Reservevliegveld voor vol Schiphol Welke politicus durft Schipholkip met gouden eieren te slachten? Amfibisch transportschip wordt manusje-van-alles voor mariniers Randstad Alleen snelle ingreep kan paalwoningen nog redden J)ONDERDAG 16 FEBRUARI 1995 abinet houdt rekening met uitwijkmogelijkheid [et kabinet wil een 'strategische reserve capaciteit' op- ouwen voor het geval Schiphol niet verder kan of mag roeien. Die reservecapaciteit is een vliegveld, waar het ivertollige' vliegverkeer van Schiphol kan worden opge- ingen. Vooralsnog laat het kabinet open, welk vliegveld aanvullende capaciteit zou moeten bieden. PvdA-frac- y evoorzitter Wallage repte een week geleden over zo'n )ort opvangfunctie voor Lelystad. i n haag jan kuys iags redacteur it blijkt uit een reactie van 10 ilieuminister De Boer op de n tgelekte onderdelen van het ibinetsbesluit over de nationa- luchthaven. Volgens nu be- etl inde informatie kiest het kabi- l'e ;t onder strikte voorwaarden r lor de aanleg van een vijfde irallelle baan. Die voorwaar n zijn onder meer maximaal •.000 huizen in de 'lawaaiige' KE-geluidszone, een substi- tie van zo'n vijf miljoen pas- e. giers op de korte afstanden a de trein en het aanhouden n een voorlopige bovengrens n maximaal 40 miljoen passa ge ers per jaar. Ui Het handhaven van de voor waarden is echter een pro bleem. Nu al is bekend dat de regering geen sancties heeft, als Schiphol per jaar veel meer dan 40 miljoen passagiers ontvangt. In dat geval willen met name de PvdA-bewindslieden in het ka binet een 'uitwijkmogelijkheid'. Inmiddels is ook D66 het eens met de aanleg van een vijfde parallelle baan op Schiphol. De fractie wenste gisteren eerst in tern beraad, alvorens medede lingen naar buiten te doen. Gis teravond meldde fractievoorzit ter Wolffensperger de steun van de democraten voor het uitbrei- dingsbesluit onder de strikte voorwaarde, dat maximaal 10.000 huizen in de 35 KE-ge luidszone liggen. Daarmee hebben alle grote fracties zich geschaard achter de uitbreidingsplannen van Schiphol. Meningsverschillen bestaan nog over de ligging van de vijfde baan en de voorwaar den, waaronder Schiphol mag groeien. De voorwaarde van een maximaal aantal passagiers van 40 miljoen per jaar lijkt alleen steun te krijgen van de PvdA. CDA, WD en D66 lieten giste ren weten weinig vertrouwen te hebben in het hanteren van dit getal. Woordvoerder Paul Rosen- möller van GroenLinks toont zich aanzienlijk minder geluk kig met het kabinetsvoorne men. „Met dit besluit geeft het kabinet aan niet te hebben be grepen, wat een duurzame eco logische ontwikkeling is. De vijf de baan geeft Schiphol de capa citeit om eindeloos door te groeien. Dat het kabinet een soort bovengrens aangeeft bij 40 miljoen passagiers betekent niets. Zodra de economische druk hoog wordt, geef ik geen cent meer voor die beperking." De 'lawaaiige' 35 KE-geluidszone rond Schiphol in de nieuwe situatie. 16n i haag «jan kuys üags redacteur at wordt interessant, zo ergens ssen de jaren 2003 en 2010. een normale ontwikkeling de luchtvaartindustrie - dus inder al te veel neerstortende iegtuigen en een in elkaar ippende economie - ontvangt luchthaven Schiphol in deze riode zijn 40-miljoen-en-eer- passagier. Deze eerbied- dige reiziger is echter niet •lkom op Schiphol, 's Lands stuurders hebben in 1995 al dpaald dat Schiphol bij 40 mil- ;n passagiers vol is. De goede an of vrouw wordt vriendelijk rzocht zijn reis per trein of derszins te vervolgen. De bestuurders van dan en de stuurders van nu weten wel ter. Ook de 40-miljoen-en- rste, en -tweede, en -derde en Ie miljoenen passagiers daar- blijven op Schiphol welkom, elke verantwoordelijke be rg ïurder zal immers zijn kip, die gouden eieren legt, slachten? En een luchthaven, die in luttele tijd het aantal passagiers ver dubbelt tot meer dan 40 mil joen, is voorde werkgelegen heid en. voor de economische groei een kip met gouden eie ren. Wie daar het mes inzet, is van lotje getikt. Voorlopig wijzen