Als je hier westers denkt, word je gek CAO-seizoen 1995: werk versus flexibilisering Feiten &Meningen FDP vertrouwt op uitkomst verkiezingen in Hessen Maffia had T ook Andreottie in de hand *jf VRIJDAG 17 FEBRUARI 1995 NIEUWSANALYSE Maandenlang golden de verkiezingen in de deel staat Hessen als dé grote krachtproef voor de re gering van bondskanselier Kohl. Als ze voor zijn coalitiepartner FDP opnieuw op een debacle zou den uitlopen, aldus de berekeningen van de man darijnen in Bonn, zouden de dagen van zijn rege ring we 1 eens geteld kunnen zijn. In de FDP zou de totale chaos uitbreken, partijleider Kinkel zou zijn door velen al eerder voorspelde ondergang nu echt tegemoet gaan en Kohl zou geen andere keus hebben dan de door hem vermaledijde grote coa litie met de SPD aan te gaan. Het was een scenario dat de regeringspartijen in Bonn kippevel bezorgde en dat de SPD na 12 jaar oppositie hoop gaf op een betere toekomst. Maar zoals zo vaak in de politiek bleef het realiteitsge halte van het scenario onder de maat. Zondag is het zover: dan gaan de kiezers in Hessen naar de stembus om een nieuw deelstaatparlement te kie zen en, dat vooral, hun oordeel te vellen over de rood-groene regering, die de deelstaat de afgelo pen jaren heeft bestuurd. De landelijke politiek speelt nog wel een bescheiden rol, dat is nooit uit te sluiten, maar van een test-case voor de coalitie in Bonn is geen sprake meer. Dat het scenario de vuilnisbak in kan, is te dan ken of, zo men wil, te wijten aan de ontwikkelin gen binnen de FDP. Het afgelopen jaar was voor de liberalen een aaneenschakeling van fiasco's. Ze verloren alle deelstaatverkiezingen, werden bij Euro-verkiezin gen weggevaagd en haalden bij de Bondsdagver kiezingen van 16 oktober nog nèt de kiesdrempel van vijf procent. De rampspoed was zó groot dat zelfs de meest geharde partijveteranen begonnen te twijfelen aan de levensvatbaarheid van hun partij en de 'basis' op zoek ging naar een zonde bok. Die was gauw gevonden: minister van bui tenlandse zaken en partijleider Klaus Kinkel. Tijdens een bijzondere partijraad in Gera in de cember kwam de onvrede tot een explosie. Kinkel werd door zijn gefrustreerde achterban onderwor pen aan een volksgericht. Zelden zal een partij- chef door partijvrienden zo zijn vernederd als de houterige, van elk charisma gespeende Kinkel. Tij dens zijn rede werd hij bij vrijwel elk woord uitge lachen of uitgejouwd. Alleen het besef dat nie mand anders bereid was de kapiteinspet op te zet ten, hield Kinkel, voorlopig, aan het roer van het zwalkende schip. Sinds Gera lijkt de rust in de partij te zijn weer gekeerd. Ook tot de basis lijkt het besef te zijn doorgedrongen dat de kansen op herstel van een patiënt niet toenemen als zijn hoofd wordt afge hakt. Zelfs als Hessen weer een mislukking wordt en de FDP uit het parlement in Wiesbaden verdwijnt, zal de partij niet uit de regering in Bonn stappen. Als ze dat doet, verdwijnt ze volledig uit beeld en is alleen de vraag nog interessant wie na de vol gende verkiezingen de lijkrede mag houden. Deze ontwikkeling heeft de verkiezingen in Hes sen van ongeveer al hun charme beroofd. De campagne, die toch al niet met de watersnood kon concurreren, heeft bovendien geen overheer send, thema opgeleverd. Het gaat Hessen econo misch voor de wind en dus hebben de kiezers geen reden om de rood-groene regering naar huis te sturen. Opzienbarende schandalen zijn er de laatste tijd niet geweest, dus ook daar kan de CDU geen munt uit slaan. De CDU had een van zijn sterke mannen, de minister van binnenlandse zaken in Bonn, Kanther, naar Hessen gestuurd om de als een slapjanus beschouwde premier Hans Eichel (SPD) mores te leren. Maar zie, Eichel mag zich nog niet als een krachtpatser hebben ontpopt; hij heeft in middels wel geleerd om van zich af te bijten. Deze stand van zaken wordt weerspiegeld in de laatste opiniepeilingen. Ruim een derde van