Spoedconferentie Rijn- en Maasstaten Afscheid van 'mama's' binnen de PvdA van tiltMsNMIIi Binnenland [arde kritiek Duitsland p aanpak kinderporno Douane onderschept tien ton marihuana ,is van tienduizend gulden nartegeld na verkrachting Partijen streekvervoer praten weer met elkaar 'Nette' horeca voert aktie tegen drugs IRDAG 11 FEBRUAR11995 ANP Algemeen Nederlands Persbure CPD Geassocieerde Pers Diens •derland derde op EK "bakken' [4aag Een Nederlands bakkersteam is deze week derde ge- den bij de officiële Europese bakkerswedstrijden in het Fran- iantes. Het Nederlands team kwam net een paar punten te- op het winnende Italiaanse team en op de Fransen, die de werden. Dit heeft het vakblad Bakkerswereld gisteren ndgemaakt. De drie Nederlandse bakkers, P. Berntsen uit am. I. Vliegendehond uit Wolvega en P. Verbeek uit Land- if, maakten onder meer een sierstuk van brooddeeg en zeven jchillendebroodsoorten. agenings hotel in Madurodam ringen Het wereldberoemde Wageningse hotel 'De We- l waar de Duitsers in mei 1945 de capitulatie tekenden, is af 5 april in miniatuur in Madurodam in Den Haag te zien. tmee is de hartewens van een jongen uit Wageningen in ver ing gegaan. De destijds 9-jarige Jasper Tonneijck schreef een jf aan de burgemeester van Madurodam, waarin hij vroeg irom hotel 'De Wereld' niet in Madurodam stond. Daardoor lm een sponsoractie op gang, die uiteindelijk 130.000 gulden jebracht heeft. llitie Almere rolt jeugdbende op [ere» De politie in Almere heeft een jeugdbende van vijftien [jerën aangehouden die verantwoordelijk wordt gehouden fr zeventig misdrijven. De arrestanten hebben bekend. Ze va- jen in leeftijd van 11 tot en met 18 jaar. De gestolen goederen [den door een 36-jarige heler uit Almere gekocht. Ook die is gehouden. De misdrijven zijn sinds september 1994 ge- egd. Het gaat om inbraken, diefstal van fietsen en bromfiet- diefstal uit sportgelegenheden en winkels, en vernielingen, buit is opgemaakt aan gokken op speelautomaten en de aan- hfvan kleding. Piegel nu positief over Nederland Redacteur Erich Wiedemann van het Duitse blad l schreef ruim een jaar geleden een 'vernietigend' ar- e totale verloedering van Nederland. Frau Antje, het mn de propere Nederlandse vrouw, was in zijn ogen in een jointrokende sloerie. Afgelopen week schreef n opnieuw over Nederland. De kop luidt: 'Wat een (chtig volk' en is ontleend aan een citaat van Linda de Mol tij- Is de grote gala-uitzending ten bate van de evacuatiegebie- 1. De redacteur prijst de 'grote saamhorigheid' van de 'anders hotoir individualistische' Nederlanders. Doel: Opzet van internationaal alanneringssysteem p\: Nieuwe wet snel invoeren luitse regering heeft harde :k op de Nederlandse aan- van kinderporno. Het irri- Duitsland dat de Neder- se autoriteiten kinderporno als een grove misdaad zien. kunnen we niet goed sa- werken om de handel te ijden", zegt woordvoerder Aimer van de Duitse am- ade in Den ri'aag: De Duitse tie en het ministerie van itie in Bonn vinden dat Ne- and harder te{jen handela- 'en producenten moet op en. ederland wordt in Duits- maar ook in de VS en in st-Brittannië al jaren ge- nd als één van de distrtbu- mtra voor kinderporno. Een mder zou in de hand wor- gewerkt door mildere straf- lede door de gebrekkige geving in ons land beschikt lolitie over te weinig opspo- smethoden, zegt de Neder- lse politie. Bij onderzoek handel in kinderporno kan Amsterdamse heeft gisteren )r de Groningse rechtbank in t geding 10.000 gulden smar- eld geëist van een man uit huizen. Zij zegt dat ze twaalf r geleden door de man is ver- cht. Ze heeft zes jaar na het grijp aangifte gedaan. Omdat man ontkent en er onvol- ende bewijs was, is hij des- Is niet vervolgd. )e vrouw heeft ernstige pro- men met het verwerken van verkrachting. Ze is psychia- >ch behandeld. Met het smar- in die bijzondere ontwerpen krijgt u nu roor een zeer lage prijs in uw bezit. Vant de spannende bank van Ann Maes is i|delijk bijna tweeduizend gulden voordeliger Jan normaal. .olang de voorraad strekt in soepel rundleder kleuren: zwart, groen, rood en blauw). Special offer: Model Alina in leer, van 5650.