alle voor spellingen over de ontwikkelin gen van het luchtvaartbedrijf in de richting van een onstuitbare groei. Naarmate de welvaart toeneemt, groeit ook de ver plaatsingsbehoefte van de mens. De andere kant van de wereld met al zijn mysterieuze verlokkelijkheden en economi sche perspectieven ligt slechts enkele uren vliegen weg. Steeds minder mensen onthouden zichzelf zo'n bijdetijds avontuur en ook voor ondernemingen wordt de wereld steeds kleiner. Die groei vertaalt zich vanzelf in meer vliegverkeer en dus meer overlast. Het is daarom niet meer dan vanzelfsprekend dat de verantwoordelijke be stuurders maatregelen nemen om die overlast binnen aan vaardbare perken te houden. Het deze week door het kabinet te nemen besluit over de uit breiding van Schiphol telt daar veel voorbeelden van, zoals on der meer het instellen van ge luidszones, veiligheidszones, een verscherpt toezicht op ge maakte afspraken, nieuwe, gun stiger vliegpatronen en - uiter aard - de aanleg van een vijfde baan, die aanzienlijk minder overlast oplevert dan het huidi ge banenstelsel. Het zijn deze maatregelen, die de grenzen van de Schipholgroei aangeven, omdat zij direct van invloed zijn op de milieu-omstandigheden rond de luchthaven. Dat geldt zeker niet voor de warrige bovengrens van 40 mil joen passagiers. Dit criterium lijkt een gril van de PvdA, die op deze wijze het groene deel van de achterban willen bewijzen paal en perk te zullen stellen aan de grote milieu-vervuiler Schiphol. Maar dat is eerder een schijnredenering dan een prak tische oplossing. Immers, het aantal passagiers is slechts in bescheiden mate van invloed op de door Schiphol veroor zaakte milieuhinder. En dankzij de technologische vooruitgang kunnen in de toekomst grotere en stillere vliegtuigen mogelijk aanzienlijk meer passagiers ver voeren met aanzienlijk minder milieuhinder. Maar het allerbe langrijkste: het criterium van 40 miljoen is boterzacht. Ergens tussen 2003 en 2010 praten politici over de toekomst van Schiphol, dat op dat mo ment jaarlijks bijna 40 miljoen Verkdruk voor huisarts in chterstandswijk veel te hoog n haag gpd uisartsen in achterstandswij- w n staan onder een te hoge irkdruk. Ze maken veel meer en dan huisartsen die een 2 aktijk hebben in een normale 2 jk. Een kwart van hun patiën- m n heeft psycho-sociale proble- en en ze worden regelmatig confronteerd met agressie en weid. Bovendien worden de lisartsen in de achterstands- ijken ronduit onderbetaald. Dat blijkt uit een onderzoek n het Bureau Research voor ileid dat in opdracht van de ndelijke Huisartsen Vereni- ïg (LHV) is uitgevoerd. Het ireau nam de huisartspraktij- n in de achterstandswijken n Amsterdam, Rotterdam en ;n Haag onder de loep. De patiënten in deze delen van de stad zijn ouder en zijn vaak van buitenlandse afkomst. Er is hier een overconcentratie van extra hulpbehoevende groepen zoals verslaafden, soci aal zwakkeren en ex-psychiatri sche patiënten. In Amsterdam komen daar nog de AIDS- en HlV-patiënten bij, Rotterdam en Den Haag kampen met extra veel vluchtelingen en asielzoe kers die naar de huisarts gaan. De gezondheidszorg in deze achterstandswijken staat op de tocht. „Het is dweilen met de kraan open", zo omschrijven de huisartsen hun werkzaamhe den. Door de veel te hoge werk druk hebben ze geen tijd voor onderling overleg en bijscho ling. Uit het onderzoek blijkt dat een kwart van de patiëntencon tacten voor de huisarts emotio neel belastend is. loordproces tegen Leidschendammer ;n haag Een 36-jarige Leidschendammer moet op 23 maart 'oor de Haagse rechtbank verschijnen. Hij wordt verdacht van le moord op de 9-jarige Felicita Oostdam, die vorig jaar op 24 lovember om het leven werd gebracht. De Haagse scholiere M werd dood aangetroffen op een volkstuinencomplex. De man, die in 1980 schuldig werd bevonden aan de moord op de 7-jari- ge Maitrie Koeldiep, moet woensdag 22 februari nogmaals voor de raadkamer verschijnen. Dan wordt beslist over de laatste ter- i mijn