EIDEN £WR doet waterbedrijf van de hand 'Waar we eerst vooraan stonden, staan we nu achteraan' Eén ja-stemmer minder na D66-debat over referendum Monumentencommissie mag niet meer aan politiek denken lareciorp is tegen bouw weede voetgangersbrug 'Nog even en het LVC moet een 65-pluskaart invoer 3NDERDAG 16 FEBRUAR11995 Lef henny van egmond. 071 -356414, plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 Koopavond A O Winkelcentrum de I jy Winkelhof in Lei derdorp bekijkt of het mo gelijk is ook donderdag koopavond te houden. Roekoe-koe GedragsbioloogTen Z. U Cate van de Rijks universiteit Leiden onder zoekt de taal van de Turk se tortelduif: roekoe-koe. Tehuis /i Alkemade krijgt Z I geen gezinsvervan gend tehuis. Er zijn geen kandidaten, die daarvoor in aanmerking komen. I,een gevolgen voor 110 medewerkers waterproduktietak van nutsbedrijf EWR gaat per 1 ja- ari 1996 over naar het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland )ZH). Als gevolg hiervan verhuizen 110 van de in totaal 10 medewerkers van de EWR naar het DZH. De over- acht brengt geen gedwongen ontslagen met zich mee. EWR houdt de waterdistributie in eigen handen. Mislukken fusie belangrijke reden voor vertrek EWR-directeur Haijkens pen erna straatsma directies van DZH en Ener- en Watervoorziening Rijn- (EWR) hebben een ak- ord bereikt over overname n het westelijk waterbedrijf, clusief het waterproduktiebe- ijf in Katwijk. De raad van immissarissen van DZH is 'eneens akkoord. De raad van immissarissen van EWR moet plan nog goedkeuren. De jtrokken medewerkers en on- •rnemingsraden zijn inmid- ils ingelicht. De tarieven van beide 'water- drijven' worden per 1 januari 96 gelijkgeschakeld. Over de logte van de nieuwe tarieven >rdt in het najaar besloten. toekomstige voorzieningen- bied van DZH bestrijkt Den j De Tien Gemeenten, De ietstreek, Noordwijk, Hille- m, Noordwijkerhout, Voor- ut, Lisse, Sassenheim, War- ond, Oegstgeest, Rijnsburg, twijk, Valkenburg, Leiden, orschoten en Wassenaar. De koopsom die DZH aan EWR is verschuldigd bedraagt ruim 250 miljoen gulden. De EWR-gemeenten die deel uit maken van het nieuwe waterbe drijf ontvangen aandelen in DZH met een nominale waarde van twaalf miljoen gulden. EWR krijgt verder een vergoeding van de schade die het bedrijf leidt door afstoting van de waterpro duktietak. De hoogte van dit be drag bedraagt maximaal 4,5 miljoen gulden. DZH en EWR zijn nog in onderhandeling over de precieze hoogte van deze schadevergoeding. Het afstoten van de waterpro duktietak van de EWR vloeit voort uit provinciaal beleid om het aantal openbare drinkwa tervoorzieningen te beperken tot drie. De EWR heeft sinds 1991 met de provincie onder handeld over de voorwaarden waaraan eën overdracht van het waterbedrijf zou moeten vol doen. Kort geleden werd hier over overeenstemming bereikt. 'ietsster rijdt tegen autodeur iden» Een 19-jarige Leidse vrouw is gisteravond gewond ge- lakt toen zij op de Breestraat tegen een autodeur reed. Op het iment dat de vrouw op haar fiets passeerde, deed een 36-jari- eHagenaar het portier van zijn auto open. De vrouw viel. Hier- ij braken twee tanden af en raakte zij gewond aan haar been. Hoedspoor verraadt inbrekers eiden Door een bloedspoor te volgen, heeft de Leidse politie de fgelopen nacht twee jeugdige inbrekers opgespoord. De jon- [ens waren om drie uur een winkel aan de Haarlemmerstraat linnengedrongen na het ingooien van een ruit. De politie ont ij ekte een bloedspoor dat bleek te lopen naar de Kooilaan. Daar erd een 15-jarige Leidse jongen aangetroffen die op zijn kleren loedvlekken had, maar die zelf niet gewond was. Het bloed- ior liep verder naar eep woning aan de Driftstraat, waar een i-jarige Leidenaar werd aangetroffen met een flinke lofdwond. Beide jongens zijn door de politie ingesloten. Zwangere vrouw mishandeld eiden Een 35-jarige, hoogzwangere Leidse vrouw heeft gisteren lappen en schoppen gekregen van een 32-jarige plaatsgenote. )e zwangere