Gehandicapten huis verzorgen Belasting niet omhoog voor renovatie Dolfijn 'Vader vond vier huwelijken tegelijk leuk' Rijnwoude legt groenbeheer uit Rijn Veenstreek daagse herberg en uurvrouw stappen eer naar rechter tichting koopt Witte Huis i qSDAG 14 FEBRUAR11995 chef henny van egmond. 071-356414, plv -chef hans koenekoop, 071-356429 %eriment Swetterhage Zoeterwoude runwoude ruud sep voon- en leefgemeenschap voor verstandelijk gehan- wpten Swetterhage in Zoeterwoude begint binnenkort een experiment voor 'wachtlijstbegeleiding'. De ver ders van verstandelijk gehandicapten die op de jhtlijst staan, kunnen begeleiding krijgen van mede- cers van Swetterhage tot er een plaats vrijkomt. De renovatie van het overdekte zwembad De Dolfijn in Hazers- woude-Rijndijk kan worden uit gevoerd zonder de belasting te verhogen. Bij het op een rijtje zetten van alle gemeentelijke reserves is gebleken dat Rijn- woude de 1,2 miljoen gulden kostende opknapbeurt cash kan betalen. Toen de gemeenteraad in oktober vorig jaar besloot tot de renovatie, werd er nog reke ning mee gehouden dat eventu eel de belasting extra moest worden verhoogd om de in- greep te bekostigen. gulden bij elkaar weten te In oktober vorig jaar was voor schrapen. Het geld komt uit een de renovatie niet meer dan bonte variatie aan potjes, vari- 370.000 gulden beschikbaar. Uit erend van 'opbrengst verkoop de diverse reserves hebben bur- stropdassen' (5.496 gulden) tot gemeester en wethouders het 'parkeerterrein voor vrachtau- resterende bedrag van 830.000 to's' (83.325 gulden). Het groot ste aandeel komt uit het geld dat de gemeente de afgelopen jaren heeft overgehouden op de 'overschrijdingsregeling', die de gelijke behandeling van open baar en bijzonder onderwijs re gelt. Uit dit potje kon de ge- 'efrwoude liesbeth buitink terhage heeft 312 plaatsen verstandelijk gehandicap- vvaarvan er jaarlijks onge- vier vrijkomen. De wacht- elt tien namen. „Ze moe dus ongeveer twee jaar ten. Wij begeleiden de ver- l^èrs in die thuissituatie. In ei nige gevallen kan de bege- J ig wellicht ook de definitie- ithuisplaatsing tegenhou- omdat de mensen het met eetje hulp net wel redden", icht project-coördinator tolwijk. begeleiding van Swetter hage is vooral praktisch gericht. „Zo is er een man van 33 jaar die overdag naar een dagverblijf gaat en 's avonds thuis zichzelf niet kan vermaken. We zoeken met hem naar een hobby of be geleiden hem naar een clubje. En er is een dubbelgehandicap- te jongen die bij zijn moeder woont. Zij kan hem niet meer alleen wassen, dus daar kan hulp voor komen. Begeleiding bij vakanties of een oppas kan ook." Swetterhage wil met het ex periment de kennis van de me dewerkers meer uitbuiten. „Wij hebben de deskundigheid in ngevallen tijdens werk ken aan den run» Een 37-jarige Alphenaar heeft gistermiddag ?k hand gebroken tijdens het werken met een tegelpers bij een via aan de Staalweg. De man moest naar het Rijnland-zieken en in Leiderdorp worden gebracht. Een 32-jarige Alphense mi haar been toen ze bij een hoogbouwmagazijn aan de Be- lafsweg klem kwam te zitten tussen een stelling en een stapel ets. Ook zij werd naar Leiderdorp gebracht. nbraak Preludeweg jen aan den run» In een woning aan de Preludeweg is gister- ,j^id ingebroken. Een raam van de woning werd geforceerd 'Jrna sieraden, een videocamera, diverse apparatuur en een Tekend geldbedrag werd weggehaald. Van-de daders