Stoelen van zeegras en speelbedden j Trends Gezondheid Koortslip Kinderen geven betrouwbare signalen bij seksueel geweld ELF- velden onschadelijk gezondheid Lage-rugklachten snel in de benen DINSDAG 14 FEBRUARI 1995 REDACTIE *023-150263/U Meubeltrends van vandaag en morgen in Keulen Natuurlijke materialen, warme kleuren en sfeer - zonder kneuterigheid - zijn bepalend voor het interieur van vandaag en morgen. En ook al wordt er nog steeds veel geld uitgegeven voor reizen en de nieuwe auto, het zich terugtrekken tussen de eigen vier muren wordt meer en meer in stijl gedaan. Een stijl die is aangepast aan de persoonlijke smaak en voorkeur en daarom kan variëren van klassiek tot modern design. THEA WAMELINK Op de Internationale Meubel beurs in Keulen was het onlangs allemaal te zien. 'Natuurlijk' was het hoofdthema. Natuurlij ke materialen zoals massief hout, riet, rotan en zeegras, warme tinten (veel aardkleuren en daarnaast vooral blauw en groen), katoen, linnen en visco se voor meubelbekleding en een simpele lijnvoering in de vormgeving. Massief hout (met in de mid denklasse veel esdoorn, berken en elzen, en in de top van de markt vooral kersen en Zwitsers perehout) komt weer steeds meer in de belangstelling. Daar mee gaan we helemaal terug naar vroeger. Alleen moeten we ons daarbij wel afvragen of in onze moderne, centraal ver warmde huizen massief hout wel het ideale materiaal is. Hout werkt en blijft werken. Vooral in een te droge of in te vochtige omgeving. Zowel bij banken als bedden veel rotan, dikwijls op een me talen frame (voor de stabiliteit). Naast pitriet en rotan komen stro, hennep en zeegras sterk naar voren. Bij de Nederlandse exposant Rohé bijvoorbeeld za gen we fauteuils en tafelstoelen van zeegras. De tafelstoelen hadden als grapje een vlechtlus aan de rugleuning om het (lich te) meubel te kunnen optillen. Heel natuurlijk doen ook de stoeltjes en banken aan die door Jan Armgardt zijn ontwor pen en waarvoor materialen als karton, triplex en vilt opnieuw werden verwerkt. Losse hoezen Bij gestoffeerde banken en fau teuils moet van tijd tot tijd de bekleding worden vernieuwd, maar als het binnenwerk van hoge klasse is, loont dat meestal de moeite en de kosten. Handig is het met losse hoezen te wer ken. De Nederlandse fabrikant Montis doet dat al jaren en dit idee wordt door steeds meer producenten overgenomen. Niet alleen kan men hiermee een versleten meubel snel ver nieuwen, maar je kunt ook in Het bed wordt meer en meer een speelbed. winter en zomer de hoezen aan het jaargetijde aanpassen. Van fauteuils naar stoelen is maar een stapje. Aan de lange eettafel, die weer helemaal te rug is, schuift men tegenwoor dig vaker verschillende stoelen bij. Wel identiek in vormgeving, maar met een geheel andere bekleding, die in verschillende vertrekken (van slaap- tot werk kamer) een plaatsje hebben maar voor een etentje kunnen worden bijgezet Over bijzetten gesproken: de Nederlandse fabrikant Leolux introduceerde in Keulen een aantal grappige en functionele bijzetters. Bongo is de naam van een bekleed tabouretje op drie metalen poten. Tam-Tam staat voor een bijzettafeltje in dezelfde vormgeving waarvan Stoelen in dezelfde vorm maar met een bekleding die past bij het vertrek waar ze thuishoren. Als er veel gasten zijn schuif je al die verschillende stoelen gewoon om een grote tafel. foto gpd. de gestoffeerde zitting is ver vangen door een warmhoud- plaatje van keramisch glas, om de pot met thee naast de fau teuil op temperatuur onder handbereik te hebben. Jammer alleen van dat snoertje voor de stroomvoorziening. Een (oplaadbare) batterij zou esthe tisch gezien de voorkeur verdie nen. Kastensystemen Kasten verbergen steeds vaker hun innerlijk leven. En het aan tal opbergvoorzieningen wordt voortdurend uitgebreid. Het is nu al heel gebruikelijk om ook in slaapkamerkasten een TV en video onder te brengen. Voor de CD-verzameling worden de meest (on)mogelijke meubel stukken uitgedacht, maar ook willen velen de schijfjes graag uit het zicht opbergen. Dat kan dus ook. Er zijn kastensystemen met speciale inzetbakken voor laden waarin CD's passen, te vergelijken met de losse bestek bak. Zelfs in kasten voor kinder/tie- nerkamers zijn kabelgoten voor de PC aangebracht. Voor jonge ren is er ook een meegroeiende bureaustoel, waardoor ze van zes tot zestien in de juiste hou ding hun huiswerk kunnen ma ken en een computerspelletje doen. Kinderen mogen dan al jong PC-verslaafd zijn, 'gewoon' spe len doen ze vaak ook nog, voor al de kleuters. Maar aangezien de meeste kinderkamers niet in de ruimte zwemmen wordt het bed meer en meer speelterrein. Men spreekt dan ook van 'speelbedden'. Met daarop bij voorbeeld een pijltjes-schiet schijf, allerlei af- en uitneemba- re speeltjes en zelfs zagen we aan het voeteneind van een bo venbed een basketbalnet beves- tigd. Keukens Leuke ontwerpen voor de keu ken in de eenkamerwoning za gen we in de stand van Alno. Verder viel op dat de kasten steeds meer worden aangepast aan de woonsfeer. Een nu veel toegepaste kleur voor keukens is terracotta. Fronten worden speelser, be staan soms geheel of voor een deel uit matglas en worden meer en meer afgewisseld met opvallend decoratieve uitvoe ringen. Zo kan men, dank zij het scharniersysteem dat pro bleemloos uitwisselen mogefijk maakt, hier en daar een effen deur vervangen door een front met een landschap of andere kunstzinnige afbeelding erop. Er blijkt weer een toenemende vraag te zijn naar keukens voor zelfmontage. Bij de nieuwe Wellpac meeneemkeukens - een wandopstelling van 270 cm - is aan ergonomie alle aan dacht besteed. Zo kan men hierbij de hoogte van het werk blad eenvoudig aan de ge wenste mensmaat aanpassen. In totaal worden 21 varianten aangeboden in vier verschillen de frontuitvoeringen. Alle keu kenonderdelen, inclusief de ap paratuur, worden verpakt op een pallet geleverd, om mee te nemen als je over een wagen van enig formaat beschikt.- Behalve keukens worden tegen woordig kantoorinrichtingen als zelfbouwpakket aangeboden, speciaal bedoeld voor het thuis- kantoor dat sterk in opmars is. Tumaround-crènu Een droge huid heeft een tel If aan natuurlijke vetstoffen (li den). Deze vetstoffen zijn nc om het vocht in de huid vasi f houden, waardoor deze in g i de conditie blijft. De vetstof! f verdwijnen vooral door de ii werking van UV-stralen. D<x f. dat de stralen de huid binne dringen treedt verhitting op, smelten de vetstoffen en ver dwijnen ze uit de huid. Orm balans weer in evenwicht te brengen heeft Clinique de tu naroutid cream voor de droj huid uitgebracht (30 ml 53 De crème bevat salicylzuurö er voor zorgt dat de schilfert en dode huidcellen verdwijr en nieuwe cellen snel wordei aangemaakt. Verder kokosol en hyaluronzuur die het voel in de huid binden, een anti-j dant tegen de vrije radicalen (schadelijke UV-stralen), hel tieve bestanddeel uit kamille (alpha bisabolol) dat de huid beschermt tegen irritaties en stoffen die in de huid ook va komen zoals: cerebrosiden, cholesterol en linolzuur, diet het herstel moeten helpen. Hydro capteur Ook een lijn die met de voch balans van het huid het besit voor is hydro capteur. De pro dukten zijn samengesteld op