Winkelhof wil nu tweede koopavond Opertó) Leiden Regio Warmonds muziekonderwijs kampt met tekorten I ieen krant en rgens lid van' 3tOP De Leu$' enSen 795 'Wilt u ook een kopje koffie?' sja met vlecht. ^intratuin Twee jaar cel geëist voor te stevig 'sm-spelletje' [OERPAP 16 FEBRUAR11995 CHEF HENNYVAN ECMOND. 071-356414. PiV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 )nd« frank buurman fremeente Warmond moet -^Cdragvan ruim 13.000 gul- lijpassen om de tekorten ralfbegrotingen voor 1994 en 1a4ran de Stichting Muziek- ;l5l te dekken. Het college 1 en W heeft de stichting frjjij te verstaan gegeven dat )6 het subsidiebeleid even- al worden gewijzigd. Vol- 'oorzitter J. de Vetten is )aihter niet zo dat de Stich- OMuziekschool een gat in iand heeft. ,,We gaan heel met het geld om. Aange- we onze activiteiten op van de gemeente heb ben uitgebreid en we loonbelas ting voor de muziekdocenten moesten gaan afdragen, zijn er tekorten ontstaan", verklaart hij de tekorten. Volgens De Vetten is het mu ziekonderwijs dankzij de inzet van de stichting in Warmond goedkoop en wordt de gemeen telijke subsidie op de juiste ma nier gebruikt. „Als we ons had den aangesloten bij de streek- muziekschool Leiden zou een gemiddelde leerling in War mond 1300 gulden per jaar heb ben moeten betalen. Nu is dat maar iets van 300 gulden. Je kunt je voorstellen dat het voor ouders wel erg begrotelijk wordt als ze voor twee kinderen meer dan 2000 gulden per jaar aan muziekonderricht kwijt zijn." Volgens de voorzitter is het ook wel een probleem dat er een vast subsidiebedrag wordt gegegeven en dat er niet per leerling wordt gesubsidieerd. „Daardoor kom je altijd in moeilijkheden als het aantal leerlingen toeneemt. Dat was het geval toen we op verzoek van de gemeente pianolessen hebben georganiseerd. Daar voor beperkten we ons tot les sen voor blaasinstrumenten en slagwerk", vertelt De Vetten. De stichting verhoogt wel jaarlijks het lesgeld, maar wil toch lage tarieven blijven hanteren om het muziekonderwijs aantrek kelijk te houden. Momenteel zijn er 120 leerlingen, een aantal dat zich inmiddels heeft gesta biliseerd. Beleidsplan De gemeente Warmond wil dat de stichting met een beleids plan komt. Nu wordt alleen jaarlijks een begroting gepre senteerd, om de subsidie te ver antwoorden. De stichting voelt weining voor een plan. „Het is heel moeilijk om beleid uit te stippelen voor het muziekon derricht. Je zit met het pro bleem dat sommige instrumen ten nogal modegevoelig zijn. Het aantal blazers en pianisten is vrij constant, maar verder moet je het afwachten. Vioolles kan in trek zijn, of les op een synthesizer. Maar je weet nooit hoe lang dat duurt. Misschien wil de jeugd volgend jaar wel weer iets anders. Je kunt daar geen beleid op baseren", stelt De Vetten. Muziekdocenten worden op basis van een jaarcontract aan gesteld. „Als de belangstelling voor een bepaald instrument dan na een jaar terugloopt kun je besluiten de lessen te schrap pen. Dat is een aanzienlijk goedkopere manier van werken dan dat je mensen in vaste dienst hebt die je moet doorbe talen, ook als er geen leerlingen meer zijn. De docenten hebben geen probleem met deze aan pak. In een klein dorp als War mond kan het ook niet anders, denk ik." Het muziekonderwijs in War mond is een koopje in vergelij king met andere gemeenten, vindt de voorzitter. „Kijk maar eens naar Leiderdorp, waar de muziekschool jaarlijks veel geld kost. Onze leerlingen zitten in het Trefpunt, maar er wordt ook gebruik gemaakt van schoolge bouwen om de kosten te druk ken. Het is niet altijd ideaal. Straks komt er natuurlijk een nieuw sociaal-cultureel cen trum, waar we in terecht kun nen, maar het zal wel tot het jaar 2000 duren voordat dat er staat", veronderstelt De Vetten. "sfht volledig uitgebrand ,-floNPEen motorjacht met een lengte van 14.50 meter die Igemeerd in de jachthaven