Rampenpolis verre toekomstmuziek Binnenland "lesluit over Betuwelijn ;;;a statenverkiezingen Op de kop getikt Rechter: Stiefvader hoeft geen DNA-test Persfoto van het jaar org krijgt 2.500 'Melkertbanen' 'Ik ben een eerlijke koopman' y Oudere krijgt mogelijk compensatie voor elektra 'Behandeling in Davos te duur en uit de tijd' -f IDAG 17 FEBRUARI 1995 ANP Algemeen Nederlands Persl CPD Geassocieerde Pers Diens "PB: 15.000 extra banen in winkels m haag De door het kabinet aangekondigde verruiming van ^winkeltijden levert volgend jaar 15.000 extra banen op voor jomamelijk deeltijders. Ook voor de omzet van het winkelbe- jjfis de maatregel gunstig. Dat zegt het Centraal Planbureau, e 15.000 nieuwe banen komen op de 100.000 extra arbeids- aatsen die toch al werden verwacht voor volgend jaar. Doordat r Si :h ook 90.000 nieuwkomers op de arbeidsmarkt melden, zal ve .werkloosheid per saldo met 25.000 dalen. De omzet van het nü DotwinkeIbedrijf zal met 3,4 procent stijgen, nsf ta'oorhoeve praat over veiligheid in VS 6n ki haag» Minister Voorhoeve van defensie gaat van 12 tot en n a et 18 maart naar de Verenigde Staten, onder meer om op het 3n» jptagon van gedachten te wisselen over het internationaal vei- jieidsbeleid. Hij bezoekt ook het hoofdkwartier van de kust- Qj acht in Key West, Florida. Daar wil hij overleg voeren over de menwerking van de Amerikaanse, Nederlandse en Antilliaanse np, istwacht in het Caribisch gebied bij de bestrijding van drugs- ™,okkel. Voorlichter Brinkman was een ramp' itterdam Voormalig CDA-fractievoorzitter Brinkman is niet een gesneuveld omdat hij te vroegtijdig door oud-premier d bbers werd aangewezen als kroonprins van de partij. „Fout D is ook dat hij een persvoorlichter heeft aangesteld die een irei mp bleek te zijn zei Lubbers gisteren in Rotterdam bij een deimposium over loopbaanplanning. Hij bedoelde 'mannetjes- ch aker' Frits Wester, die Brinkman aanzette zoveel mogelijk op lij voorgrond te treden. )eg de'ïermeend gaat multinationals lokken n.\j haag Staatssecretaris Vermeend (Financiën) gaat werk ma- ~?i nvan zijn belofte om multinationals naar Nederland te lokken et allerlei fiscale voordelen. Volgende week komt hij met een orstel dat de Belastingdienst meer ruimte geeft om met inter- Z1C tionale bedrijven vooraf afspraken te maken over hoeveel en m( ie er belasting wordt betaald. Dat zegt Vermeend in een inter- V01 !vv in het belastingblad Tribuut. Hij studeert nu op manieren n het fiscale vestigingsklimaat voor multinationals 'drastisch rbeteren'. Hij denkt daarbij aan onder andere belastingvoor- len. de anken mogen tarieven hanteren li sterdam Twee nutsbedrijven hebben bakzeil gehaald in hun e s ijd tegen de banktarieven. Het Amsterdamse gerechtshof e «ft in hoger beroep bepaald dat de tarieven voor het innen alli ngeld via automatische incasso's en acceptgiro's niet onrede- cen onbillijk zijn. De NUON in Amersfoort en MEGA Limburg vv iten het in rekening gebrachte geld van respectievelijk de Post- nk en de ABN-AMRO terug. dn "hbinet heeft meer studietijd nodig Zalm maant verzekeraars tot snelle dekking Het is maar zeer de vraag of er in Nederland ooit een ver zekering tegen natuurrampen komt. Overheid en verze keraars staan wat dat betreft lijnrecht tegenover elkaar. De verzekeraars willen dat ook de overheid financieel be trokken is bij een dergelijke rampenpolis. Minister Zalm (financiën) vindt echter dat de verzekeraars zelf de finan ciële risico's moeten dragen. amsterdam» gpd-anp De bewindsman