Linschoten: Controle bij aanvragen van uitkering T Binnenland echter laat 'moordenaar >nder lijk' toch vrij Miljoenendans Eerste 'hacker' staat voor rechter ies jaar geëist tegen man die wee buitenlanders beschoot Omstreden optocht Dagpleegouder voor probleemkinderen slaat aan lUDAG 17 FEBRUARI 1995 GPD Geassocieerde Pers Diensten Pel voor verkrachten schoolmeisjes Lheaai De Arnhemse rechtbank heeft gisteren een 38-jarige lanuitTiel veroordeeld tot vier jaar voor het verkrachten, be teigen en gijzelen van twee 18-jarige scholieres uit Buren. De han zag de twee jonge vrouwen op 24 oktober 's avonds fietsen, lij zat in geldnood en dacht via de vrouwen aan geld te kunnen ■men. Hij dwong hen naar een bos in Zoelen te fietsen. Daar Ld hij één meisje vast aan een boom. Met het andere meisje led hij naar zijn huis in Tiel. Met haar bankpasje wilde hij geld fclen. Later in de nacht haalde de verdachte het andere meisje jt het bos. In zijn woning bond hij hen vast en verkrachtte de louwen meermalen. Vrouwenbond CNV ook voor mannen gccHTDe Vrouwenbond CNV wordt ook toegankelijk voor annen. De 1500 leden tellende bond moet zich omvormen tot in brede organisatie voor alle niet-werkenden, zo zijn de bij de jccentrale CNV aangesloten bonden afgelopen week met el- iar overeen gekomen. Volgens vrouwenbond-voorzitter Ardts itstaat er een scheiding tussen werkende en niet-werkende ouwen. De belangen van werkende vrouwen worden voortaan woon behartigd door de bond in de sector waarin zij werk- am zijn. De positie van niet-werkenden krijgt volgens haar igsteeds onvoldoende aandacht. Daarbij zijn er steeds meer inen die zorgtaken op zich nemen. Voor hen is nu geen its in de vakbeweging. olitie stuit op grote incestzaak jASTRicm» De politie van Maastricht is een omvangrijke incest- ak op het spoor gekomen. Vier mannen uit één familie wor- en verdacht van verkrachtingen en ontuchtige handelingen et zeker tien jongens en meisjes uit dezelfde familie. De ver- ichten pleegden hun seksuele handelingen vanaf het begin in de jaren '70 tot en met vorig jaar. De vier verdachten, in eftijd variërend van 38 tot 68 jaar, zijn gisteren voorgeleid. In et belang van het onderzoek wil het openbaar ministerie verder ets kwijt over deze affaire. !is zes jaar voor invoer drugs ddelburg De Middelburgse officier Van der Bel heeft gisteren s jaar cel en 5.000 gulden boete geëist tegen een 32-jarige Rot- rdammer wegens de smokkel van zestien kilogram cocaïne uit inname naar Nederland. De douane in Vlissingen ontdekte de ugs op 19 maart vorig jaar in een partij diepgevroren vis uit inname aan boord van het vrachtschip Cottica. Eerder kregen nee andere Rotterdammers voor hun aandeel in de smokkel er jaar cel en een derde medeplichtige anderhalfjaar. De 32- rige man nam de benen naar Frankrijk, maar de Franse politie hem aan en leverde hem uit. Ozonlaag dunner dan normaal Iredase rechtbank heeft gis- i de verdachte van de 3rd zonder lijk' vrijgelaten, wel zij de voorlopige hech- is even daarvoor met dertig in had verlengd. De uitvoe- is opgeschort tot het poli- inderzoek nieuwe gegevens opgeleverd. 43-jarige verdachte uit Willebrord meldde zich 15 ember vorig jaar bij de poli- in zijn woonplaats met het - laai dat hij op 2 december in werpen een man had dood- ihoten. Die zou hem jaren- geld hebben afgeperst. Hij het lijk gedumpt in het ka- bij Brecht bij Antwerpen. Willebrorder gaf zich aan lat hij wroeging had gekre- e Nederlandse politie heeft in België volop gezocht naar het lijk, maar zonder resultaat. De politie zette ook speurhonden in die'boven water kunnen rui- Jcen, of er een lijk in ligt. Ook het moordwapen is niet gevonden. De identiteit van de vermoorde man is evenmin achterhaald. Niettemin blijven politie en jus titie ervan overtuigd dat het ver haal waar is, mede op grond van een psychiatrisch onder zoek. De politie zegt dat zij op dit moment geen gegevens meer heeft die nog uitgezocht moe ten of kunnen worden. Zij heeft het onderzoek op een laag pitje gezet. Het wachten is tot het lijk letterlijk komt bovendrijven. Als dit niet gebeurt, kan de