¥an Mierlo met ege handen haar Suriname 'Vondeling' van Europa komt eindelijk thuis Britse premier Major gijzelaar Eurorebellen Buitenland uropa en NAVO ontdekken het 'groene gevaar' van het moslim-fundamentalisme FRDAG 11 FEBRUAR11995 Et jargon vol afkortingen van de Europese Unie is al een begrip: de MZ-regio, de landen aan de i- en oostflank van de Middellandse Zee. Door ikrijk. Spanje en Italië is het er in Brussel inmid- flink ingehamerd. Er moet snel iets mèt en voor landen gebeuren, anders zullen ze West-Europa •en dag met onhanteerbare problemen opzade- neDe NAVO deelde dat inzicht al enige tijd, maar elfht pas deze week de zorg voor het eerst helder woorden. secretaris-generaal Willy Claes is er niet (ren niet minder dan 'een nieuwe missie' voor de nJO geboren. Nu de relaties met de meeste vroege- intostbloklanden, Rusland incluis, min of meer zijn heeft de argwanende blik een andere gekregen. situatie in het Midden-Oosten en het zuidelijk gedeelte van de voormalige Sovjetunie is zo ernstig, dat we onze inspanningen tot samenwerking met de landen rond de Middellandse Zee moeten opvoe ren", aldus Claes. „De zuidelijke flank van de NAVO staat voor de grootste problemen. Ik zeg niet dat on ze tijd op is, maar we mogen geen tijd meer verlie zen". Het 'rode gevaar' van het communisme heeft plaats gemaakt voor het 'groene gevaar' van het fun damentalisme. Maar er is wel een groot verschil. In de loop van de 'Koude Oorlog' leerde het Westen de communistische wereld kennen als een redelijk bere kenbare en voorspelbare rivaal. Over en weer wist men wat men aan elkaar had. Het 'groene gevaar' is in de woorden van Claes echter 'niet duidelijk te situ eren op de kaart of op de kalender'. Vast staat dat er nog maar een paar jaar resten, voordat het 'groene gevaar' tegen het eind van deze eeuw tot volle wasdom zal zijn gekomen. Het nieuwe gevaar bestaat uit een explosief mengsel van terroris me. religieus fanatisme en vooral een groeiend ver schil in welvaart en bevolkingsgroei tussen het Noor den en het Zuiden. Nu al wordt in de EU per hoofd van de bevolking zeven keer meer verdiend dan aan de zuidflank van de Middellandse Zee. Die kloof wordt alleen maar groter wanneer de bevolking van Noord-Afrika en het Midden-Oosten zich in de komende jaren zal ver dubbelen van 240 miljoen mensen nu tot zo'n 500 miljoen rond het jaar 2020. Ook andere problemen worden steeds nijpender. Zo zullen in het jaar 2000 tenminste acht landen in Noord-Afrika en het Midden-Oosten niet meer over voldoende water beschikken. Het gevolg zal vrijwel zeker een grote migratiestroom noordwaarts zijn, waar Europa zich geen raad mee weet. Militair is de situatie niet minder precair. De MZ- regio kent het ene conflict naast het andere: de oor log in Bosnië, met mogelijk uitzaaiingen naar de rest van de Balkan, open vijandelijkheden in de Kau- kasus, het moeilijke vredesproces in het Midden- Oosten en de opkomst van het fundamentalisme in Noord-Afrika, dit alles gecombineerd met een uitdij end arsenaal massavemietingswapens in enkele van de betrokken landen. Wil West-Europa het tij keren, dan zal op al deze fronten iets moeten gebeuren. Op aandrang van Frankrijk en Spanje, dit jaar na elkaar voorzitter van de EU, is een opzet gemaakt voor een economisch hulpprogramma voor de MZ-regio. In de herfst wordt er in Barcelona een grote conferentie aan gewijd. De NAVO op zijn beurt beklonk deze week een eerste sa menwerkingsakkoord met Egypte, Israël, Marokko, Tunesië en Mauritanië. Maar alle initiatieven kosten vroeg of laat geld en daar begint nu al de schoen te wringen. Op de jong ste Eurotop in het Duitse Essen bleek dat de noorde lijke landen in de EU er