BggH bestuur Rijnland >p de 'pijnbank' Referendumcommissie staat weer op springen Leids automobielbedrijf mag geen Rover-specialist meer zijn Poppenhuis p 11iJH" Vrijwilligers Sterbus voelen zich overrompeld door fusie Fantastisch om iemand een kans op gezond leven te geven9 INDERDAG 23 FEBRUAR11995 971 17 Bezuinigingen A q Leidse ambtenaren 11/ hebben de bezuini- 1-4 I I 1—4 I gingsplannen van de ge- 7 1 j 1 y j meente afgewezen. Vol- r gens wethouder Koek een politiek signaal. Paling yt De palingstand in 2 1 de Nieuwkoopse Plassen is er slecht aan toe. Verwijderen van fosfaten uit het water zou een oor zaak kunnen zijn. Leerlooier De Achterhoekse 22 leerlooier H. Huls hof is gisteren in hotel Huis ter Duin in Noordwijk tot manager van het jaar 1994 gekozen. N ECMOND, 071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 haag/leiden herman joustra Leidse automobielbedrijf mag zich niet langer voor- i als officiële Rover-dealer, de praktijk betekent dat dat eclame-uitingen van het be- f, zoals advertenties, gevel den en facturen, niet meer wezen mag worden naar dat omerk. En dat allemaal bin- een week. Dat eisten Rover jeland en Rover Nederland eren in een kort geding voor laagse rechtbank. )e advocaat van Rover, mr. is. wees daarbij op de beëin- ng van het dealercontract ;en de eigenaar van het be- f en het Engelse automerk in uari 1993. Volgens de bepa Kort geding over gebruik naam automerk door LAG lingen in die overeenkomst diende het automobielbedrijf bij beëindiging de naam Rover binnen tien dagen uit alle recla me-uitingen te verwijderen. In april van dat jaar was dat nog steeds niet gebeurd, waarna Ro ver hem nog een keer som meerde de bepaling van het contract na te leven. De eige naar van LAG zou toen hebben toegezegd dat dat snel zou ge beuren. „Hij deelde ons mee dat hij zich voortaan Brits Auto Specialist zou noemen." Een tweede waarschuwing volgde nog in januari van dit jaar. „Maar hij gebruikt nog steeds logo's en dergelijke met de merknaam van Rover. Twee jaar later! Pas toen hij een dag vaarding kreeg, zei hij dat hij maar weinig tijd had gehad om aan de eisen te voldoen. Dat is laks. Het moet maar tot een ver oordeling komen", oordeelde Pluis. Volgens de advocaat van LAG, mr. Van Hartingsveldt is er sprake van een misverstand. De eigenaar van LAG zou in mei 1993, kort na de eerste somma tie van Rover, een brief aan dat bedrijf hebben geschreven waarin hij de wens uitsprak om, ook na beëindiging van het offi ciële dealerschap, het Engelse automerk te blijven verkopen. Een reactie op die brief kwam niet, waaruit hij afleidde dat hij toch op de oude manier mocht doorgaan. „Hij stuurde zelfs een kerstkaart aan Rover, onderte kend met De Rover-specialist", aldus Van Hartingsveldt. Na de waarschuwing in janu ari van dit jaar zou het zijn cliënt wèl duidelijk zijn dat hij de inhoud van zijn reclames zou moeten veranderen. En de eigenaar zou dan ook zijn be gonnen het logo van Rover op zijn briefpapier, facturen en magazijnbonnen af te plakken met de sticker Brits Auto Specia list. Bovendien zouden de oude borden op de gevel ook zijn ver vangen door andere met een passende tekst. „Alleen de reclameborden in de Groenoordhallen en in zwembad Poelmeer zijn nog niet vervangen", zei Van Har tingsveldt. „Mijn cliënt kan die natuurlijk niet eigenhandig weghalen. Daar heeft hij recla mebureau CIPP opdracht voor gegeven. Wat dat betreft is hij dus afhankelijk van anderen. En hij kan de vermelding in de Gouden Gids en het telefoon boek op dit moment natuurlijk niet ongedaan maken." Van Hartingsveldt zei dat ook de termijn van een week waar om Rover vraagt onredelijk te vinden. „Een maand lijkt mij reëler voor het doorvoeren van de wijzigingen. Behalve die in de Gouden Gids en het tele foonboek. Dat kan pas in de volgende edities." Pluis hield echter vol dat Van Hartingsveldt de zaken verkeerd voorstelde. „In de trant van: Ro ver doet zo onmogelijk. En: wij willen meewerken. Zo ligt het niet. Hij heeft twee jaar de tijd gehad om aan alle eisen te vol doen. In mei 1993 heeft hij bij voorbeeld nog gezegd de