man niet worden veroordeeld. Zijn eigen verklaring is daarvoor te weinig. Direct bij het aanvragen van een uitkering bij bedrijfsver eniging of sociale dienst moet bij andere instanties ge controleerd worden of de aanvrager wel recht heeft op een uitkering. Nu gebeurt dat achteraf. Dat is tijdrovend en fouten zijn achteraf moeilijk te herstellen. De gege vens van bedrijfsverenigingen, gemeenten, ziekenfond sen, belastingdienst en sociale diensten moeten daarom op een centrale plaats beschikbaar zijn. Linschoten wil dit probleem langs drie sporen aanpakken. In de eerste plaats moet de techni sche uitwisselbaarheid van ge gevens worden verbeterd, zodat computers zonder problemen met elkaar kunnen communi ceren. In de tweede plaats moet er een centraal punt komen waar alle informatie opvraag baar is. Alleen de bedrijfsvereni- den haag anp Dat zei topambtenaar Mulock Houwer namens staatssecreta ris Linschoten van sociale zaken gisteren op een congres over in formatiestromen in Wassenaar. Nu is het nog niet mogelijk om de bij een uitkeringsaanvraag verstrekte informatie te contro leren bij andere instanties. gingen beschikken momenteel over zo'n systeem, de zoge noemde gemeenschappelijke verwijsindex. Via dit systeem kan worden gecontroleerd of ie mand die in de ene bedrijfstak werkzaam is, wellicht ten on rechte van een andere bedrijfs vereniging een uitkering ont vangt. Ten derde is centrale infor matie per sector ook nodig voor een efficiënte communicatie tussen sociale diensten, be drijfsverenigingen, ziekenfond sen en de belastingdienst. Een sociale dienst hoeft dan niet van te voren te weten bij welk zie kenfonds of bedrijfsvereniging iemand ingeschreven staat. Met het voornemen volgt Lin schoten een van de belangrijk- De ozonlaag boven Nederland was in januari gemiddeld onge veer 8 procent dunner dan nor maal. Alleen in 1993 was de ozonlaag nog dunner dan nu, zo melden het KNMI in De Bilt en het RIVM in Bilthoven. Ook elders op het noordelijk half rond is een afname van de ozonlaag geconstateerd. De af wijking verschilt echter van ge bied tot gebied. De boven Ne derland geconstateerde waarde wijkt niet of nauwelijks af van het gemiddelde in het gehele noordelijkhalfrond. Deskundigen schrijven de la ge ozonwaarden die zowel in 1992 als in 1993 werden waar genomen, toe aan het stof dat met de uitbarsting van de vul kaan Pinatubo op de Filipijnen in de ozonlaag terecht kwam. Metingen tonen aan dat het vulkaanstof nu zo goed als ge heel uit deze laag is verdwenen, zodat dit vermoedelijk niet de oorzaak is van de huidige lage ozonwaarden. den haag Voordat in de voormalige vergaderzaal van de Tweede Kamer de parlementariërs hun mondje roerden, was het een balzaal. Met een ui terst nipte meerderheid besloot de Kamer bij de verhuizing om de oude vergaderzaal weer in de oude staat terug te brengen: een balzaal, die te vens gebruikt zal worden voor recepties en andere officiële gelegenheden. De herinrichting van de balzaal, die in september voltooid moet zijn, kost ettelijke miljoenen. foto anp Bewindsman wil koppeling gegevens alle uitkeringsinstanties ste adviezen op van de commis sie-Van der Zwan, die anderhalf jaar geleden met een vernieti gend rapport kwam over de werkwijze van de sociale dien sten. De commissie stelde dat bij een controle op de juistheid van de gegevens bij de aanvraag veel fraude kan worden voorko- Een probleem is echter de privacy. Voorzitter Hustinx van de Registratiekamer waar schuwde gisteren tegen een on gecontroleerde uitwisseling van gegevens tussen de verschillen de sectoren. Dit zou de privacy van de burger ernstig kunnen schaden. Hustinx pleitte dan ook voor een 'adequaat toezicht op het gegevensverkeer'. Het KNMI noemt het opval lend dat de temperatuur in de ozonlaag in tegenstelling tot die aan het aardoppervlak deze winter veel lager is dan in de af gelopen drie winters. Dit jaar werden in de ozonlaag in de buurt van de Noordpool tempe raturen gemeten van min 89 graden Celsius. De koude stroom trok rond 25 januari over Nederland. De temperatu ren daalden toen op 22 kilome ter hoogte tot