Van muurbloempje tot bouwer Turken met stomheid geslagen door bende Verwennerij in gezondheidszorg definitief voorbij Farmaceutisch wonderkind op eigen benen Feiten &Meningen DONDERDAG 16 FEBRUAR11995 NIEUWSANALYSE Deze week was het weer eens raak in de eindeloze discussie over de kosten van de gezondheidszorg. Het kabinet wil in vier jaar totaal vier miljard gulden bezuinigen. Minister Borst (volksgezondheid) moet daardoor bijna een kwart van het totaal aan bezuinigingen in deze kabinetsperiode (achttien miljard) voor haar rekening ne men. Uitgangspunt daarbij is dat de zorg voor iedereen toegankelijk en betaalbaar moet zijn. En dat is een behoorlijke klus. Vooral de PvdA is zich gaan realiseren dat ze door ingrepen in de volksgezondheid op nieuw haar sociale gezicht dreigt te verlie zen. Met als resultaat een nieuwe afstraffing door de kiezer. Dat besef is tamelijk laat doorgedrongen, want de partij had zich al in het regeerakkoord neergelegd bij het for se bedrag aan bezuinigingen. En het zou wel bijzonder dom zijn om te denken dat er vier miljard gulden is te verdienen zonder ingrijpende maatregelen. PvdA-woordvoerder Rob Oudkerk heeft zich de laatste weken dan ook suf gepiekerd om alternatieven te vinden waarmee wel de vier miljard aan bezuinigingen kan worden bereikt, maar waardoor de laagst betaalden het minst worden geraakt. Hij bedacht on der meer de solidariteitspremie; iedereen betaalt een extra bedrag, dat hoger is naar mate het inkomen hoger is, om daarmee voor iedereen de zorg betaalbaar en toe gankelijk te houden. Het probleem met de gezondheidszorg is dat er een tijd is geweest dat alles kon. Voor elk wissewasje mocht men kosteloos naar de huisarts, werden er röntgenfoto's ge maakt van een verstuikte vinger en wisten directies van instellingen soms niet wat ze met hun geld moesten doen. Maar deze verwennerij is voorbij. Dat is even slikken, maar geen ramp. Het kabinet vindt terecht dat patiënten vaak onnodig naar een arts gaan, dat huisartsen en specialisten te veel (dure) medicijnen voorschrijven, dat er veel onnodig onderzoek wordt verricht en dat veel hulp niet per se noodzakelijk is. Elke coalitie kijkt weer anders aan tegen volksgezondheid, maar in essentie gaat het al jaren over dezelfde vraag: wat moet de overheid betalen en wat moet de burger be talen? Het antwoord wordt niet alleen be paald door politieke voorkeur, maar zeker ook door de tijdgeest. Er is niet voor niets een grote overeenkomst in de discussie over de verzorgingsstaat en die over de kos ten van de gezondheidszorg. Wat we vroe ger met z'n allen uitstekend vonden, vinden we nu toch minder geslaagd. De WD gaat hierin het verst. De liberalen zien wel iets in een soort ministelsel waarin het ziekenfondspakket flink wordt uitge dund zodat alleen zaken overblijven die werkelijk noodzakelijk zijn. Tegen al het an dere moet men zich maar aanvullend ver zekeren. De PvdA wil minder ver gaan, uit angst dat er een tweedeling in de maat schappij ontstaat tussen mensen die de zorg nog wel kunnen betalen en een groep die dat niet of nauwelijks kan. D66 zit een beetje tussen die twee opvattingen in, maar neigt toch meer naar de PvdA dan naar de WD. Dat verklaart ook dat D66-minister Borst en PvdA-woordvoerder Oudkerk de afgelopen weken opmerkelijk veel met el kaar aan tafel hebben gezeten. DEN HAAG DICK HOFLAND r Vrouwen vanaf achttien jaar moeten 33 jaar na de pf Nederlandse introductie zelf gaan betalen voor de pr^ anti-conceptiepil. De geboorteregeling in Nederlar#^ is een groot succes en de kinderziekten van de pil llel zijn vrijwel bedwongen. Minister Borst (volksgezon|er heid) meent daarom dat het meest gebruikte