adver tentie in de Gouden Gids te ver anderen. Dat is dus niet ge beurd." Waarop rechter Numann vroeg waarom Rover niet al in 1993 'de knuppel in het hoen derhok had gegooid'. Pluis. „We zagen pas onlangs een factuur van LAG. Met het logo van Ro ver." Waarna de tweede som matie en het kort geding volg den. Uitspraak op 1 maart. lenbaar debat over disfunctioneren leiding hoogheemraadschap aandringen van de verenigde vergadering wordt in il uitgebreid in het openbaar gedebateerd over het functioneren' van het bestuur van het Hoogheem- idschap van Rijnland. Dat is gisterochtend besloten tij- is een besloten bijeenkomst van de verenigde verga ing, naar aanleiding van de recente verwikkelingen idom het gedwongen vertrek van hoogheemraad P.J. van Hoeken. en erna straatsma inzie tussen Van Hoeken en graaf E.H. van Tuyll van ooskerken heeft een groot van de verenigde vergade- op de valreep 'wakker ge- ud'. Vlak voor de verkiezin- voor een nieuw algemeen tuur willen de hoofdingelan- hun ongenoegen tijdens openbare vergadering ken- r maken. De komende we- willen ze zich voorbereiden deze bijeenkomst. „Ik ben dat we in april spreken over functioneren van de vere de vergadering," zei hoofdingeland P.j.M.A. Kers- sens na de vergadering. „Er moet volledige openbaarheid komen." Kerssens heeft onder meer kritiek op het beleid van het college van dijkgraaf en hoogheemraden. „We moeten ons niet zozeer met het beoor delen van staafdiagrammen be zighouden." De verenigde vergadering wil met openheid van zaken in april een nieuwe wind door het hoogheemraadschap laten waaien. Ze hoopt dat het Rijn land-bestuur in de toekomst meer het karakter krijgt van een gemeenteraad. Veel hoofdinge- rainingspak erg duur iden* Een 18-jarige Leidenaar is gistermiddag opgelicht op de aarlemmerstraat. Een onbekende man beweerde hem een ïur trainingspak (600 gulden) te kunnen verkopen voor 200 ilden. Toen de Leidenaar op het aanbod inging en 300 gulden een geldautomaat haalde bleek er helemaal geen trainings ik te zijn. De verkoper bedreigde de Leidenaar en wist hem de 10 gulden afhandig te maken. 'ietser mishandelt bromfietser iden De harde wind vormde gisteren de aanleiding tot een lishandeling op de Molenwerf. Een 19-jarige Rijnsburger haal- op zijn bromfiets een fietser in. Door een windstoot'raakte hij :r ongeluk de fietser, waardoor deze viel. De fietser werd daar i kwaad over dat hij de Rijnsburger enige malen in het gezicht oeg. De bromfietser raakte licht gewond. De dader is onbekend ibleven. landen klagen al geruime tijd over een gebrek aan goede in formatie van het college van dijkgraaf en hoogheemraden en een gebrek aan beleidsmatige discussies. Het bestuur van Rijnland kwam eind vorige week in op spraak door het vertrek van hoogheemraad Van Hoeken. Hij schreef in een uitgelekt memo aan enkele collega-hoogheem- raden dat dijkgraaf Van Tuyll Serooskerken een 'irritante ma nier van leidinggeven' heeft. Mondelinge 'waarschuwingssig nalen' van Van Hoeken over het slecht functioneren van het da gelijks bestuur van Rijnland zouden door Van Tuyll zijn ge negeerd. De dijkgraaf zelf ont kent dat er 'waarschuwingssig nalen' zijn gegeven. Als opvol ger van hoogheemraad M.P.J. van Hoeken is gisteren Stolwij- ker J. Baas gekozen. Bass komt als afgevaardigde van de Kamer van Koophandel in het dagelijks bestuur van het hoogheemraad schap. Man vernielt ruiten Een 47-jarige Leidenaar is gis teravond aangehouden wegens vernieling van de ruiten van een woning aan de Munnikenstraat. De man maakte gebruik van een krik. De Leidenaar was tot zijn daad gekomen omdat hij problemen had met zijn familie. ROOD - Een 53-jarige Leidse fietser is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op het Stationsplein in Leiden. De man negeerde een rood ver keerslicht. Een 22-jarige Leider- dorpse automobilist had daar niet op gerekend. Het slachtof fer raakte gewond aan een heup. leiden In dit huis aan de Leliestraat in Lei den wonen meer poppen dan mensen. Ze zijn in de loop der vele jaren liefdevol verzameld en vertroeteld door mevrouw Elles Gortzak. „Het zijn er