Milieu bergen wordt bedreigd r f' Politie voorkomt rellen in Dresden Buitenland It tudenten bedreigen "ewind Afghanistan ny'- Fel protest in België tegen veetransport Israël houdt deur Gaza en Jordaanoever op slot Treurmuziek Miljarden verkwist bij steun aan oosten Duitsland A&P start de^week met 1! oo 1! NDAG 13 FEBRUAR11995 ANP Algemeen Nederlands Persbur ;se Agentur CPD Geassocieerde Pers t Independent RTR Reuter sten Ind The United Press International ita stemt in met vredesakkoord Angola I goN De verzetsbeweging Unita stemt in met het vredesak- d voor Angola. Dat heeft de beweging laten weten na afloop pen congres in Bailundo van waaruit zij een fax verstuurde nhet kantoor van het persbureau Reuter in de Portugese Rgdstad Lissabon. •positie Algerije verwerpt verkiezingen jRS_i Algerijnse oppositiepartijen, waaronder het verboden jlim-fundamentalistische Islamitisch Heilsfront (FIS), heb- 2«e regering gisteren opgeroepen een vredesplan van de op tie te aanvaarden. De partijen zeiden dat ze een plan van de 3 ring om dit jaar een presidentsverkiezing te houden, ver in pen. De oppositie vindt dat er geen verkiezingen mogen den gehouden voordat er een dialoog plaatsvindt tussen de fj^ing en de oppositiepartijen, inclusief het FIS. pgever aanslag WTC naar VS De tipgever die de arrestatie mogelijk heeft gemaakt fcamzi Ahmed Yoesef, het brein achter de aanslag op het ld Trade Centre (WTC) in New York, verblijft in de Verenig den. Ishtiaq Parker, een Zuidafrikaanse moslim, is met iw en kind van Pakistan naar de VS overgebracht, waar hij iiale bescherming geniet. Dit meldt The New York Times ^jlaag op gezag van een hoge Pakistaanse functionaris. iname moet onderhandelen met IMF Monetair Fonds (IMF) in zee gaan voor de uitvoering van structureel aanpassingsprogramma. Dit vindt de Surinaam- jgeringspartij VHP (Verenigde Hervormings Partij). De VHP voor de komst naar Paramaribo van de Nederlandse mi- Van Mierlo (buitenlandse zaken) overeenstemming berei- in de regeringscoalitie Nieuw Front. Een regeringsstandpunt het IMF kan voor Van Mierlo de weg kan effenen om in Haag gelden voor Suriname los te krijgen. Van Mierlo komt /Vierdag in Suriname aan. IMing voor open grenzen 3RpENDe Britse staatssecretaris van handel Wardle is afgetre- D7|uit protest tegen het immigratiebeleid van de Europese e. Wardle omschreef dat beleid als 'open deur' politiek. Hij ist dat Groot-Brittannië gedwongen zal worden immigranten floor andere EU-landen zijn toegelaten, ook toegang te verle- Hij is het daar niet mee eens. ïferendum Liechtenstein over EER Liechtenstein wil zondag 9 april een nieuw referendum jüdën over de aansluiting van het vorstendom bij de Europese I komische Ruimte (EER). De Europese Economische Ruimte ï£elst belangrijke voordelen voor niet-leden van de Europese e in hun im- en export met EU-landen. De inwoners van jhtenstein hadden op 13 december 1992 vóór aansluiting bij 9ER gestemd. Buurland Zwitserland, waar Liechtenstein een me-unie heeft en de munt deelt, stemde eerder echter te- Liechtenstein heeft de overeenkomst met Zwitserland aan- ast en wil daarover nu een oordeel hebben. 4welddadig verloop verkiezingen India -jAHATiOndanks de inzet van 27.000 man ordetroepen zijn herkiezingen in de deelstaat Manipur in het noordoosten van ■a gisteren gewelddadig begonnen. Twee vooraanstaande Tiidaten vonden voor opening van de stembus de dood. Ook deelstaat Maharashtra in het westen van India zetten de ^riteiten militairen in om de orde te handhaven. De verkie- Sen, waarvan de uitslag pas volgende maand bekend worden makt, zijn cruciaal voor de overlevingskansen van de rege- van de Indiase premier Rao. jff naar Kabul ligt open voor Taleban WAR-KABUL Rtr-AFP nte religieuze studenten len een steeds grotere be ling voor het bewind van lent Rabbani van Afgha- i. Hun organisatie, Tale- heeft de afgelopen