'Sommigen hebben alleen rond de kerk geredetó Wil van de kiezers in Oegstgeest aan de laars gelap: Werkgevers geven geen werk Regio/Schrijvende Lezers Hoge eigendunk en opgefokte reputatie Onderzoek Hollandse tomaat a 700.000 ballen Elke vogel zingt zijn eigen liedje DONDERDAG 16 FEBRUARI 1995 Ik heb niets tegen journalisten, als ze maar niet met hun hoge eigendunk en opgefokte reputa ties denken dat ze overal ver stand van hebben. Neem nu Jan Rijsdam, van het Leidsch Dag blad, geen willekeurig voor beeld hoor. Persoonlijk vind ik hem uitermate geschikt als woordvoerder van de kleiduif schietvereniging op 't Maag deneiland. Maar wanneer hij zich. uit hoofde van zijn beroep als journalist, meent te moeten bemoeien met het kunst- en cultuur beleid van de gemeente Leiden, dan heb ik toch zo iets van schoenmaker hou je bij je leest. Ik kan natuurlijk dat hele zie lige artikel "schone schijn "van zaterdag 4 februari op deze ma nier herschrijven, maar mijn aanvankelijke ergernis over de ze man ging over in medelijden. Medelijden met zijn omgeving; het moet toch uitermate moei lijk zijn om met een man te moeten praten, samenwerken of samenleven die iedere me ning die van zijn mening afwijkt belachelijk maakt. Zelfs niet schuwt om op de man te spe len. Medelijden met het Leidsch Dagblad dat dit soort artikelen plaatst. Kan er echt niet enig respect voor andersdenkenden worden opgebracht? Niemand eist dat er blind overheidsbe- slissingen verdedigd worden, maar bestrijdt die in het vervolg s.v.p. met argumenten, het voorkomt onnodige ergernis sen. Ik hoop dan ook dat er snel een oplettend hoofd- of eindre dacteur dit soort artikelen wei gert of redigeert zodat ik van dit soort pulp verschoopd kan blij ven. Ik ben benieuwd of er nog ex cuses aangeboden worden, naar mevr. Vlasveld en naar het pu bliek. Jan Bakker, Leiden. (van redactiewege ingekort. Het antwoord op uw vraag is nee, red.) In de laatste gemeenteraadsver kiezingen heeft de Oegstgeester bevolldng een niet mis te ver staan signaal afgegeven aan de toen zittende politieke partijen. Niet minder dan 42 procent van de kiezers gaven hun stem aan LO en gaven daarmee impliciet blijk van hun onvrede over de wijze waarop zij op dat moment werden bestuurd. Dat die on vrede breed binnen de bevol king leefde bleek wel uit het feit, dat LO in alle kiesdistricten de grootste partij werd. Des te pijnlijker is het dat thans diezelfde politieke partij en, openlijk gesteund door de burgemeester, met als aanlei ding een kwestie rondom de ambtelijke huisvesting, de hen onwelgevallige uitkomst van de volkswens de facto ongedaan hebben gemaakt. Daardoor worden wij zo dadelijk weer be stuurd door de partijen, die de verkiezingen verloren hebben. Het kenmerkt de regenteske en egocentrische wijze van wer ken van deze Oegstgeester no menclature, dat een aangele genheid, die het welbevinden van het gemeentelijk apparaat betreft, tot een zo hoog oplopen van de gemoederen heeft ge leid. Niet één kwestie die voor ons burgers echt van belang is, bracht hen tot eenzelfde mate van activiteit. Naar de motieven van dit gedrag kan ik slechts gissen. Ik ben overigens van mening, dat een diepgravend onderzoek daarnaar het minste is, waarop wij als burgers recht hebben. Een feit is, dat wij straks een onnodig duur raadhuis dreigen te krijgen - de jaarlijkse kosten per gehuisveste ambtenaar lig gen op het niveau van die van een hele eengezinswoning! - dat daardoor de gemeentelijke belasting nog verder zal moeten worden verhoogd en dat de voorgenomen wijze van finan ciering een onverantwoorde wissel trekt op de toekomst. En die toekomst is, waar het de be stuurlijke organisatie betreft, al lerminst zeker. Een referendum ove kwestie, waarbij de burg11 ook over een aantal an< e ken m.b.t. het overheii I in deze gemeente kunr spreken, lijkt mij een iï" heid om datgene wat m 8 getrokken is weer enij J1 recht te zetten. J.H. Konii dp Rijscholen in de regio soms van erbannelijke kwaliteit: tei Gedragsbioloog Ten Cate over zijn duivenonderzoek: „Het lijkt een eentonig geluid, roekoe-koe, maar wij nemen wel degelijk kleine verscl waar. Vooral bij mannetjes. foto henk b( In de krant van woensdag 8 februari (pagi na 6) werd gemeld dat de Hollandse to maat weer in de gunst van de consument moet komen. Zowel