Van artiest naar Zen-monnik Kerk Samenleving ZAKEN ZATERDAG 11 FEBRUAR11995 RD/ redactie dick van der plas. 071 -356481 HET WEER KORTWEG Schoolbus De Leidse basisscholen De Springplank en de Beatrix ver lenen morgen hun medewer king aan een Open Deurdienst in de Hooglandse Kerk. Om de scholieren en hun ouders naar het 'hartje' van de stad te brengen, rijdt er om 9.15 uur bij de Springplank aan de Su matrastraat en om 09.30 uur bij de Beatrix aan de Lusthof laan een bus voor, die de pas sagiers na afloop van de dienst ook weer naar deze opstap plaatsen terugbrengt. Het the ma van de Open Deurdienst, die begint om 10.00 uur, is 'Je thuis voelen'. Voorganger is dominee A. Alblas. Tien regels De Hebreeïste en docente aan de RK universiteit in Nijme gen, mevr. A. Pels, houdt op woensdag 15 februari een dia lezing in Lisse. Zij spreekt over de door Schepper gegeven 'Tora', waarbinnen de 'tien re gels ten leven' de grondslag vormen om 'een goede en rechtvaardige samenleving op te bouwen'. De lezing wordt gehouden in de Mariënhof, gelegen naast de Mariakerk aan de Nassaustraat 47 in Lis- se. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Philadelphia De eerste aangepaste kerk dienst van de afdeling Katwijk en omstreken van de ouder vereniging Philadelphia wordt morgenmiddag gehouden in de Vredeskerk aan de Voor straat 35 in Katwijk. De dienst wordt geleid door dominee P. van der Horst, gereformeerd predikant. Muzikale medewer king Wordt verleend door de gospelband 'King Size'. Aan vang 15.00 uur. Vrouwen met visie De Stichting Johan Maasbach Wereldzending organiseert op dinsdag 14 februari een lezing met als onderwerp 'Wat is een wijze vrouw in de ogen van God?'. Spreekster is Willy Maasbach, de vrouw van de bekende evangelist Johan Maasbach. De bijeenkomst begint om 10.00 uur. Mannenconferentie In het congrescentrum Leeu wenhorst in Noordwijkerhout wordt op 11 maart weer een Mannenconferentie gehou den. Sprekers zijn dit keer Henk Binnendijk en Wim Ou- weneel. Het thema van de dag is 'Mannen in sleutelposities'. De conferentie begint om 09.00 uur en wordt rond 16.00 uur afgesloten. Voor informa tie of opgave kan worden ge beld met Henk de Mooij (01718-21390), Arie Ravens- bergen (01718-31604) of Henk Binnendijk jr. (01718-29225). Zeshin van der Plas 'Wie ontevreden is, is een potentiële boeddhist' Zeshin heeft in Lei den de stichting Soto Zen Centrum 'Suiren-Ji' (de waterlelie) opgericht. De eerste ver dieping van zijn huis is meditatieruimte, waar hij trainingen geeft. ,,Je op dracht als boeddhist is dat je.vrede hebt met jezelf en met je situatie. En dat je ontdekt wie je werkelijk bent. Iedereen die onvrede heeft met zijn eigen situa tie, is een potentiële boed dhist. Voor die onvrede is namelijk een oplossing. Die oplossing ligt echter buiten wat wij als ons 'den ken' beschouwen. De eer ste stap is dat je door me ditatie afstand doet van je eigen gedachten." LEIDEN/KATWUK MONIQUE VAN EEDEN Net als bijvoorbeeld het chris tendom, kent het boeddhisme vele verschillende stromingen. Alle boeddhistische stromingen hebben het bereiken van 'ver lichting' als doel. Bij Zen-boed- dhisme wordt de onmiddellijke verlichting nagestreefd. Deze vorm van boeddhisme kent ook weer verschillende stromingen, waaronder Rinsai en Soto. In beide stromingen wordt ge werkt met meditatie: periodes van zitten en lopen, waarin de geest helemaal wordt leegge maakt. Van der Plas: „Bij Soto Zen duren de periodes van zitten langer. We lopen altijd rustig, nooit hard. De meester geeft bevelen, maar hij schreeuwt niet. In het algemeen is Soto milder en rustiger dan Rinsai. Bij Soto gebruiken we ook geen koans. Koans zijn die bekende boeddhistische vragen waar geen antwoord op is, zoals: 'hoe klinkt het geluid van één klap pende hand?' Tot slot zit je bij Soto Zen tijdens het mediteren met je gezicht naar de muur, terwijl je bij Rinsai met je ge zicht naar het midden van de ruimte zit." Matroos Zeshin wordt in 1948 in Leiden geboren als Cor van der Plas, zoon van een Katwijkse haring visser. Als kleine jongen wil Cor ook gaan varen. Hij bezoekt de Rijn- en Kustvaartschool, maar zakt met drieën voor de theore tische vakken en tienen voor de praktische, zoals EHBO