Jeugd ontdekt broederschap Kerk Samenleving Vredesprijs voor voorzitter conferentie Religie en Vrede 'Geestelijke ontwikkelingshulp' DONDERDAG 23 FEBRUAR11995 BUITENLAND KORT Ruiz Het Vaticaan heeft gisteren de Mexicaanse bisschop Sa muel Ruiz in bescherming genomen tegen de groot grondbezitters. De aanvallen op de bisschop van San Cristobal de las Casas zijn het gevolg van het feit, dat hij als bemiddelaar optreedt in het conflict tussen regering en indianen in de deelstaat Chiapas, schrijft het dagblad van het Vaticaan, de Osser- vatore Romano. „De groot grondbezitters en machtige industriële kringen in het zuiden van Mexico proberen met alle middelen de dialoog te saboteren en een confron tatie van het leger met de be volking uit te lokken", aldus de Osservatore. De krant voegt eraan toe dat bisschop Ruiz heeft verzekerd dat hij zijn bisdom niet zal opgeven. I nd ianen bisschop Het is de eerste maal dat Ro me het voor de 70-jarige 'in- dianenbisschop' opneemt. Sinds 1993 heeft het Vaticaan bij hem op 'vrijwillig' ontslag aangedrongen. Ruiz, die aan het Tweede Vaticaans Conci lie (1962-1965) deelnam, weigert dit. Uit vrees voor protesten in binnen- en bui tenland zal paus Johannes Paulus II hem niet tot aftre den dwingen, zei de invloed rijke Mexicaanse kardinaal Juan Sandoval, aartsbisschop van Guadalajara, eerder deze maand. Afgelopen weekein de betoonde de voorzitter van de Mexicaanse bisschop penconferentie zich solidair met zijn omstreden collega. Sinds 35 jaar strijdt Ruiz op bewonderenswaardige wijze tegen het racisme in Mexico, zei bisschop Sergio Obeso Rivera. Hij reageerde daar mee op de actie van conser vatieve rooms-katholieken, die zondag met stenen de kathedraal van San Cristobal bekogelden om Ruiz tot af treden te dwingen. Jodengrap De Duitse raad voor de jour nalistiek heeft het satirisch tijdschrift Titanic berispt omdat het kwalijke grappen over joden had gemaakt. Daarmee had het blad de grenzen die er aan satire zijn te stellen overschreden, zo oordeelde de raad. Als een vermeend nieuwtje in het as sortiment van een 'fast- Food-keten' had Titanic een 'Happy-Jew-menu' ge noemd. Dat zou dan een 'ge- le-ster-hamburger' met een stervormig stuk kaas hebben ingehouden. De verpakking was met een foto van Schindlers Lijst bedrukt. Remonstranten buigen zich over status Arminius De Remonstrantse Broederschap buigt zich volgende maand over de vraag of een snel groeiende jongerenge- meente een aparte status binnen het vergrijsde kerkge nootschap kan krijgen. De Arminiusgemeente in Hilver sum begon vorig jaar met dertig leden en heeft er inmid dels ruim 120. utrecht anpde Arminiusgemeente zouden anders de kerk helemaal vaar wel zeggen. Bosman vindt het prachtig dat deze vernieuwing zich voordoet in het kerkge nootschap. De jongerengemeente organi seert zes keer per jaar weekend bijeenkomsten in conferentie centrum De Hoorneboeg in Hil versum. De bijeenkomsten staan onder leiding van remon strantse predikanten. Tussen de weekends door onderhouden de jongeren contact via een me dedelingenblad. Bosman-Huizinga merkt tot haar vreugde nu al dat op ver gaderingen van haar kerk op eensjongeren opduiken. „Dat is natuurlijk nooit weg." Zij is er voorstander van dat de jonge rengemeente in de toekomst net als gewone gemeenten afge vaardigden stuurt naar regiona le en landelijke bijeenkomsten. De algemene vergadering neemt op z'n vroegst in juni een besluit. „Een heel merkwaardige ont wikkeling", noemt secretaris M. Bosman-Huizinga van de Broe derschap het spontaan ontstaan van een jongerengemeente 'in een stokoud vergrijsd kerkge nootschap'. Op de algemene vergadering van 18 maart gaat het vooral om de vraag hoe het contact met de gewone, wijkge- bonden gemeenten tot stand komt. Tegenstanders van een aparte jongerengemeente wijzen erop dat in de kerk alle generaties vertegenwoordigd moeten zijn. Zij vrezen volgens Bosman-Hui zinga 'het vertrek van de aller laatste jongere' uit hun midden als deze gemeente, die landelij ke aantrekkingskracht heeft, een officiële status krijgt. Voorstanders menen daaren tegen dat het steeds moeilijker is voor jongeren om zich in de bestaande gemeenten te her kennen. De