Ik vertrouw op God, want Hij is sterker dan Peru' Cubaanse 'engel' probeert landgenoten te redden Buitenland Strijd Ecuador en Peru heeft heel oude wortels ^sdag 14 februari 1995 >ll jestand in kamp Guantanamo verslechtert Cubanen worden wanhopig y independent 0 1 getalenteerd 12-jarig meisje afgelopen zomer met haar een vlot Cuba is ontvlucht, is .symbool geworden van het van 28.000 steeds wanhopi- wordende Cubaanse vluch- ngen, onder wie honderden ideren, in Amerikaanse kam- a in Guantanamo Bay op Cu- en in Panama, bet Martinez, aardig om te ieti nen verrassend blond, is nu I j en woont in Miami. Met be- lp van haar viool voert ze ac- om haar medevluchtelingen de kampen te halen en toe- b aten te krijgen tot de VS. Zij ion ^oor Cubaanse Amerika- or n omschreven als 'een engel aGod' en haar verbannen idgenoten schieten de tranen de ogen als zij in plaatselijke en rken op haar viool speelt, bet ontvluchtte het Caribi- ie eiland vorig jaar zomer :t haar moeder, die tandarts en haar vader, vrachtwagen - auffeur. Toen stond de Cu- anse leider Fidel Castro zijn landgenoten toe om het eiland via zee te verlaten en vond een massale exodus plaats. Het ge zin Martinez was op weg naar Zuid-Florida, maar werd zoals velen na een paar dagen op zee door de Amerikaanse kustwacht opgepakt en naar de Ameri kaanse marinebasis Guantana mo gebracht, op het oostelijkste puntje van Cuba. Lizbets viool werd haar toe gangsbewijs voor de vrijheid. De tonen van het Amerikaanse volkslied ontroerden een bezoe kende Cubaans-Amerikaanse methodistische dominie der mate dat hij promt een actie be gon voor de vrijlating van Liz- bet. Twee weken geleden werd ze, met haar ouders, als een hel din ontvangen. Sindsdien speelt ze de Cu baanse en Amerikaanse volks liederen in verschillende ker ken, zegt ze gebeden voor haar landgenoten in de kampen en verschijnt ze in televisieshows. Daarmee is de kwestie van de vluchtelingen teruggekeerd naar de voorpagina's en een zaak geworden van het publieke geweten. En het nieuws uit de kampen is niet goed. De omstandigheden in Guanta namo zijn zo slecht dat volgens cijfers van het Amerikaanse le ger 41 mensen ofwel serieus hebben geprobeerd zelfmoord te plegen ofwel sterk die indruk hebben gewekt in de hoop naar de VS te worden gevlogen. Zij hebben geprobeerd zich op te hangen, zichzelf in brand te ste ken, hun polsen opengesneden of bleekwater, shampoo, spij kers, of het scheermesjesdraad waarmee ze binnen worden ge houden, doorgeslikt. In de bases in Panama hebben volgens generaal James Wilson de afgelopen twee maanden ten minste 20 vluchtelingen gepro beerd een einde aan hun leven te maken. De VS zijn volgens een overeenkomst met de Pa namese regering al begonnen met de evacuatie van de bases, waarbij de vluchtelingen wor den teruggebracht naar Guanta namo. Bij protesten van de bootvluchtelingen vorig jaar de cember tegen hun voortduren de detentie en om kracht bij te zetten aan hun eis naar de VS te worden overgebracht, kwamen twee vluchtelingen om het le ven en raakten meer dan 200 Amerikaanse soldaten gewond. Misschien is de beste aanwij zing voor de wanhoop van de Cubanen wel het feit dat meer dan 400 van hen na een langdu rige administratieve procedure legaal zijn teruggekeerd naar Cuba. Aanvragen van nog 150 vluchtelingen zijn in behande ling en menigeen heeft zijn ge duld verloren en de door Cuba aangelegde mijnenvelden ge trotseerd om terug te vluchten naar het regime van Castro. Twee vluchtelingen zijn vorige maand omgekomen toen ze op een landmijn stapten nadat ze het Amerikaanse kamp waren ontvlucht. Vijf medevluchtelin gen kwamen veilig op de Cu baanse kant aan. Het probleem is niet zozeer de fysieke omstandigheden in de kampen, hoewel die minimaal zijn, aldus