wil ook werkstad' worden 'Sporthal molensteen om nek van Warmond' VERBIJSTEREND 3 voor 35.- Leiden Regio Op zoek naar lek •raverij Voorschoten in >p vijf van Nederland 4SPAG 14 FEBRUAR11995 chef henny van ecmond, 071-356414, plv.-chef hans koenekoop, 071 -356429 d Ineente presenteert economisch beleidsplan met dat gemeente Leiderdorp moet vaart zetten achter de prikkeling van het nieuwe bedrijventerrein Driegaten- hejg- Ook moet bekeken worden waar verder nog bedrij- ookjlocaties kunnen komen. Bestaande bedrijfsterreinen Fs Gaanderij en Elisabethhof moeten worden ver in derd. Kortom, Leiderdorp moet niet alleen het karakter eldJeen 'woonstad' krijgen, maar ook van een 'werkstad', rijd#taat in het economisch beleidsplan van de gemeente. 12 i rqorp judy nihof plan met de titel 'Werk en J enwerking' kwam tot stand igv amenwerking met de ge- irgcnte, de Leiderdorpse On- za lemers Vereniging (LOV) en we< amer van Koophandel. Gis- ee'( i werd het officieel gepre- eerd. Met name de LOV lang aangedrongen op een idsplan, waarin een richting it bepaald voor de econo- en de werkgelegenheid. De Jom beleid was onder meer seerd op het feit dat er in jrdorp grote behoefte is meer locaties voor bedrij- iderdorp heeft als 'werk- lange tijd te weinig aan- it gekregen, stelde wethou- C. Huigen (economische za- f WD) tijdens de presenta tie. Het beleidsplan is volgens haar een eerste stap om hierin verandering te brengen. „Het accent lag in Leiderdorp altijd op huizenbouw. Wat het be drijfsleven betreft zijn we nooit richtinggevend bezig geweest", aldus de wethouder. Dat heeft er volgens haar toe geleid dat er soms bedrijven Leiderdorp ver lieten, terwijl dat eigenlijk niet nodig was. Daarbij doelde ze op Felicitas, dat onlangs verhuisde naar Al phen omdat de mogelijkheden om uit te breiden beter waren. „We hadden Felicitas graag wil len houden. Maar dan hadden we meer inspanningen moeten verrichten." Om dergelijke ver huizingen te voorkomen, wil de gemeente de samenwerking en de communicatie met het be drijfsleven sterk verbeteren. Zo is het streven om hiervoor een economisch contact-ambtenaar aan te stellen. Ook het stimule ren van de werkgelegenheid is een belangrijk punt in het eco nomisch beleidsplan. „Er zitten 800 mensen in Leiderdorp zon der werk. Het is van belang om de eigen bevolking werk te kun nen bieden." De aandachtspunten in het plan zijn niet echt 'nieuw', gaf de wethouder toe. Zo wordt erin gepleit voor verplaatsing van de weekmarkt en het ontwikkelen van een 'krachtig centrum' tus sen Winkelhof en Santhorst, met een warenmarkt en een evenementenplein. Deze ideeën leven al jaren in de gemeente. „Maar 'nieuw' is dat er nu een tijdpad is uitgezet, en dat er echt tijd wordt vrijgemaakt voor het ontwikkelen van plannen samen met het bedrijfsleven", aldus Huigen. Zo groot als de behoefte is aan bedrijfsterreinen, zo klein is de behoefte aan kantoren. Op de kantorenmarkt hoeft Leider dorp zich volgens Huigen dan ook niet te richten. „Kantorengebouw Statenhof staat al jaren leeg. Kantoren gaan nu eenmaal vlak bij sta tions zitten." uto's vernield in Oegstgeest rcEESTOp diverse plaatsen in Oegstgeest is schade aan ge- rkeerde auto's toegebracht. In de Jan van Ruubroecklaan ging t alarm van een auto om 2.50 uur af. Toen de eigenaar ging ken, bleek dat de auto was opengebroken. De dader die door t alarm op de vlucht was geslagen, had de radio tevergeefs los- naakt. Een auto die aan de Oranjelaan stond is door onbe- nden met verf beklad en er is een ster in de voorruit geslagen. 