Leden Sleutels torpederen stichting jroenoordhallen inzet el tussen PvdA en CDA Leerlingen basisscholen zoeken contact met kinderen in Kroatië recteur Haijkens vertrekt 'tropenjaren' bij EWR assen staan stil op ian van Schipholweg Glazen gevel in garage Referendumcommissie in gevaar na omstreden artikel in Stadskrant DAG 14 FEBRUAR11995 HENNY VAN EGMOND, 071-356414, PLV.-CHEF* HANS KOENEKOOP, 071-356429 Werkstad Q Leiderdorp moet I J ook een 'werkstad' worden. De gemeente wil bedrijven meer ruimte ge ven, staat in het econo misch beleidsplan. Werk a a Ex-psychiatrische I patiënten kunnen aan de slag na de cursus 'Aan het werk'. Vandaag werden de eerste diplo ma's uitgereikt. Huwelijk A K Twee zussen en I J twee broers Brand uit Leimuiden trouwden 40 jaar geleden op dezelf de dag. 'Vader vond dat leuk'. enten bedreigd met mes Drie agenten die gisteravond een einde wilden maken geluidsoverlast aan de Boshuizerkade zijn met een mes be- ed. De politie kreeg omstreeks 19.00 uur een melding dat er "hoop lawaai in een flatwoning werd gemaakt. Een trio agen- Ivilde een einde maken aan de overlast maar de bewoner teerde dat met een vlindermes te voorkomen. Hij werd over- feterd en naar het bureau gebracht. 9en litse granaat op carpoolplaats Een Duitse granaat uit de Tweede Wereldoorlog werd irmiHHag omstreeks 14.45 uur door een voorbijganger aan- pffen op de carpoolplaats bij de Hoge Rijndijk naast de A4. [xplosieven Opruimingsdienst (EOD) heeft het projectiel op terrein even verderop tot ontploffing bracht. Het is onbe- 9 hoe de granaat daar is gekomen maar de politie denkt dat Dor urnc* ^et exPl°sief daar bewust heeft achtergelaten. Dette ^rdachte mishandeling aangehouden Een 22-jarige Leidenaar is door de politie aangehouden [at hij zijn vrouw in elkaar zou hebben geslagen. De vrouw Sl op 10 januari zwaar letsel toegebracht in haar woning aan e looglandse Kerkgracht. Zij verklaarde dat haar man daar- 'verantwoordelijk was. 'Straks mag je alleen nog de huur betalen j. erna straatsma rken.jeen directeur van de ZD [ie- en Watervoorziening nd (EWR), J. Haijkens, legt inctie per 1 april neer. Ha- j was vanaf 1987 directeur de Leidsche Duinwater ichappij (LDM) en werd in frlgemeen directeur van de In die functie heeft hij gegeven gegeven aan de van elf regionale nutsbe- I n waaruit de EWR is ont- ir de eerstkomende perio- emt H.J. Groen, oud-direc- an Akzo Coatings, het be- rudolf kleun ifeer dertig stakende bus- feurs hebben vanmorgen tien uur hun voertuigen nstratief stilgezet op de ian langs de Schipholweg den. "j is de tweede keer dat de Joerende chauffeurs die bij in Leiden werken niet zijn gereden naar de garage le Rijnsburgerweg. Vorige donderdag, op de 22ste 'an de staking, trokken de ffeurs naar het Stations- i Een onbekende slaagde :n in om onopgemerkt een ■an een bus te vernielen. daarom is er volgens sta- leider Jaap Koome nu voor ;en naar de Schipholweg te „Daar is het eenvoudiger In een stampvol restaurant van de Groenoordhallen spraken de huurders van De Sleutels zich gisteravond massaal uit tegen het plan om de woningbouwvereniging om te vormen tot een stichting. Het 'prachtige drama' rond De Sleutels - zoals bestuursvoorzitter T. van der Valk het glimlachend noemde - bereikte daarmee zijn climax. De bewonersraad, die vorming van een stichting ziet als het einde van de democratie, kreeg steun van de overgrote meerderheid van de aanwezigen. leiden aap rietveld Maanden van onderhandelen gingen vooraf aan de bijzondere ledenvergadering die De Sleu tels gisteravond hield. De huis baas van 4.000 huishoudens in Leiden besloot in april 1993, dat de organisatie moest worden aangepast aan de nieuwe wet geving, waarbij woningbouw verenigingen meer zelfstandig heid krijgen. Er