ichaap: snel supermarkt i tan Oude Gemeneweg Speurtocht in het verre verleden van Ter Aar I Willi Veenstreek 'Mijn polder wordt steeds kleiner' Oirecteur van Amstelveens slopersbedrijf gearresteerd 4 Xlph ense SP 'op stemmenjacht' IÉ FEBRUARI 1995 CHEF HENNY VAN ECMOND. 071-356414. PlV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Heer van Hoogmade bezorgd over zijn heerlijkheid he ring* n v IRSWOUDE-DORP RUUD SEP 5 het aan eigenaar J. Schaap ligt, verrijzen op korte ter- jjn een supermarkt en woningen op het terrein van de garage Slootweg aan de Oude Gemeneweg in Izerswoude-Dorp. Schaap wil het terrein op eigen kos- ontwikkelen, eventueel nog voordat er overeenstem- ing is bereikt over de verplaatsing van het garagebe- O0ijf. zo af en toe nog een auto wordt gerepareerd - eerder geld kost dan oplevert. Tot nu toe wilde Schaap de garage aan de Oude Gemene weg pas opdoeken op het mo ment dat hij elders in Hazers- woude een nieuwe garage kon openen. Dat uitgangspunt heeft hij nu laten varen. „Om de schade te beperken, willen we snel een oplossing vinden. Daar een garagebedrijf blijven uitoe- ondernemer heeft haast. Hij bft inmiddels bijna overeen- pnming bereikt met super- Schuitema jipr een huurcontract. Schuite- wil de Volumemarkt aan de ithitelijke Dorpsstraat verplaat- h naar het terrein in het cen- jin van het dorp. Schaap wil iag iets doen met het terrein hdat de garage - waar alleen fenen is niet mogelijk. Om de zaak te bespoedigen, wil ik pro beren bouw van huizen en een supermarkt los te koppelen van de verplaatsing van de garage. Maar het moet natuurlijk mijn belang niet schaden", aldus Schaap. Wethouder van ruimtelijke ordening G. Hoogendoom-Os- kam heeft een half jaar geleden toegezegd snel met een alterna tieve plek voor de garage te ko men. Schaap heeft sinds de uit spraak van de commissie be zwaar- en beroepschriften van afgelopen woensdag in principe weer een bouwvergunning voor het terrein tegenover de be graafplaats aan de Provinciale weg. De gemeente ziet verplaat sing van het bedrijf naar die plek echter absoluut niet zitten. verantwoorde sloop asbesthoudend materiaal in Roelofarendsveen er ■LQFARENDSVEEN MARIETA KROFT politie Rijn en Braassem eft half januari een 52-jarige ecteur van een slopersbedrijf Amstelveen gearresteerd. Hij k I irdt ervan verdacht de regels gelden voor de sloop van as- IT sthoudend materiaal begin I cember in Roelofarendsveen de wind te hebben geslagen, nder enige bescherming wer- de platen in de openlucht u pot geslagen. Daardoor lie- n zowel omwonenden als zijn rsoneel gevaar op. Dat heeft politie gisteren, na de afron- ng van het onderzoek, be- ndgemaakt. Het onderzoek werd verricht samenwerking met de ar beidsinspectie, gemeente Alke made en de medewerkers van het Milervo project (Milieu, er varing en opleiding van het Korps Hollands Midden). Te vens heeft de belastingdienst de administratie van het bedrijf in beslag genomen. De man heeft drie dagen vastgezeten. In op dracht van de officier van justi tie werd hij daarna weer vrijge laten. Volgens politiewoord voerder I. Oppelaar wordt hij nog voorgeleid. De ondernemer was door het Veense bouwbedrijf Heembouw in de arm genomen om het kas sencomplex op het bedrijven terrein de Lasso-Zuid te slopen. Heembouw verkeerde in de ver onderstelling dat het slopersbe drijf voor het opruimen van het asbesthoudend materiaal een gespecialiseerd bedrijf zou in schakelen. Dat deed de onder aannemer echter niet. Toen de gemeente Alkemade daar achter kwam, werden de werkzaamhe den onmiddellijk stilgelegd. De gemeente deed aangifte bij de politie en schakelde de arbeids inspectie in. Heembouw ont bond het contract met het Am- stelveense bedrijf. Overigens is het asbest kort na het ingrijpen door de gemeente door een ge- specialeerd bedrijf