aan de Veerpolder is gistermid- Colledig uitgebrand. De brandweer kon niet voorkomen dat bot werd vernield. Hoe de brand kon ontstaan, is nog niet onlelijk. De schade aan de boot bedraagt ongeveer 40.000 gul- ™jammofoonplaten gestolen keestUit een schuur achter een woning aan de Laan van [stein zijn in de nacht van dinsdag op woensdag niet minder -fiOOO grammofoonplaten gestolen. Het betrof een platen bopmuziek uit de jaren '70. Daarnaast werden een gitaar en fiets meegenomen. De dieven kwamen binnen door het __Tslot waarmee de deur was afgesloten open te breken. braak in bezinestation /jscHOTENIn een benzinestation aan de Veurseweg in Voor- ien is de afgelopen nacht tegen twee uur 's morgens inge- jen. De dieven kwamen binnen door een ruit in te slaan, bist wordt een nog onbekende hoeveelheid sigaretten. De Ficus benjamina 'Natasja' heeft een gevlochten stam. Ze houdt van licht, warmte, vochtige grond en wekelijks 'wat kamerplantenvoeding. Hoogte 35 cm. Van 11,95 Winkelcentrum de Winkelhof in Leiderdorp onderzoekt of het naast de vaste vrijdagavond ook op donderdag avond tot negen uur open kan blijven. Dat zegt P. van Leeuwen, voorzitter van de winkeliersvereniging van de Winkelhof. Aanleiding hiervoor is de wens van het win kelcentrum de Kopermolen, gevestigd in de Leidse Me- renwijk, om de donderdagse koopavond te verplaatsen naar de vrijdag. De Winkelhof is bang dat de Leidse con sument in Leiden blijft en voor het doen van de bood schappen niet meer uitwijkt naar Leiderdorp. LEIDERDORP JAAP VAN SANDUK De Leidse wethouder van eco nomische zaken J. Walenkamp heeft voorgesteld om de koop avond voor de Leidse binnen stad op donderdag te blijven houden. De winkelcentra in de buitenwijken kunnen wat hem betreft hun koopavond ver plaatsen naar de vrijdag. De Winkelhof-voorzitter Van Leeuwen is niet direct bang voor de concurrentie van de Ko permolen: „Wij hebben een goede uitstraling. Het is bij ons schoon en veilig, bovendien hebben wij een optimale par keergelegenheid." Maar over de gang van zaken is hij minder te spreken: „Ik begrijp niet dat dat zomaar kan. Leiden heeft nu eenmaal voor de donderdag ge kozen. En dan nu deze plannen. Ik vind het ook vreemd dat wij van noch van de Kopermolen, noch van wethouder Walen kamp iets horen. Als de Winkelhof straks op donderdag- en vrijdagavond open blijft, zal dat ten koste gaan van andere uren. Van Leeuwen: „Wij zijn nu aan het uitzoeken waar onze minst pro- duktieve uren liggen. Daarna zullen we het voorstel aan de le den voorleggen. Mocht straks blijken dat we door de Koper molen inderdaad met omzet- derving te maken krijgen, dan kunnen we direct reageren." Eerste hulp aan kinderen Iedere ouder kan overweg met pleisters of een kusje tegen de pijn. Maar als het gaat om brandwonden, al lergische reacties, het ver slikken in een snoepje of een verkeersongeval, weet lang niet iedereen wat er moet gebeuren. In het buurtcentrum De Kooi aan de Driftstraat wordt daarom vanaf maart een cursus 'eerste hulp aan kinderen' gegeven. De cursus beslaat steeds twee avonden en duurt van 19.00 tot 22.00 uur. De eerste cursus wordt gegeven op 28 maart en 4 april. Dezelfde cursus wordt ook gegeven op 18 en 25 april, op 16 en 23 mei en op 13 en 20 juni. Deelname kost 89 gulden. De cursus wordt gegeven door Medu- katie uit Utrecht. Info: tel 030-448100. Rustige bezetting gemeentehuis door Leefbaar Leiderdorp VOORSCHOTEN Leidseweg 518, tel. 071-763748. HET GROENE WARENHUIS leralenbeurs in Groenoordhallen inten, mineralen en kristallen uit alle werelddelen zijn zon- februari te bewonderen op een beurs in de Leidse Groen- dien. Ook zijn er koralen, schelpen en fossielen te kijk en te Tevens bestaat er de mogelijkheid om zelf een sieraad te ma- beurs duurt van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang bedraagt dden voor volwassenen en twee gulden voor 