wdllvanLeest OESO prijst Nederlands milieubeleid Binnenland b0u^b°ndEN FNV. euringseisen in WAO voerbaar maar hard' Bij uitvoering malus botsen mensenrechten De metro rijdt weer Marokkaanse zoon 'redde' familie met doden vader Belastingdiskette haalt het niet bij de vertrouwde almanak ERDAG 16 FEBRUAR11995 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten r urzaam bouwen levert werk op lag Als de bouwwereld op grote schaal overgaat van con- ineel naar duurzaam bouwen, levert dat 50.000 extra ba- p, zo heeft voorzitter Barth van het Algemeen Verbond bedrijf gisteren in Den Haag gezegd tijdens een congres, zaam bouwen betekent wel dat nieuwbouw tien procent Ier wordt. Duurzaam bouwen betekent milieuvriendelijk en. Het vraagt om meer arbeidsintensief werk dan conven- ebouwprodukten, aldus Barth. De bouwbonden namen egenheid te baat om de werkgevers alvast een 'eerste chuwing' te geven voor de CAO-onderhandelingen. foto anp ital koeien loopt langzaam terug lag» Het totaal aantal koeien, kalveren en stieren is het af- en jaar gedaald met 41.000 stuks tot bijna 4,6 miljoen. de omvang van de vleesveestapel liep terug, van 000 tot 1.250.000 stuks, aldus cijfers van het Centraal Bu- oor de Statistiek. Het aantal melkkoeien bleef gelijk met ljoen stuks. Vooral oudere koeien en stieren gingen onder es. Het aantal vleeskalveren, de omstreden kistkalveren, iet afgelopen jaar gelijk met 618.000 stuks. TBS na moord op vriend irpen In hoger beroep heeft procureur-generaal Zwerwer en drie jaar en TBS geëist tegen een 22-jarige Assenaar die rriend op 3 januari vorig jaar met twee pistoolschoten om /en bracht. De rechtbank in Assen veroordeelde de vrouw :r jaar en TBS. De vrouw werd vijfjaar lang zowel geestelijk ïamelijk mishandeld. In haar wanhoop zou ze de man uit- lijk met zijn eigen pistool om het leven hebben gebracht. rokkaan moet kinderen terughalen igen» Officier van justitie Van Capelle heeft gisteren voor iningse rechtbank achttien maanden cel geëist tegen een ige Marokkaan wegens ontvoering van zijn twee zoontjes larokko. Hij vroeg de rechter tevens de man te verplichten deren terug te brengen naar hun moeder inNederland. scheiding werden de kinderen toegewezen~aan de moe- aarop de vader hen meenam naar Marokko. Bij een eerde- ng in december eiste de officier nog een jaar cel. De recht heid de zaak toen aan om de man gelegenheid te geven de en terug te brengen. Dat heeft hij niet gedaan. n moet hond teruggeven fiGENEen Groninger moet binnen twee dagen de Duitse 1; Astrid terugbrengen naar zijn ex-stiefvader. Iedere dag hond langer wegblijft kost de man honderd gulden, tot aximum van duizend gulden. Dat heeft de rechtbank van jngen gisteren bepaald. De Groninger had een omgangsre- tvoor zijn viervoeter: eens in de vier weken mocht hij hem urtje uitlaten. Dat vond hij veel te weinig en dus nam hij de mee. iwe keuringseisen in de ;ijn technisch goed uit- ir, maar kunnen in de erg hard uitwerken. Dat ern van een advies dat A, de coördinerende in- in de sociale zekerheid, irengen aan staatssecre- nschoten van sociale za- rganisatie zal zich er in teren vastgestelde advies ischoten niet over uit la- Ie keuringseisen moeten aangepast. Ze vindt dat lag die de politiek moet roorden. :ns de nieuwe WAO-nor- lie sinds ruim een jaar acht zijn, moeten keu- tsen kijken naar wat ie- nog kan. Zolang een mer tot enig werk in mag hij niet volledig afgekeurd. COMPACT 0ISCS Twijfels over haalbaarheid doelstellingen op gebied van landbouw en transport Het Nederlandse milieubeleid is behoorlijk effectief en vernieuwend. Internationaal bekleedt Nederland ook nog steeds een voorbeeldfunctie. Dat stelt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OE SO) in een rapport dat gisteren is aangeboden aan milieuminister De Boer. De organisatie van 25 rijke lan den heeft wel twijfels over de haalbaarheid van milieu doelstellingen op het gebied van de landbouw en het transport. meer op de flink gedaalde