- 3795.- Hoge ambtelijke delegaties van alle Maas- en Rijnoever- staten komen volgende week naar Maastricht voor een spoedconferentie. Het doel is afspraken te maken voor de snelle opzet van een internationaal alarmeringssy- teem voor beide rivieren. Zo kunnen landen elkaar ra zendsnel informeren over hoge waterstanden en andere calamiteiten in het stroomgebied van Maas en Rijn. maastricht gpd-anp Een en ander is gisteren bekend geworden na afloop van een marathondebat in de Provincia le Staten van Limburg over de aanpak van de wateroverlast. Ondanks de nodige kantteke ningen en vraagtekens, schaar den alle statenfracties zich ach ter het akkoord dat kabinet, wa terschappen en Gedeputeerde Staten hebben bereikt over een versnelde uitvoering van het Deltaplan-Boerden. Dat voorziet zoals gemeld enerzijds in de aanleg binnen twee jaar van zo'n honderd kilo meter kades langs de Maas. An derzijds wordt de rivier fors ver breed en uitgediept. Uiterlijk over tien jaar moet het gehele Deltaplan voor Limburg vol tooid zijn. De Katholieke Universiteit in Nijmegen organiseert op haar beurt op 5 april een internatio naal symposium over integraal beheer van de grote riviergebie- den in Europa. Thema het sym posium is het ontwikkelen van grensoverschrijdend beleid dat natuur- en milieuvraagstukken afdoende oplost. Wetenschappers maken zich zorgen dat door de versnelde aanleg van de dijken natuur- en milieu-aspecten in de verdruk king raken. Groot probleem is bovendien volgens de weten schappers dat er geen interna tionaal beleid bestaat, waardoor dijken verantwoord worden aangelegd terwijl ze tegelijker tijd de inwoners afdoende tegen wateroverlast beschermen. Premier Kok ziet overigens geen aanleiding de noodwet waarmee de versterking van de rivierdijken wordt versneld, ook op andere grote projecten toe te passen. Dat maakte hij gister avond bekend. WD-fractielei- der Bolkestein deed deze week die suggestie. Hij vindt dat bij voorbeeld ook de aanleg van Betuwelijn en hogesnelheidslijn en de uitbreiding van Schiphol onder een versnelde procedure moeten vallen. Een groep van zestig asielzoekers uit Den Bosch heeft gisteren in het Limburgse Bergen geholpen met het op ruimen van zandzakken langs de Maas. Het gaat om Georgiërs, Ethiopiërs, Irakezen, Iraniërs en Zaïrezen. Op een lokaal TV-station zei een van de mannen dat de groep zo iets wil terug doen voor Nederland en tegelijk wil laten zien dat ze hard kunnen werken. foto anp peter drent Volgens Kok moet de directe ten. „Dit is een hele bijzondere de normale zorgvuldigheid", al- aanleiding voor de wet, de wa- situatie. Als het bij andere pro- dus de premier. De spoedwet tersnood, niet worden vergele- jecten ook sneller kan is dat gaat overmorgen naar de Raad ken met normale grote projec- goed, maar niet ten koste van van State voor advies en moet in de tweede helft van april in werkingtreden. Kok wilde nog niet zeggen waar het extra geld dat het rijk moet opbrengen door de ver snelde dijkversterking - zo'n 45 miljoen gulden per jaar - van daan moet komen. Hij gaat er van uit dat ons land in ieder ge val geld ontvangt uit de struc tuurfondsen van de Europese Unie. Het Rode Kruis maakte giste