i)e doorbraak is nu wel gekomen, ja' prker liet basketbal in Leiden leven -fe Leiden 'o sport stad Sport FINA gaat doping aanpakken CHTERLIJN _^DAC 11 FEBRUARI 1995 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 te nee Seedorf, een wijs man van achttien vreemd. Drie jaar geleden noemden ze hem al 'een ian van vijftien'. Nu is 'die oude man in dat jonge li- h' ineens het Talent van het Jaar. Clarence Seedorf .-Je op z'n zestiende al Europa Cup. Hij is Hiddinks de bange Oranje-dagen die gaan komen. En hij gedoodverfde opvolger van de Frank Rijkaard, de kracht van Ajax. Maar Clarence Seedorf is en blijft vu april 1976. Een tiener. Het 'Talent van het Jaar' kei de tussenstand van zijn carrière op. de ik het tenminste. Driekwart van de Nederlandse voetballers voelde dat niet zo. Dat is toch het verschil met een land als Italië. Daar zou die waardering er wel zijn. Maar dat mag je de Nederlandse spelers natuurlijk nooit kwalijk nemen". Het is nu eenmaal een harde wereld. Ook bij Ajax. Seedorf: „Er zijn natuurlijk altijd span ningen in een spelersgroep. Tussen bepaalde spelers. Het klikt met de een gewoon beter dan met de ander". Het klikt met Edgar Davids. Vlak voor de wedstrijd kijken ze elkaar een moment in de ogen. Even héél diep en doordringend. Ze stel len zich dezelfde vraag: 'Staan we er?' En dan staan ze er, door die telepathische peptalk. rij ijbeest'. Een nieuwe gene- te «n nieuwe tijd, een nieu- ecjl. Clarence Seedorf bla- ijdie foto's door van het roraala. Patrick Kluivert, ook depneerd, kijkt over de vanjer mee. 'Nee, die, die is zegt Kluivert. 'Echt I stemt Seedorf toe. Er »een 'leuke', 'mooie' of prachtige' foto bedoeld, en Kluivert poseren op lium. De schoen met de ist vangt de accenten, lus beest. Jvas een gedenkwaardige -jVoor de Ajacieden. Voor alle Ajacieden. Seedorf Ijn prijs opgehaald. Het [n was op de bekendma- de Speler van het Jaar. iest, dat vond ook Johan j Frank Rijkaard worden. >rd Ronald de Boer. See- |cht de blik van de 'verlie- )ij voelde mee. „Ik had im te doen", zegt de an- Jrijswinnaar. „Puur voet- tnisch verdienden De Rijkaard en Litmanen die jledrie. Maar ik had ver dat het extra emotionele Jde waardering voor Rijk- fijn naderende afscheid - (rslag zou geven. Zo voel Nadenken Met anderen is dat contact er niet. Of minder. „Daar ga ik dan over nadenken. Hoe krijg ik het beste uit die relatie? Ik probeer altijd het positieve naar voren te halen. Dat is een stuk moeilij ker, want vaak wordt toch het negatieve belicht. Bovendien maakt de concurrentie en de spanning de voetbalwereld op pervlakkig. Nu hoef je elkaar heus niet ieder moment van de dag te zien of te spreken. Als er maar respect is voor elkaar". Clarence Seedorf stapt zon dag tegen Feyenoord als voor proefje op volgend seizoen in de gouden voetsporen van Frank Rijkaard. Een lógische stap in een stormachtige ont wikkeling. Het talent ziet dat niet zo. „Tenminste, ik kan m'n progressie moeilijk beoordelen. Maar dat geldt ook voor m'n broertjes. Die zie ik iedere dag. Dan is het moeilijk om vooruit gang te zien". Natuurlijk is het allemaal an ders dan twee jaar terug. Toen hij nog hele kleine stiekeme stukkies in vaders auto reed. Nu heeft hij een rijbewijs en een ei gen auto. Toen werd hij nog be schermd tegen de opdringerige buitenwereld die alles wilde we ten van het nieuwe wonderkind. Nu is er Oranje, vlak na z'n de buut al een vaste waarde. Nu is er de constante prestatie bij Ajax. En de waardering. „De doorbraak", zegt hij, „is nu wel gekomen, ja". Maar één ding blijft hetzelfde. Seedorf blijft, achttien lentes jong, op zoek naar het hart in de mens, naar de mens in de voetballer. In Frank Rijkaard. „Een voetballer waar je je heel snel aan kunt optrekken. Als hij als vrije man doorschuift naar het middenveld, dan staat er ook iemand. Dat is respect, dat dwingt hij af. Door zijn spel, door zijn uitstraling". De