Rutte beschuldigd van afvaldumpin; Randstad 'Provincie weer bekend dankzij watersnoodramp' PROVINCIALE STATEN 'Snel actie nodig, tegen vuile lucht 'God is geen formule voor goed management' Sanering Fokker gaat DASA niet ver genoeg Molen mag geen tuinkabouter worden 8 MAART '95 Vragen bij optreden Kinderbescherming VRIJDAG 17 FEBRUARI 1995 CTA kan verder met 60 mensen Amsterdam Het noodlijdende Amsterdamse overslagbedrijf Combined Terminals Amsterdam ontkomt niet aan een flinke sanering. Wel is een nieuwe toekomst voor het bedrijf, dat zich in surséance van betaling bevindt, mogelijk met een personeels bestand van naar schatting 60 werknemers. Dat is de indruk die bewindvoerder mr. J. Houthoff heeft na de eerste oriënterende gesprekken met tal van betrokkenen. Houthoff denkt dat er een grote kans is dat hij en zijn collega-bewindvoerder mr. Dinge- mans uiteindelijk uit zullen komen in de buurt van het sane ringsplan dat de CTA-directie eerder had opgesteld. Dat plan voorzag in het schrappen van 113 van de 173 arbeidsplaatsen. Gambiaans ministerie van justitie verbiedt verkoop van 'Afor-compost' leiden paul v vervolg van voorpagina De Rijnsburgse christenzaken man W. Lagemaat laat zijn op drachtgevers altijd direct weten geen onderzoek te doen naar euthanasie en abortus. Hij neemt genoegen met een wat lagere winstuitkering om zijn personeel een betere werkplek en betere arbeidsvoorwaarden te bieden. Samen bidden ze eens per maand: voor de zaak en voor het personeel. En natuurlijk gaat er niets zwart bij zijn be drijf. Aan een dubbele boekhou ding wordt niet gedaan: een christenzakenman is een chris tenzakenman. Die sjoemelt niet met Woord en Gebod. De hoofdpersoon van het buffet in Het Haagsche Schouw, kippenfokker Van Putten, wilde altijd maar meer. Het maakte hem niet uit hoe, meldde hij gisteravond. Zwart werken, smokkelen, liegen en bedrie gen? Geen punt. En vervolgens werd hij trots. Trots op zijn pre- sataties, trots op zijn vliegtuig en andere bezittingen. Nu is geld geen doel meer, maar een middel. Een middel om dingen te bereiken. En God helpt hem, bijvoorbeeld met het oplossen van het kippemestprobleem. Meer christenzakenmensen voelen die steun, al zeggen ze er eerlijk bij dat het niet echt een gesprek is waarin God de pro blemen tot in detail oplost. Het is meer zo dat ze bij het wakker worden de oplossing voor ogen hebben. Ze weten dan voor zichzelf dat God die heeft inge fluisterd: ,,A1 zou een ander zeg gen dat-ie dat zelf heeft." amsterdam bill meyer Het saneringsplan van de raad van bestuur van Fokker gaat het moederbedrijf Deutsche Aero space (DASA) niet ver genoeg. Fokker-topman Van Schaik moet na een bezoek aan het DASA-hoofdkwartier in Mün- chen zijn huiswerk overdoen. De geplande vergadering van de raad van commissarissen van maandag is verzet naar volgen de week zaterdag. Dat zeggen bronnen binnen Fokker. Zoals het er nu naar uit ziet valt de sanering nog zwaar der uit dan die van vorig jaar. De verwachting is dat er deze keer ruim tweeduizend banen verloren gaan. Het exacte aantal hangt af van het feit of Fokker de vestiging in Ypenburg sluit en zijn hoofdkantoor in Amster dam-Zuidoost overplaatst naar Schiphol. DASA zou aandringen op sluiting van Ypenburg. Gisteren, tijdens een demon stratie van het Ypenburg-perso- neel, werd door de raad van be- Advocaat bepleit verbanning Amersfoorter utrecht gpd van bero- Het recyclingbedrijf Rutte in Halfweg is beticht van het dumpen van afval in het Westafrikaanse Gambia. Het be drijf verzond enkele jaren geleden een grote hoeveelheid compost naar West-Afrika. Het ging om een mengsel op basis van zuiveringsslib en vermoedelijk organisch huis houdelijk afval. halfweg/banjul allard besse richard mooyman „De compost is gemaakt van af val", aldus een woordvoerder van het plaatselijk milieuminis terie. „Het kan giftig zijn of ver vuild met zware metalen. De