relukkig zijn in een rolstoel Leefbaar Oegstgeest kiest voor oppositie hebben allemaal dezelfde pijn' Drie jaar geëist in hoger beroep tegen ontuchtpleger Stemming Het leven gaat door Leiden Regio Houthoudend of houtvrij /-'akron "£-:r" IQRP» HERMAN JOUSTRA >gellven heeft voor de mens wrede verrassingen in j Maar dan nog kan het le- moeite waard zijn. Ook je ernstig verlamd en kun y||ha niet meer praten. Dat is bodschap van Suzanne ;r zc (25)- De Leiderdorpse be- Zore zeven jaar geleden in 'anl jlstoel na een hersenbloe- dro maar zegt desondanks dat *we ïogelijk is elke dag te ge- i. Zij wil dat aan iedereen weten. Daarom verschijnt da, idag 19 februari op televi- W0[n het VPRO-programma t mil Deur TV'. ma dat programma wordt anti en de gelegenheid gebo- )a°le zeggen wat ze op hun er*thebben. En dat vindt Su- j1./*1 nu juist de uitdaging. stembanden mogen dan t de iet naar behoren functio- ze heeft nog andere ma- om te communiceren. :hter haar personal com- bijvoorbeeld. Op haar scherm verschijnt, stukje eetje, de volgende tekst: b omputer is mijn grootste y. Ik heb precies dezelfde v lijkheden als iedereen, ik kan natuurlijk niet op Ktsenbord werken." e bedient ze de computer vel? Aan haar bril zit een _J raatje bevestigd waarmee en laserstraal kan sturen een rechthoekig bord. Tineke Heemskerk-de Boer (46) uit Hazerswoude-Rijndijk is morgenavond te zien bij 'Open Deur TV'. Zij is degene die Suzanne Roest heeft be naderd voor de daaropvol gende aflevering. „Want het principe van het programma is dat je een camera mee krijgt, zelf opnamen maakt, en de camera vervolgens doorgeeft aan iemand anders die dan mag filmen." In de aflevering van mor genavond vertelt Tineke over de dood van haar man, nu ruim twee jaar geleden. Haar boodschap: het leven gaat al tijd door. „Ik heb vier kinde ren van rond de twintig. Dan moet je wat met je leven. Ik zou mijn man geen recht doen als ik dat niet zou pro beren." Kortom, net als Suzanne Roest, heeft ook zij een posi tieve boodschap. Overigens is dat zeker niet altijd het geval in het programma. Iedereen mag filmen en zeggen wat hij wil. Daarop staan de letters van het alfabet, cijfers en leestekens. Bereikt ze met de straal bijvoor beeld een 'a' op dat bord, dan verschijnt die letter op het scherm. Maar het kan ook zonder laserstraal. Dan maakt ze ge bruik van een lijst met daarop alle letters. De gesprekspartner wijst daar eerst een rij letters aan. Knikt Suzanne, dan is dat de rij die zij bedoelt. Dan wor den stuk voor stuk de letters van die rij aangewezen totdat Su zanne weer knikt. En ook al functioneren haar stembanden zoals gezegd niet naar behoren, ze probeert ze toch te gebruiken. Waarom ook niet? Er is alleen een geoefend oor voor nodig om te horen wat ze zegt. In elk geval kan haar moeder haar inmiddels heel goed volgen. Kortom, Suzanne beschikt over een aantal manieren om te communiceren, waardoor ze het gevoel heeft nog steeds midden in de wereld te staan. Midden in het heden ook. Het verleden, dat is geweest. Ze wil er niet te veel meer bij stilstaan, ook al hangt de achterkant van haar rolstoel vol met miniatuur- basketbalschoentjes. Tot de fa tale hersenbloeding was zij een fanatiek en talentvol basketbal ster bij de BV Leiderdorp. Maar die tijd komt niet meer terug. Ze richt zich liever op de toekomst. „Ik wil op dezelfde manier doorgaan als ik nu bezig ben", laat ze weten. „Ik wil graag mensen helpen. Dat wilde ik vroeger ook en daarom volgde ik een opleiding voor verpleeg ster. Nu probeer ik op een an dere manier mensen te hel pen." Dat probeert ze met haar ge dichten en schilderijen. „Dat schilderen kan ze met een spe ciale aanpassing aan haar hand", zegt haar moeder. „En we horen vaak dat de mensen steun hebben aan haar schilde rijen. Die stralen iets positiefs