werd een Breed Beraad in het leven geroepen, dat een voorstel moest doen voor die aanpassing. Maar in dat Breed Beraad werd geen overeenstem ming bereikt. De meerderheid wilde van De Sleutels een stich ting maken, waarbij de belan gen van de leden voortaan door een huurdersvereniging behar tigd zouden worden. Het zou van De Sleutels een slagvaardig bedrijf maken. Een minderheid echter verzette zich tegen op heffing van de algemene leden vergadering, waarin nu de huurders het voor het zeggen hebben. De minderheid in het Breed Beraad bleek gisteravond een meerderheid van de huurders te vertegenwoordigen. Woord voerster P. Pardon van de be wonersraad had onmiskenbaar de zaal op haar hand toen zij opriep om te stemmen tegen de stichtingsvorm en 'voor het be houd van de democratie'. „Het bestuur en de directie grijpen deze kans om van de algemene ledenvergadering af te komen", waarschuwde zij de zaal. „Het is godgeklaagd, straks mag je al leen nog de huur betalen. Ge lukkig hebben we nu nog deze vergadering, waardoor de le den/bewoners heel veel macht hebben. Da's bedreigend voor bestuur en directie, maar het is wel onze democratie." Directeur A. Lepelaar kreeg veel minder bijval, toen hij de voordelen van de stichtings vorm opsomde. „We praten niet meer over een verenigingetje. We zijn een bedrijf met een om zet van 25 miljoen gulden per jaar. Ons bezit heeft een waarde van een kwart miljard gulden. In de huidige structuur gaat de besluitvorming te traag voor een bedrijf met zulke belan gen." Huurders hoeven niet overal over mee te praten, betoogde de directeur. „Een huurder heeft belang bij goed onderhoud, goede service en betaalbare hu ren. Het bedrijfsbelang, dat zijn zaken waar de gemiddelde huurder toch geen kaas van heeft gegeten. Daar moet je je als huurder niet mee gaan be moeien, eh... vermoeien." Het verhaal van Lepelaar viel niet in goede aarde. Mensen die bezwaar maakten tegen de macht die de directie in de stichting krijgt werden getrak teerd op applaus. Een vrouw die het waagde te zeggen dat zij voor een stich'ting zou stemmen kreeg te horen: „Mens, hou je gezicht en ga zitten." En de uit slag van de stemming was dus ook geen verrassing. Van de 153 leden stemden er 131 tegen de stichtingsvorm. Onder de 131 tegenstemmers was voorzitter Van der Valk. „Ik ben nog niet toe aan een stich ting", verklaarde hij. „Ik ben van mening dat we eerst een goede huurdersvereniging op poten moeten zetten en dan kij stuur van de EWR op zich. Groen is sinds december 1994 lid van de raad van commissa rissen van de EWR. Haijkens beschouwt de reor ganisatie-opdracht die hij in 1989 aanvaardde als afgerond. Zowel de jaren bij de LDM als de EWR beschouwt hij als 'tro penjaren'. De laatste twee jaar zijn nieu we samenwerkingsverbanden verkend. Een nieuwe fusie staat voor de deur en dat is voor Ha ijkens het moment om te ver trekken. De algemeen directeur wil 'elders een nieuwe uitdaging aanvaarden'. toezicht te houden." De chauffeurs zijn al vrij kort na het begin van de staking door de rechter beperkt in hun actiemogelijkheden. In kort ge ding werd toen verboden tij dens de spitsuren te staken. Al leen tussen tien en drie uur 's middags mag er worden ge staakt. Ook blokkades en het hinderen van werkwillige colle ga's zijn uit den boze. Het con flict tussen .de Vervoersbond FNV en de werkgevers in het streekvervoer sleept inmiddels bijna vier weken. De Vervoers bond CNV sloot wel een ak koord, waardoor ook beide bon den tegenover elkaar staan. Twee bemiddelaars proberen sinds het afgelopen weekeinde de partijen tot elkaar te bren gen. spreksgroepen voor kankerpatiënten izorg Groot Rijnland begint in de maand maart gespreksgroe- 'oor kankerpatiënten en hun naasten. Groot Rijnland