vooralsnog niet happig op zijn om naast de hulpprogramma's voor Oost-Euro pa ook extra geld voor de MZ-regio (in eerste instan tie zo'n twaalf miljard gulden) uit te trekken. Wil de NAVO ernst maken met zijn 'nieuwe missie', dan zal ook daar binnenkort de rekening moeten worden op gemaakt. Met diplomatieke afweermanoeuvres als een 'vei ligheidspact' om het fundamentalisme een halt toe te roepen, is men er niet. De NAVO-lidstaten aan de Middellandse Zee is al te kennen gegeven dat ze zich geen verdere bezuinigingen op hun defensiebegro tingen meer kunnen permitteren. Ook klinkt al de roep om een nieuw radargestuurd rakettensysteem om eventuele aanvallen uit Noord-Afrika of het Mid den-Oosten af te slaan. Tegen het jaar 2000, aldus Amerikaanse rapporten, zullen zeker 22 staten in de regio, inclusief Libië en Iran, over intercontinentale raketten beschikken. Een Europees diplomaat in Brussel voorspelde de ze week: „Dit wordt het jaar van de Mediterranée". Maar een gemakkelijk jaar zal het niet worden. ahnne moet wat wantrouwen wegnemen 3 lister Van Mierlo heeft niet veel meer dan zijn eigen 's trme in de aanbieding als hij volgende week donder- Pin Paramaribo aankomt voor een vijfdaags officieel :oek. „Wij hopen dat er in de persoonlijke chemie tus- Van Mierlo en president Venetiaan wat wantrouwen worden weggenomen", zegt een hoge ambtenaar het departement. Daarmee is meteen de zeer be- teiden doelstelling van Van Mierlo's eerste reis naar riname getypeerd. HAAG PAUL KOOPMAN reden: de ruim 2,5 miljard gul den ontwikkelingshulp die sinds 1975 is verstrekt (ruim 7.000 gulden per hoofd van de bevol king) heeft vrijwel niets opgele verd. De 850 miljoen gulden die Suriname volgens het Raamver- drag nog tegoed heeft, houdt Nederland daarom in de knip totdat er redelijke zekerheid is verkregen dat dit geld niet ook in een bodemloze put terecht komt. De Surinaamse regering moet niet verwachten dat Van Mierlo op dit punt ruimhartiger zal zijn dan zijn collega Pronk, die ove rigens vorig jaar nog wel 80 mil joen gulden uitgaf aan ontwik kelingsprojecten en in 1995 cir ca 10 miljoen gulden uittrekt voor voedselpakketten voor de allerarmsten. „Tussen het be leid van beide ministers zit geen spatje licht", klinkt het dreigend op het ministerie. Het enige 'dossier' waar Van Mierlo mogelijkerwijs wel iets in de aanbieding heeft, is een aan vulling op de soldij van Suri naamse militairen en nadere af spraken over het gezamenlijk detachement VN-soldaten in Haïti. Het bezoek van de minister moet volgens zijn ambtenaren vooral gezien worden als een kennismakingsreis. De traditie van Buitenlandse Zaken wil dat de eerste grote reis van een nieuwe minister richting de voormalige kolonie gaat. Als se rieus onderwerp van bespreking staat op de agenda de evaluatie van het Raamverdrag uit 1992, waarmee tevens onderwerpen zoals de drugshandel, het rech terlijk apparaat en de binnen landse veiligheid aan bod zullen komen. ge diplomatie en vriendelij- 11 woorden zijn wel op hun ats. Drie maanden geleden liet minister Pronk van ont- de re- iliek nog met wapperende panden, nadat hij op een sconferentie voor 'racist' was akt. Deze wilde be- \uldiging en Pronks' bozige rtrek, zijn kenmerkend voor gespannen relatie tussen Në- rland en Suriname sedert im tien jaar. Dat het maar niet wil boteren, eft veel te maken met sterke ti-koloniale sentimenten bij politieke establishmènt in ramaribo, het assertievere iderlandse regeringsbeleid en ronduit wanhopige econo- ische situatie in het land. De imocratisch gekozen regering- inetiaan heeft, zo concluderen ontwikkelingsdeskundigen het ministerie, de kans ei- inlijk al gemist om het land tij- uit het moeras