'Mijn werk behoort alleen mij toe' Herkansing voor Nicolaas Matsier Cultuur Kunst oekenweekgeschenk voor aidexamenkandidaten Piet Bambergen weer in ziekenhuis ïrote Prijs 'gonst' door de Bollenstreek Concert met oude liefdesliederen Vlaanderen en Nederland samen op de boekenbeurs gSDAG 14 FEBRUAR11995 CHEF* ANNEMIEKRUYGROK. 071-356471, PLV-CHEF NRIJSDAM. 071-356472 Exposities Leiden en omstreken IjO* Zeefdrukken van Jaap van der Gaarden zijn tot 27 maart ihet Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp te zien. In de foyer van ih parktheater in Alphen aan den Rijn is tot en met 13 maart -h tentoonstelling te zien van Riet de Haan-Coster. Zij expo- ert met olieverf- en aquarelschilderijen. De foyer is geopend L maandag tot en met zaterdag van 17.00 uur tot 22.00 uur. ïtrum Arthopa aan de Grevelingstraat 50 in Lisse houdt tot en 119 februari een expositie van olieverfschilderijen en pastels Corina Zuiderduin en van foto's uit Amerika van Hans van Berg. De openingstijden zijn op donderdag, zaterdag en van 13.30 tot 16.30 uur en op donderdagavond van 19.30 1-30 uur. iederpop in de Droomfabriek In de Droomfabriek speelt donderdag 16 februari de ne 'Geniet ervan'. Deze band speelt liedjes uit de irietijd van Doe Maar. Nummers als Vitamine C, Zeuren en Iniet Ervan maken duidelijk dat zij zich niet beperken tot lou- ucovers. Het optreden begint om 22.00 uur aan de Oude Sin- li 56. De toegang is gratis. Uitvoering Streekmuziekschool jprschotenDe jaarlijkse grote leerlingen-uitvoering van de Leiden en Omstreken op vrijdag 17 februari tft een beeld van wat de school zoal aan muziekleren en -ma- h, biedt. Het concert begint om 19.30 uur in het Cultureel ntrum, Prinses Marijkelaan 4 in Voorschoten. Solisten en en ables, van jong tot oud treden op. Opvallend is een uitvoering de Popband en het Strijkorkest die onvervalste house-mu- ten gehore brengen. De toegang is gratis. lezing religieuze feesten in Himalaya jen» In de K&O-Kapelzaal aan de Oude Vest 45 geeft M. ■fcytop donderdag 23 februari een dialezing over religieuze '«ten in de Himalaya. Zij praat onder andere over kloosterritu- 3rk het Tibetaanse nieuwjaarsfeest en dansende monniken ]t goden- en dodenmaskers. De lezing begint om 20.15 uur. 9br inlichtingen en kaartverkoop: Leidse Volksuniversiteit K nj, Oude Vest 45, telefoonnummer 071-141141. (Geopend op dfkdagen van 9.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 9.00 tot 12.00 -ezing Floris Verster vanavond Ien In het bericht over de lezing over Floris Verster in de afgelopen zaterdag, stond abusievelijk niet de datum De lezing, door lakenhal-conservator C. Vogelaar, is iavond om acht uur in het museum aan de Oude Singel. "i meesterlijk gezelschap Hhaag» Het Nederlands Dans Theater 3, voor dansers van 40 *fen ouder, heeft het tweede programma van dit seizoen 'In jjesterlijk gezelschap' gedoopt. Voor de voorstellingen op don- yjdag 2 en vrijdag 3 maart in het AT&T Danstheater in Den ^ig zijn bij het Uitbureau van K O, Oude Vest 45, kaarten te 5p en kan tevens het gratis busvervoer naar Den Haag worden egeld. T elefonische inlichtingen: 071-141141. arion, Marion', een ballet van William Forsythe in het nieuwe pro- Imma van het Nederlands Dans Theater 3. foto hans Gerritsen eindexamenklassen van mavo, havo, vwo en mbo krijgen dit gratis het boekenweekgeschenk 'Serenade' van Leon de Win- cxjDaarvoor worden 170.000 extra exemplaren gedrukt. Exclusief eenmalige actie is de oplage van het boekenweekgeschenk ge le en naar een nieuw record van 596.000 exemplaren. „Tien jaar 13 den waren dat er