Veel strijd maar weinig kwaliteit h Bergkamp wil om de tafel met bondscoach Helder zet Engelse uers in lichterlaaie Sport tl Richard van Kempen na kritiek uit ploeg gezet Onderzoek naar „de Acht" gaat lang duren ION DERDAG 23 FEBRUARI 1995 chef willem spierdijk. 071 -356464. plv -chef rob onderwater, 071 -356463 Start Tour volgend jaar in Den Bosch den bosch De Tourstart 1996 zal vrijwel zeker in Den Bosch plaatsvinden. Integenstelling tot de eerder afgevallen kandidaat Den Haag, is Den Bosch wel bereid zich garant te stellen voor de drie miljoen gulden, die de organiserende Société du Tour de France voor het vergeven van de Tourstart vraagt. Daarnaast dient de startplaats nog eens anderhalf miljoen gulden te reser veren voor de plaatselijke organisatiekosten. Den Bosch zegt reeds 1,9 miljoen gulden aan sponsorgelden binnengehaald te Ihebben. Een groot gedeelte van het resterende bedrag zal ook uit het bedrijfsleven dienen te komen. Supporter Milan gearresteerd milaan De politie van Genoa heeft gisteren in Milaan Carlo Gia- [cominelli gearresteerd. De 31-jarige supporter van AC Milan was ietrokken bij de dodelijke steekpartij voor de wedstrijd van 29 januari tegen Genoa. Daarbij kwam Vincenzo Spagnolo door nessteken om het leven. De vermoedelijke dader, Simone Bar- |baglia, is inmiddels in staat van beschuldiging gesteld en zit in fwachting van zijn berechting in de gevangenis. Getuigen heb- tien Giacominelli herkend als de man die naast Barbaglia liep oen de steekpartij begon. Straathof vervangt Zandstra inzell Schaatser Falko Zandstra heeft zich afgemeld voor de I wereldbekerwedstrijden in Inzell, die komend weekeinde wor den gehouden. De nationale allroundkampioen ondervindt te veel last van een zware verkoudheid. Zandstra wordt op de 5000 meter vervangen door Zoeterwoudenaar Jeroen Straathof, de plaats van de zieke Fries op de 1500 meter neemt Bart Veldkamp Jienstverlening voor Tyson vpianapolis Bokser Mike Tyson (29), die op 25 maart vrijkomt na drie jaar in de gevangenis te hebben gezeten wegens ver- rachting, is akkoord gegaan met 100 uur dienstverlening per [jaar tijdens zijn proeftijd. Die proeftijd loopt de komende vier naar. In tegenstelling tot de mededeling van Don King, Tysons roegere manager, zal de voormalig wereldkampioen in het 'aargewicht niet eerder vrijkomen dan op 25 maart. Naast de iienstverlening moet hij beschikbaar blijven voor controles op alcohol- en druggebruik. Tyson is verder een wapenverbod op- Igelegd. De bokser, die vast van plan is in de ring terug te keren, wo mag ook niet zonder medeweten van de autoriteiten de staat verlaten. Hillsborough geschikt voor EK londen In het Hillsborough-stadion in Engeland hebben tij- Idens het Europees kampioenschap voetbal van 1996 gewoon kvedstrijden plaats. De stadioncommissie van de Europese voet balbond (UEFA) besloot dit gisteren na een inspectie. Het sta- pro dion in Sheffield was in april 1989 het decor voor een van de net grootste rampen in de Engelse sportgeschiedenis. Tijdens een lOLujbekerwedstrijd tussen Liverpool en Nottingham Forest werden een overvolle tribune 96 toeschouwers doodgedrukt. Voorzit- vinnter van de commissie, de Schot Ernie Walker, is zich bewust van treurige geschiedenis: „Maar Hillsborough is en blijft een fan- hzejtastisch stadion. De verbouwingsplannen zien er ook heel goed het uit." e en Afdeling Leiden voegt drie duels toe [leiden» Aan het voetbalprogramma voor het komende weekein- zijn in de afdeling Leiden drie