gezinsvervangend van de baan ehuis Outsiders Leimuiden in het weekeinde dicht tompwijk 'vecht' om de Dorpsketting 'Rietlanden' gunt jeugd vrij spel Verzet tegen senioren woningen Kerk en Zanen Rijn Veenstreek ik Jacobswoude wil beeld t schaatsers in Hoogmade Portret Juliana gaat terug naar schilder 1 -ess Kwaliteit drinkwater verbeterd Maskerade bereidt musical voor viderdag 16 februar11995 chef henny van ecmond, 071-356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 [emade komt over twee jaar weer in beeld iade marieta kroft made krijgt voorlopig geen gezinsvervangend tehuis, heeft de Stichting voor Zorg- en Dienstverlening aan k sen met een handicap (SVG) gisteren besloten. Er n kandidaten gevonden die voor een plek in zo'n in aanmerking komen of willen komen. Pas over jaar wil de stichting zich opnieuw beraden over een a elijk onderkomen in Alkemade. De SVG realiseert nu s gezinsvervangend tehuis (GVT) voor drie personen Oorschoten. hele gemeentebestuur van Alke made stond volledig achter het plan en ook de kosten voor de SVG vormden geen probleem. Of de omstandigheden over twee jaar ook zo gunstig zijn, moeten we maar afwachten." Enerzijds zegt ze begrip te hebben voor de argumenten van de SVG die zegt dat er geen kandidaten in aanmerking kwa men. Aan de andere kant be grijpt Van Scheppingen niet waarom zoiets in de ene ge meente wel kan en in de andere urgesteld ben ik en niet beetje ook", reageert C. "tcheppingen-Hartman. Zij orzitter van de Stichting ei elijk Gehandicapt Kind iade en heeft zich bijna jaar ingezet voor de van een gezinsvervan- tehuis. ,,Elke keer dacht ik, Ojn we er: het komt er. En verd het weer uitgesteld, zover als we nu waren, 111 te nog nooit geweest. Het cinkeldief betrapt ofarendsveen Een 15-jarige inwoner van Roelofarendsveen itermiddag betrapt op diefstal uit een winkel aan de Noord- De jongen had voor 5,95 gulden aan spullen bij zich. Hij in aanmerking voor het Halt-project. an rijdt door na aanrijding :n aan den run» Een onbekende man is gistermorgen even alf twaalf met zijn auto doorgereden na een aanrijding op oom in Alphen. Voor de verkeerslichten bij de aansluiting e Prins Bernhardlaan reed hij achterop een auto die werd uurd door een 29-jarige Alphense. Beide bestuurders spra- af de schade te regelen bij de benzinepomp aan de Burge- - ster Bruins Slotsingel. De man kwam die afspraak echter na. Beide voertuigen liepen bij de aanrijding schade op. itorrijder gewond ;n aan den rijn Een 40-jarige motorrijder uit Alphen is gis- liddag gewond geraakt toen hij op.de Noorderkeerkring in oonplaats ten val kwam. De man moest snel uitwijken een fietser die plotseling de weg overstak. De motorrijder st zich met een pijnlijke enkel onder doktersbehandeling *n. De fietser - volgens de politie mogelijk een berijder van -driewieler - bleef ongedeerd en reed na het ongeval door Ier zich bekend te maken. iade»raad moet nu nog kiezen voor de 'schaatsers'. Dan kan het bronzen beeld van 23.000 gul den worden geplaatst tegenover de hervormde kerk. Naar ver wachting betaalt de provincie Zuid-Holland de helft van de aankoopprijs. Het beeld kan dan in november worden ont huld. t aan het college van Ja- oude ligt, wordt er in nade een beeld met geplaatst. Eerder le bevolking van het dorp het betreffende optwerp Katwijkse kunstenaar G. rer. Alleen de gemeente niet. „Binnenkort komt de di recteur bij mij langs. Dan moet hij mij dat maar eens uitleg gen." Volgens directeur G. Gerding van de SVG werd het tijd dat er een besluit zou worden geno men. „Ik erken dat het heel zuur is voor de plaatselijke