KNVB dreigt Ajax zwaar te straffen Feyenoorders blijven Oranje trouw )ruk weekeinde voor olanda Grimbergen Sport vette Basting maakt indruk Jol niet voorbereid op rellen IJDAG 17 FEBRUAR11995 chef willem spierdijk. 071 -356464. plv -chef rob onderwater, 071 -356463 rainers staan achter actie Ajacieden jurg De hoofdcoaches in het betaalde voetbal hebben in een >en brief hun bezorgdheid uitgesproken over de handelwijze n de KNVB met betrekking tot de Nederlandse competitie. De liners, verenigd in de belangenvereniging Coaches Betaald jetbal, schrijven dat het niet zo kan zijn dat wedstrijden in de jjnipetitie en het toernooi om de nationale beker moeten wij- lrt' >n voor een vriendschappelijke interland. De open briefis ge- U( cht aan bondsvoorzitter Jeu Sprengers van de KNVB en het Vtiebestuur Betaald Voetbal onder leiding van Jos Staatsen. De laches kiezen daarmee in feite partij voor de Ajacieden, die aensdag een boycot afkondigden van de wedstrijd op 22 febru- tegen Portugal. cheidsrechters in de bloemen gezet venter De voetbalsters in de landelijke eredivisie maken ko- end weekeinde een gebaar naar de scheidsrechters. Uit han- in van de aanvoerders ontvangen de arbiters een bloemetje als mbolische steun in moeilijke tijden. Het initiatief voor deze :tie is afkomstig van Deventenaar Jan de Groot, voorzitter van landelijke werkgroep vrouwenvoetbal. Hij zegt enorm ge- la< brokken te zijn van de cijfers rond de toenemende agressie op ivelden. frank van Veenendaal aangereden :dwuk» Frank van Veenendaal is het wielerjaar slecht be- y innen. De Sassenheimse profrenner werd gisteren tijdens een ïiningstocht in Noordwijk aangereden door een automobiliste. e* j Van Veenendaal werden in het Academisch Ziekenhuis in ;iden twee gekneusde ribben geconstateerd. Daardoor kan hij lorlopig niet trainen. Bovendien ligt zijn racefiets volledig in akel Litmanen opnieuw geraakt cterdam Jari Litmanen heeft vandaag, terwijl de overige Aja- eden van het eerste elftal een vrije dag genoten, een extra trai- ng ondergaan. De Fin is woensdag in het duel van Ajax tegen ida JC behoorlijk geraakt aan de enkel waaraan hij al gebles- t d erd was. Het is nog onzeker of hij inzetbaar is voor de wed- ijd van zondag tegen Dordrecht'90. p, KC mag Petrov opstellen tegen NEC haag» De Russische aanvaller Joeri Petrov mag voor RKC de- N iteren in het Nederlandse voetbal. De club uit Waalwijk, die de twee wedstrijden won, speelt zondag in Nijmegen tegen •C. Petrov kreeg gisteren een tewerkstellingsvergunning van it Centraal Bureau Arbeidsvoorziening. Petrov was medio 1993 I stage bij Ajax, samen met Finidi George. De Nigeriaan kreeg stijds een contract. Het onderzoek naar de vergunning voor Feyenoorder Klioejev en Ajacied Demtsjenko loopt nog. eumann kandidaat bij Werder emen/arnhem Vitesse-trainer Herbert Neumann staat in de oo langstelling van Werder Bremen, dat een opvolger zoekt voor naar Bayern München vertrekkende Otto Rehhagel. De Duit voetbaltrainer heeft volgens het Duitse persbureau DPA al n gesprek gevoerd met de leiding van de Noordduitse Bundes- v aclub. De 41-jarige voormalige prof van FC Köln heeft een hte voorkeur voor een terugkeer naar zijn vaderland. „Omdat logisch is datje daar weer eens aan het werk gaat, dat je daar [eindelijk terugkeert." Tot de clubs waarmee Neumann al om tafel heeft gezeten, hoort ook nog een Nederlandse club. Staatsen vermoedt hand van Van Gaal achter boycot Nederlands elftal De KNVB slaat hard terug in het conflict met Ajax. De bond is vast van plan de aangekondigde boycot van de Amsterdammers te bre