van dertig dagen. Tot dusverre beval de raadkamer steeds zijn gevangenhouding. De verdachte ontkent dat hij iets met de moord op Felicita Oostdam heeft te maken. d u Referendum Rotterdam onder druk 1Rotterdam De regioraad in het Rijnmondgebied is in meerder- heid tegen een referendum onder alle Rotterdammers over de an vorming van een stadsprovincie. Dat bleek gisteren in een verga dering van deze raad, de voorloper van het toekomstig provin ciebestuur. Een groep Rotterdamse burgers lanceerde eind vorig S jaar het idee om een referendum te houden over de regiovor- ning. De meningen hierover onder de gemeentebestuurders 'an de Maasstad zijn verdeeld. Door de afwijzing van de regio- aad komt het idee onder nog grotere druk te staan. Eerder al waarschuwde minister Dijkstal van binnenlandse zaken alle ge- neenten dat zij geen volksraadpleging kunnen houden over on- lerwerpen waar zij zelf geen eindbeslissing over kunnen nemen. Man schiet ex-vriendin dood IPetermeer Een man uit Zoetermeer heeft gisteravond zijn 28- iarige ex-vriendin doodgeschoten. Daarna sloeg hij op de vlucht, aldus de politie. De man drorig de woning van zijn vroegere ge liefde binnen door de voordeur te forceren. Daarna vuurde hij mkele schoten op de vrouw af. Ze werd in het hoofd getroffen en overleed ter plaatse. Haar nieuwe vriend raakte door de rond vliegende kogels in zijn zij gewond. Hij is in een ziekenhuis op genomen. De politie vermoedt dat de dader heeft gehandeld uit jaloezie. Een impressie van het amfibisch transportschip dat De Schelde voor de Koninklijke Marine bouwt. foto cpd vussingen gpd De Schelde Groep in Vlissingen begint in april aan de bouw van een manusje-van-al- les: een amfibisch transportschip voor het Korps Mariniers. Het schip kan geheel zelf standig voor de kust een bataljon van 600 mariniers met uitrusting en voorraden ont schepen. Daarnaast is het inzetbaar als transportschip voor goederen en troepen en als gewondentransportschip bij rampen bestrijding en evacuaties. Het is, de eerste keer dat het Korps Mari niers de beschikking krijgt over een eigen schip. Tot nu toe hebben de Nederlandse mariniers bij oefeningen gebruik gemaakt van een vergelijkbaar schip van de Britse marine, de Fearless. Het amfibisch trans portschip (in marinetermen afgekort als ATS) heeft een dok, waarin - afhankelijk van de grootte - vier tot zes landingsvaartuigen kunnen afmeren om in luwe omstandighe den mariniers, materieel en voorraden aan boord te nemen. De landingsboten kunnen in- en uitvaren nadat de ballasttanks in het ATS zijn volge pompt en een grote toegangsdeur in het achterschip is geopend. Vanaf het dek bo ven het dok kunnen twee helikopters gelijk tijdig opstijgen en landen om landingsope raties ondersteunen. Het ATS - 163 meter lang en 25 meter breed - heeft accommodatie voor een be manning van 128 koppen en 600 mariniers. Er is een garagecapaciteit van 1400 vierkan te meter voor voertuigen. Voor de opslag van uitrusting, voorraden en munitie op pallets is 700 kubieke meter voorzien. In de helikopterhangaar is plaats voor zes kleine of vier grotere hefschroefvliegtuigen. Bij een inzet van het schip waarvoor geen helikopters in actie komen, kunnen in de hangar en op het helikopterdek voeituigen of andere uitrustingsstukken worden gela den. Wanneer de landingsvaartuigen niet nodig zijn, biedt het dok extra ruimte laad- capaciteit. Voor de verzorging van gewon den beschikt het ATS over een uitgebreid hospitaalcomplex, met twee operatietafels, tien intensive-care bedden en een noodzie- kenboeg voor honderd gewonden. De uitgangspunten die de marine, het rotterdam gpd CHEF GERT VISSER. 071 -356439.PLV -CHEF PAUL VAN DER KOOIJ. 