hoopt itiënten door contact met hun lotgenoten zich minder angstig (ïzeker gaan voelen. Speciaal getrainde verpleegkundigen be den de praatgroepen. De acht bijeenkomsten vinden van 14.30 6.00 uur plaats in het wijkgebouw aan het Bevrijdingsplein 60 aden. Aan deelname zijn wel kosten verbonden. Voorafgaand (en op maandag 20 februari en maandag 27 februari van 14.00 7.00 uur zogeheten 'intake'-gesprekken gevoerd. Voor meer in- (atie: 071-161415. leiden Grote gebouwen mogen niet massief overkomen, meent architect Bas van Hille van het Leidse bureau B&D. Vandaar dat hij voor een van de gevels van de 120 meter lange garage bij het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) glas gebruikt. De glazen panelen die hij daarvoor heeft gekozen, zijn 2.60 bij 1.20 meter. Door middel van zeefdruk is met lichtblauw een patroon in het glas afgedrukt. Gisteren zijn twee panelen aan de garage bevestigd. Van Hille wil de komende tijd gebruiken om de patronen en de kleuren te beoordelen. Het is niet uitgesloten dat hij veranderingen aanbrengt. De maximaal 1500 auto's in de garage blijven ondanks de kleuren en de tekening zichtbaar. Van Hille denkt dat door de transparante gevel in de garage een 'prettige sfeer' ontstaat en dat het glas ook de veiligheid ten goede komt. De contouren van de grote garage worden steeds duidelijker. Inmiddels telt het betonnen karkas zes verdiepingen. Op de foto wordt een betonnen oprijbaan omhoog getakeld. FOTO LOEK ZUIDERDUYN leiden wim koevoet wim koevoet biligheidsmaatregelen rond proenoordhallen zijn voor belangrijk deel al uitge- p. Toch valt pas vanavond [besluit van de gemeente- I om daar een half miljoen (advertentie) Uitwassen lucratief deel biedt een tweetal kwali- !>rodukten waarmee u zelfs de rigste zaken zeer voordelig t maakt niet uit hoe zwart ze Want Tricel totaalwasmiddel geconcentreerd dat u altijd rekenen op een schoon resul- En hoe bont reinigingsmiddelen 'A ijgbaar: vele stomerijen, jaa 'wende postorder 03438-20202. ^ker. Boerenbond LLTB. Deen, inkels. Nieuwe Wemc. Tricel Kntw.nï 106. 7400 VB. Deventer. gulden voor uit te trekken. Deze gang van zaken heeft geleid tot een ruzie tussen de collegepar tijen CDA en PvdA. Hoofdrollen worden vervuld door PvdA- raadslid H. Baaijens en CDA- wethouder J. Walenkamp. Baaijens, die in een 'open brief Walenkamp stevig aan pakt, geeft toe dat het wel vaker gebeurt dat de besluitvorming achterloopt op de praktijk. Zijn eigen wethouder H. Koek (on derwijs) vraagt ook wel eens toestemming voor investerin gen in schoolgebouwen, die al lang zijn opgeknapt. „Maar dan gaat het om het formaliseren van dingen waarover in de ge meenteraad al eerder overeen stemming is bereikt. Bovendien zijn er in die gevallen niet zulke hoge bedragen in het geding als bij de Groenoordhallen." De veiligheidsmaatregelen omvatten onder meer een op knapbeurt van het hek rond het terrein en de plaatsing van lo ketten met muntjesautomaten plus slagbomen bij de ingang nabij de Gamma. Bedoeling is dat alleen mensen die wat te zoeken hebben bij de evene menten in de hallen het terrein op kunnen. Als ze er hun auto achterlaten moet daarvoor wor den betaald. Baaijens die Walenkamp een brief op hoge poten heeft ge schreven, is niet tegen veilig heidsmaatregelen maar protes teert wel tegen de koppeling die nu is gelegd tussen de exploita tie van het terrein en van de hallen. „De PvdA wil zelf wat met dat terrein. We denken aan woningbouw en bedrijfsterrein. Dergelijke ontwikkelingen wor den nu geblokkeerd. De ge meenteraad wordt voor voldon gen feiten gesteld." Baaijens gaat niet zover te stellen dat Walenkamp onder het mom van veiligheidsmaat regelen systematisch de exploi tatie van de hallen en het ter rein samentrekt om