onder de 80 gra den. „Voor ons land is dit een opmerkelijk lage waarde", aldus KNMI-woordvoerder Kelder. De huidige wetenschappelijke inzichten geven aan dat een combinatie van lage temperatu ren en de aanwezigheid van grote hoeveelheden chloor, af komstig van CFK's, kan leiden tot een snelle afbraak van ozon. Om vast te kunnen stellen of dat ook echt zo is, werken on derzoekers uit diverse landen samen aan een internationaal programma. Het KNMI en het RIVM doen ook aan dit project mee. BVG schort opleggen van WAO-boete op den haag anp De bedrijfsvereniging in de ge zondheidszorg BVG legt geen nieuwe WAO-boetes meer op na de vernietiging van zeven tien zogeheten malussen door de Centrale Raad van Beroep, de hoogste rechter in de sociale zekerheid. De boetes worden opgelegd aan bedrijven waarvan personeel in de WAO belandt. Volgens de rechter hadden de bedrijfsvere nigingen de boetes onvoldoen de gemotiveerd. De BVG meent dat de uit spraak 'ernstig afbreuk doet aan de wettelijke systematiek'. Volgens directeur uitvoering Van Grondelle van de BVG is het 'niet zinvol op grond van de rechterlijke uitspraak nieuwe regelgeving te ontwikkelen' voor voortzetting van de boete regeling. Dat duurt enkele maanden, terwijl de WAO-boete per 1 januari 1996 verdwijnt. Van Grondelle verwacht dat 'de uitvoering van de boetere geling door de rechterlijke uit spraak zo complex wordt, dat ze bijkans onuitvoerbaar is'. De BVG zal staatssecretaris Lin schoten vragen 'zich daar nog eens ernstig op te bezinnen'. Linschoten verklaarde na de rechterlijke uitspraak geen mo gelijkheid te zien de boeterege ling vóór 1 januari te schrappen. Gecremeerde man moet toch onder de grond alkmaar anp De urn met as van een gecre meerde Alkmaarder moet wor den bijgezet in een graf op een begraafylaats in Heerhugo- waard. Dat heeft de Alkmaarse rechter bepaald bij een fami lievete rond de as van de over ledene. De weduwe van de plotseling overleden man wilde de as la ten verstrooien om bijzetting in het graf te voorkomen. Haar echtgenoot zou zeer hebben geleden onder ruzies met zijn broers en zusters over geld en valsheid in geschrifte. De vrouw wilde voorkomen dat diezelfde broers en zusters een graf met hun bezoek zouden 'schenden'. De 16-jarige zoon van de overledene wenste echter een plek om zijn vader te kunnen herdenken en spande met steun van zijn moeder, de ex- echtgenote van de overledene, een kort geding aan. Rechtbankpresident Van Dijk overwoog dat het belang van de zoon boven dat van de weduwe moet gaan. „Het bij zetten van de as is bovendien minder onherstelbaar dan het uitstrooien daarvan", aldus het vonnis. Van Dijk achtte niet aannemelijk dat de man zelf had gewild dat zijn as zou wor den verstrooid, zoals de wedu we betoogde. De overledene had hierover niets in zijn testa ment opgenomen. Ficier eist voorwaardelijke celstraf en boete 22-jarige Utrechtse HTS- dent smaakte gisteren het jfelachtige genoegen als eer- hacker (computerkraker) •r de rechter te komen. Het nputergenie, tevens redac- van het computerblad cktic, werd in maart 1993 op erdaad betrapt toen hij luit een computer van de je Universiteit Amsterdam irak bij een computersysteem i de Technische Universiteit lft. Officier van Justitie Hof- e eiste zes maanden voor- ardelijk plus 5.000 gulden ete wegens computervrede- rnk. let 'hacken' van een compu- is sinds 1 maart 1993 straf- ar. Op het binnendringen in beveiligd systeem staat een iximale straf van zes maan- n. Het veranderen of ko eren van bestanden levert de ertreder maximaal vier jaar lop. Hackers maken er een sport n om met gebruik van een idem in te breken in de com- tersystemen van bedrijven, Hellingen en particulieren. Het kraken van de beveilingsco- des, de sleutels, zien zij als een spannend spel: Voor computer- bezitters en -gebruikers werd deze 'sport' al gauw een plaag, omdat de vele inventieve hac kers ook bestanden met zeer geheime informatie binnen drongen. Dat de student op heterdaad kon worden betrapt, is vrij uit zonderlijk. Hackers opereren anoniem van achter hun beeld scherm en springen nogal eens van de