Electrolux investeert miljoenen Milieucentrum Wijde Aa niet gewenst Ambtenaren vermurwen bewoonster Rijndijk Rijn Veenstreek CDA wil bouwen in het Groene Hart Senator noemt Groene Ruimte zotternij9 Boete voor illegaal gif Ecologisch groenbeheer Rijnwoude op de helling Rijnwoudse politiek voor fonds oud papier DINSDAG 21 FEBRUARI 1995 chef henny van ecmond, 071-356414, plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 hoogmade liesbeth buitink Politiek Jacobswoudse voelt er weinig voor om aan de Wijde Aa bij Ofwegen een milieucentrum rond een theehuis te plaatsen. Het idee voor het milieucen trum met wandelpaden, infor matieborden, een VW-post en een observatiepost in het thee huis ontstond na een aanvraag van de eigenaar van de grond om op die plaats een horeca-ge- legenheid te mogen plaatsen. „Ik ben best geïnteresseerd in een wandelroute, maar niet als dat de verpakking is van iets dat ik niet graag zie komen", oor deelde D66'er P. van Hoesel gis teravond in de raadscommissie algemene zaken. De gemeente heeft inmiddels met het IGOR (Intergemeente lijk Overlegorgaan Rijnstreek) en enkele milieu-organisaties een werkgroep gevormd om de mogelijkheden bij Ofwegen te onderzoeken. „Dat is de omge keerde wereld", vond C. de Lan-* ge (Gemeentebelang). „Er blijkt al een commissie bezig te zijn met het wekken van verwach tingen, zonder dat de raad heeft onderzocht wat hij daar zou willen." Ook WD'er J. van Dam vond dat de werkgroep voorba rig is ingesteld. „Er is een ver wachtingspatroon gewekt zon- Van Hoesel verzette zich fel tegen het plan, hoewel de raad volgens het bestemmingsplan de bouw van een theehuisje niet kan tegenhouden. „Ik heb het gevoel dat het milieuplaatje de horecavoorziening moet ver goelijken. De gemeente moet daaraan niet meewerken. Ik ben zo negatief als ik maar zijn kan", meldde Van Hoesel on omwonden. „Voordat je het weet heb je daar een pretpark en staat de hele oever van de Wijde Aa vol." Burgemeester W. van Beek onderstreepte dat het plan voor een milieucentrum een aanvul ling kan zijn voor het theehuis je. „En het is een gegeven dat daar iets mogelijk is. Als er dan toch iets moet komen, kunnen we er beter invloed op uitoefe nen en er een meerwaarde aan geven", pleitte hij. De commissie vond unaniem dat de horeca-voorziening aan banden moet worden gelegd. „Het college heeft geen behoef te aan een grand café of disco Fietscomputer in Alphen gestolen alphen aan den run Uit een kelderbox aan de Her culesstraat in Alphen aan den Rijn zijn gisteren een fietscom puter, een fietspomp en een vlakschuurmachine gestolen. Uit een woning aan het Mars- I diep werden stereo-apparatuur en een televisie ontvreemd. De dader is vermoedelijk op het balkon van de eerste verdieping geklommen en heeft daar een raam geforceerd. De inbraak werd ontdekt door een vriend van de bewoners die niet thuis waren. Uit een niet afgesloten schuur aan de Groenestein in Alphen aan den Rijn zijn zon dagavond twee fietsen, een krat bier en een houten kist met acht flessen frisdrank gestolen. Vijfenveertig arbeidsplaatsen erbij Het distributiecentrum van Electrolux aan de Alphense Vennootsweg gaat de komende twee jaar fors uitbreiden. Het huidige magazijn van 14.000 vierkante meter wordt verdrievoudigd. De uitbreiding kost tientallen miljoenen t guldens. Het personeelsbestand stijft van 180 naar 330. alphen aan den run ruud sep IDe enorme groei van het ditri- butiecentrum is het gevolg van twee ontwikkelingen. Ten eerste gaat Electrolux terug naar één centrum voor de hele Benelux. De drie magazijnen in België worden daarom gesloten. Op deze manier kan het bedrijf toe iinj met kleinere voorraden. Daar- n naast heeft Electrolux in okto- di ber vorig jaar de witgoed-tak van AEG overgenomen. Ook de 2d distributie van AEG-artikelen e ij komt in de toekomst in Alphen. riu Nu is dat nog ondergebracht bij