basis van natuurlijke fosolipi den (soyalecitine) die gemak lijk worden opgenomen en h water in de huid vasthouden De produkten bevatten geen parfum. De fabrikant zegt da ook huidaandoeningen als zeem, psoriasis en ichtyosisi mee behandeld kunnen wor den. De serie bestaat uit: rein gingsgel; kalmerende gezicht slotion; scrubcrème, emulsie voor de droge huid, een emu voor de normale tot gemengi huid en bodylotion. De prijs' de produkten begint bij 23. Ze zijn te koop bij apotheek t goede drogisterij. Nature 1 +2 'Ga je eigen weg' adviseert Hl ry Betrix de man en die moet daarbij vooral een van de Nat re-geuren van dit merk gebri ken om dat te onderstrepen. Nature 1 is samengsteld op b sis van wilde bloesem, grasse kruiden, mos, hout en vrucht Nature 2 is wat zwoeler met k riander, kruidnagel, muskaat lie, vanille, Virginia-tabak en mysore (sandelolie), citroen e bloemengeuren cyclaam en li lietjes van dalen. De eau de t< lette (100 ml) iri verstuiver kb 39,95. In dezelfde geuren he Henry Betrix ook aftershave, douchegel/shampoo en een deo-stick. SPREEKUUR Jolande komt de spreekkamer in. „Het is weer zover, dokter." Wat er weer zover is, is in één oogopslag te zien: Jolande heeft een koortslip. Een aantal blaasjes op naar bovenlip vervormt haar hele mond en ze heeft er pijn van. Ze heeft regelmatig deze koortslippen en ze weet precies wat ze ertegen doen moet. Maar de zalf die haar was voorgeschreven, is op en ze heeft een nieuw recept nodig. De koortslip of koortsuitslag is een manifestatie van een infectie met een virus, het zogenaamde herpes simplex virus type 1 (HSV 1), één van de vele bekende virussen. Virussen behóren tot de kleinste infectieuze deeltjes die voorkomen bij mens, plant en dier. Ter illustratie: een rode bloedcel heeft een diameter van 7,5 micro meter (één micrometer is één duizendste millimeter). Een virus is niet groter dan 0,3 micrometer. Het is niet verwonderlijk dat zulke minuscule levende deeltjes niet in staat zijn zich zelfstandig te vermeerderen. Virussen hebben daarvoor een gastheercel nodig. Het celmechanisme dat zorgt voor de fabricage van eiwitten wordt door het virus gekaapt en gaat, in plaats van eigen eiwitten die nuttig zijn voor de gastheer, virusei witten maken. Deze virusonderdelen van eiwit worden in de cel in elkaar gezet tot nieuwe virussen, die weer cellen gaan bestormen. De gastheer kan van zo'n virusaanval ziek worden. Het eerste contact met het herpes simplex virus vindt meestal vroeg in de jeugd plaats. Het virus wordt overgebracht via speeksel van iemana die met herpes is besmet. De overbrenging kan direct geschieden zoals bii kussen, maar ook drinken uit hetzelfde glas of eten met hetzelfde bestek kan een infectie met het herpes simplex virus opleveren. Wie de bron was, is eigenlijk niet zo belangrijk: de meerderheid van de Nederlandse bevolking is met het herpes simplex virus be smet, vaak zonder er ooit iets van te merken. De eerste infectie kan ongemerkt verlopen, maar soms worden de peuters ziek. Ze heb ben dan een ontsteking in de mond met pijnlijke zweertjes op tong, lippen en wangslijmvlies, soms ook gepaard gaande met koorts en ziek zijn. Deze ontsteking in de mond wordt stomatitis aphtosa ge noemd. Na de eerste infectie verbergt het virus zich in bepaalde zenuw knopen, vaak in de knoop van de drietakkige aangezichtszenuw. Op gezette tijden is het terug te vinden in het speeksel, ook zonder dat er koortsuitslag is! Een drager van het herpes simplex virus is dus niet alleen besmettelijk wanneer hij of zij met zo n lip rond loopt. Het virus sluimert in de zenuwknoop, en