wedstrijden toegevoegd. Voor ^pFlzaterdag staan de afdelingsduels SVLV - LSW (15.00), Koude- ?,\?kerk - MVKV (14.30) op het programma. De wedstrijd GOL Sport ,1- ASC staat voor zondag (14.30) gepland, reeh ■ndiVan der Marei in duathlonselectie en jTER aar Jan van der Marei is opgenomen in de nationale du- oleijathlonselectie. De triatleet uit Ter Aar maakt deel uit van de se- 2rstJ'ect'e van de nieuwe trainer Gerard van Lent, die verder bestaat nne|uit Edwin van Dort, Mischa Kleveringa, Mark Koks en Huub }llegMaas. Vijf andere triatleten, onder wie Rob Barel, vormen de se- evei'ectie Olympische Astand. Ada van Zwieten uit Bodegraven be- zei jhoort tot de nationele vrouwenselectie. De Sleutels blijft aan kop leiden De zaalvoetballers van De Sleutels wonnen gisteravond hun thuiswedstrijd tegen de Rotterdamse Studenten met 5-3. Na een 0-2 tussenstand begon de tweede divisionist uit Leiden te "draaien. Patrick Heymans scoorde twee keer, de andere treffers waren van Marcel van den Burg, Henk Buyn en Robert de Roo. ieidenaar nieuwe 'top gunArsenal ondon gpd 1; ham ilenn Helders debuut voor Ar- enal, heeft de immer kritische lers van Engeland in lichter- aaie gezet. De vorig week van Vitesse gekochte international pj vas dinsdagavond de smaak- Triaker in het duel tegen Not- ingham Forest, de club van Iryan Roy. Arsenal won met 'en wervelende Helder in de idrajioofdrol met 1-0. „George Graham was al bijna 'ergeten toen Helder op High- g' zi)ury het licht uitdeed", schreef tot The Sun. Om te vervolgen met: Helder werkte zo geïnspireerd, lat hij vandaag waarschijnlijk le terreinknecht zal assisteren Dm de sfeer op Highbury op- ïieuw op te snuiven." I ïl "traham mag dan weg zijn, lij heeft in elk geval een nieuwe "superster achtergelaten", aldus de Daily Mirror. „Als iemand de Ijunners weer in feeststemming ïeeft gebracht, dan is het Hei ier. Een aanvaller die met een iuizelingwekkende snelheid iver de linkerflank raasde in :en stijl die men bij Arsenal al leiden tim brouwer de koning Marathonschaatser Richard van Kempen is met onmiddellijke ingang uit de Klerk's ploeg ge zet. De schaatser mag niet mee naar de alternatieve Elfsteden tocht in Rovaniemi. Ploegleider Frans Overdevest zou Van Kem pen diens in deze krant geuite kritiek op zijn persoon ernstig kwalijk nemen. Daarnaast beticht de ploegleider uit Lisse zijn pupil van eigengereid han delen. Vóór het gewraakte artikel waren de verhoudingen tussen Van Kempen en Overdevest al danig verstoord. De ploegleider had zijn vroegere oogappel (net als diens ploegmaat Arnold Stam) te verstaan gegeven dat hij voor volgend seizoen naar een andere ploeg moest uitkij ken. Ook toen vormden uitlatin gen in de pers van Van Kempen voor Overdevest de aanleiding tot ingrijpen. Wel kwamen bei den overeen het lopende mara thonseizoen, inclusief de Finse Elstedentocht op zaterdag 4 maart, gezamenlijk af te maken. Na een recente publicatie is Overdevest teruggekomen op die afspraak. Van Kempen kreeg in de loop van deze week te ho ren dat hij als enige van de ploeg moet thuisblijven. Zijn laatste optreden voor Klerk's wordt aanstaande zaterdag de finale om de KNSB-cup op het kunstijs van Thialf in Heeren veen. Voor Van Kempen is daarmee de kous nog niet af. „Deze affai re krijgt nog een staartje. Ik pro beer via een privésponsor als nog in Finland te kunnen rij den. Anders heb ik mij voor niets drie weken op die wed strijd voorbereid. In welk tenue ik dan aan de start verschijn, in dat van Klerk's of