Aanpak 'witte' fraude loopt goed Binnenland Nederlands-Surinaams leger op Haïti CDA wil voor 8 maart besluit over Betuwelijn Wallage tegen tientje voor bezoek aan huisarts Toch opnieuw overleg in Amsterdamse haven 'De bokser' 'Ik wil best Kop van Jut zijn, maar niet te lang' Milieu-activisten krijgen bescherming in Neerijnen msdag 14 FEBRUAR11995 ANP Algemeen Nederlands Persbur Vooroordelen asielzoekers wegwerken l haag Staatssecretaris Schmitz van justitie werkt aan een Jjnpagne om de beeldvorming over asielzoekers te verbeteren. Ij is bezorgd over het afkalvende maatschappelijke draagvlak por de opvang van asielzoekers en wil de positieve betekenis kn asielzoekers voor de samenleving centraal stellen. Op dit Eoment inventariseren haar ambtenaren wat er aan voorlich- ll] mg wordt gedaan. Veer meineed in AH-proces is h HAAG 'n het proces rond de gewelddadige overvallen op het bij lbert Heijnfiliaal in Oosterbeek waarbij twee doden en een f da vaar gewonde vielen, en die op het filiaal in Baarn is gisteren htv jnieuw een getuige aangehouden op grond van meineed. De jssuinmer heeft een valse verklaring afgelegd over een van de oofdverdachten. Hij is gistermorgen in zijn woning aangehou- •n. Het is de tweede meineed in de zaak. Eerder werd een ge- ige tot zes maanden cel veroordeeld voor meineed. 'j ironingse bende opgerold aa< inningenZestig politiemensen en medewerkers van het GAK, :rW «Centrale Recherche Informatiedienst en de Fiscale Inlichtin- rt en- en Opsporingsdienst hebben gisteren in Hoogezand-Sap- ed emeer en Slochteren een internationaal opererende criminele rganisatie opgerold. Vijf mannen tussen de 22 en 68 jaar zijn aas ingehouden. Ze kochten vrachtauto's en bouwmaterialen in 'lijl ngeland, België, Duitsland en Frankrijk en verkochten de goe- jren door in Nederland. Bij de transacties werd gebruik ge laakt van ongedekte of valse cheques. Voor hoeveel er is opge- ;ht, is niet bekend facilitair rijdt op mijn in Bosnië ifBRENiCA» Een 24-jarige beroepsmilitair van Dutchbat is giste- r j ;n met zijn legervoertuig in Bosnië op een landmijn gereden. tejj ij is licht gewond aan zijn hoofd en heeft een gebroken enkel. ejjj et ongeluk gebeurde ten noorden van Potocari in de enclave nu, ebrenica. Sinds de aankomst van het Nederlandse bataljon in |(je jsnië een jaar geleden, is het de derde keer dat een soldaat ge- \nd raakt door een mijn. De militair wordt spoedig naar Ne- b1ongen komt om bij ophalen papier uil ;lmond Een 16-jarige Helmonder is gisteravond om het leven ie «komen toen hij in een kraakmachine voor oud papier terecht di wam. Over de oorzaak van het ongeluk tast de politie nog in er- et duister. De jongen haalde samen met zijn scoutinggroep ud papier op met een oude vuilniswagen. De vuilniswagen ordt door de politie onderzocht op eventuele mankementen. aa ix-CD'er Graman onderzocht ^sterdam Op verzoek van zijn raadsman, mr. j. de Goeij, rordt het voormalig Amsterdams CD-raadslid Y. Graman (46) sychologisch onderzocht. Dat heeft het Amsterdamse gerechts- of gisteren besloten. Graman staat in hoger beroep terecht op erdenking van poging tot moord op een aantal bezoekers van en ontmoetingscentrum voor drugsverslaafden een aantal ja- ;n geleden. Graman is eerder veroojdeeld tot zes jaar cel, nadat Jj over zijn daden had opgeschept tegen een journalist. Volgens e Goeij leidt zijn cliënt aan een rijke fantasie en heeft hij zijn prklaringen verzonnen. De zaak wordt over drie maanden her- Willemstad Minister Voorhoeve van defensie (links) en kolonel Gorré, bevelhebber van de Surinaamse strijdkrachten, hebben gisteren een bezoek gebracht aan Haïti. Ze bezochten daar samen een legerbasis waar in maart 150 Nederlandse en dertig Surinaamse mariniers worden gestationeerd om de vrede in Haïti te bewaren. De mariniers doen mee aan een vredesoperatie van de Verenigde Naties. De Surinamers zijn trots omdat ze de vredestaak zien als een erkenning van hun leger. foto anp ed