Weer impuls voor dialoog Kerk Samenleving Hervormde verdeeldheid intrigeert commissariaat 'Ik geniet van de secularisatie' DONDERDAG 16 FEBRUAR11995 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356481 BUITENLAND KORT Bisschoppen stellen begeleidingscommissie in Ontkerkelijking Met ontkerkelijking, die de westerse theologie al de cennia lang kwelt, houden Indiase theologen zich nauwelijks bezig. Ondanks de voortschrijdende mo dernisering van het Indiase subcontinent heeft de se cularisatie de Indiase chris tenen nog niet in haar greep. Dat heeft alles te maken met de Indiase cul tuur, waar de macht van de rede het bovennatuurlijke niet heeft kunnen verdrin gen. De theoloog Robert van der Zwan, die gisteren aan de Katholieke Univer siteit Nijmegen promo veerde, plaatst in zijn proefschrift Mysterium saeculi de Indiase theolo gie tegen de achtergrond van een door het hin doeïsme bepaald wereld beeld. Met een aanhang van ongeveer 2 procent van de bevolking vormt het christendom in India een kleine minderheid. Rushdie De Egyptische moefti Sheikh Mohammed Sayyed Tantawi, een autoriteit op het gebied van islamitisch recht, heeft opgeroepen tot de vorming van een 'oecu menisch comité' dat de Britse schrijver Salman Rushdie moet berechten. De toenmalige Iraanse ayathollah Khomeini sprak op 14 februari 1989 het doodvonnis tegen Rushdie uit omdat hij met zijn boek 'De duivelsverzen' de islam beledigd zou hebben. In plaats van de schrijver te doden, zou hij voor een co mité, bestaande uit islami tische, christelijke en jood se theologen, moeten ver schijnen, zo stelde Tantawi voor. Timor De aartsbisschop van de Timorese hoofdstad Dili, mgr. Carlos Belo, en de Indonesische autoriteiten hebben overeenstemming bereikt over het bestrijden van het voortwoekerende geweld tussen gewapende bendes en burgerwachten in Oost-Timor. Dat zei Belo tegen het Portugese pers bureau Lusa. Volgens Belo hadden de Indonesische autoriteiten in Oost-Timor het initiatief genomen tot het overleg bij de bisschop thuis. Ze kwamen een vier puntenplan overeen. Het Indonesische militaire be wind beloofde eventuele gewapende bendes die door het leger gerecruteerd zijn, te ontbinden en de or de te handhaven door meer militairen te laten pa trouilleren. De bisschoppen stellen een begeleidingscommissie in, die de dialoog in de Nederlandse kerkprovincie 'verdere impulsen' moet geven. Deze commissie moet onder meer de behoefte aan een landelijke katholiekendag on derzoeken. Dat besloten de bisschoppen aan het slot van hun tweemaandelijkse vergadering. AMERSFOORT ANP Het is de taak van de nieuwe begeleidingscommissie om sug gesties te doen voor de dialoog met theologen, journalisten, re ligieuzen, katholieke politici en vertegenwoordigers van katho lieke maatschappelijke organi saties. Vorig najaar riep de door de bisschoppen ingestelde commissie-dialoog op tot zo'n 'dialoog in de volle breedte van de RK-Kerk'. Ook zullen de bisschoppen in hun bisdommen bestaande overleginstanties, zoals de Priesterraad en Diocesane Pas torale Raad, de vraag voorleg gen hoe de dialoog op dat ni veau bevorderd kan worden. Over de aanwezigheid van één of meer bisschoppen bij de jaarlijkse manifestatie van de progressieve Acht Mei Bewe ging (AMB) heeft de bisschop- 1 penconferentie nog steeds geen beslissing genomen. De com missie-dialoog schreef dat een bisschoppelijke afvaardiging naar de AMB-manifestaties wel eens 'beslissend zou kunnen zijn voor het aanslaan van het dialoogproces in onze kerkpro vincie'. De bisschoppen beslis sen nu in hun vergadering van april of ze die aanbeveling vol gen. Betekenis bid- en dankdag centraal bij Confessionele Vereniging Predikant B.H. Weegink houdt vanavond tijdens een bijeen komst van de afdeling Katwijk en Omstreken van de Confes sionele Vereniging een referaat over de geschiedenis en beteke nis van de Bid- en Dankdag voor gewas, arbeid en visserij. De afdeling komt om 20.00 uur bijeen in het'Kerkhaventje' naast de Oude Kerk aan de Bou levard. Ook belangstellenden zijn welkom. HILVERSUM «ANP deeldheid in het protestantse volksdeel niet op tafel van het Commissariaat?" Van der Graaf zette uiteen dat de Bond in bijna alle opzichten al eigen organen heeft. In zover re is deze aanvraag niets nieuws. Bovendien heeft de rechter vleugel van de