import van afval is verboden en wordt beschouwd als dumpen." Gambia onderzoekt de sa menstelling van de compost. Rutte verscheepte 900 kubieke meter gecomposteerd zuive ringsslib, in twee zendingen. De eerste lading is aan handelaren en boeren verkocht voordat de autoriteiten lucht kregen van de omstreden import. In afwach ting van de onderzoeksresulta ten ligt de tweede partij nog steeds in Gambia opgeslagen. De meststof mag van het plaat selijke ministerie van justitie niet worden verhandeld. Onderzoek Uit onderzoek van deze krant is gebleken dat Rutte samen met de Rotterdamse rederij Van Uden Maritime BV en de in Gambia wonende Nederlander W. Lotten in 1990 een bedrijf heeft opgezet onder de naam Afor, Africa Organic Limited. De firma is gevestigd in Gambia. Directeur H. van Gellekom van de firma Rutte zegt dat Afor in middels is opgeheven. Volgens Lotten en Van Uden is de Afri kaanse BV momenteel alleen niet actief. De Afor-deelnemers wilden in Gambia op jaarbasis een paar Ook de Bijbel blijkt duidelijke vingerwijzingen te bevatten voor de zakenman. Niet teveel borg staan, goed overleggen voor je beslissing neemt (Spreu ken 12:15) etc. etc... Er staat zelfs in de Bijbel dat je moet werken: 'Zorg eerst voor werk buitenshuis en houdt u bezig met uw akker voordat u uw woonhuis verfraait'. „God en Bijbel zijn echter geen nieuwe managementsfor- mule", benadrukt christenza kenman Lagemaat. Zo worste len hij en zijn collega's duidelijk met het raadsel van de avond: wat doe je als je voor de keuze staat om mensen te ontslaan of te rommelen met je produkt, zodat je weer winst kunt ma ken? Ook Rian Binnendijk heeft een dilemma. Zijn chef bij Akzo Nobel heeft werknemers een cursus 'Mindpower' laten vol gen, waardoor ze zich beter zouden ontspannen en blijer en zelfbewuster zouden worden. „Want de belangrijkste persoon zou je toch echt zelf zijn." Voor Rian is God de belangrijkste persoon. En die geeft hem nu juist rust. Maar ja, hoe overtuig je daar je omgeving van? ,,'Als je zegt dat een borrel je kracht geeft, ben je een vent. Als je zegt dat het geloof je kracht geeft, lopen mensen in een gro te boog om je heen', zei Freek de jonge een paar jaar geleden. Misschien ligt dat nu wel an ders", hoopt comité-voorzitter Binnendijk. Ook de verkiezing van kip penfokker Gert van Putten tot Manager van het jaar kan de wereld helpen inzien dat 'chris tenen succes kunnen hebben'. 'Hoop doet leven' knelpunt in uitbreidingsplannen tuinbouwgebied Rijnsburg runsburg paul v stuur bevestigd dat de plannen voor de vierde sanering op rij niet eerder dan 27 februari be kend worden. Maandag had Van Schaik nog in een brief aan het personeel beloofd dat op 21 februari duidelijkheid zou ko men. Dat was vóór zijn bezoek aan DASA. Volgens een Fokker woordvoerder kost „een zorg vuldige afweging van alle ele menten van het saneringsplan meer tijd dan gedacht". Fokker zou bovendien niet voldoende geld in huis hebben voor een sociaal plan voor het af te vloeien personeel. Daarom loopt Van Schaik nu op aan drang van DASA in Den Haag de deuren van de betrokken mi nisters plat voor financiële steun. De raad van bestuur van Fok ker weet niet hoe zij het perso neel straks de onheilstijding moet 'verkopen'. DASA biedt geen garantie dat er volgend jaar niet opnieuw een sanering nodig is. 'De Hoop doet leven', heet de molen bij de Rijnsburgse bloe menveiling Flora. Alleen: hoe veel hoop is er nog voor de tweehonderd jaar oude polder molen? Volgens de nieuwste plannen moet aan beide kanten van het Oegstgeester Kanaal een sterk tuinbouwgebied ko men en is de molen langs de Oegstgeesterweg een 'knel punt'. Een knelpunt dat 'wegge nomen' zou moeten worden. Natuurlijk, de plannen voor het 'agri-businesScomplex' moeten nog uitgebreid bespro ken worden. Niet is nog zeker. Toch heeft molenaar W. Walt- man zich eens flink achter de oren maar gekrabt. Technisch gesproken kan een molen na melijk zonder problemen wor den verplaatst. Onlangs gebeur de dat nog langs de Al5 bij Rot terdam, waar de Pendrecht- semolen diende te wijken voor een uitdijend bedrijvenpark. Een dieplader zette het stenen gevaarte af in een natuurgebied, zo'n drie kilometer verderop. Als het daar kan, kan het in Rijnsburg ook. 