik zeer. Op het laatst had hij zelf leerlingen. Mijn liefde voor de zang heb ik echt van hem. We zongen thuis altijd bij de piano. Dat was heerlijk. Ik denk er nog steeds met veel vreugde aan terug. Als kind zat ik ook al op zangkoren, bij het kinderkoor van Jacob Hamel. Die zongen toentertijd voor de AVRO-radio. Ik kwam in Leiden wonen omdat ik trouwde met een Leidse jongen. Mijn man Siem is een vuurrooie. Dus ben ik ook steeds roder geworden. Ik woonde nog maar een paar maanden in Leiden en toen zat ik al bij De Stem des Volks. Dat was in '46. Nu dus bijna 50 jaar geleden. In de beste tijd telde het koor wel 130 mensen. Maar RECENSIE LI DY VAN DER SPEK Jubileumconcert van het Noordzeekoor 'the Seaside Singers', dingent Cor van der Wijngaard, m m.v Margreet Groene- woud, sopraan, Ane de Ru, orgel en het Leiderdorps Kamerorkest o.l.v. Peter Stam. Gehoord 22/2, Grote of Jeroenskerk, Noordwijk-Binnen Het Noordzeekoor 'the Seaside Singers' pretendeert geen orato riumvereniging te zijn. Hun slagzin is geëvolueerd van 'zin gen van Bach tot Beatles' naar 'van Palestrina tot Prince'. Nou stonden noch Beatles noch Prince op het programma, maar Palestrina beet het spits af met twee a capella-liederen, en dat was heel goed gekozen zo aan het begin van dit feestelijk jubi leumprogramma. Palestrina klonk echt mooi homogeen, verheven en transparant onder leiding van de nieuwe dirigent Cor van der Wijngaard. Veel minder zeker werd 'Teach me, O Lord' van William Byrd ge zongen, waarin de meerstem migheid niet altijd even fraai werd afgewerkt. Het cantate-achtige 'Alles was ihr tut mit Worten oder mit Werken' van Buxtehude is een geliefd stuk voor vele koren. Het ligt makkelijk in het gehoor en verheugt het hart; op de solo zang van de mannen na, dat klonk toch wat mager, bijna saai, waren 'diese Worte' voor de pauze wel het hoogtepunt. Voor de ouverture uit Mozarts 'der Schauspieldirektor' trad de eigen dirigent van het Leider dorps Kamerorkest voor het voetlicht. Peter Stam zwaait of zijn leven ervan afhangt en je krijgt de indruk of hij het Con certgebouworkest voor ogen heeft; dat heeft iets komisch. Maar het werpt zeker vruchten af, de ouverture werd een rijp en kleurrijk stuk muziek. Het deed de té zwakke begeleiding bij 'Verleih uns Frieden' van Mendelssohn bijna vergeten: zelfs de eerste violen waren hier onzuiver, griezelig dus. Hoe goed het programma ook in elkaar zat, toch bleef de hele uitvoering iets mats hebben, het publiek werd maar niet enthou siast. Eigenlijk op de valreep laaide er een vlam van goodwill en solidariteit op, bij het zeer overtuigend, dynamisch gezon gen 'the Storm' van J. Haydn: waar een storm aan de zeekust al niet goed voor is. theater V7. de laatste jaren is het erg afgezakt. Soms denken mensen dat het zingen bij De Stem eenzijdig i6. Dat is helemaal niet zo. We zingen heus niet alleen strijdliederen. Wel op 1 mei, of op partij- en vakbondsvergaderingen. Maar we hebben ook veel andere stukken op het repertoire staan. Toen De Stem 50 jaar bestond hebben we de Carmina Burana gezongen. Dat was heerlijk om te doen. Strijdliederen zijn natuurlijk een beetje uit de tijd. Soms denk ik dat we ze maar niet meer moeten zingen omdat er uit naam van het socialisme zoveel leed is aangericht, vooral in het oostblok. Maar, als we met De RECENSIE SUSANNE LAMMERS De ondergang van de Titanic van Hans Magnus Enzensberger door De Tijd Ver taling: Peter Nijmeijer. Spel en regie. Lucas Vandetvorst. Gezien: 22/2, LAK-theater, In 33 zangen, net zoveel als het 'Inferno' van Dantes 'Divina Comedia', bezingt Hans Mag nus Enzensberger de ondergang van de Titanic. Deze schipbreuk staat voor de ondergang van het decadente avondland. Maar ook komt zijn teleurstelling over het Cuba van Castro aan de orde. Daarnaast gaat het over de on mogelijkheid van het beschrij ven van de werkelijkheid. Als je probeert de thematiek op een rijtje te krijgen, kijk je verbijs terd naar een lege hand vol paradoxen. Enerzijds maakt de dichter gebruik van de oude metafoor van de Titanic als de kapitalisti sche beschaving. Maar tegelij kertijd ontkracht hij die; er is niet wezenlijk iets veranderd. Alles is uiteindelijk bij het oude gebleven, de sociale onrecht vaardigheid is nooit opgeheven en de 'westerse cultuur' is nooit ten onder gegaan. Dit stemt de dichter moedeloos, temeer daar zijn enige houvast - het. be schrijven en vangen van de wer kelijkheid - ook een illusie blijkt. Het is een klein wonder dat Vandervorsts solo-voorstelling op basis van deze pessimisti sche cyclus je niet in wanhoop achterlaat. Enzensberger illu streert zijn weinig optimistische kijk echter bij vlagen met zulke ontroerende en humoristische passages dat het nooit bitter wordt. Degene die het meest geprezen