ken of zwaar te straffen. Bondscoach Guus Hiddink selecteerde gisteren 'ge woon' acht Ajacieden voor de vriendschappelijke in terland tegen Portugal. amsterdam ype minkema gpd-verslaggever Sectievoorzitter Jos Staatsen sprak van een door het bestuur lang van tevoren beraamde ac tie en kondigde harde maatre gelen tegen spelers, technische staf en bestuur aan. De interna tionals van Ajax zijn niet van plan toe te geven. De Amster dammers gaan lekker een week je relaxen in Griekenland. Ajax heeft de KNVB getart. De bond is boos, Staatsen is boos - een zeldzaamheid - en Ajax zal dat aan den lijve ondervinden. Gisteravond was de voorzitter van de sectie betaald voetbal zelfs 'geëmotioneerd en oprecht boos' tijdens het RTL-program- ma Barend en Van Dorp. Want de maat is vol. Staatsen: „We hebben er genoeg van om iede re week een lezing te krijgen van meneer Van Gaal over wat we allemaal weer verkeerd heb ben gedaan. We hebben er ge noeg van om overal de schuld van te krijgen. Van de waters noodramp in Limburg tot en met het weer in Nederland." Staatsen gaf de Ajacieden nog een laatste kans. Tot vanmor gen tien uur was er de mogelijk heid om de actie nog af te bla zen. Met de toevoeging van een aantal dreigementen. Schorsin gen voor de spelers, en het be stuur zal het Ajax-college zelf aanbrengen bij de tuchtcom- missie. Woensdagavond, na het duel tegen Roda JC, kwam aanvoer der Danny Blind vertellen dat de Ajacieden de vriendschappe lijke interland tegen de Portuge zen zouden boycotten. De in ternationals vonden dat de bond had gesold met de belan Hard tegen hard: Ajacied Danny Blind (links) tegenover Jos Staatsen (voorzitter sectiebestuur KNVB). gen van Ajax. De bond had vol gens de spelers een overbodige vriendschappelijke interland boven de Europacup-belangen van Ajax en Feyenoord gesteld. Het 'wurgcontract' met het Duitse marketingbureau UFA, dat de TV-rechten van Oranje doorverkocht aan RTL, is de bron van alle ellende. Het Ne derlands elftal moet liefst 21 wedstrijden spelen om 22 mil joen gulden binnen te halen. El ke overtreding komt de bond op 1,7 miljoen gulden te staan. Staatsen moest gisteren toege ven dat het spelen van zo veel interlands een probleem was. Daags na de mededeling sloeg de bond terug met de se lectie van Oranje, waarin dood leuk acht Ajacieden waren op genomen. Alsof er niets aan de hand was. Het is duidelijk, de bond wil de confrontatie aan. Voorzitter Staatsen vond de ac tie 'een belediging van Oranje en van het publiek in Eindho ven'. Hij had gisteren nog een gesprek gehad met 'rebellenlei der' Danny Blind. Die poging tot verzoening leverde niets op. Vervolgens stelde de KNVB zich ook spijkerhard op. „Als de spe lers niet komen, zijn sancties onvermijdelijk." Staatsen moest er wél aan toevoegen dat het voorlopig om een papieren maatregel ging. De bond kan de Ajacieden een speelverbod op leggen van twee dagen voor de interland tot vijf dagen erna. Ajax gaat volgende week in Griekenland alleen maar trai nen en volgend weekeinde is de landskampioen toevallig vrij. Maar het kan ook anders. De KNVB heeft een sterk arsenaal aan wapens om de 'burgerlijke ongehoorzaamheid' van Ajax te straffen. De bond heeft de straf FOTO'S» ARCHIEF rechtelijke kant al uitgebreid bekeken en gewogen. De tucht- commissie kan de voetballers aanpakken. De spelers kunnen voor het Nederlands elftal, maar zeker ook voor de competitie worden geschorst. Het kan nog erger: Ajax kan zelfs Europees worden aangepakt. De KNVB kan de landskampioen bijvoor beeld niet inschrijven voor de Europa Cup. Want één ding staat bij