vrouw liep met een kinderwagen over de Boer- laavelaan toen zij plotseling werd aangevallen door eên haar olkomen onbekende vrouw. De vrouw liep aan het treffen blau- pe plekken op, maar het voorval zal volgens de politie geen ge- slgen hebben voor de zwangerschap. Na enig speurwerk kon 132-jarige dader in haar woning worden aangehouden. De luw was totaal in de war en verzette zich hevig tegen haar thouding. De vrouw is opgenomen in Endegeest. Fietser krijgt stomp eiden Een 52-jarige fietser uit Leiden heeft in de nacht van fiinsdag op woensdag klappen gehad. Hij. reed over de Opaal- fitraat toen een auto langzaam naar rechts kwam, waardoor hij de knel dreigde te komen. De fietser tikte op het autodak om fend acht te trekken. En die kreeg hij ook. Eén van de passagiers Itapte uit en gaf de fietser een stomp in het gezicht. De man liep paarbij lichte verwondingen aan zijn gezicht op, terwijl ook zijn pril werd beschadigd. Twee buslijnen uit Breestraat eiden Het eerste resultaat van het streven minder bussen te la- en rijden in de Breestraat is binnen. B en W hebben met de iWN overeenstemming bereikt over het verwijderen van de lij- len 48 en 167 uit de winkelstraat. ,,En dat zijn toch zo'n tachtig nissen per dag", aldus een tevreden wethouder P. Langenberg D66/verkeer). Met het besluit om twee buslijnen een andere oute te geven lopen burgemeester en wethouders vooruit op ilannen om veel meer bussen uit de drukke Breestraat te weren. )aarover verschijnt vermoedelijk nog deze zomer een nota. 'laar de maatregelen die daaruit voortvloeien ontlasten de Bree- itraai pas medio 1996. De lijnen 167 (van station Alphen aan len Rijn naar Leiden en vice versa) en 48 (van Leiderdorp naar (oorschoten via Leiden) kunnen al in september verdwijnen uit ie Leidse winkelstraat. gangersbrug over de Oude Vest past in dat streven. Maar de buurtvereniging wil er niets van weten. Meer wandelaars bete kent volgens de vereniging vooral in de nachtelijke uren meer narigheid. „Hoewel de be woners van de Lijsbethsteeg waarschijnlijk op dat moment hun brug met een groots gebaar ter beschikking willen stellen voor plaatsing bij de Hekken- steeg lijkt een nieuwe brug ons geen goed idee", schrijft voor zitter mevrouw B. Verhoef aan B en W. ïurtvereniging Maredorp is fel ?en de bouw van een nieuwe etgangersbrug over de Oude ïst ter hoogte van de Hekken- pg. In een brief aan B en W fcrinnert de vereniging aan de Jende, die een voetgangers- ■ug bij de Lijsbethsteeg al ver- Brzaakt. Die brug wordt door buurt gezien als oorzaak van egenomen vandalisme. De meente wil meer wandelrou- door de Leidse binnenstad, -jet plan voor een nieuwe voet- leiden erna straatsma De mislukking van een fusie met het Haagse nutsbedrijf is voor EWR-directeur J. Haijkens een belangrijke reden om op 1 april te vertrekken. De EWR kan, als relatief klein nutsbe drijf, alleen nog maar wachten tot nieuwe fusiepartners zich aandienen. Een passieve rol, waar de algemeen-directeur geen trek in heeft. „Voor mij is het een iets minder aantrekke lijk idee om straks in een groter geheel zomaar ergens een plaatsje te krijgen." Haijkens vertrekt na acht, zoals hij het zelf noemt, 'tropenjaren'. De algemeen-di recteur speelde een belangrijke rol in de totstandkoming van het huidige nutsbedrijf, dat in 1989 werd gevormd door de fu sie van elf regionale nutsbedrijf- jes. Na zes jaar beschouwt Ha ijkens de fusie als een geslaagde operatie. „Ik kijk met veel ple zier terug op die tropenjaren. Het is best een hele klus om vanuit de startsituatie een heel nieuw bedrijf te maken, zonder geld. Nu. zes jaar later, is alles achter de rug en is er een ge zond bedrijf. De EWR is een goed gestructureerd, financieel gezond bedrijf. Dit is voor mij een geschikt moment om af scheid te nemen." De laatste twee jaar hebben echter in het teken gestaan van nieuwe fusieplannen. Vergele ken met andere nutsbedrijven is de EWR, met 230.000 aanslui tingen, klein. In grote delen