'De Hoop doet leven' is namelijk een stuk klei ner en minder zwaar. De opera tie zou dan ook een stuk minder duur hoeven uit te pakken dan de 'paar ton' die de operatie bij Rotterdam kostte. „Voor minder dan 100.000 gulden moet het kunnen", denkt de molenaar. Punt is alleen: waar moet de 100 ton wegende molen naar toe? „Het is een Rijnlands pol dermolentje. Zo'n molen moet je dus in Rijnland houden", stelt de molenaar. „In Drente of op de Veluwe slaat-ie als een tang op een varken." Een paar jaar geleden, toen er ook al over verplaatsing werd gesproken, heeft Waltman al eens bekeken waar in Rijnland de molen een nieuw leven zou kunnen beginnen. Hij kwam uit op de Elsgeesterpolder, tussen Oegstgeest, Voorhout en Rijns burg. De molen hoeft alleen het Oegstgeester Kanaal over te ste ken om ruimte en wind te vin den, al weet Waltman dat ook daar (bouw)plannen dreigen. En het lijkt hem vrij zinloos om de molen eerst voor geld te verhuizen om hem vervolgens in de bouwen. Neem nu de mo len bij de Lange Voort in Oegst geest: die is zo omgeven door bomen en gebouwen dat Walt man er nauwelijks kan draaien. „Een tuinkabouter", noemt hij 'zijn' tweede molen dan ook. Om dergelijke zaken te voor komen, heeft de provincie richt lijnen voor het 'inbouwen' van een molen. In een straal van honderd meter rond de molen, mag niets worden gebouwd. In de circels daar omheen steeds een metertje meer. Zo mag op Molenaar W. Waltman voor 'De Hoop doet Leven': „Verplaatsen moet kunnen v 400 meter een vier meter hoog gebouw komen. Gemeenten hebben deze richtlijnen of nor men in het verleden echter vaak naast zich neergelegd, meldt J. Hofstra, technisch adviseur over molens bij de provincie. Zo ook in Rijnsburg. Daar is overeengekomen dat binnen een straal van 220 meter rond de molen niets gebouwd mag worden. Buiten de straal mogen gebouwen komen met een hoogte van 12 meter. Dat is, niet geheel toevallig, de hoogte van de Flora-veiling. Overigens geldt deze bepaling alleen aan de zuidkant van het Oegstgees ter Kanaal. Aan de overkant ontbreken zulke bepalingen nog in het bestemmingsplan. De ambtenaar van de provin cie vindt een verplaatsing 'min der bezwaarlijk' dan compleet inbouwen, zeker wanneer de verplaatsing wordt betaald door de partij die de grond nodig heeft: de veiling of andere tuin bouwbedrijven. Daar komt nog bij dat de provincie tegenwoor dig wat harder optreedt tegen het compleet inbouwen van molens: „We passen onze nor men steeds strenger toe." De advocaat van t vingen verdachte Amersfoort heeft de rechtbank in Utrecht gevraagd zijn cliënt na een korte gevangenisstraf te 'verbannen' naar Urk. De 19-ja- rige jongeman zou verboden moeten worden zich in Amers foort te vertonen. De advocaat kwam tot zijn opmerkelijke ver zoek, omdat hij vreest dat zijn cliënt anders weer op het slech te pad raakt. AIDS-patiënt In de berichten over de reis van een AIDS-patiënt uit Lisse naar Disneyworld, die vorigè week in deze krant stonden, wordt ge sproken van een belangenorga nisatie van taxivervoerders die betrokken was bij het conflict tussen taxibedrijf en vader. Be doeld werd hier de vakorganisa tie Koninklijk Nederlands Ver voer. Een tweede belangenorga nisatie Taxi Belangen Neder land had geen bemoeienis met de gang van zaken. VVD begint verkiezingscampagne den haag monica wesseling De watersnoodramp, de uitbrei ding van Schiphol en de aanleg van de hoge-snelheidstrein en de Betuwelijn hebben het pro vinciaal bestuur dichter bij de burger gebracht. Vooral op het platteland weet de burger dat de provincie bestaat. Een