'u[ n een personenwagen die bij de Apollolaan stond is de spiegel drui [ebroken. Kiolitie grijpt gluurder rmond Een 22-jarige man zonder vaste woon- of verblijf- lats is gisteravond opgepakt omdat hij een bootje had gesto en daarmee langs woonschepen voer om naar binnen te glu- i. Bij de politie kwam 's middags om half vier al een melding inen dat een 'vreemde man' bij huizen nabij de Koudenhoorn p. Later kwamen er ook telefoontjes binnen van de bewoners enkele woonschepen. fostzegels gestolen ORSCHOTENEen onbekende man heeft gistermiddag rond .00 uur voor ongeveer 1100 gulden aan postzegels gestolen bij postagentschap aan het Planciusplantsoen. De man vroeg een verzenddoos die de lokettiste moest gaan halen. Later :ek dat de klant in de onbewaakte periode had toegeslagen. voorschoten Het lijkt een gevaarlijke situatie op de kruising Mozartlaan/Van Beethovenlaan in Adegeest Voorschoten: mannen van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) in isolatiepakken trotseren asbest op zoek naar een lek. In de praktijk valt het nogal mee. „Het gaat om een heel klein lek, absoluut niet gevaarlijk. Het is zo klein dat het moeilijk te vinden is. Vandaar dat deze week nog verder wordt ge zocht", vertelt EWR-voorlichter J. van der Erf. Omdat de gasleiding is gemaakt van asbestcement, dat normaal gesproken de asbestvezels heel goed bij elkaar houdt, worden beschermende pakken gebruikt. De risico's zijn gering, maar de EWR neemt het zekere voor het onzekere. Het energiebedrijf heeft een intensief lekzoekprogramma om de veiligheid optimaal te houden. Omdat veel gasleidingen van asbestcement zijn gemaakt zullen de 'maanmannen' nog wel geregeld in het verspreidingsgebied opduiken. foto loek zuijderduin Progressieven hebben liever een sportzaal irschoten frank buurman gaat goed met de korte- ndraverij van Voorschoten, op vrijdag 28 juli 1995 op de is Bernardlaan wordt gehou- Het aantal bezoekers blijft gen, evenals de totalisator- zetten. Voorschoten staat in- Jdels in de top vijf van korte- indraverijen van Nederland, paarden gaan op 28 juli om 00 uur van start, lanvankelijk hield de Stich- 5 Draf- en Rensport vast 'aan donderdag voor de korte- indraverijen. Voor 1995 is dat ncipe losgelaten. Niet min- dan 17 van de 25 draverijen nu in 1995 op andere dagen itgesteld. Voorschoten heeft cozen voor de vrijdag. De nd van Harddraverijvereni- igen en -belangen in Neder- ïd heeft het maximale aantal arden dat mag deelnemen verminderd van 30 naar 25. Daarmee wordt de duur van de draverij beperkt. Als er niet te veel kampritten nodig zijn en •het verloop van de draverij vlot is kan de winnaar om uiterlijk 18.00 uur bekend zijn. In 1994 was de draverij erg belangrijk: toen wérd in Voor schoten gestreden om het kam pioenschap van Zuid-Holland. Vanwege het 70-jarig bestaan van het Comité Paardesport was het kampioenschap toen aan Voorschoten toegewezen. Dit jaar is er geen groot kam pioenschap, maar er is weer een aantrekkelijk programma sa mengesteld. Er wordt weer een 'Dag van het paard' gehouden. De paardenmarkt is zoals ge bruikelijk in de ochtenduren, waarna de draverij 's middags volgt. Dit jaar zal geen entree worden geheven. Sponsors ma ken dat mogelijk. warmond frank buurman „Ik hoop dat ik ongelijk krijg, maar ik ben bang dat de nieuwe sporthal funest wordt voor War mond. Een financiële molen steen om de nek van een ge meente die op termijn toch al in de problemen komt door een lagere uitkering uit het ge meentefonds. Met een kleinere sportzaal loopt Warmond veel minder risico", stelt John van de Velde, de sportspecialist van de fractie van Progressief War mond (PW). De progressieven hopen in het komend voorjaar de andere partijen in de Warmondse ge meenteraad, het CDA en de WD, van hun gelijk te