van delen van Nederland zijn nuts bedrijven actief die meer dan een miljoen aansluitingen heb ben. Door de mislukte onderhan delingen met het Haagse nuts bedrijf is de EWR een van de kleinste Zuidhollandse nutsbe drijven geworden. Het Haagse nutsbedrijf is een samenwer kingsverband aangegaan met collega-bedrijven in Dordrecht en Rotterdam. Daardoor staat het bedrijf niet sterk in onder handelingen met andere, grote re fusiepartners in Zuid-Hol land. Haijkens: „De wereld om ons heen is aanzienlijk veranderd. Als die fusie met Den Haag wel was gelukt hadden het initiatief kunnen hebben. Nu moeten we wachten op andere fusiepart ners. Waar we eerst vooraan stonden, staan we nu achter aan. In het totaal van alle exer cities heb ik de balans opge maakt. Het is overigens de lang ste baan die ik heb gehad." leiden aap rietveld De Leidse monumentencom missie moet zich niets meer aantrekken van de politiek en zich alleen nog maar bekom meren om monumenten. Die boodschap gaven tal van raads leden van de gemeentelijke commissie algemene zaken en monumentenzorg gistermiddag aan de monumentencommis sie. „Want nu bent u in feite een verlengstuk van de politiek, ter wijl u zich sec om monumenten zou moeten bekommeren", zei A. Pechtold (D66). De raadsleden en de monu mentencommissie ontmoetten elkaar gistermiddag in het Wa genmakersmuseum aan de Ou de Varkenmarkt. En na een kor te rondleiding door de binnen stad gewaagde voorzitter P. Oli vier van de monumentencom missie van de soms problemati sche relatie met de politiek. „U hebt in de bouwverordening vastgelegd, dat wij bij onze ad visering acht moeten slaan op het verhandelde in de raads commissies en op nota's van de gemeente. Da's een moeilijk punt", zei Olivier. De monumentencommissie draagt bouwwerken voor voor de gemeentelijke monumen tenlijst en ziet toe op het beheer van die monumenten. Maar bij een verzoek om een pand tot monument te verklaren kijkt de commissie niet alleen naar het pand, maar ook naar de plan nen die de gemeente heeft in dat gebied, vertelde Olivier tij dens de rondleiding. Zo werd een verzoek om de Annahoeve aan de Besjeslaan op de monu- den haag/leiden Twee inwoners van het Bra bantse Veghel zijn gisteren door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot vijf en zes jaar cel voor een reeks overvallen op cafés. De twee namen onder meer in de nacht van 13 op 14 oktober vorig jaar uit het Leid se café Het Spoortje net voor sluitingstijd de kas mee, even- Vijf en zes jaar gevangenis voor café-overvallers als het horloge van de kroeg baas. De overvallers waren ge wapend met een pistool en een mes. Tegen de mannen van 28 en 22 jaar oud waren straffen van respectievelijk zes en acht jaar geëist. De oudste van het stel was vorig jaar oktober be trokken bij drie overvallen, de jongste bij vier. De twee be hoorden tot een groep die vanuit Den Haag cafés in de regio overviel. Twee andere leden van de groep moeten volgende maand voor de rechter verschijnen. Het is nog niet bekend wat Haijkens na zijn vertrek als EWR-directeur gaat doen. „ik heb een paar ijzers in het vuur. Maar er is nog geen keuze ge maakt." Haijkens volgde een studie aan de technische hogeschool in Delft. In 1970 begon hij zijn loopbaan bij een Rotterdams drinkwaterbedrijf. Op 1 april 1987 werd hij directeur van de Leidsche Duinwater Maat schappij (LDM). De LDM ging op in de 1989 gevormde Ener gie- en Watervoorziening Rijn land, waarvan Haijkens direc teur werd. Tijdelijk opvolger van Ha ijkens wordt H.J. Groen, oud-di recteur van Akzo Coatings. Groen is sinds december lid van de raad van commissarissen van de EWR. Egels wint debat met Pechtold over invalidenhuis op punten leiden aad rietveld Het was hooguit een overwin ning op punten die D66-raads- lid Willem Egels gisteravond boekte in het debat met zijn fractiegenoot Alexander Pecht old over het referendum dat op 8 maart in Leiden wordt gehou den. Egels pleitte met veel elan voor het behoud van serre