toon wordt zachter. „En vooral door zijn hart. Z'n persoonlijkheid". Identiteit Toch probeert Seedorf Rijkaard niet te veel naar de ogen te kij ken. „Natuurlijk kijk ik hoe be paalde spelers bepaalde situa ties oplossen. Naar Rijkaard, ja, Ie deel - de waardering voor Rijkaard, zijn naderende afscheid - de doorslag zou geven." dan ga je het maar ook naar Baresi. Maar ver der gaat dat niet. Als je jezelf met een ander gaat vergelijken, verlies je je identiteit. Het is ook zo moeilijk om bepaalde din gen, aanwijzingen, raadgevin gen direct toe te passen. Je slaat het op, voor later. Maar je moet alles zélf ervaren, alles zelf mee maken. De mooie dingen, de hoogtepunten, de fouten, de dieptepunten, begrijpen". „Je leert van de fouten die je maakt in een goede wedstrijd. Van een slechte wedstrijd leer je niets. Je hebt slecht gespeeld, misschien alleen maar hard ge werkt. Als je goed hebt ge speeld, kun je zien wat er beter kan". Seedorf leerde. „Ik ben wat agressiever, scherper geworden. Het winnen van duels is heel belangrijk. En het gevóel dat je hebt dat er niets meer inzit. Dat je een duel gewoon moet uit spelen. Ik ben ook weer wat doelgerichter, maar dat is niet nieuw. Zo was ik in de jeugd ook. Dat gevoel begint weer een beetje terug te komen". Het gevoel. Dat woord valt weer. Het is de basis van alles. Zoals in: „Je moet ergens een oordeel over kunnen vellen voordat je je gevoel kunt uit drukken". Of in: „Het gevoel van zelfver trouwen, het geloof in eigen kunnen, mag je als topsporter nóóit verliezen". Dat zegt Clarence Seedorf, een wijs man van achttien. LAUSANNE RTR De wereldzwembond (FINA) heeft vrijdag strenge maatre gelen aangekondigd in de strijd tegen doping. De bond overweegt de schorsing van twee jaar voor een zwemster of zwemmer die voor de eer ste maal is betrapt op het ge bruik van verboden midde len, langduriger te maken. Behalve van een aanzien lijke vergroting van het aan tal controles buiten het wed strijdseizoen, spreekt de FI NA van een plan een speciale commissie naar China te stu ren. Die moet de betrokken heid van coaches, artsen en ploeggleiders bij de positieve dopinggevallen van vorig jaar bij Chinese zwemmers on derzoeken. Zeven leden van de Chinese zwemploeg, on der wie twee wereldkam pioenen, reageerden vorig jaar oktober positief bij een controle tijdens de Aziatische Spelen in Hiroshima. Bij hen werden sporen aangetroffen van het anabool steroid de- hydrotestosteron. Tijdens het WK korte baan, dat eind no vember/begin december in Rio de Janeiro op de agenda staat, zal een buitengewoon congres van de FINA plaats hebben. Het congres moet dan be slissen over vijf wijzigingen van de reglementen. Eén daarvan betreft de tekst be treffende de schorsing voor twee jaar bij een positieve doping controle. De nieuwe regel moet dan luiden een minimum van twee jaar". Andere voorstellen betreffen maatregelen met terugwer kende kracht bij een positie ve dopingcontrole. ^ruinsma: 'Het was het sterkste team waar ik ooit in heb gespeeld' door: Gert-Jan Onvlee n kaart brengen van als tQp-sportstad tegenwoordig niet ijd meer in beslag, de rugbyvereniging is zo'n beetje de eni- ib genoemd die natio- :en rol van betekenis In andere sporten de Sleutelstad de liting met de Neder- top volledig verlo- ilf jaar geleden eindig- liden nog eens als der- iortstad van Neder- •otfin de jaarlijkse verkie- van de AVRO. Maar -nidat gaf al een verte- jJ beeld. Het was im- in de jaren zestig en tig dat Leidse vereni- in veel sporten wel is meededen. om deze weken in ielen terug te blikken tijd dat Leidse clubs op tal van sportieve a lieten gelden, a in deel negen een betrokkenen discus- over 'de toekomst df Leiden als topsport- Vandaag in afleve- v8: de basketbalvereni- vjParker Leiden. GERT-JAN ONVLEE Stars zette de toon. Het .Ton Kallenberg in 1958 op (jonaventura College opge- en in 1967 tot de