kunnen overtuigen. Makkelijk zal dat niet worden, want de vorige fractie van PW heeft ingestemd met het collegevoorstel ten aan zien van de de komst van een sporthal. „Dat was toen echter tegen de zin van de ledenverga dering van PW. De huidige frac tie is bovendien volledig nieuw en heeft een volstrekt andere vi sie. Het "besluit is genomen, maar wellicht kunnen we de af metingen van de hal nog beper ken", zegt Van de Velde. De nieuwe fractie van PW heeft nooit een geheim gemaakt van haar standpunt. In het ver kiezingsprogramma staat het duidelijk omschreven. „En aan gezien we toch weer vier zetels hebben gehaald moet ik aanne men dat er genoeg Warmonders zijn die ons steunen." Het plan voor een Warmond- se sporthal bestaat al heel lang; er was tien jaar geleden al spra ke van. De gemeente heeft er al geruime tijd 3,5 miljoen gulden voor gereserveerd, verdiend met de zandwinning. Diverse loca ties zijn bekeken, en uiteindelijk is het terrein achter basisschool De Waaier aan het Leerpad overgebleven. Daar worden ook huizen gebouwd in het kader van het plan Endepoel III. De ■wfïprii» -^•■wwra' John van de Velde (PW) voor het terrein waar de nieuwe Warmondse sporthal binnenkort zou moeten verrij zen. „Liever een kleine sportzaal en een regionale oplossing voor de grote sporten", foto dickhooewoninc voetbalvereniging Warmunda en de gelijknamige handbalver eniging kijken reikhalzend uit naar de komst van een sporthal met een veld van 20 bij 40 me ter. Dan kunnen ze namelijk hun zaalsport in Warmond be drijven en hoeven ze niet meer uit te wijken naar andere ge meenten. „Die verenigingen waren woest op ons toen we de verkie zingen met de voorkeur voor een sportzaal ingingen. Maar uiteindelijk gaat het dan toch maar om 250 sporters, hetgeen je moet afzetten tegen al die an dere inwoners van Warmond", vindt Van de Velde. Overlast PW stelt dat er veel nadelen kle ven aan een volwaardige sport hal. „De bewoners van die nieu we woningen zullen straks wel schrikken als ze zien hoe groot die sporthal wordt. Er zijn tien parkeerplaatsen gepland. Alsof al die sporters op de fiets ko men. Iedereen weet onderhand wel beter, dat wordt veel par keeroverlast voor de buurt. Ik heb gehoord dat verpleeghuis Mariënhaven zijn terrein er straks voor wil afsluiten. En er gaat natuurlijk veel verkeer door de wijk rijden, met name in de avonduren en het weekeinde." Een nieuwe sportzaal, die in de plaats van de huidige verou derde sportzaal Klim Op aan de Endepoellaan moet komen is goedkoper en zou volgens PW veel minder overlast geven. „Een zaal die geschikt is voor de schoolkinderen en de kleine sporten. Voor de grote sporten kun je veel beter regionale op lossingen bedenken. Bouw bij voorbeeld een sporthal voor Oegstgeest, Warmond en Lei den tussen die gemeenten in. Het is veel makkelijker om die rendabel te krijgen. Je ziet toch dat Amstelveen een sporthal sluit omdat de verliezen te groot zijn, dat Alkemade problemen heeft met de sporthal. Een War mondse sporthal heeft tot ge volg dat elders, in Sassenheim bijvoorbeeld, weer tekorten kunnen ontstaan", stelt van de Velde. PW deelt het optimisme van de Warmondse collegepartijen over de bezettingsgraad van de sporthal niet. „Wat gebeurt er over tien jaar? Warmond ver grijst, ouderen doen minder aan sport. Die hebben meer behoef te aan het nieuwe sociaal-cultu rele centrum dat straks zal ver rijzen. Daar kan dan beter meer geld in worden gestoken", aldus Van de Velde. Het definitieve plan voor een sporthal wordt op korte termijn verwacht. 1 let wachten is alleen nog op de uitspraak van de Raad van State naar aanleiding van een bezwaarschrift tegen de hal. 