ont- _je>kt elk spoor. Ook bij een kledingwinkel aan de Dreespassage md ingebroken. Hoevel broeken en jassen daar zijn gestolen, is niet geïnventariseerd. Wel zijn de daders haastig vertrokken ^t een vuilniszak met broeken die klaarstond is achtergelaten, c i ^jidschendam reikt milieuprijs uit chendam De stomerij en wasserij Van Kan heeft de Leids- rdamse milieuprijs gewonnen. De prijs bestaat uit een oor- ■7de en een bedrag van duizend gulden. Het bedrijf wil het 1 besteden aan een zogenaamde PER-monitor. Dit apparaat JJt hoeveel chloorhoudende koolwaterstof er in de werkruim- 2ordt uitgestoten. Een jury heeft het bedrijf gekozen, omdat in zijn bedrijfsvoering rekening houdt met milieu-aspecten voor het milieu doet dan de wet voorschrijft. smachines opnieuw gebruikt chendam Wasmachines, fornuizen, tv's en elektrische ap- kten krijgen een tweede leven in Leidschendam. Inwoners jnen wit- en bruingoed voortaan aanbieden op de gemeente- I. Daar komt een container te staan waarin ze hun nog jkbare apparatuur kunnen achterlaten. Vervolgens gaat het r de herstelwerkplaats van de Zoetermeerse Kringloop, die örocent van de gerepareerde goederen via de eigen kring- Iwinkels in Nederland verkoopt. De overige spullen worden ïporteerd. dorp marieta kroft etzlar van Watersporther- Orion op Kaageiiand en ito uw S. Negre hebben oplossing voor hun con- 'evonden. „De rechtbank gent moet de knoop nu doorhakken", laat advo- Dekker van Negre desge- d weten. „Een tussenop- ïg hebben wij niet kunnen in." im drie weken geleden len beide partijen ook al B over elkaar in het Haagse van justitie. Dekker eiste le familie Metzlar maatre- zou treffen om inkijk door gasten bij Negre te voorko- Hij wees Metzlar op de bij itaris vastgelegde afspraak een 1.90 meter hoge on- richtige wand voor de gas- imers op de eerste etage noeten komen, lgens Metzlar was dat nooit ïdoeling geweest omdat de gasten dan het gevoel zou- crijgen in een soort gevan genis terecht te komen. De af spraak was een 90 centimeter hoge ondoorzichtige wand bo venop een één meter hoog hek werk en daaraan is voldaan. Rechtbankpresident Von Maltzahn dacht tijdens de enke le weken geleden gehouden zit ting de oplossing voor het bu- rengeschil te hebben gevonden. Hij stelde voor om een klimop langs de spijlen van het hek te planten. Inkijk bij de buurvrouw is niet meer mogelijk en de ho telgasten zouden geen gevange- nisgevoel krijgen. Hij gaf beide partijen drie weken de tijd om hierover na te denken. De klimop bleek echter niet tot een oplossing te leiden. Metzlar: „De buren eisten dat de klimop helemaal dicht moest groeien. Voor ons gelden dan dezelfde bezwaren als bij een hekwerk van 1.90. De gasten zouden zich opgesloten voe len." Nog niet bekend is wanneer de rechter nu uitspraak doet. huis en willen daarmee nu ook buiten de deur wat doen. Ou ders van kinderen met een ver standelijke handicap hadden tot nu toe alleen de keuze tussen 24-uurs zorg of een dagverblijf. Wij voegen daar wat aan toe", aldus Stolwijk. Het experiment duurt een jaar en wordt vergoed door de zorgverzekeraar Zorg en Zeker heid. „We hebben een budget dat gelijk staat aan twee volledi ge plaatsen in Swetterhage. Een plaats kost hier per dag 250 gul den. Het project is in die zin ook een besparing. Het is goed koper de mensen thuis op te vangen, dan om ze hier te laten wonen." Stolwijk hoopt dat Swetterhage in de toekomst