medi-P0' cijn van Nederland niet langer de beschermende pn' vleugels van het ziekenfonds nodig heeft. Het is de Amerikaanse biochemicus G. Pincus, die t »j geschiedenis inging als 'de vader van de pil'. De Am sterdamse vrouwenarts L. Swaab was erbij toen Pin ih cus in 1956 op een congres de veelbelovende result, de ten bekend maakte van zijn onderzoek. Swaab en s. zijn medestanders bij de NVSH waren direct enthoi nl siast. „Wij vonden dat ieder kind een gewenst kind rz< moest zijn." el Hoewel de berichten over de nieuwe vinding slecht! ai mondjesmaat overwaaiden naar Nederland, stonde begin jaren zestig veel vrouwen al te trappelen van ongeduld het voorbehoedmiddel te gebruiken. Toei I de geneesmiddelenfabrikant Organon in 1962 een paar honderd proefpersonen nodig had om de eerst - Nederlandse pil Lyndiol-5 uit te testen, waren dui- r zenden vrouwen zeer geïnteresseerd. De pil bleek wel allerlei nare bijwerkingen te hebbei r „Daar schrokken wij wel van", herinnert Swaab zich Gewichtstoename, trombose, kanker en een grotere' t kans op hart- en vaatziekten vormden in de jaren ze ventig zelfs even een serieuze bedreiging. Een ge- ruchtmakend rapport deed het pilgebruik in 1977 fors dalen. De 'pilpaniekgolf noemt onderzoekster J. Rademakers van het Nisso (Nederlands Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek) die periode, p Een paar maanden later werd een aanzienlijke toe name in het aantal abortussen geregistreerd. II! Op dit moment gebruikt 40,6 procent van de vrou- Ie wen in de vruchtbare leeftijd de pil. Het gaat om 1,5 ai miljoen vrouwen, waarmee Nederland een wereldre d cord heeft gevestigd. Volgens de Rutgers Stichting ai heeft Nederland dank zij het leger trouwe pilgebruikh sters ook de laagste aantallen abortussen en onge- 01' wenste zwangerschappen ter wereld. |a De pil dankt zijn populariteit aan zijn zeer grote be-P trouwbaarheid. „Maar er is eigenlijk geen vergelijk baar alternatief', tekent Rademakers daarbij aan. r Hoewel er al heel lang wordt gedacht over een manf4 nenpil, blijft de positie van de vrouwenpil voorlopigL onbedreigd. T Onderzoekers zijn blijven knutselen aan de pil, die L inmiddels tot de meest bestudeerde geneesmiddele| ter wereld behoort. De zware hormoonmengsels vaiL vroeger zijn vervangen door uitgekiende lichte pre- paraten, die nauwelijks nog negatieve bijwerkingen L hebben. Het verhaal dat slikkende vrouwen een gro tere kans hebben op onvruchtbaarheid, is bij voor beeld verwezen naar het land der fabelen. „Er wor- >1 den nog wel waarschuwingen gegeven aan rokende vrouwen, die ouder zijn dan 35 jaar", vertelt Rade- makers. „Maar daarbij kun je je afvragen of dat risic 'j nou geldt voor de pil of de Sigaret." Het kleine drageetje heeft als aanjager van de seksuri le revolutie een enorme invloed gehad op de samen 8 leving. In plaats van 'noodlot' of 'zegen' werd de ge-1 boorte van kinderen voortaan een bewuste keuze. D1 gevolgen zijn enorm: veel meer seksuele vrijheid, ge wenste kinderen en kleinere gezinnen. r De grote betekenis voor de vrouwenemancipatie wa een belangrijke reden om de pil in 1972 in het zie- j kenfonds te stoppen. Niets, en zeker geen financiële r drempels, mochten vrouwen in deze keuzevrijheid c beperken. Nu gelooft bijna niemand meer dat er kin deren ter wereld komen, omdat hun moeder het c maandelijkse bedrag van tien gulden niet kan op- ti brengen. t In feministische kringen is de pil echter niet altijd be jubeld. Veel feministen vonden het maar niks dat ge zonde vrouwen werden gedwongen tot de verplicht! inname van chemische middelen. Bovendien legde t de pil de verantwoordelijkheid voor geboortenbeper king volledig bij de vrouw, want