Binnenstad Leiden ilechter bereikbaar' Villadorp rustig dankzij files jVarmonders moeten bellen oor ophalen van grofvuil Bon voor een huis D66 wil referendum mogelijk maken <-*8?5 ^intiatuin Leiden Regio Zwanen wachten op het voorjaar De Kijfhoek bosreservaat !Vrouw beschuldigd an telefoonterreur Ambtenaren wijzen >ezuinigingsplan af Tekort muziekschool hoger dan verwacht •April love NDERDAG 23 FEBRUAR11995 bNDE CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 oorschoten tegen weghalen buslijn 48 uit Breestraat >t weghalen van buslijn 48 uit de Breestraat heeft tot fJvolg dat de Leidse binnenstad voor Voorschotenaren d jeilijker bereikbaar wordt. Voorschoten is dan ook niet 8 lukkig met het Leidse experiment dat in september van lsirt gaat. Doel van dat experiment is om de de busdruk- in de Breestraat te verminderen. ,,De vermindering is 101 [iter zo gering dat ik me afvraag wat het nut ervan is. :t betekent in ieder geval dat de bewoners van Ade- est en Noord-Hofland niet meer direct naar het cen- ïm van Leiden kunnen reizen", zegt de Voorschotense ïthouder J. van der Poel van verkeer. uursdienst van bus 46, maar dat betekent wel dat de dienstverle ning wordt gehalveerd, want er rijdt nu elk kwartier een bus naar de Breestraat", stelt van der Poel. [schoten/leiden 5 Leidse wethouder P. Lan- ïberg wil de bussen 48 en j 167 uit de Breestraat weg en. Dat scheelt ongeveer 80 ;sen per dag. Er rijden dage- s ongeveer 900 bussen door Breestraat. Bus 48 rijdt tus- i Leiden, Leiderdorp, Voor- loten en Leidschendam. Het de bedoeling dat de bus Hiks via het Noordeinde en den Zuidwest naar Leids- ;ndam rijdt en de Breestraat laat liggen. Volgens de thouder blijft er een goede sverbinding bestaan met de dse binnenstad: een half- rsdienst via bus 46. ,Er blijft nog wel een half- Het argument dat bus 48 straks op het Kort Rapenburg, dus dicht bij het Leidse cen trum, een halte zal hebben wijst Van der Poel van de hand. ,,Je zit dan toch te ver van het echte centrum. Voor ouderen die slecht ter been zijn is de afstand tot bijvoorbeeld de markt groot. In Adegeest en Noord-Hofland zitten 9000 potentiële busreizi gers. Die maak je het met deze maatregel een stuk moeilijker om in het centrum van Leiden te komen", aldus Van der Poel. De wethouder vindt dat er voor een verkeerde oplossing is gekozen. ,,Het lijkt me voor de middenstanders ook niet prettig als hun klanten op deze manier worden afgeschrikt. Leiden wil de binnenstad autoluw maken, maar het lijkt er nu op dat het openbaar vervoer ook niet wel kom is in het centrum. Reizigers worden aan de rand van de bin nenstad afgezet. Het experi ment staat naar mijn idee ook haaks op het voornemen van wethouder Langenberg om spe ciale, goed toegankelijke bussen in te zetten voor mensen die slecht ter been zijn", vindt Van der Poel. Voorschoten vreest dat het experiment een voorbode is van nog ingrijpender maatrege len, waardoor de bereikbaar heid van het Leidse centrum verder zal verslechteren. „Dat Leiden het leefklimaat van de Breestraat wil verbeteren is pri ma, maar je moet de overlast ook niet overdrijven. Vroeger reden er auto's, bussen en trams in twee richtingen over de Breestraat." Wethouder Langenberg was vanwege vakantie niet voor commentaar bereikbaar. ~v.Lv:* h&amtï oegstgeest en grote troep van ongeveer zestig zwanen bezet al enkele weken het weiland achter de A44 op de grens van Leiden en Oegst- geest. Volgens een woordvoerder van het vogelasiel in Oegstgeest gaat