Clinton dreigt met veto tegen nieuwe defensiewet Cardoso aarzelt bij privatisering Russische president Boris praat vaag over oude koeien Buitenland Wereldbank waarschuwt oor kappen tropisch woud Jpaanse Justitie pakt x-staatssecretaris op Dubbele regenboog voor 'vleesgeworden revolutie' Franse studenten in actie Bonn: hulp aan ex-DDR beter gaan controleren Palestij nen weer aan de slag in Israël gIJDAC 17 FEBRUAR11995 Agertce France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated OPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent RTR Reuter UPI United Press International I Jronken priester maakt het te bont nrKARESTHen dronken priester heeft nogal wat opschudding eroorzaakt tijdens een huwelijksmis in het Oostroemeense lorpje Tisau. De totaal benevelde geestelijke verwisselde de hu welijkssluiting met een begrafenis, waardoor hij een grafrede itsprak. De bruid en bruidegom waren zo laaiend over de fout, 3 at ze de geestelijke voor het altaar in elkaar timmerden. 'eru en Ecuador tekenen akkoord a [iasilia Ecuador en Peru hebben vanmorgen in de Braziliaanse ööfdstad Brasilia een formele wapenstilstand getekend ter be- indiging van hun grensoorlog. Daarin spreken zij af hun legers ai jt het omstreden gebied terug te trekken en internationale waarnemers te vragen een gedemilitariseerde zone af te bake- ;n. ilipijnse luchtmacht naar Spratley u ianilla De Filipijnen hebben gisteren hun hele luchtmacht en en patrouillevaartuig naar de omstreden Spratley-eilanden ge- enden. China heeft daar een rif bezet. De totaal verouderde Fi- pijnse luchtmacht telt elf toestellen, vijf F5 straaljagers en zes elikopters. China en de Filipijnen behoren tot de zes landen die eSpratleys of een deel ervan opeisen. In deze groep kleine ei- inden en riffen zit vermoedelijk een grote hoeveelheid olie en as in de bodem, 'rotestmars Zuidafrikaanse scholieren iAPSTAD Enkele duizenden zwarte Zuidafrikaanse scholieren II ebben gisteren in Kaapstad een protestmars gehouden voor e elijke onderwijsrechten e scholieren, afkomstig van scholen in townships in de Kaap- lakte, trokken in optocht naar het provinciehuis. Daar eisten zij at de overheid het scholentekort voor zwarten onmiddellijk op- eft. Premier Kriel van Westkaap praat vandaag met een delega- evan de scholieren. P tegen douane-unie Turkije-EU straatsburgMet een ruime meerderheid (244 tegen 114) heeft e et Europees Parlement zich gisteren gekeerd tegen de voorge it omen douane-unie met Turkije. De parlementariërs menen u at de schendingen van de mensenrechten zo ernstig zijn dat ii in intensievere band met Ankara uit den boze is. De Unie pro- a eert momenteel Griekenland te overreden zijn verzet tegen de p imenwerking met Turkije op te geven in ruil voor toezeggingen ver een toekomstig EU-lidmaatschap voor Cyprus. Als Grieken- nd akkoord gaat, kan het Europees parlement alsnog roet in eteten gooien. trengere eisen voor veerboten lüSSELVeerboten zullen binnenkort alleen vanuit Europese ivens mogen opereren als ze de veiligheid aan boord beter innen garanderen. De Europese Commissie heeft gisteren aorgesteld een gedragscode in te voeren voor, in de eerste aats, eigenaren van rij-op-rij-af schepen. Die code, waarin ai rlei veiligheidsprocedures zijn vastgelegd, moeten reders on- rtekenen voordat ze toestemming krijgen voor het gebruik m havens in de Europese Unie. tudentenmilities in oosten Kabul amabad De milities van de Afghaanse 'studentenbeweging' ileban beheersen het oostelijk stadsdeel Pule Charki van