de bond als een paal boven water: het bestuur en technisch directeur Louis van Gaal spelen een centrale rol in de boycot. De actie kan nooit alleen uit de koker van de Ajax-spelers ko men. Staatsen zei gisteravond tenminste, „dat er kennelijk sprake was van een ver van te voren beraamde actie. De spe lers zijn een radertje in het grote geheel. Het bestuur en de tech nische straf stonden achter de actie. Zij dragen dus mede-ver antwoordelijkheid." De voorzit ter verbaast zich over de trip naar Griekenland. „Daar kijk ik van op. Want zo'n trainings kamp regel je niet zo maar." Maar waar Staatsen zich vooral boos over maakt, is de vermeende boosheid van de Ajacieden. De voorzitter: „Deze wedstrijd staat al twee maanden vast. Ik kan me niet voorstellen dat de spelers van Ajax die boosheid zo lang kunnen op zouten." Want waarom komen de Ajacieden nu juist zo kort voor de interland, daags voor de selectie, met zo'n actie? Aan voerder Blind: „Het speelde al langer." Maar wanneer dan? Blind: „Al tijdens het WCS-gala. Maar toen was er nog geen be sluit genomen." Ajax speelt hoog spel, de KNVB speelt het spel met het mes op de tafel. Staatsen: „Ik heb Van Praag en Van Os ge zegd dat er een moment komt dat wij de vertrouwenskwestie moeten stellen." Om Ajax nog verder te isoleren. De Amsterdammers kunnen nog terugslaan. De internatio nals zouden hun straf kunnen ontlopen door 'gewoon' te be danken voor Oranje. Net als Rijkaard, Koeman, Gullit en Wouters. Deze oudgedienden kregen van de KNVB immers een schouderklopje in plaats van een schorsing. Hiddink riep de volgende spe lers op om zich maandag te melden in Oisterwijk: Edwin van der Sar, Danny Blind, Frank de Boer, Marc Overmars, Clarence Seedorf, Edgar Davids, Peter van Vos sen, Michael Reiziger (Ajax), Aron Win ter (l.azio Roma), Wim Jonk, Dennis Bergkamp (Inter Milan), Frank Verlaat (Auxerre), Stan Valckx (PSV), Ed de Goey, Peter Bosz (Feyenoord). Bryan Roy (Nottingham Forest) l'ief breekt arm sin roeicoach ich Adriaan Lieszner heeft ins het trainingskamp van Nederlandse roeiselectie in ilia zijn arm gebroken. Hij kte gewond een gevecht met fietsendief. Lieszner deed in om illa boodschappen voor de iers in een supermarkt. Hij e zijn fiets op slot voor de ir. Toen hij met de bood- appen weer buiten kwam, ik zijn rijwiel gestolen. Liesz- zette rennend de achtervol- vond dief en fiets en ié zijn eigendom terug. In de htpartij werd Lieszner zo d geslagen dat zijn arm brak. Als het aan Feyenoord ligt, neemt het sectiebestuur betaald voetbal forse maatregelen tegen Ajax. Voorzitter Jorien van den Herik en de internationals van de Rotterdamse club zeggen er geen seconde aan gedacht te hebben om de actie van de Aja cieden te steunen. Hoewel Feyenoord precies hetzelfde programma heeft als de landskampioen, zijn alle kandidaat-internationals van Feyenoord graag bereid uit te komen voor het Nederlands elf tal. Op dit moment zijn alleen Ed de Goey en Peter Bosz gese lecteerd, maar als bondscoach Guus Hiddink zich na het week einde in de Kuip meldt, houden Ulrich van Gobbel, Arnold Voorzitter Van den Herik vindt het een schande dat de in ternationals van Ajax het aan durven om de belangen van het nationale team terzijde te schuiver^, „Je moet je afvragen of spelers van Ajax in de toe komst nog wel moeten worden opgeroepen voor het Neder lands elftal", zei de praeses van de Rotterdammers. Van den Herik laat de sanc ties over aan het sectiebestuur van de KNVB, maar hij gaf gis teren wel direct de mogelijkhe den aan die de bond heeft. „De KNVB kan de spelers van Ajax schorsen, maar