Bestand in Tsjetsjenië heeft nauwelijks effect Hongersnood steekt de kop op in Bihac Winnie Mandela houdt geld achter Buitenland Boeren op de vlucht voor leger Mexico Laatste biscuitjes Protest bij herdenking Dresden ISDAG 14 FEBRUAR11995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated se Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent RTR Reuter UPI United Press Intern r ,iebron herdenkt bloedbad sroni In Hebron op de Westelijke Jordaanoever zijn vandaag n Awinkels gesloten. Palestijnse jongeren zijn op straat om ste- var^n te gooien naar Israëlische soldaten en autobanden in brand Dit om het bloedbad te gedenken dat een Israëlische /tlonist vandaag een jaar geleden (volgens de moslim-kalender, laanslag was op 25 februari) aanrichtte in de moskee van de irtsvaders. Daarbij kwamen 29 Palestijnen om het leven. lalladur wil referendum r/é Premier Balladur heeft gisteren verklaard een referen- 1 [m te zullen houden over hervorming van de Franse politieke 1 stellingen indien hij in mei de presidentsverkiezingen wint. v illadur, de grote favoriet in de opiniepeilingen, deed de aan- ndiging tijdens een persconferentie over zijn programma. Hij f geen bijzonderheden maar zei dat het de bedoeling is te ko en tot meer democratie en respect voor de rechten van het in- vidu. lisdaad rukt op in Hongarije Hongarije is steeds vaker het doelwit van buiten- ïdse georganiseerde misdaad, waaronder gevreesde Chinese indes. Volgens het hoofd Crimineel Onderzoek, Antal Kacziba, gs de Hongaarse politie niet in staat de buitenlandse criminelen a bestrijden. Hij verwacht dat het probleem in het voormalige n, jstblokland de komende jaren zal verergeren als gevolg van de limigratie. iirich sluit zijn drugmarkt rich* Zürich heeft afgelopen nacht de beruchte ontmoetings- aats voor harddruggebruikers, het verlaten station Letten, ge- jten. Junkies en dealers moeten vandaag zijn verdwenen, an- ;rs worden zij gearresteerd. Bij het oude treinstation kwamen igelijks zo'n duizend heroïnegebruikers uit binnen- en buiten- nd. Volgens het stadsbestuur is het sluiten van Letten het be- van een langdurige campagne om de drugs uit de stad te ijgen. 2 Ie Gaulle wilde verbrokkeling Nigeria 1*rusi De toenmalige Franse president De Gaulle verleende I jn het eind van de jaren '60 actieve steun aan het, mislukte, Wen van Biafra tot afscheiding van Nigeria. Hij liet ook wa ns leveren aan de opstandelingen. Dat schrijft De Gaulle's enmalige naaste adviseur voor Afrika, Jacques Foccart, in zijn iteren verschenen mémoires. De Gaulle vond een groot Nige- een bedreiging voor de kleine Franstalige Afrikaanse landen. aliaanse ex-minister gearresteerd vie* De Italiaanse politie heeft gisteren in Palermo de chris- ndemocratische ex-minister Calogero Mannino gearresteerd banden met de maffia. Tegen Mannino (55) was vorig ir al een juridisch onderzoek begonnen op basis van getuige- ■5 ssen van 'spijtoptanten' en afgeluisterde telefoongesprekken. ingrich geen presidentskandidaat ashington Newt Gingrich, de kersverse voorzitter van het nerikaanse Huis van Afgevaardigden en ster van de Republi- linse Partij, dingt volgend jaar niet mee naar het president- hap van de Verenigde Staten. Gingrich zegt in het Congres te illen blijven zitten om het Republikeinse 'Contract met Ameri- uit te voeren en 'de Amerikaanse beschaving te vernieuwen'. "^Iphina hamert op geboortebeperking king* Deze week wordt in China de 1,2 miljardste Chinees ge- iren. Het heugelijke feit wordt onder meer gevierd met een ieuw programma voor geboortebeperking. De Staatsraad keur- e gisteren het gezinsplanningsprogramma goed, waarmee be- likt moet worden dat China in het jaar 2000 niet meer dan 1,3 ïiljard inwoners heeft. De gezinsplanning moet voor de ko- lende jaren het aantal geboortes per duizend inwoners tot tien eperken. De Volksrepubliek streeft ernaar de bevolkingsgroei eheel tot staan te brengen rond het jaar 2040. Morgen mogelijk nieuwe besprekingen Vrees voor offensief tegen Zapatisten Militaire commandanten van Rusland en Tsjetsjenië