uit stoot van zwaveldioxide (indu- Volgens de OESO is Nederland strie), een schonere Rijn en de op een aantal gebieden nu goed gescheiden inzameling van op weg. Ze wijst daarbij onder groente-, fruit- en tuinafval den haag anp (GFT). Deze resultaten zijn vol gens de organisatie opvallend omdat het milieu in Nederland relatief zwaar wordt belast door de geografische ligging, de be volkingsdichtheid en de inten sieve economische bedrijvig heid. Problemen constateert de OESO onder meer bij het terug dringen van de uitstoot van vui le stoffen door auto's en de landbouw. Deze zogeheten dif fuse" bronnen verdienen dan ook extra aandacht. De hoeveel heid huishoudelijk afval per hoofd van de bevolking is bo vendien hoog in vergelijking met andere OESO-landen. Dat komt volgens de organisatie on der meer omdat in Nederland nog nauwelijks sprake is van een duurzame manier van con sumeren en produceren. Nederland maakt in de ogen van opstellers van het rapport nog te weinig gebruik van hef fingen, subsidies of andere fi nanciële instrumenten om het milieubeleid meer daadkracht te geven. Dat is volgens de OE SO toch goed mogelijk zonder dat de concurrentiepositie van het bedrijfsleven daaronder al te veel zou Jijden. De sterke groei van het weg verkeer, vooral vrachtwagens, moet krachtig worden inge damd, zo stelt het rapport ver der. Structurele maatregelen zijn nodig om andere vervoers vormen zoals de trein en de binnenvaart te stimuleren. Au torijden moet daarentegen flink duurder worden door onder meer hogere benzineprijzen, een verlaging van het belasting voordeel voor forenzen en bij voorbeeld door de invoering van rekening-rijden. De Nederlandse regering deelt in een officiële reactie de mening van de OESO dat met de huidige hoofdlijnen van het milieubeleid de 'juiste richting' is bepaald. Dat het wegverkeer één van de grootste problemen is, komt overigens niet als nieuws voor Den Haag. Minister De Boer greep het rapport giste ren nog eens aan als extra argu ment voor de Betuwelijn. De vereniging Milieudefensie ziet in het rapport vooral een steun in haar strijd tegen Ne derland als groot distributie land. Rotterdam De stakingen in het openbaar vervoer zijn voorbij, en dat betekende dat ook de openbaar-vervoersurveillanten en andere banenpool ers in het toezicht weer aan de slag konden. Premier Kok was erbij tijdens een werkbezoek aan Rotterdam. foto anp den haag-haarlem anp sjaak smakman De Centrale Raad van Beroep, de hoogste nationale rechter in de sociale zekerheid, heeft gis teren zeventien WAO-boetes (malus) vernietigd. Werkgevers kregen de boete omdat zij een arbeidsongeschikt personeelslid geen passend werk hadden aan geboden. De rechter vindt dat de bedrijfs verenigingen de boete-aansla gen onvoldoende hebben ge motiveerd, maar heeft zich na drukkelijk verre gehouden van een uitspraak over de juistheid van de regeling. Wel is met de uitspraken nog eens duidelijk geworden dat de uitvoering in de praktijk uiterst lastig is om dat twee rechten met elkaar botsen: het recht van de werk gever op een eerlijk proces en het recht van de werknemer op bescherming van zijn medische gegevens. De uitspraak komt op een mo ment dat het einde van de ma lus-regeling al in zicht is. Het kabinet heeft besloten bij de privatisering van de WAO per 1 januari volgend jaar deze rege ling, waarbij werkgevers een Een flink deel van de Tweede Kamer maakt zich al geruime tijd zorgen over de nieuwe keu ringsnormen. Staatssecretaris Linschoten heeft steeds ver klaard dat het probleem niet ligt bij de normen, maar bij de keu ringspraktijk. Onder druk van de Kamer heeft hij overleg ge voerd met de bedrijfsverenigin gen en advies gevraagd aan het TICA. Ook laat hij onderzoek uitvoeren naar de WAO-nor- men. Uit een recente richtlijn van het TICA blijkt dat keuringsart sen inderdaad een zekere vrij heid hebben om in bepaalde gevallen af te wijken van de normen. Een arbeidskundige toets mag achterwege