ren bekend dat Nederland het grootste deel opstrijkt van de ruim drie miljoen gulden EU- hulp voor Europese landen die door overstromingen zijn ge troffen. Het Rode Kruis in Ne derland krijgt ongeveer 1,3 mil joen gulden. De organisatie is belast met de besteding van de humanitai re steun die de Europese Com missie begin februari al toezeg de. Na Nederland gaat het meeste geld naar Frankrijk: on geveer 1,1 miljoen gulden. Duitsland en België moeten beide met beduidend minder genoegen nemen. De twee lan den krijgen elk ruim 300.000 gulden. Groot-Brittannië, Oos tenrijk en Luxemburg krijgen nog kleinere bedragen. Straatwaarde van 30 miljoen gulden den haag gpd de politie geen telefoons aftap pen, huiszoekingen verrichten of posten. Deze methoden mo gen alleen gebruikt worden bij zwaardere misdrijven. Bij de Tweede Kamer ligt al geruime tijd een voorstel tot aanpassing van de wet. Daarin gelden flink hogere maximum straffen en krijgt de politie meer bevoegdheden bij de opsporing van kinderporno. De PvdA dringt aan op snelle invoering. D66 en VVD hebben kritiek op onderdelen. In Duitsland gelden veel zwaardere straffen. Producen ten en gebruikers krijgen daar een celstraf van drie tot maxi maal vijf jaar. In ons land krijgt een kinderporno-handelaar slechts drie maanden of een boete van 10.000 gulden. Als de Tweede Kamer de wetswijziging goedkeurt, wordt die straf verhoogd tot maximaal vier jaar of een boete van 25.000 gulden. De notoire producent of handelaar, die zich bij herhaling schuldig maakt, kan rekenen op een straf van zes jaar 'of 100.000 gulden boete. tegeld wil ze erkenning en ge noegdoening. Verder verwacht ze door het geld beter in staat te zijn de traumatische periode in haar leven te kunnen afsluiten. De verkrachting heeft zich volgens de vrouw afgespeeld in de zomer van 1983, toen zij als 17-jarig meisje met een vrien din op werkvakantie was in Noord-Groningen. Tijdens een wandeling werd zij door de man benaderd, kneep hij haar keel dicht en vergreep hij zich aan haar. De vrouw durfde jaren lang niet over het voorval te praten. Rampverzekering wordt verplicht bond van Verzekeraars. Vorig jaar, na de overstromingen van december '93, kwamen de par tijen er niet uit. De jongste wa tersnood zette het overleg ech ter zo onder druk, dat zowel de overheid als de verzekeraars water bij de wijn lijken te willen doen. De rampverzekering krijgt een verplicht eigen risico, dat ervoor moet zorgen dat de deel nemende burgers en bedrijven zoveel mogelijk aan preventie doen. Over de hoogte van de te betalen premie is nog geen dui delijkheid. Gestudeerd wordt op de vraag of mensen in regio's met lagere risico's ook een lage re premie in rekening moet worden gebracht. Nederland krijgt hoogstwaar schijnlijk nog dit jaar een ver plichte rampverzekering in de vorm van een wettelijke opslag op inboedel- en opstalverzeke- ringen. Burgers en bedrijven krijgen, met een verplicht eigen risico, een dekking tegen (zoet- water-)overstromingen en aard bevingen die vergelijkbaar is met 'normale' verzekeringen. Dat is de kern van een com promis waaraan de verzekeraars en de overheid werken. Beide partijen hopen eind maart een akkoord te hebben bereikt. Partijen in het overleg zijn de ministeries van financiën en binnenlandse zaken en het Ver- TTSÏÏüT Irritaties bij CNV over intimidatie FNV utrecht» gpd-anp Met slijptollen werden de 75 vaten 'palmolie' op het Rotterdamse ECT-terrein gisteren geopend. Op de voorgrond enkele vaten volgestouwd met marihuana. foto paul stolkanp rotterdam anp De douane heeft gisteren in de Rotterdamse haven tienduizend kilo marihuana onderschept. De softdrugs waren verborgen