veel natuurschoon op een klein gebied Goed winterseizoen voor reisbranche Toerisme PAG 11 FEBRUAR11995 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Kanoën in Kazachstan De Argonauten stond vroeger bekend als kanovereniging. Nu heeft een club niet die naam enige faam opgebouwd als or ganisator van fietsreizen in onherbergza me streken. Wie bijvoorbeeld drie weken wil peddelen door het Tien Sjan hoogge bergte in Kirgizstan, kan bij de Argonau ten terecht. En voor de organisatie van een rondrit door Siberië wordt ook niet teruggedeinsd. Maar nomen est omen, reisclub de Argonauten heeft nu ook een kanotrip in het programma opgenomen. Bij genoeg deelnemers (minstens vijf) wordt de tocht gemaakt over de Ili, een rivier op de grens van Kirgizstan en Ka zachstan. van 27 april tot 18 mei. Prijs (inclusief vliegen) 3.500 gulden. Info: Reisclub de Argonauten, telefoon 020-6628546. Drie eeuwen scherp Onder de noemer Drie Eeuwen Scherp exposeert het Kathe Kruse Poppenmuse um aan de Binnenhaven in Den Helder een verzameling miniatuurmodellen van niet mechanisch aangedreven slijpappe- ratuur, naar originele modellen gemaakt door Noordhollander Jack Appelman. Uiteraard is de vaste collectie poppen ook te bezichtigen. Info: Kathe Kruse Poppenmuseum, te lefoon 02230-16704. Roodkapje-syndroom De mens ziet de wolf alleen maar als een bloeddorstig roofdier. Dat is een totaal verkeerd beeld, vindt de leiding van het Museum voor Wildbeheer in het Gelder se Doorwerth bij Arnhem. Om af te reke nen met het 'Roodkapje-syndroom' richtte het museum de tentoonstelling De wolf, vriend of vijandin. Het Museuni voor Wildbeheer is gevestigd in kasteel Doorwerth aan de Fonteinallee 2 en is van dinsdag tot en met zondag geopend van 13 tot 17 uur. De tentoonstelling duurt tot 18 maart. Info: 085 - 33 53 75. Informatiegids Den Haag De VW Den Haag heeft een gids het licht doen zien met daarin niet alleen een aantal aanbiedingen in de 'dagjes- uit-sfeer' en een evenementènlijst voor 1995, maar ook informatie over de vele musea die de stad heeft. Daaronder min der bekende als het Sea Life Centre, de parlementstentoonstelling in de Ridder zaal aan het Haagse Binnenhof en het Nederland Kansspelenmuseum. De gids is verkrijgbaar bij alle WV-i kantoren iij Nederland. Sphotland De ve.erdienstmaulschuppij North Set) Ferries (Rotterdam-Hull) heeft een zeer uitgebreid Schotland-programma uitge bracht. In de brochure wordt een groot aantal vakantie-arrangementen aange boden. Daaronder reizen naar Edin burgh, boedcrijvakanties en trips langs Bed Breakfast-accommodaties. Het Schotland-programma is verkrijgbaar bij deANVR-Reisbureaus. Verzetstram rijdt weer Ter herinnering aan het feit dat het perso neel van het Amsterdams Vervoerbedrijf op 25 februari 1941 een staking begon uit pro test tegen de jodenvervolging (de zogeheten Februaristaking) wordt van vrijdag 17 tot en met zaterdag 25 februari de Verzetstram uit de remise gehaald. Het vooroorlogse ver voersmiddel rijdt elke dag om 15 uur (in hel weekeinde ook om 11 en 13 uur) langs plaatsen in de Amsterdamse binnenstad die herinneren aan de staking en de jodenver volging, zoals de Hollandse Schouwburg, de Stopera, het Rembrandtplein en het Jonas Daniël Meyerplein met de Dokwerker. Tij dens de drie kwartier durende rit vertelt een gids over de achtergronden en het verloop van de eerste en enige proteststaldng in Eu ropa tegen de jodenvervolging. Prijs 8,50 gulden, inclusief toegang tot het Verzetsmuseum. Reserveren verplicht. Te lefoon 020-6449797) Op de motor over route 66 De ultieme rit voor