Mexico stopt acties tegen Zapatista's Jill stierf als martelares voor kalfjes Buitenland i reen peace: Japan jaagt >ch op dwergvinvissen Duitse politie arresteert verdachte van volkenmoord tabin: steun Goldstein is opruiing tot moord Schoten Goldstein klinken nog na in straten Hebron Suiker voor verjaardag Kim Jong-il -pENSDAG 15 FEBRUAR11995 teren storten zich op rendieren [ttniNKi* Rendieren in Finland worden steeds vaker aangevallen ^verorberd door roofieren. Dat komt doordat er steeds meer 26ofdieren zijn, met name beren. Voor de Finse regering bete ent dit, dat steeds meer geld aan boeren moet worden betaald voor het verlies van rendieren. Het afgelopen ojar vielen 3.663 rendieren ten prooi aan roofdieren. Dat was ptae keer zoveel als in 1993. De Finse regering betaalt omgere- fend 730 gulden per gedood of vermist rendier. ix-lijfarts van Mao overleden Li Zhisui, die 22 jaar de persoonlijke arts van de Chi- heerser Mao Zedong was, is gisteren op 75-jarige leeftijd in flln woonplaats Chicago aan een hartaanval overleden. Li werd iai 1954 de lijfarts van Mao, een positie die hij hield tot aan ocjao's dood in 1976. Li verhuisde in 1988 naar Chicago, waar eiee zoons woonden. In zijn memoires (The Private Life of emairman Mao) vergeleek Li de Chinese leider en zijn medewer- met een keizerlijk hof, waar decadentie, egoïsme en politie intrige aan de orde van de dag waren. 'Jelstraf na openbare besnijdenis 1 |iro Een kapper en zijn echtgenote zijn gisteren in Egypte tot twee jaar celstraf. Ze hadden een meisje van 14 midden op straat besneden. Dit meldt het Egyptische dag Al-Akhbar. De vrouw van de kapper hield het meisje vast, haar man de besnijdenis uitvoerde 'in een smerige open met vuile instrumenten', aldus het vonnis. De Egyptische erPt staat besnijdenis toe, maar alleen door artsen in een zieken- his. Veel verminkingen worden echter onder onhygiënische jnstandigheden uitgevoerd door kappers. generaal wil zwerver als president Een man zonder vaste woon- of verblijfplaats als nieuwe ïsident van Frankrijk. Dat is de wens van de vroegere Franse Jerleider generaal Lacaze. „Militairen zijn socialer dan men jnkt", aldus Lacaze. Hij steunt daarom de zwerver Daniel jntzé, die zich kandidaat wil stellen voor het presidentschap p de armen en daklozen te beschermen. Om zich op te wer- ii als gegadigde voor het ambt heeft hij echter 500 handteke nen nodig. De generaal is inmiddels erevoorzitter van Hent- ;fs organisatie Paris-Solidarité-Métra erlusconi in het snotje In het onderzoek tegen de Italiaanse ex-premier en za- ïman Silvio Berlusconi zijn 24 spaarrekeningen onder valse ïm opgedoken waarop omgerekend ruim 39 miljoen gulden Jat. Het gaat mogelijk om zwart geld van het mediaconcern ninvest. Zegslieden van Fininvest betitelden de berichten als p poging de reputatie van de onderneming te schaden. De te- leden onder valse naam worden volgens Fininvest door de fa- (lie Berlusconi beheerd. (ijzelnemer Rusland krijgt doodstraf Istov» De Azerbeidzjaanse bendeleider die een groep school- lideren in Zuid-Rusland in gijzeling nam en vervolgens pro- erde met een helikopter te ontsnappen, is gisteren ter dood D roordeeld. De verdediger van Moesa Almamedov (52) zei dat a i in beroep gaat. De andere vijf verdachten zijn tot celstraffen 3 ssen 10 en 15 jaar veroordeeld. De bende gijzelde eind 1993 16 ideren in een school in Rostov aan de Don. Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent RTR Reuter UPI United Press International President komt met amnestiewet President Ernesto Zedillo van Mexico heeft het leger gis teren opdracht gegeven het offensief in de zuidelijke pro vincie Chiapas te staken. Hij riep de opstandelingen van het Zapatistische Leger voor Nationale Bevrijding op een politieke oplossing te zoeken voor de problemen daar. MEXICO-STAD Rtr Zedillo kondigde in een toe spraak in de hoofdstad aan van daag een amnestiewet naar het parlement te sturen. Alle op standelingen die de wapens neerleggen zouden daar onder vallen. Eerder op de dag kondigde de gouverneur van Chaipas, Eduardo Robledo, zijn aftreden om te proberen