Leiden Uitstallingen weg winkelstraten Referendum over 'spookhuis' 'Universiteit moet overheid loslaten' Singelloop verder met succesformule Daders mishandeling gepakt ütadskrant dringend gevraagd om tegenartikel' over referendum )afé 't Hart van Leyden liet verlost van dwangsom Storm velt steiger RIJDAG 17 FEBRUAR11995 IEF HENNY VAN ECMOND. 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Ambtenaar A K ^en ex"arr|btenaar I J daagt de gemeente Leiderdorp voor de rech ter. Hij vindt dat zijn priva cy op zeer grove wijze is geschonden. Molen a a m°'en 'de hoop I doet in leven' in Rijnsburg staat lelijk in de weg als de uitbreiding van het tuinbouwgebied door gaat. Verzet yt -y De bewoners van I de Bloemenweide in Zoeterwoude zullen zich met hand en tand verzet ten tegen de bouw van appartementen. De politie heeft drie Leidenaars aangehouden die op 8 januari van dit jaar een 25-jarige plaats genoot op het Schuttersveld mishandelden. Het gaat om drie Leidenaars van 18 jaar oud. Eén van hen bekende ook in no vember van het vorige jaar deel genomen te hebben aan een vechtpartij in Noordwijk waar bij hij een wapenstok gebruikte. De daders zaten samen met nog drie vrienden op 8 januari in de bus van Noordwijk naar Leiden. Daar vielen ze gedurende de rit medepassagiers en de chauffeur lastig. Een 25-jarige Leidenaar die ook in de bus zat, maakte daar opmerkingen over. Na het uitstappen werd hij vervolgens omsingeld door de zes jongens en in elkaar geslagen. Daarbij liep hij drie gekneusde ribben, bloeduitstortingen, een open hoofdwond en knieletsel op. Onderzoek van de politie wees uit dat drie van de zes jon gens zich daadwerkelijk schul dig hadden gemaakt aan de mishandeling. gemeenteraad gunt wethouder Walenkamp geen uitstel let verwijderen van winkeluitstallingen in de binnenstad rordt niet uitgesteld. De gemeenteraad duldt geen uit- el ook al vindt wethouder J. Walenkamp (CDA) dat het raktischer is om winkelstraten obstakelvrij te maken na- at ze zijn heringericht. aarop wachten, betekent een :rtraging van een half jaar. De imeenteraad, met de PvdA jorop, duldt geen verder uit- el. De raadsleden vinden dat wethouder de unaniem aan- arde motie van de PvdA moet voeren en daarin staat dat 1 iril aanstaande de straten hoon moeten zijn. e redactie van de Stadskrant, !t gemeentelijke informatie- ad, heeft het dringende ver lek gekregen een artikel te pu- iceren waarin de contra's van it bestemmingsplan Hoge jndijk (Koninklijk Militair In- lidenhuis) worden belicht. 3'n stuk is nodig om het alom vaar bekritiseerde artikel in de adskrant van vorige week vrij- g over het referendum van te- nwicht te voorzien. Het verzoek is afkomstig van i commissie die het referen- ïm begeleidt. In die commis- Walenkamp heeft nu toege zegd dat vanaf volgende week de gemeentelijke aanzeggingen de deur uit gaan. De winkeliers met illegale (maar gedoogde) winkeluitstallingen zijn het eerst aan de beurt. Voor de 190 middenstanders met vergun ning wordt een aparte brief op gesteld. Ook zij moeten hun sandwichborden, rekken, reuze spijkerbroeken en winkelwaar sie zijn gemeente en de stich ting tot behoud van het Invali denhuis vertegenwoordigd. Wethouder P. Langenberg (D66) heeft toegezegd dat hij het verzoek aan de redactie kracht zal bijzetten. Een motie van het raadslid M. Vlasveld (De Groenen/Leiden Weer Gezellig) die vrijwel iden tiek is aan het verzoek van de begeleidingscommissie sneu velde eerder deze week in de gemeenteraad. Vlasveld was woedend op het college van burgemeester en wethouders, dat in haar ogen de Stadskrant misbruikt voor propagan- van straat verwijderen. De wethouder zei gisteravond in de raadscommissie econo mie dat de