motorfreaks: een tocht over Amerika's befaamdste highway, route 66. Jan Doets organiseert het komende jaar dergelijke ritten in samenwerking met de Amerikaanse motorverhuurder Mattem- burgh. De tocht wordt gemaakt op Honda's van het type Shadow 1100, Pacific Coast 800 en Shadow 800 de luxe. Wie wil weten hoe deze bakbeesten rijden, kan vrijdag 18 en zaterdag 19 februari bij het hoofdkan toorvan Jan Doets, Gerrit Rietveldweg 1 in Heerhugowaard, een proefrit maken van een half uur. Info: telefoon 02207-53333. Britse reismarkten Het Brits Verkeersbureau prolongeert ook dit jaar de Reismarkten, waarop touropera tors, reisorganisaties, luchtvaartmaatschap pijen en veerdiensten informatie geven over vakantiereizen naar de overkant van de Noordzee. Op de beurzen zorgen hapjes en drankjes voor een Britse sfeer. Verder harp muziek uit Wales, doedelzakken uit Schot land en minstrelen uit Engeland. Bobby's uit Lancashire in Noord-Engeland houden een gemoedelijk oogje in het zeil. Veel aan dacht is er voor het festival van Kunst en Cultuur, dat dit jaar op tal van plaatsen in Groot-Brittannië wordt gehouden. De markten worden gehouden op donderdag 16 februari van 11 tot 20 uur in de Grote- of Eusebiuskerk aan de Markt in Arnhem; op vrijdag 17 februari van 11 tot 20 uur in de Laurenskerk in Rotterdam en op zaterdag 18 (11-18 uur) en zondag 19 februari (10-17 uur) in de RAI in Amsterdam. De toegang is gratis. Info: 020-6855051. t' vakanties worden ook in de winter steeds populairder. Vooral de zonnestranden van ribisch gebied (zoals die van Barbados) zijn in trek. foto capital press/ruud taal HAARLEM ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Hoewel het winterseizoen nog niet geheel is afgelopen, kijkt de Nederlandse reis branche tevreden terug op de afgelopen maanden. Vergeleken met '93/'94 werd een 'plus' behaald van ongeveer acht pro cent. Die winst zat 'm vooral in vliegrei zen naar de zon (Canarische Eilanden, Amerika, Caribisch gebied); het aantal bij touroperators geboekte skivakanties sta biliseerde of liep zelfs iets terug. In die laatste sector vormde de sterk toegeno men belangstelling voor de Franse Alpen een uitzondering. Het aantal vakanties in traditionele skilanden als Oostenrijk en Zwitserland vertoonde daarentegen een lichte daling. De tendens dat Nederlanders meerdere keren per jaar korter op vakantie gaan, zette zich duidelijk door, net als het wachten met boeken tot op het laatste' moment. Vooral bij het reserveren van wintersportvakanties werd in veel geval len gewacht tot enkele dagen voor ver trek. Een woordvoerder van Holland In ternationa] wijt dat aan het feit dat veel skiërs eerst zeker willen weten dat er sneeuw op de pistes ligt. „Daar ontbrak het de laatste jaren nog wel eens aan." Zo tevreden als de reisbranche zich toont over de afgelopen maanden; zo on tevreden wordt gereageerd op de boekin gen voor de komende zomer. Hoewel de laatste weken een licht herstel intrad, is het aantal reserveringen vergeleken met het vorige (top)jaar met 15 tot 20 procent teruggelopen. Vooral het duurder gewor den Griekenland moet het ontgelden, net als de autovakanties, de sterkste stijger van de laatste jaren. Turkije lijkt zich licht te herstellen, maar de grote winnaars zijn Portugal, Cyprus en 'ver'. Net als in de af gelopen winter doen Amerika en het Ca ribisch gebied (met inbegrip van de Ne derlandse Antillen) het uitstekend. Kaap-Hollandse huizen, zoals hier langs de weg naar Paarl, vormen een schril contrast met de krottenwijken. foto hans Jacobs lijk overweldigend, het klimaat