meeste leden van rome/tokyo cic richtte hij de beweging Shanti Ashram op, die tal van educa tieve programma's voor met na me vrouwen heeft opgezet. De prijs is genoemd naar Nik- kyo Niwano, voorman van een omvangrijke boeddhistische le kenbeweging in Japan. De on derscheiding werd elf keer eer der toegekend, onder anderen aan de Braziliaanse kardinaal Evaristo Arns en zijn landge noot aartsbisschop Dom Helder Camara. De voorzitter van de Wereld conferentie voor Religie en Vre de (WCRP), dr. M. Aram, krijgt dit jaar de Japanse Niwano-vre- desprijs. De Indiase pacifist ont vangt de prijs (ruim 300.000 gulden) voor zijn inzet voor ge weldloosheid en ontwikkeling, zo is gisteren bekendgemaakt. De 68-jarige Aram, een hin doe, heeft bemiddeld bij diverse conflicten in Azië. In eigen land BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE Bedankt: voor Elspeet: R. Veld man te Ouddorp. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te St. Annaland: M. Mondria te Waardenburg; te Ouddorp. C. Sonnevelt te Krim pen aan den IJssel; te Boskoop: P. Mulder te Capelle aan den IJssel-Middelwatering; te Melis- sant: P. Blok te Kootwijkerbroek. Bedankt: voorSprang-Capelle: N.W. Schreuder te Goes; voor Emmeloord: B. van der Heiden te Hardinxveld-Giessendam; voor Klaaswaal: N.W. Schreuder te Goes. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt: voor Vlaardingen: F. Mallan te Alblasserdam. OUD GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Oosterland: T. Klok te Kinderdijk, die bedankte voor Kampen en St. Philipsland. DE ROEPING Uit een vorm van 'erfelijke belasting' reisde ds. P.R. Middelkoop als zendeling naar Suri name. Immers, zijn grootvader en vader de den als predikant en arts ook al ontwikke lingswerk in de tropen. In 1955 werd Mid delkoop in Timor (Indonesië) geboren, waarna het gezin naar Afrika trok. Op elfja rige leeftijd kwam hij voor het eerst in Ne derland. Na zijn theologiestudie in Leiden werkte hij enige tijd als leraar godsdienst op een middelbare school en was hij drie jaar leer-vicaris in de Leidse wijk Stevenshof. De tropen bleven echter trekken. In 1987 werd Middelkoop als predikant beroepen door de Hervormde Gemeente van Parama ribo. Tegelijkertijd werd hij als zendingsar beider door de Raad voor de Zending aange steld. Zijn vrouw, die als arts was verbonden aan de Medische Zending, ging mee en in Suriname zijn hun twee kinderen geboren. Zeven jaar later, september 1994, kwam het gezin Middelkoop terug naar Nederland. Sinds 1 november van dat jaar is de domi nee werkzaam als gevangenispredikant. „Bekeren is iets wat zendelin gen allang niet meer doen. He laas blijven we die slechte re putatie toch houden. In werke lijkheid worden zendelingen door reeds bestaande kerken overzee gevraagd voor onder steunend werk, bijvoorbeeld in de vorm van een landbouw project. Of voor een predi kantsvacature. Je kunt mensen wel bekeren, maar het is beter om hun situ atie te veranderen. Want chris ten-zijn houdt ook in dat je op een bepaalde manier leeft. In Suriname is het bijvoorbeeld heel moeilijk om niet aan cor rupte praktijken mee te wer ken. Je kunt namelijk vaak al leen door voordringen of om kopen gedaan krijgen dat je, om maar eens wat te noemen, een aansluiting op het water- net krijgt. Als je daar niet aan wilt meewerken omdat je christen bent, heb je gewoon geen water. Ik probeer de mensen dan moed te geven door met ze over het geloof te praten. Dat het iemand veel meer oplevert om niet aan cor ruptie mee te doen. Namelijk, dat God zin geeft aan het le ven, en dat je samen moet zoe ken naar wegen om dat water probleem op een eerlijke ma nier aan te pakken. Een soort geestelijke ontwikkelingshulp, zou je kunnen zeggen. Op een gegeven moment wilde ik terug naar Nederland, iets heel anders doen. Boven dien was de Surinaamse ge meente vrij klein en werd ik als dominee ook op een voetstuk geplaatst, wat ik niet leuk vond. Het werk als gevangenis- predikant trekt me aan omdat ik met mensen te maken krijg die ik normaal nooit tegen zou komen en die juist niet geïnte resseerd zijn in het christelijk geloof. Het is een uitdaging mij i die die vaak heel diep in de proble men zitten, via