Stadskrant wekt boosheid politiek EIDEN 'Je moet ook de positieve kanten van een wijk naar voren halen if ïbreker hoeft cel niet in Valentijns verrassing Juwelier Van Kampenhout overleden Strafvermindering voor brave Leidse straatrover )ENSPAG 15 FEBRUAR11995 henny van egmond, 071 -356414, plv.-chef hans koenekoop, 071-356429 Bentwoud o Het Bentwoud, een I J bos dat volgens de provincie ten oosten van Zoetermeer moet worden aangelegd, is weereen stapje dichterbij gekomen. Zwembad A A Vrijwilligers knap- I pen momenteel zwembad De Hazelaar in Hazerswoude-Dorp op. Op 10 mei gaat het bad open. Cabaret Het niveau in de I voorronden van het Leidse Cabaretfestival is goed. Leidenaar Mare Scheepmaker bereikte gis teren de halve finale. et van aarsen/hermanjoustra een afstandje bekeken blijft toch apart om te zien, bur- neester en wethouders die in eigen stad Leiden worden dgeleid als zijn het toeristen, de hand van iemand van vvijkcomité, die in vogel- :ht langs alle bezienswaar- leden snelt. In het kader van zogeheten wijkbezoek, dat zwang is geraakt bij de da- en heren van de politiek. alentijnsdag is de dag die Leidse college heeft uitgeko- voor een tripje naar het jrderkwartier en naar de ji. De gids in de eerste wijk is m Pater, van het wijkkomi- Bram Pater van wijkkomitee Plan Noord leidt college rond in de Kooi tee Plan Noord. Hij zegt in de Van Hogendorpstraat: „Daar rechts van u ziet u een van de laatste projecten, een speelter- reintje. Een initiatief van de buurtbewoners. Helaas kunnen de honden nog steeds niet le zen." Zo gaat dat in een rondvaart boot, maar hoort dat ook zo bij een wijkbezoek? Of anders ge formuleerd: heeft dat nut? Pater vindt van wel. „Je moet ook de positieve kanten van een wijk naar voren halen. Om te laten zien wat de bewoners zelf heb ben gedaan. Maar daarnaast is het natuurlijk zeker nuttig om aandacht te vragen voor proble men die er spelen. Zeker omdat de politici het op dat moment zelf kunnen zien in plaats van op papier." Zo horen en zien burgemees ter Goekoop en de wethouders Koek, De Goede, Langenberg, Walenkamp, Laurier en Hille- brand dat het bruggetje van de Tweelingstraat naar de Ma- resingel een onveilige afrit heeft, omdat fietsers nu met het verkeer mee de weg op draaien en dus niet goed kunnen zien wat er achterop komt. Dat amb tenaren van het Stadsbouwhuis voor parkeeroverlast in de wijk zorgen. Dat de fontein aan de Kooilaan het al een hele tijd niet meer doet. Dat de populieren aan de Kooilaan te lange zijtak ken hebben, hetgeen gevaarlijk is bij storm. En dat Marokkaan se jongeren uit de wijk wel solli citeren maar geen baan krijgen. Aanschouwelijk onderwijs heet dat. Echt aan de studie moet het college in buurthuis De Mirt- Honken aan de Driftstraat. Daar worden de wethouders achter de computer gezet. Een reken- lesje, eigenlijk bedoeld voor kin deren, om te laten zien wat de buurt aan het gloednieuwe computerproject heeft. Tijdelijk wethouder Ron Hillebrand wint de wedstrijd glorieus: terwijl zijn collega's nog zitten te zwe ten is hij al klaar met de op drachten en heeft hij zelfs een 10 gescoord. „Maar de wethou der heeft wel zitten rommelen. Hij heeft de moeilijkheidsgraad van de opdrachten verlaagd voordat hij begon", zegt de be geleider van het computerpro ject. In het buurthuis aan de Drif- straat had het college eigenlijk van gedachten willen wisselen met de bewoners van het Noor derkwartier en de Kooi. Maar slechts een handjevol meldt zich aan voor het 'ronde tafelge sprek'. Een Haagse dame, pas in Leiden komen wonen in het nieuwe flatgebouw de Waaier, die in een betoog doorspekt met Franse volzinnen klaagt over overlast bij en inbraken in het opvallend gele gebouw aan de