de 2 aofdstad Kabul. Het bestuur van de wijk heeft zich zonder ver- t overgegeven. De Taleban, die zijn opgeleid aan koranscholen het buurland Pakistan, veroverden dinsdag het hoofdkwartier in de rebellenleider Gulbuddin Hekmatyar in Charyasab, 25 ki- meter ten zuiden van de hoofdstad. Jandelsminister VS in opspraak ASHiNGTONHet Amerikaanse ministerie van justitie is gisteren 2gonnen met een onderzoek naar laakbare financiële transac- is van de huidige minister van handel Ron Brown. Het onder- iek was geëist door een aantal Republikeinse afgevaardigden heeft betrekking op onthullingen in de media over Browns anden in het verleden met een televisiemaatschappij die niet staat bleek leningen af te lossen waarvoor de federale regering ch garant had gesteld. Brown zou toen onjuiste informatie ebben verstrekt, het Congres hebben misleid, de belastingen ebben ontdoken en misbruik hebben gemaakt van zijn politie- positie. p eilanden Stille Zuidzee lien niet snel actie wordt on- momen, dreigt het tropisch ;enwoud op de eilanden .in zuiden van de Stille Oceaan men vijftien tot twintig jaar te 1 dwijnen. Ook de visgebieden de regio lopen gevaar door erbevissing en vernietiging het milieu in de zee langs kust. )it schrijft de Wereldbank in gisteren gepubliceerd rap- rt over de economie van de in het zuiden van de 11e Oceaan. Volgende week men de ministers van finan- n uit de regio in Suva, de ofdstad van Fiji, bijeen. Volgens de bank hebben de ïdbouw en de activiteit van öjectontwikkelaars tot het ppen van een deel van het re- nwoud geleid. Door de wijze larop dat gebeurde is boven in de kwaliteit van het woud hteruitgegaan. Er worden uwelijks nieuwe bomen ge- ant. 3ok is de wetgeving op het bied van de bouw zo slecht projectontwikkelaars onver- *drid afp-dpa ifeal Vera, ex-staatssecretaris >or veiligheid in de Spaanse gering, is gisteren voorlopige ichtenis genomen. Hij wordt van verdacht medeverant- )ordelijk te zijn voor het op- :den van GAL, geheime >odseskaders die in de jaren c'nig tientallen leden van de iskische afscheidingsbewe- ng ETA hebben vermoord. Om deze GAL, antiterroristi- he bevrijdingsgroepen, te la- n functioneren zou Vera ge- Huis van Afgevaardigden VS wil bijdrage aan VN beperken Kim niet op eigen verjaardagsfeestje TOKYO-PEKING AFP-Rtr Vertegenwoordigers van de regering van president Clin ton hebben furieus gereageerd op de beslissing van het Huis van Afgevaardigden om, ondanks felle oppositie van de president, in te stemmen met een nieuwe defensiewet waarin de Amerikaanse bijdrage aan de Verenigde Naties sterk wordt beperkt. WASHINGTON Rtr-AFP Minister Perry (defensie) wees het wetsvoorstel met kracht van de hand. Hij zei dat het nimmer in werking mag treden. Ook de hoogste militair in de VS, de chef van staven generaal John Shalikashvili, sprak zich uit te gen het wetsontwerp. Hij zei dat een dergelijk voorstel eerder leidt tot meer dan minder mili taire uitgaven. Volgens minister Christopher (buitenlandse zaken) neemt het Huis van Afgevaardigden met deze defensiewet een groot vei ligheidsrisico. ,,Of het nu wel of niet de bedoeling is, het wets ontwerp elimineert vredes handhaving als een instalment van de Amerikaanse buiten landse politiek. Het tast de au toriteit van de president aan om de veiligheid van de Verenigde Staten te beschermen." Het Huis, waarin de Republi keinen sinds de verkiezingen van november vorig jaar de meerderheid hebben, wil het Amerikaanse aandeel in de kos ten van VN-vredesoperaties te rugbrengen van 31 tot 