hebben gisteren afgesproken dat er geen zware wapens meer worden ingezet. Deze toenadering tussen de strij dende partijen kwam tot stand na vijf uur onderhandelen tussen de Russische generaal Koelikov en de comman dant van de Tsjetsjeense milities, Maschadov. Het be perkte staakt-het-vuren had gisteravond moeten ingaan, maar werd vanochtend nog steeds geschonden. moskou hans geleunse correspondent De onderhandelaars spraken gisteren af dat ze morgen verder zouden praten over een volledi ge wapenstilstand. Ook zou het uitwisselen van krijgsgevange nen morgen ter tafel moeten komen. Maar aangezien het deel-bestand tot nu toe niet eens effect blijkt te hebben, is het onzeker geworden of de ge sprekken morgen wel doorgang Claes' ferme taal irriteert NAVO brussel peter de vries correspondent Binnen de NAVO is irritatie ont staan over de recente waar schuwingen van secretaris-ge neraal Willy Claes tegen het op rukkend moslim-fundamenta lisme. Claes zou een onnodig dramatische voorstelling van zaken hebben gegeven, toen hij vorige week het moslim-funda- mentalisme uitriep tot 'de grootste uitdaging voor het Westen sinds het einde van de Koude Oorlog'. Dat zeggen diplomatieke bronnen bij het bondgenoot schap. Claes deed zijn uitspra ken juist toen de NAVO besloot een 'dialoog' aan te gaan met Tunesië, Marokko, Mauritanië, Egypte en Israël. De vorig jaar aangetreden Claes presenteerde de plannen vooral als een dam tegen het moslim-fundamentalisme. Dat kwam hem op boze reacties uit Iran te staan. Maar ook op het Brusselse NAVO-hoofdkwartier worden Claes' uitlatingen niet slim gevonden. De ambassa deurs van de VS, Italië, Frankrijk en Spanje hebben hem al de mantel uitgeveegd. Ze vrezen dat hij met zijn ferme taal mo gelijk terreuraanslagen uitlokt. zullen vinden. Waarnemers ter plekke meldden vanmorgen dat het bulderen van de zware Rus sische wapens in Tsjetsjenië ook vanochtend nog doorging. Het zou alleen iets minder in tensief zijn geworden. Artillerie beschietingen vinden momen teel vooral plaats ten zuidoos ten van de Tsjetsjeense hoofd stad Grozny. Volgens persbureau Itar-Tass gaf Koelikov direct na de onder handelingen bevel om de inzet van zware wapens te staken. De Tsjetsjenen hebben maar wei nig zware wapens. Koelikov is de opperbevelhebber van de troepenmacht van het Russi sche ministerie van binnen landse zaken. Recent benoemde president Jeltsin hem tot com mandant van alle in Tsjetsjenië opererende Russische eenhe den. Maar het was vanochtend nog niet duidelijk of de leger commandanten Koelikovs bevel gehoorzamen. Het persagentschap Interfax citeerde een anonieme hoge le gerofficier, die voorspelde dat spoedig steden als Argoen en Goedermes die nog onder controle van de Tsjetsjeense lei der Doedajev staan op de zelfde manier zullen worden aangevallen als de hoofdstad Grozny. Hiertegen werd onmiddellijk stelling genomen door Emil Pai ne, een adviseur van president Jeltsin. Hij zei dat het nu tijd wordt om verder met de Tsjets jenen te onderhandelen en dat de bestorming van Grozny zich niet elders mag herhalen. Vol gens schattingen ook officië le verliescijfers zijn onbetrouw baar zijn bij de gevechten .aan Russische en Tsjetsjeense zijde zeker tienduizend mensen om het leven gekomen. President Jeltsin spreekt don derdag tot de beide kamers van het Russische parlement. Vol gens (anonieme) bronnen uit het Kremlin komt hij dan met een uiterst kritische analyse over het optreden van het leger in Tsjetsjenië. Dit leidde onmid dellijk tot nieuwe speculaties over een mogelijk ontslag van defensieminister Gratsjov. san christobal de las casas ap Honderden indiaanse boeren ontvluchten het oerwoudgebied in het zuiden van Chiapas, waar het Mexicaanse leger de opstan delingen van het Zapatista Na tionaal Bevrijdingsleger (EZLN) in het nauw drijft. Rebellenlei der Marcos stelde gisteren in een verklaring dat de Mexicaan se regering de rebellenbeweging hard wil aanpakken als geste aan de landen die Mexico met geldhulp uit de peso-crisis heb ben getild. „De prijs op het hoofd van de