doorgaans aangenaam. Het schiereiland is zo'n beetje 's we relds rijkste plantenrijk, met tussen de 8.500 en 14.000 ver schillende plantensoorten meer variatie dan bijvoorbeeld in het rijke Amazonegebied. Er zijn alleen al 630 verschillende soorten heide. Voor wie zijn ogen selectief de kost geeft is er geen vuiltje aan de lucht, of het moet het majestueuze 'tafel kleed' zijn dat op gezette tijden de boven de stad uittorende Ta felberg aan het zicht onttrekt. De tijd is bij voorbaat te kort om het allemaal goed te bekijken en te ondergaan. Walvissen Kaapstad en directe omgeving bijvoorbeeld vereisen al meer dan een week: voor het beklim men van de Tafelberg, slenteren door de Maleise wijk en het be kijken van de oude huizen in de Breestraat en de Loopstraat, het bezoeken van de wijngaarden en de struisvogelboerderijen, de botanische tuin van Kirsten- bosch, een tocht door natuurre servaat Kaap de Goede Hoop en het bekijken van de walvissen voor de'kust bij Hermanus en Simonsstad. En, uitzonderlijke attractie, een excursie naar Rob beneiland. Hoeveel landen zijn er op de wereld die bezoekers de gevangenis kunnen tonen waar hun staatshoofd meer dan 27 jaar heeft vastgezeten? Een rondleiding door het ou de fort van de Verenigde Oost- indische Compagnie (VOC) is voor Nederlanders een 'must'. Hier aan de Kaap, oorspronke lijk een verversingsstation op de route naar Indië, ligt een be langrijk stukje vaderlandse ge schiedenis. De omwentelingen in Zuid-Afrika hebben Jan van Riebeeck, met wie het in 1652 allemaal is begonnen, nog niet van zijn voetstuk in het cen trum van Kaapstad gehaald. In Kirstenbosch staat nog een deel van de haag die Van Riebeeck liet planten om de inheemse bevolking buiten de deur te houden. En dat is dus alleen maar Kaapstad. Met gemak kan de week worden verlengd, maar de meeste tourorganisaties (en de meeste bezoekers) trekken er minder tijd voor uit. Die gun nen reizigers weinig tijd om te wandelen en te trekken, waar voor juist op en rond de Kaap zoveel gelegenheid is. Helemaal ongelijk hebben ze niet, want er is in dit immense land ruim 58 keer zo groot als Nederland, een busreis van Kaapstad naar Johannesburg duurt al gauw achttien uur immers nog zo veel meer. Denk maar aan de zogenoemde Tuin- route, het adembenemende tra ject langs de oostkust naar Port Elizabeth en Durban met impo sante kliffen, fraaie baaien en stranden, wildparken en ander moois. Of het ruige Transvaal, de Drakensbergen van KwaZulu/Natal, de goudmijnen rond het overigens niet altijd veilige Johannesburg, het Krugerpark maar er zijn nog veel meer, minstens zo interes sante parken en voor wie wat mondainer, of ranziger vertier zoekt, Sun City. Het zijn de veel geafficheerde hoogtepunten, maar het is beter om een selectie te maken. Om niet zoals Amerikanen, die heel Europa in twee weken afraffe len, heel Zuid-Afrika te willen bestrijken. Het is goed om van de geijkte paden af te wijken. Om ook het binnenland in trek ken, of langs de Atlantische kust, te rijden in de richting van Na mibië. Zuid-Afrika vraagt name lijk om een ingetogen benade ring. Dat is nu ook nog moge lijk. De pensions hebben nog plaats en zijn nog betaalbaar. Maar zodra het 'nieuwe' Zuid- Afrika ontdekt is, kan dat over zijn. De majestueuze Tafelberg domineert het stadsbeeld van Kaapstad. Op de voorgrond de toren van het oude stadhuis. Als er een paradijs bestaat dan licht de Schepper voor de twijfelende mens rond Kaap stad alvast een tipje van de sluier op. Zo veel natuurschoon samengepakt op zo'n klein gebied. Een verscheidenheid aan