in een neu traal pak, maakt mij niet uit." Van Kempen is er veel aan ge legen om op natuurijs een goe de beurt te maken. Halverwege dit seizoen deelde de kunstijs- specialist zijn ploegleider mee 'dat hij zich ging toeleggen op buitenlandse wedstrijden. Van Kempen: „Daarom wilde ik ook eerder naar Finland afreizen, zodat ik er aanstaande woens dag zoü kunnen deelnemen aan een voorwedstrijd over honderd kilometer. Overdevest neemt het mij nu kwalijk dat ik achter zijn rug om bij het reisbureau heb geïnformeerd naar de mo gelijkheden om eerder af te rei zen. Maar ik was alleen maar uit op informatie met het oog op mijn werk. Ik kan mijn collega niet van de ene op de andere dag in de steek laten." Ook verbaast het de Nieuw- veense rietdekker dat Overde vest hem pas deze week aan sprak op zijn uitlatingen aan de vooravond van de marathon van Utrecht. „Overdevest en ik hebben elkaar na die marathon nog uitgebreid gesproken, maar toen heeft hij met geen woord gerept over dat artikel. Ik vind het kinderachtig van hem." Frans Overdevest was niet be reikbaar voor commentaar. Oranje zonder Ajacieden onderuit tegen Portugal: 0-1 Nederland kan niet buiten Ajax. Niet buiten die dramme rige, arrogante, eigenwijze, betweterige, egoïstische Aja cieden. Dat is de pijnlijke waarheid voor de KNVB. Oran- je-zonder-Ajax was gisteravond in Eindhoven volstrekt kansloos in de gewraakte vriendschappelijke interland tegen Portugal. Het werd de tweede nederlaag (0-1) in de nog korte carrière van bondscoach Guus Hiddink. Het werd ook de morele overwinning voor Ajax in het op de spits gedreven conflict met de KNVB. eindhoven vpe minkemadodelijk en precies - had Pedro gpd-verslaggever na acht minuten al voorgedaan. Hij kapte in volle draf Winter en De Koek uit en gaf de bal ver volgens een artistieke draai naar de kruising (0-1). Het was ook de enige kans voor de Portuge zen. Het ging in Eindhoven niet om Nederland tegen Portugal, maar was voor alles de wedstrijd tus sen de 'Rest van Nederland' en Ajax. 'There's no Ajax', zongen ze in het Philips Stadion, en dat hadden ze goed gezien. Maar de geest van Ajax was er wel. Bijna tastbaar in ieder duel. De bikkelharde strijd tussen het sectiebestuur en de Ajacie den had 'Nederland 2' gister avond in ieder geval op scherp gezet. Dennis Bergkamp, ooit beledigend 'Juffrouw Berg kamp' genoemd, trok zijn dure benen niet terug uit de Portuge se messen. En Wim Jonk, niet echt van het bokserstype uit de zestiende en laatste ronde, ver beet de pijn van twee heuse blessures. Oranje bracht strijd, geen kwaliteit. Het maakte van een wedstrijd zonder waarde toch een leven dig en bijna leuk duel. Door de inzet, door de duels. Maar niet door het voetbal. Dat bleef zeer matig, kansloos ook. Eric van de Luer, invaller en dus debutant, was er met een bal op de paal nog het dichtst bij. Het was, vier minuten voor het einde, de eni ge kans van Oranje in de hele wedstrijd. In de eerste helft werd er twee keer op het Por tugese doel gemikt. Het schot van Bergkamp ging te ver naast en de vrije trap van Roy - Oran je mocht het vlak voor rust van arbiter Veissiere wel drie keer proberen - kwam op de vuisten van doelman Baia. Leuk gepro beerd, maar hoe het wel moet - 'Rest van Nederland' vocht zich naar het niveau van de Portugezen, op dit moment één van de toppers van het con tinent. „Ze spelen op het randje van het toelaatbare", zei bonds coach Guus Hiddink. „Inder daad, één. van de sterkste lan den van Europa". Maar één ding