65-plussers en en tot twaalf jaar. Ie armoede' in dure flat ORP JUDY NIHOF G VAN VOORPAGINA ■vormige flatgebouw dat Itelijk tegenover winkel- im Santhorst staat, werd ir geleden gebouwd. De e mensen wonen er best maar vinden de flat te De kale huur is gemiddeld dden per maand. De eige- verricht de noodzakelijke houdswerkzaamheden aan de vele klachten over en kou wordt weinig ge- Toen de badkamer van de eVan der Helm schimmel te .vertonen, brachten houdsmensen gipsen pla in. „De schimmel zien we teer, maar wij weten wel* r onder die platen zit," nevrouw Van der Helm. imige mensen zijn in de imen wonen omdat ze een ientjes te veel verdienden aanmerking te komen een woning in de sociale ector. Nu ze in inkomen "uit gaan, raken ze in ijkheden. Van der Helm Ie huur nu nog betalen, houdt zijn hart vast voor ekomst, als bepaalde in ten wegvallen. Verder be ien kan hij bijna niet. „We *n al geen krant, zijn ner gens lid van." Vanwege de chro nische ziekte van zijn echtgeno te werd veel geld opzij gelegd voor een speciale, comfortabe ler auto. „We hebben er nu een tje waar ik zonder hulp in en uit kan stappen," aldus mevrouw Van der Helm. Verhuizen naar een woning in de sociale sector is voor de meeste mensen ook niet eenvoudig. „Het duurt vier, vijf jaar voor je daarvoor in aan merking komt," weet Van der Helm. Het boekje van de Nederland se Woonbond is inmiddels aan geboden aan de leden van de vaste kamercommissie voor volkshuisvesting. Ook zijn er protestacties geweest tegen de voorgenomen huurverhoging. „Er is heel wat losgemaakt," zegt Van der Helm. „De com missie gaat voorlopig niet ak koord met de huurverhoging." Maar volgens Van der Helm moet er nog veel meer gebeu ren. „Het is belangrijk dat huur ders zich aansluiten bij de woonbond. Hoe groter het aan tal leden, hoe zwaarder hun stem doorklinkt in de regering. Bovendien is het zo dat eige naars vaak best willen praten met bewoners, mits deze goed georganiseerd zijn." Iwijkschool helpt Tsjetsjenen Iwijkschool aan het Schaduwpad in de Leidse Merenwijk za- '5J 'olgende week (van maandag 20 tot en met vrijdag 24 februa- s tiegeldflessen en -potten in. De opbrengt gaat naar het Rode die van het geld voedselpakketten koopt voor de door een getroffen bevolking van Tsjetsjenië. Leerlingen van de schol i zich vooral bezighouden met de inzameling. Inleveren van erk met statiegeld kan tussen 8.30 en 16.00 uur bij de school. LEIDERDORP JUDY NIHOF Riet Dekkers van de stichting Leefbaar Leiderdorp heeft gis teravond samen met drie kom panen ruim een uur het Leider- dorpse gemeentehuis bezet. Vijf politieagenten voerden de ac tievoerders daarna moeiteloos in surveillancewagens af. De vier bezetters werden aange houden op verdenking van lo kaalvredebreuk. Ze wilden geen gehoor geven aan het verzoek van burgemeester M. Zonnevyl- le om het gemeentehuis te ver laten. De voorzitster van Leefbaar Leiderdorp vond dat het weer de hoogste tijd was voor actie. „Het is jammer dat dit moet", aldus Dekkels. „Maar als we aan raadsleden vragen hoe iets zit, krijgen we geen antwoord. Inzage in stukken krijgen we ook niet. Al vraag je er 100.000 keer om." Dekkers en kompanen eisten onlangs opheldering over de gang van zaken rond een ex- ambtenaar grondzaken. Vol gens Leefbaar Leiderdorp wordt deze man, die onlangs door de rechter is veroordeeld wegens fraude, nog steeds betaald met geld van de gemeente. Dat zou in tegenspraak zijn met de ver klaring van het college van B en w dat de man ontslagen is. Ook denkt Leefbaar Leiderdorp dat de ex-ambtenaar nog steeds be paalde diensten voor de ge meente verricht. De bezetting verliep zeer ge moedelijk. Dekkers voelde er niets voor om stennis te maken. Nee, ze gooide het dit keer over een andere boeg. In de hal van het gemeentehuis installeerde ze zich alsof het haar huiskamer betrof. Op tafel verschenen een thermoskan met