blijven als die gezien de gezondheids toestand van de betrokkene niet zinvol is. Dat kan het geval zijn als de gezondheidstoestand snel verslechtert of voortdurend ver andert. Officier eist acht jaar voor doodsteken invalide 'tiran den haag anp Altijd leefden de dertien kinderen uit het Marokkaan se gezin onder de tirannie van hun vader. Hij regeerde iedereen, ook moeder had niets te vertellen. Met z'n allen woonden ze in een piepklein huisje in Gouda. Geld dat de kinderen verdienden, moesten ze aan va der afstaan die er radio's en oude fietsen van kocht. Totdat de 18-jarige zoon zich opwierp als 'redder' van de familie. Op 24 september bracht hij zijn 57-jarige vader met twee messteken om het leven. Gisteren ver scheen hij voor de Haagse rechtbank om daar officier van justitie Renckens acht jaar te horen eisen. De steekpartij had plaats op de provinciale weg tus sen Gouda en Moordrecht, 's morgens om half vier. Vader was, zoals elke zaterdagochtend, in zijn invali- denwagen op weg naar de rommelmarkt in Waddinx- veen. Plotseling zag hij een fiets op de weg liggen. Toen hij uitstapte en zich over het voorwerp heen boog, sprong zijn zoon op hem af. Met een enorm mes stak de jonge man zijn vader in rug en borst. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Door de commotie schrok zijn 13-jarige zusje, dat in het wagentje zat te slapen, wakker. Schreeuwend en zwaaiend vroeg ze langs de weg om hulp. Een pas serende automobilist waarschuwde de politie. De da der vluchtte terug naar Rotterdam, naar de vriend bij wie hij logeerde. Bij dié vriend was hij niet zomaar terecht gekomen. In de zomer van 1993 bracht de vader zijn zoon naar Marokko om hem daar zonder papieren achter te la ten. ,,Hij moest hem niet meer, verstootte hem", al dus advocaat Groen. Vader en zoon hadden altijd ru zie, beaamde de verdachte. „Ik kan me niet één se conde in m'n hele leven herinneren dat hij goed voor me was". In Marokko voelde de toen 17-jarige jongen zich dodelijk eenzaam. Bovendien wachtte hem, als de po litie hem zonder papieren aanhield, acht maanden cel. Via allerlei omzwervingen kwam hij in mei vorig jaar terug in Nederland. Vanaf dat moment stond voor hem vast dat z'n vader dood moest. Hij leidde enkele maanden een bestaan als illegaal en kon toen onderdak krijgen bij de vriend in Rotterdam. Die eiste echter betaling in de vorm van seks, iets wat de jonge man niet wilde. De jonge Marokkaan zag in dat hij moest proberen zijn papieren terug te krijgen. Maar daarvoor moest hij naar het ouderlijk huis, en hij was vreselijk bang voor een ontmoeting met zijn vader. Op 23 september kocht hij een groot mes. „Ik wilde m'n vader van kant maken en vervolgens meteen mezelf'. Die bew/uste vrijdagavond dronk hij een halve fles rum en zes pils jes. Vervolgens nam hij de laatste trein naar Gouda. Bij het station stal hij een fiets en reed naar de afgele gen plaats waar zijn vader anderhalf uur later zou langskomen. Een week na de moord hield de politie de zoon aan, die meteen bekende. Zowel de officier van justitie als de advocaat achtte moord onomstote lijk bewezen, maar over de strafmaat verschilden ze sterk van mening. De officier was het met de raads man eens dat rekening moet worden gehouden met de reden voor de moord. „Vader was de personificatie van het kwaad. Het oude gezegde 'van de doden niets dan goeds' is in dit geval niet van toepassing", aldus Renckens. „Maar de verdachte had kunnen en moe ten beseffen dat er andere oplossingen waren." De advocaat vond dat drie jaar cel voor zijn cliënt vol doende zou zijn. boete krijgen wanneer een werknemer in de WAO belandt, te schrappen. WD en CDA vroegen gisteren al direct om de malus sneller af te schaffen, maar staatssecretaris Linscho ten van sociale zaken zei daar toe technisch geen mogelijk heid te zien. Hij wees er daar naast op dat ondanks zijn uit spraak de rechter de regeling op zichzelf niet onderuit haalt. Over het hoofdbezwaar van de