werd voor het gemak over het hoofd gezien. Ook in Por tugal kwam deze wedstrijd hoogst ongelegen. Als Ajax straks worstelt met Hajduk Split, moeten Benfica (tegen Sampdoria) en Porto (tegen AC Milan) ook Europees. Daar boy cotten ze niet, daar voelen de belangrijkste voetballers - Rui Barros, Joao Viedo Pinto, Paolo Souza en Vitor Paineiro - ge woon een onduidelijk maar heel handig pijntje. Daar komen ook geen conflicten van. Voor Hiddink bleef er - behalve zijn tweede nederlaag als bondscoach in even zo veel duels - nog een wapenschouw van de Nederlandse subtop over. Dat was in enkele gevallen bijna hoopvol (Verlaat, De Koek) maar bij te veel anderen (Vurens, Kreek) hopeloos. Al leen Van de Luer was in dit ge zelschap een openbaring. De Limburger duwde kort voor het einde zelfs Wim Jonk weg bij de vrije trap. Het leidde tot het mooiste moment van Oranje; maanden niet meer heeft kun nen waarnemen. Helder is Ar senals nieuwe top gun." Ook de serieuze kranten schreven de eerste thuiszege van Arsenal in bijna zes maan den toe aan Helder. De Daily Telegraph: „Arsenals cosmopo- litische middenveld bestaande uit een Deen, een Zweed, een Ier en een Hollander, maakte tegen Forest een geweldige in druk. Maar van Helder ging de meeste dreiging uit." De Times prees vooral de handelsgeest van de ontslagen manager. „Grahams beslissing om de relatief onbekende Hel der te contracteren, bewijst op nieuw zijn vakmanschap." En tot slot de Guardian: „Highbury proefde gisteren direct dat ze met een speciale aanvaller te maken had. Helder dolde zijn directe tegentander Lyttle vanaf het eerste moment en demon- steerde voortdurend zijn enor me snelheid, uitstekende bal controle en spelinzicht. Het pu bliek joelde niet voor niets: 'There's only one Glenn Hel der'. eindhoven «anp De Acht van Ajax, met in hun gevolg be stuur, trainer en club zelf, zullen nog we ken moeten wachten of de boycot van de wedstrijd van het Nederlands elftal tegen Portugal eventueel sancties krijgt. Het sectiebestuur betaald voetbal, waar van de leden de laatste dagen van alles en nog wat door elkaar riepen, heeft een principe-akkoord bereikt om naar de tuchtcommissie te stappen. Niet meer en niet minder. Dat wil' niet zeggen dat die commissie ook daadwerkelijk in actie komt. Niet in de laatste plaats op aandrang van bondscoach Hiddink zal het bestuur niet overhaast beslissen. „Alle mogelijkhe den en onmogelijkheden zullen we onder zoeken", verklaarde woensdag een woord voerder van het sectiebestuur. „Voor we de zaak aanhanging maken, moeten eerst de gevolgen te overzien zijn. Alles moet waterdicht zijn afgedekt. Dat zal nog een hele tijd in beslag nemen." De KNVB heeft twee juristen in dienst die inmiddels ook met de zaak bezig zijn. Het sectiebestuur heeft besloten voorlopig helemaal niet, of uiterst terughoudend over de boycot van de acht ajacieden naar buiten te treden. Eerder lieten voorzitter Staatsen en vice-voorzitter Maessen weten voorstander te zijn voor harde actie, de voormalig vakbondspecialist Jansen liet zich gematigder uit. Dennis Bergkamp wordt de voet dwars gezet door twee Portugese verdedigers. de bal op de paal. Hiddink zag een nerveus be gin gezien. „Het leken wel ju nioren in het eerste kwartier. Zeker achterin". Maar de coach zag ook herstel. „Bij een aantal jongens, ja". En positieve pun ten. „Daar ga ik thuis eens rus tig over nadenken." Het wordt ook steeds on dankbaarder om in het Neder lands elftal te debuteren. Na het A-diploma, als het