Nieuwe campagne tegen 'verrijking' Kerk Samenleving Molukse kerkelijke delegatie schuwt in Jakarta politiek niet 'Zwolle mag evangelisatie op straat niet verbieden' Inwijdingsmysteriën Je VRIJDAG 17 FEBRUAR11995 BUITENLAND KORT Kerkelijke werkgroep Anne Kant richt zich op keerzijde armoede Basel-n De tweede Europese oecu menische bijeenkomst (Basel II). die voor 1997 is gepland, dreigt wegens geld nood niet door te gaan. Deze waarschuwing liet Rüdiger Noll van de Konferentie van Europese Kerken in Genève horen. Enkele kerken hebben al een voorbehoud gemaakt, omdat er de komende drie jaar meer grote internationa le kerkelijke conferenties worden gehouden. De eerste Europese bijeenkomst, in 1989 in Basel, kostte vier mil joen Zwitserse frank (ruim vijf miljoen gulden). De be groting van Basel-Il is duide lijk lager, aldus Noll. Boven dien heeft een niet nader ge noemde sponsor aangebo den de helft van de kosten van de organiserende secre taris voor zijn rekening te ne men. In mei nemen de KEK en de Raad van Europese bisschoppenconferenties een besluit over de plaats. Alleen de stad Graz in Oostenrijk heeft zich kandidaat gesteld. Gaillot Belgische aanhangers van de afgezette Franse bisschop Jacques Gaillot hebben hem tot Bisschop zonder Grenzen van het Bisdom zonder Grondgebied uitgeroepen. Daartoe hebben ze de ver eniging Partenia DSF opge richt. Partenia is het al eeu wen niet meer bestaande bisdom in Mauretanië, waar van Gaillot na zijn afzetting titulair bisschop is geworden. DSF is de Franse afkorting voor bisdom zonder grenzen. Vorige maand werd Gaillot door paus Johannes Paulus II ontheven van zijn functie als bisschop van Evreux in Nor- mandië. De Vaticaanse con gregatie voor de bisschoppen zegt in een brief aan de Fran se bisschoppen, die gisteren via het Franse dagblad Le Monde uitlekte, dat Gaillot zich onmogelijk had gemaakt door zijn standpunten in ethische kwesties. Gaillot sprak zich onder meer uit voor de pil en voorbehoeds middelen. Gedichtenbundel Paus Johannes Paulus heeft deze week zijn 'Verzamelde Gedichten' gepresenteerd, een bundel waarin gedichten zijn opgenomen die de kerk vorst schreef tussen 1939 en 1978, kort voor hij paus werd. De gedichten zijn ver taald uit het Pools en zijn vooral geschreven tijdens zijn jonge jaren als priester. In andere gedichten ver woordt de paus zijn visie op de strijd in Europa tijdens de Tweede Wereldoorlog. Ook de dood van zijn moeder in spireerde de paus tot enkele Adoptie van kamerleden, een duik in de Hofvijver, een preek- en protestmarathon - de kerkelijke werkgroep Ar me Kant van Nederland schuwt al acht jaar geen middel om tegen de verarming in Nederland te protesteren. In haar nieuwe campagne 'Armoede is onrecht' stelt de werkgroep nadrukkelijk ook de keerzijde van de groeien de armoede, de verrijking, aan de kaak. De actie gaat za terdag van start. ne stellen we de onrechtvaardi ge verdeling van de welvaart aan de kaak, die geen onont koombare ontwikkeling, maar het gevolg van politieke keuzes is. De verschillen tussen arm en rijk nemen toe", aldus de Arme Kant, die in deze campagne sa menwerkt met de werkgroep Economie, Vrouwen, Armoede (EVA, voorheen Kerkvrouwen- DEN HAAG ANP De campagne, die tot eind 1996 duurt, betekent volgens vice- voorzitter van de werkgroep drs. H. Crijns een 'aanscherping' van de vorige actieperiode. On der het motto 'Armoede raakt je' legde de werkgroep toen het accent op betrokkenheid bij de thematiek. „Met deze campag- Bijstandsvrouwen). „Eenvijfde van de bevolking leeft op de rand van de armoede, terwijl de rest in de nog steeds groeiende welvaart deelt." Zij wil 'de maatschappelijke keuzen aan de kaak stellen die voor de kloof tussen arm en rijk verantwoor delijk zijn'. Andere keuzen vra gen offers van de rijken. De nieuwe campagne begint met een