ook thuiswonende gehandicapten kan begeleiden die niet op de wachtlijst staan. De verstande lijk gehandicapten kunnen dan langer thuis blijven wonen, hoopt Stolwijk. Voor wie er langs loopt, ziet het er uit als een ordinaire be zuiniging. De rozen worden niet meer gesnoeid, het gras wordt niet meer gemaaid. Waar je vroeger kon voetbal len, groeien nu muur, distels en brandnetels. Ecologisch groenbeheer heet het, maar het lijkt een goedkoop eufe misme voor verwaarlozing van het openbaar groen. Kortom: de gemeente Rijnwoude heeft heel wat uit te leggen. Dat gaat nu ook gebeuren. Met het verspreiden van fol ders en bloemzaad, artikelen in huis-aan-huisbladen en vooral het bijscholen van de medewerkers van de plantsoe nendienst. Die krijgen veelvul dig te maken met vragen over het groenbeheer en moeten daar een passend antwoord op hebben. Om de medewerkers- in-het-veld te informeren over het nut van het ecologisch be heer, wordt voor volgende maand een gastspreker uitge nodigd. Hiervoor zoekt de ge meente nog iemand die al en kele jaren ervaring heeft met milieuvriendelijk groenonder houd. De gemeente hoopt de medewerkers hiermee enthou siast te maken voor het nieuwe beleid. In het voorjaar krijgen ver volgens alle inwoners van Rijn woude een folder in de bus met daarin onder meer foto's v»m hoe een grasveld er na een Kaar jaar ecologisch groenbe- eer uit gaat zien: een rijke schakering aan wilde bloemen en planten. Om de natuur een handje te helpen krijgen de omwonenden van de ecolo gisch beheerde gebieden te vens een zakje bloemzaad op de mat. Door dit initiatief hoopt de gemeente deze om wonenden bij het nieuwe be leid te betrekken: het is de be doeling dat de mensen zelf gaan zaaien in de voormalige grasperkjes. Broers en zussen Brand veertig jaar getrouwd leimuipen liesbeth buitink Twee broers en twee zussen van de familie Brand uit Leimuiden trouwden op 16 februari 1955 voor het altaar van de Sint Jans- kerk. Veertig jaar later roept het viervoudige huwelijk bij de stel len wel bedenkingen op. „Als we het over zouden moeten doen, zouden we niet meer te gelijkertijd trouwen", oordeelt de nu 64-jarige Dora. De familie vreest altijd dat één van de acht bij een volgend jubileum niet meer in leven zal zijn. To (nu 63): „Als één van ons overlijdt, zou dat voor alle huwelijksfees ten een domper zijn." Het katholieke gezin Brand telde vijftien kinderen: negen jongens en zes meisjes. Dora: „Vader Brand kwam met het idee dat we allemaal tegelijk zouden trouwen. Hij vond het leuk, vier huwelijken. Hij zei dat hij zoiets nooit meer zou mee maken. Hij heeft ook geen an dere huwelijken meer meege maakt, want hij is in 1957 over leden." Van de'vier kinderen uit de familie Brand trouwden twee met een broer en zus uit de fa milie Könst uit Vrouwenakker. Drie van de echtparen wonen nog altijd aan de Raadhuislaan, waar vader Brand in 1948 een timmerfabriek vestigde. To Lemmers en Wim Brand (nu 68) leerden elkaar zo kennen. „Wim woonde aan de overkant en ik woonde hiernaast. We hebben ons verloofd, omdat Wim dan een gratis buskaart kon krij gen", vertelt To. Theo Obdeijn (nu 64) woonde aan de Willem van der Velde- weg en werkte in de fabriek. „Vader Brand was mijn derde baas en zo hebben wij elkaar le- De vier echtparen na de huwelijksplechtigheid veertig jaar geleden en nu (foto onder). Vlnr: Dora en Kees Könst, I Brand en Nel en Theo Obdeijn. In de