Jeltsin bang voor opkomst fascisme Buitenland EU blaast top over verdeling hulp af Israël sluit Hebron af voor rechts-extremisten 'Rechtse Zuidafrikanen hebben kernwapens' ^OERPAP 16 FEBRUARI 1995 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent RTR Reuter UPI United Press Interr a 'alestijn mag miljoenen ophalen laviv Een Palestijn uit de Gazastrook mag zich sinds gisteren -lt liljonair noemen, nu hij een prijs van de Israëlische staatsloterij ev eeft geïncasseerd. De 24-jarige student, die weigerde zijn iden- ne, leit te noemen, droeg een plastic zak over zijn hoofd (foto) om ,7! jn gezicht te verbergen toen hij op een kantoor van de loterij in an el Aviv de cheque van zes miljoen shekel (ongeveer 3,5 miljoen ltv ïlden) inde. De man kreeg van Israël een speciale vergunning n zijn prijs op te halen. De grens tussen Israël en Gaza is sinds januari gesloten. foto epa lieuw-Zeeland schaft feest af ickland De ondertekening van het akkoord waarmee op 6 fe- ruari 1840 de 'overdracht' van Nieuw-Zeeland aan Groot-Brit- nnië werd geregeld zal met ingang van volgend jaar niet meer orden herdacht met een feestelijke bijeenkomst in het dorp aar het akkoord werd gesloten, Waitangi. Dat heeft premier olger besloten nadat demonstrerende Maori-'s vorige week de estelijkheden ernstig verstoorden. De Maori's deden dat om- at volgens hen de voorwaarden uit het verdrag nooit goed zijn ageleefd. Mein Kampf in het Hebreeuws ruzalem Adolf Hitlers boek Mein Kampf verschijnt binnen- voor de eerste keer in het Hebreeuws in Israël. De He- reeuwse universiteit van Jeruzalem geeft de vertaling uit. In het Dek zet Hitier de principes van zijn nationaal-socialisme uit- h. ,,Het is een belangrijk historisch document voor de jonge meratie om de holocaust beter te kunnen begrijpen," aldus 76-jarige vertaler Dani Jaron. "remier Burundi treedt af imbara Premier Anatole Kanyenkiko van Burundi is giste- in afgetreden. Zijn Tutsi-partij Uprona (Unie voor de Nationale ooruitgang) had zijn aftreden geëist nadat hij had geweigerd de arlementsvoorzitter uit zijn functie te ontheffen. Uprona be- chouwt deze als etnische oorlogshitser. De partij verweet de remier sympathie met de Hutu-partij Democratisch Front rodebu). Veel Burundezen hebben de afgelopen dagen voor et aftreden van de premier gestaakt. Tientallen doden bij brand op Taiwan mpei Een brand in een karaokebar en een restaurant in de Tai- 'anese stad Taichung heeft gisteren aan zeker 64 mensen het ven gekost. Dertien mensen zijn, deels met ernstige brand enden, uit het brandende gebouw van drie verdiepingen ge- Volgens de Taiwanese staatstelevisie zijn slechts twaalf ïensen erin geslaagd ongedeerd uit het gebouw te vluchten. )pnieuw moordaanslag in Algerije lciersDe voorzitster van een Algerijnse vrouwenorganisatie is roensdag bij het verlaten van haar woning in Tizi Ouzou dood- eschoten. De architekte Nabila Djahnine zat een organisatie an feministen van de Berber-minderheid in Algerije voor. Aan- enomen wordt dat moslim-fundamentalisten verantwoordelijk ijn voor de aanslag. tuis tegen herinvoering Star Wars Washington Een kleine meerderheid in het Amerikaanse Huis an Afgevaardigden heeft gisteren een plan van de Republikei- len verworpen om op zo kort mogelijke termijn het 'Star Wars'- irojekt nieuw leven in te blazen. Het aanleggen van een ruimte- child om de Verenigde Staten te beschermen tegen raketaan- allen van buitenaf staat hoog genoteerd op het wensenlijstje an de Republikeinse voorman Newt Gingrich, die door het af- - vijzen een flinke nederlaag boekte. Waarschuwing' van GIA aan Tunesië Snden De Gewapende Islamitische Groep (GIA), de geweld- ladigste organisatie van fundamentalistische moslims in Alge- ije, heeft vorige week een grenspost in Tunesië aangevallen om Ie leiders van dat land te waarschuwen 'zich niet te bemoeien net de interne zaken van Algerije'. Bij de aanval