tijd op- lelijke militaire successen lekt. De weg naar de hoofd- Kabul ligt voor Taleban en binnenkort zal de orga- ne beslissen of ze oprukt Kabul. Afghanistan worden de [drollen gespeeld door pre nt Rabbani en zijn bewe- I Jamiat-i-Islami enerzijds pulbuddin Hekmatyar, lei- ran de partij Hezb-i-Islami, irzijds. Steeds belangrijker It nu de organisatie Tale- De beweging recruteert aanhang vooral onder Af- nse vluchtelingen die in land Pakistan een religieu- ileiding volgden, leban werd een half jaar den opgericht in de provin- Kandahar. De groepering misdadige elementen te in opruimen die verant- rdelijkzijn voor de anarchie fghanistan. Gedoeld wordt le Hezb-i-Islami van Hek- "yar, de Jamiat-i-Islami van ident Rabbani en de Oez- cse militie van krijgsheer tam. ekmatyar verklaarde het af- pen weekeinde dat Taleban „onder leiding van zijn buiten landse meesters" vanaf het be gin valse berichten heeft ver spreid. Hekmatyar ontkende gisteren dat zijn beweging de oostelijke provincie Logar heeft moeten prijsgeven aan Tale- ban-strijders, zoals Taleban eer der had beweerd. Hekmatyar zei dat het front nog altijd ligt in de aangrenzende provincie Wardak, waarvan de hoofdstad Maidan Shahr vrijdag in han den van Taleban viel. Volgens Hekmatyar hebben zijn strijders die strategisch be langrijke stad ontruimd. Mai dan Shahr ligt aan een weg naar de hoofdstad Kabul en naar het dorpje Charasyab, waar Hek matyar zijn hoofdkwartier heeft. Volgens Hekmatyar hebben zijn mensen de stad ontruimd om Taleban doorgang te verschaf fen naar Kabul. De Verenigde Naties lieten in het weekeinde overigens weten dat president Rabbani op 20 fe bruari de macht zal overdragen aan een nieuw leidinggevend orgaan. Tegelijk zal een staakt- het-vuren van kracht worden, zo is de bedoeling. De VN-rege- ling houdt in dat de president zijn macht overdraagt aan een pan-Afghaanse raad. Daarin zit ten zowel neutrale personen als vertegenwoordigers van de ne gen fracties die deelnamen aan de oorlog van 1979-1989 tegen de Sovjetunie. Bij herdenking bombardement DRESDEN GPD Inwoners van Dresden dragen kruisen met daarop de namen van de in de Tweede Wereldoorlog door bombardementen van geallieerden èn nazi-Duitsland verwoeste steden de Hofkirche binnen. Daar werd gisteren een dienst gehouden om te gedenken dat Dresden precies vijftig jaar geleden in de as werd gelegd. Onder de namen is ook die van Rotterdam. foto ap Groot machtsvertoon door de politie heeft het afgelopen weekeinde voorkomen dat de vijftigste herdenking van de verwoesting van Dresden door rellen is verstoord. Naar schat ting duizend politiemannen waren in Dresden samenge trokken, maar afgezien van een klein incident gisteroch tend hoefden zij niet in actie te komen. De politie had zaterdag uit voorzorg al Günter Deckert, de leider van de neonazistische Nationale Partei Deutschland (NPD) gearresteerd. Deckert was met negen geestverwan ten op weg naar een demon stratie van rechtse extremisten in de hoofdstad van de deel staat Saksen. De bijeenkomst op de Oude Markt van Dres den was door de politie verbo den. Deckert werd op een par keerplaats even buiten Dres den aangehouden. In zijn ca ravan vond de politie koffers vol met in Duitsland verboden nazistisch propagandamateri aal. De NPD-leider, die bin nenkort weer terecht moet staan wegens het ontkennen van de massamoord op de jo den, de zogenaamde 'Auschwitz-leugen', zal tot vanavond, wanneer de plech tigheden zijn beëindigd, wor den vastgehouden. Gisterochtend voorkwam de politie dat demonstranten spandoeken ophingen bij de Hofkirche, waar de officiële herdenking van het bombar dement begon met een dienst. Toen demonstranten de kerk probeerden binnen te dringen raakten zij slaags met de poli tie. Een groepje van ongeveer dertig betogers die protesteer den tegen de oorlog in Tsjets jenië werd niet verwijderd. Op