uit. Datzelfde geldt voor haar gedichten." Positief, zou zou Suzanne haar instelling zelf ook het liefst karakteriseren. Die instelling heeft haar er ook doorheen ge sleept, zegt haar moeder. „Ze lag een half jaar in coma. de art sen zeiden dat ze zou sterven, maar door haar wilskracht en door haar sterke lichamelijke conditie is ze eruit gekomen." Sterker nog: is ze net als vroe ger een gelukkig mens. Ook al zit ze dus in een rolstoel. „Geluk zit niet in goede armen of be nen. Geluk moet van binnenuit komen", zegt Suzanne. En ze straalt. inpunt voor bijstandsvrouwen in Leiderdorp 5ed' ;rdorp heeft sinds kort zijn i Steunpunt Vrouwen in de Pind. Oprichtster Helen iram spreekt eigenlijk liever :en steunpunt voor mensen een bijstandsuitkering, die leen voor staan. „Ik maak onderscheid tussen man en vrouwen. Ook leeftijd of feit dat mensen blank of tzijn speelt geen rol." Jewel er in buurgemeente en al een steunpunt is,/. l~ Kartaram het nodig dat er eentje in Leiderdorp kwam. ie dichter bij huis, hoe mak ker het is voor mensen om eageren. Maar ik werk wel •Öj ,v samen met het steunpunt in Leiden." Ze is nog maar net begonnen, maar heeft al veel te lefoontjes gekregen. Voorname lijk van vrouwen, maar ook van een man. „Er zijn heel wat pro blemen. Gescheiden vrouwen die in een isolement zijn ge raakt, problemen met neuroti sche kinderen." Kartaram ziet zichzelf als 'eerste opvang'. „Het is voor veel mensen moei lijk om direct bij een psycho loog of een instelling aan te kloppen. Het eerste dat ze nodig hebben is een oortje dat naar hen luistert. Ze vinden het fijn om te merken dat ik hetzelfde heb meegemaakt, kan meevoe len. En zijn er problemen waar een deskundige bij moet ko men, dan zoek ik samen met de mensen en het steunpunt in Leiden naar een oplossing." Kartaram weet waar ze over praat. Zelf kwam ze na haar scheiding in grote moeilijkhe den. „Ik ben verstoten door mijn eigen familie en mijn schoonfamilie. Ik stond er met de opvoeding van mijn drie kin deren volkomen alleen voor. Het was heel, heel zwaar." Ze kwam terecht in een opvang huis waar ze ontdekte dat ze niet de enige was met moeilijk heden. „Lange tijd dacht ik: het zal allemaal wel aan mij liggen dat ik problemen heb. In dat opvanghuis zag ik om me heen dat dit niet zo was. Heus, we hebben allemaal dezelfde pijn." Kartaram vindt het jammer dat het steunpunt niet beschikt over een potje met geld. Want behalve psychische nood, komt Kartaram ook veel armoede te gen. „Deze week wordt het steunpunt officieel een stich ting. Misschien dat ik dan ker ken, instanties of bedrijven om een bijdrage kan vragen. Al is het maar voor kleine dingetjes, zodat de mensen hun kinderen een cadeautje met Sinterklaas kunnen geven. Ik heb zelf zo vaak gedacht: waarom zijn Sin terklaas en de Kerstman toch uitgevonden? Ik kan mijn kin deren niets geven!." RDAG 11 FEBRUARI 1995 oc ivrviiw CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Opstappen wethouders wekt beroering in eigen partij Het gedwongen aftreden van de wethouders Lisman en Ollongren (beiden Leefbaar Oegstgeest) heeft binnen de eigen partij de nodige beroering teweeg gebracht. „Ik be schouw het als een vorm van natrappen om na hun af treden alsnog een motie van wantrouwen in stemming te brengen", laat fractievoorzitter J. de Soeten onomwon den weten. Huurdersvereniging Ons Doel definitief LEIDEN De huurdersvereniging van wo ningbouwvereniging Ons Doel heeft meer dan 250 leden. En daarmee is de kritische grens die het bestuur van Ons Doel stelde bij de oprichting van de huurdersvereniging gepasseerd. Ten minste tien procent van de 2500 huurders van Ons Doel moest lid worden. De huurders hadden tot 15 februari de tijd gekregen om het antwoord- kaartje terug te sturen. Nu al hebben tussen de drie- en vier