oudenaarden WD is wars van overhaast besluit den haag anp Het CDA wil dat het kabinet nog voor de verkiezingen voor de Provinciale Staten op 8 maart een besluit neemt over de Betuwelijn. De oppositie partij wordt daarin gesteund door zestig procent van de Nederlanders die hebben meegedaan aan een enquête van het onderzoeksbureau In ter/View. De peiling is uitge voerd in opdracht van het Al gemeen Nederlands Persbu reau (ANP). Volgens CDA-fractievoor- zitter Heerma wil het kabinet pas nè de statenverkiezingen knopen doorhakken. Dat be tekent volgens hem dat het kabinet het regeerakkoord niet kan waarmaken. Daarin staat dat een beslissing over de goederenspoorlijn binnen zes maanden moet vallen. De WD is wars van een overhaast besluit over de Be tuwelijn. Volgens fractieleider Bolkestein moet het kabinet een weloverwogen besluit ne men, of dat nu voor of na de statenverkiezingen is. Uit de enquête blijkt dat er vooral onder de WD-aanhang veel voorstanders zijn van de Be tuwelijn. Van de liberalen spreekt 58,5 procent zich uit voor aanleg. Dat is opmerke lijk omdat de WD zich tot nog toe in de Tweede Kamer uiterst sceptisch heeft uitgela ten over de noodzaak van de goederenspoorlijn. De fractie twijfelt nog steeds of een in vestering van zeker acht mil jard gulden zich zal terugver dienen. De provincie Gelderland is blij met de uitkomst van de enquête. Gedeputeerde De Bondt ziet in de uitslag een bevestiging van het stand punt van de provincie dat het spoor 'fatsoenlijk' moet wor den aangelegd. Want als de aanleg onontkoombaar blijkt, wil 75 procent van de onder vraagden dat het spoor on dergronds gaat. Ruim zestig procent is echter niet bereid daarvoor meer belasting te betalen. Vorig jaar dertienduizend gevallen opgespoord De aanpak van 'witte' fraude naast een uitkering een betaalde baan hebben loopt als een trein. Gemeente lijke sociale diensten, bedrijfsverenigingen en opsporing instanties hebben vorig jaar een kleine dertienduizend gevallen opgespoord. Voor dit jaar wordt op eenzelfde aantal gerekend. den haag gpd Alle zaken worden door de offi cieren van justitie en de rech ters binnen een half jaar afge daan. De vrees dat Justitie de toestroom van gevallen niet aan zou kunnen, wordt niet bewaar heid. In alle gevallen komt het tot een veroordeling of een schikking waarbij de fraudeur een fors bedrag op tafel moet leggen. Seponeren van zaken ofte wel het niet vervolgen van verdachten komt voor zover be kend niet voor. Rij het fraudeprojectteam van het openbaar ministerie in Arn hem, dat het beleid landelijk co ördineert, zal de aandacht zich de komende jaren gaan richten op 'zwarte' fraude. Het gaat dan om grote fraudezaken in een bepaalde branche of regio en waarbij meerdere vormen van fraude tegelijk voorkomen. Er is in die gevallen een meer pro jectmatige aanpak nodig. Dat de aanpak van de 'witte fraude' nu zo goed loopt, wordt door woordvoerder Boerink van het projectteam onder meer toegeschreven aan een goede coördinatie tussen alle betrok ken instanties en uitbreiding van mankracht. Ook de geauto matiseerde uitwisseling van ge gevens op computerbestanden speelt een belangrijke rol. Omdat de aanpak van fraude veel geld kan opleveren, stond er naast een ethische ook een politiek-financiële druk op het geheel, aldus woordvoerder Boerink. Gemeenten zijn veel actiever geworden bij de aan pak van fraude. De idee dat bij een uitkeringstrekker niets te halen valt, is verlaten. Zo wordt nu vrijwel altijd het totale uitke ringsbedrag verhaald, dat ten onrechte werd verkregen. v)NV gaat actie Speren tegen erkeuring WAO sterdam anp vakcentrale FNV gaat acties orbereiden tegen de herkeu- van mensen met een WAO- kering. De voorzitters van de .