20 pro cent. Bovendien werd inge stemd met het plan van de Re publikeinen om de kosten die de Verenigde Staten voor VN- vredesoperaties maken af te trekken van de Amerikaanse contributie aan de VN. Het af gelopen jaar zou dat hebben betekend dat de Verenigde Sta ten geen contributie aan de VN hadden hoeven te betalen. Christopher en Perry ver klaarden de president te zullen adviseren zijn veto over het wetsvoorstel uit te spreken als ook de Senaat, die zich nu over het voorstel moet uitspreken, het voorstel accepteert. Christopher zei dat de regering met het Congres zal overleggen om wijzigingen in het ontwerp aan te brengen voordat de Se naat er overstemt. Vorig jaar gaven de VS 1,7 miljard dollar uit aan vredes operaties van de VN, terwijl de VN-contributie dat jaar 1,1 mil jard dollar bedroeg. Wel een hoogst zeldzaam na tuurverschijnsel, maar geen op merkelijke rol voor de jarige zelf. Dit is wat opvalt aan de viering, gisteren, van de 53e ver jaardag van de gedoodverfde nieuwe leider van Noord-Korea. Kim Jong-il was woensdag af wezig tijdens een banket dat de regerende communistische par tij voor hem had aangericht. 'Huilden' vorig jaar zelfs de vogels in heel Noord-Korea na het overlijden van 'grote leider' Kim Il-sung, begin deze week namen wetenschappers een dubbele regenboog waar boven de berg Paektu. Deze top wordt in het nog steeds voor de bui tenwereld potdichte land in Oost-Azië beschouwd als de heiligste plaats. Het verhaal wil dat Kim Jong-il erop geboren is. De langdurige afwezigheid van de 53-jarige bij belangrijke gebeurtenissen in Noord-Korea houdt de speculaties in stand dat hij een zwakke gezondheid heeft, of dat er sprake is van een langdurige machtsstrijd achter de coulissen. Het is immers al weer zeven maanden geleden dat vader Kim Il-sung het tijde lijke met het eeuwige verwissel de. Maar het door de staat be heerste persbureau KCNA kan intussen zijn loftuitingen niet op aan het adres van de jarige. „Hij is de vleesgeworden revo lutie die het volk geleid heeft langs een rechte weg naar de overwinning. Die weg is hoogst correct. Hij heeft de zeldzame begaafdheid van alwetendheid en almacht, de edelst denkbare moraal en de hoogste reputatie die nooit iemand eerder heeft bezeten". parus Studentenacties zijn niet alleen aan Nederland voorbehouden. Ook in Frankrijk gaan studenten de straat op om te demonstreren tegen be zuinigingen op, en hervormingen van, het onderwijs. 'Alles moet worden gestopt', aldus deze betogers. foto reuter Braziliaanse president mikt op economische en politieke her\'ormingen BRASILIA Rtr-ANP hoopte winsten behalen. Rege ringen en landeigenaars lopen inkomsten mis doordat houtex porteurs bewust te lage schat tingen van de uitvoer geven. Volgens de Wereldbank be staan er nog altijd grote regen wouden in Fiji, Vanautu, de Solomoneilanden en West-Sa moa en moeten de regeringen de exploitatie ervan tegengaan. De bank roept de landen in de regio op snel maatregelen te ne men om de regenwouden te be schermen, hun beheer te verbe teren en landeigenaren de hun toekomende inkomsten te ge ven. Buitenlandse hulpgevers zouden de bescherming van het regenwoud 'expliciet' voorrang moeten geven in hun activiteit. Volgens het rapport zijn de eerste tekenen van overbevis- sing al zichtbaar in de waarde volle tonijngronden buiten de kust. Daarom moet de visvangst aan banden worden gelegd. Bo vendien zouden vissers uit lan den als de Verenigde Staten, Ja pan en Korea die in de Stille Oceaan actief zijn, hogere prij zen