die moet iedere dag de doordrukstrip ter hand nemen. Het AIDS-tijdperk heeft ook die laatste discussie weer wat achterhaald. AlDS-voorlichters adviseren vrijende stellen zowel de pil tegen zwangerschap als het condoom tegen HIV-besmetting te gebruiken. Mannen en vrouwen hebben daarbij dus allebei een rol. De Duitse fabrikant Schering, de Amerikaanse pro ducent Wyetli en ook het Nederlandse Organon kun nen dus trots zijn op het farmaceutische wonder kind. Van de achttien- en negentienjarige meisjes is 66 procent een dagelijkse gebruikster. De fabrikantei wrijven zich in hun handen over dit succes. Er is nauwelijks een produkt te bedenken met een nóg hogere merkentrouw. DEN HAAG SIGRID VAN IERSEL Gevallen CDA-leider Brinkman houdt politiek even voor gezien De beproeving is voorbij. Elco Brinkman hoeft niet langer te veinzen dat hij tevreden is met het bestaan als eenvoudig CDA-kamerlid. De oud-fractievoorzitter is geen man van emoties. Maar dat hij zich niet meer op zijn plaats voelde in de Haagse wandelgangen, is de afgelopen maanden nie mand ontgaan. Van zijn troon gestoten, verkoos hij de stilte. Hij was zelden te zien in het gezel schap van anderen. En nog minder vaak te horen. De rol van muurbloempje paste hem niet. Maar hij had ervoor gekozen. „Ik heb me bewust op de achtergrond gesteld. Ik heb gezegd dat ik als symbool zou terugtreden. Ik wil niet als een permanente schaduw voor de voeten lopen van de nieuwe lei ding", zei hij gisteren. Dat hij weg wilde, was al enige tijd een publiek geheim. Als de leden van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB), de gezamenlijke bouw-werkgevers, hun ja-woord geven, is het op 1 april zo ver. Het voorzitterschap in de bouwsector vindt Brinkman niet vere nigbaar met het werk in het parlement. En dus neemt een markant man afscheid van de Tweede Kamer. Maar niet van de poli tiek. Dat de ex-fractievoorzitter van het CDA via dit omweggetje later weer terug keert in Den Haag sluit niemand uit. De prominente CDA'er Piet Steenkamp zin speelde er onlangs al op. Brinkman zelf is beschikbaar. „Mocht er op termijn opnieuw belangstelling voor me zijn, dan zal ik daar niet aan voorbijgaan." Typisch Brinkman, zo'n uitspraak. Terug houdend, koel, onaangedaan. De 'aardige, open, geïnteresseerde en humorvolle man' die hij privé schijnt te zijn, is ver weggestopt achter het masker dat hij voor de camera's draagt. Hij koos ooit voor de politiek omdat hij 'oprecht geïnteresseerd' is in mensen. Jezelf blijven is moeilijk in Den Haag, heeft Brinkman echter wel eens verzucht. Het ging hem niet goed af, ook al probeerde zijn campagneteam alles om hem als 'familie mens' te presenteren. De voormalige kroonprins van het CDA heeft moeilijke tijden achter de rug. In de vorige kabinetsperiode waren er botsingen met premier annex partijleider Lubbers. Als fractievoorzitter kon hij geen vuist maken tegen het CDA/PvdA-kabinet. Hij moest bakzeil halen in de WAO-kwestie en onder schatte de gevolgen van het harde AOW- standpunt van zijn partij. De verkie zingstournee werd er nog moeilijker op toen hij de affaire van 'oom Arie' (eigenaar van een bij fraude betrokken bedrijf waar Brinkman commissaris van was) over zich heen kreeg. Het mondde uit in een dave rende verlaezingsnederlaag. De onderhan delingen over een nieuw kabinet waarbij hij een centrum-links kabinet uitsloot le verde hem een openlijke reprimande op van waarnemend CDA-partijvoorzitter Ti neke Lodders. Terugblikken op de 'gebeurtenissen vorig jaar' zo noemt de CDA'er zijn politieke val consequent wil Brinkman niet. Hij heeft geen behoefte om met terugwerkende kracht geschiedenis te schrijven. 