daarmee zijn eigen zin en die van de di rectie van de Groenoordhallen door te drijven. „Maar het komt hem allemaal wel mooi uit." Walenkamp reageert als ge stoken door een wesp. „Ik werk niet met een geheime agenda. Alles wat er nu gebeurt op en rond het terrein was al bekend en openbaar. Wat voor politiek belang zou ik nu kunnen heb ben bij het volledig naar de zin maken van de directie van de Groenoordhallen? Het is juist de PvdA die klaarblijkelijk verstop pertje speelt. Van plannen over woningbouw op het terrein had ik van de collegepartij PvdA nog niet eerder vernomen De commissie die het referen dum over het Koninklijk Militair Invalidenhuis (KMIT) in goede banen moet leiden, dreigt uit een te vallen. J.P. Lingen, die de stichting tot behoud van het te huis vertegenwoordigt, stapt overmorgen, als de begelei dingscommissie weer bijeen komt, wellicht op. Aanleiding voor de onenigheid is een re cente publikatie in het gemeen telijke informatieblad, de huis- aan-huis verspreide Stadskrant. Volgens Lingen bedrijft de ge meente in dat stuk propaganda voor haar eigen standpunt over de referendumvraag. Dat is te gen alle afspraken in, die de ge meente en de stichting in de be geleidingscommissie hebben gemaakt. In het artikel wordt onder meer gesteld dat als de bomen bij KMIT niet mogen worden omgehakt voor de bouw van appartementen de- gemeente 2.5 miljoen gulden schadever goeding moet betalen. De au teur van het artikel, een ge meente-ambtenaar, legt de vraag voor of de Leidenaars 25 gulden per persoon over heb ben voor een paar bomen. Lingen wijst erop dat niet al leen bomen moeten wijken maar ook een deel van het leiden dorith ligtvoet Een tekening van zomaar een rijtjeshuis in een Leidse straat. Een foto van kinderen die met elkaar spelen of een cassettebandje met housemuziek. Het zijn kleine, persoon lijke dingen, die kinderen uit het Kroatische Trogiro willen ontvangen van leeftijdsgeno ten uit Leiden. Gisteren begon een onder wijsproject, waarbij kinderen van alle Leid se basisscholen wordt gevraagd om contact te zoeken met leeftijdsgenoten uit voorma lig Joegoslavië. De actie gaat uit van de stichting Leiden- Dalmatië. Die heeft contact gelegd met de Petar Berislavic-school in Trogir. Het gaat om een school die 900 leerlingen telt in de leeftijd van 6 tot 14 jaar. Een groot aantal kinderen op deze school is gevlucht uit oor logsgebieden in voormalig Joegoslavië. Zij gaven aan contact te willen met kinderen die in een land wonen waar juist geen oor log heerst. „Het gaat niet in de eerste plaats om het zenden van hulpgoederen, want de meest elementaire zaken hebben ze inmid dels wel. Ze willen juist graag brieven, knut- seltjes en dat soort dingen", vertelt A. Ages, woordvoerster van de stichting.'Vrijwilligers van de stichting verzorgen het transport. De eerstvolgende reis is in mei. Leidse scholen krijgen een informatie pakket over het scholenproject met kaartjes en een lesbrief. Ages overhandigde de eer ste map gistermiddag aan wethcuder H. ken of we iets aan de organisa tie moeten veranderen." Na het afwijzen van de stich tingsvorm gaat het bestuur de komende weken sleutelen aan een compromis. Wat Van der Valk betreft wordt over dat voorstel nog voor de zomer een beslissing genomen. Volgens de nieuwe wetgeving had De Sleutels al op 1 augustus van het vorig jaar zijn organisa tie moeten aanpassen. Het mi nisterie van volkshuisvesting heeft de Leidse corporatie al drie brandbrieven over de kwestie gestuurd. „Maar daar laten wij ons niet door opja gen", zegt Van der Valk. „Het belangrijkste is dat een nieuwe organisatie wordt gedragen door de leden." Geldboete voor mishandeling na aanrijding leiden erna straatsma Vier Leidenaars zijn gisteren door politierechter