en navi gatie. Het gemis van een diploma „Religie en theater liggen niet zo ver uit elkaar", zegt de boeddhistische monnik. En hij kan het weten. Voordat Zeshin van der Plas het Zen-boeddhisme ontdekte, was hij onder meer theaterartiest. Voor hem vormde het theater een verlengstuk van zijn spirituele zoektocht. „Ook met theater probeer je mensen bewustzijn bij te brengen." :m blijkt geen belemmering om als matroos aan te monsteren. Het leven op het water bevalt hem echter niet. De kapitein van zijn eerste schip is een onvervalste sadist. Als de jeugdige varensge zel per ongeluk een kwast in het water laat vallen, krijgt hij van de kapitein een pak slaag met een stuk touw. Van der Plas: „Hier kan het leven niet voor bedoeld zijn, dacht ik. Toen het schip in Mannheim aankwam, ben ik van boord gestapt en te rug naar Nederland gelift." Hij begint een leven van rei zen en ontdekken. In gezel schap van zijn gitaar trekt hij lif tend heel Europa door. Hij speelt op straat voor geld en als dat niet voldoende oplevert neemt hij tijdelijk een baantje. Zoals zovelen van zijn genera tie, is Van der Plas aan het eind van die jaren zestig op zoek naar een goeroe. Hij zoekt on der meer in India, waar hij al leen 'dood, honger en ellende' vindt. Terug in Nederland komt Van der Plas in contact met Ruud Kenter (tegenwoordig eigenaar van café-restaurant De Grote Beer in Leiden). Of Cor wil mee spelen in een straattheater? Zo ontstaat de straattheatergroep Gajes. Ruud bedenkt de acts en Cor verzorgt de muziek. Later vormt Van der Plas in zijn een tje kindertheater Jiri, waarmee hij het hele land doorreist. Zijn werk in het theater maakt geen eind aan zijn 'spiri tuele zoektocht'. Een vriendin brengt hem in aanraking met de macrobiotiek, in feite een tradi tionele Japanse voedingsleer. Via de macrobiotiek leert hij de Japanse levensbeschouwing Zen kennen. Van der Plas ver trekt naar Amsterdam, waar hij werkt in een macrobiotisch centrum. Hij ontmoet een Aik- ido-leraar, neemt deel aan de Zeshin van der Plas: „We hebben het licht nodig en de duisternis." FOTO HOLVAST/ MARKLAMERS training en ontdekt dat hij de meditatie aan het begin van ie dere les veel interessanter vindt dan de vechtsport zelf. Als het macrobiotisch cen trum failliet gaat, keert Cor te rug naar Leiden. Door een vriend wordt hij doorverwezen naar Cathy Spierdijk, die Zen- meditatielessen geeft. „Meteen na mijn eerste les wist ik: dit is wat ik al die tijd gezocht heb. Na verloop van tijd werd dat ge voel alleen maar sterker. Cathy ging ook op een hele leuke ma nier met zowel Zen als met mensen om. Ik wilde steeds va ker mediteren, maar Cathy bouwde haar lessen juist af." Het lukt Van der Plas niet om zelf een trainingsprogramma op te zetten. Door toeval verneemt hij het bestaan van een. Zen-klooster in Spanje. Hij gaat erheen, maar kan zich niet vinden in de ma nier van leven en werken. „De meester die de boel leidde, had nog onvoldoende ervaring. En ik was er, denk ik, zelf ook nog niet aan toe." Weer terug in Nederland be raadt hij zich op zijn toekomst. Op aanraden van een vriend neemt Van der Plas de 'Zen Guide' in handen. „Daar staan wel honderd Zen-tempels in, voornamelijk gelegen in Japan. Ik heb er blind één geprikt, en daar ben ik naartoe gegaan." Inmiddels is Zeshin meerdere keren in Japan geweest. De tweede keer ontving hij de boeddhistische wijding. „Als je gewijd wordt, krijg je ook een nieuwe naam. Mijn boeddhisti sche naam is Hongaku Zeshin. Oppervlakkig vertaald betekent dat: 'verlichting is de waarheid zelf. Inmiddels ben ik ook tot monnik gewijd. De traditie wil dat je in het dagelijks leven een deel van je oude naam behoudt. Vandaar mijn naam: Zeshin van der Plas." Onderscheid Als boeddhist heeft Zeshin zijn levensvervulling gevonden, al kan hij moeilijk onder woorden brengen wat de essentie ervan is. „Taal is nu eenmaal alleen een middel en niet de bood schap zelf." Maar hij wil wel een poging wagen: „In het boed dhisme heb je twee begrippen. Het eerste is Boeddha, die wordt afgebeeld als een gewoon mens, met één hoofd en twee armen. Boeddha is het symbool voor verlichting. Het andere be grip is Kannon, die wordt afge beeld met vele hoofden en vele armen. Kannon