honderd huurders dat gedaan, En bijna allemaal sluiten ze zich aan bij de huurdersvereniging. Tot verbazing van directeur M. Glaser nemen veel huurders een dubbel lidmaatschap. Zij blijven ook lid van de woningbouwver eniging. topsportstatus van de Sleutelstad. Twee dingen zinden hem echter in het geheel niet: de naam van zijn club - WD - stond niet in de uitnodiging en had die Spierdijk niet het fatsoen kunnen opbrengen om hem van tevoren te vragen of hij wel in het forum wilde. Spierdijk: „Gerard Bakker van de WD? Nee, ik moet die van Scylla hebben. U weet wel, de vroegere coach van tafeltennisterBettine Vriesekoop." Bakker: „Scylla? Vriesekoop? Tafeltennis?" Inspraak is een rijtje meneren en mevrouwen achter een brede tafel, die vriendelijk knikkend je bezwaren aanhoren en dan gewoon doen wat ze al van plan waren. „We zullen uw bezwaar meenemen", zijn doorgaans de woorden waarmee die mensen de indruk proberen te wekken dat zij rekening houden met insprekers. Er is het volk achter de tafel - vertegenwoordigers van gemeenten of andere overheden - heel wat aan gelegen dat het volk in de zaal daarin blijft geloven. Maar soms zitten de meneren en mevrouwen die normaal achter de tafel zitten zelf in de zaal. Dat overkwam de Rijnwoudse gemeenteraad deze week. De raad moest de gemeen telijke inspraakreact ie op provinciale plannen voor het Bentwoud vaststellen. De gemeente is tegen, en dat mogen ze bij de provincie best weten. Maar of dat nut heeft... De Rijnwoudse politici geloven er niks van. De brief aan de provincie gaat de deur uit omdat dat nou eenmaal zo hoort, niet omdat er iemand is die denkt dat de gemeente het tij nog kan keren. De raadsleden zijn door ervaring wijs geworden. Ze weten hoe ze zelf omgaan met inspraak, en verwachten niet dat de provincie een haar beter is. Maar het is misschien niet zo verstandig nu zelf de illusie om zeep te helpen, dat inspraak weieens nut kan hebben. Aatl Rietveld, Wim Koevoet en Ruud Sep OEGSTGEEST LOMAN LEEFMANS Zijn partij kiest nu duidelijk voor de oppositie. „De andere partijen hebben elkaar kennelijk al gevonden. Dan moeten ze ook maar samen doorgaan. Maar om een fractie die 42 pro cent van de kiezers vertegen woordigt buitenspel te zetten, lijkt me bestuurlijk geen goede situatie", toont hij zich teleurge steld. De Soeten en zijn mederaads leden voelen zich overvallen door de gebeurtenissen van donderdagavond. Alle andere partijen in de raad - D66, CDA, WD en Progressief Oegstgeest - kwamen plotseling met een motie van wantrouwen tegen de twee LO-wethouders. Het Procureur-generaal J. Nuis eiste gisteren in hoger beroep drie jaar gevangenisstraf tegen een 36-jarige Hagenaar, wegens on tucht met zes jongens tussen 9 en 12 jaar. De man is op 12 ok tober vorig jaar door de Haagse rechtbank veroordeeld tot twee jaar onvoorwaardelijke en een jaar voorwaardelijke gevange nisstraf. De officier van justitie is in hoger beroep gegaan uit onvrede over de lage straf die de Hagenaar heeft gekregen. Nuis zei gisteren dat drie jaar 'de ondergrens' is voor de straf bare feiten die de Hagenaar heeft gepleegd. De man heeft in kindertehuizen in Hoek van Holland ('De Koperwiek') en Wassenaar ('Sonnenburgh') jongens seksueel misbruikt. Na klachten van enige slachtoffers kwam de ontucht aan het licht. De officier van justitie eiste in oktober een gevangenisstraf van vijf jaar. „Die eis onderstreepte de ernst van het feit goed", al dus Nuis. Drie jaar is voor Nuis echter een 'passende sanctie'. De voorwaardelijke gevangenis straf van een jaar wil de procu reur-generaal omgezet hebben in een onvoorwaardelijke straf. Door de rechtbank is de voor waardelijke straf gekoppeld aan een psychiatrische behandeling. „Een voorwaardelijke straf is geen stok achter de deur. Des noods krijgt verdachte zijn