opgeruimd. Op dit moment worden er de bedrijfshallen van Volwater Conserven en Aad van der Voet gebouwd. olitiek laakt opstelling in discussie rond Rijnoord LPHEN AAN DEN RIJN JAN WINDE e opstelling van de Socialistische Partij rond het ijnoord-ziekenhuis in Alphen ontmoet steeds leer weerstand. In de commissie algemeen stra- igisch beleid was de SP donderdag de enige frac- die zich niet achter het béleid van PvdA-wet- ouder J. Korver schaarde. Korver wil Rijnoord ngzaam laten uitgroeien tot een volwaardig zie- inhuis. De SP wil een hardere opstelling van de imeente. Korver nam dat SP-fractievoorzitter G. armes niet in dank af. „U zet mijn geloofwaar- igheid op het spel, dat neem ik u hoogst kwa- jk", aldus Korver tegen Harmes. De wethouder kon zich niet aan de indruk ont rekken dat de SP met de verkiezingen voor de rovinciale Staten in het vooruitzicht op stem- nenjacht was. De Socialistische Partij steunt vol- ende week donderdag de manifestatie 'EHBO te en vlug' van het actiecomité 'Rijnoord baart )ns zorgen'. Burgemeester en wethouders'hebben onlangs le harde strijd voor een volwaardig ziekenhuis -Tentoonstelling oude families in Historisch Museum opgegeven. Op advies van KPMG bewandelt de gemeente nu de weg van de geleidelijkheid, door te pleiten voor het langzaam weer aankleden van het afgeslankte Alphense ziekenhuis. Volgens de SP komt dat echter neer op het 'verven van een krot'. De D66'er A. van Geest trokjel van leer tegen Harmes. Ook hij verweet de Socialistische Partij er een politiek slaatje uit te willen slaan. „Het is jam mer dat de SP keer op keer doet alsof zij de enige is die naar een volwaardig ziekenhuis streeftal dus Van Geest. T. Viezee (RPF/GPV) verweet Har mes zinloze discussies te voeren over zaken die niet onder de verantwoordelijkheid van de Al phense gemeenteraad vallen. Ook* de andere fracties wezen op het belang om de discussie over het ziekenhuis boven de partij politiek uit te tillen en eensgezind naar buiten te treden. Volgende week spreekt wethouder Korver de commissie toe die aan de provincie advies uit moet brengen over het ziekenhuisbeleid in de re gio. Alle partijen vonden dat het dan belangrijk is om raadsbreed achter de wethouder te staan. Locaties op het International Trade Centre of op het toekom stig bedrijventerrein Groenen dijk zijn wel voor beide partijen aanvaardbaar. Nog een reden om haast te maken met de ontwikkeling van het terrein aan de Oude Geme neweg is de vervallen staat waarin het geheel verkeert. Een paar woonhuizen worden sinds jaar en dag alleen nog gebruikt als oefenmateriaal van de plaat selijke brandweer en het voor malige café van Oosterman is al jaren dichtgespijkerd. „Het ziet er niet uit", geeft Schaap toe, om vervolgens de schuld van al le ellende bij de gemeente te leggen. „Als de gemeente zich er niet voor schaamt, dan is dat hun verantwoordelijkheid. Maar ik vind het een blamage." Ombudsman: RBA zat fout in ontslagzaak ALPHEN AAN DEN RUN» Het Goudse arbeidsbureau (RBA) had in september vorig jaar een Waddinxveense kabel fabrikant geen toestemming mogen geven een 43-jarige Al- phenaar te ontslaan. Volgens de Nationale Ombudsman heeft het arbeidsbureau niet behoor lijk gehandeld door niet te on derzoeken of de man binnen het bedrijf een andere functie had kunnen krijgen. De man was sinds zestien jaar werk zaam als hoofdmedewerker op een afdeling die meetappara tuur ontwikkelde. Omdat de be drijfsresultaten tegenvielen, werd in 1993 besloten die afde ling op te heffen. De hoofdme dewerker kreeg ontslag aange zegd omdat hij volgens de di rectie nergens anders kon wor den geplaatst. Zelf vond de man echter dan er voor hem binnen het bedrijf vele geschikte func ties waren. Het RBA koos de kant van de werkgever zonder nader onderzoek te doen naar de mogelijkheden