071-356441 en de gemeente in de arm is ge nomen. ..De houten constructie in de daken rot anders snel weg en dan zijn veel grotere uitga ven nodig om het Blaakse Bos te redden." Het probleem zit hem in de dakbedekking en de vele aan sluitingen van verschillende materialen op kwetsbare plek ken in het revolutionaire ont werp van Blom. Jobse: „Aan het ontwerp ligt het niet. Dat is echt fantastisch mooi gemaakt. Maar de gemeente wilde zo graag dit spraakmakende project op deze plaats realiseren, terwijl de fi nanciering te wensen overliet. Dat mag je achteraf conclude ren. Dat heeft er toe geleid dat er op het originele ontwerp is bezuinigd. De bewoners zijn zo kort na de oplevering de grote gedupeerden." Het nog geen tien jaar geleden opgeleverde Blaakse Bos - het prestigieuze winkelstraatje op zeven meter hoogte te midden van nog hogere paalwoningen van architect Piet Blom - is zo lek als een mandje. Vrijwel alle 38 koophuizen hebben last van lekkages door de puntdaken en de schuine raamlijsten. Voor zichtige schattingen gaan ervan uit dat, om ze van ondergang te redden, er per woning tussen de vijftig- en zestigduizend gulden aan verspijkerd moet worden. Dat is ongeveer een derde deel van de aanschafwaarde. „En de ingreep moet op korte termijn plaatsvinden," waar schuwt de Rotterdamse archi tect Jos Jobse, die door de eige naren van woningen en winkels passagiers verwerkt. Wat te doen? Uitplaatsing naar Lely stad, met alle bezwaren van dien. Een stop op het aantal passagiers, ondanks het feit dat de milieuhinder wellicht lager is dan in 1990? Wie en wat let de politici op dat moment met de dan geldende omstandigheden het aantal toegestane passagiers te verhogen? Er zijn duizend en-een criteria te bedenken, waarom Schiphol meer dan 40 miljoen passagiers moet kun nen ontvangen. Zo bezien stelt het getal van 40 miljoen weinig voor en is het simpelweg een politieke uitstel-operatie: politi ci hoeven niet nu, maar pas la ter te kiezen, waar de exacte grenzen liggen aan de groei van Schiphol. Duidelijker zou zijn simpelweg het toegestane aan tal vliegtuigbewegingen vast te leggen. Dan weten we pas echt of de PvdA zich sterk maakt voor milieu of economie. Kie zen voor een maximum van 40 miljoen passagiers is een op portunistische keuze. Amsterdamse wethouder met slok op tegen lantaarnpaal amsterdam gpd De Amsterdamse WD-vvet- houder E. Peer (economische zaken) is in Amsterdam-Noord met een te hoog alcoholpro millage in zijn bloed tegen een lantaarnpaal gereden. Hij werd voor een blaastest mee naar het politiebureau geno men, waar een promillage van 0,9 werd geconstateerd. De wethouder sluit niet uit dat zijn misstap het einde van zijn politieke carrière betekent. Burgemeester Patijn van Amsterdam reageerde gisteren laconiek op Peers overtreding. „Ik zeg dan: je betaalt je boete, levert eventueel je rijbewijs in en beslist vervolgens dat het nooit meer gebeurt. Een wet houder van Amsterdam dient het goede voorbeeld te ge ven." Patijn ontkent geruchten dat hij met het politiebureau aan de Waddenweg zou heb ben gebeld om de zaak uit de pers te houden. Peer, die net een jaar wet houder is, zal binnenkort een gesprek over de gebeurtenis voeren met WD-fractievoor- zitter F. Houterman. Van dat gesprek hangt zijn politieke toekomst af. De wethouder verklaarde gisteren dat hij zijn vrouw van kantoor had ge haald en daarna ter gelegen heid van Valentijnsdag met haar naar een café was gegaan voor een drankje en een hapje. Nadat hij om ongeveer kwart over negen tegen de lantaarn paal was gereden, heeft hij op de politie gewacht. „Ik had al lesbehalve het idee dat ik te veel had gedronken. Ik schrok er erg van", aldus Peer. INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN scheepvaartingenieursbureau Nevesbu en de Schelde Groep gewend zijn toe te passen bij de bouw van fregatten, waren bij het ontwerp van dit schip niet zonder meer bruikbaar. Het werken met landingsvaartui gen, het vliegen met twee helikopters tege lijk en het onderbrengen van in totaal bijna achthonderd opvarenden vereiste speciale oplossingen. De bouw van het ATS luidt voor de Schel de Groep een ingrijpende vernieuwing van het produktieproces in. Het is het eerste schip dat niet op de werf aan de rand van de Vlissingse binnenstad