voor een vergunning moe ten betalen. De Braziliaanse president Fernando Henri que Cardoso heeft gisteren belangrijke eco nomische hervormingen aangekondigd, waardoor de beperkingen voor buitenland se investeerders aanzienlijk worden ver minderd. De grondwet van 1988 beperkte de vrijheid van buitenlandse investeerders fors. De monopolies van enkele grote staats bedrijven worden aan banden gelegd. Parti culiere bedrijven kunnen voortaan samen met de oliemaatschappij Petrobas en het telecommunicatiebedrijf Telebrés onderne mingen oprichten. De regering-Cardoso wil beide bedrijven echter niet geheel privatise ren. Brazilië heeft de komende vier jaar ruim 50 miljard gulden nodig om het tele foonnet te moderniseren. Het particuliere bedrijsleven, buitenland se investeerders en beleggers hebben her haaldelijk voor privatisering van de staats bedrijven gepleit. De beurs van Sao Paulo reageerde meteen negatief op het besluit van Cardoso de staatsbedrijven niet geheel te privatiseren. De aanzet voor economische en politieke hervormingen gaf Cardoso al toen hij nog minister van financiën was onder de vorige president Itamar Franco. Cardoso voerde een nieuwe munt in, de real, en koppelde die aan de dollar. Daarmee bracht hij de spiraal van geldontwaarding tot stilstand. De inflatie daalde het afgelopen jaar van circa 2500 procent naar enkele procenten. Om ervoor te waken dat de inflatie niet opnieuw de kop opsteekt, wil de president naast liberalisering van de economie belas tinghervormingen en veranderingen op het gebied van de sociale zekerheid doorvoe ren. Voor zijn plannen en een radicale veran dering van het inefficiënte en oneerlijke be- grotings- en belastingsysteem is een grond wetsherziening nodig. Verandering van de grondwet is slechts mogelijk als in beide huizen van het parlement een drievijfde meerderheid vóór is. Cardoso hoopt zijn plannen in juni goedgekeurd te krijgen, maar of dat lukt is de vraag. Hij kan op flin ke tegenstand rekenen, temeer omdat hij een strak begrotingsbeleid wil voeren en nieuwe bezuinigingen eist van de 26 deel staten waarvan de vertegenwoordigers in het Congres prominent aanwezig zijn. BONN Rtf-DPA De Duitse regering wil de finan ciële steun aan het oosten van Duitsland beter gaan controle ren. Het kabinet noemt de be richten over miljardenverspil lingen evenwel onverantwoor delijk overdreven. De regering legde gisteren een verklaring af over de Oost- duitse hulp, nadat het weekblad Der Spiegel begin deze week melding maakte van enorme verkwistingen. Volgens het tijd schrift is sinds de vereniging in 1990 van de Bondsrepubliek met de voormalige DDR zo'n 65 miljard mark financiële hulp uit Bonn en Brussel verspild. Als voorbeelden noemde Der Spie gel onder meer buitensporige waterzuiveringsinstallaties en compleet aangelegde industrie- Irak verkoopt illegaal olie NEW YORK AP-Rtr Irak heeft een ondergronds net opgezet om, in weerwil van het embargo van de Verenigde Na ties, olie te kunnen verkopen. Het Amerikaanse dagblad The New York Times heeft dat ge meld en de Amerikaanse rege ring heeft het vanochtend met verontrusting bevestigd. De krant baseert zich op anonieme bronnen binnen de internatio nale oliehandel. Irak zou het af gelopen jaar 800 miljoen dollar hebben verdiend op de illegale olieverkoop. De olie wordt met vrachtwa gens via Kurdisch gebied in Noord-Irak naar Turkije of Iran gereden. De Kurden mogen voor elke wagen tol vragen. Een andere route loopt via de Iraak- se haven Umm Qasr. Als de olie eenmaal het