de kiezers heeft haar keuze nog niet bepaald, maar de prognose is dat de SPD (41 percent) en de Groenen (12 percent) hun meerderheid behou den. De CDU (40) wordt niet eens de grootste par tij, en Kanther, die alleen als premier en niet als oppositieleider wil aantreden, kan in Bonn blij- De FDP mag de uitslag met enig vertrouwen te gemoet zien. De liberalen halen in elk geval vijf procent en zijn dus verzekerd van zetels in het parlement in Wiesbaden. Of Hessen het door de liberalen gewenste keer punt wordt valt nog te bezien. In mei zijn er ver kiezingen in Noordrijn-Westfalen, de grootste deelstaat, en in de stadstaat Bremen. Pas als die een positief resultaat, dat wil zeggen minstens vijf procent, opleveren kunnen de liberalen ruimer adem halen. BONN PETER VAN NUUSENBURG Nederlandse marechaussees hebben bepaald geen luizenleven op Haïti Minister Voorhoeve van defensie bracht deze week een bezoek aan Haïti. Daar zijn vijftien Neder landse marechaussees tijdelijk gestationeerd. Samen met dertig Belgische MP's hebben zij de taak enige orde en rust te scheppen op dit Caribische eiland. Een Nederlandse marechaussee probeert op de markt van Port-de-Paix een tros bananen te kopen. Het hotel heet Holiday Beacli. Twintig kamers, uitzicht op een prachtige tur- kooise zee, strandje voor de deur en de hele dag een stralende zon. Een luizen leven lijkt het, maar dat 'luizenleven' moet in het geval van de Nederlandse marechaussees letterlijk worden geno men. Het ongedierte wandelt bijna over je bord. ,,Als je hier westers denkt, word je gek", zegt Rob Heertjes. De wachtmeester uit Krommenie ziet er, evenals zijn colle ga's, na vier maanden Haïti echter nog volstrekt normaal uit. Hun aanpassing aan de moeilijke omstandigheden in dit straatarme, verwaarloosde land is goed verlopen, maar het was wennen. Alles gaat hier moeilijker, langzamer, anders", zegt Heertjes. Haïti is ondanks zon, zee en zand allerminst een para dijs op aarde. Sinds november houden de Nederlan ders samen met dertig Belgische MP's toezicht op de lokale politie in Port-de- Paix, een onooglijk gat aan de Haïtiaan- se noordkust. De wegen zijn niet ver hard en zo goed als onbegaanbaar. Stof hangt in de straten. Mensen 'wassen' zich in het open riool. De stank is soms ondraaglijk. De hoofdstad Port-au- Prince is acht hobbelende uren ver weg. LANG PROCES De Nederlanders en Belgen proberen wat orde te brengen en de bevolking, die decennia lang door dictators en sol daten is geterroriseerd, een gevoel van veiligheid te geven. Ze leiden een nieu we politiemacht op, die in tegenstelling tot de oude wel door het volk moet worden vertrouwd. Uiteindelijk moeten de Haïtianen het, als straks de VN-troe- pen weg zijn, weer zelf opknappen. Maar dat zal een lang proces zijn. Al op hun eerste avond was het raak. „We waren hier maar net toen iemand naar ons toekwam met een man die betrokken was geweest bij een vecht partij. De mensen wilden hem lynchen. We konden meteen in actie komen", vertelt kapitein Jan Roede, de onder commandant van de Belgisch-Neder landse eenheid. Lokale agenten waren er nauwelijks. De meesten zijn na de val van de militaire junta met stille trom verdwenen. Roede heeft een plan gemaakt voor een nieuwe politieorganisatie. Er zijn cellen gemaakt. „Er zaten tientallen gevange nen in één ruimte. Mannen en vrou wen door elkaar. Soms weken zonder proces", zegt opperwachtmeester Frits Smits. Nu zijn er aparte cellen voor mannen en vrouwen. Een handjevol Haïtiaanse agenten doet het administratieve werk. Officieren zijn er niet. De bevolking heeft niet graag te maken met landgenoten. De agenten durven niet alleen de straat op. Het wantrouwen zit diep. Alleen veertig agenten-in-opleiding, die zijn gerecru- teerd uit Haïtianen die naar Amerika zijn gevlucht, worden geaccepteerd. Zij zijn volgens Roede ook beter gemoti veerd en opgeleid. POTTEKIJKERS mogen zich overigens niet met