wordt gebouwd, maar op de locatie Scheldepoort in het in dustriegebied Vlissingen-Oost. Schelde Scheepsnieuwbouw heeft een nieuwe pro- duktiemethode ontwikkeld. De romp van het ATS zal in zestien moten worden uitge voerd. Deze moten, kant en klaar voorzien van dieselgeneratoren, tandwielkasten, ka belgeleidingen en dergelijke, worden in een dok aan elkaar bevestigd. Het is de bedoe ling dat de eerste moot eind dit jaar of be gin volgend jaar gereed is. Het ATS moet eind 1997 worden overgedragen aan de ma- Mevrouw Kamer heeft de gewoonte elk jaar ons spreekuur te be zoeken als ze de aanslag gemeen tebelastingen krijgt. Ze heeft een bijstandsuitkering en huurt een dure woning; daardoor komt ze voor ge deeltelijke kwijt schelding in aan merking. Ze weet al precies welke papieren ze mee moet nemen, dus het aanvraagfor mulier is gauw in gevuld. Bij een aanvraag kwijt schelding komen allerlei financiële gegevens op tafel. Naar aanleiding daarvan komt het gesprek vaak op regelingen en voorzieningen waarvan men mo gelijk gebruik kan maken. Dat was dit jaar ook het geval bij mevrouw Kamer. Zij had in mei 1993 een nichtje in huis genomen die in verband met echtscheiding op straat kwam te staan. Ze had toch twee kamers in haar huis over sinds haar kinderen de deur uit waren. Ze verhuurde haar nichtje een kamer voor 300 gul den per maand. „Financieel word ik er niets wijzer van, maar je moet toch helpen", vond mevrouw Kamer. Haar bijstandsuitkering werd met 187 gulden per maand verminderd. Dat is de standaard-korting als je een onderhuurder hebt. Bo vendien kreeg ze veel minder huursubsidie dan vorig jaar. We hebben dat verlies aan huursubsidie berekend. Dat kwam uit op 100 gulden per maand. De korting op de uitke ring en de korting op de huur subsidie bedroegen dus samen 287 gulden per maand. Me vrouw Kamer had dus wel gelijk dat ze er niets aan overhield. In overleg met mevrouw Kamer hebben we Sociale Zaken van de gemeente geschreven. We hebben aandacht gevraagd voor deze dubbele korting en daarbij concreet gevraagd om de kor ting op de huursubsidie in min dering te brengen op de korting op de uitkering. Het antwoord van Sociale Zaken was positief. Sociale Zaken besloot de kor ting op de uitkering met 100 Korting op bijstand en huursubsidie kamerverhuur gulden per maand (de ge miste huursubsi die) te verminde ren. De korting werd dus 87 gul den. De totale korting op uitke ring en huursub sidie kwam zo op 187 gulden per maand in plaats van 287 gulden. Sociale Zaken vond ook dat die vermindering ei genlijk al eerder had moeten in gaan en deed mevrouw Kamer een nabetaling van 1.200 gulden voor het hele huursubsidiejaar 1993/1994. We merken in onze praktijk nogal eens dat de mogelijkheid waarvan we voor mevrouw Kamer gebruik maak ten, onbekend is. De betrokkenen zelf zijn er niet van op de hoog te. Maar ook bij Sociale Zaken wordt wel eens vergeten dat beide kortingen in samenhang moeten worden gezien. Als de onderhuurder een reële huur prijs betaalt, kan Sociale Zaken besluiten de vaste korting op de bijstandsuitkering van 187 gul den per maand te verlagen met het bedrag dat aan huursubsi die wordt gemist. Van een reële huurprijs zal bijvoorbeeld spra ke zijn als deze in overeenstem ming is met het puntenstelsel van de Huurprijzenwet Woon ruimte. Om het verhuren van kamers aantrekkelijker te maken is in 1994 al de maatregel genomen dat de huuropbrengst tot 5.600 gulden per jaar is vrijgesteld van belasting. Het zou de woning nood onder kamerzoekende jongeren ten goede komen als ook de kortingen op bijstand en huursubsidie zouden worden geschrapt. De Woonbond pleit daarvoor. Het is in elk geval goed om te weten dat een dubbele korting (op bijstand en huursubsidie) vaak niet terecht zal zijn. Instituut Burgerraadslieden, Breestraat 92, 2311 CV Leiden, tel. 167700. Open spreekuur: maandagmorgen van 11 tot 12 uur en donderdagavond van 18.30 tot 20 uur.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23