aid Nedloyd in Utrecht. Onder dè je| witgoed-poot van Electrolux nit| vallen onder meer de merken Zanussi, Marijnen, Frigidaire, e| Electrolux en Zanker. Het distributiecentrun in Al phen wordt uitgebreid naar het noorden en naar het zuiden. Aan de noordkant krijgt het be drijf aansluiting op de Rijnha- ven. Het is de bedoeling dat k I Electrolux een groot deel van de aan- en afvoer straks over het water laat gaan. „We zullen [1 voorzichtig beginnen met één boot met twintig containers per week", vertelt algemeen direc teur A. Blom. „Maar het is de bedoeling dat op termijn uit te bouwen naar wekelijks twee of drie boten." Het bedrijf zal ook gebruik blijven maken van vervoer per spoor. Dat vervoer wordt door de uitbreiding een stuk econo mischer doordat de wagons niet meer leeg terug hoeven te rij den. In Alphen kunnen in de toekomst per schip aangevoer de goederen worden overgela den op treinen, zodat de wa gons niet leeg terug hoeven. Al leen het uitrijden van de pro ducten in Nederland en België gebeurt over da weg, waarbij het vervoer naar België veelal 's nachts plaatsheeft. Blom hoopt zo snel mogelijk met de uitbreiding te beginnen. „Zo gauw we de grond hebben gekocht kunnen we beginnen. Daarna zijn we zeker twee jaar bezig met de bouw", aldus de directeur. Als de uitbreiding vol tooid is, kunnen 105 medewer kers van AEG in Alphen aan schuiven bij hun Electrolux-col- lega's. Daarnaast zal er in het distributiecentrum plaats zijn voor 45 nieuwe werknemers. ter aar/alkemade Het CDA, gisteren op ver- kiezingstoer in Alkemade en Ter Aar, vindt dat bouwen in het Groene Hart in de toe komst onvermijdelijk is. Zowel lijsttrekker Heijkoop voor de provinciale staten als Eer- ste-Kamerlid Van Rooyen verkondigde die mening. Het CDA vreest namelijk voor vergrijzing van de dorpen in het Groene Hart. Jonge mensen kunnen geen woning vinden, trekken daarom naar elders. Met als gevolg een onevenwich tige dorpssamenleving en dat heeft grote ge volgen voor onder meer de middenstand, scholen en de zorgsector. Daarbij zal de wo ningnood de prijzen van de huizen opschroe ven. Van Rooyen, oud-staatssecretaris van financi en, onderstreepte de stelling van lijsttrekker Heijkoop met concrete cijfers. „Alkemade en Jacobswoude kennen beide wachtlijsten van 700 woningzoekenden. Dan is het heel hard, elke bouw, ook in de dorpskernen bij voor baat onmogelijk te maken. De kleine dorps kernen in het Groene Hart moeten de moge lijkheid krijgen woningen te bouwen voor de eigen bevolkingsaanwas." Van Rooyen toonde zich een optimist als het gaat om de toekomst van het Groene Hart. Volgens hem gaat het niet om of/of maar om en/en. Landbouw, wonen, werken milieu, kunnen volgens van Rooyen gelijkwaardig naast elkaar tot hun recht komen. In Alkemade hield de bus ook halt bij verzor gingshuis Huize Jacobus (foto). Burgemeester Meerburg hield er een pleidooi voor nieuw bouw, omdat het verzorgingshuis in slechte staat verkeert. De gemeente heeft echter geen geld voor een stevige opknapbeurt. „Er rust een doem op, het lijkt een onoplosbaar probleem", jammerde de burgervader tegen destaten-kandidaten Tukker en Horlings. Met klem verzocht hij de provincie zo spoedig mogelijk te hulp te schieten. FOTO BEN DE BRUYN Senator Jos van Gennip haalde tijdens de CDA verkiezingsbij eenkomst in Ter Aar, fel uit te gen de 'overmaat aan regelge ving'. "Ook wat betreft de milieu-problematiek moet de provincie niet de ondernemer voor de voeten lopen met een overmaat aan regelgeving." De regelgeving moet geen eigen le ven leiden, meent het Eerste- Kamerlid Van Gennip, het re sultaat telt. Ondernemers moeten ook de tijd krijgen de noodzakelijke aanpassingen door te voeren. "Nu is het veel meer de over heid die de spelregels verandert en vervolgens daarmee de on dernemer naar de bijstand ver wijst. Geef de ondernemers ruimte, tijd en meer mogelijk heden de regelgeving zinvol toe te passen." de categorie 'zotternij'. Hoe be taalbaar is dat plan en hoe zin vol is de collectivering van grote stukken groen? "Boer en natuur zijn niet eikaars vijanden, er moet meer waardering komen voor agrarische functies. En we moeten vrijwaren voor dit soort planologische schaduwwer- king." 