'Kleintjes' halen Oegstgeest uit politieke crisis oegstgeest loman leefmans De twee kleinste fracties in de Oegstgeester gemeenteraad zijn gevraagd om het dorp uit de politieke crisis te halen. Na het opstappen van de wethouders Lisman en Ollongren van Leef baar Oegstgeest (LO) hebben WD en Progressief Oegstgeest (PrO) de 'kleintjes' CDA en D66 hard nodig om aan een meer derheid te komen. De partijbe sturen en achterban van CDA en D66 beraden zich en beslis sen morgen of ze ieder een wet houder zullen leveren. „Daarna zullen we bekijken of het huidige beleidsplan moet worden veranderd", aldus W- D'er R. Haafkens die als woord voerder van de overgebleven collegepartijen fungeert. Oegstgeest is in een diepe be stuurlijke crisis geraakt nadat de wethouders van LO, met zeven van de zeventien zetels veruit de grootste partij, uit het college waren gestapt. Afgelopen don derdag kreeg het duo van alle andere partijen een motie van wantrouwen aan de broek. Aan leiding vormde een advertentie van LO in een plaatselijk huis- aan-huisblad waarin hard werd uitgehaald naar de 'oude' poli tieke partijen. Die zouden, vol gens LO bij de keuze voor een nieuw raadhuis de mening van de Oegstgeestse inwoners aan hun laars lappen. Wil een nieuw college van wederom vier wethouders op een werkbare meerderheid in de raad kunnen rekenen, dan zijn daar alle overige partijen voor nodig. Alleen PrO (3), WD (3), CDA (2) en D66 (2) samen, kunnen daar voor zorgen. De fractievoorzitters van de vier hebben het afgelopen weekein de de koppen bij elkaar gesto ken en morgen wordt bekend of dat overleg ook resultaat heeft gehad. Gezien de uitspraak van Haafkens over het huidige be leidsplan, hebben de laatste twee partijen ook enkele eisen op tafel gelegd. Ook daarover komt morgen meer duidelijk heid. Inmiddels draaien de propa gandamachines in de Oegst geester politiek op volle toeren. LO heeft haar visie op de ge beurtenissen in een folder huis- aan-huis verspreid en ook de andere partijen brengen pers berichten uit waarvan de toon weinig diplomatiek te noemen valt. Dit terwijl de eerstvolgende raadsverkiezingen in Oegstgeest pas over drie jaar worden ge houden. En in die tijd moeten nog een hoop ingrijpende be slissingen door de plaatselijke volksvertegenwoordigers wor den genomen zoals over een nieuw raadhuis, waar alle con sternatie over begon. Tien mille bij benefietconcert Tijdens een benefietconcert met de Oeral Kozakken in de Wassenaarse Messiaskerk is gis teravond lü.000 gulden ingeza meld voor de stichting 'Wasse naar helpt Polen'. Het geld is bedoeld voor de renovatie van een bejaarden- en revalidatie centrum in Wroclaw. Daarvoor is in totaal 37.000 gulden nodig. ier shet bier in de student is zijn leden van Minerva en Quin- s geen echte vrienden meer. in Minervaan die op zo'n mo- ent de sociëteit van Quintus nnengaat, begeeft zich in het •1 van de leeuw, tn 26-jarige rechtenstudent, Ivan Minerva, raakte op 21 igustus 1993 slaags met leden n de rivaliserende studenten- reniging. Gistermorgen moest j zich voor zijn wangedrag srantwoorden bij de politie- chter. man werd op de bewuste pmeravond betrapt in het ge- juw van de concurrerende ub. De Minervaan was met ilse papieren binnengedron- 'n op het afsluitfeest van de arlijkse introductieweek voor 'tstejaars studenten. Een alert uintus-lid waarschuwde de laatselijke orde-commissie. Een tntal orde-commissarissen •I vam meteen in actie. De in- 6' [inger werd met harde hapd 6 1 het pand verwijderd. Daarbij elen de nodige klappen. Had u een kaartje voor dat ■est?", wilde politierechter E. immermans weten. De man nikte bevestigend. „Maar locht u daar ook