koffie, pakken koek en zakjes snoep. „Wilt u ook een kopje koffie?," vroeg ze aan een bezoeker die veel be langstelling toonde voor de ac tie. Andere bezoekers (het ge meentehuis was open van 18.30 tot 20.00 uur) keken verbaasd op toen ze een enorm spandoek zagen hangen met de woorden: 'Kiezersbedrog' 'Openheid noodzaak' 'Stop de leugens en de fraude' en 'Eerlijkheid naar burgers'. „Mooi hè", wees Dek kers op de zorgvuldig uitgeknip te letters. „We zijn er uren aan bezig geweest." Terwijl Dekkers de koffie inschonk, deelde actie voerder Van Hecke pamfletten uit. Was Dekkers aanvankelijk nog van plan om de hele nacht in het gemeentehuis door te brengen („Ik heb een lampje bij me."), om 20.00 uur maakte ze zich met de andere actievoer ders toch uit de voeten. Ze sloe gen weliswaar het verzoek van de in allerijl opgetrommelde burgemeester om weg te gaan in de wind, maar de politie hoefde vervolgens niet aan te dringen om hen af te voeren. Dekkers had de politie zelf eer der op de dag al op de hoogte gebracht van de bezetting. „Dat VRIJE TIJD vonden we wel zo fatsoenlijk." Na een kort verhoor zijn Dek kers en de andere actievoerders door de politie weer vrijgelaten. Rommelmarkt. Drum- en Bugle Corps Con Fuoco houdt zondag 19 februari een rommelmarkt in het clubhuis aan de J.C. de Rijpstraat 23. De markt duurt van 10.00 tot 14.00 uur. Humanisme. De Leidse afdeling van het Humanistisch Verbond heeft professor F. Jacobs uitgenodigd voor een lezing. De lezing heeft als motto een citaat uit 'Het bedachte leven' van Trudy van Asperen. Jacobs, onder meer voorzitter van de vereniging van ethici in Neder land, spreekt op maandag 20 februari in sociëteit De Burcht. Aan vang: 20.00 uur. Ruilen. Verzamelaars van postzegels, munten, prentbriefkaarten, lu- cifermerken, stickers, suikerzakjes, telefoonkaarten enzovoorts kun nen vrijdag 17 februari hun hart ophalen tijdens een ruilbeurs in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. Tussen 19.00 en 22.00 uur zijn verzamelaars welkom bij ruilvereniging Koningskerk. De en tree bedraagt 1,50 gulden voor niet-leden en 1 gulden voor de jeugd tot en met 15 jaar. Chomsky. In activiteitencentrum Bar en Boos wordt vrijdag 17 fe bruari een video vertoond over Amerika's meest vooraanstaande dissident Noam Chomsky. Chomsky is behalve hoogleraar linguis- tiek en filosofie een scherp politiek criticus. De video draait vanaf 20.30 in Bar en Boos aan de Koppenhinksteeg. Bingo. Onder de veelzeggende naam 'bingodansant' houdt speel tuinvereniging Prinses Beatrix op zaterdag 18 februari speciaal voor kinderen een bingo in combinatie met een disco. Iedereen van 7 tot en met 12 jaar is van 19.00 tot 21.00 welkom in het speeltuingebouw aan de Schubertlaan. Snoeien. Het instituut voor natuurbeschermingseducatie (IVN) houdt op zaterdag 18 februari een werkdag in het Bos van Bosman aan de Wassenaarseweg. Vrijwilligers snoeien het oude geriefhout- bos om de variatie in het bos te behouden. Duivenbeurs. De Leidse postduivenclub LPC houdt op zaterdag 18 februari een duivenbeurs. In het clubhuis op sportpark De Vliet wor den onder andere klokken, manden, boeken en schalen te koop aan geboden. Wie een duif te koop heeft, kan voor één gulden een kooi huren. De beurs begint om 14.00 uur. Hutspotten. 55-plussers kunnen zaterdag 18 februari genieten van grappige sketches die leden van carnavalsvereniging De Leidse Hutspotten speciaal voor hen opvoeren. Met muziek van Muusse en Choufoer en een optreden van De Valentino's. Het feest heeft plaats in het Antonius Zalencentrum aan de Lange Mare en duurt van twee tot vijf uur. LEIDERDORP Toneel. De toneelploeg van de Fryske Krite uit I laarlem speelt vrij dag 17 februari het stuk 'Kaemer te hier' in de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan in Leiderdorp. Het stuk begint om half acht en de toegangsprijs bedraagt voor niet-leden van 10 gulden. OEGSTGEEST Verkiezingen D66-afdeling Oegstgeest/Rijnsburg houdt maandag 20 februari een verkiezingsbijeenkomst. Sprekers zijn senator Elida Tuinstra en de kandidaten voor Provinciale Staten Ruud Stam, An- nelies Koningsveld en Matt Poelmans. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het Witte Huis aan het Wilhelminapark in Oegstgeest. DEN HAAG/OEGSTGEEST LOMAN LEEFMANS Slaan met een zweep, knevelen, orale sex en het plaatsen van wasknijpers op gevoelige li chaamsdelen. is een man die dat doet strafbaar als de vrouw daar vooraf mee instemt? Dat was gistermiddag bij de Haagse rechtbank de vraag bij de be handeling van een strafzaak te gen een 44-jarige Oegstgeeste- naar. Hij bevestigde eind 1993 met een prostituée een sado masochistisch 'spel' te hebben gespeeld, maar ontkende haar gedwongen te hebben. Officier van justitie Van Ek dacht daar anders over. „Er zijn grenzen aan de commerciële erotiek. De vrouw had inge stemd met een softe SM maar u ging te ver. In feite is er sprake van verkrachting", aldus Van Ek, die twee jaar celstraf eiste waarvan acht maanden voor waardelijk. De vrouwelijke ad vocaat van de verdachte kon niets strafbaars ontdekken: „Het is inderdaad een typische manier van 'het' met elkaar doen. Maar er waren verkeerde afspraken gemaakt en de ver dachte dacht dat hij mocht doen wat hij deed. Hij bestelde en betaalde voor seksueel ge weld." De Oegstgeestenaar had op 29 november 1993 bij een escortservice in Amersfoort een vrouw 'besteld'. Vooraf was af gesproken dat het om SM zou gaan voor 400 gulden per uur. De prostituée werd 's middags door een chauffeur afgeleverd die buiten bleef wachten. De man had stevig gedronken en begon de vrouw vast te binden. Volgens de vrouw werd de man daarop geweldadig. Eenmaal tot rust gekomen, maakte de man haar los waarna de twee nog een kop koffie dronken. De vrouw had de situ atie echter zeer bedreigend ge vonden. Ze was de dagen na het voorval zeer geëmotioneerd en besloot uiteindelijk aangifte te doen. De Oegstgeestenaar ontkende het excessief gebruik van ge weld. „Anders ga je niet nog wat drinken na afloop. Ik voel mij ook in het geheel niet schuldig", zei hij. „En ik ben geen kenner, maar ik sluit niet uit dat je aan SM wel vaker blauwe plekken overhoudt", aldus zijn advocate die om vrijspraak vroeg. Van Ek vond dat het gedrag van de man niet ongestraft mocht blijven. Er was al twee keer eerder een aanklacht tegen hem ingediend voor soortgelijke vergrijpen. Hoewel het beide keren niet tot vervolging kwam, leek een van deze oude aangif tes wel erg veel op de huidige. „Zelfs te veel", stelde de advo cate. Van Ek vond 16 maanden cel en acht maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar een passende straf. Presi dent Bodewes van de rechtbank doet over veertien dagen uit spraak. De bezetting van het gemeentehuis verliep uiterst gemoedelijk. Terwijl Dekkers koffie inschonk, deelde actie voerder Van Hecke pamfletten uit. foto holvast/mark lamers Dijk (ruimtelijke ordening/BBL) Dijk geeft toe dat de kennis van is alle commotie over de ex- zaken en de ervaring van de ex- ambtenaar grondzaken 'stem- medewerker soms worden ge- mingmakerij'. „De man werkt mist. „Maar dat is geen reden niet voor de gemeente. Hij heeft om hem voor ons te laten wer- Volgens wethouder A. van een ontslagbrief gekregen." Van ken." Klazien uit Zalk praat in Leiden Klazien uit Zalk, de van televisie bekende boerin die tegen alle kwaaltjes een natuurlijk geneesmiddel heeft, is zaterdag 18 februari te gast op het 15de verjaardagsfeest van het Yoga Gezondheidscen trum in Leiden. Klazien zal zo'n 250 leerlingen en oud-leerlingen toespreken tijdens een feestelijke receptie in Holiday Inn (Haagse Schouwweg). De receptie is van 13.00 tot 15.00 uur, de lezing van Klazien duurt van 15.30 tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19