eredivi- >orgedrongen clubje reikte waar nooit verder dan de plaats: de namen van de irs van toen zijn bij me- n nog in het geheugen ge- Paul Ruijsenaars, Pieter grfTuyll, André en Peter de sd Harrie en Wim Stol, Jaap jofsen, Wim Petrici, Ben van zij en nog vele anderen informeerden,de Vijf Meihal Bona-Kuipje'. club die ook onder de na- BS Leiden en Mercasol op -joogste niveau meehobbel- eed als Elmex Leiden even van zich spreken. Met Harrewijn als coach en De Groenoordhal, op 21 april 1979. tingen van Parker en Den Bosch op met Emill Hagens, Bert Kragt- wijk, Randy Wiel en Toon van Helfteren als toonaangevende spelers legde de ploeg in het seizoen 1983-194 zelfs nog een keer beslag op de tweede plek. Maar in de periode dat bas ketbal in Leiden als nooit tevo ren leefde, heette de club Par ker. Sponsor Robert Bockweg was op zoek naar een jeugdiger image voor zijn pennen, vond de basketbalsport een passend podium en werd de grootste geldschieter die basketballend Nederland in die periode van '77 tot en met '82 kende. Parker, de club ook van kapper Bos man, de man van het wel zeer gifgroene pak. En natuurlijk de vereniging van een aantal meer dan aansprekende spelers. Ar thur Collins, de zeer doelgerich te Amerikaan, kon in zijn Leidse periode bij de supporters niets fout doen. Maar ook Vic Bartolome, Mitchell Plaat, Er ving Giddings, Jimmy Woud stra, Dave Downey, Everett Fopma, Steve Puidokas en John Washington waren in die perio de nadrukkelijk aanwezig. Ze De finale van de play-offs. Tienduizend toeschouwers volgen de verrich- de voet archieffoto kees van den burg waren met z'n allen goed voor één landskampioenschap, drie tweede plaatsen en een derde plek, plus nog wat ereplaatsen in Europese competities. Waar na de vereniging als Elmex, weer BS en Luba de status van topclub verder afbouwde. Groenoordhallen De geleerden zijn het er nog al tijd niet over eens. Vormde nu dat eerste en enige landskam pioenschap in 1978 het absolute hoogtepunt van Parker Leiden of werd dat later bereikt, in de Groenoordhallen. Op de door André de Jong speciaal voor de basketballers ingeslagen vloer, speelden zich daar schitterende partijen af. Tegen de Italiaanse toppers Cantu en Varese, in het seizoen 1979-1980, bijvoor beeld. Of die nationale kraker een jaargang eerder, tegen 'eeu wige concurrent' Den Bosch. Werden die Europa Cupduels door vijf- zesduizend toeschou wers bezocht, die ene partij te gen EBBC (toen: Nashua) bracht op 21 april 1979 bijna 10.000 mensen bijeen in de vee markthal. Dat duel werd overi gens met 80-78 verloren. In de laatste seconden zag Arthur Collins zich op weg naar de 80- 80 door James Lister gestuit. Sid Bruinsma vindt de keuze niet moeilijk. De in 1977 uit Mi chigan overgekomen 'Neder landse Amerikaan' die als enige, met Plaat en Harry Kip, de vijf Parker-jaren stuk voor stuk meemaakte, kiest na ampele overweging voor een compleet seizoen als hoogtepunt. Het is de jaargang 1979-1980, het der de van de vijf. Bruinsma: „Dat jaar was Parker op z'n best. Het team dat we toen hadden, is het sterkste waar ik ooit in heb ge speeld." Bruinsma verhaalt enthou siast: „Parker had toen de beste Amerikaan die Leiden ooit heeft gehad. Erving Giddings. Die speelde basketbal zoals het hoorde, was eigenlijk veel te goed voor de Nederlandse ere divisie. Hij speelde constant, was er als het moest en liet het hele team beter spelen. Mede door hem werkte ik in dat jaar ook mijn beste seizoen af. Op de plaats van tweede spelverde ler werd ik toen topscorer van de ploeg, met 24 punten gemid deld." Leiden was dat seizoen in de competitie ongenaakbaar, won 37 van de veertig wedstrijden en begon als de te kloppen ploeg aan de play-offs. Het werd voor Parker en Bruinsma een grote desillusie. In de eindstrijd tegen Den Bosch kreeg niet Bruinsma, maar Ron Kruidhof van coach Hennie Blom om onduidelijke redenen de voorkeur