Her vormde Kerk fundamentele be zwaren tegen de meeste IKON- programma's. Behalve de Gereformeerde Bond hebben zich in de ZvK vier kerkgenootschappen en de Evangelische Alliantie zich vere nigd. Uit onvrede met de IKON- programma's en met de verde ling van zendtijd en geld heb ben deze vier kerken zich losge maakt uit het technisch samen werkingsverband met de IKON. Vóór 1 juni neemt het com missariaat een beslissing. De verdeeldheid binnen de Ne derlandse Hervormde Kerk over de kerkelijke zendtijd vormde gisteren het belangrijkste thema op de hoorzitting van het Com missariaat voor de Media. De Gereformeerde Bond binnen die kerk heeft zich aangesloten bij de stichting Zendtijd voor de Kerken, terwijl de Hervormde Kerk als geheel in de Interkerke lijke Omroep Nederland partici peert. Zich richtend tot de secretaris van de Gereformeerde Bond, ir. J. van der Graaf, zei commissa ris drs. W. Etty: ,,U zegt dat de Gereformeerde Bond niet uit de Hervormde Kerk is weg te bran den, maar met de zendtijd wilt u wel een andere weg gaan. Legt u daarmee de interne ver- DE ROEPING In spijkerbroek en op sportschoenen gaat R. Frede door het leven. Hij is de kersverse pastor van de Oud-Katholieke Kerk aan de Zoeter- vvoudsesingel. Het kleine kerkgenootschap heeft zeventien jaar geen zielzorger in Leiden gehad. Frede, wiens moeder theologe is, werd in 1964 in Essen (Duitsland) geboren. Hij is rooms-ka- tholiek opgevoed maar toonde al op jonge leef tijd interesse voor de Oud-Katholieke Kerk. Na definitief voor deze geloofsrichting te hebben gekozen, besloot Frede in 1984 zijn studie theo logie in Nederland te volgen, aan de universiteit van Utrecht. In 1994 is de pastor afgestudeerd en Leiden is zijn eerste parochie. Aangezien deze klein is (zo'n vijftig actieve leden) heeft Frede nog een halve baan als pastor van een psychia trisch ziekenhuis in Noordwijkerhout. Aan te ruggaan naar Duitsland denkt hij niet. „Pastoors mogen bij ons trou wen en binnenkort, in elk ge val vóór 1996, zullen ook vrouwen tot priester worden gewijd. Ons geloof is immers gebaseerd op dat van de Ka tholieke Kerk van voor het jaar 1050. Die moet heel democra tisch geweest zijn. Het celi baat is bij ons al in 1921 afge schaft en daarmee zijn we bij voorbaat al veel problemen uit de weg gegaan. De Oud- Katholieke Kerk in Nederland is al echt toe aan vrouwelijke priesters. Tijdens mijn studie had ik vrouwelijke mede-stu denten, die wisten dat het nog even zou duren voor ze hun beroep zouden kunnen uitoe fenen. Dit bewijst dat het er echt aan zit te komen. In Eg- mond en in Utrecht werken al vrouwelijke pastoors, al mo gen ze de sacramenten nog niet bedienen. Wat mij betreft worden die vrouwen liever vandaag dan morgen tot priester gewijd. In de Oud-Katholieke Kerk wor den ook tweede huwelijken ingezegend en worden homo seksuele relaties geaccep teerd. Zelf woon ik met een vriend samen en er is nie mand die daar moeilijk over doet. Toen ik theologie ging stude ren had ik de keuze tussen Utrecht en Bonn. Uiteindelijk heb ik Utrecht gekozen van wege de oecumenische sfeer. De eerste vier jaar zitten stu denten van allerlei verschil lende geloofsrichtingen bij el kaar in de collegezaal. Er wa ren overigens maar acht tot tien oud-katholieke studenten verspreid over alle studieja ren. Het was leuk en interes sant om die andersgezinde studenten te ontmoeten en met ze te discussiëren. Als je eenmaal afgestudeerd bent, is die kans toch veel kleiner. Ik ben een groot voorstander van oecumene en wil ook ze ker in mijn functie als pastor veel met dominees samen werken. Alleen samen kun je iets betekenen, met name in de huidige tijd van ontkerke lijking. Wat dat betreft heerst er in Nederland een open kli maat, Duitsers zijn veel min der ver met de oecumene. En ik geniet ervan dat Nederland Pastor R. Vrede: „Wat mij betreft worden die vrouwen liever van daag dan morgen tot priester gewijd." foto holvast/mark lamers zo geseculariseerd is. De men sen die naar de kerk komen zijn tenminste echt enthou siast. In Duitsland heb je toch nog veel fatsoens-christenen. Daar staat zo'n tachtig pro cent bij de kerk ingeschreven maar niemand komt ooit naar de mis. Ze willen alleen trou wen in de kerk of hun kind la ten dopen, verder zie je ze nooit. Voor die mensen is de kerk een feestonderneming. Preken