'Deze zaak moet tot op de bodem worden uitgezocht' ipj hazerswoude-runduk no hans koenekoop 1-0 iri Als ze haar laatste brief niet had e geschreven, was de affaire in de i.doofpot gestopt. Zo overtuigd is lit Ans van der Voort uit Hazers- gel woude-Rijndijk inmiddels wel ■n| van de onpersoonlijke bureau- ziil cratie in Rijnwoude. Door die orl brief werden raadsleden van mi CDA, WD en D66 wakkerge- ekj schud. En dankzij deze partijen Hl staat haar kwestie donderdag iri op de agenda van de commissie efl algemene zaken. „Want deze cel zaak moet tot op de bodem dit worden uitgezocht", klinkt het erd alom. kDe manier waarop de ge- meente is omgegaan met de j vragen en protesten van me- I vrouw Van der Voort, tart- elke j regel van fatsoen. Op 27 oktober 7® 1993 schreef ze voor het eerst een brief, 21 februari 1995 heeft rj.1 ze officieel nog steeds geen ant- ïi! woord gekregen. In de tussen tijd kwam er, zonder enige kans n. op inspraak, een drankenhan del del van Hoogvliet naast haar ke huis aan de Rijndijk. „En daar- ?ni mee flinke overlast, want wat zil hier op zaterdag voor de deur es) gebeurt, grenst aan het onwaar- rzi schijnlijke. De auto's staan bij gd wijze van spreken drie breed en ;is drie hoog. Er is geen doorko- 4d men aan. Ze rijden soms over de taluds om weer op de rijbaan j te komen." ro' Ambtenaar P. Weyers krijgt de zwarte piet toegeschoven, ee „Die zit daar als een soort 'god- dei father' in dat gemeentehuis en a<| laat een gewone burger lekker ge kletsen", oordeelt ze over het De nieuwe drankenhandel van Hoogvliet kon zich aan de Rijndijk vestigen zonder inspraak van de omwonenden. I een politiek debat over de bureaucratie in Rijnwoude. hoofd van de afdeling bouw- en Hoogvliet voor deur, dat was in woningtoezicht. Weyers en zijn april 19S4. Hij had gehoord van ambtenaren presteerden het Weyers dat ik bezwaren had te- om maandenlang tegenover gen de winkel, maar toonde Van der Voort elk gerucht over meteen een vergunning om te de komst van een tweede Hoog- mogen bouwen, vliet naast haar woning als on- In een gesprek met Weyers zin te bestempelen. „En plotse- kreeg de verbolgen Rijndijk-be- ling stond er een meneer van woonster te horen dat niemand op het gemeentehuis wist van die bouwvergunning. En er was ook niet meer achter te komen hoe die vergunning er was ge komen. Maar in een vervolg- gesrpek met Hoogvliet zou alles wel in orde komen, beloofde Weyers. „Maar zoals elke keer, was ook dit weer een loze belof te. Ik hoorde of zag niets. En in tussen is die winkel geopend." Hoe dik de muur is van de Rijnwoudese overheid, bleek toen mevrouw Van der Voort haar klacht over haar behande ling wilde voorleggen bij het nieuwe klachtenbureau van Rijnwoude. „De ideale manier op die plaats", erkende Van Beek. „Wij denken meer aan een echt theehuis waar na de dagrecreatie wordt opgeruimd en die 's ochtends weer open gaat." Van Beek zegde toe geen duur plan op tafel te leggen voor het gebied tussen de provinciale •weg en de Wijde Aa. „We moe ten het niet zoeken in grote in vesteringen. Maar u zult toch niet protesteren als de VW daar informatieborden neerzet? Ik begrijp dat u geen publieksaan- trekkende functie aan het ge bied wilt geven." leiderdorp/regio De politie van het district Rijn en Braassem heeft de afgelopen maanden bij controles op het bezit van illegale bestrijdings middelen tegen tien bedrijven proces-verbaal opgemaakt. Het ging hierbij om tuinders, kwe kers, akkerbouwers en loonwer kers. Bij de controles is in totaal 182 kilo aan niet meer