bijeenkomst in Utrecht onder het motto 'Arm en rijk'. Plaatselijke kerken gaan in het kader van de campagne het ko mende jaar het debat aan over armoede in eigen kring en wat zij daaraan kunnen doen. Steeds meer mensen doen een beroep op de diakonieën van de kerk. De Molukse kerkelijke delegatie die volgende maand voor het eerst een officieel gesprek met de Indonesische kerken voert, gaat gevoelige politieke kwesties niet uit de weg. Daarmee slaan de kerken waarschuwingen van Molukse belangenorganisaties in Nederland in de wind. Het accent van de besprekin gen in Jakarta ligt op kerkelijke zaken, maar als de Indonesi sche Raad van Kerken politieke onderwerpen aanroert, zullen wij niet zwijgen, zei ds. J. Rutu- malessy, voorzitter van de Mo lukse Evangelische Kerk (GIM), gisteren op een persconferentie in Utrecht. „De Indonesische kerken weten wie wij zijn." Vorige week waarschuwde F. Tutuhatunewa, president-in- ballingschap van de Republiek Zuid-Molukken (RMS), de ker kelijke vertegenwoordigers zich verre te houden van politiek. „Ze moeten geen dingen belo ven of uitspreken waar wij ons hier door gebonden voelen. Ze heel voorzichtig zijn met politiek. Daar zijn andere DEN HAAG ANP jaar toe op de Markt te evange liseren. Maar ook tijdens die vijf manifestaties maakt de Zwolse politie bezwaar tegen vermeen de geluidsoverlast, aldus Hen driks. De Arnhemse advocaat, be toogde dat grondrechten niet op basis van gemeentelijke ver ordeningen mogen worden be perkt. Dat mag alleen op basis van een door parlement en re gering uitgevaardigde wet, maar daarvan kan volgens Hendriks in het geval van De Deur geen sprake zijn. De Deur hindert het verkeer niet, brengt de gezond heid geen schade toe en veroor zaakt geen wanordelijkheden, aldus Hendriks. De Raad van State doet eind maart uitspraak. De gemeente Zwolle beperkt de vrijheid van godsdienst door de Evangeliegemeente De Deur te hinderen in haar straatevangeli satie. Een plaatselijke overheid mag de vrijheid van kerken niet inperken met eigen regelingen, die niet op wetten zijn geba seerd. Dat zei mr. W.J.E. Hen driks, advocaat van De Deur, tij dens een' zitting van de Raad van State. De Evangeliegemeente heeft de raad om een uitspraak over de handelwijze van de gemeen te Zwolle gevraagd. Met een be roep op de geluidsoverlast die De Deur zou veroorzaken, staat Zwolle de evangelische kerkge meenschap slechts vijf keer per Volgens Rutumalessy is in de kerken overwegend positief ge reageerd op het initiatief dat door bemiddeling van de Ne derlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken tot stand is gekomen. „Maar de Molukkers kennende, wacht men eerst rustig op het resul taat. Pas dan zal men ons vra gen of wij de RMS verkwanseld hebben, of ons door deze of ge ne hebben laten gebruiken." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Maasdam (toez.): D. Sminkte Denderleeuw(België); te Huizen: H. Harkema te Onstwedde. Aangenomen: het beroep door de Generale Synode tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk verzorger bij de inrich tingen van justitie) (part-time): J.P. Kraaijeveld te Ridderkerk. Beroepbaar: mevr. R. van der Hucht, thans vicaris te'Pijnacker, Thorbeckelaan 56, 2641 WC Pijn- acker, tel: 01736-99270. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Bruchterveld: K. Jels- ma, kandidaat te Okkenbroek. Aangenomen: naar Oegstgeest mevr. drs. M.M. Janssens, de te Oegstgeest en als zodanig reeds werkzaam is, naar Oegst geest (t.b.v. het Hendrik Kraemer Instituut als docent agogiek): drs. A. Verburg, wonende te Oegstgeest BOEKBESPREKING „Na lange tijd waarin de fees ten als Kerstmis en Pasen door de grote massa's bijna uitsluitend materialistisch be naderd werden, valt er een kentering te bespeuren: men wordt gevoeliger voor de spi rituele dimensie." Deze con statering