in 75 ijzeren vaten die volgens de papieren palmolie bevatten. De vaten stonden in een contai ner op het terrein van ECT op de Maasvlakte. Volgens de vrachtbrief waren de uit Nigeria afkomstige vaten bestemd voor Polen. Plet Douane Informatie Cen trum in Vlaardingen, dat de ge gevens van containers analy seert om gerichte controles te kunnen uitvoeren, vertrouwde de vracht niet. Volgens een woordvoerder viel de lading op omdat de geplande route zeer ongebruikelijk was en de papie ren niet helemaal in orde wa ren. Nadat een speurhond van de douane bij de container aan sloeg, besloot het openbaar mi nisterie de container open te breken. Douanemedewerkers die met slijptollen de ijzeren va ten openden, troffen in plaats van palmolie de partij marihua na aan. De softdrugs hadden een straatwaarde van ongeveer 30 miljoen gulden. De marihuana is gisteren meteen vernietigd. Er zijn geen aanhoudingen ver richt. Er is beweging in het conflict in het streekvervoer. De drie par tijen praten sinds gisteravond weer met elkaar. De werkgevers verenigd in de VSN-Groep, de Vervoersbond CNV en de Ver- voersbond FNV zijn overdag elk afzonderlijk langs geweest bij de commissie van wijze mannen. De commissie, bestaande uit Han Lammers en Henk van Zu- them, hebben gekeken welke mogelijkheden er zijn om tot een oplossing te komen van het al 23 dagen durende conflict. De instelling van de commissie blijkt effectiever dan aanvanke lijk gedacht. Het zag ernaar uit dat het bijzonder moeilijk zou worden de partijen bij elkaar te brengen. Met name de bonden staan lijnrecht tegenover elkaar. De Vervoersbond CNV wil het CAO-akkoord, dat zij heeft ge sloten met de VSN, als basis ne men. De Vervoersbond FNV wil arbitrage op basis van de uit gangspunten van de partijen. De christelijke bond wil niets Rooie Vrouwen heffen zich vandaag op als organisatie In de grote zaal van het Catharijne-convent in Utrecht begint de PvdA vandaag aan de campagne voor de Statenverkiezingen. Een deur verder, in een kleiner zaaltje, heffen de Rooie Vrouwen zich eveneens vandaag op als organisatie. Aan een aparte vrouwenbe weging is niet langer behoefte. „Daar heb ik Marjet wel even over aangesproken", zegt ze vervolgens. De tijd van 'rare kleren' bij de Rooie Vrouwen is allang voorbij. „Maar het imago is blijven han gen", legt Van der Burg uit. „Misschien dat we er met een goed PR-bureau en een budget van 1 miljoen gulden vanaf wa ren gekomen. Maar voor ons was het belangrijker dat we zelf wisten waar we voor stonden." Van kritiek op de Rooie Vrou wen moet Mieke van der Burg weinig hebben. Ook vindt ze het niet leuk om geconfronteerd te worden met de opmerking dat de PvdA bij de laatste kamerver kiezingen geen vrouw bij de eerste drie op de kandidatenlijst den haag christl visser Tweede-Kamerlid Mieke van der Burg heeft geen roze tuin broek.. Nooit gehad ook trou wens. „De Rooie Vrouwen die er wel in liepen, hebben 'm vijf tien jaar geleden al wegge daan", zegt ze. De laatste voor zitter van de Rooie Vrouwen er gert zich aan het beeld van roze tuinbroeken, dat steeds weer uit de kast wordt gehaald als het om de roemruchte vrouwenor- Zelfs haar collega-kamerlid Marjet van Zuylen, die volgens Van der Burg toch beter moest weten, had het er deze week weer over. Nota bene in de Te legraaf, zegt Van der Burg. had en CDA als WD wel. „Waar slaat dat nou op? Bij ons stond Hedy op drie. Dat is niet door gegaan, omdat de partij niet wilde dat ze èn in de Tweede Kamer èn in het Europees par lement zou zitten." Mieke van der Burg wil het liever hebben over beleid en in houd en doelstellingen verwe zenlijken dan over boegbeel den. Maar desgevraagd wil