zei dit gisteren in Amsterdam op het symposi um 'Onverzekerbaarheid, wie neemt de risico's', dat werd ge organiseerd door het Verbond van Verzekeraars. Voorzitter Jonker benadrukte dat de vrije markt (de verzekeraars) niet al les kan regelen en alle risico's kan dragen. Hij wees erop dat wetgeving op het gebied van milieu-aansprakelijkheid en slachtofferbescherming in de toekomst kan leiden tot toren hoge claims. Dat kan uiteinde lijk tot gevolg hebben dat be paalde verzekeringen uit de markt worden genomen. Tijdens het symposium werd uitgebreid gesproken over een verzekering tegen natuurram pen als aardbevingen en over stromingen. Minister Zalm maande de verzekeraars op kor te termijn een rampenverzeke ring mogelijk te maken. De on derhandelingen daarover tussen overheid en verzekeraars duren al ruim een jaar maar zijn na de recente overstromingen weer in alle hevigheid opgelaaid. E. Kist, lid van de raad van bestuur van de ING Groep, ver woordde het standpunt van de verzekeraars. Hij vindt dat dit soort verzekeringen eigenlijk tot de overheidstaken behoren. Een eventuele oplossing moet vol gens Kist voldoen aan drie ele menten: Alle Nederlanders moeten meedoen (zowel parti culieren als bedrijfsleven), alle verzekeraars moeten deelne men, terwijl ook de overheid fi nancieel betrokken moet zijn. De verzekeraars denken dat bij de brandpolis standaard een dekking voor aardbeving en overstroming moet worden op genomen. Daarnaast kan een fonds worden gevormd dat in een jaar of drie op een bepaald niveau (van bijvoorbeeld 500 miljoen gulden) uitkomt. Zalm is hier fel op tegen. „Het opne men van schade en dit declare ren bij een of ander centraal fonds is geen verzekeren en ze ker geen ondernemen." Op rampengiro 9575 voor de gedupeerden van de waters nood is tot nu toe 58 miljoen gulden gestort. Het speciale gi ronummer blijft tot eind vol gende maand geopend. Het ka binet zal de eindstand verdub belen. Nederland zal samen met Duitsland, Frankrijk en België een signaleringssysteem ont wikkelen dat de waterstanden en dijkgesteldheid van de Rijn en Maas nauwkeuriger moet weergeven. Grondmechanica Delft en het Waterloopkundig Laboratorium hebben van de overheid opdracht gekregen sa men met buitenlandse institu ten een onderzoekmodel op te zetten. De kosten bedragen tus sen de 15 en 20 miljoen gulden. Het is nog niet duidelijk wie wat betaalt. Het Europees Parlement wil dat Brussel geld vrijmaakt voor de dijkverzwaring in Nederland en voor maatregelen om nieu we overstromingen te voorko men. De EU zou daarvoor de zogenaamde structuurfondsen, bestemd voor achtergebleven gebieden, moeten aanspreken. Amsterdam Het Amsterdamse veilinghuis Sotheby's veilt dinsdag een bijzondere collectie klokken en horlo ges. Liefhebbers konden gisteren een eerste kijkje nemen. Vooral het binnenwerk van de staartklokken werd aan een grondige inspectie onderworpen. foto anp ruud hoff den haag» anp De stiefvader van een 19-jarige Delftse, die is veroordeeld we gens ontucht met de vrouw toen ze minderjarig was, hoeft geen DNA-test te ondergaan. Dat heeft de Haagse rechter mr- Robbers gisteren in een kort geding beslist. De vrouw had het onderzoek geëist om te kun nen bewijzen dat hij de vader is van haar bijna vier jaar oude dochtertje. De Delftse zegt dat de man haar heeft verkracht en wil dat hij meebetaalt aan de opvoe ding. De man weigert en ont- r* rij jHAAG gpd kabinet heeft meer tijd no- om een besluit te nemen ,erp de Betuwelijn. Tot grote We van oppositiepartijen