nu wel erg veel geworden", zegt de bewoonster van het poppenhuis. „Ik zat er eigenlijk net over te denken om de helft op te bergen. Maar dat is een moeilijke beslissing. Ik denk niet dat ik het op kan brengen om ze in een doosje te stoppen. Mijn poppen gaan sowieso niet de deur uit, Ik ben veel te veel aan ze gehecht." De verzameling van mevrouw Gortzak trekt veel belangstelling. Ze ziet vele malen per dag mensen stoppen voor de ramen. Au to's minderen vaart, kinderen willen uitge breid kijken naar al het moois. „Het bevalt me prima", zegt mevrouw Gortzak. „De mensen kunnen door al die poppen niet naar binnen kijken. Maar ik heb vrij uitzicht." Nog steeds komen er nieuwe poppen bij. Soms bellen er mensen aan, met een paar nieuwe exemplaren voor de verzameling. En zo komt het dat er niet alleen poppen rijendik voor het raam staan, maar ook in de slaapka mer, de gang en in de rest van het huis. Tal loze kleien beeldjes - „zelfgemaakt" - vullen de verzameling aan. „Eén keer is het bijna mijn dood geworden. Toen viel er in de slaapkamer een plank naar beneden met alle maal zware stenen poppen. Stel je voor dat ik er net onder had gestaan." De verzamelwoede van Elles Gortzak be gon toen haar dochtertje lang geleden over leed. De lievelingspop van het kind kwam toen voor het raam te staan. Sindsdien heeft de Leidse het druk met kleertjes naaien en aankleden. „En schoonmaken. Dat doe ik niet te vaak hoor, want het kost me een dag om alles af te stoffen en op zij te zetten en de ramen te lappen." foto loekzuyderduin Gemeenlandshuis aan Breestraat wellicht museum leiden erna straatsma Unaniem maakte de verenigde vergadering van het Hoog heemraadschap van Rijnland gisteren bezwaar tegen een na der onderzoek naar de inrich ting van Het Gemeenlandshuis (Breestraat 59) als 'kantoorafde ling'. Een dergelijk onderzoek druist vierkant in tegen een wens van de meerderheid van het algemeen bestuur om al het personeel te verhuizen naar de geplande nieuwbouw langs de Plesmanlaan. Diverse hoofdingelanden ver dachten het college van dijk graaf en hoogheemraden er van alsnog zijn zin door te willen drukken. Het college pleitte in december immers voor behoud van Breestraat 59 als kantoor. Dijkgraaf en hoogheemraden legden tijdens de vergadering uit dat de omschrijving kan toorafdeling abusievelijk in het voorstel was opgenomen. „De toelichting die in het voorstel stond heeft tot misverstanden geleid", aldus H.A. Visée. „Ons uitgangspunt is nu het realise ren van nieuwe huisvesting op één locatie." Na een aantal on geruste reacties in de commis sie bestuurszaken is het voorstel aangepast: de term 'kantooraf deling' is geschrapt achter de eerstgenoemde optie 'direct ge bruik door Rijnlands organisa tie'. Het college wil onderzoe ken of Breestraat 59 geschikt is om door Rijnland 'indirect' ge bruikt te worden, bijvoorbeeld als museum of expositieruimte. Ook de mogelijkheid van ge bruik door anderen wordt on derzocht. Bij de Rijksmonu- mentendienst wordt advies in gewonnen. leiden wim koevoet Vrijwilligers van de Sterbus zijn boos op hun bestuur van de ge lijknamige stichting omdat dit hen volledig buitenspel heeft gezet bij de onderhandelingen over een fusie met de Stichting Ouderenwerk (SOW). Of de vrij willigers hun verontwaardiging omzetten in acties, is nog niet duidelijk. De Sterbus biedt alternatief busvervoer voor invaliden en ouderen die geen gebruik kun nen maken van het openbaar vervoer. De chauffeurs zijn vrij willigers, evenals de mensen die de Sterbus vanuit de centrale naar een passagier dirigeren. Het PvdA-raadslid E. van der Veen meldde gisteren in de raadscommissie zorg dat ver ontruste Sterbus-vrijwilligers hem hadden gebeld dat onlangs besprekingen zijn begonnen met welzijnsambtenaren en met de Stichting Ouderenwerk. Doel van dat overleg zou zijn dat de Sterbus een onderdeel van de SOW wordt. Daarmee denken de besturen van de stichtingen dat de efficiency wordt verhoogd. Gevolg van een eventuele fusie is dat de Stich ting Sterbus haar zelfstandig heid verliest. Wethouder H. Koek (PvdA) bevestigde dat dergelijke