deuropening van de oude foto is links burgemeester Bakhuizen te zien. ren kennen", wijst hij naar de „Ik was bevriend met een meis- meter op de fiets bij slecht weer 63-jarige Nel Brand. „Als je het je dat verkering had met de was heel gewoon." goed deed in de fabriek, kreeg je broer van Bram", kijkt ze naar Bep koppelde onwillekeurig een dochter cadeau", grapt haar 66-jarige echtgenoot. „Wij haar broer Kees Könst (nu 64) Wim. woonden in de Vrouwenakker en Dora Brand. „Toen Bram in Bep Könst (65) komt oor- en Bram moest er dus wel wat Indonesië zat, ging ik met Dora spronkelijk uit Vrouwenakker, voor over hebben. Twaalf kilo- fietsen. Zo leerde ze Kees ken- Iekerk aan den run kening mee werd gehouden dat SSS"9s9SS9l9f Je ting De Hoven uit Naald- wordt de nieuwe eigenaar et voormalige gemeente van Koudekerk. De stich- is het overkoepelend or- van het dagopvangcen- voor geestelijke gehandi- n dat de afgelopen jaren ebouw van de gemeente oude heeft gehuurd. Het raadhuis blijft in gebruik gopvangcentrum. gemeente Rijnwoude wil- t gebouw drie jaar geleden iet vi-rhuren omdar er re kening mee werd gehouden dat de ambtenaren het pand tijdens de verbouwing van het gemeen tehuis nog nodig zouden kun nen hebben. Het bleek echter niet nodig te zijn om ambtena ren tijdelijk in Koudekerk te sta tioneren. De huurders kregen indertijd het recht om als eerste een bod uit te brengen op het gebouw dat tot voor vier jaar in gebruik was als Koudekerks ge meentehuis. Burgemeester en wethouders zijn akkoord ge gaan met het bod van de stich ting. Het oude gemeentehuis le vert zeven on op. meente meer dan zes ton halen. Zwembad De Dolfijn moet in de loop van dit jaar ingrijpend worden gerenoveerd om aan de nieuwe wettelijke eisen te kun nen voldoen. Ondanks de dure ingrepen zal het bad uiterlijk niet veel veranderen. Maar wanneer de gemeente vorig jaar niet tot renovatie had besloten, zou het bad inmiddels al op last van de provinciale zwembadin spectie zijn gesloten. Aan het besluit tot renovatie gingen een jarenlange politieke strijd en ac ties van de gebruikers van het zwembad vooraf. Speculatie met woningen moeilijker leidschendam dorith ligtvoet De gemeente Leidschendam wil voorkomen dat kopers van nieuwbouwwoningen hun huis binnen vijf jaar verkopen om een forse winst op te strijken. Daarom overweegt ze om op nieuw het zogeheten anti-spe- culatiebeding in te voeren. Het geldt voor nieuwbouwwonin gen met een prijs tot ongeveer 250.000 gulden en blijft tot vijf jaar na oplevering van de wo- ning geldig. De regeling is vooral bestemd voor huizen waarvoor de ge meente of het Rijk subsidie hebben gegeven. Ook geldt de regeling voor die woningen waarvoor Leidschendam een la ge grondprijs heeft berekend. Door de schaarste aan betaalba re eengezinswoningen maken sommige kopers forse winst door hun nieuwbouwhuis vlak na de aankoop van de hand te doen. Omdat de subsidies zo hun doel voorbijschieten en de prijs van de woning wordt op gedreven, wil de gemeente deze vorm van speculatie verbieden. Leidschendam had overigens al eerder een anti-speculatiere- geling. Toen het Rijk de regeling in 1989 afschafte, deed Leids chendam hetzelfde. Omdat de woningnood sindsdien niet is afgenomen, bleef het lonend om te speculeren met goedkope woningen. Hawaiiaans bodywerk ALPHEN AAN DEN RUN Jos Hertroys geeft vrijdag 17 fe bruari een demonstratie in Hawaiiaans bodywork, een vorm