Willem de Zwijgerlaan. „Wo ningbouwvereniging De Sleu tels doet niets", ergert ze zich. „Ik ben deze week naar de ver gadering geweest. Dat was wat- Ik ben zo rood als een kroot maar had ik een mitrailleur bij me gehad dan had ik hem er op gezet." De dame krijgt het advies een bewonerscomité op te richten en als groep contact te leggen met de dienst wijkbeheer en de politie. „Ik ben wel van plan om iets in gang te zetten maar daar na draag ik het gelijk over", kondigt de bewoonster aan. „Dat zei ik jaren geleden ook. Maar ik zit hier nog steeds", waarschuwt Bram Groeneweg van wijkkomitee De Kooi alvast. Bij gebrek aan bewoners somt hij een hele lijst punten op, waar de bewoners van De Kooi zich aan ergeren. Het slechte openbaar vervoer in de wijk; de dreigende bezuinigingen bij het Instituut Burgerraadslieden, waar veel bewoners bij juridi sche hulp op zijn aangewezen; stinkend slib in de sloten en de gevaarlijke verkeerssituatie bij het nieuwbouwproject van Huisman aan de Sumatrastraat. En zo vertrekt het college met een grote stapel huiswerk. ejaarde vrouw van tasje beroofd >S iden» Ee t 70-jarige Haagse vrouw is gisteren beroofd in Lei- jp in. De vrouw liep in de Lange Lijsbethsteeg toen twee fietsers ar voorbij reden. Een van de mannen greep haar tasje en trok t onder haar arm vandaan. Daarna gingen de mannen er van- tor. In de tas zaten de portemonnee van de vrouw met 250 ïlden en een bankpasje. eisje (13) mishandeld ieidenj den Bij een inbraak in een woning aan de Kruisstraat in Lei- in werden gisteren een kleurentelevisie, sieraden en een an- ikkastje meegenomen. De inbrekers kwamen binnen door de ;hterdeur te forceren. De inbraak had overdag plaats. peelwerktuig verbrand ij iden» Een speel werktuig aan de Annie Romeinsingel is gister- 'ond afgebrand. De brandweer kreeg om half negen de mel- ng van de brand, die gepaard ging met een enorme rookont- ikkeling. ;n« Een 13-jarig meisje is gistermiddag rond drie uur mis- ideld door een vermoedelijk 14- a 15-jarige jongen. Het meis- stond met enkele vriendinnen bij haar school aan de Oppen- limstraat te praten. Een groepje jongens kwam aanfietsen. Een n hen liep op het meisje af en daagde haar uit. Plotseling eep hij haar bij de keel en sloeg haar in het gezicht. Het meisje akte licht gewond. raak in woning Gemeenteraad niet gelukkig met artikel over referendum Op het CDA na vindt de Leidse gemeenteraad dat de re dactie van het gemeentelijke informatieblad de Stads krant haar boekje te buiten is gegaan met het 'tenden tieuze' artikel over het referendum op 8 maart. In dat stuk, meent een raadsmeerderheid, wordt propaganda bedreven voor het standpunt van het college van burge meester en wethouders over het Koninklijk Militair Inva lidenhuis (KMI). Het college is voor sloop van een deel van het gebouw zodat er ruimte ontstaat voor de omstre den bouw van appartementen. leiden wim koevoet haag/leiden bureau cerberus 20-jarige Leidenaar die eer door de politierechter was SDordeeld tot twee maanden wegens inbraak, hoeft die if niet meer uit te zitten, ee weken geleden vroeg de denaar aan het hof of zijn if kon worden omgezet in 111 alternatieve straf. Gisteren llrd dat verzoek ingewilligd. aanklager van het hof stond lens de behandeling ook niet welwillend tegenover het yer- ik van de verdachte, die te- ïwoordig een baan, een vriendin en een kind heeft ter wijl hij de afgelopen jaren niet meer met justitie in aanraking kwam. Procureur-generaal mr. E. Myjer eiste om die redenen 100 uur dienstverlening en een maand voorwaardelijke gevan genisstraf. Maar die straf vond het hof te mild en zij veroor deelde de Leidenaar tot 140 uur dienstverlening 'in plaats van de overwogen drie maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf. De Leidenaar, die al een strafblad heeft, brak december '92 in in een studentenpand aan de Oude Vest in Leiden en in een woning aan de Wolsteeg. In het artikel, dat afgelopen vrij dag verscheen, had louter ob jectieve informatie over de volksraadpleging mogen staan en aan die afspraak heeft de uit voorlichtingsambtenaren be staande redactie zich niet ge houden, aldus een raadsmeer derheid. Gevolgen hoeft de uit glijder, waarvoor CDA-wethou- der J. Walenkamp de politiek verantwoordelijke is, niet te hebben, vindt een meerderheid. Een motie van M. Vlasveld (De Groenen/Leiden Weer Gezellig), waarin zij pleitte voor publikatie in de Stadskrant van een artikel met argumenten tegen sloop van de serre en de eetzaal van het KMI, kreeg slechts steun van de CD en de SP. Vlasveld ging in het tumultu euze debat flink tekeer tegen het college dat volgens haar 'walgelijke demagogische praat jes verkoopt in een blaadje dat door de Leidse burgers moet worden betaald'. Vooral de pas sage dat tegen sloop stemmen betekent dat iedere burger 25 gulden moet bijdragen aan de schadeclaim voor appartemen tenbouwer Van der Plas is bij haar in het verkeerde keelgat geschoten. Vlasveld en vooral de WD- fractie benadrukten dat het geen uitgemaakte zaak is dat de gemeente de schadeclaim aan de project-ontwikkelaar betaalt door de belastingen te verho gen. De gemeenteraad kan ook besluiten Van der Plas een an der bouwproject aan te bieden let gemeentebestuur van :iden heeft begin januari een reeks ezuinigingsmaatregelen >orgesteid met een totale ivang van 18,6 miljoen Iden. Het geld is nodig tekorten te dekken en ieuw beleid te betalen de 'BV Leiden'. Veel •tellingen en activiteiten krijgen - als de gemeenteraad de maatregelen van het college overneemt - nder of zelfs helemaal geen geld meer. In deze serie laat het Leidsch Dagblad zaken de revue passeren. Vandaag het Instituut Burgerraadslieden. nkele tientallen brieven zijn er imiddels bij burgemeester en rethouders op de deurmat ge- allen. Protesten tegen een be- uiniging vanaf 1997 van 50.000 gulden per jaar op het stituut Burgerraadslieden, iel brieven beschrijven het ge- •el van radeloosheid waarmee cliënten hun probleem op fel legden bij het instituut, alle izwaarmakers maken melding in de grote deskundigheid en itrokkenheid waarmee de bur- irraadslieden hun problemen lijf waren gegaan. De (voor klanten van het insti- lut voor rechtshulp zien de be- liniging als opnieuw een aan- op de minst draagkrachti- ..We hebben de laatste tijd De drie burgerraadslieden, H. Lohmann (staand achter), I. Weernekers (met bril) en J. Mons (zittend) en hun medewerkers. Het instituut - me nen zij - bestaat straks niet meer als de bezuinigingsplannen van het college doorgaan. foto hielco kuipers telweken gehouden", zegt mr. J. ging. Een merkwaardige para- Mons. „Natuurlijk tellen we al- dox." De burgerraadslieden ma - tijd al maar nu hebben we geke- ken spannende tijden door. Als ken naar de achtergronden van de mensen. Maar liefst 65 pro cent - zo bleek - heeft een uitke ring, 40 procent is van buiten landse afkomst. Dat zijn forse aantallen." Haar collega mr I. Weernekers: „Voor ons is het onbegrijpelijk. Je werkt voor die doelgroep waarvoor het college zegt iets te willen betekenen, en dan dreigt er zo'n forse bezuini- ae bezuinigingen doorgaan, is volgens hen van een instituut geen sprake meer. „We hopen dat het nog valt tegen te hou den", zegt Mons. „150.000 gul den, dat is veertig procent van ons jaarlijkse budget. Op appa raatskosten -15 procent van het budget - kunnen we onmogelijk bezuinigen. Als de plannen van het college doorgaan moeten we terug in het aantal formatie