men heeft ook de mogelijkheid om Ajax vol gend seizoen niet aan te mel den voor Europees voetbal." Het Nederlands elftal is vol gens de bewindvoerder van Feyenoord het belangrijkste produkt van het vaderlandse betaalde voetbal. „Het is een produkt dat weer uitstraalt naar beneden. Naar de clubs zelf dus. Hoe vervelend het ook is om in een drukke periode nog interlands te moeten spelen, je mag nooit weigeren voor Oranje uit te komen. Als er bij Feye noord een speler over zou den ken om morgen te bedanken voor het Nederlands elftal, zou ik onmiddellijk met hem gaan praten om hem op andere ge dachten te brengen." „De spelers van Feyenoord vinden het nog steeds een ge weldige eer om voor Nederland uit te komen. Zo hoort het ook. Bosz werd tegen Luxemburg voor een keer opgeroepen en zat de hele wedstrijd op de bank. Hij vond dat een eer. Scholten werd tegen Tsjechië op het laatste moment opgeroe pen en liep zich een half uur lang warm langs de zijlijn. Hij kwam niet in actie, maar hij heeft zijn shirt keurig in de kast gehangen thuis." Doelman De Goey zegt dat de spelers van Feyenoord met stomheid waren geslagen door de actie van hun collega's. De Goey: „Er wordt veel te veel ge klaagd in Nederland. In Enge land spelen ze met kerstmis vijf wedstrijden in acht dagen. Heb je ooit iemand zijn beklag horen doen? Wij moeten ook niet zeu ren. Wat Ajax nu doet is heel slecht voor het Nederlandse voetbal. Ik begrijp overigens niet waarom men mekkert. Een voetballer speelt toch liever twee wedstrijden in een week dan dat hij twee keer traint?" Feyenoord is het nog steeds eens met Ajax dat de KNVB te weinig rekening heeft gehouden met de belangen van beide clubs bij het vaststellen van in terlands en competitiewedstrij den in de maanden februari en maart. Van den Herik denkt echter dat Guus Hiddink Ajax had willen ontzien bij de inter land tegen Portugal. „Door deze actie heeft Ajax Hiddink die kans ontnomen. De KNVB kan dit eenvoudig niet accepteren. Want anders zijn de gevolgen niet meer te overzien bij een volgende interland. Ajax is nu bezig op een hellend vlak. Re gels zijn regels. De FIFA heeft die bepaald en daar heeft de KNVB zich aan te houden. Ajax en Feyenoord dus ook." PSV durft zich voorlopig niet te mengen in het conflict tussen Ajax en de KNVB. Trainer Dick Advocaat realiseert zich als oud- bondscoach dat zijn stem veel gewicht in de schaal zal leggen. Daarom onthoudt hij zich van elk commentaar. PSV legt spe lers echter niets in de weg als zij worden gevraagd volgende week op te draven tegen Por tugal. Manager Frank Arnesen: „Dat is het enige wat wij zeg gen: onze spelers mogen zeker naar Oranje. Verder gaat het al lemaal buiten PSV om. We wil len ons er niet in mengen." wrdwijkse schaatsster combineert NK allround met marathon 13 )EN TIM BROUWER DE KONING anda Grimbergen wacht een di ik weekeinde. De 27-jarige ordwijkse schaatsster neemt alleen morgenavond deel een marathon in Utrecht, i (|ar staat morgen en overmor- ook op de startlijst voor het 4-Merlands kampioenschap ar allrounders. In Assen ver- [enwoordigen behalve Grim- gen ook Lia van Schie, oen Straathof en Martin Her- !1 an de Leidse regio. 