deed in Oisterwijk spiritueel begeleidster drs. Hannah van Buuren bij de presentatie van het nieuwe boek van Karei Douven 'De jaarfeesten als inwijdingsmys- Volgens Douven is spiritua liteit niet iets vaags of zwe- vends, zelfs niet hetzelfde als religiositeit of moraliteit. „Aan de ene kant is het een zuive ring van alle dingen die de mens beklemmen en belem meren, die hem doen verlan gen naar aardse dingen. Aan de andere kant is het Tets dat mij overstijgt, wat groter en wijder is en liefdevoller en on begrensder dan ikzelf.' Het is het diepe besef gedragen te zijn, dat ik wijzen. Je ding, van als be kendste zijn boek 'Het chris tendom op weg eeuw' reeds in zesde druk verscheen. Na de constatering van Van Buuren over de nieu we mystieke tendens, waaruit ook de New Age-beweging is te verklaren, zou het nieuwe boek van Douven wel eens een zelfde belangstelling kun nen krijgen. Zijn betekenis is, dat de zoekende mens in de wereld van de mystiek na het lezen ervan duidelijker voor ogen heeft wat spiritualiteit is. De eerdere inleider, de godsdienstsocioloog dr. Wal ter Goddijn, verwoordde hoe breed spiritualiteit tegen woordig wordt gezien. Name lijk 'als dat brede weefsel, dat als een nevel of wolkensluier over de westerse samenleving ligt, van esoterische bewegin gen, astrologie, ecologische utopieën, charismatische be weging en alternatieve ge neeskunde'. Goddijn plaatste ze in een protesthouding te genover instituties van poli tiek, kerk en wetenschap. In zijn begeleidende speech wees Douven zelf al op de al om heersende verwarring: „Spiritualiteit dreigt een mo dewoord te worden voor alles wat mistig en mystiek is. Het moet worden geijkt voordat er een verkeerde betekenis aan wordt gegeven." de 21e schappij kunt God niet bewij zen. Geen wetenschap of filosofie kan dat Al- lesoverstij- gende, diepst in mij Aan wezige berei ken." Douven ziet na de perode van ziektes uitbannen en een bete re maat- de tijd ko men van overgave', waarin we het samenspel voelen van hemel en aarde. „Vanaf dit punt in de ontwikkeling van de mensheid begint onze spi rituele groei", aldus Douven. Professor Walter Goddijn noemde het nieuwe boek van Douven uiterst actueel. „In elk jaar wordt het drama van het leven afgebeeld in riten en gebruiken rond de grote fees ten. Religieuze opvattingen worden met de glans van wer kelijkheid bekleed als identiek beleefd. Zo ontstaat er rond Kerstmis een collectief gevoel van verkwikking en vernieu wing, waarmee de viering van Oud en Nieuw is verbonden. Juist dit soort vrije dagen om te feesten en even te beko men van de stress-maat schappij staan nu onder druk van economische criteria. Men zou ze zelfs voor een deel willen afschaffen. Daar om is dit boek van Karei Dou ven, die wijst op de vele reli gieuze en sociale functies van deze feesten, uiterst actueel", aldus Goddijn. Jaarfeesten als inwijdingsmysterie- en; de universele betekenis van Kerstmis, Pasen, Zomer en Herfst- vieringen Karei Douven. - Breda: OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. middel; 5. projektiel; 10. gek heid; 12. vulkanisch gesteente; 13. bouwland; 14. koordans; 16. deel van het lichaam; 17. ma nuscript-, 18. strafwerktuig; 20. deel van de bijbel; 21. honderas; 23. denkbeeld; 25. volksoverle vering; 27. papegaai; 28. mo ment; 30. afdeling; 31god van de liefde; 32. graaf; 33. werk ruimte; 34. lokspijs; 36. boom; 38. bewijsstuk; 40. gewricht; 41. uitbarsting; 44. tantalium; 46. raamwerk; 47. manuscript; 48. lofdicht; 50. roem; 51. afge mat; 52. signaal; 54. bergplaats; 55. uitbouw; 56. pook. Verticaal: 1. Chinees-Indisch gerecht; 2. ooit; 3. ieder; 4. selenium; 6. bij woord; 7. vaatwerk; 8. deelbaar door twee; 9. concept; 11. kleine hoeveelheid; 14. jongensnaam; 15. meisjesnaam; 18. strafwerk tuig; 19. vordering; 21. functio naris; 22. toiletgelegenheid; 24. fabelachtig monster; 26. vaar tuig; 28. brandgang; 29. onder richt; 33. melksuiker; 35. een heid van elektrische stroomsterk- te; 37. schildersgerei; 39. grond om een boerderij; 40. einder; 42. stonde,- 43. Trans-Europa- Express; 45. bloedvat; 47. tijde lijk gebruik; 49. boom; 51. ge dwee; 53. deel van een Franse ontkenning; 54. Frans lidwoord. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. puree; 2. vaart; 3. nodig; 4. pols; 5. kluns-, 6. blaas; 7. zadel, 8. baas; 9. storm-, 10. stunt; 11. glimp; 12. griep-, 13. beurs; 14. mango. Het citaat is van E. Jong: ,,Je lie velingsgedicht is altijd dat wat je net schreef". DE RECHTER HEEFT" DiE" OUER.VAU OP STRAAT U ER AAN6E6REPEN, MENEER DE (SETUi&E Mr. Jesse van Muylwijck Waarom OMDAT IK TE<& EM VJ OORD i <3 <5»EEM BRiETF MEER DURF TE PO STEM HEINZ BOES HET WEER Regelmaat in depressies^ Terwijl in de natuur onmiskenbaar de eerste signalen van het voorjaar zichtbaar worden, is ons weer over geleverd aan de nukken van herfst achtige depressies. Tussen de bui- i regengebieden door is er ook wel ruimte voor aardige momenten. De zon wint voelbaar aan kracht in deze tijd van het jaar. Ook gisteren ;r veel plaats ingeruimd voor opklaringen. Er bleef echter wel vlagerige zuidwestenwind staan, zodat het ondanks de tem peratuur van 9 a 10 graden wat frisjes aanvoelde. In de loop van de iddag werd een naderende weers- verslechtering zichtbaar. Bij toene mende sluierbewolking (cirrus en cirrostratus), krimpende wind en dalende barometer heb je eigenlijk geen weerbericht nodig om te we ten dat het fout gaat. Gelukkig passeerde het ruigste weer in de nachtelijke uren. We hadden te maken met een felle, kleine randstoring bij Ierland als onderdeel van een groot lagedruk- systeem (moederdepressie) tussen IJsland en Noorwegen. Aange zwengeld door de sterke bovenwind trok de onruststoker in razende vaart langs Den Helder in de rich ting van Denemarken. Behalve for se windstoten - tot volle storm- kracht - werd de neerslagsom \n flink opgeschroefd. Naast een tck positie in het rijtje van zachte wiT ters gaat de periode december to n en met februari hard in de richtir" van het natste winterseizoen v deze eeuw. In ieder geval blijft het ook de ko IL mende vier a vijf dagen niet droo, We zien een goed voorspelbare ai mosferische dienstregeling, waaip5 bij depressies een vaste route voi en gen. Zoals de golven van de ocea lam zich over duizenden kilometers voortbewegen, zo valt er een ritm e h te ontdekken in de atmosferisch! e|e, golfbeweging. Een reeks van golfdalen (depressies) en golftop pen (rugjes van hogedruk) is te vt gen vanaf de westkust van Noord un§ Amerika via de Atlantische oceaa 'e') Europa in; tot diep in Rusland. B on< zo'n regelmatig patroon krijg jee ebi« voortdurende afwisseling met de bekende ups en downs. Na een'open'zaterdag met z stapelwolken en een bui, komen zondag enkele regenzones langsz Daarbij steekt opnieuw een storrr£u.' achtige zuidwester op. F gende week begint een volgende cyclus. Het kwik beweegt zich neestentijds tussen 6 en 10 gra den. dvi HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: king t regen, Vooral in het gebied rond Oslo ook en kele opklaringen. Middag- temperatuur van ongeveer 4 graden langs de kust tot rond het vriespunt elders. regen. Morgen in den opklaringen, van plus 3 graden n tot n Denemarken: Vandaag regen en veel wind. Morgen buien afge wisseld door wat opklarin gen. Middagtemperatuur omstreeks 5 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig met van tijd tot tijd buiige neerslag. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 5 graden in Schotland tot 10 inzuid-lerland. België en Luxemburg: Vandaag half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buiige regen. Morgen af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Vandaag maxima van ongeveer 9 gra den, morgen net iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag meest bewolkt en perioden met regen, in de Vogezen en Jura boven 1000 meter sneeuw. Morgen van het westen uit flinke opklaringen en tijdelijk droog. Middagtemperatuur iets dalend tot ongeveer 8 graden morgen, op 1000 meter hoogte tot net iets onder het vries- Spanje! Wolkenvelden maar vandaag in het zui den eerst nog flink wat zon. In het noor den af en toe regen; morgen mogelijk ook in het midden. Vandaag maxima uit eenlopend van 14 graden aan de Golf van Biskaje tot 25 plaatselijk in het 'e plaat- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN ZATERDAG 18 FEBRUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.50 Zonondf Maan op 22.03 Maanonder08. Waterstanden Katwijk Hoog water 04.58 Laag water 00.3617.1B. 11 Rotterdam regen Maastricht regen Bordeaux Brussel oök cypfus de Dublm on_ Frankfurt Canarische Eilanden: Droog en overwegend zonnig. Maxima weerrapporten 16 februari 19 ongeveer 23 graden Zuid-Frankrijk: station weer wind Vandaag tamelijk bewolkt en perioden m; met regen. In de Franse Alpen flink wat Amsterdam regen zwll 1 neerslagen boven 1500 meter sneeuw; DeBdt half bew zzw9 1 in de Pyreneeën boven 1800 meter. Deeien zwaar bew zw9 1 Morgen daalt de sneeuwgrens en neemt onbew de neerslagkans overal af. Aan de Mid dellandse Zeekust blijft het beide dagen droog en schijnt de zon geregeld. In het zuidoosten waait de Mistral. Flinke da- - ling van temperatuur tot ongeveer 11 graden morgen; op 2000 meter hoogte tot ongeveer -4 graden. Italië: Het noorden van Italië is vandaag en morgen overwegend bewolkt en re genachtig, 'sneeuwgrens dalend naar 1300 meter. Op 2000 meter hoogte is het iets onder nul. Vandaag is het op de Po-vlakte nog mistig. In het mid zuiden vandaag vrijwel droog m flink wat zon. Morgen in de loop dag van het noorden uit regen weersbuien. Op Sicilië blijft het c nog droog met flink wat zon. Middag temperatuur van 9 graden in het noor den van Italië tot rond 18 zuid van Ro- Duitsland: Vandaag bewolkt met flink wat regen en vooral in het noorden veel wind. Boven circa 1200 meter in Beieren gaat deze regen over in sneeuw. In de loop van de dag wat opklaringen en wat minder wind. Temperaturen omstreeks 8 gra den. Morgen in het noorden en midden buien, afgewisseld met wat zon. Het zui den blijft goeddeels bewolkt en vooral in de Beierse Alpen blijft het ook wat re genachtig, de sneeuwgrens daalt dan tot zo'n 900 meter. Temperatuur morgen ongeveer 6 graden. Op 1000 meter is het rond +2 graden; op 1500 meter in de Beierse Alpen daalt de temperatuur Zwitserland: Meest bewolkt en regen, l meter overgaand in sneeuw. Met name vandaag kan er flink wat neerslag vallen. In de loop van morgen misschien wat opklaringen. Temperatuur op 2000 me ter enkele graden onder het vriespunt, morgen iets kouder. Oostenrijk: Overwegend bewolkt en regen, boven 1300 meter overgaand in sneeuw, mor gen vanaf zo'n 1000 meter. In Karinthië en Steiermark in veel dalen mist. Tem peratuur in het laagland rond 9 graden, morgen iets lager. Op 2000 meter van daag rond nul, morgen iets daaronder. Kopenhagen half bew. 1200 28 19 19 13 29 18 COLOFON LEIDSCH DAGBLAD yiS.avevan Dagbladuitgever!, Damiate bi HOOFDREDACTIE. Jan-Geert Majoor. Frans Nypels. Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN: R D. Paauw, tel dag. 9 30- 11 30 uur 071 -356215, of per post. HOOFDKANTOOR: )us 54,2300 AB Leiden FAX: I Advertenties071 -323508 Fam. berichten071-317337 Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bij vooruitbet (ine. peracc.giro automl per maand ƒ31,05 per kwartaal 87,70 per jaar 337,55 336 VERZENDING PER POST^ KlTaHTEN^BEZ^RaNG38 zat l10 TO^ZCOuu^Tel.1071 -128030

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14