ze wel toegegeven dat er vrouwen in de top horen. En dat de PvdA op dat punt niet geweldig scoort. „Daarom hebben we als Rooie Vrouwen ook gezegd; we heffen ons als organisatie op, maar onder voorwaarde dat het partijbestuur actief en profes sioneel vrouwen gaat werven." Toen de Rooie Vrouwen in september 1992 onder het be zuinigingsmes van de nieuw aangetreden PvdA-voorzitter Felix Rottenberg dreigden te sneuvelen, werd de oude garde nog een keer strijdlustig. Ze zouden die vlegel wel eens le ren! Maar veel leven zat er ook toen al niet meer in. De ma ma's, zoals jongere PvdA'ers de Rooie Vrouwen noemen, beslo ten het ziekbed nog wat te rek ken. Maar vandaag is het toch echt voorbij. Mieke van der Burg: „In '92 zei Rottenberg: We hebben jul lie niet meer nodig. Dat wekte woede. Nu is het anders, nu be slissen we zelf. Maar we doen het met pijn in 't hart. Het is niet niets, de Rooie Vrouwen hebben een lange geschiedenis. Politiek bewuste vrouwen van nu zijn niet meer dezelfde van vroeger. Je krijgt ze niet meer bij elkaar voor zomaar een thema discussie op zondagmiddag." Integreren in de partij bete kent ook afstappen van de ge dachte dat vrouwen heel bij zondere problemen hebben, waar ze het beste met elkaar over kunnen praten. Van der Burg: „Een heleboel zogenaam de vrouwenproblemen zijn sa menlevingsproblemen. Korter werken zodat er tijd is voor de taken thuis, is geen vrouwen kwestie. Dat is iets van mannen en vrouwen samen." Volgens Van der Burg zijn vrouwen geneigd samenlevings problemen naar zich toe te ha len. „Dat is onverstandig, het geeft mannen een excuus om er niet mee bezig te zijn. Terwijl het beter is om ze er juist wèl bij te betrekken en zelf een stap te rug te zetten. Je kan het een beetje vergelijken met de afwas of stofzuigen. Vrouwen doen dat snel en efficiënt en kunnen er niet goed tegen als ze hun man zien klunzen. Dus zeggen ze al gauw: laat mij maar." DESIGNCENTRUM weten van arbitrage. Het is nog onduidelijk of er snel overeen stemming wordt bereikt. Gisteren klaagde de Vervoers bond CNV over wat al te bizarre actievormen. Volgens de CNV- bond frustreren FNV-acties te gen CNV-ers het overleg met de 'wijze mannen'. De Vervoers bond CNV is vooral geïrriteerd over pamfletten waarin CNV- ers als ongewenst worden be stempeld en over reprodukties van de lijkwade van Turijn met daarboven de tekst „Heer ver geef het hen, want ze weten niet wat ze. doen". Ook komt het volgens de CNV-bond geregeld voor dat werkwilligen door gro te groepen actievoerende FNV- ers met verbaal geweld worden geïntimideerd. De VSN heeft de directies van de vervoermaatschappijen ge vraagd de omstreden pamflet ten te verwijderen. De werkge vers leggen alle verantwoorde lijkheid voor deze acties bij de Vervoersbond FNV. De bond zegt niets tegen de gevoelsuitin gen van hun chaufffeurs te kun nen doen. den haag gpd Camera's, portiers, aangepaste verlichting en detectiepoorten. Dit zijn enkele van de maatre gelen waarmee 'nette' eigena ren van discotheken en zalen druggebruik en criminaliteit willen tegengaan. Branche-or ganisatie Horeca Nederland heeft gisteren deze en andere voorstellen gedaan. De organi satie kan de leden overigens niet dwingen tot een en ander. Zo wordt onder meer voorge steld om speciale controleka mers in te richten waar bezoe kers op wapens en drugs onder zocht kunnen worden. Toiletten moeten zo aangepast worden dat toezicht mogelijk is. Bovendien moeten zaaleige naren en disco-managers een strak toelatingsbeleid voeren en moet ongewenst gedrag worden aangepakt door personeel dat als zodanig duidelijk herken baar is.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3