(V-bonden hebben het fede- tiebestuur hiertoe gisteren ge- achtigd. De FNV zoekt nog menwerking met andere vak- ntrales, die ook al hun onge- legen over de herkeuringen foben geventileerd. De federatieraad vindt dat n de herkeuringen een eind oet komen. Het opnieuw be- irdelen van WAO'ers is vol- pj ns de vakcentrale in strijd jj' iet de door de politiek gewekte rwachting dat bestaande ge ilen zouden worden ontzien, m wat voor acties het gaat, is cc >g niet duidelijk. Duizenden mensen mèt een 'AO-uitkering zijn na herkeu- ig (gedeeltelijk) arbeidsge- :hikt verklaard. De kansen op arbeidsmarkt zijn voor deze oep mensen echter nihil, zo 3nstateert de FNV. De vakcen- ale wil niet alleen dat de her- turingen worden stopgezet, laar ook dat overheid en werk- tvers meer doen om gedeelte- k arbeidsongeschikten weer in het werk te helpen. Het is de bedoeling de acties Dlgende maand te houden. Ze loeten uitmonden in een de- lonstratie in Den Haag op het loment dat de Tweede Kamer ver de WAO-problematiek de- atteert. Moeder en zoon >edreigen agent tn conciërge oorngpd ■en 14-jarige jongen heeft giste- en enkele medewerkers van ijn voormalige school in Hoorn net een bijl bedreigd. Ook heeft ij een van de leraren geschopt. Ijn 39-jarige moeder viel een •olitieman aan, waarbij ook zij ireigde met de bijl te slaan. Bei- len zijn aangehouden. De jon- len zit nog vast. De jongen kwam naar school )m over boeken te praten. Toen 'ij niet snel genoeg met de le- aar in contact werd gebracht, verd hij kwaad. Met een bijl, He hij in zijn kleding had ver borgen, sloeg hij naar de con verge. Die wist zich met een vuilnisbak te verdedigen en verd niet geraakt. Daarna nam le moeder de bijl over. Toen de 'olitie hem wilde afpakken, viel •ij een agent aan. almereanp 'Regeren met WD is meevaller' vreest dat voor mensen met de laagste inkomens de drempel om naar de huisarst te gaan an ders te hoog wordt. Wallage ervaart het regeren met de WD als een 'meevaller'. De PvdA-fractieleider zegt dit in het blad UT-Mediair van de Universiteit Twente. Hij signa leert bij zijn eigen PvdA een soort verbazing dat de sociaal democraten met steun van de WD belangrijke zaken kunnen binnenhalen. Hij verwijst daar bij naar de individuele huur subsidie, het op peil houden van de koopkracht voor uitke ringsgerechtigden en het na streven van evenwichtige inko mensverhoudingen. Wallage constateert verder dat het er in de coalitie ont spannen aan toe gaat en dat er sprake is van een 'stabiele coali tie van drie partijen die de rit uitzit'. Dat brengt Wallage tot de conclusie dat Kok wat hem betreft kan doorgaan, ook in een volgend kabinet. PvdA-fractieleider Wallage ziet voorlopig nog helemaal geen reden om een tientje eigen bij drage te vragen voor een bezoek aan de huisarts. Volgens Walla ge valt er nog veel te bezuinigen door de prijzen voor medicijnen te verlagen en de efficiency van de medische zorg te vergroten. Dat zei de PvdA-voorman giste ren tijdens een bijeenkomst in Almere in het kader van de ver kiezingscampagne voor de Pro vinciale Staten. Hij reageerde daarmee op uit latingen van minister Borst (volksgezondheid), die over weegt een eigen bijdrage voor huisartsenbezoek in te voeren. De eigen bijdrage is overigens maar een van de varianten om de kosten van de volksgezond heid in de hand te houden. Een alternatief is een eigen bijdrage voor het bezoek aan een specialist. Borst zei van morgen voor de radio hier ei genlijk meer voor te voelen. Ze geen sprake zijn van gedwon gen ontslagen. Zij beroepen zich op het eind 1993 gesloten sociaal akkoord voor de havens. Daarin is vastgelegd dat ge dwongen ontslag de eerstko mende jaren niet aan de orde zal zijn. Het akkoord is onderte kend door werkgevers en bon den. Vrees voor verlies van ar beidsplaats staat ook centraal in de CAO-besprekingen bij Ko ninklijke PTT Nederland. De Abvakabo heeft behoud van werkgelegenheid tot inzet ge maakt van de CAO-onderhan- delingen die op 21 maart begin nen. De bond vreest de komen de jaren het verlies van 15.000 arbeidsplaatsen. Om dat te voorkomen, pleit de bond voor aanzienlijke arbeidstijdverkor ting, behoud van VUT, een in terne arbeidspool en een perso neelsstop. In