Alphense Boys: afscheid van amateurtop ...Dl A DOR c Kolling moet De Zijl/LGB uit de problemen helpen Sport Jessica Gal geblesseerd Peter Ciere als expert bij Teylingen - MeerbuJ Klassement topscorers '94-'9! UVS heeft nog mat; twee routiniers ové ZATERDAG 11 FEBRUAR11995 ;DAG CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, F 'Dit is toch beter dan krampachtig spelen in de hoofdklasse Paul Bahlmann bracht Alphense Boys vier jaar geleden in de hoofdklasse van de zondagamateurs en daarmee leek de successtory van de voormalige afdelingsclub com pleet. Maar de ambitieuze trainer meende dat zijn club, waar hij als voetballer twaalf jaar achtereen in het eerste stond, nog meer kon. Een zesde plaats in het eerste sei zoen en een derde plek in het tweede jaar sterkten hem in de gedachte dat de absolute amateurtop haalbaar was. Maar vorig jaar wist de ploeg op het laatste moment aan degradatie te ontsnappen en dit seizoen zijn de 'Boys' nog verder gezonken: een laatste plaats met zeven pun ten uit vijftien duels. De ogen zijn geopend op sportpark De Bijlen. alphen aan den run Zoals een paar honderd meter rob van der zanden verderop waar Wim van Zwam bij ARC zijn biezen mocht pak- ken omdat de zaterdageerste klasser onderaan stond. Paul Bahlmann lacht minzaam: „Dat is de andere oplossing ja." De 39-jarige leraar lichamelij ke opvoeding kreeg in plaats van een ontslagbrief een nieuw contract onder ogen geduwd. „Hieruit spreekt dat deze club niet meegaat in de trend om de trainer eruit te werken als het even tegenzit. Mensen die het hebben over 'ingeslapen' en 'frisse wind' zijn clichemanne- tjes, buitenstaanders die niet weten hoe hier de werkelijke si tuatie is. Er is hier niemand in geslapen en Paul Bahlmann is nog geen procent minder ambi tieus dan acht jaar geleden. Uit het feit dat ik volgend jaar mijn tiende jaar kan ingaan, spreekt bovendien waardering voor het feit dat ik hier iets heb neerge- Het toverstokje van Paul Bahl mann reikte niet tot in de he mel, al leek het even zo. De vra gen liggen in deze kommervolle tijden op sportpark De Bijlen voor de hand en voor het opra pen. Is Alphense Boys gewoon 'over the hill'?. Zit de trainer na negen jaar bij dezelfde club op dood spoor en is de boel een beetje ingeslapen? Voorzitter Jan de Rijk begrijpt die vragen wel, maar nou moe ten wij eens even goed luiste ren. „Wij gaan toch niet met Paul Bahlmann afrekenen op basis van dit seizoen he? Hij heeft hier de grootste successen uit de historie van de club neer gezet en dan zou hij nu opeens niet deugen." Kees Jansma spreekt dezelfde woorden. De baas van Studio Sport is in zijn vrije tijd selectiecoordinator bij Alphense Boys. „Zeven vette ja ren en dan na een mager jaar zeggen 'ophoepelen' dat gaat er bij mij niet in." Jansma en De Rijk vinden wel dat de glans eraf is bij deze ploeg. De Rijk: „Het is allemaal erg vlak geworden, uitschieters die de boel op sleeptouw nemen hebben we niet meer. Op dit moment ho ren we niet bij de top van het amateurvoetbal" Jansma: „Ik ben niet verrast, je gaat een keer omlaag na zo veel voorspoed. Deze ploeg is gewend te winnen en weet niet meer wat afzien Alphense Boys is op dit mo ment vooral gewend om te ver liezen. Na vijftien duels hebben de rood-witten nog maar een keer de volle winst behaald. De ploeg bungelt onderaan en de eerste klasse is in zicht. Er zijn s voor minder ontslagen. zet. Jansma: „Juist nu toont de club over visie te beschikken. Ik heb me heel sterk gemaakt voor het aanblijven van Paul Bahl mann. Hij is de man die vol gend seizoen de nieuwe koers moet invullen." Want voor wie het nog niet wist: het roer is om in Alphen. De club