en Groen Links heeft het inet gisteren laten weten (grover pas na de statenver- ingen van 8 maart de knoop bes r te hakken. olgens het kabinet, daarin teund door regeringspartijen D66 en PvdA, zijn de aan- elingen van de commissie- de, mans over de Betuwelijn mate ingewikkeld dat er nog ele weken op moet worden .ptudeerd. Bovendien moet er raen overlegd met provincies gemeenten om 'voldoende agvlak' te verwerven. )e oppositie beschuldigt het inet ervan het besluit over Betuwelijn doelbewust over verkiezingen voor de Provin- e Staten heen te tillen. Ro- jimöller van Groen Links ver- es gisteren naar de in augus- gedane belofte dat het kabi net binnen een half jaar met een standpunt zou komen. CDA-leider Heerma vroeg het kabinet het uiterste te doen om toch eerder met een besluit te komen. Volgens premier Kok is dat onmogelijk. „Op het rap port-Hermans kun je niet een voudig ja of nee zeggen." Over de omstreden verlen ging van rijksweg A73, tusser Venlo en Maasbracht, zal hei kabinet volgende week vrijdag een beslissing nemen. De dis cussie gaat over de vraag of de ze weg op de oost- of op de westoever van de Maas moei komen. Het vorige kabinet had al tot grote woede van de milieubeweging gekozen voor de oostelijke variant, terwijl de andere optie milieuvriendelijker en goedkoper zou zijn. Het hui dige kabinet heeft ook een voor keur voor de oostelijke variant, maar werd gisterejr door de fracties van D66 en PvdA onder grote druk gezet om zijn stand punt te herzien. kent dat hij de vader van het kind is. De rechter heeft in zijn besluit meegewogen dat de man eerder is vrijgesproken van verkrachting. Zijn stiefdochter zou vrijwillig met hem naar bed zijn gegaan. Helft Kamer is tegen twee nationaliteiten DEN HAAG ANP Precies de helft van de Kamer vindt dat buitenlanders die Ne derlander willen worden, niet automatisch hun eigen nationa liteit mogen behouden. Als de eenmansfractie Hendriks vol gende week ook tegenstemt, be tekent dat onvoldoende steun voor een wetsvoorstel van staatssecretaris Schmitz (justi tie). Zij zal haar plan moeten in trekken of de nodige kamerle den nog over de streep moeten trekken. Dat bleek gisteren bij de be handeling van een wijziging van de wet op het Nederlanders chap. Schmitz wil vreemdelin gen die genaturaliseerd willen worden, de mogelijkheid geven om hun eigen nationaliteit te behouden. Zij hebben dan twee paspoorten. WD, CDA, de drie kleine christelijke fracties en de CD zijn tegen, PvdA, D66, Groen Links en de SP zijn voor. Sinds 1992 zijn 100.000 vreemdelingen genaturaliseerd, van wie tachtig procent heeft gekozen voor twee nationalitei ten. Het gaat hoofdzakelijk om Marokkanen, Turken en Surina- mers. Marokkanen kunnen hun eigen nationaliteit grondwette lijk niet opgeven en Turken ra ken hun erfrecht kwijt als zij hun nationaliteit inruilen voor een andere. to ral eenvoudig werk Proces tegen één van de zwaarste criminelen i haag» anp t komende jaar komen er mi- naal 2500 extra banen voor g werklozen in de ge- ïdheidszorg bij. Het gaat om ;eheten 'Melkertbanen', de in regeerakkoord afgesproken 000 banen in onder meer de m g en het openbaar toezicht, tellingen in de gezondheids- g kunnen voor 1 mei plan- indienen. :r is 100 miljoen gulden be- ïikbaar. De extra arbeids- atsen komen bij dagverblij ven en tehuizen voor gehandi capten (250), de bejaardenoor den (500), in (psychiatrische) ziekenhuizen, verpleeghuizen, zwakzinnigenzorg (500) en in de thuiszorg (1250). Het is de bedoeling dat er banen