toegesta ne bestrijdingsmiddelen in be slag genomen. Tot nu toe heeft de politie controles uitgevoerd bij 56 bedrijven in de regio. Aan de controle ging een gro te inleveractie vooraf. Daarbij konden bedrijven die illegale bestrijdingsmiddelen in huis hadden het spul zonder proble men inleveren. Begin december vorig jaar werd niet minder dan 2700 kilo gif ingeleverd. Naast verboden bestrijdings middelen is de politie bij de controles een aantal malen ge stuit op kwekers die zich niet helemaal aan de milieuvergun ning hielden. Zo werden gifkas- ten aangetroffen die niet aan de eisen voldeden. Deze zaken worden verder afgehandeld door de miljeu-ambtenaren van de betreffende gemeenten. Vertraging Rijndijk hazerswoude/zoeterwoude Het verkeer op de Rijndijk moet vanaf 1 maart rekening houden met vertraging. De EWR ver vangt tussen Fasson en de Rij- neke-boulevard de hoofdgaslei ding. De leiding ligt onder het fietspad, dat tijdens het werk volledig moet worden afgeslo ten. Om de fietsers toch door gang te verlenen, wordt één rij baan afgezet en verkeerslichten geplaatst om het snelverkeer te regelen. Hoe lang de werkzaam heden duren, is niet bekend. rünwoude ruud sep Willen de mensen een wilde bloemenpracht? Dan krijgen ze een wilde bloemenpracht. Wil len ze een gladgeschoren ga zonnetje? Dan kunnen ze dat ook krijgen. De gemeente Rijn woude laat haar strenge ideeën over ecologisch groenbeheer varen. Alleen nog op plekken waar de omwonenden enthou siast zijn over het milieuvrien delijke onderhoud van het openbaar groen, zal de gemeen te op deze manier blijven door gaan. Maken mensen bezwaar tegen de 'verwaarlozing' van hun plantsoen, dan zal de ge meente teruggrijpen op het tra ditionele onderhoud. Het groene beleid van Rijn woude ging gisteravond in een kort debatje gemakkelijk op de helling. Noch de commissiele den, noch wethouder M. Voren- kamp-Van de Westeringh waren erg te spreken over de manier waarop het ecologisch beheer het afgelopen jaar bij de bevol king 'door de strot is geduwd'. De enige uitzondering leek even R. Köper-Van den Hooff (PvdA) te zijn. „Het is heel ver velend dat de bewoners het niet mooi vinden, maar er zijn wel meer dingen die mensen niet mooi vinden", liet zij zich tot verbijstering van de overige aanwezigen ontvallen. Koper bleek het echter niet helemaal goed begrepen te hebben. Zij - ging ervan uit dat de plantsoe nen er zo verwaarloosd uit za gen omdat er zo veel was bezui nigd op het groenonderhoud. Vorenkamp legde nog maar weer eens uit dat ecologisch on derhoud zeker in het begin ab soluut niet goedkoper is dan traditioneel onderhoud. Wat je bespaart op het maaien, ben je extra kwijt aan de aanvoer van zand en de afvoer van het maai- sel, nodig om de grond te 'ver schralen'. Tijdens een speciale voorlich tingsavond die over vier weken in het gemeentehuis wordt ge houden, kunnen Rijnwoudena- ren hun mening geven over het ecologisch groenbeheer. Wan neer het beleid met name bij de direct omwonenden op veel be zwaren stuit, zal de gemeente weer overgaan op het tradionele kortscheren van de grasperken. Dienstverlening voor ontucht den haag erna straatsma Officier van justitie G. van Belsen eiste een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk. De advocaat van de verdachte betoogde dat zijn cliënt het meisje nergens toe heeft ge dwongen. Ee Clercq noemde een dergelijk verweer niet rele vant. „Het doet er niet toe of het meisje het erg vond of juist prettig. Het verbod op seksuele handelingen met meisjes jonger dan zestien jaar is er puur om minderjarigen te beschermen." Een 37-jarige man uit Rijpwete- ring is gisteren veroordeeld tot 140 uur dienstverlening voor het plegen van ontucht met een minderjarige. De man zou een meisje van elf jaar enkele malen seksueel hebben misbruikt. De verdachte ontkende te genover de politierechter K. Ie Clercq alle