komen?" NAGERECHT Nee, dat mocht eigenlijk niet. „Ik was geen eerstejaars en geen Quintus-lid. Maar iedere Minervaan maakt er een sport van om bij Quintus binnen te komen. Als je een kaart hebt uit het programmaboek van de in troductieweek en een stempel haalt bij de Stadsgehoorzaal kom je zo binnen." De rechtenstudent zou hevig hebben geprotesteerd tegen zijn uitzetting. In de hal van de so ciëteit ontstond een flinke vechtpartij. Twee Quintus-leden raakten daarbij gewond. „Ik kreeg een klap in m'n nek en een trap tegen m'n achterste", zei de Leidenaar vergoelijkend. „Toen heb ik degene aan wie dat been vastzat geslagen." De vuistslagen leverden een hoofdwond en een gebroken bril op. De schade bedroeg in totaal 550 gulden. Timmer mans: „Daarna nooit met uw portemonnee richting Quintus gegaan?" „Dat is er niet van ge komen", reageerde de student. De advocate van de verdachte pakte grootscheeps uit in haar pogingen de student vrij te plei ten. „De verhouding tussen Mi nerva en Quintus is een heel precaire. Tussen beide vereni gingen bestaat een gecultiveer de vijandschap." Ze voerde twee getuigen ten tonele en haalde een reeks van arresten aan. Volgens de raadsvrouwe sloeg de Leidenaar uit zelfver dediging. „Is het juist dat u bui ten werd omsingeld door een groep van vijftien agressieve Quinten vroeg ze aan haar cliënt. Dat klopt, zei de student. Waarna de advocate conclu deerde dat vluchten 'geen reële optie' was. „U kunt zich voor stellen dat dat voor mijn cliënt - die op zich niet voor een klein tje is vervaard - een heel angsti ge ervaring was." Boris de Beuker De politierechter wees er op dat verdachte in studentenkringen bekend staat als 'Boris de Beu ker'. De man keek verbaasd: „Nee, die van bijnaam heb ik nog nooit van gehoord." De advocate betoogde dat een mogelijke veroordeling 'heel vervelend' kan zijn voor een bij na afgestudeerde rechtenstu dent. Het hebben van een straf blad is nou eenmaal geen pre bij een sollicitatie. .Advocaat kun je dan niet meer worden." Volgens Timmermans zal dat wel loslopen. „Bij de overheid kan hij het dan wel vergeten, maar als je advocaat wilt wor den slip je er nog wel tussen door met een niet-al-te-dron- ken-rijden-delict of een tik-uit- de-studententijd. Alleen rech ters, die mogen niets verkeerd doen. Wij leiden dan ook een heel saai leven." De officier van justitie zei niet de indruk te hebben dat de ver dachte .er 'absoluut niet onder uit kon om te slaan'. „De vecht partij heeft het niveau van de vlakke hand ruimschoots over schreden, gezien de gevolgen die er waren. Ik blijf bij mishan deling; 't is gewoon niet an ders." De politierechter kwam tot de zelfde slotsom. „Het beroep op noodweer gaat er bij mij niet in. U hebt zich begeven op een plek waar u niets had te zoeken. Als een orde-commissaris - zoals dat in die kringen heet - zegt moven dan hebt u te gaan. En ik heb geen reden om aan te nemen dat de drie aangiften, die u tegen u zijn gedaan, niet kloppen." De student werd veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 500 gulden. „En gaat u nou niet die 500 gulden meteen om zetten in bier, want dan is het risico van herhaling heel groot." ERNA STRAATSMA Iphilips) Uniek klassiek aanbod op het kwaliteitslabel Philips Silverline Classics. Meer dan 60 verschillende titels uitgevoerd door wereldberoemde orkesten en artiesten als Elly Amellng, Alfred Brendel, Henryk \=iF Szeryng, Bernard Haitink, Jessye Norman, Neville Marrlner, I Musici. Claudio Arrau, Koninklijk Concertgebouw Orkest, José Carreras, London Philharmonic Orchestra. Per CD Van 29.95 Voor 15." deBijenkorf

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13