van Remco Camperts 'Somberman's actie' 385.000", zei CPNB-directeur Henk Kraima gisteen in Amster- De 60ste Boekenweek wordt gehouden van 15 tot en met 25 rt en heeft als thema 'De vijftigste mei'. In het programma dt de bevrijding van Nederlands-lndië in augustus 1945 echter vergeten. Zolang de voorraad strekt is 'Serenade' gratis bij be- ing van 19,45 gulden aan Nederlandse boeken. Lotti van der Gaag over Cobrahaar poëzie en proza Lotti van der Gaag (geboren in 1923 te Den Haag) is veel zijdig in haar kunstenaarschap. Als een van de eerste Ne derlandse beeldhouwsters trok ze in 1950 naar Parijs en hield haar atelier in het inmiddels beroemd geworden huidenpakhuis aan de rue Santeuil, waar eerder ook Ka- rel Appel en Corneille waren ingetrokken. Terwijl ze tot eind 1977 doorging met het maken van beelden, stortte ze zich vanaf de jaren 60 met succes op de schilderkunst. Zonder er ooit eerder ruchtbaarheid aan te hebben gege ven, blijkt ze ook nog over een bijzonder schrijftalent te beschikken. Werken van haar zijn op het ogenblik te be zichtigen bij de Leidse galerie Bleijenberg. leiden esther gottschalk De kleine woning, waar ik haar bezoek in Den Haag, is volge pakt met beelden en schilderij en. Ze toont me foto's van haar zelf in een zonovergoten min en atelier in Parijs. Overal is ze om ringd met haar werk. Met uit zondering van de wintermaan den, die ze in Den Haag door brengt, woont en werkt van der Gaag, 'zeg maar Lotti', in Parijs. Ze ontloopt het tentoonstel- lingsgebeuren een beetje, zegt ze, en geeft ook liever geen in terviews af: „Ik wil het even wat rustiger aan doen." Ook om an dere redenen blijkt Lotti afhou dend ten aanzien van de pers. Vorig jaar is er nogal een hetze ontstaan toen Lotti (plus Ou- burg en Jacobsen) tot deel van de Cobra-beweging werd ver klaard in een tentoonstelling in Luxemburg. Corneille reageerde hierop fel afwijzend, voor hem was Lotti nooit Cobra-lid ge weest. „Dat gedoe over lid of geen lid, niemand was lid van Cobra. Trouwens, ik maakte al 'Cobra' beeldjes, lang voordat er Cobra bestond. Ach ik wil het er ook niet meer over hebben. Kunsthistorici en journalisten kunnen ook alleen maar in hok jes en stromingen denken. Ze komen bij mij en willen alleen maar praten over Appel, Corn eille en Cobra. Laat iedereen nou toch naar mijn werk zelf kijken. Mijn werk behoort mij toe en niet een of andere kunst stroming." „Ik hoor bij de be roemde kunstenaars, dat vin den ook genoeg galeriehouders en museumconservatoren. Op de Salon de Mai in Parijs, was mijn werk samen met dat van Picasso, Laurens en Giacometti te zien." Haar werk is vertegen woordigd in tal van vooraan staande museale collecties en ze nam deel aan belangrijke tentoonstellingen. In 1992 richt te Museum Boymans-van Beu- ningen een retrospectieve in en ze kreeg de (Haagse) Ouborg Prijs 1993 uitgereikt. Fantastisch Lotti is in haar werk altijd trouw gebleven aan zichzelf. Alle in vloeden van buiten, bleven on dergeschikt aan de manier waarop ze haar eigen fantasieën wilde vormgeven, zowel in haar beelden als schilderijen. „De onderwerpen komen vanzelf en ze zijn allemaal even fantas tisch. In de sprookjesachtige verhalen die ik met mijn schil derijen vertel spelen vreemd soortige wezens, planten, dieren en geesten de hoofdrol. Soms is het verhalende zo belangrijk, dat ik zelfs bijbehorende docu menten, als foto's, teksten en passages uit mijn dagboek, in het schilderij begraaf. Ik plak ze onzichtbaar achter op het schil derij. Een soort loterij voor de genen die later onderzoek naar mijn werk zullen