Amerikaanse psycho logen en maatschappelijk wer kers die naar Guantanamo zijn gestuurd om de vluchtelingen bij te staan. Het probleem is psychologisch, van wanhoop en frustratie over de onzekerheid van hun toekomst. De vluchtelingen waren er zich terdege van bewust dat ze hun leven riskeerden door Cuba te verlaten en koers te zetten naar de VS. Maar nu zijn ze weer te rug op het eiland, al is het dan onder Amerikaanse leiding, en ze hebben geen idee of ze hun doel ooit zullen bereiken. Velen rouwen ook om het verlies van familieleden die tijdens de vluchtpoging zijn omgekomen door verdrinking of uitdroging. Voor de meer dan 8.000 vluch telingen die in Panama zijn ge weest, is de spanning misschien nog groter. Zij werden vorig jaar september vanuit Guantanamo overgebracht, toen het kamp daar vol raakte. De meesten gingen vrijwillig omdat zo de af stand tot Cuba groter werd. Toen de VS weer naar Guanta namo begon terug te sturen, omdat de overeenkomst met Panama op 6 maart afloopt, we zen sommige Amerikaanse offi cieren de vluchtelingen er be- Op de Amerikaanse basis Guantanamo zijn honderden provisorische huizen gebouwd om de Cubaanse vluchtelingen uit Panama op te vangen. schaamd op dat 'president Clin ton dit beleid heeft gemaakt, niet wij'. Cubaanse bannelingen in Miami, van wie velen familie hebben in de kampen, vrezen dat Clinton 'weekhartig' wordt met betrekking tot Cuba en hebben het initiatief genomen foto reuter colin braley de meeste vluchtelingen dit jaar naar de VS te krijgen. vertaling luutje niemantsverdriet lilitair zwak Ecuador vreest totale oorlog de modder van het Amazonegebied vechten Ecuador Peru om een grens die er niet is. Onder de blubber m het strijdgebied liggen goud en uranium. Maar dat is ilgens de Ecuadoranen niet het enige waarop het goed wapende buurland uit is. 'De Peruanen willen alles'. ito popkie van der ploeg lulp uit het buitenland?" De nge Ecuadoraan Fausto Tor- maakt een minachtend ge- lar. „Daar kunnen we lang op ichten. De internationale ge- eenschap heeft ons nog nooit holpen, terwijl wij keer op er zijn aangevallen. Ecuador als Israël. Dat mocht ook niet istaan van zijn buurlanden", vergelijking met Israël gaat :t helemaal op, want in het val van Ecuador is slechts één lurland de vijand. Maar Peru, ant zo heet het land in kwes- zou Ecuador dan ook het ifst helemaal van de kaart ve- 1, zo weet elke Ecuadoraan. Peruanen willen alles", zegt lusto. Het leger heeft hem nog et opgeroepen, maar hij is er aar voor om naar het front te lan. „Natuurlijk ga ik. Wij loeten ons land verdedigen", ijn schoonzus Sonia Bravo de orres knikt instemmend. Voor veiligheid van haar twee ochtertjes, drie en zes jaar ud, heeft ze haar dorp Patuca, liddenin het conflictgebied, irlaten. Maar ze wil zo snel togelijk terug 'om mijn man te leunen'. Andres Torres is mili- lir verpleger. Hij verzorgt de ivonden op de militaire post oangos, waar hevig is gevoch- in. Of het er veel zijn? Sonia :gt het niet te weten. „Ik heb ia de telefoon wel contact met nijn man, maar ik vraag hem liet naar de gewonden. Dat wil liever niet weten", amen met de andere vrouwen n kinderen van Patuca, waar Ie Brigade nr. 21 Condor is ge- egerd, werden Sonia en haar ochtertjes op 28 januari geëva- ueerd. „Totdat het legervlieg- uigons kwam halen, moesten we ons in loopgraven verber gen. Er hing een enorme span ning en vanwege mijn kinderen wilde ik graag weg. Maar nu zij veilig bij mijn schoonmoeder zijn ondergebracht, wil ik terug. Ook al zegt mijn man dat het nog steeds gevaarlijk is, ik wil bij hem zijn. Misschien kan ik op de een of andere manier hel pen". Patriottisme Het patriottisme in Ecuador is groot, sinds op 26 januari mili taire posten aan de zuidelijke grens werden aangevallen door