gaat zich vooral richten op de eigen jeugd die op het hoogste niveau speelt. Er zal nog wel eens een vreemdeling worden binnengehaald, maar niet meer zo rigoureus als dit seizoen. Toen stonden er op eens zes nieuwe gezichten op De Bijlen. Maar ze hebben het niet waargemaakt, ook de 'zaterdagtoppers' Jacques Key en Joop Tegelaar niet. En als dan het tweede van 'de Boys' en de Al bovenaan staan en het eerste staat stijf onderaan met die 'buitenlanders', ja dan is het spel op de wagen. Ook bij een Paul Bahlmann: „Nu pas besef ik dat we twee jaar geleden met die derde plaats een ongelofelijke prestatie hebben neergezet met minimale middelen." archieffoto loek zuyderduin relatief nuchtere en rustige club als Alphense Boys. De ogen gingen open bij be stuur en technische staf. Vanaf komend seizoen maakt de eigen kweek de dienst uit. Bahlmann: „Gebleken is dat het niveau van de spelers die we dit seizoen in huis haalden ook binnen de club aanwezig is." Een grove in schattingsfout dus? „Nou, we hebben best goed gescout. Ik denk dat we vooral te veel nieu we spelers hebben gekregen die meteen voor de leeuwen wer den geworpen en de overstap niet aankonden." Volgens Bahlmann hoeft de nieuwe koers niet te betekenen dat de club afglijdt. „Daar is de ze vereniging met zijn jeugdop leiding- te groot en te goed voor." Jansma: „Dit is toch be ter dan krampachtig spelen in de hoofdklasse." De Rijk: „We streven nog steeds naar het hoogste, maar niet meer ten koste van alles." Het zijn hele andere gedach ten dan die van drie jaar gele den. Toen groeiden de bomen tot in de hemel. Er' stond een ploeg, gekneed door Bahlmann, die in een ruk van een grijze muis in de tweede klasse de ver rassing van de hoofdklasse werd. Een team met een aanval lende speelwijze die respect af dwong, en een taktisch plaatje (met elkaar kruisende spitsen) dat bijna tot in de perfectie werd uitgevoerd. Een soort w Katwijk, maar dan op zondag. Misschien was het feit dat Bahl mann jarenlang onder Arie La gendijk werkte (bij Rijnsburgse Boys) daar niet vreemd aan. Alphense Boys haalde goede spelers bij kleinere clubs in Lei- muiden, Nieuwkoop, Gouda en Bodegraven en paste ze geleide- 'Er ligt genoeg ervaring in het water' leiden tim brouwer de koning Otto Kolling is gewend om pro blemen te overwinnen. In zijn persoonlijke leven kregen ern stige ziektes hem niet klein. Als interim-trainer van De Zijl/LGB lijkt hij de Leidse waterpoloërs in één week op het rechte spoor te hebben gezet. Degradatie uit de hoofdklasse, vóór de komst van de aspirantentrainer het ge sprek van de dag in zwembad De Zijl, komt in het woorden boek van de 27-jarige Zoeter- woudenaar niet eens voor. „De Zijl blijft in de hoofdklas se", zegt Kolling op besliste toon. „De twee overwinningen van afgelopen weekeinde (op VZC en Brandenburg) hebben daarvoor de basis gelegd. Hoe wel ik niets te verliezen had, zag ik vooral de confrontatie met Brandenburg met spanning te gemoet. Tenslotte was hef in de uitwedstrijd in Bilthoven (die De Zijl verloor en vervolgens tot ongeregeldheden leidde in de kantine) misgegaan. Aan de an dere kant heeft De Zijl ervaring genoeg in het water liggen. Het ging zo goed dat ik routinier Al bert Spijker zelfs aan de kant kon houden." Dat de groep zich na het ver trek van trainer Ruud Plouvier van haar beste zijde liet zien, verbaast Kolling niet. „Ik heb geprobeerd de goede dingen van de spelers naar voren te na- Ien. Schelden helpt niet bij deze groep. Bovendien kun je niet je* dereen op dezelfde manier be naderen. Plouvier was in tech nisch opzicht ongetwijfeld een goede trainer. Maar in principe weten de spelers wat ze moeten doen. Ik leg