en eetzaal en de monumentale bo men in de tuin van het voorma lige Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk. Pechtold ziet die zaken liever wijken voor 28 dure appartementen. Onder het publiek was het aantal voor- en tegenstanders van sloop en nieuwbouw zowel voor als na het debat zo goed als in even wicht. Het massale 'nee' tegen onzuivere politiek, waar Egels om vroeg, was in de beneden zaal van De Burcht niet te ho ren. Vuilnisbak Het feit alleen al dat de bouw van 28 appartementen in de tuin van het invalidentehuis ja ren geleden 'bekonkeld' is in een deal tussen twee wethou ders en de Katwijkse bouwer De Lange en Van der Plas is voor Egels voldoende reden om het bouwplan in de vuilnisbak te gooien. „Er is een achterkamer deal gesloten en de gemeente raad is daarna continu buiten spel gebleven. In feite is 'ja' stemmen bij het referendum het afzegenen van die deal. Al leen al daarom moet u tegen stemmen. Ik hoop dat bij het referendum iedereen duidelijk maakt dat we die politiek in Lei den niet willen", zei Egels. Maar op dat punt hield het debat met Pechtold snel op. Die wenste niet om te zien naar dingen die voorbij zijn. „Zo'n deal hoort niet, maar er ligt nu een bouwplan en daar moeten we naar kijken", vond Pechtold. „Er worden 28 - ik geef toe niet de goedkoopste - woningen ge bouwd en die kunnen we in Lei den goed gebruiken. En bou wen op die plek is heel verant woord want de serre is half in gezakt en het terrein ligt er ha veloos bij. Er staan bomen, maar je mag het geen tuin noe men." Schitterend Met die argumenten was Egels het hartgrondig oneens. „Het is een heel bijzonder huis en de eetzaal en serre horen daarbij. Het is de laatste jaren verwaar loosd maar het kan schitterend worden. Het pand vraagt erom gespaard te blijven. Zelfs de monumentencommissie was unaniem tegen de sloop van eetzaal en serre, alleen hebben burgemeester en wethouders dat nooit duidelijk gemaakt aan de raad." Om de bomen moest de buurt maar niet treuren, vond Pechtold, want er komt vervan gend groen. „En geen jonge twijgjes maar volwassen bo men." Een redenering waarvoor het denkraam van Egels, zei hij, te klein was. „De ene maand nemen wij in de raad een bo- mennota aan waarin staat dat dat monumentale bomen zijn en dat wij al het mogelijke zul len doen om die te behouden, een maand besluiten wij die bo men te kappen. Daarmee maakt de Leidse politiek zich volstrekt ongeloofwaardig. En die bomen zijn zo bijzonder, die zijn niet te vervangen. Jij kan jezelf mis schien voor de gek houden", hield hij zijn partijgenoot voor, „maar mij niet. Je kan gewoon niet anders dan tegen dit bouw plan zijn." Nee Om het effect van tweestrijd Pechtold-Egels te meten werd in de zaal zowel voor als na het debat gestemd over de referen- dumvraag die loeiden op 8 maart mag beantwoorden. Egels had op het nippertje ge wonnen, zo bleek uit die twee stemmingen. Aan het begin van de avond haalden de ja-stem- mers één stem meer, aan het einde één stem minder dan de nee-stemmers. Leden van de gemeenteraad en van de monumentencommissie wandelen over de Doelengracht. Achter hen de monumentale Doelenpoort. foto hielco kuipers Het roer gaat om bij het Leids Vrijetijdscentrum leiden wim koevoet mentenlijst te zetten geweigerd, mede omdat de boerderij bij de bebouwing van de Roombur gerpolder toch zou verdwijnen. De raadsleden vonden dat, enigszins tot verwondering van Olivier, onjuist. Burgemeester C. Goekoop herinnerde er nog aan, dat de gemeenteraad de bouwverordening toch zelf had vastgesteld. Maar dat maakte kennelijk weinig indruk. „Ik vind dat uw commissie moet zeggen of een gebouw het be schermen waard is. En als dat zo is moet u ervoor springen", vond WD'er P. Vonk. „Anders sneuvelen er veel te veel monu menten." En SP'er D. SIoos viel bij: „Op dit soort argumenten, dat de gemeenteraad of B en W al een bepaalde ontwikkeling in gang hebben gezet, sneuvelen de meeste monumenten." „Van mij mag Alexander in