pro vincie die, als het nodig is, ge meenten op de vingers kan en zal tikken. Ferme woorden gistermorgen van de Zuidhollandse WD-lijst- trekker en Noordwijker T. Jan sen bij de presentatie van de verkiezingscampagne van 'zijn' partij. Jansen zegt niet te zullen schromen Leiden en de omlig gende gemeenten te dwingen hun woningbouwproblemen op te lossen. Leiden heeft weinig plek, maar de WD'er ziet ook niets in grootschalige opvang van Leidse woningzoekenden in de bollenstreek. In de directe omgeving van Leiden kunnen naar het idee van de liberalen de Boterhuis- of de Oostvliet- polder, vliegveld Valkenburg of woningzoekenden opvangen, de Grote Polder nabij Zoeter- „Komen de gemeenten i woude worden gebruikt. Voor hout moet als bollenstreekge meente een deel van de Leidse derling niet uit, dan zullen wij plekken aanwijzen." Door zo nadrukkelijk te wij zen op de mogelijkheden die de provincie heeft om zaken af te dwingen, maakt Jansen duide lijk dat naar zijn idee de provin cie springlevend is. „Ook Voor burg krijgt met ons te maken. De gemeente weigert mee te werken aan de aanleg van de Verlengde Landscheidingsweg. Dan wijzen we die weg gewoon De WD'er verwacht een op komst bij de verkiezingen van zo'n 60 procent. Meer dan vier jaar geleden dus. Hij maakt zich overigens helemaal geen zorgen over het opkomstpercentage. „Bij de verkiezingen voor de waterschappen komt maar een paar procent van de mensen op. Die waterschappen functio neren ook prima, zoals de afge lopen weken gebleken is. De opkomst zegt dus niets." duizend ton compost afzetten. Volgens Lotten, de manager-di rector van Afor, was het de be doeling om ook naar omringen de Westafrikaanse landen als Senegal, Guinea-Bissau, Gui nea-Conakry en Sierra Leone te exporteren. Volgens Lotten is het ver koopverbod het gevolg van een complot van een Gambiaanse journalist en de VN-organisatie FAO, die het gebruik van kunst mest zou steunen. De verslag gever nagelde Afor in 1993 aan de schandpaal. Lotten wil schadeclaim van twee mil gulden bij de krant indieP-' wegens smaad, MA Politie en justitie deden langs een grootscheepse i bij het Rutte-bedrijf in Half aw en nevenvestigingen in IN land. Het bedrijf wordt i verdacht van deeln ltlJ criminele organis11 het illegaal verwerken /aarlijk afval, valsheid in schrifte en oplichting. -chl Alpheuse ouders verdacht van mishandeling alphen aan den rijn Heeft de Raad van de Kin derbescherming juist ge handeld door vorige maand de tien maanden oude baby Kimberly uit Alphen aan den Rijn bij haar ouders weg te halen op verdenking van ernstige kindermishan deling? Dat is de strekking van schriftelijke vragen die de WD-fractie in de Twee de Kamer heeft gesteld aan staatssecretaris van justitie, E. Schmitz. De moeder van Kimberly zou aan een zeldzame psy chiatrische stoornis lijden, waarbij ze haar kind iets aandoet om aandacht te krijgen. Drie psychiaters van het AZL en Curium, de kli niek voor kinder- en jeugd psychiatrie in Oegstgeest, vermoeden dat de vrouw de ademstilstand van haar kind zelf heeft veroorzaakt. Vol gens de artsen is er sprake van een levensbedreigende situatie. Het kind is nu op genomen in een pleeggezin. Kimberly is in korte rijd vier keer in het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) opgenomen met een adem halingsstilstand. Specialis ten konden na uitgebreid onderzoek geen lichamelij ke oorzaak vinden en scha kelden daarop de hulp in van psychiaters van Curi um. Na gesprekken met de moeder stelden zij vast dat de moeder vermoedelijk lijdt aan het Syndroom van Münchhausen bij proxy, een zeldzame psychiatri sche stoornis. Kinderpsychiater prof. dr. F. Verhulst van het Rotter damse Dijkzicht Ziekenhuis: „In dat geval doet de moe der haar eigen kind iets aan en gaat vervolgens naar de dokter of het ziekenhuis om aandacht te krijgen. Artsen He worden op het verkeerd o| been gezet en gaan som ad opereren, terwijl