schuld. Bij de politie bekende hij wel, maar dat zou hij alleen hebben gedaan om weer snel vrij te komen. om mijn gram te halen, leek mij. Maar wat schetst mijn ver bazing als ik telefonisch wordt doorverbonden met Weyers!" Ten einde raad zocht ze vorige zomer verantwoordelijk wet houder G. Hoogendoorn-Os- kam (CDA) op. „Ze maakte druk aantekeningen en zei na afioop: 'Goh, kunt u nog wel slapen? Daarna heb ik niks meer van haar gehoord." De wethouder van ruimtelijke ordening heeft overigens een andere lezing. Het stelt haar te leur dat ruim een half jaar na haar gesprek met Van der Voort de kwestie ineens een politiek item is geworden. „Ik dacht dat wij de zaak toen hadden uitge praat. Allereerst heb ik mijn ex cuses aangeboden voor het feit dat zij van ambtenaren tegen strijdige antwoorden heeft ge kregen. Maar daarna heb ik haar keurig uitgelegd dat alles wat aan de Rijndijk is gebeurd, door de beugel kon. Hoogvliet mocht zich daar zonder meer vestigen. Ik snap die commotie niet." Maar raadslid H. Gerritse (D66) snapt het wel. „Dit is nou een negatief voorbeeld van hoe een burger wordt fijngemaakt door het ambtelijk apparaat. En dat is veel meer punt van dis cussie dan dat er fouten in de procedure zijn gemaakt. Boven dien valt het mij op dat hier in Rijnwoude een klacht pas seri eus wordt genomen als een raadslid het op de politieke agenda krijgt. En dat vind ik een slechte zaak." rijnwoude «ruud sep Een ruime meerderheid in de Rijnwoudse politiek wil dat burgemeester en wethouders nog eens goed kijken naar de mogelijkheid om een fonds voor oud papier te vormen. In dat fonds moet het geld wor den gestort dat de gemeente mogelijk overhoudt wanneer de prijs van oud papier stijgt tot boven het bedrag dat die de ophalende verenigingen krijgen. Een eerder aanbod van B en W om zo'n fonds in te stellen, werd begin januari plotseling ingetrokken. De inzamelende verenigin gen probeerden eind vorig jaar voor meer jaren een vaste ga rantieprijs voor het oud papier af te spréken met de gemeen te. Maar omdat de papierprijs nogal variabel is, had de ge meente daar weinig zin in. Wel stemde milieuwethouder M. Vorenkamp-Van de Weste ringh (VVD) in met het instel len van een fonds 'voor slech tere oud-papiertijden'. Wan neer de marktprijs zou stijgen tot boven de garantieprijs van negen cent per kilo, zou het extra geld in dat fonds worden gestort. Wanneer de prijs later weer zou dalen, zouden de verenigingen uit die pot geld kunnen krijgen. De afdeling financiën van de gemeente Rijnwoude oordeel de echter dat deze vorm van geld reserveren niet kon. Vo renkamp schreef vervolgens aan de verenigingen dat ze verkeerd begrepen was: het was nooit de bedoeling ge weest om geld apart te zetten voor oud papier. Die omme zwaai wekte de nodige verba zing bij de verenigingen. De leden van de commissie milieu konden er gisteren ook weinig mee. „Geef een keer toe dat er een fout is gemaakt, dat klinkt een stuk sympathie ker", voegde F. Uljee (CDA) de wethouder toe. „Je kan die passage aan duizend mensen laten lezen en ze begrijpea al lemaal hetzelfde. Alleen hier in dit gemeentehuis zijn mensen die in staat zijn het verhaal over de fondsvorming anders te begrijpen." Samen met de meerderheid van de commis sie vond Uljee de vorming van een fonds wel een sympathiek idee. Als er geen principiële bezwaren zijn tegen zo'n fonds, moet het er gewoon maar komen. Vorenkamp gaf echter geen krimp. Zij bleef er bij dat het verhaal over het fonds door de verenigingen verkeerd begre pen was. En de vorming van zo'n fonds zou dwars ingaan tegen het beleid van de ge meente. De wethouder was ook niet van plan om terug te komen op haar standpunt. Hoewel ze alleen nog door haar eigen fractie werd ge steund, wil zij niet opnieuw gaan onderhandelen over de oucF-papicrprijs voor 1995.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17