kwamen zeven unesische grenswachten om het leven. erste hulpdiensten Belfast lebben plotseling meer werk ie independent nds het bestand in Noord-Ier- nd staan de ambulancedien st met hun rug tegen de uur, doordat het aantal ver leken om hulp bijna is ver- ibbeld. Dit is een onvoorzien 'volg van de terugkeer naar it normale leven, elen van Belfast die voorheen ""boden terrein waren, weme- s avonds van de sociale ac- "teit. Het aantal gevallen van ensen die in het openbaar on- el worden, is met 85 procent stegen en het aantal ver- lersongelukken is van oktober t december met 50 procent ogenomen vergeleken met zelfde periode in 1993. Tele- Onenigheid over hoogte steun Derde Wereld Zeer broos bestand in Tsjetsjenië foontjes om hulp in verband met hartklachten zijn met 15 procent gestegen. Sinds de wapenstilstand ont vangen de hulpdiensten 94 pro cent minder telefoontjes we gens bomaanslagen en 85 min der wegens schietpartijen. Maar deze winst is ruimschoots te nietgedaan doordat de 'civiele' hulpvraag met 82 procent is toegenomen. Ook kregen am bulancemedewerkers meer te maken met verwondingen aan de ledematen, die deels het ge volg zijn van afstraffingen. De ambulancediensten komt het water inmiddels tot de lip pen. Door de beperkte midde len wordt het steeds moeilijker de toenemende vraag het hoofd te bieden. BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT De landen van de Europese Unie zijn het gisteren niet eens geworden over de omvang van de ontwikkelingshulp die 'Brus sel' de komende jaren aan 70 landen uit de Derde Wereld moet bieden. Vertegenwoordi gers van de landen uit Latijns- Amerika, het Caribisch gebied, Afrika en de Stille Zuidzee zou den vandaag en morgen overleg voeren met de EU. De Franse minister Juppé (buitenlandse zaken) heeft de conferentie gis teravond afgelast. De Europese Unie wilde zijn definitieve aanbod vandaag op tafel leggen tijdens een grote conferentie met afgevaardigden uit de 70 landen. Daar zou ook worden gepraat over verbete ring van de handel en de beste ding van de hulp. Maar ook over een makkelijker afzet van produkten uit de ontwikkelings landen op Westerse markten, werd de EU het vannacht niet eens. Het gaat in Brussel om onge veer dezelfde discussie als WD- leider Frits Bolkestein in Neder land voert met PvdA-minister Jan Pronk: wat kost die ontwik kelingshulp veel, en wat levert het weinig op. Is de geldstroom geen 'fagade', zoals Bolkestein pleegt te zeggen, een afkoop som voor schuldgevoelens. Waarom zou daar nog eens ex tra geld bij moeten? De uiterst pijnlijke patstelling binnen de EU over de ontwik kelingshulp tekende zich al ge ruime tijd af. De EU gaf de afge lopen vijf jaar 25 miljard gulden ontwikkelingshulp aan 70 lan den, maar verschilde van me ning over de vraag hoeveel dat de komende jaren moest wor den. De Derde Wereld-landen vragen om 41 miljard gulden tot het jaar 2000. Een compromisvoorstel van de Fransen om 32 miljard uit te trekken was voor verschillende landen al veel te hoog. Duits land en Groot-Brittannië, tot nu toe samen goed voor bijna de helft van de EU-ontwikkelings- hulp, willen hun bijdrage zelfs met ruim een kwart verminde ren. Zij geven voorrang aan de eigen nationale ontwikkelings programma's, waarbij ze zelf de prioriteiten kunnen stellen. De Europese ontwikkelingshulp komt te veel terecht in de voor malige Franse kolonies, vinden Bonn en Londen. Hun belangen liggen elders op de wereldkaart. Nederland vindt dat een ver hoging van de EU-hulp door anderen betaald moet worden omdat Den Haag al genoeg zegt bij te dragen. Minister Zalm (fi nanciën) vindt dat Nederland zijn ontwikkelingsgeld beter zelf kan uitgeven dan het eerst via Brussel te laten lopen. De Russische president, Jeltsin, heeft vanmorgen in een toespraak tot het parlement gewaarschuwd dat Rusland steeds gevoeliger wordt voor fascistische propaganda. Hij riep de rechters op zware criminelen harder aan te pak ken. Daarnaast gaf hij toe dat Russische troepen in Tsjetsjenië de mensenrechten hebben geschonden. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Jeltsin stelde onder meer vast dat slechte voorbereiding en co ördinatie van de militaire actie in Tsjetsjenië de oorzaak zijn van zware verliezen. „We hoop ten dat onze strijdkrachten ster ker, meer ervaren zouden zijn. Hun falen en de fouten van commandanten brengen een zware slag toe aan de patriotti sche gevoelens van de Russen. Daaruit moeten ernstige con clusies worden getrokken." Maar behalve de vaststelling dat de hervorming van de strijd krachten resoluut moet worden aangepakt, kondigde hij geen maatregelen aan. Over de ver antwoordelijkheid van defensie minister Gratsjov voor de ge brekkige modernisering van het leger en het falen in Tsjetsjenië zei hij niets. Jeltsin noemde het ontoelaat baar dat de criminele wereld nauwelijks iets te duchten heeft van de misdaadbestrijders. „Dit is ontoelaatbaar, daar moeten maatregelen tegen worden ge nomen", zei hij. Volgens Jeltsin worden criminelen bovendien veel te licht gestraft. Hij meent ook dat justitie te laks optreedt tegen het groeien de fascisme. „Jaren lang waren de Russen immuun voor het fascistische gevaar. Maar we moeten eerlijk toegeven dat die immuniteit is verminderd. Fas cistische propaganda wordt vrijelijk in het land verspreid. Waarom wordt hier niet tegen opgetreden? Dit is een verant woordelijkheid van de staat. Ik eis dat orde wordt gegaran deerd." Russische en Tsjetsjeense mi litaire leiders hebben gisteren een algeheel bestand voor 48 uur afgekondigd. Het is de afge lopen nacht om 00.001 uur in gegaan. Rond het middaguur was nog onduidelijk of inder daad alle wapens zwijgen. De scepsis was vannacht, vooral aan Tsjetsjeense zijde, in ieder geval bijzonder groot. Het nu afgekondigde bestand is een uitbreiding van een eerder deze week bereikte wapenstilstand voor zware wapens: die werd meteen geschonden. De Tsjetsjeense leider Doe- dajev zei in een interview met BaJtische journalisten dat de Russen de wapenstilstand slechts willen omdat president Boris Jeltsin vandaag de beide huizen van het Russische parle ment toespreekt. „Een oorlog beëindig je niet door militairen te velde met elkaar te laten pra ten. Als Jeltsin onderhandelin gen wil, moet hij die op het juis te niveau voeren", aldus Doe- dajev. Sjamil Basajev, een van de Tsjetsjeense commandanten die bij de besprekingen aanwe zig was, zei gisteren dat zijn manschappen de wapens niet zullen neerleggen voordat de Russische militairen uit Tsjets jenië zijn verdwenen. Voorts maakte hij bekend dat Russen en Tsjetsjenen morgen opnieuw voor besprekingen bijeen ko- Honderden blanke Zuidafrikanen staan in Ruyterwacht met kettingen, zwepen, stokken, knuppels en grommende honden klaar om te verhinderen dat zwarte kinderen in de arme blanke wijk van Kaapstad naar school gaan. „We willen deze vuile kaffers hier niet", zei een van hen. foto epa guy tillim LONDEN-KAAPSTAP GPD-AP-Rtr Extreem-rechtse Zuidafrikaanse blanken zouden een aantal kernwapens hebben waarmee ze een eigen blank land willen afdwingen. Dat is de strekking van een documentaire die het Britse televisiestation Channel Four gisteravond uitzond. Vijf van deze kernwapens zouden neutronenbommen zijn. Een woordvoerder van het In ternationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) in Wenen uitte gisteren twijfels over de in houd van de documentaire. Vooral omdat het IAEA zojuist een inspectie heeft uitgevoerd in Zuid-Afrika en daarbij de 'nucleaire boekhouding' in orde heeft bevonden. Oud-lucht- machtgeneraal Tinie Groene- wald, die lid is van rechtse partij Vrijheidsfront, heeft bovendien tegengesproken dat Zuid-Afrika nog kernwapens zou hebben. In 1993 onthulde de toenma lige president van Zuid-Afrika, F.W. De Klerk, dat zijn land over zes