hoofd maar net boven water blijft, komt niet meteen de oversteek van de Noordzee. Vroeger, in een team met de zekerheden van Koe man, Wouters en Rijkaard kon de nieuweling in een bescherm de omgeving opgroeien. Maar nu zijn de nieuwe leiders nog op zoek naar leiding. De erken de klasse van De Goeij, Winter, Roy en Bergkamp - na drie maanden blessureleed hard op zoek naar ritme en vorm - ver bleekte bij de inzet van Bosz, de waakhond. Hij was de beste man bij de 'Rest van Neder land'. Dat mag typerend heten. In Eindhoven trok er een lich te siddering door de elf van Oranje. Het was nog best koud, zo eind februari. Dat zou in Griekenland wel anders zijn. De gedachten dwaalden even af. Een wereld van verschil en toch zo gelijk gestemd. Want Ajax en Oranje kunnen niet bui ten elkaar. Het Nederlandse voetbal heeft na twee inter lands, nul punten, nul goals en anderhalve kans alle krachten nodig om straks de woelige Noordzee over te steken. Dus FOTO HANS VAN WEEL ook de Ajacieden. Het EK van '96 is oneindig veel belangrijker dan een op de spits gedreven conflict tussen bond en voetbal lers. Dat is een wedstrijd die nooit een winnaar kan krijgen. Nederland: 13e Goey; Bosz, Verlaat, De Koek en Kreek: Winter, lonk en Wit- schge; Vurens (46. Van de Luer). Berg- l-'olha), Jor^e Costa, l'ernando CoutO en Nelo; Secretario, l'igo (89. Paulo Madeira), Oceano, Rui Costa (61. Paulo Bento) en Pedro; IToiningos (74. Paulo Nieuwe lijn van Oranje ter discussie eindhoven marcel van der kraan gpd-verslaggever Dennis Bergkamp gaat in de aanloop naar de eerstvolgende interland, het kwalificatieduel met Malta in Rotterdam (29 maart), met bondscoach Guus Hiddink om de tafel zitten om te praten over de lijn die de nieuwe baas van Oranje heeft uitgezet. Bergkamp schikte zich gisteravond tegen de Portuge zen zonder morren in een rol als diepste spits, maar hij vindt dat het Nederlands elftal in de resterende kwalificatiewedstrij den voor het Europees kam pioenschap in Engeland meer gebaat is bij een andere tactiek. Bergkamp, die bijna een half jaar niet voor Oranje uitkwam: „Ik vind dat ik nog-steeds de meeste waarde voor een elftal, en zeker het Nederlands elftal, heb als ik vanaf het middenveld kan komen. Een positie achter de spits, bijvoorbeeld achter Ronald de Boer, ligt mij het best. Het Nederlands elftal hoeft niet altijd met hetzelfde sys teem voor de dag te komen. Ik ben er zelfs een voorstander van om verschillende systemen uit te proberen, maar het is niet zo lekker voetballen als je bijna he lemaal alleen in de spits staat en er om je heen weinig ge beurt." De aanvaller van Inter Milan doelde vooral op het tweede be drijf tegen de Portugezen, waar in een rechterspits ontbrak. Bo vendien kwam zijn aangever op de linkerflank, Bryan Roy, niet meer in het stuk voor. Berg kamp: „Erie van der Luer viel prima in. Die deed het op het middenveld uitstekend. Maar op de rechterkant hadden we de zaken ook anders kunnen invul len..." Veroordeeld Bergkamp wenste zich na de nederlaag niet te verschuilen achter het feit dat hij met een totaal ander Nederlands elftal moest opdraven. Samen met Wim Jonk had hij in de afgelo pen dagen de boycot van de Ajacieden al veroordeeld. Hij was er zelfs op gebrand om met een handvol debutanten in Eindhoven een huzarenstukje af te leveren. Het zat er dus niet in. Bergkamp, die in de bikkel harde duels met het 'beest' Fer nando Couto zelden zijn benen of armen terugtrok en nimmer de strijd schuwde, vond even wel dat het 