het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen (CBT) als Unilever en het ministerie van landbouw beginnen een grootscheeps onderzoek naar de smaak van onze tomaat. Dit onderzoek gaat een jaar duren en kost maar zeven ton, en de CBT zal het grootste gedeelte daarvan be talen. Zevenhonderduizend gulden voor een betere, zeg maar echt ouderwetse to- matensmaak met dan wel een echte rode kleur. Voor slechts één procent van die zeven ton wil ik bijdragen in dé oplossing voor een oer-echte, gezonde, smakelijke to maat. De kwekers zijn de laatste jaren overgegaan tot het in snel tempo kweken van fruit en groenten, alleen maar voor nóg meer omzet. Echter, ze zijn helaas ver geten dat elke fruitsoort en ook alle groen tes een biologisch-ritme hebben meege kregen van Moeder Natuur. Dus weg met het kunstlicht en de kunstwarmte in al die duizenden kassen. Al wat leeft en groeit moet tot rust komen om te bezinken. U moet eens een week niet gaan rusten/slapen en onder wat kunstlicht leven 's nachts. Kijken hoe u zich na die week gaat voelen en e baar wordt voor ziektes. Laat staan weken of maanden achter elkaar, zo maten. Volgens mij kan de tomaa j. door wel iets anders opdoen dan ui e' ouderwetse kleur en smaak, wat i kan zijn voor de consument die In schil niet weet tussen volkstuin-to en vakman-tomaten. En dan zwijg il over het kweken/houden van pli f(j met kunstlicht, dag en nacht. Eet sm straks. A. H$; Leidt Regelrecht moordend is de concurrentie onder rijscholen in Leiden en omgeving. En dat is al jaren zo, zo verzeke ren rijschoolhouders en een enkele examinator. Leerlin gen worden vooral geworven via een regelrechte prijzen slag. „Zeventig procent van de leerlingen in Leiden zijn studenten. De studiebeurs wordt minder, en van bij baantjes blijft daardoor ook steeds minder over. En dus zullen ze ingaan op de laagste aanbieding", zegt een rij schoolhouder. Iedereen die er naar wordt ge vraagd in de Leidse rijschoolwe reld herkent wel iets van het be toog van Gerard de Hoop, de voorzitter van de ABAN, de Al gemene Bond van Auto- en Mo- torrijschoolhoudérs, maar ver bindt er andere conclusies aan. Volgens De Hoop is de rij schoolbranche economisch 'doodziek'. Er zijn 6.000 scholen in Nederland die elkaar te vuur en te zwaard bestrijden, terwijl het aantal leerlingen als gevolg van de opkomst van geboorte beperking na 1970 sterk daalt. Vooral de kleine rijscholen zijn volgens De Hoop bovendien er barmelijk slecht. Daar zou maar twintig procent van de kandida ten de eerste keer slagen, terwijl dat percentage landelijk op veertig procent ligt. De ernst van de uitlatingen van De Hoop doet verschillende betrokkenen in Leiden in la chen uitbarsten. „De concur rentie is hier altijd heftig ge weest. Dat is nu niet erger dan vroeger. Een aantal jaren gele den was het mode voor militai ren van Valkenburg om in hun vrije tijd les te geven. Dat is nu weer voorbij", zegt Wim van Dijk van 'Noordzee' een van de grotere rijscholen die bekend heid geniet omdat hij met een lage lesprijs (47,50 gulden per uur) schermt. De meeste scho len in Leiden zitten rond de 55 gulden. Een enkeling tegen de zestig, maar niemand rekent de 67,50 gulden die volgens de Bo- vag verantwoord zou zijn. Van Dijk: „Wij kunnen het goedkoper doen omdat we de instructeurs veel uren bieden, schrik niet: 50 tot 55 uur per week. Daardoor houden ze toch een behoorlijk inkomen over." De instructeurs zijn dan ook niet in dienst bij Noordzee. „Ei genlijk zijn het zelfstandigen, werken ze als een soort franchi- se-nemers die bij ons zijn aan gesloten." Maar dat is niet uit zonderlijk, vrijwel geen enkele grote rijschool heeft instruc teurs in vaste dienst. „Dat is niet te betalen gezien de con currentie", zegt Hans Lacourt van rijschool Han Lacourt. Maar Lacourt zegt er voor te waken dat de instructeurs niet te veel uren maken. „Bij ons komen ze net aan veertig uur." Afraffelen Instructeurs die tegen lage ta rieven veel uren maken, raffelen de lessen af. Bovendien vragen ze vaak veel te vroeg de exa- 4.000 gulden, kassa." Hans Lacourt bevestigt die verdienste, maar zegt erbij: „De kandidaat betaalt ook voor het beschikbaar stellen van de auto. Vaak wordt voor het examen ook nog gelest." Ook hij heeft ervaring met kandidaten - 'van andere scho len' - voor wie te snel examens werden aangevraagd. „Daar