land uit is, vormt de verkoop geen probleem, want Irak vraagt maar 8 dollar per vat van 156 li ter in plaats van de gebruikelij ke 14 dollar. meenschapsgeld hebben ver duisterd en illegale arrestaties en moordaanslagen hebben verzwegen. Rechter Baltasar Garzon, die gisteren na een urenlang verhoor de arrestatie van Vera gelastte, onderzoekt de rol van de regering bij de ac tiviteiten van GAL. De 50-jarige Vera trad vorig jaar al af als hoofd van de ter reurbestrijding. Hij is tot nu toe de belangrijkste functionaris die in verband met deze affaire achter slot en grendel is gezet. moskou hans geleunse correspondent Een visieloze collage van alge meenheden en oude koeien. Zo valt de rede die Ruslands presi dent, Jeltsin, gisteren in het par lement hield nog het best te ka rakteriseren. Voor de buiten wacht had zijn optreden één ge ruststellend aspect: Jeltsin over brugde kwiek de tien meter van zitplaats naar spreekgestoelte en heeft dus 's morgens om elf uur nog geen ondersteunende armen nodig. Het grote verschil met eerdere optredens was uiteraard de dra matische oorlog in Tsjetsjenië, die in tien weken tijd duizenden levens heeft gekost. Maar wie had verwacht dat Jeltsin zelfkri tisch schoon schip zou maken, kwam bedrogen uit. Zeker, hij gaf toe dat de Russische militai ren niet altijd even netjes optre den. Dat kwam, zei hij, omdat de krijgsmacht onvoldoende was hervormd. De hele actie was slecht voorbereid en ook beroerd uitgevoerd. Geen woord echter over het feit dat de minister van defensie persoonlijkverantwoordelijk was voor de verkeerde militaire taktiek. En de zelfkritiek beperk te zich tot de conclusie dat het Russische leiderschap het Tsjetsjeense gezwel driejaar lang had laten dooretteren. Daardoor had het Doedajev-be- wind ruimte gekregen om de mensenrechten aan de laars te lappen en veel geld te verdienen aan misdadige praktijken. Die conclusie was meteen de rechtvaardiging voor het harde militaire ingrijpen. De eenheid van Rusland stond op het spel; er kon niet anders worden op getreden, aldus Jeltsin. De les is volgens hem, dat er nu haast moest worden gemaakt met de hervorming van de strijdkrach ten. De gevechtskracht moet worden verbeterd, de uitrusting gemoderniseerd, de discipline verhoogd. Geen wonder dat de fensieminister Gratsjov meteen reageerde met: „Allemaal goed en wel, maar dan moet er meer geld naar defensie". Jeltsin prees Rusland en daarmee zichzelf voor het vasthouden van een democrati sche koers. Maar de president kijkt niet op een tegenspraak meer of minder. Zijn geloofsbe lijdenis over cfe vrijheid van me ningsuiting werd onmiddellijk gevolgd door kritiek op de me dia, omdat die niet voortdurend hun 'maatschappelijke verant woordelijkheid' in het oog zou den houden. Diezelfde spanning zat er in zijn betoog voor een democratische rechtsorde. Om die goed van de grond te krijgen, zijn diepgaan de hervormingen in de rechter lijke macht nodig. Maar tegelijk kritiseerde Jeltsin de rechters omdat zij zijn decreten niet uit voeren en misdadigers veel te licht straffen. Uiterst vaag waren Jeltsins uit spraken over de economische hervormingen. Daarmee gaat het nog steeds niet goed. Over heidsfunctionarissen zijn vaak corrupt, er is nog teveel wille keur en wetteloosheid, en de in flatie giert maar door. Door dat alles wordt de kloof tussen arm en rijk steeds breder. Vorig jaar zei Jeltsin precies het zelfde en prees als remedie een 'sociale markteconomie' aan. Voor 1995 moet de regering streven naar economische her