het Leids Vrijetijdscentrum komen; uiteraard is zijn vriendin dan ook welkom." De uitnodiging is afkomstig van directeur Ruud Visser in hoogst eigen persoon. Hij geeft ermee aan dat hij wil breken met de traditie dat het LVC-publiek een op zichzelf staande groep is. Een groep die niet zozeer afkomt op het gebo- dene maar op het LVC als club en als levensstijl. „Ie hoorde bij het LVC of niet. Zo niet dan kwam je er niet in", aldus Vis ser. „Van dat imago moeten we af. We moeten onze doelgroep verbreden." Visser predikt deze opzienba rende ommekeer aan de voor avond van een definitief besluit over het LVC-gebouw aan de Breestraat 66. Over enige tijd wordt duidelijk of de instelling opzij moet voor een nieuwe winkelgalerij. Maar of het LVC nu een adreswijziging staat te wachten of niet, het roer moet om, meent de directeur. Hij verkon digt zijn filosofie niet alleen in tern maar gaat er ook mee de boer op. Op de affiches waar mee het popcultuurpodium de stad laat weten hoe zijn maand- programma in elkaar steekt, staat van nu af aan in een onbe duidend hoekje, rechts onder aan, in kleine letters dat het LVC de organisator is. Het aan bod, niet de zaal, staat centraal. Een mannetje met stekelhaar, uitpuilende ogen en een paar dengebit verhoogt de herken baarheid. Met dit logo, ontwor pen door Geert Keuter, luidt Visser een nieuw tijdperk in. Dat het LVC zich veel nadruk kelijker op andere publieksgroe pen gaat richten, is volgens Vis ser niet meer dan logisch en sluit naadloos aan op allerlei ontwikkelingen in de popmu ziek. „Vroeger waren popmu ziek en jongeren een tweeëen- heid. Mag ik erop wijzen dat Mick Jagger de vijftig inmiddels is gepasseerd? Nog even en ook het LVC moet een 65-pluskaart invoeren. Ik bedoel dit geksche rend maar m'n opmerking heeft een serieuze ondertoon. De tijd dat het poppubliek in een met graffiti volgespoten zaal tot aan z'n enkels in het bier een con cert stond bij te wonen, is echt voorbij. Mede als gevolg van de 'unplugged'-rage (akoestische optredens, red.) beginnen steeds meer groepen het club circuit te mijden en duiken ze het theatercircuit in. Zalen als het LVC moeten* zich zulke con certen niet zo maar laten afpak ken." Visser denkt de nieuwe pu blieksgroepen te kunnen berei ken met 'flyers' (strategisch ver spreide vlugschriften) en 'per soonlijke mailing'. „Het zou hij voorbeeld interssant voor het LVC kunnen zijn om het be stand van folkclub Ho rus te krij- Het nieuwe LVC tekening pr gen. Verder kunnen we enque- tererï en marktonderzoek ple gen." Tegelijk met het besef dat het LVC ouderen als een publieks groep moet gaan beschouwen, groeit ook het aantal aanwijzin gen dat jongeren uitgekeken ra ken op hun favorieten. Visser heeft gemerkt dat in het clubcir cuit de Nederlandse toppers als The Scene, Candy Dulfer, De Dijk, Claw Boys Claw en Tröc- kener Kecks niet langer meer zalen uitverkopen. „Tot voor kort speelde je met dit soort concerten op safe en kon je je in je verdere programma wat risi co's veroorloven. Maar het pu bliek komt niet meer automa tisch op de toppers af." „Er zijn in Nederland ook te weinig bands van hun niveau op toernee en nieuwe bands breken er nagenoeg niet door heen. Ik vrees dat de magere ja ren zijn aangebroken. Het duurt minstens twee jaar voor er een nieuwe lichting van toppers en subtoppers is. Voor de popmu ziek is dat alleen maar goed. Laat er in godsnaam weer eens wat gebeuren. Ik houd vooral wereldmuziek in de gaten, ik verwacht dat 'het' daar gaat ge beuren. Oosteuropa dat jaren lang is afgesloten van de rest van de wereld en nu de grenzen open ziet liggen, dat moet tot iets leiden." Met diezelfde wereldmuziek, die uit letterlijk alle delen van de wereld afkomstig kan zijn, denkt Visser dat hij ook de al lochtone Leidenaars en de asiel zoekers het LVC kan binnenha len. „Mensen intregreren veel gemakkelijker in een samenle ving als er wat voor ze is te doen."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17