te trekken. Door anderhalfjaar 'gehakke- k over procedures en kleine oordjes', zoals een zegsman het ministerie in Den Haag et omschrijft, is nog geen be- i gemaakt met sanering van economie volgens het Struc- ireel Aanpassings Programma iAP). Als president Venetiaan u zou besluiten het SAP voort - irend ter hand te nemen, krijgt bevolking precies rond de ïrkiezingen (mei volgend jaar) rekening gepresenteerd, on er meer in de vorm van hogere rijzen en ontslagen bij het top- ware overheidsapparaat. De Suriname-deskundigen in lederland stellen zich dan ook vertwijfelde vraag of Veneti an nog wel iets wil doen. Wèl igrijpen betekent immers dat ingsfracties bij de ver- iezingen worden afgestraft, de lerspectieven bij niet ingrijpen ijn al niet veel beter. j1 Het Nederlandse kabinet lijkt intussen niet meer bereid de re- via grote kapi te steunen, in de hoop dat hij daarmee langer in het zadel blijft en een terugkeer van Desi Bouterse en zijn NDPMinister van buitenlandse zaken Van Mierlo zal de Surinaamse presi- wordt. Belangrijkste dent Venetiaan volgende week ontmoeten.archieffoto John Major: Alleen een idioot stelt zulke vragen. foto archief LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT John Major verscheen vier jaar geleden op het politieke toneel met een duidelijke missie: na ruim tien jaar 'thatcherisme' zou hij Groot-Brittannië weer 'in het hart van Europa' plaat sen. Het was afgelopen met de eilandmentaliteit die de Brit ten had gedegradeerd tot toe schouwers in Brussel. Onder Major zou de Britse regering weer een constructieve rol gaan spelen in Europa. Maar terwijl het Oude Conti nent zich opmaakt voor de om helzing van een Europese munt, is Major teruggekeerd in de schoot van zijn voorgangster. Gevraagd of hij voor het Vere nigd Koninkrijk een Europese eenheidsmunt zou aanvaarden als het land aan de vereiste voorwaarden voldoet, beet hij deze week oppositieleider Tony Blair toe: „Alleen een idioot dimwit) stelt zulke vragen". Zelfs in het Lagerhuis, waar hoogmogende leden elkaar vol gaarne in kroegtaai bejegenen, was dat ongepast. Instinctief is Major een Europa- gezind politicus, althans naar Britse maatstaven. Maar nadat hij in 1992 de verkiezingen met een (te) kleine meerderheid had gewonnen, kon hij het zich nau welijks nog veroorloven zijn in stinct te volgen. Om te kunnen regeren moest hij in toenemen de mate rekening houden met de Euro-sceptici in zijn eigen Conservatieve Lagerhuisfractie. Bij een stemming over de finan ciering van de Europese Unie stemden in december vorig jaar acht Eurorebellen tegen de re gering. Omdat Major een ver trouwenskwestie van de stem ming had gemaakt, moest hij de zwaarst denkbare sanctie tref fen. Hij stootte de acht uit zijn fractie, daarmee zijn eigen par lementaire meerderheid opge vend (later voegde zich boven dien nog een negende Conser vatief bij de dissidenten). Inbinden Aangenomen werd dat de ne gen dissidenten weldra zouden inbinden, zodat Major hen we gens vertoond goed gedrag weer in de gelederen zou kun nen opnemen. Als zij buiten de fractie bleven, zo was de in schatting, zouden ze bij de vol gende verkiezingen niet meer door hun partijafdeling worden geselecteerd voor een plaats in het Lagerhuis. Maar wie inbond, was Major zelf. Eerst verklaarde hij in een interview met de BBC dat hij zijn veto zou uitspreken over 'elke constitutionele verande ring die gevolgen heeft voor het Britse Lagerhuis'. En vorige week onthulde The Times dat zijn kabinet de Europa-gezinde minister van buitenlandse za ken, Douglas Hurd, opdracht had gegeven zich harder op te stellen in Brussel. Michael Por- tillo, de rebel binnen het kabi net, mocht bovendien verklaren dat