be handeling in de gevangenis." Als bijzondere voorwaarde eiste Nuis dat de ontuchtpleger na duo trad met onmiddellijke in- gang af. Burgemeester S. Scheenstra, die met zijn beslissende stem over de locatiekeuze voor de huisvesting van de gemeente mede verantwoordelijk voor de breuk in het college was. krijgt van De Soeten nog meer kritiek. Het college was twee aan twee verdeeld over die locatiekeuze. Kamphuisen (WD) en Van Ei sen (Progressief Oegstgeest) wil len de Jelgersmakliniek tot een nieuw raadhuis omtoveren en het huidige complex aan het Wilhelminapark afstoten. De LO'ers Ollongren en Lisman wilden beide panden gebruiken. De mening van Scheenstra deed de balans doorslaan ten nadele van de laatste twee. „Hij zijn vrijlating vijf jaar niet werk zaam is in de jeugdhulpverle ning. Advocaat P. Hoogendam vond dat de door de rechtbank uitgsproken straf op zijn plaats is. Een langere straf zou de psy chiatrische behandeling van de Hagenaar mogelijk doorkruisen. Hoe sneller de Hagenaar wordt vrijgelaten, des te eerder kan hij aan zijn therapie beginnen. Een therapie volgen binnen de ge vangenismuren is volgens Hoogendam niet mogelijk. Het geëiste verbod op werken in de jeugdhulpverlening vond Hoogendam overbodig. „Mijn cliënt heeft inmiddels gekozen voor een studie milieukunde. Hij is zelf ook tot de conclusie had boven de partijen moeten staan en hij had beide varianten moeten voorleggen aan de raad", meent De Soeten. Zijn partij wordt nu tot de oppositie- banken veroordeeld, de ex-wet- houders Lisman en Ollongren blijven raadslid. Wet is nog on bekend of de twee voor een wachtgeldregeling in aanmer king komen. Vertegenwoordi gers van de genoemde partijen komen dit weekeinde bij elkaar om de nieuwe situatie te be spreken en het college te vor men. Van Eisen: „Het is geen gelukkige situatie, dat geef ik toe. Nu moeten de vier kleinere partijen samen, maar ik denk dat dat wel lukt. We zullen het ook niet op alle punten eens worden, maar er is de bereid heid tot het sluiten van com promissen. En alle vier zijn we door Leefbaar Oegstgeest afge schilderd als 'de verkeerde kant'. Misschien dat het hebben van een gezamenlijke tegenstre ver de band versterkt", aldus Van Eisen. Hij gaat er vanuit dal Oegstgeest opnieuw vier wet houders gaat krijgen, ieder van een andere partij. gekomen dal hij iets anders moet gaan doen." Een door de advocaat beplei te schorsing van de gevangenis straf voor gezinsbezoek wees het gerechtshof af. Hoogendam vroeg om een weekendverlof vanwege 'explosieve situatie' binnen het gezin van de Hage naar. Zijn vrouw en drie kinde ren zouden in grote moeilijkeh- den verkeren door detentie van de man. De afgelopen acht maanden is de gevangenisstraf van de Hagenaar voor twee keer geschorst wegens familie-om standigheden. Het gerechtshof doet uit spraak op 24 februari. WORDT 'T PRINT OF ETHER? Een rondje-dagbladen, een serie TV-spots of radioreclame? Keus genoeg met het risico van automatisme. Bij ons is elk mediaplan voorzien van houtsnijdende argumenten. Bel en vraag naar Michael Breel of Theo Luijpen. ïerdorpse met positieve boodschap in VPRO-programma M POLITIEKE RUBRIEK -2 Waarin deze week: verbijstering in het j Italiaanse Pisa over de 4 investering van zeven 2 miljoen gulden in een 9 scheefgezakte Leidse 7 Stadsgehoorzaal, het J pingpong-talent van 9 VD'er Gerard Bakker en t gegronde wantrouwen 5 van de gemeente 3 Rijnwoude als het op 1 inspraak aankomt. n 1994 stond de gevel van de Leidse Stadsgehoorzaal precies tweeëneenhalve ntimeter uit het lood. En mits de stad niet wordt troffen door een aardbeving dat in het jaar 2050 nog ïedshet geval. "eeëneenhalve centimeter, it is, om u een idee te geven, ecies de diameter van een tlden. Het betreden van de eestraat zonder iligheidshelm is derhalve