Roda JC brengt Ajax in verlegenheid 'Dit is het ergste schorem dat ik ooit heb gezien' 'KNVB ondermijnt het Nederlands voetbal' Sport Graf helemaal terug DONDERDAG 16 FEBRUARI 1995 chef willem spierdijk. 071-356464. plv -chef rob onderwater. 071-356463 parus anp/dpa Steffi Graf is terug op de tennisbaan. Na 88 dagen maakte ze gisteren in het sportpaleis Bercy in Parijs haar rentree. Ze leek nooit weggeweest. In vijftig minuten gunde ze de Russin Mak- arova drie games, 6-2 6-1 Graf speelde op 17 november haar laatste wedstrijd. Ze ver loor in de tweede ronde van de Masters van Mary Pierce, de winnaar van de Australian Open. De dag ervoor had ze Brenda Schultz in de eerste ronde verslagen. Voor de Masters hield ze twee maanden noodgedwongen rust. In de verloren finale van de US Open, half september tegen Sanchez-Vicario, stond ze krom van de rugpijn. Sinds die tijd werd Graf (25) achtervolgd door blessures. Vooral die aan haar rug vergde een lange revalidatie. Door haar absentie verloor ze haar positie aan de wereldtop aan Sanchez- Vicario. Graf kan de leiding heroveren indien ze deze week Pa rijs wint. Ook Pierce is daar van de partij. Over haar spel tegen Makarova was ze tevreden. ,,Ik heb geen pijn gevoeld", zei ze. „Dat was het belangrijkste. Naar de ze dag heb ik lang toegewerkt." Ze vond wel dat ze nog veel partijen moet spelen om haar oude niveau te bereiken. In de tweede ronde staat ze tegenover Martina Hingis, de 14- jarige belofte uit Zwitserland. In Memphis werd Jacco Eltingh bij zijn eerste optreden uit geschakeld. De als vierde geplaatste nummer twintig van de wereld verloor in drie sets, 6-7 6-4 2-6, van de Duitser Lars Rehmann. Haarhuis, elfde geplaatst, won in de tweede ronde met 6-4, 6-4 van de Duitser Göllner. Brenda Schultz bereikte in Oklahoma de kwartfinales. De nummer een van de plaatsingslijst versloeg in de tweede ronde Nicole Arendt in twee sets, 6-4 7-6. In de openingsronde liet ze de Oostenrijkse Reinstadler kansloos, 6-3 6-4. Drie debutanten in zaalvoetbalselectie zeist Bondscoach Ron Groenewoud heeft drie debutanten op geroepen voor zijn zaalvoetbalselectie, die zich met twee oefen duels tegen Hongarije voorbereidt op de VVK-kwalificatiereeks. Het gaat om Pascal Langenhuijsen van Bunga Melati (koploper in de eredivisie), Meudi van de Tempel (Fortuna Bilsen, België) en René Marechal (ZVW/BLG Sport).De selectie van Groene woud oefent vrijdag- en zaterdagavond in respectievelijk Cuijk en Wychen tegen de Hongaren. In oktober moet Oranje met Slo wakije. Kroatië, Tsjechië. Azerbeidzjan en Polen uitmaken welke twee landen naar het WK mogen afreizen. Dat vindt in 1996 in Spanje plaats. De selectie luidt: Gruenholz, Ludwig, Langenhuijsen, Wentzel (Bunga Melati), Leatemia, Hoekema (Schoenenreus), Lettinck ('t Stoepje), Fermont (Meyers), Marechal (ZVW), Kok, (Hoornsche Veerhuys), Biloro (ZVK Genk), Van de Tempel (Fortuna Bilsen). Gata Kamski naar finale WK sanghi nagar De Amerikaan Gata Kamski heeft zich gekwalifi ceerd voor de finale van het FIDE-kandidatentoernooi om de wereldtitel schaken. De 20-jarige Kamski kwam door remise in de zevende partij tegen de Rus Valeri Salov op 5,5 punten. Het duel nam 24 zetten in beslag. Het halve punt was voor Kamski voldoende om onbereikbaar te worden voor zijn tien jaar oudere tegenstander. Braziliaantjes vroeger naar huis rotterdam De drie Braziliaanse voetballertjes die op uitnodi ging van Feyenoord in Rotterdam te gast zijn, gaan zaterdag al naar huis. Oorspronkelijk zouden zij tot eind maart