initi atiefnemers in Alkemade. We hebben vier kandidaten doorge licht. Maar niemand bleek ver zekeringstechnisch voor een plek in een gezinsvervangend tehuis in Alkemade in aanmer king te komen of te willen ko men. Daarentegen is er wel be hoefte aan een plek in Voor schoten: inwoners van Voor schoten of Leiden-Zuid-West. Om niet te veel tijd te verliezen, hebben we de knoop doorge hakt. We gaan nu op zoek naar woning voor drie personen in Voorschoten." VRIJE TIJD ALPHEN AAN DEN RIJN Playback. Speeltuinvereniging Vreugdeoord houdt zaterdag 18 februari een playbackshow in het clubgebouw aan de Vorse- lenburgstraat. Oud en jong kun nen zich telefonisch aanmelden (01720-76126). De show begint om 14 uur. Entree 2 gulden voor leden en 3 gulden voor niet-le- den. Antiekbeurs. Een keur aan meu bels, klokken, zilverwerk, siera den, porselein en koperwerk is komend weekeinde te bezichti gen en te koop tijdens de drie daagse antiekbeurs is de grote zaal in het parkrestaurant van Avifauna. De openingstijden zijn vrijdag 17 februari van 16-21 uur, zaterdag 18 en zondag 19 februari van 11-17 uur. De toe gangsprijs bedraagt 6,50 gulden. Aquarium. Roel Feenstra weet veel over aquaria en die kennis zal hij met vertoon van dia's op dinsdag 21 februari overdragen op belangstellende bezoekers in buurthuis Elckerlyc aan de Ha- vixhorst. De dialezing begint om 20.00 uur. HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Tamboerijn. Bij kinderdagver blijf De Tamboerijn aan de Sweelincklaan 32 in Hazerwou- de-Rijndijk is het zaterdag 18 fe bruari open huis. Wie alles wil weten over hoe het er op de Tamboerijn, waar kinderen van 0 tot 4 jaar welkom zijn, aan toe gaat, kan-een kijkje komen ne men van 10-12.30 uur. leimuiden liesbeth buitink De jongerenvereniging de Out siders mag aanstaand weekein de de deuren niet openen. De maatregel is bedoeld als straf, omdat de vereniging al drie keer de officiële sluitingstijden heeft genegeerd en daardoor geluids hinder bij de omwonenden aan de Kerklaan veroorzaakte. De jongeren zijn gewaarschuwd voor volgende overtredingen. Als de sluitingstijden nog eens worden genegeerd, overweegt leggen. Een derde overtreding burgemeester W. van Beek op- zou de definitieve sluiting van nieuw een periode sluiting op te de Keet kunnen betekenen. Volgens gemeentewoordvoer der A. Saarberg is de maatregel bedoeld om de Outsiders te 'Klacht overdreven en kinderachtig leimuiden liesbeth buitink Bewoners van de Leimuidense Rietlanden en de Verlaat willen dat het grasveld aan de Rietlan den behouden blijft als speel plaats voor hun kinderen. Na dat direct aanwonenden had den geklaagd over voetballende jeugd op het veldje, wilde de ge meente er niet meer maaien en alleen een pad in het perkje vrij houden. „Dan zouden er mooie onkruiden kunnen groeien en zou het niet meer aantrekkelijk zijn om er te voetballen", aldus gemeentesecretaris T. Meester. Na een protestbrief van vijftien andere families uit de straten, is die maatregel voorlopig weer ingetrokken. De bewoners van de straten zijn boos over de klachten van de direct aanwonenden over hun kinderen. „Wij vinden de klacht overdreven en kinder achtig. Onze kinderen worden als een soort vandalen bestem peld en voor ons is nu de maat vol", schrijft de buurt. Volgens de ouders belandt een voetbal wel een enkele keer in de tuin van de buren, maar bellen hun kinderen altijd keu rig aan om de bal terug te wa gen. „De kinderen hebben altijd op een correcte manier de bal teruggepakt, maar het is al meermalen gebeurd dat die niet werd teruggegeven", klagen zij. Zij vinden dat