komen van gemiddeld 32 uur per week. De werknemers verdienen in eerste instantie het minimum loon. In de loop van de jaren kan er maximaal twintig pro cent bij komen. De nieuwe functies zullen eenvoudig zijn. Een speciale vooropleiding is niet nodig. De langdurig werklozen kunnen aan de slag als bij voorbeeld af delingsassistenten, huishoude lijke hulp, bode of portier of as sistent bij de administratie. De nieuwe medewerkers krijgen waarschijnlijk wel een korte training en begeleiding. Hier voor is 4.000 gulden per werk nemer u i tge trokken Het kabinet uil dat zeventig procent van de Melkertbanen in de vier grote steden terecht komt. rotterdam marcel potters SOiyPHOL BLIJKT M££R DM <ÏO£6r£StMN W/tT Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.h 4.10.1994 Stb.720. De verdachte ging er eens goed voor zitten. Naast hem twee grimmig kijkende ijzervreters van de politie blauwe baretten op het hoofd, zware kogelvrije vesten om het lijf en recht voor hem rechter Van Breukelen-van Aarnhem. Die had, na een rits zwijgzame verdachten, voorzichtig geïn formeerd of deze verdachte wel van plan was op de vragen van de rechtbank in te gaan. „Ik ant woord graag", zo liet de man haar vrolijk weten. De verdachte, volgens justitie een van de zwaar ste jongens die Nederland ooit heeft voortge bracht, noemt zichzelf een koopman, hard maar eerlijk. Een drugshandelaar, zegt het openbaar ministerie, de leider van een grote criminele ben de met Rotterdam als thuisbasis. Menigeen verbaasde zich gisteren over de over daad aan veiligheidsmaatregelen die in en rond de Rotterdamse rechtbank waren genomen. Een stelletje flink uit de kluiten gewassen jongens van het Rotterdamse arrestatieteam, hun wapens bin nen handbereik; detectiepoortjes en centimeters dikke kogelvrije schermen her en der opgesteld. Het gebied rond de rechtszaal leek wel een stormbaan. De verdachte zelf wekte niet de in druk verbaasd te zijn over dit hele circus. Oogde zelfs ontspannen en wachtte zonder mokken op het moment dat hij aan de beurt was. Tot nu toe was de zaak, die al twee weken loopt, een soort anti-climax. Jarenlang had het onder zoek naar het drugssyndicaat geduurd en de rechtszaak beloofde een spannende finale te wor den. Niets van dat alles: de ene na de andere ver dachte leek zijn tong te hebben verloren of om zeilde al dan niet behendig de scherpe vraagstel ling van rechtbank of openbaar ministerie. Het is niet niks wat de verdachten om de oren krijgen geslingerd. Deelname aan een criminele organisatie, meldt de tenlastelegging, en handel in zo'n beetje alles wat de Opiumwet heeft verbo den. Honderden kilo's coke, partijen hasj, XTC- pillen, heroïne. Het verdiende geld zou groten deels zijn witgewassen. Beuijs denkt justitie te vinden in inbeslaggeno- men documenten, zoals brieven, faxen en maar liefst 80.000 afgeluisterde telefoongesprekken. Belangrijke schakels in de bewijsvoering zijn twee getuigen, van wie er één inmiddels om het leven is gebracht. De andef zit vast in Marokko. En daar zit 'm volgens de verdediging nu net de kneep. Want, zo stelden advocaten Van der Spoel en Szegedi gisteren opnieuw, er is een deal geslo ten met beide 'kroongetuigen', wat resulteerde in een stroom van verklaringen tegen hun cliënt. Nee, zeggen aanklagers De Groot en Van Wijk. Eerstgenoemde was weliswaar bezig de voor waarden voor zo'n deal te bespreken met de pro cureur-generaal, maar dat bleek niet meer nodig toen een van de getuigen eind 1993 in Schiedam werd geliquideerd. Uiteindelijk