ene naar de andere com puter. De TU Delft vermoedde dat een hacker actief was. Zij liet daarom een zogeheten logfi- le, een papieren spoor van inko mende en uitgaande contacten met de computer, meelopen. Dat spoor leidde naar de VU. In het interne systeem kon de VU nagaan welke personal compu ter op dat moment verbinding had met de TU Delft. De verdachte werd ter plekke opgepakt. Toch ontkent de stu dent de inbraak. Hij zegt dat een onbekende hem voordeed hoe hij met gebruik van toet senbord en beeldscherm de he le wereld over kon reizen. Het speciale landelijke opsporings team voor computercriminali teit had er vervolgens een flinke kluif aan de bewijslast rond te krijgen. Bij een huiszoeking troffen de rechercheurs computerschijfjes aan, die ze stuk voor stuk zorg vuldig bestudeerden. Daaruit bleek dat de student eerder al toegang had gekregen tot mili taire systemen in de Verenigde Staten, instellingen in IJsland en Noorwegen, vier Nederlandse universiteiten en een Limburgs bedrijf. Ook trof de recherche vervalste creditcards aan waar mee de eigenaar over de hele wereld kan bellen. In de tenlas telegging waren die niet meege nomen. Officier Hofstee noemde computerkraken een zeer ern stig delict. „De integriteit van de computerbestanden wordt aan getast. Krakers kunnen bestan den toevoegen, veranderen, vernielen. Het is van groot be lang dat universiteiten, maar vooral ook de bedrijven, zeker kunnen zijn dat er niet is gerot zooid met hun informatie.Ad vocaat Van Roo vroeg vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. een 34-jarige man uit st is gisteren zes jaar cel ge- t wegens het schieten op ee zwarte buitenlanders die 'gens hem op verdachte wijze ndhingen in zijn straat. Een de twee raakte gewond aan t en arm. Onduidelijk is of arm te redden is. D.e andere an raakte niet gewond. Volgens de slachtoffers waren op zoek waren naar kennis- n- De Bestenaar zou vanaf in balkon hebben geroepen 'ik oet hier geen zwarten, flikker op'. De twee mannen verdwe nen op hun bromfiets en over legden verderop bij een tele fooncel wat hen te doen stond. Op dat moment kwam de ver dachte aanrijden in zijn auto, stapte uit en vuurde enkele ko gels op hen af. Vervolgens reed hij de vluchtende mannen na en schoot vanuit zijn auto nog maals, maar raakte niemand. De Bossche officier van justi tie Frielink vond het poging tot moord. Volgens de verdachte vertrouwde hij de mannen niet en was zijn zwangere vriendin door hen bedreigd. Pas op dat Meest gezochte hacker in VS gearresteerd moment zou hij hebben geroe pen dat zij moesten wegwezen. De mannen zouden hebben ge antwoord dat zij zouden terug komen met vrienden met een big gun. De officier vond dat, zelfs wanneer de lezing van ver dachte klopte, dit zijn reactie nooit kon rechtvaardigen. Advocaat Van Dijk voerde aan dat de taalbarrière waarschijn lijk had geleid tot het misver stand dat zijn cliënt zich racis tisch zou hebben uitgelaten. De man heeft veel Turkse vrienden. In de Verenigde Staten werd gisteren juist de meest gezochte hacker ter wereld gearresteerd. Twee jaar lang was de FBI bezig om Kevin Mitnick te vinden. Hij wordt ervan verdacht honder den computersystemen te heb ben gekraakt. De 31-jarige hac ker, die in 1988 al een voor waardelijke gevangenisstraf kreeg, wordt onder meer be schuldigd van diefstal van 20.000 creditcardnummers en waardevollebedrijfsinformatie. De FBI werd in haar speur tocht, die voornamelijk elektro nisch geschiedde, onder meer bijgestaan door systeembeheer ders van grote computernet werken. Mitnick werd uiteinde lijk getraceerd in Atlanta door een van zijn slachtoffers, de fy sicus Tsutomu Shimomura, van wie hij de homecomputer had gekraakt. Voor zijn hackers-acti viteiten kan Mitnick twintig jaar gevangenisstraf krijgen. Als tiener baarde hij al opzien door in te breken in het uiterst geheime computersysteem van het commando van de Noor- damerikaanse luchtverdediging, NORAD, dat waarschuwt voor raketaanvallen en vluchten van met kernwapens uitgeruste Amerikaanse bommenwerpers observeert. Zijn voorwaardelijke gevange nisstraf kreeg hij