werkgevers tegen de malus doet de Raad geen duidelijke uit spraak. Zij hebben aangevoerd dat zij inzage moeten krijgen in het medische dossier van de WAO-keuringsarts om een ver weer te kunnen voeren. Daar voor is echter toestemming no dig van de afgekeurde werkne mer. Die mag dat weigeren op grond van schending van zijn privacy. En dan kan het gaan wringen tussen het recht van de werkgever op een eerlijk proces en het recht van de werknemer op privacy, beide opgenomen in het Europese mensen rechtenverdrag. Maar dat hóeft niet in alle ge vallen. De grote vraag is daarom welke gegevens in welk geval de Raad nodig acht om beide rech ten met elkaar te verenigen. De werkgeversverenigingen VNO en NCW concludeerden giste ren gisteren dat daarmee de uit voering van de wet wel èrg inge wikkeld wordt. De werkgevers wierpen gisteren ook direct een balletje op over het stoppen met de inning van de boetes, maar daar lijkt de wens de vader van de gedachte. De afgelopen twee jaar zijn on geveer 40.000 boetes opgelegd voor een bedrag van meer dan 400 miljoen gulden. De helft daarvan is inmiddels geïnd. Het schrappen van de nog uitstaan de vorderingen betekent bijna automatisch teruggave van de al geïnde 200 miljoen. Dat zou een fikse tegenvaller zijn voor de schatkist. Bovendien gaat het om terugga ve van gelden die op zichzelf voor het leeuwedeel terecht zijn geïnd. Dat de nog te innen 200 miljoen heel wat moeizamer zullen binnenkomen want waarom zou je als werkgever met deze uitspraken in de hand niet een poging wagen bij de rechter? lijkt echter buiten kijf te staan. Almanak van Elsevier maakt faam opnieuw waar Haarlem, Grote Houtstraat 130 Leiden, Haarlemmerstraat 119 amsterdam raymond peil en paul koopman Het jaarlijkse belastingexamen is in volle gang. Voor menigeen betekent dat uren ploeteren in het 'zweetkamertje', al dan niet met bijstand van de in omvang en aantal uitdijende belastingalmanakken en -dis kettes. Waarbij opvalt dat dankzij de talrijke folders van de fiscus de doorsnee belas tingbetaler er vrij gemakkelijk zelf uitkomt. Bovenaan de lijst van overbo dige uitgaven staat in dit ver band de Belastingtips vah Pieter Eenhoorn (18,95 gulden). Even eens weinig meer dan de infor matie van de belastingdienst zelf bieden Elseviers Belasting krant (9,95 gulden) en de Con sumentenbond Belastinggids (19,90 gulden). De uitgave van de Consumentenbond is in zeer begrijpelijk Nederlands ge schreven, maar daarmee heb je het wel gehad. Voor het echte werk de mensen met bijvoorbeeld inge wikkelde, buitengewone lasten of kleine ondernemers zijn inmiddels drie verschillende gidsen verkrijgbaar: Elseviers Belastingalmanak (27,50 gul den), Kluwer Belastinggids (24,50 gulden) en de NVB Belas- tingadviesgids (22,50 gulden) van de Nederlandse Vereniging van Belastingbetalers. De gids van Kluwer verdient een gele kaart. Wolters Kluwer had waarschijnlijk grote haast om als eerste met zijn gids in de kiosken te liggen. Dat is kenne lijk ten koste van de nauwkeu righeid gegaan. De aanschaf van een exemplaar bij de boek handel leidde tot de ontdekking dat daarin 48 pagina's, niet eens de meest onbelangrijke, ontbra ken. De tweede gids leed aan hetzelfde euvel, pas de derde bleek volledig te zijn. Bovendien is met de inhoud een en ander mis: de Kluwer- gids vermeldt twee verschillen de tabellen voor het huurwaar deforfait (de oude en de nieu we), de oudedagsvrijstelling zit er hier en daar een duizendje naast, de 'interingsvrijstelling' idem, de aftrekbare bedragen van de openbaar vervoer-tabel- len zijn oud (de nieuwe zijn slechts ten dele vermeld in de bijlage). Dat kan tot nare verras singen leiden voor de burger, zeker als de inspecteur de opge geven bedragen in het formulier niet corrigeert. Hij vlooit im mers niet alle aangiften door en is niet verplicht tot wijziging. Vooral bij het huurwaardeforfait kan dat veel schelen. Nieuwkomer is de NVB-gids, een vereniging die met steun van verzekeraar OHRA