zo vrede te be reiken. De Zapatista's hebben steeds het vertrek van de gou verneur geëist voordat zij met de regering willen praten. Zij beschuldigen Robledo van grootschalige fraude bij de ver kiezingen van december. De militairen hebben het grootste deel van de provincie inmiddels onder controle. Afge lopen vrijdag trok het leger Chi apas binnen en veroverde de plaatsen die sinds 1 januari 1994 in handen waren van de Zapatista's. Op die dag begon de tot dan onbekende guerrilla beweging onverwacht een op stand om meer rechten voor de straatarme boeren en indianen af te dwingen. De opstandelingen gingen de strijd met het leger niet aan, maar trokken zich terug in het oerwoud. De leiders van de Za patista's lieten zondag weten nog altijd open te staan voor dialoog. COVENTRY CEES VAN ZWEEDEN bjeenpeace heeft Japanse wal- ders gefilmd bij hun ;ht op dwergvinvissen in het Ivisreservaat in Antarctica. iordvoerder Robbie Kei man Greenpeace zei vandaag de Japanners met harpoe- achter de walvissen aan n, in weerwil van het an- alve maand geleden van it geworden verbod op de merciele jacht in de wate van Antarctica. Japan beweert de walvissen voor wetenschappe- onderzoek, waarvoor het land toestemming heeft van de Internationale Walvisvaart commissie. De voorzitter van de commissie, de Australiër Peter Bridgewater, zei dat de Japanse, jacht tegen de geest van de commissie indruiste, maar niet tegen de letter van het verdrag. Wel suggereerde Bridgewa ter dat Japan.wetenschappelijk onderzoek zou kunnen uitvoe ren zonder dieren te doden. De Internationale Walvisvaart- commissie heeft Japan vorig jaar aanbevolen zijn onder zoeksprogramma in die zin te wijzigen. CORRESPONDENT Met duizenden waren ze bij de begrafenis. Onder hen een voormalige minister en ac- trice-in-ruste Brigitte Bardot. Maar de meesten waren meer zoals Jill Phipps zelf was. Ze hadden ringen door de neus en be- modderde laarzen. De kathedraal van het Engelse Coventry, door de nazi's op 15 no vember 1940 de geschiedenisboeken inge- bombardeerd, was gisteren andermaal het middelpunt van alle aandacht. De begrafenis van Jill Phipps, zo stond vrij wel onmiddellijk na haar dood vast, zou geen gewone worden. Jill Phipps"werd op 1 februari het eerste dodelijke slachtoffer van de demonstraties tegen de export van kal veren naar Nederland en Frankrijk. Ze was onder de wielen gekomen van een vracht wagen die met kalveren op weg was naar de luchthaven van Coventry, vanwaar de die ren naar Nederland zouden worden gevlo gen. Maar dat de begrafenis zou uitgroeien tot een evenement van nationale betekenis, was te danken aan een omstreden be sluit van de Anglicaanse Kerk. Jill was niet kerkelijk en zelfs niet gelovig. Desondanks meende de kerk in een opwelling van goe dertierenheid de kathedraal te moeten aan bieden voor de begrafenisplechtigheid. De Coventry Evening Telegraph, de plaatse lijke krant, noemde het gebaar van de kerk 'eenvoudigweg fout' en vroeg haar lezers te reageren. Slechts'een minderheid van de briefschrijvers schaarde zich achter de kerk. Jill zag zich postuum gebrandmerkt als 'een moeder die meer om een kalf gaf dan om haar zoon' en als 'een wetsovertreder'. Waarom moest uitgerekend aan zo iemand de eer te beurt vallen van een begrafenis plechtigheid in hun kathedraal, wilden de lezers weten. „Dit legitimeert geweld", brieste een lezer. De controverse kreeg een bovennatuurlijke dimensie toen ook theologen elkaar in de haren vlogen. Kunnen dieren aan de Bijbel dezelfde rechten ontlenen als mensen? Pro fessor/priester Andrew Linzey zei dat de Anglicaanse kerk een 'vreselijke reputatie' heeft op het gebied van dierenrechten. „Dieren", zo meende hij, „zijn ook schep pingen Gods". Maar andere theologen vin den dat de priester zich bij zijn leest moet houden. Dieren, zeggen ze, hebben geen ziel. Temidden van de theologische storm poog de Paul Oestricher, directeur van de kathe draal, zich staande te houden. Het aanbod aan Jills nabestaanden, zo probeerde hij, was alleen gedaan omdat de plaatselijke kerk te klein zou zijn geweest. De bisschop van Coventry was niet gekend