hun spandoeken stond: 'Wij treuren om Dresden en Groz- De dienst werd bijgewoond door bondkanselier Kohl, de premier van Saksen, Bieden- kopf, en vertegenwoordigers uit de tijdens de Tweede We reldoorlog eveneens verwoeste zustersteden van Dresden, zoals Warschau, Rotterdam en Coventry. Gisteravond woon den ongeveer 30.000 mensen dë traditionele bijeenkomst bij kaarslicht bij. Op 13 en 14 februari 1945 hebben Britse en Amerikaanse bommenwerpers tijdens drie verschillende bombardemen ten het 'Florence aan de Elbe', in de as gelegd. Naar schatting 35.000 mensen kwamen om het leven. De verwoesting van Dresden symboliseert in Duits land de zinloosheid van de oorlog Visie en beleid voor bergen ontbreken BRUSSEL. ANP Net als hun Britse collega's hebben Belgische die renbeschermers het afgelopen weekeinde gepro testeerd tegen een transport van levend vee van Brightlingsea naar Nieuwpoort. Bij het lossen van het schip met schapen en kalveren slaagden veer tig betogers erin door de afzetting te komen. Een rijkswachter raakte bekneld en brak zijn heup. De politie arresteerde twintig actievoerders. De transporteur bracht in de nacht van vrijdag op zaterdag 2.000 schapen en 120 kalveren over ondanks felle protesten en blokkades van Britse dierenliefhebbers. Britten uit alle lagen van de be volking betogen al maanden tegen de uitvoer van levend vee. Ze beschouwen het vervoer en het houden van kalveren in kratten als wreed en proberen trans porten te blokkeren. De felheid van de betogin gen nam iets af toen op 1 februari een demon - strante overleed die onder een vrachtwagen was gekomen. In sommige Britse havens mogen fer ry's niet langer vee aan boord nemen. washington Rtr De ecologische systemen in de bergen in hele de wereld worden ernstig bedreigd door de steeds grotere vormen aannemende recreatie, mijnbouw, houtkap en bouw van waterkrachtcentrales. En internationale instellingen als de Wereldbank negeren het probleem, zegt het World- watch Institute in een zaterdag verschenen rapport. gulden die de Wereldbank aan projecten besteedde, slechts 800 miljoen gulden 'direct be doeld voor het verbeteren van het leven van volken die in de bergen leven of het beschermen van berg-milieus'. Bergen zijn vooral zo belang rijk omdat er dicht bijeen heel verschillende soorten grond en ecologische systemen kunnen bestaan, en er dus een grote va riatie aan dieren- en plantenle ven is, aldus het rapport. De ge ïsoleerde ligging van ecosyste- Het kwetsbare milieu in de ber gen staat verder onder toene mende druk omdat er steeds meer mensen gaan wonen. In ternationale organisaties zoals de Wereldbank en andere heb ben echter geen samenhangend beleid om deze regio's of de be woners te helpen, aldus de ge zaghebbende Amerikaanse milieuorganisatie. De afgelopen zes jaar bijvoor beeld was van de 260 miljard men in de bergen 'vormt bo vendien een soort eilanden, waar heel specifieke soorten flo reren'. „Over de hele wereld word,deze biologische eilan den en onderscheiden culturen die zijn ontstaan, bedreigd^, al dus Denniston. Om de bergen te bescher men, zouden plaatselijke bevol kingen zelf het beheer moeten voeren over de grondstoffen ter plaatse, en moet de schade door grazen van vee, houtkap, mijn bouw en waterkrachtcentrales worden ingedamd. Worldwatch Institute adviseert regionale be- heerscentra op te richten, meer onderzoek naar berg-ecosyste- men te doen en dat internatio nale en nationale ontwikke lingsinstellingen er meer reke ning mee houden in hun beleid. Weer herrie rond Winnie Mandela kaapstad runa hellinga correspondent Elf bestuursleden van de ANC- Vrouwenliga hebben hun af treden aangekondigd uit pro test tegen een zakendeal van voorzitster Winnie Mandela met de gewezen Hollywood- ster Omar Sharif. De twee lan ceerden de toeristische onder neming Road to Freedom Tours. Het heet een samen werking tussen de Vrouwenli ga en Sharif te zijn, maar vol gens de afgetreden bestuursle den zeggen van niets te weten. De deal met Sharif is slechts de druppel die de emmer deed overlopen. De afgetreden be stuurders verwijten Winnie Mandela ondemocratisch op treden. De Zuidafrikaanse president Nelson Mandela sprak giste ren vergeefs met de boze vrou wen. Winnie Mandela was niet bij de vergadering. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Het Israëlische kabinet heeft gisteren besloten de sluiting van de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever opnieuw met een week te verlengen. Er zijn aan wijzingen dat Palestijnen in de komende dagen terreuracties willen uitvoeren in Israël. Ze willen daarmee de herdenking markeren van het bloedbad van Hebron. Het is op 25 februari een jaar geleden dat de Israëli sche kolonist Baruch Goldstein 29 Palestijnen doodschoot in de moskee van de Aartsvaders. In de kabinetsbijeenkomst gaf premier Rabin een overzicht van de eisen die hij heeft ge steld aan de Palestijnse Natio nale Autoriteit (PNA), het tijde lijke bestuur in de Gazastrook en Jericho. Daaruit blijkt dat de afsluiting lang kan gaan duren. Israël zal de gebieden pas openstellen als de PNA recht banken in het leven roept om verdachten van terreuracties te berechten. Verder zal het Pales tijnse bestuur alle wapens in de autonome gebieden moeten re gistreren. Extremistische mili ties dienen te worden ontwa pend en Palestijnen die worden verdacht van het vermoorden van Israëli's moeten worden uitgeleverd. Later deze week zullen Rabin en PLO-voorzitter Arafat elkaar opnieuw ontmoeten aan de grens tussen de Gazastrook en Israël om over de problemen te praten. wenen Skinheads hebben in de nacht van zaterdag op zondag in We nen een wake verstoord die werd gehouden ter nagedachtenis aan de vier zigeuners die vorige week bij een bomaanslag om het leven kwa men. De daders schopten kaarsen en fakkels omver bij het monument tegen fascisme op het Morzin-plein, nabij het voormalige hoofdkwartier van de Gestapo. De politie greep niet in. De vier Roma kwamen om het leven door een vaistrikbom die ontplofte toen zij bij het stadje Oberwart een bord met een hatelijk opschrift wil den verwijderen. Ze werden zaterdag (foto) onder grote belangstelling en in aanwezigheid van de Oostenrijkse president Klestil en andere hoogwaardigheidsbekleders begraven. foto reuter michael leckel Lega Nord gaat door zonder 'verraders' rome ff! co van der linden correspondent Met de belofte Italië te bescher men tegen 'Frankenstein' Ber lusconi, heeft Umberto Bossi gisteren het congres van zijn i Lega Nord afgesloten. Volgens Bossi, die werd herkozen als se- cretaris, is de partij nog lang niet dood en zal ze zich 'zonder 1 de opgestapte verraders en op- i portunisten' beter kunnen wij-J den aan de verdediging van de* democratie. Terwijl de circa vijftig 'verra:* ders', eenderde van de Lega- parlementariërs, gisteren de 'Italiaanse Federalistische Lega' oprichtten en hun aanhanke lijkheid aan Berlusconi betuig den, verklaarde Bossi de ex-pre mier de oorlog. Hij vergeleek Berlusconi met Mussolini. In het programma van de af- geslankte Lega Nord blijft het federalisme centraal staan. Bos si zei dat de Lega een 'liberaal- democratische centrumpartij' is en zich niet wil binden aan de rechtse en de linkse 'pool'. Bossi zei een derde pool te willen vor men waar de middenklasse zich thuis voelt. Deze redenatie lijkt sprekend op die van Buttiglione, leider van ex-christendemocratische PPL De PPI besloot vrijdag nacht tot steun aan Buttiglione, die voor een alliantie is met Berlusconi's Forza Italia. Hier mee werd een PPI-scheuring voorkomen. «li»™ <\&P start elke week met drastisch laag geprijsde aanbiedingen. Alleen geldig op maandag, l en woensdag. En deze week zijn de prijzen drastisch afgerond in het