van herplaat sing. Volgens de ombudsman ging het arbeidsbureau daar mee in de fout. Dansers in actie voor slachtoffers van watersnood ALPHEN AAN DEN RUN Leerlingen van de Alphense dansschool Ruud Vermey doen zondag een poging om twaalf uur achtereen te dansen. De ac tie is bedoeld om geld in te za melen ten behoeve van de ge dupeerden van de watersnood. De dansmarathon wordt gehou den in gebouw Onderweg aan de Lijsterlaan en is van negen uur 's ochtends tot negen uur 's avonds. HOOGMADE/LEIDEN LIESBETH BUITINK In de regentenkamer van het Heilige Geesthofje aan de Leid- se Doezastraat zetelt jonkheer L. Wittert van Hoogland op de enige stoel die op de rugleuning het familiewapen toont. Aan de wand hangen schilderijen van zijn voorvaderen. Die gingen hem voor als eerste regent van de stichting Erfgoed Cornelis Sprongh en droegen net als Wittert van Hoogland de titel Heer van Hoogmade. Wittert van Hoogland kent de geschiedenis van zijn heerlijk heid tot in detail, omdat die on verbrekelijk is verbonden met de historie van zijn eigen adel lijk geslacht. Alleen voor de jaartallen spiekt hij af en toe naar de wapenschilden op de deurpost van de regentenka mer. „De ridder Dirk van Poel geest kreeg Hoogmade in 1252 van graaf Willem van Holland, omdat hij hem had geholpen Aken te belegeren. Aan het bezit van de heerlijkheid waren privi leges verbonden. De grond was van hem, hij had er horigen en pachters", vertelt Wittert van Hoogland. Na eeuwen eigendom van het geslacht Van Poelgeest te zijn geweest, werd Hoogmade in 1692 voor 60.000 gulden ver kocht aan Cornelis Sprongh. „Cornelis was getrouwd met verre familie van ons, Johanna Wittert van der Aa. Hij was in zeer goede doen en woonde in diverse huizen. In zijn testa ment bepaalde hij dat in één van die huizen, een groot pand aan de Breestraat in Leiden, het Heilige Geesthofje moest ko men, waarin zeven dames kon den wonen. Hij plaatste daar voor al zijn geld in een stichting. Cornelis en Johanna hadden geen kinderen, dus liet hij zijn fortuin na om het hofje in stand te houden. Ook de opbrengsten van de polder van Hoogmade moesten daarheen." En die re gel bestaat nog steeds, hoewel het hofje later werd verplaatst naar de Doezastraat en er in middels 24 vrouwen kunnen wonen. Pachters Oorspronkelijk bezat de Heer van Hoogmade de hele Hoog- madese Polder. „In de loop der eeuwen is veelal het opstalrecht van boerderijen afgekocht. De polder zelf is nog steeds van de stichting. Er zijn nog twaalf pachters van weilanden, voor namelijk melkveehouders. Die betalen ons jaarlijks pacht. De stichting heeft geen enkel bouwwerk meer in bezit, maar nog wel een paar stukken met opstalrecht. Bijvoorbeeld de ka tholieke kerk, die heeft een vrij groot stuk grond eeuwigdurend in opstal voor niks." Volgens Wittert van Hoogland betekent de titel Heer van Hoogmade tegenwoordig alleen nog wat voor het eigendom van de grond. „Het valt me wel eens tegen hoe weinig de burge meester en wethouders van Ja- cobswoude daarin geïnteres- Jonkheer L. Wittert van Hoogland* is Heer van Hoogmade. Op de achtergrond hangt een schilderij van Cornlis Sprongh, die bepaalde dat de opbrengsten van de heerlijkheid Hoogmade ten goede komen aan het Heilige Geesthofje in Leiden. foto holvast/mark lamers seerd zijn, behalve wanneer ze een stukgrond willen kopen. De omleidingsweg rond Hoogmade loopt over grond van de stich ting. Toen die werd geopend, heb ik zelfs geen uitnodiging gehad. Ik ben niet gevraagd om bij het afscheid van burgemees ter Brouwer de Koning te zijn, of bij de inauguratie van de nieuwe burgemeester. Maar je kunt er op wachten dat ze straks weer een stuk grond willen heb ben om het dorp uit te brei den", merkt Wittert van Hoog land wat bitter op. Wittert van Hoogland is be zorgd over de toekomst van de Hoogmadese