en de Vereniging Eigen Huis in korte tijd een imposant boekwerk heeft afgeleverd. De NVB gaat er prat op dat haar gids zo duide lijk in de verschillende thema's is onderverdeeld. Dat klopt ook wel, vooral het stuk over het ei- Piekeren, puzzelen en pennen in de hoop het nodige belastinggeld te rug te krijgen. foto anp gen huis is zeer duidelijk en vol ledig. Het boek van de vereniging is niet puur voor de belastingaan gifte bedoeld, maar ook voor de persoonlijke financiële planning het hele jaar door. Deze tweele dige doelstelling leidt ertoe dat de zaken door elkaar lopen: sommige onderwerpen, die voor de aangifte nodig zijn, zijn bij de planning (Elsevier doet daar overigens ook vrij veel aan) ondergebracht. Tips en atten tiepunten zijn in de NVB-gids heel overzichtelijk aangegeven. Niet erg duidelijk daarentegen is de gids over aftrek van koffie geld, terwijl de aftrekbare drem pel bij ziektekosten en het af trekken van giften moeilijk zijn te vinden. De Belastingalmanak van El sevier heeft een reputatie als standaardwerk hoog te houden. Hij oogt op het eerste gezicht nogal rommelig, maar blijkt bij nadere bestudering toch de meest complete en gebruikers vriendelijke. Het register is zeer volledig. Kort na de opkomst van de personal computer doken de eerste belastingdiskettes op. De belastingdienst heeft er geen moeite mee: aangiftes mogen ook keurig op een floppy dan wel per computerprint worden aangelverd. Volgend jaar kun nen belastingplichtigen zelfs hun aangifte per modem ver sturen. De drie beschikbare belas tingprogramma's voor de parti culier zijn echter nog steeds geen volwaardig alternatief voor de belastinggidsen, maar op zijn hoogst een prettige aanvul ling. De schijfjes van Elsevier (35 gulden), Kluwer (35 gulden) en de Consumentenbond (33,50 gulden) doen alle drie het sim pele rekenwerk en selecteren automatisch de rubrieken die moeten worden ingevuld, maar niet veel méér dan dat. Teneinde de diskettes enigszins te kunnen vergelijken hebben we gekeken naar de op starttijd, gebruikersvriendelijk heid en de geboden extra infor matie (belastingtips, aanwijzin gen, hulpschermen). Om met het eerste te beginnen: met alle drie de programma's is redelijk snel te werken. Kluwer heeft de naam het vriendelijkst in het gebruik te zijn, maar de calculator is niet echt eenvoudig te bedienen en onder het commando 'Alt+me- mo' blijkt niet een elektronisch kladblok maar een lijst met be lastingtips schuil te gaan. Wel heeft het programma een over zichtelijke menustructuur waar bij moeiteloos tussen de diverse rubrieken valt te 'switchen' en het kan onder windows worden gebruikt. Elsevier en de Consu mentenbond scoren op het punt 'gebruikersvriendelijkheid' iets minder goed. Wie een belastingdiskette koopt om nieuwe aftrekposten op te sporen, komt bedrogen uit. De schijfjes bieden niet veel meer informatie dan het boek werkje dat de belastingdienst zelf bij het (vereenvoudigde) E- formulier levert. Kluwer maakt zelfs een kardinale fout door de 'tip' te geven dat de aanschaf van de computer in drie jaar af trekbaar is. Geen woord over de 'aftrek-drempel' van 800 gulden per jaar. Elsevier maakt wel melding van deze drempel, maar vergeet weer te melden dat de computer na drie jaar nog een restwaarde van 10 pro cent heeft. Alleen de Consu mentenbond is hier volledig. Karige en soms onjuiste infor matie dus, alsof de fabrikanten hun cliëntèle willen dwingen behalve een diskette ook een dure belastinggids te kopen. Be wijs voor deze stelling is de zee van ongebruikte ruimte op de 3,5-inch programmadiskettes (minder dan de helft van de schijfruimte is beschreven). Als Elsevier, Kluwer en de Consu mentenbond zouden willen, was er voor een grijpstuiver méér best een programma te maken dat behalve simpel re kenwerk ook nog voldoende nuttige informatie biedt. Mis schien kan de Consumenten bond dit euvel eens aan de kaak stellen?

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5