het Verenigd Koninkrijk elke verdere integratie van Europa met een veto zou treffen. Ondanks het verlies van de ne gen Eurorebellen wist John Ma jor zich in de praktijk nog verze kerd van een meerderheid, om dat hij kon rekenen op de steun van de negen Lagerhuisleden van de Ulster Unionist Party. Vorige week zegden ook dezen min of meer hun steun aan Ma jor op, nadat diens plan voor Noord-Ierland was uitgelekt. Daarmee is Major de gijzelaar geworden van de Eurorebellen. Hij moet dansen naar hun pij pen, en iedere weigering om dat te doen, kan de voortijdige val van zijn regering inluiden. That cher werd aan de kant gezet omdat haar beleid jegens Euro pa als te negatief werd be schouwd. Maar de ironie wil dat dezelfde partij die de IJzeren Dame ten val bracht, nu haar beleid weer begint te omhelzen. Ijsberg De negen Eurorebellen die bui ten de Lagerhuisfractie opere ren, zijn slechts het topje van de ijsberg. Tijdens een lunch voor buitenlandse journalisten vori ge week bleken vrijwel alle aan wezige Conservatieven met het virus te zijn besmet. Een van hen, ex-staatsecretaris Edward Leigh, zei zonder met de ogen te knipperen: „Niet alleen ben ik tegen een eenheidsmunt voor Europa, ik zet vraagtekens bij een eenheidsmunt voor Groot- Brittannië. Een stad als Liver pool zou veel beter met Zuid- Engeland kunnen concurreren als ze haar eigen munt had". De enige 'pro-Europeanen' van enige gewicht binnen het kabi net zijn nog Douglas Hurd (Bui tenlandse Zaken), Kenneth Clarke (Financiën) en Michael Heseltine (Industrie). Maar Ma jor lijkt nu de kant te hebben gekozen van 'anti's' als Portillo, Lilley en Redwood. Het is niet alleen de wankele positie in het Lagerhuis die Ma jor heeft gedwongen zijn oren te laten hangen naar de Eurore bellen. Onder leiding van Tony Blair heeft Labour nu blijkens peilingen zo'n grote voorsprong op Major genomen, dat bij veel Conservatieven het besefis doorgedrongen dat alleen een ultra-nationalistisch beleid hen nog kan redden. Tony Blair heeft Labour nog verder naar het politieke mid den gedreven dan zijn voorgan ger Smith. Op vele terreinen zijn de verschillen met Majors Conservatieven miniem gewor den. Dat maakt het voor John Major moeilijk om de kloof te dichten. Alleen als hij zich bij de volgende verkiezingen in de Union Jack (de nationale vlag) hult, zou hij zich nog van de Eu ropa-gezinde Blair kunnen on derscheiden. Verkiezingen Major kan overigens tot 1997 wachten met het uitschrijven van verkiezingen. Maar tegen die tijd zal de 'Europa' de pu blieke opinie in het Verenigd Koninkrijk echter nog meer be heersen dan nu. In 1996 begint namelijk de Intergouvernemen tele Conferentie, waartoe in Maastricht werd besloten. Op die conferentie moet het be staande Verdrag van Maastricht worden aangepast. Veel lidsta ten willen 'Europa' versterken, maar Major zou dergelijke ver dragswijzigingen nooit door het Lagerhuis krijgen. Een jaar later kan een Europese eenheidsmunt een feit worden. De kans daarop is klein, omdat daartoe een meerderheid van lidstaten (minstens acht) is ver eist. Maar als die meerderheid niet wordt gehaald, zal die munt er twee jaar later waar schijnlijk toch komen. Elke wil- lekeitrige groep van landen kan dan een eenheidsmunt invoe ren, op voorwaarde dat die lan den aan de gestelde monetaire voorwaarden voldoen. Groot-Brittannië zal in 1997 vrijwel zeker aan een deel van de voorwaarden voldoen. Dat betekent dat de Britse regering in 1997 of uiterlijk 1999 een vraag mag beantwoorden die aan monetair zwakke broerders als Italië en Spanje niet eens ge steld zal worden: wil Groot-Brit tannië het pond inruilen voor een Europese eenheidsmunt? Die vraag, zo beseft Major, zal