onder handelingen gaande zijn. Tot dusverre verlopen de gesprek ken 'harmonieus', aldus Koek. Ze benadrukte dat de gemeente in deze geen partij is maar voegde eraan toe dat 'het nooit zo kan zijn dat de ene stichting de andere overneemt zonder dat de vrijwilligers daarvan op de hoogte zijn of daar iets over kunnen zeggen.' senmergdonor Cor Ruwaard heeft alleen goede ervaringen ien caroline van overbeeke volg van voorpagina :t leven is een feest', zo luidt tekst op de kaart die Cor waard kreeg. De kaart is niet dertekend maar de Leidenaar et van wie hij afkomstig is. n de doodzieke man voor wie de eerste keer beenmerg eft gegeven. „Mijn familie jen willen u bedanken dit feest or ons mogelijk te maken. Nu b ik een mogelijkheid te ge- zen van mijn ziekte, door uw edheid donor te zijn." luwaard en zijn vrouw waren troerd toen zij de kaart via ropdonor in handen kregen. Leidenaar weet inmiddels de aan bloedkanker lijdende tiënt de beenmergtransplan- ie niet heeft overleefd. ,Ik heb daar zelf naar ge- lagd bij Europdonor. Het is tuurlijk rot om te horen want weet dat deze man een lange edische weg en vele zware be ndelingen heeft moeten on- rgaan. Maar het weerhoudt er niet van om door te gaan. heb er geen inzinking van ge- d. Je moet positief blijven, int het kan een volgende keer ^1 lukken." Ruwaard gaf eind vorig jaar or d tweede keer beenmerg. i voor een kind, een jongetje n 25 kilo. Hij weet niet hoe met dit leukemiepatiëntje at. „Dat kan ik pas over een ilf jaar navragen. Maar hoe het antwoord ook luidt: ik ga er mee door." Europdonor werft nieuwe beenmergdonors door mensen aan te schrijven die bloed geven bij de Bloedbank. Als zij bereid zijn beenmerg te geven, worden de gegevens van hun witte bloedgroepen in de Europdo- nor-computers opgeslagen. In Nederland zijn 14.000 potentië le beenmergdonoren geregi streerd. De meesten horen nooit iets. De kans dat twee mensen die geen familie van el kaar zijn dezelfde witte bloed groep hebben, is namelijk erg klein. Voor een patiënt is het een lot uit de loterij als een van de ruim twee miljoen wereld wijd geregistreerde donoren bij hem past. De kans dat de trans plantatie met het vreemde beenmerg slaagt, is iets minder dan 50 procent. Ruwaard is niet bang voor de narcose hoewel hij er na afloop wel flink last van heeft gehad. „Ik was nogal misselijk en heb overgegeven maar dat is binnen een dag weer over. Ik was wel een beetje gespannen vooraf maar ik weet dat er weinig mis kan gaan. Ik kan nu op mijn fiets stappen en verongelukken. Die kans is zelfs groter dan de kans dat er iets met mij gebeurt tijdens de narcose." Het verwijderen van het beenmerg is een fluitje van een cent, vertelt Europdonor-arts Leo Ebeling. „In de operatieka mer prikken we met een dikke breinaald in de bovenrand aan de achterkant van het bekken. Op die naald zetten we een spuit en zuigen het beenmerg eruit. Dat doen we links en rechts zo'n zes tot 10 keer. In totaal wordt er zo'n anderhalve liter bloed vermengd met been merg opgezogen. Daarom krijgt de donor na afloop een halve li ter van zijn eigen bloed toege diend. Aan het prikken is nau welijks risico verbonden: er kan weinig misgaan. Uit medisch punt is er geen bezwaar tegen als de donor meerdere keren beenmerg geeft." De donor is tegen elk risico verzekerd als hij het ziekenhuis ingaat. Als er iets gebeurt, ne men het AZL en Europdonor de aansprakelijkheid op zich. Eu ropdonor werft alleen onder bloeddonors. Voorlichtingsarts Ebeling: „Dat is een erg gemoti veerde groep mensen, gewend om bloed af te staan. Zij hebben al een kleine medische keuring ondergaan en hun bloed is ge controleerd op het AIDS-virus. Als mensen alleen beenmerg willen geven en geen bloed, is dat nu nog niet mogelijk. Wij maken alleen een uitzondering voor familiedonoren en al lochtonen omdat we een tekort hebben aan die groepen." „Ik vind het fantastisch om iemand een kans op gezond le ven te geven", zegt Ruwaard. „Als je het niet doet, gaat zo ie- Beenmergdonor Cor Ruwaard: „Als je het niet doet, gaat zo iemand misschien dood. Ook al is het een onbekende, je helpt