'oor de vrouwen staat er veel di ?er op het spel dan voor de 3. innen. De tickets voor de we- dkampioenschappen zijn 1É mmers nog niet vergeven. en goed NK rijden vind ik het 24!langrijkst", zegt Van Schie. Stompwijkse, ooit nummer van de wereld, beseft dat podiumplaats in Assen de ur opent naar nieuwe inter- tionale successen. „Maar eer gezegd heb ik me niet zo rdiept in de selectieprocedu- De eerste drie zullen wel ar het WK gaan, tenzij een kanshebber valt. Als ik net zo goed presteer als tijdens de af standskampioenschappen (Van Schie werd vijfde in het fictieve klassement, red.), ben ik tevre den." Na haar opmerkelijke optre den op de Haagse Uithof ging de pupil van Jan Wiebe Last kwalckelen. „Ik ben ziek geweest en had aanvankelijk moeite om de draad op te pakken. Gaande weg lukte dat beter. Ik heb zo waar weer enkele 500 meters in de 43 seconden gereden." Voor Jolanda Grimbergen, net als Van Schie voormalig natio naal kampioene, geldt het NK allround als een tussendoortje. De in Noordwijk woonachtige Rijnsburgse heeft haar zinnen gezet op prolongatie van de na tionale marathontitel. Daarom reist zij tussen de eerste en tweede dag van het NK allround spoorslags naar Utrecht, waar zij haar leidende positie in het marathonklassement verdedigt. Grimbergen, die één keer eerder met succes twee verschillende wedstrijden op één dag afwerk- lAHOMA CITY/MEMPHIS RTR/ANP zier, maar dwong de 115 plaat sen hoger geklasseerde Ameri kaanse tot een grote krachtsin spanning, 6-4 6-7 (5) 2-6. In Memphis schaarde Haar huis zich bij de laatste acht. De Eindhovenaar versloeg de Peru aan Yzaga in drie sets, 6-4 3-6 6- te: „Gelukkig begint het NK morgenochtend al om elf uur. Hopelijk ben ik 's avonds om half acht voldoende hersteld van de 500 en met name de 3000 meter. Anders moet ik maar rustig beginnen aan die marathon. Als klassementslei der hoef ik de wedstrijd niet te maken." De regerend marathonkam pioene had overigens niet ver wacht dat zij in aanmerking zou komen voor het NK allround. „Ik kreeg samen met Andrea Nuyt een zogeheten 'aanwijs- plaats'. Op grond van de tijden die ik dit seizoen heb gereden, kwam ik in aanmerking voor deelname. Toch zou ik mijn plaats graag afstaan aan een jongere schaatsster. Maar toen ik hoorde dat Alida Pasveer, ook een marathonschaatsster, eerste reserve was, besloot ik van mijn startbewijs gebruik te maken. Aan haar hoef ik mijn plaats na tuurlijk niet af te staan. Ik be waar bovendien goede herinne ringen aan Assen, waar ik ooit mijn eerste NK reed. Ik zou het al mooi vinden als ik mij kan plaatsen voor de afsluitende 5000 meter." Voor één man komt het Ne derlands kampioenschap voor allrounders als mosterd na de maaltijd. Rintje Ritsma is na het behalen van de Europese titel en de wereldtitel ongetwijfeld verzadigd. Dat geldt niet voor Hersman en Straathof, die slechts één internationaal kam pioenschap achter de rug heb ben. De mannen kunnen nog wat onderlinge (rekeningen vereffe nen. Zo zint pechvogel Falko Zandstra op sportieve revanche op veelvraat Ritsma. Achter de twee Friezen vechten ook Straathof en Hersman een pres- tigestrijd uit. Straathof, de trots van Zoeterwoude, kwam op het WK in Baselga di Pine net tekort om te mogen statten op de af sluitende 10.000 meter. Hers man volbracht op het EK in Heerenveen wel de grote vier kamp, maar ondanks zijn zesde plaats viel hij uiteindelijk buiten de WK-ploeg. „Ik reken in Assen op een plaats bij de eerste vier", zegt de 20-jarige Sassenheimer, die het afgelopen weekeinde Neder lands kampioen bij de neo-se- nioren werd. „En wat dat on derlinge duel met Straathof be treft: ik ben in een grote vier kamp (500-5000-1500-10.000 meter) nog nooit achter Jeroen geëindigd." 