dieren, planten en bloemen die haar gelijke in de we reld niet kent. Woeste bergen naast de verzengende woestijn, parelwitte stranden die de azuurblauwe oceaan accentueren, met fynbos begroeide hellingen, wijngaarden en eindeloze graanvelden. Dit schitterende palet- van kleuren is zonder meer een voor proefje van hemelse sferen. KAAPSTAD HANS JACOBS Sinds de afschaffing van de apartheid is Zuid-Afrika ge schrapt van de lijst van landen die fatsoenlijkheidshalve niet kunnen worden bezocht. Nog niet zo lang geleden was het on denkbaar dat in het hartje van Amsterdam op bus- en tram hokjes reclame zou worden ge maakt voor de Suid-Afrikaanse Lugdiens. En dat de hokjes dan heel zouden blijven. Het aantal bezoekers is explosief gestegen. Het Zuidafrikaanse verkeersbu reau Satour spreekt van 'een bom die is ontploft'. Na de ma gere jaren lijkt een tijd van over vloed te zijn aangebroken, al is het 'nieuwe' Zuid-Afrika nog niet ingesteld op massa-toeris me. De ontvangst is overal even hartelijk. De Zuidafrikanen dij ken oprecht blij met de bezoe kers van overzee. Natuurlijk, die brengen geld in het laatje en dat kan de economie van het land best gebruiken. Er moet de ko mende jaren immers nog zo veel worden ingehaald. Om tot dat inzicht te komen, volstaat zelfs een vluchtige blik. Wie zich 's middags rond vijf uur posteert bij het bus- en treinstation ontmoet namelijk een andere werkelijkheid. Dan wordt onmiddellijk duidelijk dat de (blanke) mens zich met een andersoortig palet van kleuren decennia lang geen raad heeft geweten. In oude gammele bus sen en taxi-busjes begeven de sjofel geklede niet-blanken zich na hun werkdag naar de woon oorden, die in de meeste geval len op ruime afstand van de welvarende, voor het merendeel door blanken bewoonde bui tenwijken liggen. Eén blik op de eindeloze rijen krotten van de zwarte townships die onder het apartheidsregi me zijn verrezen op de winderi ge en kale Kaapse vlakten, vol staat om je te doen huiveren. Het contrast met de vaak van zwaar traliewerk en talrijke alarminstallaties voorziene villa's in Kaaps-Hollandse stijl in bijvoorbeeld Stellenbosch of Franschhoek is schril. Heel schril. Hier ontmoet de Derde Wereld het rijke Westen. Deze troosteloze woonoorden met soms miljoenen inwoners vormen de grootste uitdaging voor het 'nieuwe' Zuid-Afrika. Vergeten 'Nieuw' is een sleutelwoord. Een soort allesreiniger, die het recente verleden moet doen vergeten. 'Alles is nu anders hier, we kijken nu met nieuwe ogen naar ons land en naar el kaar' is een steeds terugkerende opmerking. Wat vindt u van het nieuwe Zuid-Afrika? is de vraag die iedereen stelt. En inderdaad, met een nieuwe grondwet, een nieuwe president, een nieuwe vlag en nieuwe politieke ver houdingen valt er wel iets te zeggen voor de slogan waarmee Zuid-Afrika bezoekers en toeris ten probeert te lokken. Maar meer dan veertig jaar rassenwaan laat zich niet in een enkel jaar wegpoetsen. De be zoeker komt terecht in een voornamelijk blanke maat schappij, waarbij anderskleuri- gen de dienende taken verrich ten. De eigenaar en de receptio nist van hotel of pension zijn blank, het kamermeisje en de nachtwaker zijn bruinmense of swartmense. Het is een onder scheid dat moeiteloos is door te trekken en het zal ongetwijfeld nog vele jaren duren voordat er werkelijk sprake is van gelijke kansen en een gemengde sa menleving. Toch is het niet moeilijk het zicht op de werkelijkheid te ver liezen. De natuur rond Kaap stad en in feite in de hele provincie Westkaap is werke-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27