blijven. Vol gens Feyenoord-manager Blankemeijer moet het bezoek van de jongens als een vakantie van twee weken worden beschouwd en vooral niet als meer dan dat. Wat de reden is voor het vervroeg de vertrek is onbekend. Wel kreeg Feyenoord veel kritiek te ver duren. Begeleider Piet de Visser werd zelfs beschuldigd van ko loniaal gedrag. FC Den Haag raakt aansluiting kwijt sittard FC Den Haag is de aansluiting met de kop van de rang lijst in de eerste divisie kwijtgeraakt. De Hagenaars verloren in de Sittardse Baandert met 3-0 van een veel sterker Fortuna Sit tard. De Limburgse koploper behield zijn voorsprong van vier punten - met een duel minder - op Heracles. De Almeloërs won nen de uitwedstrijd tegen AZ met 2-1. Posthuma en Van der Meulen niet woerden Jan Posthuma en Olof van der Meulen zijn de namen A die ontbreken op het lijstje van achttien dat bondscoach Joop Alberda gisteren moest opgeven voor de World Volleybal League (WVL). Terug van weggeweest is daarentegen Jeroen Bijl, in het dagelijks leven manager van FC Zwolle. Posthuma, die vorig jaar 11 werd teruggehaald en opnieuw uitgroeide tot de beste blokkeer- 0 der ter wereld, beraadt zich op zijn maatschappelijke loopbaan na het volleybal. Pinchhitter bij uitstek Van der Meulen, die moeilijke tijden doormaakt bij Napoli in, de Italiaanse tweede di- visie, acht het noodzakelijke programma fysiek te zwaar en heeft voorlopig bedankt voor de eer. Intern onderzoek bij FC Utrecht breda FC Utrecht gaat een intern onderzoek houden naar het uitlekken van het ontslag van trainer Leo van Veen. Dit heeft voorzitter Cies Bouwens woensdagavond na NAC - FC Utrecht A (4-0) in Breda gezegd. „Het besluit dat wij na dit seizoen niet verder gaan met Van Veen is dinsdag in zeer kleine kring bij on- <f ze club genomen", zei Bouwens, „we spraken af het pas donder- J( dag wereldkundig te maken. Toch lekte het eerder uit. Dat is in- 7i tolerabel. Ik wil absoluut weten wie dat geweest is." Bert Jacobs kan kiezen 5 waalwuk Bert Jacobs is een gelukkig mens. De trainer van RKC verkeert in de positie dat hij kan kiezen uit een aantal clubs. De r Zandvoorter beslist voor het einde van de maand waar zijn toe- s komst ligt. De aanbieding van NAC heeft hij inmiddels naast zich neergelegd. Jacobs wacht vooralsnog rustig af. Te meer, omdat hij deze week op de hoogte werd gesteld van de belangstelling van een Spaan- c se club. „Ik kan niet zeggen om welke club het gaat, maar ik heb nooit onder stoelen of banken gestoken dat werken in Spanje me in het verleden uitstekend is bevallen." Jacobs stond twee jaar geleden een seizoen onder contract bij Sporting Gijon. Interland tussen Ierland en Engeland gestaakt na rellen De KNVB is bezig het Nederlandse voetbal te ondermijnen. Die spijker harde uitleg gaf aanvoerder Danny Blind gisteravond aan de opmerkelijke boycot-actie van de Ajacieden. Geen enkele Amsterdammer speelt komende woensdag met Oranje tegen Portugal. De voetbalbond, zeggen de interna tionals, vindt een vriendschappelijke interland belangrijker dan de Europa Cup-belangen van Ajax en Feyenoord. Afgelopen maandag besloten de inter nationals van de Amsterdamse club massaal zich niet beschikbaar te stellen voor Oranje. De voetballers van Ajax vinden dat de KNVB 'al te slordig' omspringt met de belangen van de club. De bond had 22 februari voor de kwartfinales van de KNVB-beker gereserveerd. Uit pure nood - Oranje moet contractueel nog een fors aantal wedstrijden spelen - verzon het bestuur later een interland tegen Portugal. De