in het besluit van Oestricher. „Maar", zo verklaarde zijn woordvoerder, „we begraven mensen van ieder geloof en van geen geloof. Dit is een heel normale begrafenisplechtigheid Bij alle controverse zou de aanleiding bijna vergeten zijn. Die aanleiding nam gisteren de macabere vorm aan van een rank li chaampje in een houten kist achter het al taar. Jill was een 31-jarige vrouw met, volgens haar vriend, een „fantastische glimlach die recht uit haar hart kwam". Ogenschijlijk was het lot haar niet gunstig gezind ge weest. Ze was alleenstaand, werkloos en woonachtig in een verpauperd deel van Co ventry dat bekend staat als 'Drugland'. Maar uit de vertellingen van nabestaanden welt het beeld op van een levenslustige, vrolijke, zorgzame, jonge vrouw, voor wie geld slechts bijzaak was. Ze stelde het leven van een kalf nimmer boven dat van haar zoontje Luke, die ze aanbad, en ze was geen beroepsdemonstrant. Maar ze had, vertelde de vriend, een sterk rechtvaardigheidsge voel. Ze geloofde dat dieren onschuldig zijn en dat die onschuld niet moet worden mis bruikt. Daarom had ze zich bij de groep ge voegd die bij de weg naar Coventry Airport betoogde tegen de export van kalveren. De meeste kalveren, wist Jill, gaan naar Ne derland om de rest van hun dagen te slijten in kisten en voornamelijk te leven op melk poeder. Deze praktijk, bedoeld om mooi 'wit' kalfsvlees te krijgen, is in Groot-Brit- tannië als vijfjaar verboden. Maar elders in Europa, vooral in Nederland en Frankrijk, hebben boeren minder scrupules. Jill Phipps stierf toen ze probeerde een vrachtwagen vol kalveren staande te hou den. Ze wierp zich niet voor de langzaam rijdende auto, maar kwam door nog onop gehelderde oorzaak wel onder de wielen te recht. Haar dood schokte de kleine wereld die ze achterliet. Justin, sinds een jaar haar vriend, ketende zich de volgende dag vast aan een viegtuig vol kalveren. Haar vader werd gear resteerd op Coventry Airport. Zab, haar broer, zegde een reis naar India af en ver ruilde zijn huis voor een tent in het demon strantenkamp bij de luchthaven. Daar, zegt hij, zal hij blijven tot de luchttransporten zijn gestaakt. Bij de kathedraal ontrolde Kathy Johnson een enorm geschilderd doek van Emily Wielding Davison. „Emily", zei ze, „wierp zich in 1913 met dodelijke gevolgen voor het paard van de koning om vrouwenkies recht te eisen. Negen jaar later kregen wij dat recht. Jill Phipps is voor de dieren wat Emily voor de vrouwen was. Ze is een mar telares." Nieuw vredesplan Bosnië in de maak BONN-WASHINGTON GPD-Rtr-DPA De Duitse politie heeft gisteren in Hamburg een Serviër gear resteerd die wordt verdacht van medeplichtigheid aan volken moord. De verdachte behoort niet tot de groep van 21 Serviërs die maandag door het Interna tionale Tribunaal in Den Haag in staat van beschuldiging zijn gesteld. Van deze 21 verdachten zit slechts Dusan Tadic gevangen en wel in München. Hij wordt beschuldigd van 13 gevallen van moord, marteling, verkrachting en mishandeling in een gevan genkamp in het Noordbosni- sche Omarska. De Duitse Bondsdag zal waarschijnlijk vol gende maand een wet aanne men waardoor het mogelijk wordt de 39-jarige Tadic aan het tribunaal in Den Haag uit te leveren. Intussen zijn de Verenigde Staten, in overleg met de andere leden van de internationale contactgroep, gisteren akkoord gegaan met een nieuw vredes plan voor Bosnië. Men wil de economische sancties tegen Servië grotendeels opschorten. In ruil daarvoor moet Belgra do de druk op de Bosnische Ser viërs opvoeren en moet het Kroatië en Bosnië erkennen als onafhankelijke republieken. Het Extremisten willen kolonist herdenken ERUZALEM AD BLOEMENDAAL (ORRESPONDENT )e Israëlische regering bezint zich op maatregelen tegen ieder- len die de daden van Baruch Goldstein verheerlijkt. „Steun voor Joldstein betekent opruiing tot moord", zei premier Rabin gis- eravond. Goldstein, een Israëlische kolonist uit de nederzetting Kiryat Vba, vermoordde een jaar geleden 29 biddende Palestijnen in le Grot van de Aartsvaders in Hebron. Daarna werd hij zelf ge lood. Sindsdien is er in Israëlische