het geloof voor uit te helpen. Vaak gaat het om mensen die een minderwaar digheidscomplex hebben. Al op de lagere school waren ze de domste van de klas en dat vernederende gevoel zijn ze nooit meer kwijt geraakt. Ik probeer zo'n gevangene duidelijk te maken dat er altijd iets of iemand is, God name lijk, die hem de moeite waard vindt. Dan gaat hij zichzelf ook waardevoller vinden. Zo'n ge vangene moet in vrede met zichzelf gaan leven. Alleen als hij de moeilijkheden van zijn leven kan aanvaarden, zal hij er in het leven m nis weer bovenop komen. Elke zondag ga ik voor in een dienst in de gevangeniskerk. Die diensten worden goed be zocht; het is één van de weini ge uitjes die de gevangenen hebben. Verder kunnen ze via een briefje een gesprek met mij aanvragen. Dat wordt re delijk vaak gedaan. De gevan genen hebben behoefte aan contact. Er is namelijk veel spanning in het Huis van Be waring waar ik werk: de mees te gevangenen wachten nog op uitspraak van de rechter. Ze hebben behoefte om met mij de gebeurtenissen rond hun misdaad te reconstrueren. Al leen al het vertellen van het verhaal is voor hen een op luchting." carine damen 1 H M E T O V O R 2 F O R L U 1 K T 3 F L W A U N 1 T 4 G R T A M A E G 5 B U 1 O T O R M 6 A R A O R O M T 7 H U G U 1 U S R 8 K 1 A E P U w P 9 L B A O U N T D 10 T 1 R S U S C E 11 E B R L 1 U K T 12 S V L O A A O F 13 R B M R 1 E T S 14 Z E M U L T F S OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts" een citaat. Horizontaal: 1. zwart paard; 2. ooft; 3. vuist handschoen; 4. gretig; 5. gereed schap; 6. zuivelprodukt; 7. snij dend koud; 8. deel v.e. vis; 9. veelkleurig; 10. foefje; 11. plat zak; 12. lijfeigene; 13. slaap plaats; 14. hoofddeksel. KRUISWOORDRAADSEL lot-g-wet - paradij s- t-k-d-n-s ad-vet-gt mode-emoe e-ot-re-r lire-uier ijk-rug-li k-b-t-p-t -kanarie- man - h -1 i s_ DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck LAATST iS MSN WiWKEL iw BOKSBEUSELS, r£\/OLV/ers EK1 .STiLETTLï'S OV/ER.V/ALLENJ MEMEER oe rechter. JA, SiWDSDiew BEN iK HET VERTROUWEN iN DE MENSHETiP HELEMAAL KWUT. BOES HET WEER Winterse trekjes 90 In een fase met uitgesproken herfstachtig weer bleef het giste ren eens een dag droog dankzij een tijdelijke uitbreiding van het Azoren-hogedrukgebied boven West-Europa. Een uitzondering op de regel, want tot dusverre tel de ik slechts drie geheel droge februari-dagen. Bij een strakke zuidwestenwind, felle opklarin gen en bolle stapelwolken was het een mooie dag om uit te waaien op het strand of om in de tuin te werken. Net zoals in vori ge jaren loopt de natuur een paar weken voor op het normale sche ma. Niet verwonderlijk, want de laatste zes weken waren geheel vorstvrij, althans op de normale waarnemingshoogte van ander halve meter. De vorst, die op en kele dagen aan de grond optrad, mocht geen naam hebben. Met de lentemaart maart in zicht kondigt zich echter een kentering aan. Zoals wel vaker in ons grilli ge klimaat, trekt het weer zich weinig van de kalender aan. De atmosfeer 'zoekt' altijd naar evenwicht in haar warmtehuis- houding. Na wekenlang zacht tot zeer zacht weer is de tijd rijp voor afkoeling. Het weer krijgt vanaf het weekeinde wat winterse trek- HET WEER IN EUROPA jes, maar het is natuurlijk wel wat laat voor een echte koudej met natuurijs. De meest tot dt verbeelding sprekende nawint - in Nederland dateert uit 1971 toen er in de eerste week van maart sneeuw lag bij matige t< I strenge vorst. Ook de koude w k ter van 1987 gaf begin maartij nog een toegift. elvvo lui De actuele vooruitzichten wijzf nu eerder op een guur, lig weertype. Vanuit het noord westen wordt de bovenlucht gt leidelijk kouder. Voor het zove is, krijgen we eerst een depres siekern te verwerken. Deze tre de komende 36 uur van Schot land vlak langs of over ons lan naar het oosten, vergezeld van!l buiige neerslag. De aangevoer es' lucht is gematigd polair e nog toe. Zaterdag krijgen de buien een wat winters karakter. Late het weekeinde, als een IJslaru hoogtestoring passeert, i te sneeuw mogelijk. Ook begin volgende week blijft het guur regen, natte sneeuw of winter; buien. Overdag schommelt hes kwik rond 5 graden; 's nachts kan het licht vriezen. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met 2 in het noorden tot +3 in Vandaag flink wat wolken zuiden enkele buien, later mogelijk met hagel. Mor gen op veel plaatsen op- aanvankelijk n klein s op n slag. Maxima van plaatse lijk -7 graden in het noor den tot +2 in het zuiden. Denemarken: Vandaag naar het oosten wegtrekkende regen, ge volgd door opklaringen en met hagel. Morgen be wolkt en perioden met regen, in het noorden misschien met natte sneeuw. Middagtemperatuur rond 3 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig weer met flink wat bewol king en van tijd tot tijd regen. Morgen vooral in het noorden van Ierland en in Schotland kans op buien, misschien met onweer. Middagtemperatuur 7 tot 9 graden, in Schotland op beide dagen iets lager. België en Luxemburg: Vandaag naast opklaringen ook kans op enkele buien, misschien met hagel, op de hoogste toppen van de Ardennen met sneeuw. Morgen veel bewolking en tijde lijk regen; langs de kust tijdelijk veel wind. Middagtemperatuur op veel plaat sen rond 7 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag half tot zwaar bewolkt en enke le buien, boven de 700 meter met sneeuw. Morgen veel bewolking en eni ge tijd regen, boven de 700 meter eerst voorafgegaan door sneeuw; langs de kust veel wind. Maxima van 8 tot 11 graden, vandaag in het noordoosten iets Spanje: In het noorden nu en dan wolkenvelden en op beide dagen plaatselijk kans op regen; elders flinke perioden met zon en droog. Geleidelijke stijging van tempera tuur, met morgen maxima van 18 tot 22 graden; langs de Golf van Biskaje blijft het iets frisser. Canarische Eilanden: Zonnig, aan de noordkant van de eilan- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. VRIJDAG 24 FEBRUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.37 Zon onder Maan op 03.56 Maan onder Waterstanden Katwijk Hoogwater 10.19 22.59 Laag water 05.06 18.16 Weerrapporten 22 februari 19 ui flink wat wind. Maxima ongeveer 22 gra den, op de zuidstranden iets hoger. Zuid-Frankrijk: Overwegend bewolkt en nu en dan re gen.In bergstreken vandaag vanaf 900 meter sneeuw; morgen stijgt de sneeuw grens tot boven 1500 mëter. In het zuidoosten waait de Mistral. Vandaag middagtemperatuur rond 10 graden, morgen op de meeste plaatsen wat ho ger. Temperatuur op 2000 meter hoogte in de Franse Alpen en Pyreneeën rond - 5 graden, morgen net iets onder het vriespunt. Perioden met zon, maar in het noorden bewolking die zich later naar het zuiden toe uitbreidt. In de Italiaanse Alpen van tijd tot tijd regen, boven 1300 meter sneeuw. Morgen ook in het midden van Italië buien, later ook in het zuiden. Middagtemperatuur uiteenlopend van 10 graden in de Povlakte tot 17 graden op Sicilië. Temperatuur op 2000 meter hoogte in de Italiaanse Alpen en Dolo mieten rond -2 graden. Duitsland: Vandaag eerst regen, boven 700 meter sneeuw, naar het oosten wegtrekkend. Daarna af en toe zon, afgewisseld door een bui. Morgen opnieuw regen en veel wind. Middagtemperatuur rond 7 gra den. Temperatuur op 1000 meter rond - 2 graden, op 1500 meter hoogte in de Beierse Alpen rond -4 graden. Morgen tijdelijk iets hogere temperatuur. Zwitserland: Tamelijk bewolkt en nu en dan regen, boven 800 meter sneeuw. Morgen is het eerst tijdelijk droog en stijgt de sneeuw grens geleidelijk. Temperatuur op 2000 meter hoogte -6, morgen geleidelijk iets Oostenrijk: Overwegend bewolkt en af en toe regen, boven 800 meter sneeuw. Later stijgt de sneeuwgrens. Middagtemperatuur in de dalen rond +5 graden, op 2000 meter hoogte ongeveer -6 graden. Amsterdam licht bew Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt licht bew. half bew. licht bew J half bew Madrid Malaga Mallorca Moskou half bew half bew. Buenos Aires half bewzzo6/ Casablanca licht bew. nnw3 Johannesburg half bew./ windst New Orleans half bew COLOFON HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Frans Nypels. Henk van der Post (adj) OM8UDSMAN R D Paauw, tel. dag 9 30- VERZENDING P Nederland: per kwartaal 134,50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/m vnj: 18.00-19.30 uur, zat 1000-12 OOuur.Tel.071-128030

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18