Polder. „Er pak ken zich allerlei donkere wolken samen boven de polder: de weg dreigt verbreed te worden en dat gaat de polder weer een rib uit het lijf kosten. En wat net zo erg is, is die hogesnelheidslijn. De polder wordt daar aanzien lijk kleiner door. Ik raak zo tus sen de tien en de twintig hecta re kwijt. Daar krijg ik wel een bedrag voor, maar mijn polder wordt wel weer kleiner. De pol der hoort al driehonderd jaar bij de stichting en mijn hoofdstre ven is dat te continueren. Als het niet strikt noodzakelijk is, verkoop ik niets." De titel Heer van Hoogmade is niet overerfbaar. „Ik moet mijn opvolger aanwijzen. Ik kijk dan eerst naar mijn eigen fami lie, want ik wil graag bij de ei gen familienaam blijven. Ik heb twee neven om uit te kiezen. Als ik niets doe en ik overlijd, ligt de keuze bij de tweede regent van de stichting, jonkheer D. de Rooy van Zuidewijn. Hij mag dan niet binnen zijn eigen fami lie kijken. Maar ik doe dit al twintig jaar, ik ben net met de vut en ik zie voorlopig geen en kele reden ermee op te hou den", aldus Wittert van Hoog land. VRIJE TIJD jTER AAR HERMAN JOUSTRA De houten vloer knarst onder iet gewicht van de bezoekers, naar doet dat zachtjes. Zoals ook de holle voetstappen, het 1 bedeesde gekuch en het gefluis ter van de bezoekers ingehou den klinken. Bijna plechtig zelfs. Dat hoort zo in een museum. ,eiT Daar immers, liggen oude zaken van importantie opgeslagen. En die dient men nu eenmaal met respect tegemoet te treden. His torisch Museum Ter Aar vormt wat dat betreft geen uitzonde ring. Zeker nu niet. De bezoekers, voornamelijk mensen uit het dorp zelf, hebben eerbied voor A hun voorvaderen. Want het ge bouwtje aan de Westkanaalweg herbergt sinds kort een ten toonstelling onder de titel 'Op zoek naar families in Ter Aar'. |De resultaten van een opmerke lijk stukje huisvlijt van de werk groep 'archief en genealogie' van de historische vereniging uit dat dorp. Alles wat er ook maar moge lijk was, hebben de leden van de vereniging uitgezocht of ver zameld, om een zo goed moge lijk beeld te geven van de fami lies die al sinds eeuwen het ge zicht van Ter Aar bepalen. ..Op een gegeven moment hadden we verschrikkelijk veel." Ardie van Kessel-de Niet kijkt er tevreden bij. Zij is een van de le den van de werkgroep die de af gelopen tijd de archieven door spitte op zoek naar familie-in formatie. „En toevallig verna men we van medewerkers van het museum dat ze daar al een paar maanden geen expositie Wie zijn deze lieden uit een grijs Ter Aars verleden? De prent is te zien op de tentoonstelling in het Historisch Museum van het dorp. meer hadden gehad. Of wij nog wat hadden." Nou, dat bleek dus wel het geval te zijn. De man van Ardie, Leonard van Kessel, en John Bosman, Ron Biegel, Hans Koeleman, Mau- ring Roest, Karei Blom en Anne Kraak hadden inmiddels zoveel informatie over oude Teraarse geslachten opgediept uit de ar chieven dat daarmee wel wat te doen viel. Dus hangen nu overal in het museum stambomen van de bekendste families in het dorp. Verder zijn er veel foto's, bidprentjes, familiewapens en huwelijksaktes. Vrijwel niets hebben de sa menstellers laten liggen, als het maar met Teraarse geslachten te maken heeft. Zo zijn er oude kranteberichten uit de Rijnbo de. En er is een boekwerkje geti teld 'Bewijzen van onvermo gen', met daarin de namen van degenen die vroeger niet aan hun financiële verplichtingen konden voldoen. Ja, er is zelfs een begraafboek uit de vorige eeuw. Daarin staat te lezen wie er destijds allemaal begraven is bij 'het Suikerpotje', de kleine hervormde kerk in Ter Aar. De dorpelingen zullen alle echte Teraarse namen wel ken nen: Esveld, Roodenburg, Koe leman, Kroon, Uijttewaal, Van Kessel, Hoogervorst, Egberts en Heijns. Dat zijn de namen die Ter Aar groot hebben