kernbommen had beschikt. Al deze wapens waren echter vernietigd, zo zei De Klerk toen. In de Britse documentaire plaatsten ingewijden evenwel vraagtekens bij die lezing. Een voormalig topambtenaar ver klaarde dat het aantal 'gewone' kernbommen 24 bedroeg: een lid van de geheime dienst be vestigde dat. Daarnaast, zo zei de agent, is een aantal neutro nenbommen gemaakt. Beide bronnen bleven in de documentaire anoniem, maar programmamaker Gwynne Ro berts kreeg wel de vooraan staande kernfysicus Van Mout- on voor de camera. Professor Van Mouton, die de vernietiging van Zuid-Afrika's kernwapenar senaal leidde, bevestigde dat zes bommen zijn ontmanteld. Hij wilde echter niet uitsluiten dat een aantal kernwapens al was verdonkeremaand voordat hij zijn werk begon. Scholieren De politie heeft gisteren zo'n 200 blanke bewoners van de Kaapstadse arbeiderswijk Ruy terwacht verdreven die zwarte scholieren wilden beletten naar school te gaan. Het was de tweede achtereenvolgende dag dat blanke betogers zich bij de' school verzamelden. Ze wilden de bussen tegenhouden die zo'n 3.000 scholieren van 13 jaar en ouder uit het zwarte woonoord Khayelitsha naar school brachten. De school, die onder de apartheid alleen blanke leerlin gen toeliet, was sinds het begin van dit schooljaar gesloten we gens gebrek aan leerlingen. De nieuwe regering heeft echter bepaald dat leegstaande school gebouwen beschikbaar moeten worden gesteld aan zwarte kin deren uit de townships, waar een tekort aan scholen is. Op grond van dit beleid ging de school enkele weken geleden weer open, maar bij gebrek aan meubilair, boeken en ander les materiaal werd er nog geen les gegeven. Volgens de demon stranten zwierven de leerlingen door hun wijk, richtten ze ver nielingen aan en rookten ze marihuana. Volgens een van de demon stranten is het schoolcomplex door de komst van de zwarte leerlingen veranderd in een zwijnestal. „Ze urineren in het openbaar, ze neuken voor je ogen op het schoolplein. Het zijn beesten." Een blanke werd gearresteerd omdat hij een scholier met een zweep had af geranseld. Een van de leerlingen toonde zich boos over dergelij ke aanvallen: „Al die dingen waar zij het over hebben, doen we helemaal niet. We willen juist op een aardige manier met ze omgaan". Vanmorgen konden de scho lieren ongestoord hun intrek nemen in de school. Zo'n vijftig blanke bewoners keken toe toen de kinderen aankwamen. Maar de knuppels, kettingen en hon den die zij de afgelopen dagen wel bij zich hadden, hadden zij thuisgelaten. JERUZALEM» AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Hebron en omgeving zijn vandaag door het Israëli sche leger afgesloten. De maatregel, die geldt voor 24 uur, moet voorkomen dat Israëlische rechts-extre misten naar de bij de stad gelegen nederzetting Kiryat Arba reizen, waar vanmiddag een herdenkingsplech tigheid wordt gehouden voor Baruch Goldstein. De plechtigheid is niet verboden. De uit Kiryat Arba afkomstige Baruch Goldstein ver moordde een jaar geleden 29 Palestijnen in een mos keeruimte van de Grot van de Aartsvaders in Hebron. Na zijn daad werd hij zelf om het leven gebracht. Sinds dien is er rondom zijn persoon in ultra-rechtse politie ke kringen een cultus gegroeid. Het voornemen Goldstein te herdenken heeft de Is raëlische regering in verlegenheid gebracht. Veel minis ters menen dat Israël moeilijk van Arafat kan eisen dat hij het extremisme in de Gazastrook bestrijdt, als het zelf extremistische bijeenkomsten van Israëliërs toe staat. Minister Rubinstein (onderwijs) deed gisteravond een beroep op de legerleiding de herdenkingsbijeen komst te verbieden. „Het idee dat zo'n bijeenkomst wordt gehouden in aanwezigheid van rabbijnen en overheidsvertegenwoordigers is weerzinwekkend", zei hij. Premier Rabin en PLO-voorzitter Jasser Arafat hou den vandaag besprekingen aan de noordgrens van de Gazastrook. Hun overleg van een week