E. Timmer mans veroordeeld tot het beta len van een geldboete van 1.500 gulden, wegens openlijke ge weldpleging. Het viertal tuigde op 24 december 1993 een 62-ja- rige man af na een verkeerson geval op de kruising Willem de Zwijgerlaan/Schipholweg in Leiden. De woede van het vier tal (23, 24, 25 en 29 jaar oud) werd opgewekt door een aanrij ding. Na een avondje stappen kwamen de Leidenaars in bot sing met de auto van de 62-jari- ge man. De daaruit voortvloei ende vechtpartij resulteerde in enkele ferme klappen in het ge laat van de 62-jarige. De advo caat van het slachtoffer eiste een schadevergoeding van 6.000 gulden. De getroffen auto mobilist zou langdurig last heb ben gehad van de gevolgen van de vechtpartij. De politierechter heeft bepaald dat de geldboete aan het slachtoffer betaald moet worden. Gebeurt dit niet voor 1 augustus dan wordt de boete verhoogd naar 2.000 gulden per persoon. KMIT, een gemeentelijk monu ment. Bovenal is volgens hem in de commissie afgesproken dat de gemeente niet in het ge meentelijk informatieblad cam pagne voert. Ook staat volgens Lingen het bedrag van 2.5 mil joen gulden niet vast. De stich ting komt zelf uit op een bedrag dat nog minder dan de helft daarvan bedraagt. Inmiddels is ook in de Leidse gemeenteraad deining ontstaan over het artikel. Raadslid M. Vlasveld (De Groenen/Leiden Weer Gezellig) stelt vananvond in de raad vragen over de 'pro pagandakrant van B W'. Koek (PvdA). Die was enthousiast over het project. „Het leuke ervan is dat je uitwisse ling tussen kinderen tot stand brengt. Ik hoop dat Nederlandse kinderen er iets van leren en dat kinderen uit ex-Joegoslavië zien dat er meer is dan alleen ellende", al dus Koek. Ter ondersteuning van de actie is binnen kort de tentoonstelling 'Ik droom over vre de' in Leiden. In de Burcht aan de Burg- steeg 14 zijn van maandag 13 tot en met za terdag 25 maart tekeningen en teksten te zien, die kinderen uit voormalig Joegoslavië hebben gemaakt! Aansluitend is de exposi tie tot zondag 9 april in de Leidse openbare bibliotheek. PTT waarschuwt voor gebruik draadloze telefoons leiden aad rietveld Een door het ministerie van verkeer en waterstaat niet goedgekeurde draadloze te lefoon was de oorzaak van de torenhoge telefoonrekening, waardoor een 35-jarige Lei denaar onlangs onaange naam werd verrast. Dat heeft onderzoek van PTT-Telecom uitgewezen. De man, die over de maand januari tot zijn schrik een rekening van 1700 gulden ontving, deed vorige week aangifte bij de politie van het feit dat er op zijn telefoon was ingebroken. Een onbekende had gesprek ken met onder meer India, Pakistan en Rusland gevoerd op zijn kosten. Het bericht over de toren hoge telefoonrekening heeft de PTT in Leiden een paar dagen handenvol werk be zorgd. De PTT werd over spoeld met telefoontjes van mensen, die ook verhaal wil den halen over extreem hoge telefoonrekeningen. „En wij staan toch al onder vuur sinds een man uit Groningen die zijn nota aanvocht door de rechter in het gelijk is ge steld", aldus een woordvoer der. Volgens PTT-Telecom was een niet goedgekeurde draadloze telefoon de oor zaak van de hoge rekening van de Leidenaar. „Op zo'n toestel kan heel gemakkelijk ingebroken worden, bij voor beeld door een overbuurman die. ook een draadloze tele foon heeft." PTT-Telecom heeft meteen maar van de gele genheid gebruik gemaakt om ook buurtgenoten van het slachtoffer die eenzelfde 'kwetsbare' telefoontoestel hebben te waarschuwen voor de risico's. „Anders worden zij binnenkort ook slachtoffer van deze praktijken. En als je een toestel hebt dat niet door Verkeer en Waterstaat is goedgekeurd kun je niet re clameren. Dat staat in onze algemene voorwaarden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11