de confectie-industrie (13.000 werknemers) is gisteren overeenstemming bereikt over een nieuwe eenjarige CAO. Het principe-akkoord voorziet on dermeer in een loonstijging van twee keer driekwart procent en een banenplan om langdurig werklozen aan werk te helpen. amsterdam-den haag anp-gpd Bonden en werkgevers in de Amsterdamse haven gaan vol gende week maandag opnieuw praten over een oplossing voor de problemen bij de arbeids pool SHB. Daar moeten volgens de werkgevers 279 van de 404 arbeidsplaatsen verdwijnen. Volgens FNV-bestuurder Ko- ningh kiezen de werkgevers on der druk van de arbeidsonrust in de Amsterdamse haven nu toch voor overleg. Na een staking van enkele uren is het personeel van SHB gistermiddag weer aan de slag gegaan. Een deel van de werk nemers van het overslagbedrijf CTA ging gistermorgen weer aan het werk. Volgens Koningh gaan de selectieve acties van de havenwerkers de komende da gen gewoon door. Ook in de Rotterdamse ha vens is het onrustig. Werkne mers van de Home Terminal van ECT verlengden hun lunch pauze gisteren met een uur om te overleggen over de situatie in Amsterdam. Het ECT-personeel is bang dat ook in de Rotter damse havens gedwongen ont slagen zullen vallen. Volgens de bonden kan er den haag „Hoe saaier de politiek, hoe gelukkiger het land." Met deze uitspraak nam WD-fractievoorzitter F. Bolkestein gisteren de Thorbeckeprijs 1994 in ontvangst. Hij kreeg deze prijs voor zijn 'politieke welsprekendheid'. De jury meent dat Bolkestein op dit gebied duidelijk boven zijn collega-parlementariërs uitstijgt en is uitgegroeid tot een politicus die het politieke debat in 1994 wist te domineren. „Hij kiest daarbij de positie van de uitdager, de bokser, die met snelle en harde stoten om zijn tegenstanders heen cirkelt en hem aldus telkens in het offensief drijft." Boven dien stelt de jury met een zekere mate van bewondering vast dat Bolkestein 'ondanks een sterk intellectuele uitstraling en elitaire tongval' kans heeft gezien bij een breed publiek de aandacht op zich te vestigen en het heeft weten te overtuigen van zijn inzich ten. foto anp arthur bastiaanse ophemert gpd Ria Beckers tegen boze Gelderse boeren: Beckers hoefde de bijeenkomst niet afgelast te worden. Na enig overleg ging het ZMO-bestuur daarmee akkoord. Uit de lange reeks vragen en opmerkingen werden gisteren de ergernis en rancune ten op zichte van 'dijkactivisten' dui delijk. Beckers kon daar wel enig begrip voor opbrengen. „Ik wil best een tijdje als kop van Jut dienen, maar niet te lang want de verwijten aan ons zijn niet terecht", zei ze. Voor de overstromingen van de afgelopen jaren zijn hele an dere oorzaken. Ze somde op: de klimaatveranderingen die meer regen brengen, een snellere af watering naar de rivieren, ge dempte moerassen en kanalisa tie. „Vertraging bij de politiek, plannen laten liggen, geen geld hebben, dat kostte veel tijd", hield ze haar gehoor voor. „De inspraak kostte maar betrekke lijk weinig tijd." Af en toe kaatste Beckers de bal ook terug naar haar toe hoorders, voornamelijk CDA- en WD-stemmers. „Hebt u in al die jaren druk uitgeoefend op uw partijen in de Tweede Ka mer voor een snellere dijkver zwaring?", vroeg zij haar ge hoor. Lef kan Ria Beckers niet worden ontzegd. Ondanks de weerstand en de dreigende agressie tegen milieu-activisten kwam zij gis teravond haar afspraak na om een lezing te geven voor twee honderd boeren van de land- bouwmaatschappij ZMO (Zuid- Midden-Oost) in het Gelderse Ophemert. Vooral de boeren hadden tij dens de evacuatie ingrijpende en spannende dagen meege maakt. Het haastige transport was vaak een zenuwslopende opgave. Veel dieren zijn dieren of met kapotte uiers teruggeko men. Voorzitter Beckers van de Stichting Natuur en Milieu wordt als een van de aanstich ters van al dat onheil gezien. Immers, zo redeneren velen, als de milieubeweging niet zo ver tragend gewerkt had, zouden de dijken allang hoog en breed ge noeg zijn geweest. De