plaatsen. Van drie naar ander half. Dat betekent dat we in plaats van vijftien-, zestienhon derd nog maar zeven-, achthon derd mensen per jaar kunnen helpen. Het open spreekuur, tweemaal per week, zullen we moeten afschaffen. En we vre zen dat er wachtlijsten ont staan. Dat kan niet, want juist in het recht heb je vaak te maken met termijnen. Fatale termijnen worden ze zelfs genoemd.' Het moment dat het instituut vernam dat het op de lijst stond van 'bedreigde' instellingen, kwam bijzonder ongelukkig. De burgerraadslieden voerden net gesprekken met het maatschap pelijk werk over samengaan. De fusie - die per 1 januari gestalte had moeten krijgen - gaat voor lopig niet door. Het instituut is nu bij de Leidse Welzijns Orga nisatie ondergebracht. Een tij delijke oplossing. „Maar wie zegt dat het Maatschappelijk Werk Leiden ons straks nog wil, als we worden gehalveerd", vraagt Mons zich af. Welhaast wanhopig zijn de bur gerraadslieden op zoek gegaan naar een motivatie achter het collegebesluit. „Die hebben we niet gevonden", zegt Weerne kers. Haar collega Mons: „We vermoeden dat het college denkt dat wij en het bureau voor rechtshulp voor een deel hetzelfde werk doen. En dat veel mensen net zo goed kunnen aankloppen bij het bureau, als het gaat om informatie en ad vies. Bij een aantal mensen zal dat misschien het geval zijn. Maar veel mensen die bij ons binnenkomen, zien ons als het eindstation, hebben zelf al van alles en nog wat geprobeerd en komen er niet meer uit. Het bu reau voor rechtshulp geeft voor namelijk advies tijdens korte contacten, heeft een heel ande re praktijk; wij begeleiden de mensen. Dat kost veel tijd maar die tijd willen we blijven ne men. Het is een kwaal van deze maatschappij dat dat op zo wei nig plekken nog gebeurt." annetvan aarsen of tot extra bezuinigingen over gaan. SP-fractievoorzitter C. Ver geer deed daar nog een schepje bovenop. Hij stelde dat het col lege met het artikel alleen maar zijn gram heeft willen halen omdat het zijn pro-argumenten van een onafhankelijke com missie niet op het stembiljet mag laten afdrukken. CDA-wethouder J. Walen kamp wees de suggestie van de hand dat het college de hand heeft gehad in het gewraakte ar tikel in de Stadskrant. Volgens de wethouder is de redactie on afhankelijk. Hij ontkende niet dat vooral het standpunt van het college goed naar voren is gekomen in het stuk maar vol gens Walenkamp is daar niets mis mee. Volgens WD'er raadslid J. Kradolfer is er helemaal nog geen gemeentelijk standpunt. „Het besluit moet immers nog vallen. Nogal wiedes, anders hoeven we ook geen referen dum te houden." Bovendien zijn volgens de WD'er gemeen te en het college twee verschil lende dingen. „Er zijn hooguit standpunten van partijen en die moeten ze maar via hun eigen kanalen naar buiten brengen." Leidse arts vertelt over ontdekking De Leidse arts Walter Schrader, bestrijder van de oogziekte staar in de Derde Wereld, houdt woensdag 15 februari een lezing in buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht in Leiden. Schrader vertelt over zijn won derbaarlijke ontdekking in Gha na. Hij testte er een kruiden mengsel op basis van een tradi tioneel Ghanees recept. Het mengsel bleek als oogdruppel veel effectiever te werken bij de behandeling van staar dan de moderne westerse operatieme thode. Schrader verhaalt in De Pancrat ook over een groep Ghanese vrouwen die met de druppels is behandeld. Zij kun nen nu weer zien en zijn zelfs in staat te werken. De zeep die ze produceren is onder meer te koop in de Wereldwinkel aan de Steenstraat in Leiden. De lezing begint om 20.00 uur. leiden Leidenaar Jeroen de Wilde bezorgde zijn vriendin Anouk van Gellecum gisteren een opval lende