er iemand mee." foto loek zuyderduin mand misschien dood. Ook al is goed ervaringen heb." het een onbekende, je helpt er Mensen die beenmergdonor iemand mee. En dat probeer ik willen worden, kunnen zich als ook mijn familie en vrienden bloeddonor aanmelden bij de duidelijk te maken. Ik praat er bloedbank voor Den Haag en vaak over op verjaardagen en Leiden, telefoonummer: 070 - 3 vertel dan dat ik alleen maar 65 19 00. leiden wim koevoet Het referendum over de sloop van een deel van het Koninklijk Militair Invalidenhuis (KMI) heeft voor de zoveelste keer tot een aanvaring geleid tussen de gemeente en de stichting die zich inzet voor hel behoud van het pand. Beide kemphanen zijn vertegenwoordigd in een commissie die het referendum in goede ba nen moeten leiden. Deze begeleidingscommissie heeft onlangs aangedrongen op publikatie van een artikel in de editie van aanstaande vrijdag van het gemeentelijke informatieblad de Stads krant. In dat stuk moet het accent komen te lig gen op de nadelen van het omstreden bouwplan voor 28 appartementen bij het KMI. Volgens ambtenaar/redacteur Monique Roso wordt de begeleidingscommissie in de Stadskrant van vrijdag op haar wenken bediend. Maar J. Lin gen, die de stichting in de commissie vertegen woordigt, derikt daar anders over. Weliswaar ko men de nadelen aan bod maar die zijn afgezet te gen de pro's van de gemeente. Volgens Lingen hadden louter de nadelen moeten worden ge noemd. Alleen met zo'n artikel, meent de begeleidings commissie, kan het evenwicht worden hersteld dat in de 'neutrale' Stadskrant is verstoord door een omstreden verhaal dat de redactie (die uit ambtenaren bestaat) in de vorige editie liet af drukken. Vriend en vijand van de Stadskrant wa ren het erover eens dat dat verhaal niet deugde. Ook in de gemeenteraad was er veel kritiek op het stuk. In een informatieblad van de gemeente dient geen propaganda voor het college van bur gemeester en wethouders te worden gemaakt, vonden de fracties. De kiezers werden in het gewraakte stuk voor gehouden dat als de referendumuitslag is dat het Invalidenhuis volledig behouden moet blijven, de burgers ieder 25 gulden moet meebetalen aan de schadeclaim van eigenaar/project-ontwikkelaar Van der Plas. Volgens Lingen is het evenwicht in de Stads krant niet hersteld met een verhaal waarin aan dacht is besleed aan de pro's én contra's. „Het stond 1-0 voor de gemeente, het had 1-1 moeten worden maar het staat nu 2-1." Lingen heeft het verhaal nog niet gelezen maar dreigt andermaal uit de begeleidingscommissie te stappen. Dat deed hij ook al nadat het gewraakte stuk in de Stadskrant was gepubliceerd. Hij be sloot aan te blijven als commissielid nadat de be geleidingscommissie unaniem een verzoek tot een 'tegenverhaal' had ingediend. Als dat tegenverhaal hem niet bevalt - „en als ik mevrouw Roso beluister acht ik die kans zeer groot" - treedt hij alsnog af. Lingen vindt dat ook andere - ongebonden - commissieleden zijn voorbeeld moeten volgen. Lingen wijst erop dat er voor 8 maart, de dag waarop het referendum wordt gehouden, geen Stadskrant meer ver schijnt. „De laatste kans om het evenwicht te her stellen is verloren gegaan. De geloofwaardigheid van de begeleidingscommissie raakt in het geding als zij zo met zich Iaat sollen." De voorzitter van de commissie, M. Zonnevylle (in het dagelijks leven burgemeester van Leider dorp), wil nog niet reageren op Lingens dreige ment. „Ik heb de Stadskrant met het artikel waar om wij hebben gevraagd nog niet gelezen dus ik kan nog geen enkele conclusie trekken. Mocht het inderdaad zo zijn dat in het stuk de pro's én contra's zijn opgenomen, dan deel ik de mening van de heer Lingen dat daarmee niet aan ons ver zoek is voldaan. Wij hebben luid en duidelijk ken baar gemaakt wat voor verhaal het moest wor den. Ik acht het uitgesloten dat de redactie van de Stadskrant ons verkeerd heeft begrepen. Maar nogmaals, ik ben voorzitter, ik moet daarom di plomatiek blijven en verbind dan ook geen con clusies aan verhalen die ik nog niet heb gelezen."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17