als starter. Bruinsma is er nu nog altijd van overtuigd dat dat gegeven Par ker dat jaar het kampioenschap heeft gekost. Zoals «de tegen woordig in Voorschoten wonen de en werkende Bruinsma (con tacten met vrouwelijke Parker fan Trudy van Dorp bleken van blijvende aard) er eveneens ze ker van is dat Leiden vaker door dwalingen van coach coach Hennie Blom titels is misgelo pen. In het tweede en vierde jaar van Parker, bijvoorbeeld. Bruin sma: „Blom was een aardige man, maar veel verstand van basketbal had hij niet. In het kampioensjaar was dat allemaal niet zo erg. Toen hadden we een hele smalle basis, kwamen vanzelf de goede mensen wel in het veld. En bepaalden de spe lers ook zo'n beetje hoe er werd gespeeld. Maar in de jaren erna werd dat anders. Was de selec tie breder en moest de coach dus meer keuzes maken." Kennis Ook in het aantrekken van nieuwe spelers kwam dat ge brek aém kennis regelmatig naar boven, weet Bruinsma. „Met Parker had de club de beste, de grootste sponsor van Neder land. Er was geld te besteden, maar als een geldschieter niet goed wordt geadviseerd, heb je aan geld natuurlijk niet zoveel. Vooral met het aantrekken en afstoten van Amerikanen ging nogal wat fout. Vic Bartolome speelde sterk en constant in het kampioensjaar, maar moest toch weg. En wat er na dat der de seizoen gebeurde, was hele maal merkwaardig. We hadden een heel sterke ploeg, maar toch moest de bezem er door. Toen werd Tony Parker ook gehaald, leuk voor de reclame, maar geen echte aanwinst voor de ploeg." Met Ton Boot als opvolger voor de combinatie Blom/ Han Wallaart, bereikte Leiden in het vijfde en laatste jaar van Parker vervolgens niet eens de finale van de play-offs. Bruinsma: „Ton Boot was een goede, con sequente coach. Maar ik denk dat hij dat jaar de eenmaal uit gezette lijn al te strak volgde. Met Emill Hagens op de positie van Mitchell Plaat vroeg Leiden elke wedstrijd weer om proble men. En je kan je ook afvragen of het wel zo verstandig was om met zware, bepaald niet snelle spelers als Fopma en Puidokas continue te pressen." Boot deed dat wel, liet de spe lers daarbij dermate veel trai- ningsarbeid verrichten dat de Leidse club in de halve finale van de play-offs geveegd werd door NN Donar en verliet ver- volgens met de sponsor Leiden om plaats te maken voor Elmex en Theo Kinsbergen. Ook Bruinsma vertrok, naar Ameri ka. Speelde daarna nog even bij Den Helder en een paar jaar bij Hatrans Haaksbergen, maar spreekt veel te enthousiast over zijn Parker-tijd om te kunnen verbloemen dat dat in Neder land zijn mooiste periode was. Bruinsma staat in die conclu sie niet alleen. Ook de duizen den die Leiden in die jaren tot een basketbalgekke stad maak ten, zullen die mening onge twijfeld aan alle kanten onder schrijven. (Eerder verschenen in deze ru briek: de wielrenners van Swift Leiden, de gewichtheffers van LKV/ De Spartaan, de water- poloërs van De ZijlLGB, korf balvereniging De Danaïden, de schakers van Philidor Leiden, de tafeltennisvereniging Scylla en de voetbalvereniging UVS) UVS maakt een, op z'n zachtst gezegd, wat onfortuinlijk seizoen door. Het vorig jaar weer naar de hoofdklasse ge promoveerde blauwwitte vlag- geschip, dat de vergelijking met de Volendamse 'Heen-en-Weer' zo langzamerhand een beetje kan doorstaan, bewijst met eni ge regelmaat voetballend gezien wel op het hoogste amateur platform thuis te horen. De jeugdige volgelingen van Gerard Désar verzuimen evenwel te vaak aan dat spel ook winstpun ten te koppelen. Vandaar dat de situatie er halverwege de com petitie niet bepaald rooskleurig uitziet. Een blik op de stand maakt dat treurig duidelijk. AFC 14-22 Holland 14-21 Hollandia 14-18 AFC '34 15-18 ADO '20 14-15 Tonegido 14-15 ADO 13-14 Papendrecht 13-12 OSV 14-12 DHC 13-11 DWV 13-11 UW 13- 9 UVS 13- 7 Alphense B. 15- 7 Een dertiende plaats, derhalve. Op vier punten afstand van de veilige