er niel jo de hand is. Daarb loopt het kind ernstig i moeilijL vast te stellen vorm van kin dermishandeling m kunt als arts geen met het leven vai a kind." Hoogervors de kinderbeschermin wordt de moeder nu uitge breid onderzocht. „We hebfl ben na de melding van psychiaters onmiddellijk gegrepen omdat het levei het kind in gevaar We hebben daarover geei overleg gepleegd met de ders. Een onafhankelijk psy chiater heeft de moeder middels onderzocht, kon geen psyciatrisch J vinden dat meer onderzoek no Daarbij is het van be lang de moeder samen Kimberly te observeren. WS| willen het kind zo snel gelijk weer bij haar oudei terugbrengen. Maar dat k< alleen als we zeker dat de situatie zich niet hei haalt. De ouders van Kimberl) kunnen niet reageren dat de moeder op het punf staat te bevallen van tweede kind. Volgens vertrouwenspersoon, Groenewegen van de Ver! eniging voor Nader Onder zoek Rechtspleging, heel de kinderbescherming zorgvuldig gehandeld. „Me u vrouw is nooit goed onder jj zocht. Op basis van eei n paar gesprekken kun je dez vergaande diagnose hele maal niet stellen. Als artsei^ geen lichamelijke voor de ademhalingsproble men van Kimberly kunnei vinden, is het wel erg mak kelijk om de moeder schuldige aan te wijzen.' De Flora-veiling kocht molen 'De Hoop doet leven' enkele ja ren geleden van het waterschap om 'meer armslag te hebben bij een uitbreiding'. Tot nu toe is de molenaar zeer te spreken over de nieuwe eigenaar: „De samenwerking is optimaal. We hebben ook een grootscheepse reorganisatie in gang gezet, gro tendeels betaald door Flora. De draaiende delen zijn inmiddels onder handen genomen. Het stenen gedeelte volgt binnen kort, zodat de molen in 1996 in topconditie is." Milieufederatie eist maatregelen v bollenstreek VVD-lijsttrekker T. Jansen: „Komen de gemeenten e dan zullen wij bouwplaatsen aanwijzen." roza van der veer Bufferzones tussen bollenvel den en woningen, natuurgebie den en groentetuintjes en folie over de velden bij het gebruik van grondontsmetters. Dat zijn enkele maatregelen die de Zuid hollandse Milieufederatie voor stelt, om de luchtverontreini ging in de Bollenstreek terug te dringen. Uit provinciale metin gen blijken verdampte en weg gewaaide bestrijdingsmiddelen met het regenwater naar bene den te komen. Het gaat in de Bollenstreek om de middelen vinchlozolin en procymidon die beide het beruchte bollenschimmel vuur bestrijden. Ook het insecticide lindaan en grondontsmetters zijn in de lucht aangetroffen. H. Muilerman van de Zuidholland se Milieufederatie: „Door de vervuiling van het regenwater is er geen breed gezond slootleven meer. Van sommige waterorga nismen gaat met de huidige concentraties 95 procent dood. Het enige dat in een sloot blijft leven zijn de taaie rakkers." Wat de exacte gevolgen voor de mens zijn, is volgens Muiler man lastig aan te tonen. „We weten dat lage concentraties op de lange termijn, en dan heb ben we het over tientallen jaren, schadelijk zijn voor proefdieren. Nu is de mens gelukkig niet zo gevoelig als sommige wateror ganismen. Maar ik vind dat je elk risico moet uitsluiten door het nemen van voorzorgsmaat regelen. Uiteindelijk is bekend dat talloze stoffen door de huid heen worden opgenomen." M. Zandwijk, voorzitter het Milieuplatform Bloem lensector, onderkent de rei j ontdekte vervuiling van hel genwater. Hij wijst erop da onmiddellijk na het bek E worden van de metingen werkgroep is gevormd on bekijken wat de beste mani om het wegwaaien en verd r pen van middelen aan ban te leggen. „Bij de grondi smetters mochten we tot i kort de grond afdekken met laagje gier. Dat mag niet in waardoor je meer verdamj krijgt. We kijken nu of we i heffing kunnen krijgen. V het door de Milieufeder voorgestelde folie is geen oplossing. Dat hou je niet onze zandgronden. Een en de hele handel vliegt in lucht."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16