A&P ronde prijzen festival. BAK-OF CAKE MEEL pak 500 gram HAMBURGERS GEPANEERD 8 stuks BUYS NEGERZOENEN doos 9 stuks van 045- 00 07 A&P Services B V. tel. 02154-83333. elke dag goed nieuws HAMBURG DPA Bij de economische opbouw van het voormalige Oost-Duits- land zijn miljarden marken ver spild. Tien procent of meer van al het geld dat dat naar de ex- DDR is gegaan, is min of meer verdwenen, zo heeft Horst Schroder, voorzitter van de re kenkamer van Sachsen-Anhalt, verklaard tegenover het week blad Der Spiegel. Volgens Schro der is vermoedelijk een derde van de middelen zonder be hoorlijke controle uitgegeven. Der Spiegel heeft berekend dat ongeveer 65 miljard mark weg is of ten onrechte is uitge geven. Het blad schrijft verder dat vooral bedrijven uit het westen van Duitsland daarvan hebben geprofiteerd. Minister Waigel heeft gisteren gezegd dat indien nodig een on derzoek zal worden ingesteld. Volgens Der Spiegel is er tot eind vorig jaar 514 miljard mark aan belastinggeld naar het oos ten van Duitsland gegaan voor de aanpassing van de economie en de bestuurlijke opbouw. Daar kwam nog eens 20 miljard mark van de Europese Unie bij. Vorig jaar najaar kwam er al de nodige kritiek van de reken kamers in het oosten van Duits land, waarbij ook de centrale re kenkamer in Bonn zich niet on betuigd liet. Als ondoelmatige bestedingen noemt Der Spiegel verkeerde investeringen, al te ruimhartige garanties van ste den en gemeenten en het aan stellen van te veel personeel bij de autoriteiten. Ook nu nog, ruim vijf jaar na het vallen van de Muur, is het toezicht op de regionale financiën gebrekkig. Vooral in het zuiveren van af valwater werd na de Wende veel geld gestoken omdat het afwa teringssysteem in de ex-DDR er slecht voor stond. De investe ringen hielden geen maat met wat nodig was. Zo bouwde het plaatsje Elsterwerder in Bran denburg een zuiveringsinstalla tie voor 60 miljoen mark, die groot genoeg is voor een stad van 240.000 mensen. Het plaatsje telt slechts 10.000 inwo ners. Bijna de helft van de 159 wa- tervoorzienings- en zuiverings installaties in Sachsen-Anhalt is 'onzinnig'. Dat heeft tot gevolg dat voor de. watergebruiker een tarief van 40 mark of meer per kubieke meter zou moeten gel den, terwijl een tarief van tus sen de 3 en de 5 mark normaal is. Volgens Der Spiegel zijn vooral Westduitse bedrijven in de waterzuivering actief en heb ben die dan ook in de ex-DDR 'een exorbitante omzetgroei' bereikt. Een melkerij in Sachsen-An halt heeft een aardig bedrag aan rente kunnen opstrijken dankzij de financiële steun uit Bonn. Het bedrijf kreeg in totaal 67,5 miljoen mark in delen uitbe taald. Van een van die termij nen, 12,8 miljoen mark, ge bruikte de onderneming maar ongeveer een miljoen mark. De rest werd vastgezet. Een strafgevangenis in de deelstaat kon ook profiteren van de ruimhartige toewijzing van Financiële middelen. De instel ling beschikt nu over onder meer 34 handdoeken, 25 dek bedovertrekken en zestien la kens per gevangene. De rekenkamer van Mecklen - burg-Voorpommeren heeft bij monde van haar president Uwe Tanneberg tegenover Der Spie gel verklaard dat volle kassa's leiden tot 'wellust.' „Er was ge woon te veel geld in een te korte tijd." De minister van financiën-^ in Maagdenburg zei dat 'je bin nen vijf jaar zoveel honderden- miljarden marken niet zinvol kunt uitgeven.' De Europese rekenkamer in Luxemburg heeft de situatie in j het oosten van Duitsland verge leken met 'Siciliaanse toestan den.' De rekenkamer in Bonn heeft in oktober vorig jaar het optreden van de financiële au- toriteiten in de ex-DDR al bekri tiseerd. Door onterechte belas tingvrijstelling zouden de nieu we deelstaten 500 miljoen mark aan belastinginkomsten zijn misgelopen en bij investerings premies zou een miljard mark te veel zijn toegewezen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5