gemeente zonder onoverkomelijke juridische pro blemen de vergunningen voor winkeluitstallingen kan intrek ken. Toch verwacht hij veel weer stand. Hij ziet in 1 april niet zo zeer een 'deadline' maar meer een startschot voor de operatie. Walenkamp weigerde aan te ge ven wanneer hij denkt dat de straten allemaal schoon zijn. De PvdA gunt Walenkamp wel wat extra tijd maar vindt zes maan den te veel van het goede. dadoeleinden. De kiezers wor den volgens Vlasveld door de 'misleidende' en 'tendentieuze' berichtgeving in de Stadskrant op een dwaalspoor gebracht. Voor secretaris J. Lingen van de stichting die ijvert voor be houd van het KMI was het ge wraakte artikel reden om uit de begeleidingscommissie te stap pen. Nu de commissie op een 'tegenartikel' heeft aangedron gen en betrokkenen zich niet kunnen voorstellen dat de re dactie van de Stadskrant het verzoek naast zich neerlegt, blijft hij aan als lid van de bege leidingscommissie. Open dag centrum voor asielzoekers leiden Het nieuwe opvangcentrum voor asielzoekers in Roomburg heeft een 'schreeuwende be hoefte' aan vrijwilligers. Op za terdag 4 maart wordt een open dag gehouden voor belangstel lenden, die zich wekelijks tien uur willen inzetten. Belangstel lenden zijn welkom van 14.00 tot 17.00 uur. De tweede week van maart opent het opvang centrum zijn deuren. In het opvangcentrum komen zo'n 600 asielzoekers te wonen, voor een periode van maximaal drie maanden. Spoorwegovergang Haagweg afgesloten leiden De spoorwegovergang in de Haagweg is van zaterdag 18 fe bruari 20.00 uur tot zondag 19 februari 15.00 uur voor alle ver keer afgesloten. In die periode wordt het spoor door de Neder landse Spoorwegen verdubbeld. In verband daarmee rijden er tot zondag 9.00 uur geen trei nen op het traject tussen het Leidse station en Leiden Lam menschans. Passagiers worden met bussen vervoerd. Tussen Lammenschans en Utrecht rij den de treinen volgens het spoorboekje. Door de werkzaamheden kunnen er ook stremmingen optreden bij de overgang in de Morsweg. Hier kan het verkeer af en toe een oponthoud van tien minuten verwachten als een trein met bouwmaterialen langsrijdt. De verbreding van de spoor wegovergang in de Haagweg is onderdeel van de spoorverdub- beling tussen Leiden en Den Haag. Discussie over wetenschappelijk onderwijs „Een universiteit kan alleen kie zen voor kwaliteit als ze zich losmaakt van de overheid. De verhouding met de overheid moet zich toespitsen op de fi nanciën, niet op gezemel of een studie vier of vijf jaar moet du ren", aldus drs. J. Gevers, voor zitter van het college van be stuur van de universiteit van Amsterdam gisteravond op een bijeenkomst in Leiden. Middenin de discussie over het rapport van de Weten schappelijke Raad voor het Re geringsbeleid (WWR), waarin wordt gepleit voor een driejari ge universitaire opleiding, hiel den de overkoepelende studen- tenverenigings organisaties PWK en IFSO een forum over de toekomst van de universiteit. Uit de bijeenkomst kwam vooral naar voren, dat het sterke punt van wetenschappelijk on derwijs dynamiek is. Een uni versiteit hoort weerbarstig te zijn. Verzet tegen het bestaande leidt tot de vernieuwing die on ze samenleving draaiende houdt. Het probleem ligt daar om niet bij de bezuinigingen, die het kabinet wil doorvoeren, maar bij het gemak waarmee de universiteit zich laat insnoeren door de overheid. Sprekers op het forum waren, naast Gevers, professor dr. A. Heertje, hoogleraar economie in Amsterdam en van de rijks universiteit Leiden drs. L. Vree- devoogd, de nieuwe voorzitter van het college van bestuur en J. Vugts, lid van de universiteits raad. Het ook aangekondigde D66-kamerlid A. Bakker kwam om onbekende reden