'Dieptepunt uit mijn loopbaan DEN HAAG GPD In het vaderlandse betaalde voetbal had hij toch al het een en ander meegemaakt. Als ras- Hagenaar zat hij op de tribune bij beruchte wedstrijden, zoals FC Den Haag-Ajax eind jaren tachtig. Een duel dat volledig ontspoorde, waar bommen vielen, waar de ME met paar den de tribunes schoonveegde en waar tientallen gewonden vielen. Als scheidsrechter was hij van zulke traumatische erva ringen bespaard gebleven. To- dat hij woensdagavond in Du blin de vriendschappelijke in terland lerland-Engeland mocht leiden. Dick Jol, snel stijgend op de internationale lijst, verkeerde in de zevende hemel. Maar in Dublin kwam hij door verschrikkelijke sup- portersrellen plotseling terecht in de hel. Jol staakte de wedstrijd, na dat duidelijk was geworden dat de Ierse politie honderden relschoppers niet meer in de hand kon houden. Gisteren keerde hij terug in Nederland. De komende dagen maakt hij een lijvig rapport van zijn be vindingen, dat wordt opge stuurd aan de wereldvoetbal bond (FIFA). lerland-Engeland is zonder dat je er iets aan kon doen een zwarte bladzijde in je carrière geworden? „Ik had werkelijk weken naar die wedstrijd toegeleefd. Een interland tussen Engeland en Ierland is ongeveer het mooiste wat je kunt bedenken als internationaal scheidsrech ter. En het was eigenlijk ook allemaal prachtig. De avond begon geweldig. Het stadion zat vol, de sfeer was fantas tisch, de wedstrijd was span nend en snel. Er viel een pri ma goal. Het was een Engels duel met alles erop en eraan. Ik genoot op het veld intens van die wedstrijd. Dat er plot seling ellende uitbrak op de tribunes was een schok voor me. Het begon op één plaats en vervolgens ging het van kwaad tot erger." Ben je bang geweest voor je eigen veiligheid? „Het meest bizarre en angstaanjagende was dat er in Dublin, net als in Engeland trouwens, geen hekken in het stadion waren. Daardoor stroomden de supporters ach terelkaar het veld op en is het angstig als al die mensen jouw richting opkomen. Wat ik dacht? Wegwezen, naar bin nen. Als het zootje gaat lopen, kom ik gegarandeerd in de problemen. Het had heel be dreigend kunnen worden, maar ik was samen met de spelers en de grensrechters ge lukkig heel snel in de tunnel die naar de kleedkamers leidt. Het was de tweede keer dat ik in een stadion zonder hekken was. Toevallig floot ik eerder dit seizoen Trelleborg tegen Blackburn Rovers. Daar was ook geen afscheiding." Jij zou de wedstrijd in Du blin hebben willen hervatten? „Nee hoor. Zo gauw als ik in de kleedkamer kwam, heb ik overleg gevoerd met de com mandant van de Ierse politie. We hebben de situatie samen aangekeken. Na vijftien minu ten maakte die man mij dui delijk dat ze de hele toestand in het stadion niet meer de baas konden worden. Het werd steeds erger op het veld en op de tribunes. Toen heb ik meteen besloten om de wed strijd definitief te staken. Dat was een volledig terechte be slissing." Was je door de FIFA voorbe reid op rellen in Dublin? „Nee, totaal niet. Een risico wedstrijd? Dat was het hele maal niet omdat men in Ier land nooit supportersrellen heeft gekend. Kijk, Mario van der Ende fluit volgende maand Ierland tegen Noord-Ierland. Dat is even wat anders. Dan weet je van tevoren dat je alles goed in de gaten mioet hou den." Houd je hier een kater aan over? „Ja, dit is het dieptepunt in mijn loopbaan. Als voetballer noch als scheidsrechter had ik dit ooit meegemaakt. Het is de terreur van de 'hooligans'. Het geweld overwint. Dat vind ik triest om te constateren. Het voetbal heeft voortdurend met negatieve golfbewegingen te maken. In Nederland is er veel commotie door de problemen met scheidsrechters. In het buitenland wordt men nu weer met supportersrellen ge confronteerd. Een paar jaar geleden was het andersom."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21