kan door heel ver schillende prikkels geprovoceerd worden. Koorts is de meest be kende en naamgevende, maar Jolande bijvoorbeeld heeft bij de menstruatie last. En een ander krijgt de uitslag als hij in de zon gaat zitten. De drietakkige aangezichtszenuw verzorgt ook de onderlip en het hoornvlies. Als net virus zich in het oog manifesteert, geeft net daar een ontsteking van het hoornvlies, wat begint met een zanderig ge voel in het oog. Na aanbrengen van een fluorescerende vloeistof in liet oog is te zien dat het hoornvlies bescha digd is. Vroeger gingen deze beschadigingen soms zover door dat er een gat in het hoorn vlies kwam. Tegenwoordig zijn er gelukkig oogzalven met een tegen het nerpes simplex virus werkzaam middel dat de hoornvliesbe schadiging binnen de perken kan houden. Jolande krijgt het recept voor aciclovir-zalf, meer omdat zij zo vaak koortsuitslag heeft dan om haar nu van de blaasjes af te helpen. De behandeling met de zalf heeft eigenlijk alleen zin als ermee begonnen wordt voordat de blaasjes of zweertjes verschijnen en de patiënt alleen nog maar een stijf gevoel heeft in de lip. AMSTERDAM ANP Kinderen die seksueel zijn misbruikt, zenden daarover redelijke betrouwbare signalen uit. Uitingen als seksueel agressief gedrag, veel masturbatie, angsten en te specifie ke kennis over seksualiteit gezien de jeugdige leeftijd, to nen in de meeste gevallen aan dat het kind betrokken is geweest bij ontucht. Dat blijkt uit een onderzoek van Francien Lamers-Winkelman (54), waarop zij vandaag is gepromoveerd aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. ding mogelijk zijn, maar dat is bij ouderen eveneens het ge val," zegt ze. Ook het gegeven dat kinderen een onbeperkte fantasie in hun verhaal kunnen mengen, bete kent voor de onderzoekster niet dat hun verhaal niet deels zou kloppen. Lamers: „Fantasie be staat altijd op basis van de wer kelijkheid. Als wij een kind in Afrika vragen om sneeuw en een iglo te omschrijven, dan is wel een basis nodig om dit juist te vertellen. Het kind moet iets van sneeuw hebben gezien, of verzint iets compleet anders." In het onderzoek, uitgevoerd van 1982 tot 1990, waren kinde ren onder de twaalf jaar betrok ken. Om vergelijkingen te kun nen maken, zijn de ldnderen onderverdeeld in vijf groepen. De eerste groep omvatte 62 kin deren bij wie seksueel misbruik bewezen was door een strafzaak of door een bekentenis van de dader. Bij de tweede groep (125 kinderen) vermoedden hulpver leners misbruik maar was dat (nog) niet juridisch bewezen, en Volgens de VU is dit het eerste uitgebreide onderzoek naar de aard en betrouwbaarheid van die signalen. De onderzoekster is uitgegaan van wat jonge kin deren zelf vertellen over hun er varingen. „Tot nu toe was, dat wat bekend is over herkenning van misbruik afkomstig van vol wassenen, die dan pas beseften wat de kinderen zelf ooit voor aanwijzingen hadden gegeven," zegt Lamers, die bij het onder zoek geleund heeft op drie des kundige interviewers. Bij 227 van de 351 in het onder zoek betrokken kinderen be stonden sterke vermoedens van seksueel misbruik. Uiteindelijk zijn 178 kinderen geïnterviewd, waarbij 103 inderdaad aanga ven seksueel te zijn misbruikt door ouderen. Volgens Lamers geven kinderen hierover geloof waardige verklaringen. „Ik heb geen aanwijzingen dat zij hierin minder betrouwbaar zijn dan volwassenen. Onder bepaalde omstandigheden kan beïnvloe- bij de derde groep (40) achtten twee of meer hulpverleners de eerdere vermoedens onge grond. De rest (124) zat in de controlegroepen vier en vijf. De kinderen van groep vier waren lichamelijke