niet op dagen. Gevers bestreed dat het grote aantal studenten een knelpunt zou zijn. Er kunnen wat hem betreft niet genoeg studenten zijn. „Het deelnamepercentage aan hoger onderwijs is voor een land als Nederland zelfs bedroe vend laag. Er moeten meer stu denten komen. Hoe meer ken nis in ons land, hoe beter." Volgens de sprekers ligt de oplossing voor het universitei- tenvraagstuk in de relatie tussen de instellingen en de overheid. Vredevoogd drong aan op het doorbreken van de 'gelijkheids- ficties'. De overheid wil geen verscheidenheid, terwijl dat nu juist een sterk punt van de uni versiteit moet zijn „Studenten, docenten en opleidingen moe ten allemaal precies op elkaar lijken. Er hangt een grauwsluier van gelijkheid over de universi teiten." Ook de altijd markante pro fessor Heertje schikte zich niet in de plannen van overheid en WRR. Bezuinigingen zijn vol gens de econoom een totaal verkeerd uitgangspunt. Met meer zelfstandigheid en een verbeterde efficiency komen de universiteiten al een heel eind. „De discussies over de bezuini gingen kosten al meer geld dan ze opleveren", was zijn droge commentaar. leiden tim brouwer de koning De Singelloop gaat verder op de vorig jaar ingeslagen weg. De voorrangsregeling voor maxi maal vijftig wedstrijdlopers bij de traditionele loop voor het hele gezin wordt wegens succes geprolongeerd. Het startpistool komt opnieuw in handen van een landelijke bekendheid. Fan ny Blankers-Koen volgt in die functie prins Constantijn op. De start is voor de tweede achter eenvolgende keer op het terrein van het Energiebedrijf Rijnland aan de kant van de Maresingel. De opbrengst van de Singel loop, die op vrijdag 28 april om 19.30 uur wordt gehouden, gaat dit jaar naar de Leidse kam peervereniging LCKV. Tijdens de vernieuwde Sin gelloop van vorig jaar bleek, dat onderscheid tussen enkele tien tallen wedstrijdatleten en de duizenden recreanten voor bei de groepen voordelig was. De leden van de atletiekverenigin gen De Bataven (onder anderen Joost la Lau en Huub Pragt) en AV Holland (Theo van der Veer) hebben ook dit jaar recht op de eerste vijftig startnummers en op een startplaats op de eerste rij. Atleten van buiten Leiden kunnen zich voor een startnum mer wenden tot beide clubs. Bijkomend voordeel van de start achter de hekken van het EWR-terrein aan de Maresingel is dat een valse start is uitgeslo ten. De deelnemers melden zich uitsluitend via de ingang aan de Langegracht. De inschrijving begint begin april bij onder meer het Leidsch Dagblad - dat de Singelloop or ganiseert met de Leidse Politie Sport Vereniging en de EWR - en diverse sportzaken in Leiden. Deelname kost vijf gulden per persoon. Alle deelnemers ont vangen na afloop een herinne ring. De opbrengst gaat naar de Leidse Christelijke Kampeerver eniging, die al jarenlang kam- peervakanties voor lichamelijk gehandicapten organiseert. Daarvoor heeft de vereniging materiaal zoals tenten en keu kenbenodigdheden nodig. Clubs of commerciële onderne mingen op loopgebied die een promotiestand willen beman nen moeten zich wenden tot de PR-afdeling van het Leidsch Dagblad. Oud-atlete Fanny Blankers- Koen, viervoudig olympisch kampioene in 1948 in Londen, komt naar Leiden om het start schot te lossen. De 76-jarige in woonster van I loofddorp wordt daarbij geassisteerd door Men- no lansen, een talentvolle Leid se hardloper die door een va kantie-ongeval gehandicapt raakte. Op zijn aanraden bena derde organisator Rob Schou ten (LPSV) enkele maanden ge leden Blankers-Koen. /ideorecorder gestolen den* Een videorecorder is gisteren gestolen uit een woning in de Jacob Catslaan in Leiden. De dieven braken de keuken- eur open. p heterdaad betrapt 