geleden eindig de in een fiasco en de vooruitzichten voor de onder handelingen van vandaag zijn weinig beter. Rabin en Arafat hebben al laten weten dat ze na afloop van hun bijeenkomst geen persconferentie zullen geven. Vorige week sprak alleen Rabin kort met de pers. Pas op voor golfende ex-presidenten INDIAN WELLS »Rtf-UPI-DPA Bij een golftoernooi in Indian Wells in California hebben de voormalige Amerikaanse pre sidenten Gerald Ford en Geor ge Bush vooral het publiek ge raakt. Een vrouwelijke toe schouwer kreeg een golfballe tje, dat via een boom ketste, te gen het gelaat. Haar bril brak en veroorzaakte diepe sneeën. De wond moest worden ge hecht. Ook president Bill Clinton maakte deel uit van dit team dat door 81-jarige Ford werd omschreven als een stel 'ram mers'. Dat klopte wel. De golf- ballcn vlogen vaak alle kanten op. Nadat Bush de bril van Norma Early aan gruzelemen ten had geslagen, trof hij bij de 14e afslag opnieuw een om stander. Een man kreeg een golfbal tegen de achterkant van zijn been en kwam met de schrik vrij. Drie holes verder raakte een door Ford vanaf de tee geslagen bal iemand tegen de schouder. Het incident bleef zonder gevolgen. De bedui dend jongere president Clin ton (48) had meer geluk. Weliswaar sloeg hij ook een maal een bal buiten de baan maar raakte geen toeschou wers. Santer staat op vrij verkeer van personen STRAATSBURG ANP Ondanks fel Brits verzet houdt de Europese Commissie vast aan vrij personenverkeer in de Europese Unie (EU). Dat blijkt uit het werkprogramma dat Commissie-voorzitter Santer gisteren presenteerde. De opheffing van de grens controles tussen de vijftien lid staten is volgens de Commissie nodig om de Europese vrije markt te voltooien. Zeven lid staten, waaronder Nederland, gaan de onderlinge paspoort controles al geleidelijk opheffen als eind volgende maand het Akkoord van Schengen van kracht wordt. In Groot-Brittannië bestaat grote weerstand tegen vrij per sonenverkeer. Londen vreest dat weinig terecht zal komen van de verscherpte controle aan de buitengrenzen van de EU, waardoor asielzoekers en drugsmokkelaars vrij baan krij gen. Premier Major beloofde dinsdag nog dat hij opheffing van de binnengrenzen des noods met een veto zal blokke ren. Voorlopig nog geen snelle trein Parijs-Madrid De verbinding tussen Parijs en Madrid (via Barcelona) van de hoge-snelheidstrein gaat niet door. Althans niet voor het jaar 2005. De Spanjaarden en de Fransen moeten van hun eerder gesloten akkoord afzien, zo heeft de Spaanse minister José Borrell (Publieke Werken) deze week bekendgemaakt. Volgens de minister vorderen de werkzaamheden tussen I.yon en de Spaans-Franse grens niet snel genoeg. Frankrijk wil eerst de trajecten Parijs-Straatsburg, Lyon-Turijn en de verbinding met Bretagne (Rennes) uitbrei den. De lijn Parijs-Straatsburg verbindt de Franse hoofdstad met München en Wenen. Borrel zei op dit momenteel liever extra geld uit te geven aan de bestrijding van de enorme droogte in het midden en zui den van Spanje. Zo'n elf miljoen n\ensen hebben onder de droogte te lijden. Spanje beleeft de droogste vijf jaar van deze eeuw. Om de droogteproble men op te lossen hevelt Spanje water over van stuwmeren uit noordelijke regio's naar de ge bieden waar dat nauwelijks aanwezig is. Zapatista's tot voorwaardelijk gesprek bereid MEXICO-STAD Rtr Opstandelingen in de Mexi caanse deelstaat Chiapas zijn bereid te gaan praten met de re gering. Een leider van het Zapatista Na tionaal Bevrijdingsleger (EZLN), majoor Ana Maria, stelde tegen over verslaggevers wel de voor waarde dat de regeringstroepen worden teruggetrokken van de posities die ze bij hun laatste opmars hebben ingenomen. President Zedillo staakte dinsdag de militaire operatie in Chiapas en riep op tot dialoog. Blanken proberen zwarte scholieren tegen te houden TB i "lEÉHul

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7