kwam de verdachte zelf aan bod. Die verklaarde uitgebreid hoe het precies zat met zijn relatie met andere verdachten, zijn bedrijven in Rotterdam en Suriname en de uitgebreide handel die hij dreef in binnen- en buitenland. In cam pers, schoenen, fietsen, jasjes, zonnebanken, por selein, waspoeder, limonade en auto's. Maar geen verdovende middelen. Toch vond de rechter het wel wat vreemd, al die zaken. „Kon u dat allemaal wel bijhouden?", vroeg ze zich af. De verdachte, trots: „Mevrouw, ik werkte zestien uur per dag." De rechter weer: „Zo, dan heeft u zeker veel verdiend. Waar is dat geld gebleven?" Even is het stil, maar dan wordt dit pijnlijke probleem toch nog uit de wereld ge holpen: „O, dat zit wel goed, hoor." De verdachte was aanzienlijk minder mededeel zaam op wagen van het openbaar ministerie. Pas als de rechter de vraag herhaalde, kwam er een antwoord. Toch liet de verdachte niet het achterste van zijn tong zien. Met geen woord repte hij over de mil joenen guldens die naar de mening van het openbaar ministerie zijn witgewassen en via een BV'tje in Luxemburg in BV's van de verdachte werden gepompt. Ook over de enorme leningen, die zonder enige tegenprestatie aan de be drijven van de verdachte of diens echtgenote werden verstrekt, bleef hij zwijgen. De rechtszaak werd vandaag voortgezet. den haag» anp Hoe de compensatie eruit zal zien, weet het ministerie nog niet. Een mogelijkheid zou zijn de fiscale ouderenaftrek te ver hogen. Maar eerst moet de hoogte van de energieheffing nog worden vastgesteld. De in voering van een energieheffing voor kleinverbruikers is aange kondigd in het regeerakkoord. Ouderen krijgen misschien een compensatie als er in 1996 een energieheffing voor kleinver bruikers komt. Volgens het mi nisterie van financiën ligt het voor de hand iets extra's voor ouderen te doen, omdat zij meestal veel meer geld uitgeven aan gas en elektriciteit. den haag» gpd dere de zorgverzekeraars, het Astmafonds en kinder- en long artsen zitten, is een behande ling in het buitenland bijna nooit meer nodig. Jaarlijks zou den naar schatting vijf tot tien kinderen er echt baat bij heb ben. Een verblijf in Davos is vol gens de commissie dan ook veel te duur en niet meer van deze tijd. Een behandeling in het centrum kost 780 gulden per dag, bijna twee keer zoveel als in Nederland. Het bijna honderd jaar oude astmacentrum, het enige Ne derlandse ziekenhuis in het bui tenland, heeft 112 bedden. Dui zenden Nederlanders reisden de afgelopen jaren naar Zwit serland af om in de ijle ber glucht genezing te vinden. Tot midden jaren '70 was het een TBC-kliniek. Toen tuberculose kon worden behandeld met medicijnen, werd de kliniek omgebouwd tot astmacentrum. Sluiting van het Nederlands Ast macentrum in het Zwitserse Davos is onvermijdelijk. Door de ontwikkelingen in de medi sche zorg kan astma net zo goed in een van de zes astma centra in Nederland worden be handeld. Dit advies wordt op dit moment in het geheim voorbe reid door een speciale commis sie die in opdracht van minister Borst van volksgezondheid de noodzaak van astmabehande ling in het hooggebergte onder zoekt. De politiek moet binnen kort een oordeel vellen over de toekomst van het centrum, dat met een jaarlijks exploitatiete kort van 250.000 gulden kampt. Dat is ontstaan door de aan koop van een villa voor zes mil joen gulden in 1989 en een grondige renovatie. Volgens de meerderheid van de commissie, waarin onder an-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3