mishandeld of ver waarloosd en groep vijf had hiermee helemaal geen ervarin gen. Pijn De conclusie van Lamers' on derzoek is dat kinderen uit de eerste twee groepen dezelfde signalen afgeven, terwijl de an deren beduidend minder of an dere signalen afgeven. Slachtof fers van misbruik hebben vaak psycho-somatische klachten, zijn angstig. Een kwart geeft aan dat ze pijn hebben in het gebied van anus en geslachtsdelen. Overigens wijst Lamers erop dat uit literatuuronderzoek blijkt dat niet alle slachtoffers ge- drags- en emotionele proble men hebben. Volgens haar verschillen de sig nalen van misbruikte kinderen duidelijk met die van kinderen die geslagen of verwaarloosd zijn. „Zij vertonen meer fysieke agressie en hebben vooral pro blemen hoe ze met anderen omgaan." Angsten op zich hoe ven volgens Lamers niets ern stigs te betekenen. „Vrijwel ie der kind kent een periode van angsten, zoals bang zijn voor DEN HAAG ANP Gezondheidsrisico's door blootstelling aan elek trische en magnetische velden die ontstaan bij hoogspanningslijnen, schakelstations en bij elektrische apparaten op het werk en thuis zijn niet waarschijnlijk. Het gaat om zogeheten ELF- velden (extreem laagfrequente elektrische en magnetische velden). De ministers De Boer (milieu), Borst (volksgezondheid) en staatsse cretaris Linschoten (arbeid) stellen dit in een circulaire die aan alle overheden is gestuurd. De bewindslieden baseren hun standpunt op wetenschappelijke studies en het advies van de Gezondheidsraad van 1992. Hierin concludeert de raad onder meer dat er onvoldoende weten schappelijke grond is om aan te nemen dat blootstelling aan veldsterkten die in de woon- en werkomgeving voorkomen, nadelige effecten op de gezondheid veroorzaakt. De ministers hebben besloten geen nadere re gelgeving voor te stellen. Omdat er echter bij de bevolking toch onzekerheid over deze vorm van straling bestaat, hebben ze de circulaire opge steld. Slachtoffers van misbruik hebben vaak psycho-somatische klachten, zijn angstig. spoken en engerds onder het bed. Dat gaat vanzelf weer over. De angsten van misbruikte kin deren zijn van een andere aard. Dan zijn kinderen bang voor bepaalde personen of willen ze niet naar de WC." De vraaggesprekken met de jonge kinderen verliepen wisse lend. Soms praatten peuters voluit, terwijl negenjarigen juist hun mond hielden. Lamers is van plan om verder te analyse ren wat een kind ertoe brengt niet of juist wel over hun erva ringen te vertellen. GRONINGEN baat zijn bij een behandeling door een fysiotherapeut zijn dt deskundigen het nog niet echt eens. Harde bewijzen voor ef fectieve therapieën ontbreken nog steeds. Volgens Maljers is het van groc belang dat iemand met lage- rugklachten snel weer in de be nen komt en zijn werk zo snel mogelijk hervat. Pijn mag vol gens hem daarbij geen beletsel zijn. De uitgaven voor uitkeringen voor ziekte en arbeidsonge schiktheid in Nederland ten ge volge van lage-rugklachten is tussen 1979 en 1990 verdub beld. In 1990 bedroegen deze in totaal bijna drie miljard: onge veer 1,4 miljoen per werkuur. Van verreweg de meeste geval len is de oorzaak onbekend. Dat vertelde dr. L.D.J. Maljers, advi serend orthopedisch chirurg van het GAK-hoofdkantoor in Amsterdam op een symposium in Groningen. Bij lage-rugklachten spelen naast conditie en constitutie de werkomstandigheden een be langrijke rol bij het krijgen van deze aandoening. De meeste patiënten blijken binnen een week of vier spontaan te gene zen. Tien procent houdt echter klachten. Of deze patiënten ge-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8