Peruaanse milities. Aan open bare gebouwen, woningen en winkels wappert dag in dag uit de nationale driekleur: een bre de gele baan en twee smallere banen, in blauw en rood. Co lonnes schoolkinderen worden door hun onderwijzers door de straten gedirigeerd, Viva Ecua dor! scanderend. Ecuador, dat normaal gespro ken wordt gekenmerkt door verscheidenheid en interne ver deeldheid, heeft zich verenigd in de strijd tegen aartsvijand Peru. De studenten, die begin januari nog massale protestde monstraties hielden tegen de conservatieve regering van pre sident Sixto Duran Ballén, gaan nu de straat op om diezelfde re gering te steunen-. En de indianen zijn van arme tweederangsburgers plotseling helden geworden nu ze, gewa pend met mitrailleurs en ma chetes, vechten tegen de Perua nen. Ecuador Unido is het nieu- kaanse strijdlied El pueblo unido jamdssera vencido (Het volk dat zich verenigt, zal nooit worden overwonnen) COLOMBIA Oorlog verbroedert, zoals alle rampspoed. Maar de vastbera denheid waarmee de Ecuadora nen samen één vuist maken, laat ook iets zien van het natio nale trauma dat het land heeft overgehouden aan de vroegere expansiedrift van Peru. Met de leus Ni un pas atras (Niet één stap achteruit) geven de Ecua doranen te kennen dat ze geen duimbreed meer zullen toege ven. Die fout hebben ze al eens gemaakt, in 1942. Vergeten oorlog Terwijl in Europa de Tweede Wereldoorlog in volle gang was, werd in 1941 tussen Peru en Ecuador een 'vergeten oorlog' uitgevochten. Peru viel de Ori- ente het Ecuadoraanse Ama zonegebied en de zuidelijke kustprovincie El Oro binnen. Het zwakke, onvoorbereide le ger van Ecuador moest na een maand het verzet opgeven. Terwijl de Peruanen de zuidelij ke provincies bezet hielden, werden in 1942 in de Brazi liaanse hoofdstad Rio de Janeiro de nieuwe grenzen voor de twee Andeslanden getekend. Ecuador kon slikken of stikken. Met het mes op de keel ondertekende de republiek het Protocol van Rio de Janeiro. Ecuador moest volgens het pro tocol zcr'n 200.000 vierkante meter bijna de helft van zijn vroegere territorium afstaan aan Peru. Tweehonderdduizend vierkante meter ongerepte, dunbevolkte jungle met een wirwar van rivieren, waaronder de Amazone. Ecuador heeft dit verlies nooit echt kunnen aanvaarden. On der de jongeren die zich melden om naar het front te gaan, zijn er ook nu die strijdlustig roepen dat ze 'tot aan de Amazone' zul len optrekken. Zij hebben op de basisschool geleerd dat het Pro tocol van Rio nietig is. Op de in Ecuador uitgegeven landkaar ten staan nog steeds de oude grenzen ten zuiden van de Ma- ranón-rivier, die in de Amazone uitmondt. De tweehonderddui zend vierkante kilometer ten noorden van de rivier hebben op de kaart de kleur van Ecua dor. Alleen uit de stippellijn dwars over de kaart blijkt hoe de grenzen volgens het Protocol van Rio lopen. Toegang Eén van de rivieren die toegang geeft tot de Amazone, de Ce- nepa, was tijdens de vaststelling van het Protocol van Rio de Ja neiro nog niet in kaart gebracht. Een ogenschijnlijk kleine topo grafische lacune, die grote ge volgen bleek te hebben. Het protocol bepaalde namelijk dat de grens tussen Peru en Ecua dor moest worden getrokken op de scheiding van de stroomge bieden van de rivieren Santiago en Zamora. Toen in 1947 tussen de Santiago en de Zamora een derde onafhankelijke rivier werd ontdekt, de Cenepa, rees er een probleem: de scheiding waarvan het protocol repte, bleek niet te bestaan. In werke lijkheid waren er twee scheidin gen. Het protocol van Rio de Janeiro was dus om geografische rede- nën niet uitvoerbaar, conclu deerde Ecuador. De grens bleef in de zuidelijke provincies Za- more Chincipe en Moreno San tiago open, over een afstand van in totaal 78 kilometer. Op de landkaarten die in