wordt vaak reclame mee ge maakt. Maar het is voorgeko men dat zo iemand die na een aantal mislukkingen bij ons kwam nog nóóit in de vijfde versnelling had gereden, dus ook nooit op de snelweg was geweest." Beunhazen De verhalen over met name de grote rijscholen relativeren ook het gevaar van beunhazen. Uit eindelijk blijken de meeste in structeurs kleine zelfstandigen te zijn. De eerder genoemde examinator roemt zelfs de werkwijze van kleine, part-time rijscholen. „Prima toch, die hebben veel aandacht voor hun leerlingen." Warmonder Kees Wolfs die samen met zijn vrouw Karin Detmers een kleinere rijschool runt laat zich op soortgelijke wijze uit. Zelf heeft hij ook nog een baan als chauffeur. „Ik geef liever met plezier twintig uur per week les, dan dat ik moet knokken om 60 uur bij elkaar te krijgen om mijn brood te ver dienen." Wolfs zegt ook'bewust geen prijzenslag met het lesgeld te zijn aangegaan. Hij vraagt 55 gulden per uur. Over de typering beunhaas kan hij zich opwinden. Leids onderzoek naar betekenis vogelgeluiden LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De 'duivenprofessor' wordt hij ook wel genoemd. Professor C. ten Cate bestudeert de taal van Turkse tortelduiven: hij onder zoekt de nuances in 'Roekoe-koe Ook de deuntjes van zeebra- vinken intrigeren hem. „Bij ze- bravinken is de zangkunst aan geleerd: wij willen weten hoe dat leren in zijn werk gaat en hoe de liedjes veranderen van generatie op generatie. Uitein delijk hopen we op die manier iets te begrijpen van de evolutie, de rijkdom van het leven op aarde." Professor Ten Cate, gedragsbio loog aan de Leidse Rijksuniver siteit, werkt met zijn collega's van het Instituut voor Evolutio naire en Ecologische Weten schappen aan een uniek onder zoeksproject. De gedragsbiolo gen bekijken hoe talen zich ont wikkelen, talen van vogels. De onderzoekers willen bovendien weten hoe de communicatie tussen de dieren tot stand komt en wat de verschillende gelui den zeggen over hun gedrag. „Elke vogelsoort zingt zijn ei gen liedje. Mensen spreken ook verschillende talen. Onze op voeding bepaalt welke taal dat is. Talen evolueren en bij zang vogels is dat net zo. Jonge zang vogels leren de geluiden door imitatie. En je ziet een ontwik keling in die 'talen': ze verande ren na generaties. Als je een jonge vogel in een andere om geving bij andere 'ouders' op groeit, leert hij ook een ander liedje." „Biologen hebben nog nooit goed onderzocht hoe dat veran deringsproces in zijn werk gaat, terwijl het wel belangrijk is voor het begrijpen van de evoiutie. Dat leerproces bij dieren kan ons wellicht bovendien iets ver tellen over de taal- en spraak- ontwikkeling bij de mens." Zebravinken nemen het liedje van hun ouders over door imi tatie, aldus Ten Cate. „Maar als je de nakomelingen apart zet en het liedje op een geluidsband afspeelt, nemen ze het niet over. In een speciale kooi kun nen de vogels zelf met hun sna veltjes tegen een knopje pikken waarna ze het zanggeluid te ho ren krijgen. Dat doen ze vaak: de zebravinkjes vinden het ken nelijk prettig. Maar ze gaan het niet na-zingen. We zetten bin nenkort opgezette zebravinken in de kooien om te kijken of de vogeltjes het gezang dan wèl nabootsen. Wij willen weten welke voorwaarden nodig zijn voor dit leerproces." Tortels Dit voorjaar trekken de biolo gen er op uit met verrekijkers en geluidsapparatuur om het ge- koer van.de Turkse tortelduiven te bestuderen. Het veldwerk ge beurt in het lommerrijke Oegst geest waar de bewoners inmid-' dels op de hoogte zijn van Ten Cates bedoelingen. Het gebruik van de verrekijkers werd vorig voorjaar niet door iedereen op waarde geschat. De politie werd gewarschuwd voor rondlopende gluurders. Inmiddels is in het dorp genoegzaam bekend dat Ten Cate alleen vogels obser veert. De gedragsbiologen willen weten wat het geluid zegt over het gedrag van de duiven. Ten Cate: „Het lijkt een eentonig ge luid, roekoe-koe, maar wij ne men wel degelijk kleine ver schillen waar. Vooral bij man netjes. Wij willen weten wat de verschillende geluiden vertellen over geslacht, leeftijd, fysieke kracht van de dieren, en welke boodschap het gekoer over brengt." „Zo is een 'tak-koer' een agressief geluid van een duif die zijn territorium bewaakt. Een 'nest-koer' gebruiken manne tjes en vrouwtjes als ze een