rechts-extremistische krin- 'en een soort Goldstein-cultus ontstaan. Zijn volgelingen zijn 'an plan morgen een herdenkingsplechtigheid te houden bij lijn graf in Kiryat Arba. Kort na het bloedbad in Hebron heeft de regering een paar lei- Iers van rechtsradicale organisaties als 'Kach' en 'Kahane Chai' :onder vorm van proces korte tijd gevangen gezet. Een van hen vas Kach-activist Baruch Marzol, die wordt gezien als de drij vende kiacht achter de herdenkingsplechtigheid. Volgens hem (al morgen 'een groot aantal rabbijnen' naar Kiryat Arba komen )m de demonstratieve plechtigheid bij te wonen. Hij wilde geen ïamen noemen, om te voorkomen dat de leiders van 'deze bol sjewistische staat' hun komst zal verhinderen. De activiteiten van Marzel en zijn geestverwanten hebben ge- :orgd voor verlegenheid in regeringskringen, vooral nu premier labin bijna dagelijks bij het Palestijnse bestuur aandringt op naatregelen tegen gewelddadig extremisme. Minister Yossi Sa id van de liberale coalitiepartner Meretz meent dat er geen on- lerscheid moet worden gemaakt tussen Palestijnen en Israëli's tls het gaat om steun aan terreuracties. De krachtige veroordeling door Rabin, en het gebruik van de (insnede 'opruiing tot moord', zou erop kunnen wijzen dat de egerig niet van plan is de morgen te houden herdenkingsbij eenkomst oogluikend toe te staan. In Hebron bleven gisteren alle winkels gesloten. De herden king van Goldsteins slachtoffers verliep er betrekkelijk rustig. Een gewelddadige uitzondering vormde het vluchtelingenkamp M-Fawar, even ten zuiden van de stad, waar het Israëlische leger iet vuur opende op met stenen gooiende Palestijnen. Daarbij rielen een dode en zeven gewonden. Ook vandaag zijn Israëli- 'Che troepen slaags geraakt met Arabische demonstranten die irandende barricades hadden opgeworpen bij de moskee van de Aartsvaders in Hebron. De Israëlische politie heeft vanmorgen in de joodse nederzet ting in Hebron de oprichter van de kolonistenbeweging, Moshe Levinger, en diens echtgenote gearresteerd. Miriam Levinger is aangeklaagd wegens het aanvallen, enkele maanden geleden, Fan een lid van een van de veiligheidsdiensten. HEBRON PATRICK COCKBURN THE INDEPENDENT Slechts twintig moslims zaten gisteren, volgens de islami tische jaartelling precies een jaar nadat de Israëlische kolo nist Baruch Goldstein met zijn automatische geweer 29 gelo vigen doodde, in de Grot van de Aartsvaders te bidden of met gekruiste benen de koran te lezen. Buiten controleerden Israëlische soldaten de identi teitspapieren van een groepje bezoekers, die langs een me taaldetector moesten alvorens de zevenhonderd jaar oude moskee in het hartje van He- bron te mogen betreden. Goldstein werd door overle venden van het bloedbad ge dood, maar als hij nu nog had geleefd zou hij waarschijnlijk verheugd zijn geweest over de gevolgen van zijn aanslag. De massamoord en het falende optreden van de regering tegen de kolonisten in Hebron was de doodsteek voor het op timisme dat volgde op het Is raëlisch - Palestijnse akkoord dat in 1993 Oslo werd bereikt. Het was de eerste van een serie geweldacties, waarvan de aan slag vorige maand op Israëli sche soldaten bij Netanya de voorlopig laatste was. Als ge volg daarvan hebben de be trekkingen tussen de Palestij nen en de Israëli's een nieuw dieptepunt bereikt. In theorie is de Grot van de Aartsvaders, waar Abraham, Isaac en Jacob met hun vrou wen liggen begraven, weer open. Maar iedereen die er heen wil moet langs zeven Is raëlische controleposten. Het toch al niet erg gastvrije He- bron was gisteren potdicht. Als gevolg van een algemene sta- Het graf van de Israëlische extremist Baruch Goldstein is voor veel Israëli's een soort bedevaartsoord. Ook gisteren werd het graf in Kiryat Arba bezocht. foto reuter mati shohat king ter gelegenheid van de ge denkdag van het bloedbad hielden de winkeliers hun ijze ren rolluiken gesloten. Het Israëlische leger vreest dat het bloedbad, dat volgens de islamitische kalender op de 15de dag van de Ramadan plaatsvond en volgens de wes terse kalender op 25 februari, niet alleen met de staking wordt