het perkje openbaar groen is en niet door de direct aanwonenden kan worden opgeëist. „Enkele fami lies beschouwen de groenstrook als hun privé-eigendom en pro beren kinderen die daar spelen gewoon weg te sturen. Maar er moet ruimte zijn waar de kinde ren zich een heerlijk kunnen uitleven en hun energie kwijt kunnen en behalve deze groen strook is er nergens ruimte voor ze." Het college beraadt zich nu opnieuw over het veldje aan de Rietlanden. POLITIEK CAFÉ - De gezamenlijke politieke partijen van Alkema de houden in verband met de provinciale statenverkiezingen op 21 februari een politiek café. Onderwerpen die aan de orde komen zijn: woningbouw in Alkemade, de regionalisering, agrarisch Alke made en het HSL- en A4-traject. De sprekers van die avond zijn H. Horlings of L. van der Sar van het CDA, R. Waterman (WD), F. Poppe (PvdA) en E. Kraak (GroenLinks). Er is gelegenheid om vra gen te stellen. De bijeenkomst is in café Heemskerk, Langeweg 2 in Roelofarendsveen. De aanvang is acht uur. wuk.dorith ligtvoet nen over zoveel bezor- beschikken, dat ze een lijst hebben moeten aan- i. Vrijwilligers tikken al ja- ng het verenigingsnieuws iommige bestuursleden al 25 jaar hun best om de >ketting goed te laten in. Op een bevolking van delen zorgen ongeveer 45 en voor het maken en ver- len van 950 blaadjes. „We wel eens gekscherend ene helft van Stompwijk ld voor de andere helft et dorp maakt", zegt pen- ïeester en hoofdredacteur iet jubilerende blad Leo rd het blad de eerste jaren emaakt op geleende type- ines, al snel leverde een tan-huisactie geld op voor lehands apparatuur. Anno tikken de medewerkers el- landagavond op drie com- de berichten in. Op zelf ischafte computers wel te lan. En zelfs dat intikken is Itijd meer nodig, want en modem doen steeds hun intrede. alkemade marieta kroft Alkemade geeft het staatsiepor tret van ex-koningin Juliana te rug aan kunstschilder H. Rood erkerk. Dat hebben B en W deze week besloten. Als ook de raad hier eind maart mee akkoord gaat, kan de oud-inwoner van Alkemade, die nu in Friesland woont, zijn werk weer ophalen. Het college heeft wel enkele voorwaarden gesteld aan de te ruggave. Zo moet Rooderkerk zich onthouden van verdere ac tie en de huidige raad niet aan sprakelijk stellen voor de be schadigingen. De schilder is van plan zich aan die voorwaarden te hou den, laat hij weten. „Mijn kritiek betreft niet de zittende raad. Die kan het ook niet helpen dat mijn schilderij in de jaren ze ventig is zoekgeraakt. Ik heb ze eerder beschuldigd van cultuur barbaren. Dat vonden ze heel erg, zo bleek vorige week tijdens houden aan de vergunning, die pas twee maanden geleden werd verstrekt. „Het is niet zo leuk natuurlijk, maar we probe ren ze eigenlijk een beetje goed gedrag bij te brengen. De Out siders komen de afspraken niet na. maar we proberen het niet zover te laten komen dat ze dicht moeten. En als het wel zo ver komt, was er in elk geval sprake van een eerlijke rege ling", aldus Saarberg. Het veelbesproken speelveld aan de Rietlanden in Leimuiden. Een deel van de omwonenden wil de jeugd er weren, een ander deel vindt die reactie maar kinderachtig. foto jan holvast/mark lamers Het drinkwater in een groot deel van de Rijnstreek is sinds kort beter van kwaliteit. Dat komt doordat waterbe drijf WZHO zijn nieuwe hoofdtransportleiding in ge bruik heeft genomen. De lei ding voert water uit onder andere Langerak naar het zuiveringsstation in Hazers- woude-Rijndijk. Daar wordt het vervolgens getranspor teerd naar de gemeenten Ja cobswoude. Alkemade, Al phen aan den Rijn, Zoeter- woude en Rijnwoude. Door