het om zwanen die afkomstig zijn uit Scandinavische landen op hun jaarlijkse doortocht naar warmer oorden zoals Frankrijk en Spanje. Waarschijnlijk omdat onderweg de winterse temperaturen uitbleven, zijn ze hier neergestreken op een stuk land achter de Oude Rijnsburgerweg nabij de studentenbarakken. Verder vliegen heeft door het milde weer geen zin en voedsel is hier kennelijk ook voorradig. Het wachten is nu op het voorjaar als de vogels weer richting Noord-Europa trekken. FOTO HENK BOUWMAN :mond frank buurman gemeente Warmond is in sa- ;nwerking met Sassenheim ergaan op een belsysteem or grofvuil. Het huidige inza- ïlsysteem gaat uit van een kte dag (iedere eerste woens-. per maand. Dat systeem 'alt minder goed. Hergebruik vermindering van het afval pjdfen er niet mee gestimu- >rd. Bovendien wil de ge- eente af van de rommel langs weg op de ophaaldag. Bij het ♦systeem moet de aanbieder "pLet afval meer moeite doen p van zijn afval af te komen, I zal er dan mogelijk meer be- ist meer omgaan. gemeente heeft diverse 12bgelijkheden bekeken, en is de conclusie gekomen dat jt belsysteem dat de gemeente ssenheim gebruikt het meest aantrekkelijk is. Dat systeem is flexibel, voldoet aan de milieu- eisen en is financieel ook aan trekkelijk. De besparing be draagt ruim 5600 gulden. Als de hoeveelheid afval echt vermin- deït levert dat naar schatting een besparing van bijna 11.000 gulden op. Warmond heeft berekend dat een eigen belsysteem in samen werking met de gemeente Lei den bijna 200.000 gulden kost. Samenwerking met Sassenheim kost ruim 141.000 gulden. In feite wordt het inzamelsysteem aan Sassenheim,-uitbesteed. Sassenheim heeft voor het inza melen van grofvuil een vracht auto met afzetbare containers en autokraan gekocht. De chauffeur van deze wagen rijdt de adressen waar grofvuil opge haald moet worden zo econo misch mogelijk af. Het ingeza melde vuil wordt op de ge meentewerkplaats in afzetcon- tainers gestort. Dit worden door een particulier bedrijf opge haald, dat het grofvuil sorteert voor hergebruik. Bijkomend voordeel van het systeem is dat ook takken kunnen worden in gezameld, tegelijk met het grof vuil. Bij het sorteren wordt dit automatisch composteerbaar vuil. Dat is goedkoper dan het zelf versnipperen van takken. Het belsysteem in samenwer king met Sassenheim heeft tot gevolg dat de Warmonders hun grofvuil bij Sassenheim moeten melden. De gemeente War mond moet verder drie afzet bare containers aanschaffen. Warmond onderzoekt nog met de andere gemeenten of het mogelijk is de aanbieders van grofvuil te laten betalen. wassenaar erna straatsma De gemeente Wassenaar stapt 1 maart over op een nieuw sys teem om woonruimte te verde len. Vanaf die datum wordt het puntensysteem vervangen door een bonnensysteem. Woningzoekende Wassenaar- ders moeten voortaan reageren op advertenties in een huis- aan-huis-blad. De corporaties bieden hun woningen aan in het Wassenaars Nieuwsblad. Nieuw systeem om woonruimte te verdelen Wie geïnteresseerd is in een van de gepresenteerde huizen, dient dat via het invullen en opsturen van een bijgevoegde bon ken baar te maken. Op de nieuwe manier zijn woningbouwverenigingen voor een groot deel verantwoordelijk voor woningtoewijzing. De ge meente blijft verantwoordelijk voor urgentie-verklaringen en de indictaties voor aanleunwo ningen voor bejaarden. In ove rige gevallen bemiddelt de ge meente niet meer bij woning toewijzing. De inschrijving van woningzoekenden is op 1 janu ari al