'EN* De politie heeft gisteren in een woning aan de Lusthof- lan een 22-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aan- ehouden die bezig was het huis te doorzoeken. Hij kwam de oning vermoedelijk binnen door via de brievenbus het dagslot ontgrendelen. asjesroof op Rapenburg Een 29-jarige Leidse is gisteravond op het Rapenburg be- oofd van haar tasje. De vrouw liep met haar vriend in de rich- ing van het Galgewater toen hen uit tegenovergestelde richting een fietser tegemoet kwam. Deze griste al rijdend de tas van laar schouder. In de tas zaten 375 gulden, een girobetaalpasje, ien collegekaart en een railkaart. Tijdens de overval was het vrij iruk op straat. De politie verzoekt eventuele getuigen zich te nelden. Adjunct weg bij sociale dienst 3den* Plaatsvervangend directeur A.J. Vermeulen van de socia- dienst vertrekt uit Leiden. Hij is vanaf 1 april de nieuwe direc teur van de sociale dienst in Utrecht. n haag/leiden erna straatsma innen drie maanden moet café Hart van Leyden een verbou wing ongedaan maken. De eer- e verdieping van het etablisse- ïent aan de Oude Rijn mag bo- endien niet meer worden ge- ruikt als restaurant. Bij over- eding moet de eigenaar een wangsom van 250 gulden per lag betalen. De eigenaar heeft zonder suc ces geprocedeerd tegen de door e gemeente opgelegde dwang- oni. Een in kort geding aange- raagd schorsingsverzoek is loor de Haagse rechtbank ver worpen. De omwonenden heb ben bezwaar aangetekend tegen de hoogte van de dwangsom. Namens hen heeft advocaat J.W. Landman bij de gemeente aangedrongen op een dwang som van 1.000 gulden per dag. De commissie beroep- en be zwaarschriften van de gemeen te Leiden moet zich nog over deze kwestie uitspreken. Om wonenden protesteren al gerui me tijd tegen een aantal activi teiten van 't Hart van Leyden. Ze zijn vanwege geluidsoverlast tegen een terras voor de zaak. „Verder wordt er illegaal ge bruik gemaakt van de eerste verdieping en is het café ille gaal", zegt Landman. Sociale dienst betaalt verhuizing eidenaars met bijstandsinkomen Verhuizen wordt voordeliger oor mensen met een inkomen p bijstandsniveau. Ze kunnen anspraak maken op een ver- uisvergoeding als ze een goed- opere woning aangeboden ebben gekregen. Behalve ver- uiskosten willen burgemeester n wethouders van Leiden ook inrichtingskosten gaan ver fden. De bedragen kunnen plopen van 2.000 gulden voor en huis met twee kamers tot •000 gulden voor een vierka- terwoning. De maatregel, bedoeld om het voor mensen met een inko men op bijstandsniveau aan trekkelijker te maken naar een huis met lagere woonlasten te vertrekken, wordt betaald uit de ABW plus-regeling, vroeger be kend als bijzondere bijstand. De vergoedingen kunnen worden aangevraagd bij de sociale dienst. Wethouder J. Laurier verklaarde tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor sociale zaken deze week dat tot op heden mensen nog wel eens afzagen van verhuizen naar een voor hen gunstige goedkopere woning, omdat ze de kosten van de verhuizing niet konden opbrengen. Informatieavond over uitbreiding van Muziekhuis leiden Na twaalf jaar komt grotere be huizing van de Leidse Vereni ging voor Popmuzikanten (LVP) eindelijk in zicht. De gemeente houdt maandag 20 februari een informatie-avond over plannen, die ertoe leiden dat de LVP in het Muziekhuis aan de Middel stegracht meer dan twee keer zoveel oefenruimtes krijgt. De LVP is gevestigd op de bo venverdieping van een voorma lig PTT-gebouw tussen Middel stegracht en Uiterstegracht. De begane grond van dat gebouw, waar vroeger een aannemings bedrijf was gevestigd, staat al geruime tijd leeg. In die hal worden oefenkabines gebouwd. Met die verbouwing is zo'n 650.000 gulden