beker - Ajax-Feye- noord - werd verplaatst, naar 8 maart. Precies tussen de twee Europacup-ron des in. „De KNVB heeft die interland er zo maar tussen gefrommeld", zei aan voerder Danny Blind. Diverse protes ten hielpen niet. Blind: „We hebben di verse alternatieven aangedragen. Er werd gewoon niet op gereageerd. Ster ker, de bekerronde werd er gewoon in- gepropt." Dat is niet in het belang van Ajax, zeggen de spelers. En niet van het Ne derlandse voetbal, vindt Blind. „Als je het verlies van die derde UEFA cup plaats zo erg vindt, moet je niet zo met de belangen van de clubs omsprin gen." De aanvoerder van Ajax èn Oran je scherpte de kritiek nog verder aan. „Het is een ondermijning van het Ne derlandse voetbal als je een vriend schappelijke interland laat prevaleren boven de Europese belangen van de clubs." Want ook Feyenoord, bena drukte Blind, was verre van gelukkig met de achtste maart. De KIWB had ook slordig en onna denkend omgesprongen met de belan gen van spits Patrick Kluivert, vonden de internationals. De jonge Ajacied werd tegen de zin van Ajax geselec teerd voor het WK-junioren in Nigeria. Een toernooi dat later (tijdelijk?) van de kalender werd geschrapt. Maar, gaf Blind toe, dat was slechts een bijko mende reden. Blind meldde het nieuws zelf aan bondscoach Guus Hiddink. „Dat was geen prettige opdracht, want Hiddink staat pas voor zijn tweede wedstrijd. De bondscoach reageerde 'rustig, zoals we hem kennen'/ „Maar ook hem is het rommelige competitieverloop een doorn in het oog." De KNVB moet een hoge prijs beta len voor het 'wurgcontract' dat het met marketingbureau UFA sloot. Tegen over de 22 miljoen gulden moet Oranje tot juli 1996 21 wedstrijden voor de ca mera's van RTL spelen. Als de bond in gebreke blijft, kost dat ruim e'e'n mil joen gulden per 'overtreding'. Oranje moet veel meer duels spelen dan er kwalificatieduels zijn. Daarom werden er de gekste data en aanleidingen wer den gevonden. Een watersnood wed strijd tegen Frankrijk ver na het 'jubile um' werd nog gepikt. De tweede po ging om aan de verplichtingen te vol doen, strandde. Op de houding van de Ajacieden, die de bond de inhaligheid en overmoed onder de neus wreef. Uniek is de actie niet. De Ajacieden deden het al eerder. Aan het einde van het jaar 1968 weigerden de Amster dammers uit te komen in de vriend schappelijke interland tegen Rusland. De reden toen was een protest tegen een schorsing van vier wedstrijden voor Piet Keizer. Het bestuur van Ajax steunt de actie van de spelers. „Het is een beslissing van de groep, maar wij staan er zeker achter. We hebben er alle begrip voor. Er is geen contact geweest met Feye noord. We wachten de reactie uit Rot terdam af. Ik denk dat Staatsen (voor zitter sectie betaald voetbal KNVB) vandaag ook wel zal reageren." Zestien maanden voor het Eu ropees kampioenschap voetbal in Engeland hebben Britse hooligans de organisatoren in een moeilijk parket gebracht. Gisteravond zag de Nederland se scheidsrechter Dick Jol zich gedwongen de vriendschappe lijke wedstrijd Ierland - Enge land te staken. Engelse fans spuwden naar Ierse supporters die lager op de tribunes zaten, braken meer dan honderd I stoeltjes af en wierpen die naar j beneden. Bovendien bekogel- 1 den zij de Ieren met stenen en 1 op speren lijkende stukken I hout. Ook de politie en op het 1 veld gekomen officials waren 1 niet veilig voor allerhande pro- I jectielen. I De rellen, die herinneringen opriepen aan het geweld dat zich vijftien jaar geleden in En- I gelse stadions