vormingen met een 'sociale substantie'. Onduidelijk is waarin die twee medicijnen ver schillen en welke concrete maatregelen Jeltsin voor ogen staan. Duidelijk was Jeltsin slechts op één punt: de NAVO mag niet stiekempjes richting Russische grens kruipen. Hier trok hij alle registers open: in het Westen zijn er die vinden dat de tijd voor gelijkwaardige samenwer king met Rusland nog niet is aangebroken. Hun werkelijke doel is slechts het uitschakelen van een potentiële concurrent. Jeltsin waarschuwde dat wan neer zulke ideeën in het Westen de overhand krijgen, alle pogin- Jeltsin gisteren, tijdens zijn jaarlijkse grote rede voor de beide huizen van het Russische parlement. gen zullen standen om een vei liger wereld te scheppen. „De mensheid stapt dan niet in de foto epa yuri kadobnov 21ste eeuw, maar glijdt terug in de 19de", zo zei hij. terreinen zonder één bedrijf. Minister Rexrodt (economi sche zaken) noemde de bericht geving ongegrond en onverant woordelijk. „Er is geen bewijs voor deze miljardencijfers. Ze zijn bedoeld om te shockeren. De manier waarop de hulp fondsen hoog opgespeeld wor den, heeft niets te maken met de realiteit", aldus de bewinds man. Volgens minister Waigel (fi nanciën) is het verdwijnen van miljarden marken een zaak voor de oostelijke deelstaten en gemeenten. „Degenen die het vrije beschikkingsrecht over de miljarden wilden, moeten nu ook de verantwoordelijkheid dragen, als grote missers aan het daglicht treden", aldus Wai gel in het CSU-partijblad. jeruzalem gpd Binnenkort kunnen 15.000 Pa lestijnse arbeiders hun werk in Israël hervatten. Premier Rabin heeft dat gisteren beloofd aan PLO-voorzitter Arafat tijdens overleg aan de noordgrens van de Gazastrook. Vergunningen zullen alleen worden gegeven aan mannen van boven de dertig jaar die al geruime tijd in Israël werken. Rabin vertelde Arafat dat de verlichting een reactie vormt op de inspanningen die de Palestij- nen zich getroosten tegen het islamitisch extremisme. Een to tale opheffing van de afsluiting is volgens hem pas mogelijk als de Palestijnse inspanningen re sultaat opleveren. De twee leiders besloten in tensiever te gaan onderhande len over een zelfbestuursrege ling voor de Westelijke Jordaan- oever. Maar inhoudelijk zijn er geen vorderingen gemaakt. Ra bin deed Arafat het voorstel om Jenin,- in het noorden van de Westelijke Jordaanoever, op korte termijn zelfbestuur te ge ven, maar zonder dat het Israë lische leger zich uit de stad te rugtrekt. De PLO-leider wilde daar niet van weten. Metaalstaking op handen in Beieren bonn peter van nuusenburg correspondent De leiding van de grootste Duit se vakbond, IG Metall, heeft gis tereavond besloten tot staking in de deelstaat Beieren. De actie moet een looneis van zes pro cent kracht bijzetten. Maandag zullen de leden van de industriebond stemmen over het voorstel van het. bestuur. Zeggen ze er ja tegen en daarover bestaat gezien de gro te stakingsbereid geen twijfel dan kan het werk in Beieren volgende week al worden neer- gelegd. Na afloop van de bijeenkomst werd gisteravond wel duidelijk dat de bond de deur voor een compromis met de werkgevers nog op een kier heeft gelaten. Vandaag komen de werkgevers bijeen. Als ze alsnog een con creet bod op tafel leggen, dan kan in het weekeinde over een akkoord worden onderhandeld. De afgelopen negen weken ble ven zonder resulaat, omdat de werkegevers de looneis van de bond verwierpen maar niet concreet met een tegenbod kwamen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7