doen; soms steekt er meer achter, soms niet." Ook door middel van de titel geeft Lotti woorden aan haar beelden. „Ik denk lang na over m'n titels. Met m'n dictionnaire pluis ik alle mogelijke beteke nissen uit. Ze zijn vol poëzie, Lotti van der Gaag: „Ik hoor bij de beroemde kunstenaars, dat vinden ook genoeg galeriehouders en museumconservatoren. Eigen wereld „Ach ik heb altijd zoveel ge schreven. Misschien moest het maar eens uitgegeven worden. In proza leef ik nog sterker in twee werelden. Het werk is ei genlijk erg egocentrisch. Ik loop als het ware door alle eeuwen heen. Ik vergelijk de kosmische wereld waarin ik me bevind met de gedachten op onze aarde. In mijn eigen wereldje zijn geen mensen, alleen beesten, bomen, fantasiewezens. Zelf loop ik er wel als mens rond en ik kom steeds iemand tegen." „Ik durf het eigenlijk niet aan een uitgever te laten lezen. Ik voel me zoveel kwetsbaarder in taal, dan met klei of verf." Ze begint naarstig te zoeken in sta pels papieren en komt tevoor schijn met een schriftje uit 1974. Terwijl ze op de rand van haar bed zit leest ze me min stens tien pagina's voor uit het handgeschreven verhaal. In haar schrijven hanteert ze de woorden als verf: schors, bloe men, rotsen, bomen, hoog gras en zon vermengen zich tot een stugge zinnelijke massa. Ze geeft ze tastbaarheid. Er wordt niet óver een situatie geschre ven, maar ze kruipt in de woor den en blaast leven in de mate rie, elementen, krachten en geesten. De sfeer is bedreigend en angstaanjagend, soms lieflijk en harmonieus. De kunstenares schept een volkomen eigen we reld, ver van de alledaagse wer kelijkheid. Ze doet dit met zo'n heftigheid en overgave, dat ze daarmee ontegenzeggelijk ont zag afdwingt. Lotti bezit de bij zondere combinatie van een exenlrieke fantasie, de gave om daar op een veelzijdige manier uiting aan te geven en een ijze ren discipline om te produceren en zich te handhaven. Bleijen berg toont een selectie van 21 amsterdam gpd Piet Bambergen, één van de hoofdrolspelers in de succesvol le musical My Fair Lady, is ge troffen door een maagbloeding. Eenmaal in het ziekenhuis volg de een tweede. De acteur ligt aan het infuus op de intensive care-afdeling. Zijn toestand is volgens een woordvoerder van producent Joop van den Ende Produkties 'redelijk'. Bambergen hervatte eind ja nuari de rol van Doolittle in My Fair Lady nadat hij drie maan den geleden ook al eens verstek moest laten gaan. Hij werd toen getroffen door verlammingsver schijnselen. Zijn rol in de musi cal wordt overgenomen door Hans Boskamp. Die deed dat ook tijdens de vorige periode van afwezigheid van Piet Bam bergen. „Dit is een grote tegenvaller, zowel voor Piet Bambergen als voor ons", aldus een woord voerder van Joop van den Ende Produkties vanochtend. „Piet heeft zo zijn best gedaan om weer op krachten te komen. Hij wilde dolgraag die rol in My Fair Lady weer spelen. We hebben hem moeten afremmen en ge zegd: begin nou maar met drie tot vier keer per week. Blijkbaar was dat toch te veel voor hem." Het is op dit moment ondui delijk hoe lang het herstel van Piet Bambergen gaat duren en of hij nog terugkeert in de thea- terproduktie. amsterdam gpd Voor de eerste Gouden Uil-prij zen in de categorieën fictie, non-fictie en kinder- en jeugd literatuur hebben 68 uitgevers in totaal 570 boeken ingezon den. De drie winnaars krijgen elk een prijs van 40.000 gulden. Bij de vijf genomineerden in de categorie fictie is Nicolaas Mat sier, die vorig jaar achter het net van de AKO-prijs viste met zijn werk 'Gesloten Huis'. Dit boek dingt nu ook mee