alles bezighouden. Voor de kust ligt het eiland La Tortue, maar dat is verboden terrein voor de marechaus sees en MP's. „Dat is het domein van de Amerikaanse Special Forces", zegt Roede. Het verhaal gaat dat La Tortue door de Haïtianen wordt gebruikt voor drugs- en mensensmokkel. Er zouden CIA-agenten geïnfiltreerd zijn. Pottekij- kers zijn ongewenst. Toch gaat de smokkel gewoon door. ,,'s Nachts liggen hier boten voor de kust, waar gewoon nieuwe auto's afrollen", zegt opperwachtmeester Frits Smit uit Gouda. Op de markt van Port-de-Paix staan rijen glimmende fietsen op klan ten te wachten. „Gestolen in Amerika", veronderstelt Heertjes. Met de komst van de VN-eenheden is de wetteloos heid nog niet verdwenen. Sinds de komst van de buitenlandse waarnemers in Port-de-Paix werkt het justitiële apparaat wel beter. De paar rechters vrijwel allen aangesteld door de militaire junta handelen minder willekeurig. De criminaliteit is sterk afgenomen. Ruzies worden niet meer meteen met geweld beslecht. Zware misdadigers zijn van de straat gehaald en wachten op een ordentelijk proces. PRAKTIJK De Nederlanders en Belgen houden zich niet alleen met politiewerk bezig, maar proberen ook humanitaire hulp te verlenen. De Belgische arts van het detachement heeft in het politiebureau Port-de-Paix een drukke praktijk „Hij heeft al 1600 mensen behandeld en werkt ook nog in klinieken in de stad", zegt majoor Willy De Greeve, de commandant van het detachement. „In België wordt geld ingezameld om me dicijnen te kopen en dure ingrepen te kunnen verrrichten". De militaire arts moet ook slachtoffers van vechtpartijen behandelen. „Iedereen loopt hier met een kapmes. Dat is voor hen een werk tuig, maar ze beslechten er ook ruzies mee", zegt De Greeve. De samenwerking tussen Belgen en Nederlanders verloopt niet altijd even gladjes. De Nederlandse marechaus sees zijn politiemensen met jarenlange ervaring. De Belgen zijn MP's, militaire politie. Echte soldaten dus. „En dat ver schil is te merken", zegt luitenant Pie- foto anp ed oudenaarden ter Dam uit 't Harde. Het zijn infante risten, die weinig ervaring hebben in het contact met de gewone bevolking. Terwijl de Nederlanders slechts met een pistool bewapend zijn, gingen de Belgen in het begin met het geweer in de aanslag op patrouille. KIGALI-SYNDROOM Volgens majoor De Greeve komt dat omdat de Belgen kampen met wat hij het 'Kigali-syndroom' noemt. Kigali is de hoofdstad van Rwanda, waar tien Belgische VN-soldaten vorig jaar in een hinderlaag werden gelokt en afgeslacht. Dat heeft de Belgen enorme trauma's bezorgd. „Dat is de enige reden dat wij geweren bij ons hebben. Wij hebben daar tien kameraden verloren en de angst zit diep. Ik heb op alle mogelijke manieren geprobeerd het uit hun hoofd te praten, maar dat is moeilijk. Een van mijn ser geanten was in Kigali. Hij had grote schrik. Ze zijn lang achterdochtig ge weest tegenover de lokale bevolldng. Maar ik zeg steeds: Haïti is geen Rwanda, en Port-de-Paix is geen Kiga li", aldus De Greeve. De marechaussees tellen de dagen af tot 18 maart, wanneer aan hun verblijf een einde komt. Dan gaan zij terug naar hun oude werk. „Naar Schiphol", zegt opperwachtmeester Smit. Maar waarschijnlijk niet voor lang. Na 22 jaar dienst heeft hij er al plaatsingen in de Sinaï, Namibië en Angola op zitten. En is hij nu weer een ervaring rijker. Of zoals kapitein Roede het zegt: „Als je dit niet gezien, èn geroken, hebt, dan kun je gewoon niet begrijpen hoe het HANS DEBRUUN Er waait een nieuwe wind over S lië, maar geen frisse. Hij wordt vi oorzaakt door Gioacchino Penni de eerste politicus in de ItaliaansF" geschiedenis die recht heeft op df status van maffiose spijtoptant oijf 0 dat hij samenwerkt met de Palera taanse onderzoeksrechters. fci Pennino's onthullingen leidden ar1 tot de arrestatie van christenden*"1 cratische ex-ministers en ex-pari#1' mentariers. Ook de positie van GiF' ulio