van massage en meditatie die hun oorsprong vinden in de beslotenheid van tempels. De demonstratie duurt van acht tot tien uur. Entree tien gulden. Plaats van handeling: Gnephoek 15/17. nen", vertelt Bep. Kees en Dora wonen nog altijd in Vrouwenak ker. De vier echtparen trouwden niet alleen op dezelfde dag, maar zien elkaar bovendien als een hechte vriendengroep. Wim: „Er is nog nooit herrie ge weest." To en Bep zien elkaar ook als buurvrouwen dagelijks. To: „Elke ochtend om half elf tikt Bep op de muur en gaan we daar koffie drinken. Om half vier tikken wij tegen de muur voor een kopje thee." Negen broers en zwagers vor men daarnaast een visclubje. Bep, Bram, Dora en Kees gaan al zeventien jaar elke zomer sa men op vakantie. To: „We heb ben samen aardappels zitten schillen en sokken gestopt en van ellende kaarten we ook nog elke zondagavond samen." De vrouwen waren allemaal binnen een jaar na het huwelijk zwanger. Bep en Bram verloren hun eerste kind echter en ook een zoon van Tp en Wim over leed. Dat verdriet kon niet wor den gedeeld. To: „Daar praatte je vroeger niet over, zelfs niet met je man. Het werd doodge zwegen. Dat moest je helemaal zelf doen." Nu halen de broers en zussen de schade in. De el lende van vroeger kan nu wel onderwerp van gesprek zijn. „Dat is goed, want erover pra ten helpt juist", aldus To. Veertig jaar geleden trok het viervoudige huwelijk landelijke belangstelling van de pers, be wijst een knipselmapje van To. Artikelen en foto's uit het Leidsch Dagblad, de Leidse Courant, maar ook de Volks krant, het Vrije Volk en de Tele graaf dwarrelen over tafel. Ook nu trekt het jubileum de aan dacht van de media. Zo zijn de acht woensdag te gast bij RTL's VijfUurshow. VRIJE TIJD LEIDEN Trouwen. Iedereen die van plan is binnenkort in het huwelijk te treden of te gaan samenwonen, kan op woensdag 15 februari al les te weten komen over de juri dische en financiële gevolgen van zo'n verbintenis. Samen met medewerkers van de rechtwinkel houdt het Leidse Volkshuis een inforpiatie-avond. De bijeen komst begint om 20 uur en wordt gehouden in het Volks huis aan de Apothekersdijk 33a. De toegang is gratis. Borstvoeding. I let aanleggen van een baby, de werking van de borsten, kolven. Het zijn enkele van de onderwerpen die op woensdag 15 februari aan de or de komen in de informatie avond van de borstvoedings- groep Leiden en omstreken. De bijeenkomst wordt gehouden bij Josee de Boer aan de Witte Ro zenstraat 17 en begint om 20 uur. Er wordt een film over aan leggen vertoond. Toegangsprijs 2,50 gulden. Balans. De sesomotorische ont wikkeling van het kind in relatie tot leren en leerproblemen staat centraal in een thema-avond van de vereniging Balans op donderdag 16 februari. De bij eenkomst wordt gehouden in buurthuis Stevenshof aan de TrixTerwindtstraat. Leden beta len 5 gulden entree, niet-leden 6 gulden. ALPHEN AAN DEN RUN Karma. Wat gebeurt er tussen leven en wedergeboorte? Wat kunnen we ervaren van de wer king van het karma? Kunnen we op een andere manier kijken naar de verschijnselen gezond heid, ziekte en lijden? De arts Wim Engelbrecht houdt op de woensdagen 15 en 22 februari twee voordrachten over deze thematiek. De lezingen worden gehouden in de Vrije School Ridderspoor aan de Hoefblad straat 46. De voordrachten be ginnen om 20 uur, de toegang bedraagt een tientje.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15