lezing van Beckers stond al maanden gepland. Maar na het hoge water van de afgelo pen weken vroeg het bestuur van de ZMO zich af of de bij eenkomst niet te riskant zou zijn voor Beckers als 'het ge zicht van de Nederlandse milieubeweging'. Maar voor neerunen «anp Man krijgt pak slaag wegens watersnood de man. De' man gaf hem de schuld van de recente waters nood en evacuatie en haalde uit. De klap bezorgde Noordzij een gebroken neus en wellicht ook een gebroken jukbeen. Noordzij moest zich onder be handeling stellen in het zieken huis in Den Bosch. Burgemeester Jansen vreest verharding van de standpunten in zijn gemeente, hoewel hij hoopt dat geweld tegen de dijk activisten bij incidenten blijft. Het is hem bekend dat andere pleitbezorgers voor verantwoor de dijkverzwaring al mondeling ernstig bedreigd zijn. De Nee- rijnense burgemeester heeft overigens de indruk dat 'rel schoppers' het meningsverschil tussen de voor- en tegenstan ders van dijkverzwaring aangrij pen om 'zich te misdragen'. Burgemeester A. Jansen van Neerijnen heeft de politie in zijn gemeente opdracht gegeven ex tra te surveilleren bij woningen van mensen die zich in het ver leden sterk gemaakt hebben voor natuur- en milieuvriende lijke aanleg van de dijken. De burgemeester wil op de kortst mogelijke termijn praten met deze dijkactivisten en dege nen in zijn gemeente die vooral een sterke dijk willen. De burge meester is, zegt hij, bang dat de meningsverschillen tussen bei de partijen anders uit de hand lopen. Directe aanleiding voor de maatregelen is het feit dat de grafisch ontwerper en dijkacti- vist Gerrit Noordzij zondag op de dijk in zijn dorp Tuil afge tuigd is door een nog onbeken- Floe hoog de opbrengst van de activiteiten zal zijn, is niet precies bekend. Volgens eerder gemaakte schattingen zou er ongeveer 150 miljoen gulden per jaar door de aanpak van 'witte' fraude verdiend moeten worden. Het gaat dan om uitke- ringsgelden. Daarnaast zijn er nog extra belasting- en premie opbrengsten te verwachten. Henny Huisman moet CDA aan zetels helpen den haag gpd Het gevecht om de kiezer rechts van het midden, is losgebarsten. De WD zet de populaire blonde zanger Gordon in bij de cam pagne voor de Statenverkiezin gen van 8 maart en het CDA doet het met de in opspraak ge raakte, maar nog immer popu laire Henny Huisman. Het CDA vindt dat Huisman staat voor de begrippen 'familie' en 'thuis'. Huisman raakte in opspraak door de TV-actie voor de wa tersnood, waarin hij vergeefs probeerde een vrouw over te halen tot een striptease met de woorden 'Kun je even voorover bukken, zodat iedereen de nog niet doorgebroken dijken kan zien?' Lotto-deelnemer naar de rechter voor 1,6 miljoen veldhoven anp De 74-jarige John Hoogstraten uit het Brabantse Veldhoven heeft een rechtszaak aange spannen tegen de Lotto, omdat hij vorig jaar 1,6 miljoen gul den misliep. De man kreeg het geld niet omdat zijn biljet niet was afgestempeld. Hoogstraten is kapot Afgelo pen zomer was hij even in de zevende hemel, toen hij op de televisie zag dat op zijn lot 1,6 miljoen gulden was gevallen. Toen hij de formulieren be keek, ontdekte de Brabander dat er iets mis was. Hij had drie briefjes ingeleverd bij de plaatselijke Lotto-agente en daar computerformulieren voor teruggekregen. Daarbij zat het winnende nummer echter niet. Een ander num mer was per abuis twee keer geprint, zo ontdekte hij. De Lotto-agente schreef een brief naar de directie, waarin ze haar fout erkende. Maar de Lotto was onvermurwbaar. Hoogstraten had alerter moe ten zijn. In de kleine lettertjes staat dat de koper zelf de pa pieren moet controleren. Hoogstraten denkt dat hij een goede kans maakt. „Zij maakten een fout. Ik schreef een brief, maar die vegen ze aan hun hak af." Ook Lotto-di recteur Veenstra ziet de rechts zaak met vertrouwen tege moet. „De kans dat Hoogstra ten zijn prijs alsnog krijgt, is nul-komma-nul."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3