Valentijnsverrassing. Samen met een vriend vervaardigde hij in een avond een twee meter ho ge roos die hij in alle vroegte bij haar werkgever, reisbureau NBBS aan de Schipholweg in Leiden, voor de deur plantte. Hoewel al haar collega's zo konden meegenieten van het liefdevolle gebaar van Jeroen kon Anouk dat wel waarderen. Jeroen overwoog even van de gelegenheid gebruik te ma ken om haar ten huwelijk te vragen. „Maar daar voor bedenk ik liever wat anders", bedacht hij op het laatste moment. De verrassing van Jeroen ging overigens nog ge paard met een surprise van de stakende Leidse buschauffeurs. Die plaatsten in de loop van de ochtend 22 bussen demonstratief op de busstrook aan de overkant van de NBBS. foto dick hocewonino Op 83-jarige leeftijd is Jan van Kampenhout, ju welier en erelid van de vereniging Antonius Club huis, overleden. Hij was drager van twee pauselij ke onderscheidingen. Van Kampenhout was tot zijn 65ste jaar werkzaam als juwelier in de Haar lemmerstraat. Hij was de derde in generatie die deze naam droeg. Als jeugdleider bij de katholieke Vereniging Antonius Clubhuis was hij actief van 1931 tot 1983. Voor dit werk werd hij benoemd tot 'Ridder in de orde van St. Sylvester' en ontving hij de pauselijke onderscheiding 'Pro ecclesia et pon- tifice'. den haag/leiden. Het hoger beroep dat de 20-jari- ge Leidse straatrover vorig jaar aanspande tegen zijn veroorde ling tot vijftien maanden cel heeft nut gehad. Procureur-ge neraal E. Myjer verlaagde zijn eis gisteren voor het Haagse ge rechtshof tot tien maanden cel plus vijf maanden voorwaarde lijk. Myjer stemde in met een la gere straf als beloning voor het goede gedrag van de Leidenaar in de laatste anderhalfjaar. De Leidenaar werd in juni veroordeeld voor twee straatro ven en inbraken in een super markt en een studentenhuis. Van één straatroof, op 21 maart 1993 in de Sint Aagtenstraat, ontkende hij overigens ook gis teren dat het daarbij inderdaad om roof ging. Hij zou hebben gevochten met iemand die ra cistische opmerkingen tegen hem had gemaakt. Maar hij zou het slachtoffer geen portemon nee met 3000 gulden hebben af genomen. Dat hij drie dagen la ter samen met een vriend op de Morsweg een fietser had over vallen, gaf de Leidenaar echter grif toe. Hier bedroeg de buit overigens niet meer dan twaalf gulden vijftig. De advocaat van de verdachte gaf toe dat haar cliënt 'verschrikkelijke feiten' heeft ge pleegd en dat de oorspronkelij ke straf op zich op zijn plaats zou zijn. Maar, zo betoogde zij, de man heeft sinds augustus '93 niets meer misdaan en heeft zelfs geen contact meer met zijn foute Leidse vriendjes. Hij is verhuisd naar Katwijk waar hij samen woont met zijn vriendin en waar hij sinds begin dit jaar een baan heeft in het kader van het jeugdwerkgarantieplan. Hem nu een jaar opsluiten zou die gang naar het normale leven weieens flink kunnen verstoren, zo vreesde de advocaat. Daar om vroeg zijn de straf te verla gen tot zes maanden cel plus zes maanden voorwaardelijk. In dat geval kan de celstraf name lijk worden vervangen door een alternatieve straf die desnoods in de weekeinden kan worden uitgevoerd. Zo ver wilde de procureur-ge neraal voorlopig nog niet gaan. „Er moet wel afgerekend wor den voor wat hij heeft gedaan. En dat zijn geen futiliteiten die je af kan doen met een symboli sche straf', vond Myjer. Rechtbankpresident Vrij wek te de indruk wél in te zijn voor een straf waarbij de Leidenaar niet achter slot en grendel ver dwijnt. Zij noteerde in ieder ge val netjes het inkomen van de verdachte. En dat is over het al gemeen een voorspel tot het opleggen van een geldboete. Het gerechtshof doet op 28 februari uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11