Zapatisten is de enige die hoog is gebleven temidden van alle financiële speculatie", zei Mar cos in een gisteren openbaar geworden brief. Hij stelde ver der dat de Mexicaanse presi dent Ernesto Zedillo wil dat de rebellen 'zich op hun knieën, onderwerpen' aan de regering, of anders een harde onderdruk king tegemoet kunnen zien. In een post scriptum bij de brief ontkende Marcos dat hij de zoon is van een rijke Mexicaan se zakenman uit Tampico, zoals Rwandese vluchtelingen krijgen voor de laatste keer een rantsoen uitgedeeld in hun kamp in het Zaïrese Goma. De Verenigde Naties zijn bezig om een deel van de naar schatting 800.000 vluchtelingen te repatrieëren. Die onderneming wordt bemoeilijkt door de vulkaan Nyiragongo, die op uitbarsten staat. Zaïre moet zo'n half miljoen mensen evacueren wanneer de vulkaan ook werkelijk lava begint te spuwen. FOTO EPA ALEXANDER JOE hutto wil wet p godslastering anpassen Tribunaal klaagt 21 Serviërs aan Boesak trekt zich terug imier Bhutto van Pakistan wil de omstreden wet op gods- itering wordt gewijzigd. Op ind van deze wet zijn, tot lede van de Britse regering, ige week twee Pakistaanse :istenen ter dood veroor- ;ld. ,We zullen pogen de wet te ïenderen", zei Bhutto gister- ond tegenover de pers. Een obleem is dat Bhutto en haar ndgenoten in maar één van twee kamers van het parie ent een meerderheid hebben. Doodstraf als sanctie op gods- stering dateert in Pakistan van 192. Afgelopen donderdag ver- Drdeelde een rechtbank Sala- at Masish (14) en Rehmat asih (40) ter dood. Ze waren mei 1993 opgepakt nadat een lam hen ervan had beschul- gd papiertjes met godlasterlij- i teksten in zijn moskee te ibben gegooid. £uid-Afrika wil Marshall-plan JHANNESBURG Rtr SARAJEVO-DEN HAAG AFP-GPD De levensomstandigheden in de door Ser viërs belegerde moslim-enclave Bihac, in het noordwesten van Bosnië, zijn 'uiterst kritiek'. Volgens de VN worden 'de meest kwestbare mensen' bedreigd door hongers nood. De afgelopen week laaiden de gevechten op tussen het Bosnische regeringsleger, dat de enclave verdedigt, en Serviërs uit Bosnië en Kroatië, die hier samenwerken met de moslimrebel Fikret Abdic. Bihac wordt door de Serviërs van de buitenwereld afgesne den. Het VN-oorlogstribunaal voor ex-Joego slavië in Den Haag heeft gisteren 21 Ser viërs aangeklaagd wegens misdaden tegen de menselijkheid. Allen zouden zich in de zomer van 1992 in en rond het kamp Omarska, in het noordwesten van Bosnië, hebben schuldig gemaakt aan grove ge welddaden tegen moslim- en Kroatische burgers, zoals moord, marteling en ver krachting. De toenmalige commandant van Omars ka, Zeljko Meakic, wordt bovendien be schuldigd van volkenmoord. Meakic en de rest van de kampleiding worden tevens aangeklaagd voor het feit dat zij niet optra den tegen ondergeschikten die wreedheden begingen. Rechter Adolphus Karibi-Whyte tekende arrestatiebevelen en stuurde die naar de re geringen van Duitsland, Bosnië-Hercegovi- na en de leiding van de 'Servische Repu bliek' in Bosnië. Op één na bevinden alle beschuldigden zich in door Bosnische Ser viërs bezet gebied in Bosnië. De Bosnische- Servische leiding erkent het tribunaal niet; arrestatie of uitlevering lijken daarom uitge sloten. resident Mandela van Zuid- frika heeft gisteren gepleit oor een Marshall-plan voor de wederopbouw van Zuid-Afrika. 'at moet een 'eind maken aan e chaos die is veroorzaakt door partheid', zei hij in Johannes- urg voor een gehoor van bui- inlandse beleggers en inves- :erders. „Wij zouden het toe- richen als het buitenland niet Heen geld steekt in onze effec- :n- en kapitaalmarkt, maar ook ïvesteert in projecten die op ïngere termijn groeimogelijk- eden bieden - een soort Mars- all-plan dus. Bespaar uzelf de onclusie in de toekomst het ri- ico te groot te hebben gevon- en, maar intussen de kans te ebben gemist." Met dat Mars- all-plan steunden de Verenig- Staten de wederopbouw van uropa na de Tweede Wereld oog. Dresden „Het heeft geen zin om te proberen een oordeel te geven over de legitimiteit van het bom bardement op Dresden. De