eszins verantwoord. Was al met al een erkvvaardige bijeenkomst ze week in De Waag, waar de nsterdamse architect Kees Janjers onder het toeziend Dg van wethouder voor cultuur Langenberg (D66) zijn plan oor renovatie van de 103 jaar ode Stadsgehoorzaal lesenteerde. angenberg zette hoog in. „De oorgevel helt en zou, als je lietsdoet, instorten." Angstige isioenen dienden zich aan. an een mens nog veilig door e Breestraat? Moeten de ossen niet meteen allemaal "orden omgeleid over de angegracht? Waarom tolereert e gemeentelijke overheid zo'n evaarlijke situatie? laar nog geen vijf minuten ater wees architect Spanjers de "ethouder terecht. Onderzoek 'eeft uitgewezen dat de gevel naar een piepklein beetje oorover helt en uiterst stabiel Suzanne Roest: 'Ik geniet van elke dag.' VVD'er Gerard Bakker, sportspecialist van de fractie, gooit een balletje op in de raadzaal. staat. Het gebouw is verzakt, maar zakt niet verder. „De gevel dondert niet binnen nu en twintig jaar de Breestraat in", zei Spanjers. Maar hij had evengoed veertig of zestig jaar kunnen zeggen. De fundering wordt nochtans vernieuwd. Verder is de investering van zeven miljoen gulden voor een aanzienlijk deel bestemd om de modegrillen van dertig jaar geleden ongedaan te maken. Alles wat mooi was - geornamenteerde balkons, wanden en plafonds - is toen verstopt achter platen zachtboard. Want dat was in die tijd mode. „Nu vinden we dat doodzonde", zei Spanjers. I Iet geurt hoe dan ook naar kapitaalvernietiging, die operatie van de Stadsgehoorzaal. Maar geheel in de Leidse traditie was er in de commissie cultuur deze week geen enkel raadslid dat daar vraagtekens bij zette. I sportman en ook zijn optreden in vergaderzalen verraadt geen buitensporige belangstelling voor de gebeurtenissen binnen de kalklijnen rond welk sportveld dan ook. Daarbuiten ook niet trouwens. Het Leidse WD-raadslid Gerard Bakker bladert met opgetrokken wenkbrauwen de sportpagina's van Telegraaf, Leidsch Dagblad en NRC-Handelsblad altijd snel door. Morgenavond, als heel Nederland 'de klassieker' bekijkt, zit hij in de leeszaal voor de raadsleden de raadsvergadering van dinsdag voor te bereiden. Hij is voorzitter van de commissie verkeer omdat die altijd op woendagavond vergadert en hij zodoende geen hinder van wedstrijden van het Nederlands elftal of Europa Cup-voetbal heeft. (Eerlijkheidshalve: onder zijn voorzitterschap worden sneller zaken gedaan dan dat Oranje onder Hiddinks leiding tot scoren komt). De zwaar bebrilde Bakker vertoont maar één gelijkenis met één sportman: zijn stem lijkt in de verte op die van oud- PSV'er Gerald Vanenburg. Waarover Johan Cruijff eens de volgende roemruchte uitspraak deed: „Iemand met zo'n stem MONTAGEFOTO PETER VAN DEN ELSHOUT kan nooit de leider op het veld zijn." Zo beschouwd kan Bakker dus nooi t wethouder worden, hoewel hij daarvoor ooit wel kandidaat was. (Eerlijkheidshalve: Bakkers vocubalaire is veel malen groter dan die van Vanenburg. En van Cruijff wint hij het verbaal ook). Geen sportvlek dus deze Bakker. Wel berijdt hij een stokpaardje, namelijk dat Leiden autorijk moet worden. En een fiets, een degelijk karretje waarvan de lichten het altijd doen en de versnellingen minder. Op de bruggen over Leidse wateren beleeft hij zijn eigen Alpe d'Huez. In gevaarlijke afdalingen voorkomen zijn bagagebinders van vers rubber dat de tas vol stukken in het water valt. Bakker keek in het geheel niet op toen hij eerder deze week een brief onder ogen kreeg waarin staat dat hij en andere sportexperts uit het Leidse, zoals Joop Piket. Jan Duivesteijn, Kees van der Molen en Ruud Paauw door de chef van de sportredactie van het Leidsch Dagblad, Willem Spierdijk, in een forum zijn gezet voor een discussie over de

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13