gestopt. Vandaag onderte kenen gemeente en corporaties een overeenkomst over de de nieuwe woonruimteverdeling. Voordeel van de nieuwe woonruimteverdeling is volgens de gemeente ondermeer dat woningzoekenden zelf kunnen kiezen uit het aanbod vrijstaan de woningen. De fractie van D66 in Leider dorp wil een voorstel indienen voor een verordening waardoor het houden van een 'consulta tief referendum mogelijk wordt. Bij een consultatief refe rendum wordt de mening van de burger gevraagd, maar houdt de gemeenteraad de eerste en laatste stem. De definitieve be slissing kan dus afwijken van de uitslag van het referendum. Zo wel burgers als raadsleden kun nen het initiatief nemen voor een dergelijk referendum. Volgens D66-fractievoorzitter E. Grootaarts is er binnen de politiek genoeg draagvlak voor het houden van een referen dum. „Laten we het nu dan ook van D66 om op 8 maart een re ferendum te houden over de plek van de markt in Leider dorp. De meeste raadsleden vonden het referendum wel een goed idee, maar de meerder heid vond het te kort dag om D66 wil het voorstel voor een verordening in april indienen. Het voorstel staat los van een referendum over de markt. „Dat onderwerp is van de baan. Het gaat er ons om nu om dat het houden van een referendum formeel wordt geregeld." Lease Concept uit Leiderdorp Het hoofdkantoor van Lease Concept vertrekt uit Leiderdorp. De ongeveer 160 werknemers van de auto-leasemaatschappij verhuizen op 20 maart van de Elisabethhof naar een groter kantoor in Hoofddorp. Ruim een jaar geleden fuseer de het in leiderdorp gevestigde NLC auto-lease met Lease Con cept uit Amsterdam en ging ver der onder die laatste naam. Vol gens een woordvoerster was het na de fusie duidelijk dat het be drijf niet lang meer in Leider dorp zou blijven, waar vanuit twee panden aan de Elisa bethhof werd gewerkt. Ten eer ste was er in Leiderdorp geen geschikt pand. Het tweede ar gument voor verhuizing naar Hoofddorp was de centrale lig ging van deze gemeente voor zowel de werknemers uit Lei derdorp als die uit Amsterdam. den haag anp Het ministerie van landbouw heeft acht nieuwe bosreserva- ten aangewezen. Het gaat om de Kijfhoek bij Wassenaar (Zuid-Holland), de Tongerense Heide bij Vierhouten (Gelder land), de Beerenplaat bij Oud- Beijerland (Zuid-Holland), Het Molenven bij Saasveld (Overijs sel), Het Wilgenreservaat aan de Knardijk (Flevoland). de Hol landse Hout en het Houtribbos bij Lelystad (Flevoland) en De Geelders bij Boxtel (Noord-Bra bant). Dat heeft het ministerie van landbouw gisteren bekend gemaakt. Bosreservaten zijn bosgebie den ter grootte van vijf tot veer tig hectare. Het beheer ervan bestaat alleen uit het weren van storende invloeden van buiten af. Op deze manier krijgen on derzoekers inzicht in de sponta ne natuurlijke processen in bos sen als daar geen menselijke in grepen plaatsvinden. Op dit moment zijn 27 gebie den aangewezen als bosreser vaat. In het jaar 2000 zullen dit er zo'n 60 zijn. BETRAPT - 276 automobilisten zijn gisteren door de radar be trapt bij een snelheidscontrole op de Persant Snoepweg in Lei derdorp. Ze reden allemaal har der dan de toegestane 50 kilo meter per uur. Tijdens de con trole passeerden meer dan 1000 auto's het meetapparaat. ik gebeld. Echt gek gebeld, n keer sloeg de telefooncen- ile zelfs op tilt. De Leiderdor- r had er gisteren een kort ge- ïg voor over zijn om telefo- iche belaagster van de druk- etsen af te houden. In Breda ;te hij dat een inwoonster van indert