de verkiezingen dan volledig beheersen. John Major weet nu al welk antwoord hij erop moet geven om zijn partij bijeen te houden, en een kans te maken de verkiezingen te winnen. Het was tamelijk 'idioot' om te vein zen dat hij zijn beslissing nog niet heeft genomen. Wortels Hongaren blijken in Westelijk-China te liggen AMSTERDAM JOHN VERHOEVEN Sommige deskundigen beweren dat de hoge zelfmoordpercenta ges en het aantal gevallen van depressiviteit in Hongarije vol gens sommige deskundigen het gevolg is van het ontbreken van wortels; van een gemis aan ach tergrond. De 'vondeling' van Europa weet niet waar het van daan komt en begrijpt zichzelf daarom slecht. Zijn de Hongaren afstammelin gen van obscure volkeren van de Fins-Oegrische bloedgroep die ooit het Russische Oeralge- bergte bevolkten? Of zijn zij toch de werkelijke nakomelin gen van roemruchte en gevrees de krijgsvolkeren als de Hunnen en de Avaren, die eeuwenlang Azië en Midden-Europa domi neerden? Recente ontdekkingen hebben de poesta-bewoners een stapje dichter bij hun bronnen ge bracht. Die liggen veel verder oostwaarts dan tot op heden door de officiële Hongaarse ge schiedschrijvers werd aangeno men. Niet de Oeral, maar de steppen van het huidige Noordwest- China lijken de Hongaarse ge boortegrond te zijn. Het ge vreesde ruitervolk der Hunnen raasde in de eerste eeuwen na Christus westwaarts en koos daar verschillende richtingen. De Finnen en de Esten trokken naarhet noorden, de Magyaren of Hongaren gingen naar Mid den-Europa. Het zijn nog steeds de buitenbeentjes in de Europe se cultuur: zowel taal als gebrui ken lijken totaal niet op die van de hen omringende volkeren. Onlangs vond de Hongaarse et- nograaf Istvan Kiszely in de Noordchinese provincie Xin jiang sporen van een volk dat veel lijkt op de Hongaren. Een eeuwenoude begraafplaats vlak bij de stad Urumchi, die in 1907 werd ontdekt door een Hongaar maar daarna tachtig jaar verbo den terrein was, heeft grafste nen, wapens, voorwerpen en runenschrift prijsgegeven die overeenkomen met Hongaarse graven uit de tiende eeuw. Vlakbij de begraafplaats troffen de onderzoekers een kleine et nische bevolkingsgroep aan die zich onderscheidt van de Oej- goeren, een stam van Turkse af komst die in dat gedeelte van China de boventoon voert. Deze 'Oegaren', waarvan er in het ge bied nog slechts zo'n negendui zend wonen, bleken ruim ze ventig liedjes te kennen die pre cies klinken als de typisch Hon gaarse volksmuziek. Sterker nog, onderzoeker Kisze ly trof daar volgens eigen zeg gen een oud vrouwtje aan dat die volksliedjes nog wist te zin gen. Precies zoals de Hongaren het zouden hebben gedaan, zegt Kiszely tegen een verslag gever van The Washington Post, die het nieuws over de Hon gaarse herkomst wereldkundig heeft gemaakt. „Opzienbarend", noemt de Ne derlandsewetenschapper Laszlo Maracz het recente nieuws. „Uit dat gebied komen ook de Hunnen vandaan. Dit zou betekenen dat de Hongaren niet afstammen van een onbe tekenend Aziatisch volkje, zoals de Duitsers en Russen ons altijd hebben willen doen geloven, maar van de Hunnen en de Avaren." Maracz, universitair docent Hongaarse studies aan de Uni versiteit van Amsterdam, is bo vendien opgewonden over het feit dat de 'Hunnen'-discussie nu opnieuw op de agenda is verschenen. Die lijn is tot op heden rigoureus afgekapt door de Duitse en later communisti sche machthebbers. „De rol van de Hongaren in de geschiedenis zal volledig opnieuw moeten worden geschreven." De rol van de Hongaren in de ge schiedenis hier het standbeeld van Stephanus in Boedapesdt zal volledig opnieuw moeten wor den geschreven. foto archief

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7