vind ik één van de leukste kanten van mijn werk. Ik houd ervan om uit een bij belse tekst iets waardevols voor het huidige leven te ha len. Het trekt me om met tek sten bezig te zijn. Wat dat be treft zou ik ooit nog eens wil len promoveren. Een belang rijk deel van mijn werk als pastor vind ik ook het contact met de mensen. Dat ik ze steun kan geven en een helde re kijk op een voor hen moei lijke situatie. Dit doe ik in feite ook tijdens mijn werk in het psychiatrisch ziekenhuis in Noordwijkerhout. Mijn jonge uiterlijk geeft ei genlijk niet vaak problemen. Behalve als ik naar een ver pleeghuis moet. Mensen ver wachten bij het woord pastor toch wel een man van mini maal zestig jaar. Als ik dan op ziekenbezoek ga, kleed en ge draag ik me wat officiëler. CARINE DAMEN 1 J P U E R E L E 2 V I A A E R V T 3 N O E D I L G I 4 N P O G S L S G 5 K E L D U I N S 6 B L C A H A S T 7 Z I A S D E A L 8 L B T A A 'j S D 9 S D T A O R T M 10 w S A T U T N T 11 J G L E I M N P 12 G E R T I S E P 13 B C E U H R S R 14 M A E N G E O F OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. aardappelgerecht; 2. kanaal; 3. vereist;.4. gewricht; 5. onhan dig persoon; 6. inwendig orgaan; 7. deel v.e. fiets; 8. chef; 9. hevi ge wind; 10. bravourestuk; 11. zweem; 12. influenza; 13. porte monnee; 14. vrucht. KRUISWOORDRAADSEL waardevol aria-emoe am-alg-re r-spaak-s dit-k-abt -den-aar- dol-b-rijs w-trots-t en-ode-ba rede-lila geestelijk DE RECHTER S T ■i Mr. Jesse van Muylwijck HEINZ BOES HET WEER Frontaal neerslag gebied^ pijpa: duidt op een grote activiteit. Talj begi van West-Europese stations ma;jvan ten melding van onweer, hagel dj te windstoten. Een snelle storing rt een intensief neerslaggebied zal', komende nacht de regenmeters!1! !e flink bijvullen. phe Morgen overdag wordt het buiigfeal vi weertype hervat. Het wordt daarlvoor iets koeler dan de afgelopen paihter dagen, toen het kwik tussen lÖIjuzi 14 graden schommelde. Toch bLncj het te warm voor half februari ml me nachttemperaturen van 4 gradei? en maxima tot 7 8 graden. Der eerste helft van de maand leverip Vi een warmte-overschot op van mj liefst vier graden. De warmste J sprokkelmaand van deze eeuwcT. teert uit de door stormen geteistCHl de winter van 1990, toen een ge middëlde van 7.6 graden werd ÉöNf reikt; ruim 5 graden boven de Tfgen norm. yolle bot A Het algemene circulatiepatroon|eijjk ook de komende dagen weinig vè anderen. Vrijwel om de andere krijgen we een frontaal neerslag bied over ons heen, daar tussemj heerst een open weertype met oj klaringen en stapelwolken. De weerkaart vertoont een herfst achtig, onstuimig beeld met een diep lagedrukcentrum in de buurt van Schotland. Een harde zuidwes telijke stroming voert aanhoudend milde lucht aan, waarin storingsge- bieden worden afgewisseld door betere momenten met wat zon. De weersystemen trekken snel voorbij dankzij de positie van de straal stroom, die op een hoogte van 5 tot 10 kilometer met windsnelheden van meer dan 200 km/uur over ons land jakkert. Dat gaf gisteren snel wisselende wolkenluchten in aller lei vormen - soms dreigend met buidelvormige aanhangsels als te ken van turbulente luchtstromin gen. De atmosfeer was behoorlijk ont- stabiel; de weersatelliet Meteosat zag gistermiddag vanuit haar posi tie op 36.000 kilometer boven de evenaar talrijke buiengebieden in de strakke westelijke stroming naar West-Europa drijven. Vaak zijn dit onsamenhangende 'klonters', maar soms zie je prachtige plaatjes, waarin goed georganiseerde buien- lijnen te zien zijn. De gegroepeerde buienmassa neemt dan de vorm van een komma of spiraal aan, wat HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Veel bewolking en perio den met regen, in de ber gen sneeuw. Vooral in het midden ook enkele opkla ringen. Middagtempera- tuur van ongeveer 5 gra den langs de kust tot rond het vriespunt elders. Zweden: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen, in het noor den ook sneeuw. Maxima van plus 4 graden in het zuiden tot min 5 in het noorden. Denemarken: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd buiige re gen. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Erg wisselvallig weer. Nu en dan wat zon, maar vooral ook buien en met name vandaag in Ierland, Schotland en langs de Engel se westkusten tamelijk veel wind. Tem peraturen uiteenlopend van 6 graden in Schotland tot rond 8 graden in Ierland en midden-Engeland; aan de Engelse zuidkust wordt het ongeveer 11 graden. België en Luxemburg: Grotendeels bewolkt weer met vrij veel regen. Vandaag misschien ook nog een enkele opklaring. Middagtemperatuur vandaag ongeveer 11 graden, daarna iets lager. Noord-en Midden-Frankrijk: Nu en dan misschien een opklaring, maar verder bewolkt en van tijd tot tijd regen. Vooral in de Vogezen kan het af en toe flink regenen. Temperatuur op 1000 meter rond plus 3 graden. Verder temperaturen vandaag omstreeks 12 graden, morgen iets lager. Spanje: Flink wat zon, vooral in het zuiden en oosten. In het noorden ook enkele wol kenvelden en met name morgen kans op wat regen. Vrij zacht met in de noordelij ke helft maxima tussen 15 en 19 gra den, in de zuidelijke tussen 19 en 23. Canarische Eilanden: Droog en overwegend zonnig. Maxima ongeveer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buiige regen; in de Franse Alpen boven 1300 meter sneeuw. Aan de Middel landse Zeekust en in de Pyreneeën bijna overal droog. In het zuidoosten waait de Mistral. Middagtemperatuur rond 17 graden. Temperatuur op 2000 meter rond het vriespunt, maar vandaag met name in de Pyreneeën nog wat hoger. Italië: In de bergen in het noorden wolkenvel den en vooral in de Dolomieten overwe gend droog; zacht, op 2000 meter tem peraturen'rond het vriespunt. Elders in Italië onbestendig weer met af en toe zon, maar ook bewolking; vooral morgen op veel plaatsen regen. Op Sicilië is er meer zon en blijft het waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur van 10 gra den in het noorden van Italië tot rond 18 zuid van Rome. Duitsland: In het noorden van Duitsland buiig weer met af en toe ook wat zon; middagtem- peraturen van een graad of 8. In het midden en zuiden grotendeels bewolkt en perioden met regen, boven 1200 - 14Ó0 meter overgaand in sneeuw. Tem peratuur op 1000 meter een graad of 2; op 1500 meter in de Beierse Alpen daalt de temperatuur tot net onder het vriespunt. Zwitserland: Vandaag eerst misschien nog wat zon, maar verder overwegend bewolkt en vooral morgen van tijd tot tijd flink wat regen, boven 1200 - 1400 meter over gaand in sneeuw. Temperatuur op 2000 meter enkele graden onder het vries- Oostenrijk: Grotendeels bewolkt en van tijd tot tijd regen, aanvankelijk pas boven 1800 meter overgaand in sneeuw, maar gelei delijk boven 1200 tot 1400 meter. Temperatuur in het laagland omstreeks 9 graden, op 2000 meter hoogte dalend tot enkele graden onder nul. Tsjechië en Slowakije: Veel wolkenvelden en perioden met re gen, met name in Tsjechië. Middagtem peratuur van 7 tot 10 graden; tempera tuur op 1000 meter dalend tot ongeveer +3 graden. Hongarije: Vandaag veel bewolking en kans op re gen. Morgen enkele opklaringen en over wegend droog. Middagtemperatuur rond 7 graden, morgen in het zuiden waar schijnlijk iets hoger. WEERRAPPORTEN VRIJDAG 17 FEBRUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.52 Zon onder 1' Maan op 20.47 MaanonderOf Waterstanden Katwijk Hoog water 04.21 Laag water 00.0516.32.25 Weerrapporten 15 februari 19 uur: station Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt Genève wind temp n Ie 1 licht bew. regenbui Innsbruck half bew. verand 8 Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca half bew half bew. Rome I Split c Stockholm s Warschau i Wenen r Zürich t Bangkok c Buenos Aires 2 Casablanca t Johannesburg c New Orleans 2 New York t TelAviv t Tokyo 2 Vancouver t COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: B.M. Essenberg, G.P. Arnold (adj), J Kiel(adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R.D. Paauw, tel. dag. 9.30- 11 30 uur 071 -356215, of per post. HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties071-323508 Fam. berichten 071 -317337 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma.-vrij. van 08.30-17.00 uur. Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij per itbet. (incl. BTW) acc.giro autom 31,05 87,70 337,55 per maand per kwartaal per jaar VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 134,50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij. 18.00-19.30 uur, zat 10.00-12.00uur. Tel. 071-128030

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18