vraag is wat we van het verleden heb ben geleerd en wat we kunnen doen om een herhaling van die terreur te voorkomen." Dat zei de Duitse president Roman Herzog gisteren op de tweede dag van de herdenking van het bombarde ment op Dresden in 1945. Vertegenwoordigers van het Verenigd Koninkrijk, Duitsland en de Verenigde Staten woonden de ceremonie bij. Namens Groot- Brittannië legde de hertog van Kent een krans bij het monument voor de doden op het Heidefried- hof, waar naar schatting 7.000 slachtoffers zijn begraven. Hij maakte bekend dat Groot-Brit- tannië een gouden kruis zal schenken voor de koepel van de Frauenkirche, die wordt her bouwd. „Dit kruis moet een sym bool worden van de verzoening tussen Groot-Brittannië en Duits land. We schenken het ter nage dachtenis aan allen die in Dresden omkwamen", zei hij in het Duits. Zorgvuldig geformuleerd, haast als een verontschuldiging, voegde de hertog hier aan toe: „We be treuren ten diepste het leed aan beide kanten van de oorlog. Van daag herinneren we met name het lijden van de bevolking van Dres den". Het precieze aantal slachtoffers van het bombardement dat het 'Florence aan de Elbe' in de nacht van 13 op 14 februari verwoestte, is onbekend. De laatste schattin gen gaan uit van minstens 35.000 doden. Het bombardement geldt niet al leen in Duitsland als zeer omstre den en wordt met name in conser vatieve kring beschouwd als een 'oorlogsmisdaad'. Als tegenreactie ontrolden demonstranten gisteren bij de herdenking in het Cultuur paleis van Dresden een spandoek met de provocerende tekst 'Geen tranen voor de moffen' 'Duitse daders zijn geen slachtoffers'. FOTO EPA MATTHIAS HIEKEL JOHANNESBURG HUGH POPE THE INDEPENDENT Nelson Mandela's regering is gisteren door een nieuw schandaal getroffen door de beschuldiging dat Winnie Mandela een gift van 250.000 gulden van de Pakistaanse pre mier Benazir Bhutto niet heeft doorgegeven. Tegelijkertijd trok de anti-apartheidsvete raan Allan Boesak zich terug als komend ambassadeur van Zuid-Afrika bij de Verenigde Naties in Genève. Boesak (49) zegt in een verklaring dat hij hiermee geen schuld bekent. President Mandela heeft met spijt ingestemd met het besluit van Boesak. De jongste beschuldiging in de ruzie tussen Winnie Mandela, vice-minister van kunst, cul tuur, wetenschap en technolo gie, en de Vrouwenliga van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) luidt dat ze heeft ver zuimd een gift van Bhutto door te geven. De Zuidafrikaanse staatstele visie meldde dat Baleka Kgosit- sile, een van de elf ANC-vrou- wen die zondag uit protest te gen Winnie's leiderschap uit de Vrouwenliga stapten, heeft ge zegd dat Bhutto het geld vorig jaar op een feestje ter gelegen heid van de installatie van pre sident Mandela aan Winnie overhandigde. Een woordvoerd- ster van Winnie heeft gezegd dat het geld nooit was bedoeld voor de Liga, maar dat het was bestemd voor projecten in arme zwarte wijken. President Mandela zag zich gisteren gedwongen te reageren op de bijtende kridek jegens zijn regering die Winnie op 5 fe bruari tijdens een begrafenis uitte. Hij zou een ultimatum hebben uitgevaardigd dat ze haar kritiek moet terugnemen of moet aftreden. Hij ging ech ter niet in op de beschuldiging dat Winnie haar ambt zou heb de regering vorige week heeft beweerd. De regering zegt een confron tatie te willen voorkomen en Guatemala heeft hulp aangebo den om te voorkomen dat re bellen van het EZLN de grens over kunnen. Het ministerie van binnenlandse zaken verzekerde dat er in Chiapas geen sprake is van een oorlog. De regering zegt met haar militaire operatie al leen de arrestatie van guerrilla leiders op het oog te hebben. Maar militaire wegversperrin gen in het gebied maakten me dicijn- en voedselvoorziening aan arme indiaanse dorpen on mogelijk. Mensenrechtengroe pen spraken de vrees uit dat het leger een grootscheeps offensief tegen het Zapatistenleger in de zin heeft. „Wij denken dat de soldaten de Zapatisten omsin gelen met de bedoeling hen te liquideren", zei Roger Maldena- do van de groep Conpaz. Het