'Zijn' poli tieke levensverhaal zal niet in boekvorm verschijnen. Zelfs echtgenote Janneke heeft nimmer een blik mogen werpen in zijn dag boek. Maar dat hij er onder heeft geleden, wil Brinkman niet verhullen. De weken na zijn aftreden als fractievoorzit ter op 16 augustus waren 'moeilijk'. En al hoewel hij de naam van premier Lubbers niet noemde, is duidelijk dat diens opstel ling Brinkman heeft gegriefd. Lubbers noemde Kok vorig jaar in de aanloop naar de kamerverkiezingen 'een goede premier' en zei openlijk zijn stem te zullen geven aan de nummer drie op de lijst Ernst Hirsch Ballin. „De kritiek die tijdens de wedstrijd aan de zijlijn werd geuit, had beter in de kleedkamer kunnen plaatsvinden", zei Brinkman gisteren. En zo is de veelbelovende topambtenaar en krachtdadige minister van WVC nooit uitge- Terugblikken op vorig jaar wil Brinkman niet. Zijn dagboeken blijven gesloten. groeid tot de raspoliticus die het CDA nodig had. Een goed bestuurder, zegt men over hem, maar het charisma ontbreekt. Boven dien leek hij af en toe in een andere, heel beschutte wereld te leven. „Ik heb als stu dent nooit pakken of een stereotoren ge kocht en nooit veel gereisd. Dat doe ik nog niet. Ik vind het thuis gezellig. Gezelligheid kost niet veel", zei hij eens in een interview. Weinigen hielden er rekening mee dat Brinkmans toekomst in de bouwsector zou liggen, ook al wilde hij vroeger altijd archi tect worden. „Het past bij mijn karakter", zei hij gisteren. „Het gaat niet om breken. Het is realistisch, degelijk, stabiel." Geen bevlogen woorden, maar praktisch. 'Niet breken, maar bouwen', is zijn nieuwe cre do. Afkomstig uit een familie waar 'het bestu ren me met de paplepel is ingegoten', kiest hij nu opnieuw voor dit eerbiedwaardige vak. Niet dat Brinkman de politiek een glib berige arena vindt, waar hij zich niet thuis voelt. Maar 'als de politiek iets rechüijniger was, dan was ik nog gelukkiger'. In een interview heeft Brinkman ooit eens gezegd dat echte onbaatzuchtige vrienden heel schaars zijn in de politiek. „Er zijn heel veel mensen in je geïnteresseerd, maar voortdurend vraag ik me af: hebben ze nu belangstelling voor de functionaris of voor de mens Elco Brinkman?." Dat hoeft hij zich straks niet meer af te vragen. DEN HAAG ANS BOUWMANS WIM STEVENHAGEN Moorden in Limburg houden gemoederen bezig Vorige week maakte het recherchebijstands team Limburg-Noord bekend dat de groep van vijftien Limburgers, die al eerder waren aange houden voor acht moorden, vermoedelijk nog meer levensdelicten op hun kerfstok hebben. De groep bestaat uit autochtone en allochtone Nederlanders, variërend van 14 tot 56 jaar. Ze zouden een bejaard Venloos echtpaar hebben omgebracht, een man uit Reuver, twee Turkse mannen en drie vermoedelijk illegale Turken. De Turkse gemeenschap in Venlo is met stom heid geslagen. Op straat, in het koffiehuis en in het Turks Centrum is de 'Bende van Venlo' al dagenlang het gesprek van de dag. Geen wonder. Politie en Justitie hebben heel wat commotie veroorzaakt bij de ongeveer drie duizend in Venlo wonende Turken. De mede deling eind vorige week van de politie is keihard aangekomen. „Natuurlijk zit de schrik er in", zegt Jos Huijts, al bijna drie jaar de sosyal danismcin (raads man) van het Turks Centrum. „Enerzijds omdat bij die bende enkele Turkse jongeren zijn be trokken. Anderzijds omdat, althans volgens de politie, nog meer illegale Turken zijn vermoord dan de drie die al bekend waren." Van paniek binnen de Turkse gemeenschap is echter geen sprake. „Zeker aan de buitenkant merk je weinig van onrust of angst", stelt Huijts. „Dat heeft ongetwijfeld te maken met hun cul tuur. De aard van die mensen is nu eenmaal dat