herdacht. In de Israëli sche pers wordt al weken ge speculeerd dat de militante is lamieten van Harnas een vol gende spectaculaire aanslag willen plegen. De Israëlische troepen staan in het hele land op scherp, maar nog het meest in Hebron zelf. In het vluchtelingenkamp Al- Fawar in het zuiden werden twee Palestijnen door soldaten verwond. Langs de hoofdweg vanuit Jeruzalem, vlak voor het bord 'Welkom in Hebron' ston den gisterochtend lange rijen vrachtwagens en auto's te wachten voor een controle post. Omdat er geen beweging zat in de rij werden de automobilis ten ongeduldig en probeerden ze via een sluipweggetje langs de controlepost te komen. De Israëli's hadden dit voorzien en de weg met rommel en grote stukken beton versperd, maar men kon zich net tussen het einde van de barricade en het laatste hoekhuis persen. We namen een Palestijnse lif ter mee, Fayad, die zei dat hij werkloos was maar tot de grens na Beit Lid werd gesloten op een bouwproject in Israël had gewerkt. Hij zei dat door de controle 'slechts een procent van de bevolking in Hebron in de moskee kan komen'. Op de heuvel aan de oostelijke kant van Hebron liggen de ho ge witte fiatgebouwen van de joodse nederzetting Kiryat Ar ba, waar Goldstein tien jaar heeft gewoond voordat hij een jaar geleden met zijn automa tische geweer naar beneden kwam wandelen. De vreugde van de zevenduizend kolonis ten die bekend staan om hun chauvinisme na het bloedbad heeft de relatie met de 150.000 Palestijnen die in de rest van de stad wonen, voor zover mogelijk nog verder vergiftigd. Een herdenkings dienst voor Goldstein en ande re voor deze week geplande ac tiviteiten zullen de zaken er niet beter op maken. De beheerders van de moskee hebben de kogelgaten overge schilderd. Israëlische soldaten hebben metaaldetectoren ge ïnstalleerd. Maar het is alle maal te laat. De geweldsspiraal die begon toen Baruch Golds tein de gelovigen in de rug schoot is in Hebron nog niet geëindigd. LUUTJENIEMANTSVERDRIET plan van de VS, Rusland, Duits land, Frankrijk en Groot-Brit- tannië is een breuk met de har de lijn die tot nu toe jegens Ser vië werd gevaren. Dit land wordt beschouwd als de agres sor in de oorlog in voormalig- Joegoslavië. In de Noordbosnische mosli menclave dreigen honderden mensen van honger te sterven als de Serviërs niet snel hulp konvooien toelaten. Die nood kreet werd gisteren van de Vere nigde Naties vernomen. Bestand Ecuador en Peru meteen weer geschonden LIMA-QUITO DPA-AFP-Rtr Peru heeft Ecuador er gisteren van beschuldigd het bestand te schenden waarmee beide lan den een dag eerder hadden in gestemd. Een Peruaanse woord voerder zei dat een militaire post boven op een heuvel onder 'zeer zwaar artilerievuur' lag vanaf bases binnen Ecuador. De wapenstilstand moest om twaalf uur plaatselijke tijd in gaan, maar volgens het Peru aanse leger begon Ecuador om half twee artilleriebeschietingen uit te voeren. Het Ecuadoraanse leger maakte ook melding van nieuwe vijandelijkheden, maar gaf geen bijzonderheden. Mandela in '99 niet herkiesbaar KAAPSTAD Rtr. Nelson Mandela sluit een twee de termijn als president van Zuid-Afrika uit. De volgende presidentsverkiezingen zijn in 1999. „O nee, beslist niet", zei de 76-jarige Mandela op de vraag of hij nog eens vijf jaar presi dent wil zijn van Zuid-Afrika. „In 1999 ben ik 79 of 80 jaar. Ik denk niet dat iemand van tach tig zich nog met politieke zaken moet bemoeien." Noord-Korea viert morgen de 53ste verjaardag van de nieuwe leider Kim Jong-il en volgens bronnen in Seoul worden in verband met deze viering dui zenden tonnen suiker uit Zuid- Korea geïmporteerd. De Noordkoreaanse regering heeft 16 februari uitgeroepen tot de „grootste feestdag" van het land. Dit wordt gezien als een bewijs dat het leiderschap van Kim Jong-il onomstreden is, ook al is hij zijn in juli overleden vader Kim Il-sung nog niet offi cieel opgevolgd. Eerder viel 's lands 'grootste feestdag' op 15 april, de verjaar dag van Kim II Sung. Op die dag kregen de 22 miljoen Noordko- reanen meestal suiker en ande re cadeautjes.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7