meer nadruk op de psychologische kant van de zaak." Daarbij laat Kolling niet met zich sollen. Zo kon hij zich hele maal vinden in de disciplinaire schorsing van Pascal Bontje, die voor bonje had gezorgd in de uitwedstrijd tegen Branden burg. „Waterpolo is een forse sport waarbij discipline nodig is. Die moet ik erin brengen. Pascal heeft zijn excuses aange boden. Hij miste het duel tegen VZC, maar heeft vervolgens te gen Brandenburg sportief re vanche genomen. Het vertrek van Plouvier zorgde voor een schrikreactie. Zo zaten de tribu nes ook weer aardig vol met spelers van LZ 1886 en Vivax." Kolling beseft evenwel dat de balans ook naar de andere kant had kunnen uitslaan. „Als het anders was gelopen, had nie mand meer iets vernomen van De Zijl. Dan waren die nare ver halen rond het vertrek van Plouvier blijven hangen. Hoe wel ik me afzijdig heb gehouden met betrekking tot die affaire, betreur ik die negatieve publici teit. Ruud had niet moeten na trappen. Ik denk ook niet dat hij er bij De Zijl nog inkomt. Als je hem wat langer kent, kijk je dwars door hem heen." Ook zonder Plouvier en ziijn driejarenplan ziet Kolling toe komstmogelijkheden voor De Zijl. „Mij is gevraagd om het seizoen als hoofdtrainer af te maken. Dat doe ik, al gaat er nogal wat tijd inzitten, omdat ik daarnaast aspirantentrainer ben. Volgend seizoen moet er in mijn plaats een nieuwe hoofd trainer komen. Er is altijd wel iemand te vinden die De Zijl in de hoofdklasse wil houden. Ze hebben onlangs al iemand be naderd. Bovendien zijn we be zig met een sponsor. Ik probeer mijn aspirantenteam een jaar of drie bij elkaar te houden, want de jeugd heeft de toekomst." Toekomstplannen had Kol ling niet hoeven maken, als zijn gezondheid hem definitief in de steek had gelaten. „Ik werk nu slechts voor halve dagen als die selmonteur op de scheepvaart, omdat ik onlangs last heb ge had van een galwegvernauwing. Daardoor ben ik dertien kilo af gevallen. En vier jaar geleden werd een tumor in mijn lever ontdekt, die achteraf goedaar dig bleek. Ik ben van huis uit optimistisch en heb geen traan gelaten toen ik hoorde dat ik kanker had. Maar ik ben daar door wel anders tegen het leven gaan aankijken. Als die behan deling was mislukt, had ik nu gestrekt gelegen." De oud-Leidenaar, die als speler („Ik was geen topspeler") onder Jan Evert Veer even mocht proeven aan de hoofd klasse, lijkt met zijn achter grond de aangewezen persoon om de problemen van De Zijl te overwinnen. Ais geen ander weet hij hoe persoonlijke om standigheden van invloed kun nen zijn op sporters. „Een coach moet bijvoorbeeld ook met familie-omstandigheden van spelers kunnen omgaan. In dat soort zaken steek ik veel tijd. Maar verwacht van mij geen langé speeches vlak voor een wedstrijd." In plaats daarvan zweert hij bij een ontspannen i lijk in. Dat de club soms cynisch FC Rijnstreek werd genoemd nam men voor lief. Het draaide en de regio had een topclub, waar zelfs op dat moment in Leiden niets tegenover werd ge steld. Waar precies het breekpunt lag, weet niemand. Maar gaan deweg verdwenen de automa tismen. Alphense Boys raakte uit balans, verloor spelers en ging vechtvoetbal spelen. Voet bal dat meer de geur ademde van transpiratie dan inspiratie. Alphense Boys was Alphense Boys niet meer. Bahlmann: „Ik moet mijn ver wachtingspatroon en taktische aanwijzingen lager stellen. Dit is een leerzame tijd, ik ben nu vooral psycholoog. Ik wil nu weer voorop lopen, zoals ik dat ook deed in die kampioensja ren. Dat is trouwens nog een re den om nu niet op te stappen. Ik moet er nu staan en niet weg lopen." De coach denkt dat de club op dit niveau is gekomen door een generatie