voor de Gou den Uil-prijs. De drie jury's hebben er op aangedrongen dat de prijsuit reiking tijdens een BRTN-uit- zending op 11 maart minder spektakel zal omvatten dan de veelbesproken AKO-uitzending van Sonja Barend. „We hebben daar alle vertrouwen in", zei fic tie-jurylid Jeroen Vullings maandag tijdens de bekendma king van de nominaties in Am sterdam. Tijdens de AKO-uitzending in oktober bleek pas op het laatste moment dat er geen twee win naars konden zijn. G.L. Durla- cher ging met de prijs van een ton naar huis omdat hij de meeste eerste plaatsen van de publieksjury had gekregen. Net als bij de komende AKO-prijs heeft Willem Jan Otten gewei gerd aan de nieuwe prijs mee te doen. Datzelfde geldt voor Renate Dorrestein. De Gouden Uil-prijzen zijn een initiatief van de Belgische omroep, het blad HUMO en de Standaard Boekhandel. Met fi nanciële steun van de Stan daard Uitgeverij en Apra Verze keringen worden het jaarlijkse prijzen voor oorspronkelijk Ne derlandstalige boeken. De fictie-jury moest kiezen uit 232 ingezonden titels. Naast het boek van Matsier zijn uit de 'shortlist' van 25 boeken geno mineerd: 'Indische duinen' van Adriaan van Dis, 'Asbestem- ming' van A.F.Th, van der Heij den, 'Gewassen Vlees' van Tho mas Rosenboom en 'Blijmoedig aan het graf te denken' van Arie van den Berg, de enige dicht bundel in het rijtje. De prijsuitreiking op 11 maart wordt rechtstreeks uitgezonden vanuit het Luna-theater in Brussel (BRTN-TV2, 20.30 tot 22.00 uur). sandra passchier reen heeft het erover, volgens Herman de Brugge, medewerker van jongeren- :rum Magnifiosi in Lisse. „Alle amateur- van Katwijk tot Roelofarendsveen enthousiast over de Grote Prijs van de ,t enstreek, waarvan de finale op 16 juni dt gehouden. Dit is voor hen de' kans pi bekendheid te krijgen." jt laam die de organisatoren hebben be lt voor deze competitie doet denken de Grote Prijs van Nederland. Niet toe- g. want de opzet is hetzelfde. Popband die hun geld nog niet mét optredens lienen, krijgen door deze wedstrijd een om in de publiciteit te komen en mis- en wel professioneel te worden. „We ben er ook nog aan gedacht om het fes- 'Bollenpop' te noemen. Maar met deze 'm weet iedereen wat er wordt bedoeld." et idee is ontstaan naar .aanleiding van I het koperen jubileum van Magnifiosi. „Toen we erover nadachten, leek het ons leuker om een Grote Prijs met de hele Bol lenstreek te organiseren. Daardoor werd het project zo groot, dat dit nu los is komen te staan van ons twaalfeneenhalf-jarig be staan", aldus Van de Brugge. De inschrijving voor de Grote Prijs sluit op 1 maart. Van de Brugge verwacht wel zo'n vijftig aanmeldingen. „Wij organiseren geregeld Open Podia in de streek. Daar mo gen amateurgroepen zich presenteren. Daaruit blijkt dat hier zo ontzettend veel ta lent rondloopt. Ik twijfel er niet aan dat veel bands zich inschrijven." Van de aanmeldingen wordt eerst een se lectie gemaakt door middel van demo bandjes. Maximaal 25 kandidaten kunnen meedoen aan de competitie. De vijf voor rondes worden gehouden in de jongeren centra Magnifiosi in Lisse, Scum in Katwijk, Splotz in Roelofarendsveen, Join !n Noord- wijk en Ex Voto in Voorhout. De finale wordt uiteindelijk gehouden in Magnifiosi op 16 juni. De vijf finalisten strijden dan om een geldprijs. De winnaar mag tevens als voorprogramma van de Nederlandse band Dik Hout optreden. De finale wordt op cd opgenomen en uitgezonden door de lokale radio. „Zulk soort evenementen wordt vaak be zocht door platenhandelai;en en pluggers, die platen aanbieden bij radiostations. De betere bands