Ecuador worden uitgegeven, staat deze strook aangegeven als 'Zone waar het Protocol van Rio de Ja neiro onuitvoerbaar is'. De stip pellijn die de in 1942 getrokken Peruaanse militairen in het Amazonegebied tonen zich krijgslustig. In de strijd met Ecuador zijn al tientallen doden gevallen. grens aangeeft, is onderbroken. Het is in dit dunbevolkte gebied onmogelijk om van Ecuador naar Peru te gaan, of omge keerd. Een grens die niet be staat, kun je nu eenmaal niet oversteken. Sterker nog: het is niet duidelijk waar Ecuador op houdt en waar Peru begint. Schimmig Dit maakt het conflict, dat wordt uitgevochten in een jungle die de de Ecuadoranen noch de Peruanen kennen, ook zo schimmig. Waar volgens Ecuador de Peruanen Ecua dorans grondgebied zijn bin nengevallen, beweren de Perua nen precies het tegenoverge stelde: zij wijzen Ecuador aan als de agressor en stellen dat de Ecuadoranen Peruaans territo rium hebben aangevallen. De grensoorlog is tegelijkertijd een informatie-oorlog. Maar sinds televisiebeelden van de door Peru gebombardeerde Ecuadoraanse militaire posten over de hele wereld zijn ver toond, lijkt Peru de slag om de publieke opinie te hebben ver loren. De militaire wachtposten die beide landen al jaren geleden hebben ingericht, zijn de enige referentiepunten in het gebied zonder grens. Sommige posten liggen op zeer kleine afstand van elkaar en in rustiger tijden spelen Ecuadoraanse en Peru- foto afp jaime razuri aanse soldaten er een partijtje volleybal met elkaar. Nu wisse len de 'hennen' de scheld naam waarmee de Ecuadora- nan de Peruanen aanduiden en de 'apen' zo worden de Ecuadoranen door de Peruanen genoemd sinistere moppen uit. „Hier heb je wat rijst, die je bij de hen kunt eten", zo roept een Ecuadoraanse soldaat. „Neem een cassave, die smaakt goed bij gebakken aap", is het antwoord van Peruaanse zijde. Volgens de Ecuadoraanse journalist van het dagblad Hoy, die dit tafereel be schreef, lijken de soldaten bijna vrienden. Totdat bevelen van hogerhand de communicatie verbreken en er alleen nog ko gels worden uitgewisseld. Militaire post Ook de ligging van de militaire posten geeft geen definitief ant woord op het grensconflict. Neem bijvoorbeeld de Peruaan se post Pachacutec. Deze post werd in 1987 opgericht, op wat door de Ecuadoranen als onbe twist Ecuadoraans grondgebied wordt beschouwd. Volgens een kaart van het Mili tair Geografisch Instituut ligt Pachacutec zo'n vijfhonderd meter van de denkbeeldige grens op Ecuadoraanse bodem. Maar Peru beschouwt diezelfde bodem als Peruaans. Erg logisch is dat niet, want wie een rechte lijn trekt tussen de twee punten waar de grens ophoudt, kan niet anders dan concluderen dat het gebied Ecuadoraans is. De 78 kilometer lange strook zonder grens is het meest in het oog springende strijdpunt tus sen Peru en Ecuador, maar het is niet het enige. De buurlanden zijn het ook oneens over de uit voering van twaalf andere pun ten van het Protocol van Rio de Janeiro. Dat leidt om de paar jaar tot incidentele schermutse lingen en gemiddeld eens per decennium tot een ernstige cri sis, zoals nu. De oude twisten frustreerden ook de onderhandelingen in Rio de Janeiro, onder leiding van Brazilië, Argentinië, Chili en de Verenigde Staten de vier lan den die zich in 1942 garant ver klaarden voor het Protocol van Rio de Janeiro. Peru zou hebben voorgesteld dat de troepen van beide landen zich terugtrekken tot een punt dat onomstotelijk Peruaans respectievelijk Ecua doraans is. Voor Ecuador zou dat punt Coangos zijn en voor Peru Puesto Numero Uno. Maar Puesto Numero Uno heet in Ecuador Soldado Pactoren is daar al sinds jaar en dag Ecua doraanse bodem. Die grond is overigens méér dan alleen een dikke laag blub ber. Het stroomgebied van de rivier de