ze niet met hun problemen of zorgen te koop lopen. Die lossen ze liever intern op. Wèl merk ik dat ze echt met stomheid zijn geslagen." Huijts kent drie opgepakte Turkse jongens en hun familie. Met verwanten heeft hij inmiddels uitgebreid gesproken. „Die mensen geloven ab soluut niet dat de kinderen schuldig zijn aan die moorden. Steeds opnieuw hoor ik dezelfde ver halen. Allemaal in de trant van 'mijn kind is geen lieverdje, maar zoiets is onmogelijk'. Zij geloven er dan ook heilig in dat binnenkort uit het onderzoek van de politie blijkt dat hun kin deren ten onrechte zijn verdacht van de moor den." Zelf is Huijts niet helemaal overtuigd van de onschuld van de Turkse verdachten. „Ik moet me voorzichtig uitdrukken, want ik kan hele maal niet beoordelen of wat de politie allemaal beweert waar is. Ik hoop natuurlijk dat straks blijkt dat de politie er helemaal naast zit. Maar eerlijk gezegd hou ik er rekening mee dat het wel klopt. Ik wil het in elk geval niet helemaal uitsluiten. Niet alleen omdat ik me niet kan voorstellen dat de politie zo maar wat roept, maar ook omdat ik die jongens ken. Ik had zelf al de indruk dat ze soms een beetje te ver gin gen, alhoewel ook ik natuurlijk niet wist dat ze misschien zelfs wel veel te ver zijn gegaan." De verstandhouding tussen de Turkse en Ne derlandse gemeenschap heeft merkbaar te lij den onder de ontwikkelingen rond de 'Bende van Venlo'. Huijts: „Niet iedereen is blij met de Turken die hier wonen en leven. Er zijn nogal wat onlustgevoelens. Meestal blijven die ver borgen, maar die komen nu een beetje naar bo ven. De integratie van de Turken verloopt lang niet overal vlekkeloos. Vooral de eerste genera tie loopt er een beetje verloren bij. Dat komt ook omdat van die groep de meesten nog steeds geen Nederlands spreken." Politie en Justitie houden inmiddels de kaken stevig op elkaar. Van die kant wordt 'in het be lang van het onderzoek' geen enkele medede ling meer gedaan over eventuele ontwikkelin gen in de moordzaken die worden toegeschre ven aan de 'Bende van Venlo'. Zelfs de advoca ten van de verdachten tasten volledig in het duister over de stand van zaken bij het onder zoek. „Vorige week heb ik me al vreselijk boos ge maakt op Justitie omdat ik uit de krant moest vernemen dat de groep zich aan meer dan de tot nu toe bekende acht moorden danwel dood slagen zou hebben schuldig gemaakt", briest mr. A. Lina, advocaat van een van de Turkse verdachten. „Feitelijk is de situatie nog niet ver anderd. Wij advocaten weten niets, maar dan ook helemaal niets. Justitie weigert ons stukken te overleggen waaruit blijkt waarvan onze cliën ten nu precies worden verdacht." Lina heeft eerder deze week gisteren een be zwaarschrift ingediend bij de rechtbank. Daarin beklaagt hij zich erover dat Justitie een goede verdediging van de verdachten onmogelijk maakt. „Vermoedelijk morgen wordt dat be handeld in de raadkamer. Vooralsnog heb ik er echter weinig hoop op dat we de stukken in handen krijgen." De advocaat rekent erop dat de zaak voorlopig niet voor de rechter komt. Weliswaar staat voor 24 februari een zitting op de rol, maar Lina ver wacht dat Justitie een verzoek tot aanhouding zal doen omdat de zaak nog niet is afgerond en verder onderzoek derhalve noodzakelijk is. „Een dergelijk verzoek kan ik op geen enkele manier beoordelen. Simpelweg omdat ik geen stukken heb. Als de rechtbank het verzoek van het openbaar ministerie honoreert, betekent dat wel dat de hechtenis van de verdachten wordt verlengd. Zonder dat bij hun advocaten nu precies bekend is waarvan ze worden ver dacht en op grond v VENLO ROB HARTOG/ANP

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2