krijgen door deze mensen de kans de professionele wereld binnen te stappen. Op deze manier zijn er heel wat bekend geworden. Lois Lane is daar een voorbeeld van", aldus Van de Brugge. Popbandjes die zich willen aanmelden, kunnen terecht bij Magnifiosi, tel. [02521- 16755. Voorwaarde is wel dat zij een eigen repertoire hebben. i leiden Het ensemble voor middeleeuwse muziek Sequentia speelt woensdag 22 februari onder de titel 'Liefde's Schikbewind' wereldlijke liefdesliederen uit de tiende tot en met de vijftiende eeuw. Enkele hier van zijn afkomstig uit kloosters en Cathedraalscholen. Verder worden composities ten gehore gebracht uit het Cambridge Songbook uit het repertoire van Oswald von Wolkenstein. Ook vertolkt het ensemble het Nibelungenlied. Voorafgaand aan het concert is er een lezing over de achtergronden van het programma. De lezing begint om 19.30 uur en het concert om 20.15 uur. De lokatie is de Taffehzaal Rijksmuseum van Oudheden (ingang Papengracht 29). Kaarten zijn 27 gulden en voor 65+ en GP-houders 22 gulden. Re serveren kan op telefoonnummer 071 -141141 foto marco borggreve FOTO DICK HOGEWONING recente gouaches, bovendien enkele oudere olieverven en Chinese inkt-tekeningen. Er zijn werken die ontstaan lijken te zijn uit een onvoorwaardelijke overgave aan haar fantasiewe reld, zoals 'Vreugdeboom' (1976) of 'Sauvetage d'un pho- que' (1976), die daardoor een krachtige uitstraling hebben. Andere werken missen die ge drevenheid en zijn meer stijlbe- wust geconstrueerd. Recente werken van Lotti van der Gaag zijn t/m 9 maart te zien in Galerie Blijenberg, Breestraat 113, Leiden, open di t/m za 9.00-18.00 uur, le zon dag vd maand 12.00-17.00 uur. den haag anp Nederland en Vlaanderen gaan zich gezamenlijk presenteren op de boekenbeurs Liber die van 3 tot en met 8 oktober in Barcelona wordt gehouden. Staatssecretaris Aad Nuis van cultuur en de Vlaamse minister van cultuur Hugo Weckx heb ben dat besloten. Liber is de grote boekenbeurs voor het gehele Spaanse taalge bied die afwisselend in Madrid en in Barcelona wordt gehou den. Op de beurs richten Ne derland en Vlaanderen een ge zamenlijke stand in. Ook wordt een Nederlands/Vlaamse mani festatie georganiseerd, waar een reeks van schrijvers aanwezig zal zijn. Rudi Wester van het Literair Produktie- en Vertalingenfonds, die verantwoordelijk is voor de organisatie aan Nederlandse kant, noemt in dit verband Ne derlandse auteurs als Cees Nooteboom, Harry Mulisch, I Iella Haasse, Margriet dc Moor, Leon de Winter, Conny Palmen en Marcel Möhring en Vlamin gen als Hugo Claus, Monika van Paemel, Tom I^tnoye en Kris- tien Hemmerechts. Van ge noemde Nederlandse schrijvers en van Hugo Claus is of wordt binnenkort werk in het Spaans vertaald. De inzending is toevertrouwd aan de Stichting Frankfurter Buchmesse, die in 1993, toen Nederland op deze beurs cen traal stond, de succesvolle Ne- derlands-Vlaamse inzending heeft verzorgd. Popunie komt met 'Vangst van 1994' Onder de naam 'We Proudly Present...' stelt de Popunie op zaterdag 25 maart de tien op vallendste amateurbands van 1994 aan programmeurs en pu bliek voor. Dit jaarlijks terugke rende overzichtsfestival vindt plaats in het LVC aan de Bree straat 66 in Leiden. De volgende talentvolle popbands uit Zuid- Holland zijn vanaf 21.00 uur te zien: Coolsound, Fastlane, Baseline, Gangsters of fun, Frenzy, Tulpe Bollé, Disturbing Foresights, Pal en Dyzack. Het programma wordt opgevuld met verschillende sid-acts. De entree voor dit festival bedraagt tien gulden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17