Santiago, dat volgens Peru aan dat land toebehoort, is rijk aan goud, uranium en olie. En de aangrenzende bergketen Cóndor is van grote strategische waarde: wie de bergen contro leert, controleert de vallei. Helft kleiner De Ecuadoranen zijn er van overtuigd dat de Peruanen daarmee alleen geen genoegen nemen. Volgens de gezagheb bende generaal b.d. Richard I «- voyer, ex-commandant van het Ecuadoraanse leger, is Peru er op uit om Ecuador opnieuw een helft kleiner te maken. Levoyer wordt beschouwd als een van de grootste kenners van het Peruaanse leger. „Behalve bij het goud, uranium en de olie uit het huidige conflictgebied hebben de Peruanen belang bij het noordoostelijke Amazone gebied, omdat daar de meeste olie zit, bij de vruchtbare pro vincie El Oro, bij de havenstad Guayaquil en de Golf van Gu ayaquil, en tenslotte bij de zeer strategisch gelegen Galapagos- eilanden". De angst voor een totale oorlog neemt in Ecuador toe, nu de onderhandelingen niet tot re sultaten hebben geleid. De strijd eist in beide militaire kampen al tientallen levens. Peruaanse troepen zijn bezig met een groot offensief. De di plomatieke druk op Ecuador om in te stemmen met een be stand wordt intussen groter. Ecuador staat militair gezien zeer zwük tegenover het veel beter bewapende Peru. Gedu rende de binnenlandse oorlog tegen de Peruaanse guerrilla beweging Lichtend Pad is het Peruaanse legerde afgelopen jaren fors uitgebreid met man schappen en materieel. In 1990 spendeerde Peru 2310 miljoen dollar aan defensie, tien maal zoveel als Ecuador in dat jaar. „Al zouden wij Peru willen aan vallen, we kunnen het niet. Een vergelijking van de defensie-uit gaven maakt dat meteen duide lijk", zegt Devoyer. Alleen qua inzet en motivatie scoort Ecua dor veel beter dan de buurman. Sonia Bravo de Torres heeft nog niet echt nagedacht over de mogelijkheid van een totale oorlog. Ze wordt ook liever niet met die mogelijkheid gecon fronteerd. Maar met het grote religieuze vertrouwen dat vrij wel elke Ecuadoraan heeft, zegt ze: „Ik vertrouw op God. Want God is sterker dan Peru". quito gpd De vijandelijkheden tussen Peru en Ecuador dateren al van vóór het koloniale tijdperk, ook al hadden de beide landen toen nog niet de naam die ze nu hebben. In 1526 verdeelde de Inca-vorst Huayna-Capac zijn uitgestrekte rijk Tahuantinsuyu tussen zijn twee zonen Atahualpa en Huascar. Atahualpa kreeg de macht in het noordelijke deel, met als centrum Quito (nu hoofdstad van Ecuador), terwijl Huóscar de troon mocht bestijgen in Cuszo (in het huidige Peru). Maar Huascar wilde de al leenheerschappij over het ge hele Tahuantinsuyu en begon een oorlog tegen zijn broer. Atahualpa kwam als overwin naar uit de bloedige strijd. Veel profijt had hij daar niet meer De Peruaanse president Fujimori geeft uitleg over het conflict met Ecuador. foto afp renzo uccelu van, want in het jaar van zijn ning gevangen namen en ter overwinning (1532) kwamen de dood veroordeelden, onder an- Spanjaarden, die de Inca-ko- dere wegens polygamie. Tijdens de Spaanse over heersing was Quito het cen trum van de Presidencia de Quito, een gebied met een om vang van meer dan één miljoen vierkante kilometer. Na de on afhankelijkheidsstrijd, begin vorige eeuw, vormde Ecuador aanvankelijk samen met Co lombia en Venezuela Gran Co lombia. Maar het eenheidsstreven liep al snel stuk op botsende belangen; in 1839 werd de re publiek Ecuador uitgeroepen. In hetzelfde jaar verloor Ecua dor volgens het Protocol Pede- monte-Mosquera 500.000 vier kante kilometer aan Peru. Het Protocöl van Rio de Janeiro in 1942 maakte Ecuador nog eens 200.000 vierkante kilometer kleiner. Het land heeft nu een oppervlakte van 270.677 vier kante kilometer.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7