ophoudt hem en zijn drijf in Houten constant las te vallen met telefoontjes. )k moet zij stoppen mensen n een 06-babbelbox op te sto- n om te gaan bellen. De Leiderdorper en de Zund- tse kregen in maart '92 voor :t eerst verbinding via de bab- ilbox. Daarna ontmoetten ze caar regelmatig. Na een half ir wilde de man de relatie met n telefoonvriendin op een la- da/leiderdorp ger pitje zetten. Vanaf dat mo ment begonnen de telefonades naar de Leiderdorper en zijn be drijf, maar ook naar zijn ex- vrouw en .een buurvrouw. De telefoontjes waren meest ano niem en kwamen uit telefoon cellen. Een geheim telefoonnummer bleek niet te helpen. Ook som maties in aangetekende brieven van de PTT en van de politie in Zundert legden de lijn niet stil. De Zundertse gaf toe wel eens gebeld te hebben. Maar volgens haar is er geen sprake geweest van telefonische overlast. Haar advocaat meent dat een ander de hinder veroorzaakt. De Bredase rechtbankpresi dent velt 24 februari zijn oor deel. iden wim koevoet e Leidse gemeenteambtena- n en wethouder H. Koek vdA) zijn het niet eens gewor- :n over het bezuinigingsplan in 18 miljoen gulden. De amb- naren hebben hun vertegen- oordigers gistermiddag een ïgatief advies laten uitbren- :n. Koek zei na afloop van de irgadering dat zij puur formeel sproken dit advies naast zich in neerleggen. Of ze dat ook oet, is nog niet duidelijk. Ze noemde het 'nee' van de tibtenaren een politiek signaal at van groot belang kan zijn bij erdere beraadslagingen 'er het bezuinigingsplan in de meenteraad en in het college burgemeester en wethou- haalde gistermiddag in het zo geheten georganiseerd overleg met de ambtenarenvertegen- woordigers haar toezegging dat tot 1 januari 1997 geen mede werkers de laan uit worden ge stuurd. Op die datum loopt ook het sociaal statuut af. De wet houder wil dat akkoord in elk geval voor die tijd niet openbre ken. Voor 1997 en 1998 - de laatste twee van de vier jaren waarop het bezuinigingsplan betrekking heeft - kan ze zulke garanties niet bieden maar ze is toch optimistisch over de mo gelijkheden om medewerkers binnenboord te houden. Dat gaat de ambtenaren ech ter niet ver genoeg. Hun verte genwoordigers noemden het sociaal statuut 'een half con tract' dat ze niet aan hun ach terban wensen te verkopen, 'ze ker niet aan de mensen wier functie op het spel staat'. De ambtenaren eisen een sociaal statuut dat hen ook in 1998 en 1997 volledig veilig stelt maar Koek wil daar niet aan. „Ik zou strategisch onverstandig hande len als ik op die eis zou ingaan." warmond arieschakenbos De Stichting Muziekschool Warmond heeft een groter tekort op de begroting van 1994 dan was verwacht: ruim 11.000 gulden in plaats van 6500 gulden. Deze onverwachte tegenvaller is deze week door de raadscommissies voor kennisgeving aangenomen. Het tekort is niet zozeer ontstaan door de verhoging van het muziekaanbod, maar door belastingperikelen. De Stichting Muziekschool moest voor de docenten loonbelasting gaan afdragen. Het administratie kantoor dat vanwege die operatie moest worden ingeschakeld kost de stichting veel geld. Het gaat om een bedrag van 20.000 gulden over twee jaar. Het college van B en W wil dat de muziekschool een beleidsplan maakt. Maar volgens de stichting zou dat werk ook uitbesteed moeten worden, hetgeen weer geld kost. Bovendien stemt de school het aanbod van muziekonderricht af op de vraag, en die is vaak onregelmatig. Instrumenten die het ene jaar populair zijn, zijn dat een volgend jaar