elfde plek. Het kind is nog niet overboord, per slot van rekening zijn er nog dertien duels te spelen en 26 punten te verdienen. Maar toch: fleurig en florissant is anders. Nu wil het verhaal van de Kik- kerpolderclub dit seizoen dat die ranglijst er heel anders zou hebben uitgezien, als de KNVB wedstrijden van vijfenveertig minuten op het programma had gezet. De Leidenaars gingen deze jaar gang immers opmerkelijk vaak met een rustgevende score de pauze in, om die prettige stand vervolgens in het deel na rust uit handen te geven. AFC, Hol land, Hollandia, AFC '34 (twee keer), zo maar wat voorbeelden van tegenstanders die na ne gentig minuten beter uit de slag kwamen dan na vijfenveertig minuten voetbal. Hetgeen de vraag alleen maar interessanter maakt: welke positie zou UVS nu bezetten als de ruststanden van de dertien gespeelde wed strijden tot eindstanden werden gepromoveerd? Een volstrekt irrelevante vraag natuurlijk, maar daarom wel licht juist zo aardig om te be antwoorden. Daarom bij deze: de nieuwe stand. AFC Holland Hollandia UVS AFC '34 ADO '20 Tonegido ADO Papendrecht DHC DWV OSV UW Alphense B. 14-15 13-14 >1)3411 13-11 13-11 14-10 13- 9 15- 7 UVS staat nu niet meer op de dertiende plaats, maar op de vierde plek. Waarbij de ploeg in verliespunten nog maar drie punten achterstaat op koploper AFC. Van degradatiekandidaat tot een gegadigde voor de titel. Dit jeugdige UVS moet de tijd hebben, zo heet het al enige tijd in de Kikkerpolder. Een stelling waar AFC '34-oefenmeester Dick de Boer het zondag na de 1-1 tegen UVS ook mee eens was. Maar evenmin als AFC '34, zullen de tegenstanders UVS de komende maanden die tijd gunnen. 'Dat leuke ploegje' (De Boer) mag volgend jaar best eerste klasse spelen, als zij maar in de hoofdklasse blijven. De conclusie is dus duidelijk. UVS zal zelf de tijd naar z'n hand moeten zetten. Te beginnen met die tweede vijfenveertig minuten van elk duel. Het Nederlands Davis Cupteam heeft zich voor de kwartfinales geplaatst. De bondsbonzen van de KNLTB wrijven zich al weer de handen rijk. Met Duitsland als tegenstander in de Utrechtse Jaarbeurs is groot financieel ge win nu al een zekerheidje. Dat evenement was goed te verko pen, daar komen de supporters wel op af. Stich (zeker) en Bec ker (misschien), dat zijn tennis sers die een aantrekkelijke te genstander vormen. Ik houd m'ni hart nu al vast. Want als de voorbije jaren iets hebben bewezen, is het wel dat de Nederlandse tenniswereld nog altijd niet goed weet hoe om te gaan met zoiets moois als de Davis Cup. De Nederlandse tennissers bij voorbeeld niet. De mannen hebben het tot nu toe vaker la ten afweten dan dat er leuke dingen op het gravel, hard court, dan wel tapijt werden ge legd. Maar vooral het publiek niet. In uitbeurten is dat al een trauma tische ervaring voor een goed willende thuisblijver. Speciaal door de KNLTB ingehuurde stu denten dienen rondom de vij andelijke arena voor sfeer te zorgen. Een hoop oranje en ontzettend weinig, vaak tegen staande wol. Maar bij thuiswed strijden van het Davis-Cuptcam schaam je jezelf als tennislief- hebber helemaal. Zo 'nage maakt' als op het Haagse Malie veld, de Rotterdamse Müllerpier of straks in de Utrechtse Jaar beurs zie je het echt nergens. Ik weet wel, Davis Cup kan niet altijd zo mooi zijn als toen in Frankrijk. Met showmasters als Henri Leconte en Yannick Noah. Maar het moet toch be ter, spontaner kunnen. Op de tribunes, maar ook op de baan. Ik bedoel maar: als een voor zichtig verplicht hossende bondscoach Franker met een oranje pruik nu het summum moet zijn, weet ik het wel beter gemaakt. Laat het Davis Cupteam dan maar gewoon, zonder publiek, los tegen die Duitsers. Dan vol gen de liefhebbers de partijen wel op teletekst (646). Per slot van rekening werkt dat met het I loogovens Schaaktoernooi ook heel best.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25