afspeelde, braken uit nadat Ierland in de 22e mi nuut door David Kelly de lei ding had genomen. Bij de rellen werden tussen de zestig en ze ventig toeschouwers, Ieren en Engelsen, merendeels aan het hoofd gewond en werden twin tig arrestaties verricht. De spe lers bleven ongedeerd. Ook een oproep van de Engelse aanvoer der David Platt kon de relschop pers niet tol kalmte brengen. De wedstrijd in het stadion aan Lansdowne Road werd bij gewoond door 46.000 toeschou wers, onder wie de Ierse presi dent Mary Robinson. Het was de eerste wedstrijd sinds lange tijd die het Engelse elftal in het buitenland speelde. Dat was ook de reden dat ruim 3000 En gelse fans waren meegereisd, die reeds ver voor aanvang van I de wedstrijd luidruchtig .van L Het was gisteravond even oorlog in het Lansdown Road Stadion in Dublin. Engelse hooligans maakten het de elftallen van Ierland en Engeland on mogelijk hun vriendschappelijke interland normaal af te werken. foto anp hun aanwezigheid blijk gaven. Tijdens het spelen van het Ierse volkslied riepen de Engelsen voor de Ieren kwetsende leuzen. „Geen capitulatie voor de IRA", schreeuwden de merendeels beschonken Engelsen. De Ieren antwoordden met: Jullie zul len de Ieren nooit overwinnen." Bernard Allen, de Ierse minis ter van sport, wees er na het staken van de wedstrijd op dat iedereen had kunnen zien aan komen dat er problemen zou den kunnen ontstaan. „De FA zal ons enkele dingen moeten uitleggen." Terry Venables, de trainer van het Engelse elftal, zei: „Een schande. Mij schieten woorden te kort. De scheids rechter heeft een zeer juiste be slissing genomen. Ook Graham Kelly, de direc teur van de Engelse voetbal bond (FA) was verbijsterd. „Een paar onverantwoordelijken hebben het voetbalplezier voor 46.000 toeschouwers vergald. Het was een leuke wedstrijd tot dat die idiotep het verpestten. Mijn eerste reactie is pure ver bijstering. Ik kan niet begrijpen dat zij zelfs niet de vrouwen en kinderen en anderen rond hen ontzien. Ik kan het eenvoudig niet begrijpen." Hij voegde er aan toe: „Wij zijn zeer geschokt door wat vanavond is gebeurd. Wij zullen de zaak tot op de bo dem moeten onderzoeken. Op dit moment is het een zeer moeilijk zaak voor de autoritei ten. Ik kan er best begrip voor opbrengen dat trainers en managers niet willen dat een wedstrijd zo snel wordt afgebro ken. Er moest echter een beslis sing worden genomen. Ik heb daar geen moeite mee." Op een vraag of het gebeuren in Dublin consequenties zou hebben voor het komende EK in Engeland, zei Kelly: „Ik kan die vraag op dit moment echt niet beantwoorden, maar wij zullen cle situatie wel onder ogen moeten zien." Jack Charl ton, de trainer van het Ierse elf tal, die onverstoorbaar naar de kleedkamers liep, omstuwd door op het veld gestroomde toeschouwers, sprak van een catastrofe voor het Ierse voet bal. „Ik heb veel meegemaakt in de jaren dat ik in het voetbal zit maar nog nooit iets als dit. Het gebeurde allemaal in seconden. Het liep volledig uit de hand. Ik werd echt bang toen ik zag hoe Engelse toeschouwers dingen van de bovenste ring op Ierse toeschouwers wierpen die niet weg konden uit hun vak." Bertie Ahem, de leider van Fianna Fail, de grootste opposi tiepartij in Ierland, nam in een radio-interview geen blad voor de mond. „De Engelse fans zijn het ergste schorem dat ik ooit heb gezien. Het is een wonder dat niet veel meer mensen ge wond zijn geraakt. De vraag is hoe al die toegangskaarten voor de wedstrijden in handen zijn gekomen van elementen van het National