leger heeft de cirkel rond het Lacadon-junglegebied waar de rebellen zich verschansen zondag rondgemaakt. In het ge ïsoleerde dorp Nueva Providen- cia voerden helikopters solda ten aan die bezit namen van het terrein, dat het grootste deel van het jaar grondgebied van de Zapatisten is geweest. Gouverneurspost voor Mexicaanse oppositiepartij GUADELAJARA Rtr-UPI-AFP De belangrijkste Mexicaanse oppositiepartij, de conservatie ve Nationale Actiepartij (PAN), heeft de verkiezingen van zon dag in de westelijke deelstaat Jalisco met ruime voorsprong gewonnen. De kiezers keerden massaal de regeringspartij van president Ernesto Zedillo de rug toe. Jalisco wordt de vierde Mexi caanse staat waarin de PAN re geert. Het is ook de vierde keer dat de PRI een gouverneur schap verliest in de 65 jaar dat zij Mexico regeert. De verwachting was al dat de PRI verlies zou lijden, als gevolg van de economische crisis die uitbrak nadat Zedillo zich ge dwongen zag in december de peso te devalueren. Volgens waarnemers heeft de regerings partij veel aanhang verloren door de 'peso-crisis', die hoge inflatie en aanzienlijke reële loonsverlagingveroorzaakte. ben misbruikt voor de promotie van de zakelijke belangen van haar dochter Zindzi, noch repte hij over Winnie's omstreden toeristische samenwerking met Omar Sharif. In een brief aan president Mandela, waarvan The Indepen dent een kopie heeft bemach tigd, schrijft Winnie: „Het is nooit mijn bedoeling geweest de president te beledigen of de regering van nationale eenheid in verlegenheid te brengen. Ik probeerde alleen maar de me nigte te verzekeren dat het ANC zich bewust is van de tekortko mingen waarmee de regering nog kampt. Het volk heeft de in druk dat we hier geen oog voor hebben of dat we ons er niet om bekommeren. Ik probeerde die opvatting te corrigeren. Als ik daarbij een andere indruk heb gewekt, dan was dat niet mijn bedoeling." De brief, waarin de 59-jarige strijdvaardige radicaal zich in feite verontschuldigt, eindigt met een gelofte van trouw aan het ANC en de regering. Ondertussen wacht oud-pre dikant Boesak de resultaten af van een nieuw onderzoek naar de beschuldigingen dat hij do naties voor de strijd tegen de apartheid zou hebben gebruikt voor een riante woning, luxe reizen en de afbetaling van schulden van zijn tweede vrouw Elna. Eind vorig jaar werd Boesak tot VN-ambassadeur benoemd, maar voordat hij op 1 februari zijn post in Genève kon aan vaarden. schortte Mandela de benoeming op. Boesak heeft gisteren zijn luxe woning in een welvarende voorstad van Kaap stad te koop aangeboden om een deel van de 55.000 gulden te kunnen terugbetalen die hij zou hebben 'geleend' van de Stichting voor Vrede en Gerech tigheid, waarvan hij directeur is. VERTALING: MARGREET HESLINGA Beestjes zetten Zweedse marine in haar hemd STOCKHOLM DPA De Zweedse marine staat op een verschrikkelijke manier voor joker. Jaren lang maakte de marine er een groot nummer van dat buitenlandse duikboten de territoriale wateren bin nenglipten om te spione ren. Al die tijd was dat een prachtig argument om de defensiebegroting te ont zien bij bezuinigingen. Nu blijkt echter dat het niet ging om geheimzinnige duikboten, maar om beestjes van inclusief de staart maximaal een centimeter of tachtig lang; nertsen. Opperbevelhebber Ove Vlktorln heeft dat inmid dels toegegeven. De nert sen, goede zwemmers en duikers die zich onder meer met vissen voeden, veroorzaakten luchtbellen in het water. De Zweedse marine dacht te maken te hebben met door duikbo ten veroorzaakt geborrel. Sinds 1980 is cr welge teld één echte duikboot uit (toen nog) de Sovjetunie bij de Zweedse kust om hoog gekomen. Dat was in 1981. Maar nog in mei vo rig jaar protesteerde pre mier Bildt bij de .Russische president Jeltsin tegen zes „onomstotelijk bewezen" schendingen van de Zweedse territoriale wate ren. Van vijf vait deze 'schendingen' staat inmid dels vast dat er sprake was van activiteit van nertsen, in het zesde geval is er nog geen uitsluitsel

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5