goede voetballers met wat extra's. „Jongens als Frank Bakker, Peter Gerse, Pie- ter en Koos van Zoest, Johan Garrelfs. Die brachten en hiel den ons in de hoofdklasse. Bak ker raakte anderhalf jaar lang geblesseerd en is nu nog niet op zijn oude niveau, de rest is weg en Gerse speelt in het tweede. En je weet het: spelers die er niet meer zijn, zijn altijd de besten en worden beter naar mate de tijd vordert. Ik denkt dat we nu de kanjers missen die het verschil maken in een wed strijd. Er is ook geen leiding en coaching in het veld. Ja, ach: teraf, maar dat is geen coaching. We hebben techni sche en taktische problemen en die beginnen al achterin waar de verdedigers moeite hebben met de tegenstanders. Het zijn geen zekerheidjes meer en de angst sluipt erin." „Ik kijk mezelf voortdurend in de spiegel, want ik blijf verant woordelijk voor de resultaten. Als het slecht gaat, zoek ik de schuld altijd bij mezelf. Ik durf me kwetsbaar op te stellen in de groep, ik kan ook fouten maken. Toen we experimenteerden met drie spitsen ben ik teruggegaan naar 4-4-2, op advies van de spelers. Paul Bahlmann heeft de hoop nog niet verloren, er worden nog elf wedstrijden gespeeld en deze groep kan een keer de geest krijgen. Maar dat de pa pieren slecht zijn is duidelijk. „Ik kom steeds meer tot de con clusie dat in de hoofdklasse de dienst wordt uitgemaakt door clubs die ex-profs en absolute kanjers rond hebben lopen. Zoals Holland ja. Nu pas besef ik dat we twee jaar geleden met die derde plaats een ongelofelij ke prestatie hebben neergezet met minimale middelen." Jessica Gal heeft vrijdag tij dens de Open Franse judo kampioenschappen in Pa rijs de rechterschouder ern stig geblesseerd. De 23-jari- ge Haarlemse moest in de klasse tot 56 kilogram in de kwartfinales tegen de Zweedse Ursula Myren de strijd staken. Vermoedelijk heeft Gal een scheurtje in de schou der opgelopen. Die diagno se stelde een arts na een onderzoek. Twee jaar geleden raakte Jessica Gal bij dezelfde wedstrijden aan de linker schouder geblesseerd. Zij moest vervolgens een ope ratie ondergaan waardoor zij een half jaar was uitge schakeld. kracl Peter Ciere treedt dit weekeinde op als deskundige bij de aPr van de Week. De sportredactie van het Leidsch Dagblad kcj de I week voor de wedstrijd tussen Teylingen en Meerburg, eenj de onderste regionen van de vierde klasse A op zondag. Ci®am ook deze week weer een 'Man van de wedstrijd' aan en geeÈLAGC fers aan de spelers van beide elftallen. De positie van beide elftallen in de vierde klasse lijkt vrij ijbees loos. Meerburg uit Zoeterwoude-Rijndijk staat voorlaatste ipn ni zes punten. Nummer twee van onder, ROAC'79, heeft ecll. Cl punten meer, terwijl Meerburg nog maar zeven wedstrijdje fo te gaan. Het Sassenheimse Teylingen, vorig seizoen geproraala. uit de afdeling, heeft nog twee punten minder. Maar beide jlinee mogen misshien een sprankje hoop gaan koesteren, waiter n zondag twee punten aan het totaal worden toegevoegd. j ze De wedstrijd van de week begint om 14.30 uur. stei Leidsch Dagblad jracl Doelpuntenmaker van de week: Peter Scheltus (T er Leede) 3 O Dennis Stuifzand (Docos) 1 2) Fred Bloem (Noordwijk) 1 3) Theo Aanhane (VVSB) 2 4) Hans Zwaan (Katwijk) 1 5) Maurice van Berkel (Leiden) 1 6) Marco de Ridder (Katwijk) 1 7) Peter Scheltus (Ter Leede) 3 8) Alex Barendse (RCL) 2 9) Kees Haasnoot (KRV) 0 Peter Kruit (Quick Boys) 0 Diadora stelt voor de topscorer van de week een Marco van Basten T-shirt beschikbaar. p De meest produktieve voetballer van de maand ontvangt eei Diadora Rosse Nero voetbalschoenen t.w.v. 169,95.n \an het einde van het seizoen krijgt de winnaar van het klasst