'Oranje van de wa tersnood' niet mocht worden gekleineerd. „We hebben verlo ren van een van de beste teams van Europa. Niet iedereen speelde bij ons goed, maar er is wel degelijk bewezen dat er in Nederland nog genoeg kwaliteit rondloopt. Daarom ben ik ook niet somber over de groep van 25 man, waarmee Hiddink ver der wil. Ondanks de afwezig heid van de Ajacieden kwamen we bij vlagen heel aardig voor de dag." Edwin Vurens realiseerde zich na een half partijtje, waarin zijn benen door de zenuwen niet wilden doen wat hij wilde, dat die pluim niet voor hem gold. Stompwijker Vurens zei een er varing rijker te zijn. Hij had de afgelopen dagen zijn ogen uit gekeken bij Oranje en was ach teraf gezien nog niet klaar voor het grote werk. Vurens, heel nuchter: „Ik heb me jaren voor de televisie zitten verbijten. Bij elke slechte interland dacht ik dat die jongens er niet zoveel voor over hadden gehad. Thuis op de bank, weet ik nu, oordeelt een mens te snel. Ik heb nu ge zien dat deze spelers heel veel voor hun vak over hebben en dat er heel wat voor komt kijken om op dit niveau een goed fi guur te slaan." Peter Bosz sloeg zich makke lijker door de omschakeling van club- naar interlandvoetbal heen. Het bijtertje uit de Kuip speelde voor het eerst sinds ja ren weer als rechterverdediger, moest een minuut of tien wen nen aan die positie, maar groei de daarna uit tot een van de beste spelers aan Nederlandse kant. Bosz: „Het was toch een beetje vreemd om met een to taal nieuwe defensie te spelen. Al deze jongens komen normaal niet in het stuk voor. Verlaat, De Koek, Kreek, ik ook niet. Ik weet niet of ik mij nu vaster in de se lectie heb gespeeld. Ik kan dat alleen maar hopen." De Koek Johan de Koek gaat ervan uit dat hij niet weer zo lang moet wachten op een nieuwe oproep vanuit Zeist. De stoere verdedi ger uit Kerkrade ging met een heerlijk gevoel weg uit Eindho ven. De Koek: „Ik heb nauwe lijks problemen gekend in deze. wedstrijd. Als je weet dat Por tugal op dit moment een gewel dige ploeg heeft staan met een paar heel bijzondere spelers, en je geeft zo weinig kansen weg, dan mag je tevreden zijn." Luxemburg wint op Malta valetta anp Nullen en nederlagen zijn ze gewend. Met af en toe als uitschieter een puntje voor een onverwacht gelijkspel. Malta en Luxemburg zijn niet bepaald verwend op voetbalgebied.^ De twee voetbaldwerge'n streden gisteren in Valetta om het predikaat „minst slechte" in groep vijf van de kwalifi catie voor de eindronde van de Europese titelstrijd. Luxemburg toonde zich verrassend de sterkste van de twee dreumesen. Het won met 1-0. Malta was favoriet. Het had in eigen huis Tsjechië al twee dure punten afge snoept door een gelijkspel. Luxemburg incasseerde drie nederlagen, waarvan er twee tot stand kwamen te gen Nederland. De num mer laatst produceerde in Valetta de eerste treffer in de kwalificatieronde. Die was dan ook meteen goed voor drie punten. De als prof gelouterde Langers was de maker van het enige doelpunt. Na 54 minuten reageerde hij at tent toen doelman Cluett in een reflex een inzet van Cardoni keerde, maar de bal niet vast kon houden. Twee minuten voor het ein de kreeg de thuisploeg toch nog uitzicht op een punt. Carmen Busuttil mocht van elf meter aanleggen, maar raakte slechts de paal. Door de overwinning deed Luxemburg de laatste plaats in groep 5 over aan Malta. Noorwegen leidt in de groep met tien punten, voor Nederland dat volgt met acht.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23