in 1988 opge legd voor het stelen van softwa re van het grote computerbe drijf Digital. Vier jaar later dook hij onder nadat de politie hem had beschuldigd van het inbre ken in de computersystemen van de telefoonmaatschappij Pacific Bell. Volgens de FBI heeft Mitnick daarna ingebro ken bij tal van bedrijven en communicatiesystemen, onder andere het internationale com puternetwerk Internet. Mitnick werd vandaag voorgeleid voor een federale rechtbank in Raleigh, Noord-Carolina. berghem Het carnavalsfeest in het Oostbrabantse dorpje Berghem bij Oss dreigt dit jaar wreed verstoord te wor den door multinational Walt Disney Company. De amuse mentsgigant overweegt ge rechtelijke stappen, want de avondoptocht op zondag 26 februari heeft 'Disney' als thema en dat wordt be schouwd als ongeoorloofd pronken met andermans ver en. Maar de carnavalsvereni gingen in de wijde omtrek hebben al laten weten dat ze op ludieke wijze steun zullen verlenen aan hun collega feestvierders in 'Knollenrijk', de naam van Berghem tijdens het carnaval. Organisator Bert den Brok was zich van geen kwaad bewust: „Al jaren wor den Disney-figuren met car navalsoptochten gebruikt. We hebben er nooit aan gedacht dat het niet zou mogen. Maar de optocht gaat nu wèl door. Een heleboel mensen zijn al een half jaar bezig met de voorbereiding." foto roland de bruin gpd groningen paul smits Tijdelijk opgevoed worden door andere ou ders omdat je eigen vader en moeder dit niet kunnen. Het is een nuttige aanvulling op de bestaande hulpverlening, zo blijkt uit een proefproject van de Groningse onder zoeker Strijker die volgende week promo veert op het onderwerp dagpleegzorg. Om dat de proef is geslaagd, ligt er een voorstel bij de Tweede Kamer om deze vorm van hulpverlening wettelijk toe te staan. De opvoeding van kinderen kan in de knel komen in gezinnen met psychische en sociale problemen als gevolg van ziekte en werkloosheid. „Dat uit zich in leerproble men, agressief gedrag, teruggetrokken zijn, liegen of zelfs zelfmoordneigingen," verdui delijkt Strijker. „In de meeste gevallen ko men ouders zelf met deze problemen naar De kinderen tussen vier en twaalf jaar kunnen in een dergelijke situatie buiten schooltijd terecht bij een van de tientallen Boddaertcentra in Nederland. Ze kunnen er spelen en eten en krijgen dan tevens een in dividuele behandeling in groepsverband. De kinderen blijven gewoon thuis slapen. De vier jaar durende proef van Strijker was bedoeld voor jeugd die te 'moeilijk' is voor Boddaertcentra of van wie de thuissi tuatie na behandeling nog niet op orde is. Van de behandelde kinderen kon tweeder de na afloop van het project weer thuis wo nen, terwijl ze anders uit huis zouden zijn geplaatst. Strijker: „Net als in een Boddaertcentrum zijn ze ongeveer anderhalf jaar bij dag- pleegouders geweest. Je merkt de vooruit gang duidelijk: de kinderen worden minder agressief, kunnen beter met leeftijdsgeno ten omgaan en houden zich meer aan de regels." Het proefproject bestond uit 27 dagpleegouders en 45 kinderen. Bij achttien kinderen had het project succes. Strijker is tevreden over het resultaat. De promovendus vindt twee onderzoeksresul taten opmerkelijk. Eigen kinderen van de pleegouders vertoonden slechter gedrag onder invloed van de tijdelijke 'broer' of 'zus'. Positief was echter dat het contact tussen het gastgezin en de eigen ouders van een kind goed verliep. Verrassend volgens Strijker, omdat vooraf de meningen waren verdeeld over de vraag of de gezinnen met elkaar in contact moesten komen. Dagpleegouders als uitkomst voor lastige kinderen zal altijd een kleinschalige zaak blijven. Strijker: „Want je hebt twee grote struikelblokken. In de eerste plaats moeten kinderen en het gezin bij elkaar passen. En de eigen ouders van het kind moeten na tuurlijk willen meewerken, wat vaak niet lukt." In de praktijk betekent het dat men sen uit een laag sociaal-economisch milieu bereid moeten zijn hun kind uit te Tenen' aan anderen die doorgaans een paar treden hoger staan op de maatschappelijke ladder.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5