De mooiste vrouwen en beste acteurs uit Japan op prent Cultuur Kunst VRIJDAG 17 FEBRUAR11995 148 Lu Chi Shen en de tempelwachter, ui 1880 door Tsukioka Yoshitoshi. Mooie vrouwen, on genaakbare acteurs, de we reld van glitter en glamour: het spreekt al eeuwen tot de verbeelding. Familiebla den gluurden zo rond de 17de eeuw nog niet door sleutelgaten, dus sneden de Japanners hun favorie ten uit in hout en drukten die af. Hoe Miss Tokyo an no 1760 en de Japanse Brad Pitt in 1850 er uitza gen, is vanaf morgen, za terdag 18 februari te zien op één tentoonstelling op twee locaties: in het Rijks museum in Amsterdam en het Rijksmuseum voor Vol kenkunde in Leiden. Beide musea tonen niet zélf wat zij als topper beschouwen, want Japanners maakten de keuze uit hun prenten- verzamelingen. De mooiste plaatjes van hun mooiste courtisanes en acteurs, ge zien door Japanse ogen. AMSTERDAM/LEIDEN LETTY STAM Volkenkunde en het Rijksmuse um kregen de expositie kant en klaar aangeleverd. Japan leende 160 prenten uit de verzamelin gen van de twee musea en stuurde die afgelopen najaar op tournee door eigen land. Een maal terug in Nederland von den Amsterdam en Leiden het jammer de prenten weer weg te bergen. Dus hangt er nu een tentoonstelling verdeeld over twee steden. Leiden toont pren ten gedrukt tussen 1700 en 1800. In Amsterdam is te zien hoe de prentkunst zich verder ontwikkelde na 1800. Prenten die normaal in Leiden zijn, han gen nu in Amsterdam en omge keerd. Japanners die voor het eigen culturele erfgoed naar het bui tenland moeten? Het lijkt gek ker dan het is. Eén prent werd in een behoorlijk grote oplage gedrukt: 4000 afdrukken waren heel normaal, 25.000 stuks ook niet ongewoon. „Het was een heel grote industrie", vertelt Matthi Forrer, conservator Ja pan van het Leidse Volkenkun de. „De mensen die er werkten, moeten in een plaatjes wereld hebben geleefd. En alles met de hand vervaardigd natuurlijk." Met zulke oplagen beschouw den de Japanners de prenten eerder als gebruiksgoederen dan als kunst. Thee werd dan ook rustig in een afbeelding van een beroemd acteur gewikkeld. Dat is ook de reden dat het me rendeel van die prenten naar het buitenland verdween. Bos ton is wereldrangleider met een verzameling van 180.000 stuks. Volkenkunde staat met zijn 7000 prenten op nummer twee. Het Amsterdamse Rijksmuseum heeft tussen de 800 a 1000 af beeldingen. Dat Nederland zo'n relatief grote verzameling heeft, is te danken aan de voorvaderen. Ja pan zat tot 1854 op slot en al leen Nederland had toegang via een handelspost op het eilandje Decima. Die verzamelaars van toen kochten de prenten niet uit kunstzinnige, maar uit vol kenkundige interesse. Het leer de hun iets over de gewoonten en gebruiken van het land. Bevestigend De Japanners maakten geen verrassende keuze uit de verza melingen van de Nederlandse musea. „Heel bevestigend en niet vernieuwend", omschrijft Charlotte van Rappard, die sa men met Forrer de catalogus schreef. „Ze kozen voor de mooiste prenten in hun soort. De tentoonstelling biedt twee- ëneenhalve eeuw Japanse prentkunst in 160 afbeeldingen. Dat is meteen de zwakte van de expositie want dat kan natuur lijk nooit. Toch: het blijft een mooie tentoonstelling. En het is voor het eerst sinds lange tijd dat je de ontwikkeling in de prentkunst zo goed kunt volgen. Meestal besteedt een tentoon stelling aandacht aan een be paalde periode, een bepaalde kunstenaar. Dat maakt deze ex positie gewoon heel leuk." De tentoonstelling heet Ukiyo-e. Dat is een aanduiding voor scènes uit het leven van al ledag. Het is ook de verzamelti tel van beide tentoonstellingen. In Leiden kreeg de tentoonstel ling de naam 'Japanse idolen en idealen' mee. Het Amsterdamse deel draagt als titel 'De