dat het aangevoerde water van betere kwaliteit is, smaakt het nu lekkerder en ziet het er ook schoner uit. Volgens de WZHO is het ver schil in kleur vooral in wit sa nitair goed te zien. De aanleg van de zeventig kilometer lange transportlei ding is in 1993 begonnen. De pijp heeft in totaal ongeveer honderd miljoen gulden ge kost. rupwetering het gesprek op het gemeente huis. Dat trek ik in. Ik wist niet hoe de verhoudingen lagen." Rooderkerk is bovendien niet van plan om de kosten voor de restauratie op de gemeente te verhalen. „Ik ben al lang blij als ik het portret terugkrijg. Ik ga daar niet meer over zeuren." Hij heeft er alle vertrouwen in dat de raad de teruggave niet weigert. Rooderkerk wil daarom niet over eventuele gevolgen voor Alkemade praten, indien de raad besluit om het portret een andere bestemming te ge ven. „Een ander heeft er niets aan", zegt hij. „Het moet name lijk grondig worden gerestau reerd. Ze zouden natuurlijk ie mand anders kunnen vragen om het op te knappen. Ik ben op z'n minst toch creatief eige naar en dus kunnen ze dat al leen met mijn instemming doen. Ik geloof niet dat het zo ver komt." De Ripse toneelvereniging Mas kerade brengt in verband met het 25-jarig bestaan in juni een musical op de planken. De voorbereidingen voor de opvoe ring van 'Meneer de Baron is niet thuis' zijn al sinds oktober in volle gang. Inclusief de figu ranten doen tussen de 40 en 45 mensen mee aan het stuk dat wordt geregisseerd door Piet Mullers. Er is één nadeel aan deze op voering: de kosten. „Die worden begroot op 19 tot 20.000 gul den", zegt G. Koek van de werk groep Organisatie Musical Mas kerade. Dat geld gaat vooral op aan de huur van het podium, de belichting, muziek, de zangles sen en de kleding. Om die kosten te dekken, be gint de toneelvereniging in maart met de verkoop van loten in de hele gemeente. In totaal moeten 2000 loten voor een rijksdaalder per stuk worden verkocht. De eerste prijs is een portable kleurentelevisie. De tweede prijs een etentje voor twee personen in restaurant de Paerdeburgh. Verder zijn er nog tal van andere prijzen te win nen. Koek staat bovendien in mei en juni vier vrijdagochtenden met een kraam op de week markt in Oude Wetering om re clame te maken voor de spon sors waarnaar hij nog op zoek is, de musical te promoten en restloten te verkopen. De musical wordt op 9, 10, 16 en 17 juni opgevoerd in het dorpshuis van Rijpwetering. De redactie van het Stompwijks weekblad. Rechts Leo Oliehoek. Elke maandagavond tikken de redacteuren de berichten in en wordt het blad sa mengesteld. foto ben de bruyn anders. Toen schreven vereni gingen die iets kwijt wilden aan hun leden de berichten op het schoolbord achterin de kerk, meldt C.P. Hoogeveen, voorzit ter van de stichting die het blad uitgeeft. Het bleek niet het idea le middel om de leden te berei ken en men zocht naar andere wegen. „We zijn een klein dorp met relatief veel verenigingen. Die hadden niet allemaal het geld om elk apart een stencil machine aan te schaffen. Of men beschikte niet over vol doende vrijwilligers om een blad te maken", vertelt secreta ris A. Janson. Een aantal enthousiaste Stompwijkers stak de koppen bij elkaar en begon met een maandblad dat werd gefinan cierd door de plaatselijke win keliersvereniging. Omdat er be hoefte was aan een blad dat va ker üitkwam, werd de Dorpsket ting gaandeweg een weekblad. Volgens de redactie werd en wordt er in de Stompwijkse ge zinnen elke woensdag om ge vochten. De winkeliersvereni ging zag zich zelfs gedwongen om van naam te veranderen. „Zo werd die club op den