moet worden voor het draaglijk houden van de bood schap, is echter Lucas Vander- vorst. Hij is de ideale vertolker: een dienende geest die zijn ei gen formaat niet verdoezelt. Vandervorst weet de visie van de auteur te verbeelden en brengt het stuk tot leven. Hij is de man in bretels die met een tuinslang de lavastroom van een vulkaan weet tegen te hou den. Hij is de demagoog die het slachtvee van het tussendek, te vergeefs, tot opstand tracht te brengen. En hij doet je je voeten optrekken voor het langzaam en stil stijgende water in het zin kende schip. Hij heeft niet meer nodig dan twee stoelen, twee enorme doeken, een al bijna versleten tekstboek en zijn stem. Het publiek zit op harde houten stoeltjes op de speel- vloer van het LAK-theater, afge sloten van de rest van de we reld. Muisstil, de integrale tekst van de cyclus op schoot, tot het einde geboeid. MUZIEK Stem 'De Internationale' inzetten is dat toch altijd weer heerlijk. Ik vind het één van de mooiste strijdliederen. Als ik het - hoor raak ik nog altijd geëmotioneerd. Ik weet nog goed dat het gezongen werd tijdens de herdenkingsdienst voor Joop den Uyl in de Nieuwe Kerk. Toen dacht ik: 'dit is vast de eerste keer dat 'De Internationale' in de kerk gezongen wordt'. Er zijn natuurlijk meer mooie strijdleideren. 'Broeders, verheft u ter vrijheid' vind ik mooi, en natuurlijk 'Morgenrood'. Toen Siem 70 jaar werd hebben ze 'Morgenrood' op mijn verzoek gedraaid op de radio. Ik zing de laatste jaren ook in het Alma Materkoor. Het is van oorsprong een katholiek koor, maar tegenwoordig zitten er vogels van allerlei pluimage op. En ik zing ook nog bij het buurtkoor De Linde. Dat is een bejaardenkoor. Siem is er ook op. De dirigente Marga ter Horst is zo'n enthousiast mens. Ze doet zo haar best om er iets moois van te maken. We zingen gewoon oude liedjes. Smaakvolle liedjes. Eigenlijk zing ik de laatste jaren 'het liefst bij Alma Mater of bij De Linde. De Stem des Volks is niet meer wat het was. Maar ik blijf er bij omdat ik het na 50 jaar niet in de steek kan laten. Dan zou ik me een verraadster voelen. Ik heb nog een LP met strijdliederen van de Amsterdamse afdeling van De Stem. Die draai ik nog weieens. Er zitten wel kraakjes op het vinyl. Ach, dat hoort erbij. In mijn stem zitten na vijftig jaar ook wel een paar barstjes. Soms, als ik mezelf hoor, denk ik wel eens: mens, hou nu maar even in. Maar even later zing ik weer uit volle borst. Ach, ik kan het niet laten: zingen is m'n lust en m'n leven. TEKST «JAN RUSDAM FOTO LOEK ZUYDERDUIN RECENSIE» Monica Schiks 'Liefdes Schrikbewind'. Middeleeuwse liefdesliederen uitgevoerd door het En semble'Sequentia' Gehoord: 22/2,Taffe- hzaal, Leiden. Als een plaatje, een Middel eeuws plaatje, stonden ze aan de voet van de Egyptische tem pel: zangeres Barbara Thornton, zanger Benjamin Bagby met zijn harpje en Elisabeth Gaver die liefdevol haar vedel omvat- te. Alhoewel de Middeleeuwen vèr achter ons liggen, kwamen de liederen uit die tijd even hel der en levend over het voetlicht als de kleuren van afbeeldingen uit die tijd. 'Musica movet affectus' ver woordde een geleerde Middel eeuwer en ook gisteren wist het ensemble Sequentia de gemoe deren in de Taffehzaal danig in beweging te brengen met liede ren die toch vooral de kwellin gen en verwondingen door de liefde bezongen. Vooral Barbara Thornton had een geheel eigen wijze van vertolken. Met een prachtige, soepele stem, een smartelijke gezicht en simpele, maar ontroerende gebaren richtte ze zich op het publiek dat jammergenoeg niet altijd wist wat er gezongen werd. De Latijnse teksten waren zonder vertaling en de Duitse weergave van liederen als de 'Minneleich' en het Nibelungenlied kon men zonder vergrootglas niet goed onderscheiden. Wat moet het vroeger span nend zijn geweest als een zan ger zijn liederen declameerde bij het haardvuur. Benjamin Bagby improviseerde al zingend en gebarend een komische epi sode uit het Nibelungenlied waarvan alleen de tekst is over geleverd. Het vedelspel van Eli sabeth Gaver bracht de toe hoorders in een opgewekte stemming en onderstreepte zo nu en dan het verhaal krachtig met haar streken. Zowel vedel spel als zang werden in dit lied geïmproviseerd in de geest van de Middeleeuwse muziek. In strumentale muziek werd toen nauwelijks genoteerd, zodat musici tegenwoordig voor een aantal problemen komen te staan. In de voorafgaande lezing leg de Ita Hijmans uit hoe een en semble als Sequentia toch tot een interpretatie kan komen. De grote kracht van Sequentia is dat het door studie van de overgeleverde bronnen, via fijn zinnig kunstenaarschap tot zo overtuigende muzikale presta ties komt. De Middeleeuwen waren werkelijk tot leven geko men.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9