mooiste Japanse prenten'. In beide ste den beslaan afbeeldingen van courtisanes en acteurs een fiks gedeelte van de expositie want dat waren de idolen van toen. De Japanners hingen hun sterren thuis niet aan de wand, vertelt Forrer. „Die prenten werden gekocht door wie het kon betalen. De rijkere mensen, ja. Het merendeel van de pren ten verdween in een doos. Daar keek je af en toe in als je vrien den op bezoek had. Zo'n prent kwam nooit aan de muur te recht. Men hangt niks op in Ja pan. In traditionele huizen is dat nog steeds zo. Je hebt wat matten, heel weinig meubilair en in kasten is alles weggebor gen. Je had geen ruimte om iets op te hangen." Zwelgen „De prenten houden ons een roze bril voor. Het lijkt wel of de mensen zwelgen in vrije tijd. Alsof ze gewoon overdag de tijd hadden om even naar een schiettent te gaan zoals op deze prent. De samoerai's hadden wel alle tijd. Japan ging altijd gebukt onder rampen. Aardbe vingen, binnenlandse oorlogen onder bevel van de verschillen de machthebbers. Vanaf 1600 was het land verenigd. En mil joenen samoerai hadden vanaf dat moment niets te doen." „Op deze prent zie je een sa moerai aan de poort van de ple- zierwijk Yoshiwara, de rode buurt van Edo zoals Tokyo toen nog heette. De krijger draagt een zwarte doek om het hoofd om niet herkend te worden. Maar dankzij zijn zwaarden haal je hem er toch uit. Die zwarte doek, of een rieten hoed waren het equivalent van onze zonnebril. Als je anoniem wilde blijven, deed je iets op of om je hoofd. Als een samoerai in de bordeelwijk werd ontdekt, kon hem dat letterlijk de kop kosten. Een krijgsman werd niet geacht zoiets te doen." „In die bordeelwijk werkten zo'n 2000 courtisanes. Ze waren met naam en toenaam bekend. Net als nu in Amsterdam kwa men toeristen ze massaal be zoeken. Die courtisanes waren helden, geen ordinaire hoeren. Het was een vak. Dat moest je leren. Die opleiding begon als meisjes 6 a 7 jaar oud waren. Ze leerden schrijven en lezen. De klassieke literatuur en duizen den gedichten moesten ze uit hun hoofd weten. Verder leerde het meisje de koto bespelen, dat is een loei van een instrument met dertien snaren. Als ze zo'n 14 jaar oud was, werd het meis je bevorderd tot assistente. En op haar zeventiende, achttiende kon ze proberen om als zelf standig courtisane aan het werk te gaan." Matje „Met een courtisane kon je discussiëren over van alles en nog wat. Deze vrouwen waren entertainers. Als je als klant ge noeg had van die hoogstaande discussie of het voorlezen uit de Japanse equivalent van onze Es- moreit, kon je een geisha vra gen. Dat waren animeermeisjes. Ze wisten de nieuwste liedjes, de laatste roddels. En je kon er lekker mee drinken. Maar je mocht niet met ze naar bed. Je had ook wel gewone hoeren, half weggevreten door syfilis, die hun matje voor je uitrolden wanneer je maar wilde. „Dat courtisanes en kabuki- acteurs vaak onderwerp van een prent waren is heel goed te ver klaren. Die bewondering is ver gelijkbaar met de belangstelling voor het society leven zoals je dat nu in Privé of Story kunt le zen. Mensen hadden, hebben de romantische behoefte, de voyeuristische behoefte om daar kennis van te nemen. Het hangt niet op de tentoonstelling maar we hebben een prent van gemaakt om een snelle omzet te behalen. In de 19de eeuw neemt de betekenis van de prent als pamflet af, maar neemt de kunstzinnige belang stelling toe. Je krijgt dan prach tige afbeeldingen van de kun stenaar Hoksai. Zijn karpers, het topstuk uit de Amsterdamse verzameling, is niet te zien maar je krijgt wel andere prach tige Hoksai's. En mooie prenten van Kuniyoshi, Eishi en Yos hitoshi. Van deze laatste is ook de prent die de tentoonstel lingsposter in Amsterdam siert. Het is de afbeelding