weer niet. Het is volgens de stichting moeilijk daar een beleid op te baseren. De stichting was aanvankelijk ge richt op blaasinstrumenten en slagwerk. Dat heeft te maken met het feit dat de muziekschool van oudsher min of meer de leveran cier is van muzikanten voor muziekvereniging Sint Matthias. Op verzoek van de gemeente is ook het piano-onderwijs toegevoegd. VRIJE TIJD VOORSCHOTEN Poppentheater. In poppentheater Wellus Nietus speelt Connie de la Mar zondag 26 februari de voorstelling Hebbeding. Speciaal voor kinderen vanaf 5 jaar. De voorstelling begint om 14.30 uur in het theater aan de Marijkelaan 4. Ex-bureauchef J. Schipper: „Over Van Traa houd ik mijn mond." Wassenaarse politiechef naar commissie Van Traa FOTO HENK BOUWMAN wassenaar monica wesseling De Wassenaarse politie raakt haar bureauchef kwijt. J. Schip per ruilt zijn vaste baan in voor een tijdelijk adviseursschap van de commissie Van Traa, de par lementaire enquêtecommissie belast met het onderzoek naar de opsporingsmethoden van politie en justitie. Schipper is gevraagd. „Zelf nooit over nage dacht, maar als dan zo'n ver zoek komt dan ga je daar na tuurlijk op in." De opsporings methoden van politie en justitie en de onderzoekingen van de commissie Van Traa: het zijn op dit moment voor hem verboden gespreksonderwerpen. „We hebben afgesproken dat we daar publiekelijk geen uitlatin gen overdoen." Het lidmaatschap van de commissie betekent voor de Wassenaarse politieman een hernieuwde kennismaking met de wereld van de zware georga niseerde criminaliteit. Voordat hij het villadorp 'ging beveili gen! werkte hij bij de Haagse politie als chef van de afdeling verdovende middelen en bij de Criminele Inlichtingen Dienst (CID). „Er is inmiddels wel het een en ander veranderd in die criminele wereld, maar ach, daar zit je zo weer in." De afgelopen vier jaar in Was senaar zijn in elk geval absoluut niet 'zwaar crimineel' geweest. „Nee, ik heb hier nog nooit moord of doodslag meege maakt en eigenlijk ook nauwe lijks roofovervallen. Wassenaar is een rustig dorp. Misschien dat het altijd vastzittende ver keer de criminelen afschrikt. Je komt hier niet zo snel weg." Saai Nauwelijks grote criminaliteit voor iemand wiens werk daar vóór bestond uit het speuren naar zware boeven. Toch vond en vindt Schipper (47) Wasse naar alles behalve saai. „We hebben hier bijzondere dingen. Er wonen hier veel captains of industry in grote huizen met veel dure spullen. Bovendien telt ons dorp 35 ambassadeurs. Dat stelt hoge eisen aan de vei ligheidszorg." Wassenaar telt 65 politiemen sen en is daarmee, zo typeert Schipper, 'een lekker overzich telijk bureau', een leuk eigen winkeltje. Hij was ook nog niet uitgekeken, „maar om hier nu nog dertien jaar te zitten, nee daar moet ik niet aan denken." Een opvolger is er nog niet, maar de oud-bureauchef is nu al het grootste deel van zijn werktijd in Den Haag te vinden. De eerste kennismaking met dat werk bevalt hem, al erkent hij 'Wassenaar' soms te missen. „Het directe en slagvaardige overleg met het bestuur en het contact met de burgerij, dat ben je kwijt. Jammer, want het zijn de krenten in de pap." De Prunus tnloba (amandelboompje) staat graag in uw tuin. Geef het struikje een zonnig plaatsje en hij bloeit uitbundig in april/mei met schattige rose 'roosjes'. j Wv Prunus met (JMjw' -p minimaal 5 takken. Van 14,95 VOORSCHOTEN Leidseweg 518; tel. 071-763748. HET GROENE WARENHUIS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19