Front." Alan Mullery, de voormalige aanvoerder van het Engelse elf tal, zei dat de Engelse bond zich moet terugtrekken als organisa tor van het EK van 1996. Hij ver klaarde voor de radio: „Als je er niet op kunt vertrouwen dat 2000 fans die hiernaar toe ko men zich gedragen, wat kan er dan niet gebeuren wanneer er 40.000 bij een wedstrijd voor het EK zitten?" In de avonduren trok een po litiemacht naar Dun Laoghaire waar de Engelse supporters in extra treinen arriveerden om de oversteek per boot naar Enge land te maken. Het was rustig in de haven toen de Engelse fans aan boord gingen van de veer boten. Milan deelt in stilte met Genua Treurnis en stilte domineerden het duel tussen Genoa en AC Milan (1-1); een wedstrijd met een zwarte rand. Want ruim twee weken geleden werd de partij gestaakt nadat tot de scheidsrechter en spelers was doorgedrongen dat een fan van Genoa buiten het stadion was doodgestoken. Een week later werd in Italië niet gevoetbald. Voor de wedstrijd lefiden de spelers varrGehoa bïfdeNoord tribune - waarachter Vincenzo Spagnola werd neergestoken - ter nagedachtenis bloemen. Kennelijk had een aantal sup porters nog niets van de drama tische gebeurtenis geleerd. Voor het duel werden tijdens lui fouilleren molotovcocktails en messen in beslag genomen. De ongeveer 20.000 toe schouwers zagen een gelijkop- gaande strijd. Skuravi bracht op slag van rust de thuisclub door het benutten van een strafschop op voorsprong. Zeven minuten voor tijd scoorde ex-Genoa-spe- ler Panucci de verdiende gelijk maker Twee keer PSV, drie maal Feyenoord en dat was dan weer een jaar Nederlands topvoetbal voor Ajax. Na Feyenoord (4-1) was de competitie ook al zo goed als bekeken. Een misvat ting. Want Roda JC stond gisteravond in De Meer let terlijk tussen Ajax en de snelle nieuwe landstitel in. amsterdam ype minkema gpd-verslaggever Als Van Gaal dan straks zijn schaal krijgt, verdienen de vrij buiters van Stevens de tweede plaats. Niet alleen door twee keer 1-1 tegen Ajax. Maar om dat Roda deed wat de erkende toppers PSV en Feyenoord niet konden: een wedstrijd op basis van gelijkwaardigheid tegen de landskampioen spelen. Ajax - Roda JC was de topper van dit seizoen. De Amsterdammers .werden er verlegen van. De Nederlandse voetballers kennen de Ajacieden nauwelijks van gezicht, alleen van rugnum mer. Dat was het beeld van de afgelopen anderhalf jaar en zo zou het nog jéren blijven: de rest van Nederland kansloos dravend achter de majestueus combinerende Ajacieden. De PSV'ers probeerden het twee keer. Ze werden twee maal ge- deklasseerd. Feyenoord deed een poging. De wonden zijn nèt dicht. Ook Roda JC kent de spe lers van Ajax nog steeds niet van gezicht. Maar nu duizelden de trotse Amsterdammers de rug nummers voor de ogen. Eigen lijk was het niet meer dan lo gisch dat alleen Roda JC Ajax nog wat mentale schade zou kunnen bezorgen. De Limbur gers staan immers kort bij de Amsterdammers, als tweede op de ranglijst. Tot voor gisteren was dat een verrassing, na de 1 - 1 niet meer. Ze dreigen de dienstdoende scheidsrechter met huid en haar op te vreten. Ze gaan altijd tot aan de grens en te vaak er zijn ploeggenoten Frank Rijkaard en John van den Brom kunnen niet bij de bal. Ook Roda's Marco van Hoog- foto anp Ajax-doelman Edwin van der Sar en dalem ziet het leer echter passeren. ver overheen, ze malen niet om een geel kaartje. Ze rennen van de bank voortdurend en vol misbaar het veld in. Ze schel den, zwaaien, tieren, proteste ren. Maar het is ze vergeven, de vrijbuiters