van een ac teur. In het echt was hij heel klein en had een mond vol gou den tanden. Gelukkig zien wij hem op de rug. Hij draagt een loshangende kimono bedrukt met een groot margrietenpa troon. Op de reproduktie valt het weg maar die kimono is zwart/blauw van kleur en opge bouwd uit deels glimmende deels matte blokjes. Het is een plaat van een prent. En een be wijs van de fantastische druk kwaliteit van toen." Ukiyo-e, Japanse idolen en idealen (1700-1800), Rijksmu seum voor Volkenkunde Lei den, Steenstraat 1, Leiden. Openingstijden: di t/m vr van 10.00 tot 17.00 uur en za, zon en feestdagen van 12.00 uur tot 17.00 uur. Ukiyo-e, de mooiste Japanse prenten (1800-1900), Rijksmu seum Amsterdam, Stadhou derskade 42, Amsterdam. Ope ningstijden di t/m za van 10.00 uur tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 13.00 uur tot 17.00 uur. De tentoonstelling duurt tot 29 mei. De bij de tentoonstel lingen behorende catalogus kost 49,50. Fukami Jikuyu, in circa 1887 vervaardigd door Tsukioka Yoshitoshi. AFBEELDINCEN RIJKSMUSEUM een acteur die net uit bad komt. In zijn kimono staat hij ongege neerd zijn oor schoon te maken. Het is gluren in de kleedkamer van Michael Jackson. Dat idee. Via die prent krijg je een kijkje in een wereld die voor velen niet bereikbaar was. Het zijn de mooie stukken, zeg maar Miss Tokyo uit 1760, en ongenaakba re acteurs aan wie we ons ver gapen en met wie we via die plaatjes een intieme band heb ben." Die grootheden zijn aan het begin van de 18de eeuw nog vrij traditioneel afgebeeld. Het zijn platte plaatjes met marionet achtige figuren. Latere prenten, zo rond 1770, zijn veel levendi ger. Acteurs kijken je echt aan. Ze hebben ook ogen in plaats van alleen een streepje. De prenten gaan meer op portret ten lijken zoals die in Europa werden gemaakt. Zo rond 1791 kunnen de drukkers technisch alles: blinddruk, meerkleuren, voor niets draaien ze hun hand nog om. De drukkers hadden ook hun eigen 'hoogglans': mi ca. Na het drukken werd de prent ingesmeerd met rijstpasta en daar werd fijngemalen parel moer over uitgestrooid. De af beelding krijgt zo een zachte glans mee. Grimas Regenbui op de grote brug bij Atake. Utagawa Hiroshoge (1797-1858). Shakura is één van de kunste naars die daarvan gebruik maakte. Hij maakte een heel opmerkelijke carrière. Normaal gesproken mochten kunste naars pas na jaren opleiding een prent drukken. „Maar plot seling kwam de geheel onbe kende Shakura met 28 portret ten van acteurs op de markt", vertelt Forrer. „Nadien is ook nooit meer iets van hem verno men. De acteurs kijken scheel en hebben hun gezicht vertrok ken in een afschuwelijke gri mas. Shakura tekende ze op een dramatisch hoogtepunt in hun rol. Op zo'n moment stopte al les op het toneel. Het orkest, de andere spelers, men hield zich doodstil terwijl de acteur zijn gezicht een minuut of langer in die grimas, ofwel mie in het Ja pans, houdt. Met zo'n prent kon je de emotie van die moment opname weer oproepen. De mooie vrouwen en be roemde acteurs beheersen ook volop de tentoonstelling in Am sterdam, vertelt Van Rappard. „Wel zie je een geleidelijke ont wikkeling. In het begin zijn de courtisanes nog afgebeeld als lieflijke vrouwen. Het eindigt met een portret van een, zoals je op z'n Hollands zou zeggen, sloerie-achtig type. De afbeel dingen worden duidelijk realis tischer. Ook zie je de opkomst van het landschap, de Japanse bijdrage aan de wereldkunst. Eerst- wordt het alleen als ach tergrond gebruikt maar lang zaam krijg je afbeeldingen met een landschap in de hoofdrol." „De prent was een produkt van de stadscultuur die werd Vrouw die zich klaarmaakt voor de nacht. Van Utagawa Kunisada (1786-1864).

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18