nest hebben. En een buigkoer wordt alleen door een mannetje ge bruikt, om - al buigend - de kans op een overwinning bij een gevecht in te schatten. Drie verschillende geluiden voor drie verschillende boodschappen. En zo zijn er nog meer variaties die wij willen onderzoeken. Voor het begrijpen van de boodschap moeten we naast de 'zender' ook de eigenschappen van de 'ontvanger in kaart bren gen. We hopen daar dit jaar een. eind mee te komen." De concurrentie onder de rijscholen is moordend. Sommige instructeurs werken 50 tot 55 uur per week om aan een behoorlijk inkomen te komen. foto holvast/mark lamers mens aan, vertelt een Leidenaar die tot voor kort in Leiden en Gouda als examinator voor het CBR werkte. Hij praat op voor waarde van anonimiteit over dat werk. „Er zijn enorme ver schillen tussen de scholen. Sommige kandidaten hadden alleen maar rondjes om de kerk gereden, waren nooit buiten de stad geweest. De begeleiding van hun instructeurs was dan ook nog pet. Bij de deur van het examenlokaal wezen ze de kan didaat waar die zich moest mel den. Meerijden was er niet bij. Als iemand dan zakte had de examinator het gedaan. Maar het rijexamen is een kunstje dat door vrijwel iedereen valt te le ren. Als iemand zo vaak zakt, ligt dat meestal aan de school." De examinator verdenkt scholen er ook van te snel en vooral veel examens aan te wa gen omdat ze er goed aan ver dienen. „Een school vraagt on geveer 300 gulden voor het exa men, maar het CBR rekent 137 gulden. Ieder examen is dus al gauw honderd gulden verdiend. Veertig examens in een week: Indien u reageert op een arti kel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief uw naam, adres en woonplaats vermelden, evenals de datum waarop het betreffende arti kel werd gepubliceerd? Brieven worden in het al gemeen in deze krant onder tekend met naam en woon plaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven in te korten en plaat sing van brieven te weigeren. jÉfiHI „Beunhazen zijn meni— voor weinig geld klusjeJtJ hun vak doen. Daar is sprake van. Ook de scholen hebben alle papj Verschillen Dat er verschillen zijn scholen erkent ook wo(|se] der R. Verhoef va Bureau Rijvaardigheidsbc (CBR). „Maar wij hebb geen zeggenschap over. men alleen examens 4eli als de ene school een percentage heeft van ti ^r cent en de ander van ta negentig, zegt dat wel iei Enkele jaren geleden i u„ de rechter de publicatie rijschoolgids met daarii ;ch gingspercentages van or2 len. Volgens verschillei e]j trokkenen was dat ook i; zinvol geweest. Zowel Vf Lacourt, als examinati t CBR-woordvoerder tL kennen de verhalen c n scholen die nu al ond m 'examennummers' werk dereen kan een numm,e wagen waaronder de e worden geregistreerd. Je bijvoorbeeld een aanvra der de naam van de rijst [H nog een op je eigen naa volgens laat je de 'goet^b lingen onder die eerstite examen doen en de sletf der het nummer dat den aan die naam. Dan krijgt je toch een uitstekende tie in zo'n gids." 'Eerste JWG-er aan de slag bij bedrijf las ik in het LD van 4 fe bruari. Een krantekop om de vlag bij uit te steken? Naar mijn mening absoluut niet. Want wat is in feite het geval? De JWG zou jonge werklozen aan een baan moeten helpen. Maar die banen zijn er niet. Hoewel ze wel zo heten geven de werkgevers geen werk, ze willen er alleen wel aan verdienen. Zo zit het systeem nou eenmaal in elkaar. In plaats van reguliere banen met een normaal loon en met een normale rechtspositie heeft de overheid allerlei regelingen in het leven geroepen, waaron der de JWC, die neerkomen op slecht betaald marginaal werk met een slechte rechtspositie, zonder enig perspectief op een echte baan, en die voor de baas ook nog eens goedkope ar beidskracht betekenen. Het is van tweeën één; óf het gaat om zinvol nuttig werk, en dan moet je daarvoor normaal betaald worden: öf het gaat om onzinnig overbodig werk en dan mag niemand daartoe verplicht worden. Als er doorgegaan wordt op deze weg wordt de on gelijkheid geïnstitutionaliseerd en ontstaat op termijn een kaste van mensen die tegen slechte voorwaarden werk moeten doen dat algemeen als minder waardig aangemerkt moet wor den. Cor Vergeer, fractievoorzitter SP, Leidse gemeenteraad. SP-fractievoorzitter Cor Vergeer. archieffoto loek zuijderduin

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20