duur vereenzelvigd met het dorps blad", zegt Oliehoek grinni kend. Aan de succesformule is door de jaren heen eigenlijk weinig veranderd. Wel stonden er in de jaren zeventig wat meer politiek getinte stukjes in het blad, ver tellen de redactieleden. „Dan was iemand het niet eens met beslissingen, van de commissie Ad Hoe, de voorloper van de Dorpsraad en dan verschenen er weer allerlei boze stukjes in de Dorpsketting. Maar dat was ook de tijd, hè. Engagement hoorde bij de jaren zeventig", meent Janson. Volgens Olie hoek was het schrijven van der gelijke stukjes ook persoonsge bonden. Gerard Welp, een vroe gere redacteur van het blad, zou een groot pleitbezorger zijn ge weest van dergelijke stukken. De bestuursleden zeggen het met iets van heimwee in de stem. Vrijwilligers die losse arti kelen voor het blad zouden wil len schrijven, worden node ge mist. Na een half uurtje wordt er aangebeld. Iemand komt het laatste velletje kopij brengen voor de Dorpsketting. In alle rust neemt een van de redactie leden het blaadje aan. „Eigenlijk moet alle kopij zaterdag voor vier uur 's middags bij ons be zorgd zijn", zegt Oliehoek. „Maar je ziet, het gaat er hier gemoedelijk aan toe. Het luis tert niet zo nauw." alphen aan den rijn jan winde Bewoners van deelgebied D van de Alphense nieuwbouwwijk Kerk en Zanen blijven zich ver zetten tegen de bouw van 29 vrije sector woningen voor se nioren aan de Venezuelastraat. De bewoners vinden dat het ap partementencomplex niet past in de stijl van de huizen van de jaren dertig waaruit hun wijk is opgebouwd. Het gebouw is vol gens hen 'supermodern en fel gekleurd'. Ongeveer dertig bewoners hoorden met verbazing de ge meentelijk stedebouwkundige W. Smits gisteren tijdens de hoorzitting van de commissie voor bezwaar- en beroepschrif ten uitleggen dat bouwen in de stijl van de jaren dertig een ruim begrip is. „Je moet het niet letterlijk nemen. De jaren dertig zijn het uitgangspunt en de in spiratiebron. Daardoor ontstaat geen doorsnee, wijk, maar een wijk die kwaliteit heeft en dat noem je dan dertiger-jaren stijl", aldus Smits. Commissie-voorzitter A. Kooistra was weinig gelukkig met deze woorden. „Een vrij vaag verhaaloordeelde hij. Kooistra toonde zijn ongenoe gen over het advies van de wel standscommissie. De wel standscommissie bracht een positief advies uit zonder het bouwplan te toetsen aan de bouwstijl van de jaren dertig. De bewoners verzetten zich al meer dan een jaar tegen het bouwplan. De meerderheid van de toenmalige commissie voor ruimtelijke ordening en stads ontwikkeling (ROSO) verklaarde haar bezwaren vorig jaar april gegrond. Desondanks besloot het college bij de provincie een verklaring van geen bezwaar aan te vragen. Vorig jaar okto ber ging de provincie akkoord en een maand later werd een bouwvergunning verleend aan de Humanistische Stichting Be jaardenhuisvesting. Naast bezwaren tegen de stijl en kleur - blauw, geel en oranje - van het gebouw, vrezen de be woners ook dat er parkeerpro blemen ontstaan in de wijk. De gemeente denkt dat er minder parkeerplaatsen nodig zijn, om dat het om seniorenwoningen gaat. De bewoners denken daar anders over. Zij zijn bang dat in de toekomst een deel van het centrale parkje moet worden opgeofferd voor extra parkeer plaatsen, wat ten koste gaat van de speelruimte voor kinderen. Wijkbewoner D. Luijten advi seerde een bouwplan te laten ontwikkelen dat meer harmoni eert met de geest en stijl van deelgebied D. Het college van burgemeester en wethouders moet voor 11 april de knoop doorhakken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21