gemaakt. Daarom ook liet het museum de expositie speciaal openen door een kleindochter van ene Maartje Kroon. Die op haar beurt vormde in de jaren twin tig met haar man een vooraan staand echtpaar. Zo richtten zij een melkfabriek op. Wat een speurtocht in het verleden toch niet allemaal ver mag! In het museum staat, ligt en hangt een schat aan infor matie. Maar het meest intrige rend zijn toch de twee foto's die ergens in een hoekje liggen. Met een briefje erbij: 'Wie zijn dit?' De ene prent laat een aantal he ren in uniform zien. Militairen? Of leden van een muziekkorps? De andere foto wekt nog meer nieuwsgierigheid op. Een prent van elf vrouwen en drie mannen. De vrouwen dragen lange rokken. En hebben stijve hoofddeksels op. En de man nen? Rechts op de achterste rij staat een geestelijke van katho lieke signatuur. Links aan zijn zij bevindt zich een gewichtig kijkende man met fraaie baard. De vader van de familie? En wie is dat bedeesde mannetje dat helemaal aan de linkerkant van de foto zit weggedoken achter een paar streng kijkende deer- nes op leeftijd? Maar het is vooral het vaandel in het midden dat de aandacht trekt. Want wat staat er nou toch op? Helaas, de tekst is niet te lezen. En juist die tekst zou een aardige indicatie zijn ge weest voor de identiteit van het groepje. Nu blijft het een verza meling van anoniemen. Te mid den van al die families die wel een naam hebben. Zo gaat dat in de geschiede nis. LEIDEN Bewegen. 55-plussers uit de Merenwijk kunnen in buurthuis Op Ei gen Wieken (Valkenpad) terecht voor lessen in gymnastiek en volks dansen. Gymnastiek is op maandag van 13.30 tot 14.30 uur en het volksdansen op woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. In dienstencen trum Merenwijk (Rosmolen) is er op vrijdag van 9.30 tot 10.30 uur gymnastiek voor 55-plussers. Voor meer informatie: 071-214808. Ontspanning. Voor de 55-plussers uit Leiden Zuidwest is er morgen een ontspanningsbijeenkomst in verzorgingshuis Haagwijk aan de Beethovenlaan. Muziekgroep De Sleutels verzorgt een optreden. Aanvang: 14.00 uur. De toegang kost 2,50 gulden. Postzegels. De Leidse Postzegel vrienden houden maandag 13 febrp- ari een ruil- en veilingbijeenkomst in het Vijfhovenhuis aan de Hof- laan 169. De jeugd is welkom vanaf half zeven, volwassen kunnen te recht vanaf zeven uur. De kavels worden vanaf half acht geveild. Antroposofie. Klinisch psycholoog Ron Dunselman houdt dinsdag 14 februari een lezing over 'antroposofie, een moderne weg tot zelf kennis'. De lezing wordt gehouden in sociëteit De Burcht en begint om 20.00 uur. Narcisme. Bij de filosofische vakvereniging voor vrouwen Anna Ma ria van Schurman houdt Joke Hermsen op dinsdag 14 februari een lezing over nomadsich narcisme. Sexe, liefde en kunst in het werk van Lou Andreas-Salomé, Belle van Zuylen en Ingeborg Bachmann worden behandeld. De lezing wordt gehouden in het WSD:complex aan de Cleveringaplaats 1. De aanvang is 20.00 uur en de toegang voor niet-leden bedraagt 5 gulden. LEIDERDORP Nestelplaatsen. De vogelwerkgroep Koudekerk/Hazerswoude e.o. houdt op dinsdag 14 februari een informatie-avond over nestelplaat sen van vogels. Beer van Eijk zorgt vanaf 20.00 uur voor een diale zing in de aula van basisschool De Driemaster aan de Wilddreef. Vlinders. Wie plakt, knipt, breit, verft of tekent de mooiste vlinder? Iedereen tot dertien jaar kan meedoen aan de wedstrijd die wordt georganiseerd door de Leiderdorpse openbare bibliotheek. Deelne mers kunnen bij de bibliotheek in De Muzenhof een 'kale' vlinder ophalen om zelf in te vullen. Inleveren kan tot en met 25 februari. Uw leverancier in de buurt COMPAQ die nog echte service IBIV1 en goede adviezen geeft!!! TOSHIBA RESTART COMPUTERS BV OVERRUN 18 LEIDEN 071-224551

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15