een Dladora-trainingspak, coachjack, shirt, broek, kousi:. een paar voetbalschoenen, tas en een voetbal. De nummer twee verdient een Diadora-trainingspak, d< een paar voetbalschoenen, tas en een voetbal. De derde plaats is goed voor een paar Diadora voetbals met zeven punten uit ru duels nog slechter voojn UVS (zeven uit dertien). Bve dien gaan de AlphenarenWa zoek bij Hollandia uit Ij dat als derde staat geklaj De ploeg van trainer Paul u mann mist nog altijd de (Jlti seerde Jacques Key, diehn zichtig weer met trainenL gonnen. Mark Feldmannl zijn rentree in het tweedrn tegen zijn derde gele ka|d( en is derhalve geschorst, je i Inspiratie putten de Alp 0 ren, die de recente nederll gen Holland (1-7) zo snelr lijk willen vergeten, uit lJn dere confrontaties. Bahlal „Het schijnt dat we bij dia nog nooit hebben vel Ais we uit de komende, duels (Hollandia en AFC!" punten halen, hebben v|8: aardige uitgangspositie vóP; laatste serie van negen w«T( den." r- UVS gaat met een gehavende ploeg op bezoek bij DWV. In Amsterdam kan trainer Gerard Désar morgen niet beschikken over de 'geblesseerde Marco Akerboom en Hans de Kruijs en de geschorste Edwin Robbers. De enige routiniers die de Leid se hoofdklasser kan inbrengen zijn Artur van Orssagen en Ger- rie Jansen. „We moeten het meer dan ooit hebben van de jonkies", zegt Désar, die verwacht dat hij Akerboom met een gebroken middenvoetsbeentje voor lan gere tijd kwijt is. „Om de plaats van Akerboom op te vullen, moet ik gaan schuiven in het elftal. Een nederlaag tegen DWV zou de kloof tussen beide ploe gen vergroten tot zes punten. Daarom moeten wij morgen vooral niet verliezen." Hekke- sluiter Alphense Boys staat er Melbi Raboen blijft bij Tonegid Melbi Raboen heeft zijn contract met Tonegido met een ja: lengd. De Haagse trainer stapte halverwege dit seizoen ovenjts Haarlemse vierdeklasser DIO naar hoofdklasser Tonegido. DIO, dat dit seizoen in de publiciteit kwam door het aanti van veel top-amateurspelers, is inmiddels in de problemen g< Veel van die spelers, onder anderen Edwin Otte die vorig s< bij Quick Boys speelde en Ted Verdonkschot die voor Noo S| uitkwam, zijn inmiddels gestopt. Met tien invallers verloor d - afgelopen zondag dan ook de topper tegen Zandvoortmeeuwtfc SPORT OP TV 12.25-18.05 Ned 3: Studio Sport: vanuit Newbury, Snooker (Benson Hed ges masters toernooi, halve finale), rugby League (Silk Cut Challenge Cup: Wigan-St •r Formule 1 16.30-20.00 EURO: Tennis: n Dubai (VAE), 23.05-23.25 BRT 1 Sport op Z 23.10-00.10 BBC 1: Match of the day: Conference Centre voetbalmagazine, samenvattingen van twee wedstrijden in de FA Carling Premiership, City-Manchester 00.55-02.25 BBC 1: Snc Benson Hedges r 15.45-18.15 Did 2: Sport extra: te 11.30-12.55 Ned 2: TV Sport: magazin 12.30-15.30 EURO: Schans indesliga), voetbal i wing 2e helft Bundesliga). 18.00-20.00 EURO: Tennis: /an Dubai (VAE), finale. it Oslo, Grote schans. i, 3e Schaatsei I sport: it WK werken. Ook zelf gunt hij zich op zijn tijd een verzetje. Zo bas ketbal t hij elke maandag voor zijn plezier met de oude garde van De Zijl. In dat opzicht ver schilt hij niet van zijn voorgan ger Plouvier, die hij daar weke lijks tegen het lijf loopt. 21.55-22.15 BBC 1: Sport. 22.00-23.20 Did 2: Das aktuelle Sport •Iga di Pine, 1500 10.000 meter en tafeltennis (Top 12). 13.15-15 30 CM 2: Sport 1^50°lTm BRT 2 Sport Extra: atletiek, indoor in Gent. 18.35-19.55 Ned 1: NOS-StudioS 19.00-21 00 Super: Basketbal: slag van de wedstrijd Notre D 19^5-21.58 Ned 1: Voetbal: I noord, rechtstreeks verslag v< Olyn it Holmenkol- The Big East Conference.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 24