gemoeid. Op de informatieavond, die gehouden wordt in buurthuis De Pancrat, geven gemeente, LVP en de architect een toelich ting op de uitbreidingsplannen. De bijeenkomst in De Pancrat begint om 20.15 uur. Hoge Rijndijk 25 bestaat niet leiden wim koevoet leiden De storm van afgelopen nacht heeft in Lei den de nodige problemen opgeleverd. Zo waaide aan de Langegracht een rolsteiger om en kwam te recht op twee geparkeerde personenauto's. De brandweer heeft de steiger gedemonteerd. In to taal kwamen er bij de politie 21 meldingen binnen over de problemen die de wind veroorzaakte. On geveer de helft had betrekking op loze alarmmel dingen van beveiligingsinstallaties. De rest betrof onder meer omgewaaide hekken, borden en afge knapte boomtakken. foto mark lamers/holvast Hoge Rijndijk 25 bestaat niet. Toch wijdt Leiden een referen dum aan dit perceel waar het vroegere Koninklijk Militair In validenhuis (KMI) wordt geacht te staan. In de talloze stukken die pers, ambtenaren, politici en protesterende omwonenden over het met gedeeltelijke sloop bedreigde gebouw hebben ge schreven, heeft het al die keren fout gestaan. Ook de zeer kun dige heren van de redactiecom missie (die de referendumvraag heeft bedacht) kleunden mis. Bewoners van het hoofdgebouw van het voormalige KMI wonen namelijk niet op nummer 25 maar op 23a, 23b, 23c enzo voort. Volgens gemeentelijk woord voerder P. Prudhomme van Rei ne heeft de fout geen conse quenties. „Het referendum heeft het bestemmingsplan als onderwerp. Een bestemmings plan kun je noemen zoals je het wilt, zelfs Hoge Rijndijk 25, ook al is 23 het echte nummer." Ook de oproepkaarten voor de verkiezingen worden niet te ruggenomen en gecorrigeerd, de officiële ambtelijke stukken over het pand blijven geldig en eigenaar/project-ontwikkelaar Van der Plas hoeft niet bang te zijn dat hij zijn verdere bouw plannen nu wel kan vergeten. Toen het KMI nog in gebruik was bij een bedrijf in sanitair (Ico Athibu) was het wél num mer 25. Nadat van het hoofdge bouw appartementen waren ge maakt moest de nummering worden aangepast omdat een pand verderop al nummer 25a met zich meedraagt. Prudhomme van Reine kreeg een tijdje geleden in de gaten dat de nummering aan de Hoge Rijndijk niet deugt. Hij moest stukken voor vergaderingen over het KMI bezorgen bij J. Lingen, de secretaris van de stichting die vecht voor het vol ledige behoud van het gebouw. Lingen woont op de Hoge Rijn dijk 23. Regel is dat een huis met een letter na het nummer vast zit aan het huis met alleen het nummer. Tussen het KMI en Lingens huis zit echter een grote afstand: de Cobetstraat loopt er tussendoor. Aan de andere kant van het KMI loopt de nummering op. Ook daar raken postbodes de tel kwijt. Na 23a, 23b, 23c enzo voort van het KMI, volgt een ongenummerde bloemenkiosk. Vervolgens wordt de Hoge Rijn dijk door de Burggravenlaan onderbroken. Het eerstvolgende huis aan de Hoge Rijndijk, de vroegere conciërgewoning van Het voormalige Koninklijk Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk. Geen 25 maar de nummers 23b tot en met 23y. het Bonaventuracollege, is niet zoals verwacht nummer 25 maar 25a. Alles wijst erop dat de bloe menkiosk nummer 25 is maar bloemenkoopman Maassen van der Brink heeft geen nummer en wil dat graag zo houden, al was het alleen maar omdat hij - op geen enkele manier in het referendum wenst te worden betrokken. „Ik verkoop bloe men. Verder geen commen taar." foto loek zuyderduin Tot woede van velen heeft wethouder T. van Rij (PvdA) het referendum over Hoge Rijndijk 25 al eens 'een lege huls' ge noemd. Maar met deze opmer king, blijkt nu, is letterlijk niets

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13