Andreotti, de ex-premier dieP11 vandaag hoort of hij terecht moeifst staan wegens banden met de maf10 fia, is dankzij Pennino ernstig ver] slechterd. Iff, Niemand ontkent het bestaan van de relatie tussen politiek en maffifri maar de vraag was steeds wie wiejeë commandaarde. Pennino heeft dtbl vraag grotendeels beantwoord. Dfcs ze 57-jarige arts was tot eind jareifrn '80 een vooraanstaand lid van demi Palermitaanse afdeling van de chjak tendemocratische partij DC. Hij Tv heeft verteld dat hij vanaf het begj van zijn politieke carrière ook volt waardig maffia-lid was en dat de f Cosa Nostra binnen de Siciliaanstj DC de dienst uitmaakte. Maffiab: zen als Bernardo Provenzano, diej geldt als de opvolger van de 'baas der bazen' Toto Riina, hielden z bijvoorbeeld persoonlijk bezig mi het aanwijzen van kandidaten verkiezingen. Dat de maffia-invloed op de polil zich niet beperkte tot plaatselijk veau, blijkt uit het feit dat ook de deze week gearresteerde ex-m ter Mannino volgens Pennino werd geïnstrueerd door de maffia bazen. Mannino was dertig jaar 1< een van de voormannen van de Spl ciliaanse DC en kon, dankzij de maffia, rekenen op recordaantallen stemmen. Bovendien heeft Pennino laten ten dat oud-premier Andreotti eveneens contacten onderhield mafiosi. Vooral de twee machtige neven Salvo, in de jaren '70 en '8C - belast met de inning van Siciliaan belastinggeld, waren intimi van A dreotti; ze noemden hem dan 'oomGiulio'. De Salvo's (beiden zijn overleden een van hen werd vermoord door de maffia) golden bovendien als vertrouwenspersonen van Andrei ti's 'kolonel' op Sicilië, de parli tariër Salvo Lima. De maffia heeft Lima vermoord omdat hij zijn af spraken niet nakwam. De moord altijd uitgelegd als een waarschu wing voor Andreotti zelf. De bekentenis van Pennino is be langrijk, omdat Andreotti beweerd dat hij de Salvo's nooit heeft ont- moet. En dat terwijl volgens een spijtoptant Andreotti uitgerekend het huis van Nino Salvo de maffia baas Riina zou hebben onti twee zouden elkaar zelfs in de besfr maffiatraditie hebben gekust. An dreotti ontkent, maar de onder zoeksrechters geloven hem niet. Het lijkt dus vrijwel zeker dat An dreotti niet de maffia commanded de, maar dat hij, omgekeerd, voor honderdduizenden stemmei6 'luisterde' naar de maffia. Dat liep uit op gunsten als de gunning van openbare aanbestedingen en het ten 'bijstellen' door het Hof van Cassatie van gerechtelijke uitspra ken die de maffia schaadden. De les van Pennino is dat niemaii zich aan het gezag van de maffia kon onttrekken. En het is zeer de vraag in hoeverre dat nu anders i: Een politiek systeem is ingestort, maar de maffia bestaat nog steedi en zal blijven proberen zich vast t - zuigen aan de machthebbers. Van welke politieke kleur die ook zijn. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De Waal: Over wensen van werknemers wordt niet gesproken 'Werk, werk en nog eens werk'. Met die slogan gingen de vakbonden het CAO-seizoen 1995 in. Maar de werkgevers dicteren dit jaar de agenda met het toverwoord 'flexibilisering'. Ze willen lan gere werktijden, ruimere openingstijden, van de zaterdag een gewone werkdag maken en toesla gen voor overwerk schrappen. De vakbonden rest de ondankbare taak om de verslechteringen bin nen de perken te houden. „Het lijkt alsof we in een buitengewoon defensie ve houding zijn gedwongen", zegt CAO-coördina- tor Lodewijk de Waal (FNV). „Maar dat is niet zo. We doen zelf ook voorstellen om de werktijden flexibeler te maken. We zijn niet tégen flexibilise ring, maar je moet een evenwicht vinden tussen het belang van de onderneming en het belang van de werknemers. Steeds meer werknemers hebben behoefte aan flexibele werktijden. Maar over de wensen van de werknemers wordt niet gesproken." De vakcentrale FNV zette dit jaar, net als in 1994, in op een gematigde loonontwikkeling in ruil voor afspraken over werkgelegenheid. Maar die