van Roda JC. Want er is ook kwaliteit, genoeg kwali teit. Een positieve gedachte ook. En bezieling, héél veel bezieling. De toeschouwers vinden het prachtig, de collega-trainers spreken woorden van waarde ring. Alleen, klaagde Stevens weer, alleen de scheidsrechters begrijpen het niet. Na dertien seconden werden de 'vreemde' verhoudingen vastgelegd in een duel tussen Rijkaard en Graef. De Ajacied, terug van een schorsing, maai de pardoes over de bal heen, Graef struikelde vlak voor het doel. Rijkaard en Ajax zouden nooit meer dezelfde worden. Want de piraten van Huub Ste vens kenden de schatkaart van het Ajax-voetbal. De Amster dammers werden opgejaagd, over het hele veld. Roda speelde het spel ook nu weer vlijm scherp. Dat zijn de Ajacieden niet gewend. Ze raakten in de war. Net als het befaamde cir culatievoetbal. Ajax was, drie dagen na de demonstratie van Feyenoord. ineens kwetsbaar geworden. Louis van Gaal legde er he'e'l veel nadruk op in zijn jongste preek. „Dat", zei de technisch directeur, „dat is de verdienste van Roda. Niet de zwakte van Ajax." Want het was, net als in Kerkrade, weer een 'fan-ta's-ti-sche' wedstrijd geweest. Daar waren de trainers het meer dan roerend over eens. Roda kan inderdaad veel meer dan het spel van een (top- )ploeg ontregelen. Roda speelt net als Ajax. Man-tegen-man, aanvallend, gedurfd. Het ver schil in kwaliteit wordt wegge poetst door een overdosis aan inzet. Het snelle en scherpe aan- valsspel bracht het ongenaak bare Ajax zelfs in verlegenheid. Frank de Boer durfde het duel niet meer aan te gaan met Ba- bangida. De international had in de tweede helft de hulp, vooral de snelheid, nodig van Mare Overmars. Ook Rijkaard hield liever wat afstand tot de dekselse Graef. Op het midden veld kwamen de Ajacieden al helemaal niet aan de bal. De voorsprong van Roda JC was niet meer dan logisch. En was treffend voor het topduel. Ba- bangida liet De Boer achteloos achter, Reiziger en doelman Van der Sar liepen letterlijk te hoop en in die vertwijfeling was Maurice Graef de slimste (0-1). Ajax zocht. Naar de vorm van zondag, naar vrijstaande spe lers, naar de kleine gaatjes. Net als tegen Feyenoord was het centrum van de aanval statisch als standbeelden. Van den Brom en Kluivert werden 'opge vreten' doorVan Hoogdalem en Atteveld. Roda kreeg natuurlijk veel meer ruimte. Omdat de spitsen kleiner, sneller en han diger waren. „We mochten van geluk spreken dat het voor rust geen 2-0 werd", gaf Van Gaal toe. Maar Ajax mocht met 0-1 tot rust komen. Van Gaal had zijn plan klaar. Hij bracht Jari Litmanen, niet honderd procent fit, in voor Van den Brom. De Fin had de boodschap gegeven. Hij moest op deze avond tot de (pijn-)grens en misschien er wel over. Na vijf minuten lag Litma nen kermend in het gras. Een gestrekt been en wéér die enkel. Maar het was het waard, want de bal lag immers aan de voe ten van Peter van Vossen. En er was geen doelman of verdediger in de buurt. De pijn werd on draaglijk, toen Litmanen de bal naast het verlaten doel zag hup pelen. De actie was wel een te ken dat Ajax de zaken naar zijn hand wilde zetten. De Amster dammers domineerden in de tweede helft. Kregen kansen, scoorden ook via het 'uitschuif- been' van Patrick Kluivert. Maar het waren vooral de uitvallen van Roda die de Ajax-defensie deden kraken. Doelman Edwin van der Sar werd 'Man van de Wedstrijd'. En dat gebeurt in De Meer zelden. Een mooier com pliment had Ajax Roda JC niet kunnen maken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25