brave opstelling wordt niet beloond. In veel CAO- onderhandelingen speelt de werkgelegenheid zelfs helemaal geen rol. „Dat betekent overigens niet dat er nergens over werkgelegenheid wordt gepraat. In de schoonmaakbranche zijn bij voor beeld afspraken gemaakt over nieuwe banen op minimumloonniveau. Maar in de metaalnijver heid biedt de CAO geen uitzicht op meer werkge legenheid. En de banken willen de werkloosheid juist vergroten. Die dreigen tienduizenden men sen op straat te zetten." Als de aangesloten FNV-bonden zich niet van te voren hadden vastgelegd op looneisen van ten hoogste 2,25 procent, was hun onderhandelings positie nu toch sterker geweest? Dan was er wel lichteen uitruil mogelijk geweest om verslechte ringen te voorkomen. De Waal: „Nee. wij hebben geconcludeerd dat het belangrijk was om terwille van de werkgelegen heid de lonen te matigen. En ik heb niet het idee dat 2,25 procent zo laag is. Alle contracten komen onder de twee procent uit." Is dat niet mager in een tijd van economische op gang? Dat zijn toch tijden waarin de vakbeweging moet scoren? „Dat is het ongeduld van de journalist. Je moet als vakbeweging ook een betrouwbare partner zijn en een consequent beleid voeren. Overigens herstelt de economie zich wel, maar de werldoos- heid daalt nog niet. Dat is voor ons ook een be langrijke graadmeter. Maar we gaan de werkgele- genheidsafspraken die worden gemaakt diep gaand analyseren. Als die onder de maat zijn, ko men er in 1996 wel degelijk looneisen." Daar dreigt de FNV al mee sinds vorig voorjaar. Is dat nog wel geloofivaardig? Waarom stelt u die looneisen niet gewoon nu? „Ja, zo'n dreigement voor 1996 maakt heus wel indruk. Het is niet alleen een ritueel. Want ze we ten dat we 't zullen doen als het nodig is. Boven dien maakt de groeiende economie die dreiging van hogere looneisen reëel. Zeker als je in aan merking neemt dat we een langdurige periode van extreme loonmatiging achter de rug hebben. 'En waarom niet nu?', vraagt u. Omdat onze le den daar niet voor zijn. Die willen de VUT behou den of hun werktijden goed geregeld zien. Kijk volgend jaar maar naar de supermarkt-CAO. De cassières vinden goede afspraken over de Winkel sluitingswet belangrijker dan de vraag of ze er twee of drie procent op v In Duitsland eisen de werknemers een loonsverho ging van zes procent. schil tussen de inzet en de uitkomst erg groot. Dat past in ons land niet. Dat zouden onze leden onrealistisch vinden. Bij ons is een procent méér vragen al een loongolf. Maar ik voorspel: de Dui- ters krijgen geen zes procent! Ze halen hooguit drie procent binnen en dan zijn ze per saldo niet beter af dan wij. Want ze hebben daar een solida- riteitsheffïng van zeven tot acht procent." Ondertussen blijkt uit de cijfers dat Nederland ver armt ten opzichte van andere EU-landen. „Ik kom te vaak in ontwikkelingslanden om in Nederland van verarming te willen spreken. En vergeet niet: we krijgen er vrije tijd voor terug. Uit eigen FNV-onderzoek blijkt dat er veel belangstel ling is voor deeltijdwerk. Het kopen van vrije tijd wordt echt belangrijk gevonden." Hoe moeizaam het CAO-seizoen ook van start is gegaan, er kan nog van alles gebeuren, benadrukt De Waal. „Als de vierdaagse werkweek wordt in gevoerd bij concerns als AKZO en Shell, kan de trend zich makkelijk keren. En die lichtpunten zijn er. Want de werkgevers hebben hun klassieke verzet tegen arbeidstijdverkorting opgegeven. Voor de flexibilisering wordt de supermarkt-CAO echt cruciaal. Want het heeft een enorme uitstra ling op de economie als de winkels 's avonds open gaan en/of op zondag. Dan moet het be- jederenvervoer de werktijden aanpassen, evenads het postkantóoTerrdegemeentehuizen." DEN HAAG MARGREET VERMEULEN Lodewijk de Waal: „Als de werkgelegenheidsafspraken onder de ma zijn, komen er in 1996 wel degelijk looneisen." foto bert verh!

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2