is het symbool van alles wat buiten jezelf is. Al les wat buiten jezelf is geeft je de mogelijkheid om jezelf te ontwikkelen. Daar mag je dank baar voor zijn. Daarom is Kan non ook het symbool van me dedogen en allesomvattende liefde. Uiteindelijk besef je, dat alles één is. En dan ontdek je dat dat wat jij als 'jezelf be schouwt, onderdeel is van het grote geheel." Ook het verschil tussen goed en kwaad is niet zo strikt als de meeste mensen denken. „Goed en kwaad verschijnen verschil lend van karakter, maar ver schillen in wezen niet van el kaar. Alles wat er is, mag er zijn. Niets kan immers bestaan zon der het tegenovergestelde. Neem maar eens letterlijk licht en duisternis. Zonder licht be staat er geen duisternis, zonder duisternis bestaat er geen licht. Als het altijd donker zou zijn, zouden planten niet kunnen groeien. Als het altijd licht zou zijn, zouden we nooit kunnen slapen. We hebben het licht no dig en de duisternis. Het één is dus ook niet beter dan het an der. En zo is het met alles." OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Boordwapen (6); 7. Vooral grootvader wordt helemaal blauw (5); 8. Spanjaard samen met u in het water (5); 9. Zwelgpartij in de groei (5); 10. Vloeibaar-bij u in de sluis (4); 11. Valt in Frank rijk dubbel goed in de smaak (6); 12. Ruim omhoog! (6). Verticaal: 2. Had de neiging niet beschaafd te zijn (5); 3. Puntenlijst (6); 4. Kruiswapens (6); 5. Door Marco gespeeld (4); 6. Tegengestelde van een kuif (8); 10. Verkouden vogel (4); 11Jongen met een slee (3). KRUISWOORDRAADSEL la r mi [ËTnTaI □BB LSUL3 HQ QQQBD BB UUU H a a f r t Jaar ËjGpO rp^t aia r s Q ba XTr gJ| e r l I a a 'rl s TAT UUUU LJULJU B DBD B 0gi UUQUQ QQ □ÜU QQB [N| e r t s J k e !r|e|l| DE RECHTER WAT DOE-AJ WE NOU MET DIE ENJORME ACHTERSTAND iW RECHTS Mr. Jesse van Muylwijck /Af Z/E £&MAAJS ce/e, AMTOt/. WAAAS/S DE V/EGDE BOES Zacht winterweer De weersverwachtig op de korte termijn - tot 36 uur vooruit - heeft een betrouwbaarheid van 85 pro cent, zo is uit analyse gebleken. De meteoroloog stelt zijn verwachting op volgens de computerprognose. Dit atmosfeermodel komt meestal goed overeen met de werkelijk op getreden weerssituatie. Vrijdag mislukte de verwachting falikant, omdat een depressie bij Ierland sneller dan het model had voor zien, een neerslagpakket over Ne derland stuurde. In de ochtend begon het in Zee land al te regenen. Naarmate het front verder noordoostwaarts schoof, botste het op koude lucht met een temperatuur van maar even boven nul. In onze regio be gon de neerslag als sneeuw, maar toen op wat grotere hoogte warme lucht binnendrong, ontstond een twijfelsituatie. Er viel enige tijd een allegaartje van'neerslagvormen met regen, natte sneeuw en ijsre- gen. Het front werd boven het mid den van het land tijdelijk afge remd. Ten noorden van die grens bleef het in de avond nog lange tijd koud (1 a 2 graden), maar in de loop van de nacht overwon de zachte lucht het zwakke winterse verweer. Vandaag trekt de neerslag: geleidelijk weg. In de mildee vochtige lucht stijgt het kwikf der naar 7 tot 10 graden. Var dag is een enkele opklaring lijk bij een aantrekkende zul tenwind, later aan zee mogelij windkracht 8. Mi De onrust wordt opgewekt een actieve depressie, op we£c- Schotland naarZuid-Noorwejr' Het regengebied overdekt varPa r avond en vannacht ons land a00' evenals vrijdag kan er weer zo| (2- tien millimeter bijkomen. Zorje passeert een zwakke rug van ifelsl druk. Het is meestentijds droL^ met wat meer zon. De zuidweW wind geeft opnieuw hoge temt turen van ca. 10 graden. Het lijkt erop dat het natte melijk zachte winterweer, datF" nuari zo kenmerkend was, woiP voortgezet. Maandag is het mO D schien nog een droge dag, ma d daarna stomen nieuwe Atlantien storingen naar West-Europa o vorstgrens blijft min of meer s nair boven Zuid-Zweden en W Rusland. Zolang de westelijke straalstroom op sterkte blijft - daar ziet het naar uit - blijft d< 'e ter op afstand. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Zaterdag langs de west kust nog veelvuldig sneeuwbuien. Elders min der bung. Zondag vanuit het zuiden zachtere lucht en sneeuw, langs de kust overgaand in regen, later ook in het binnenland. Temperatuur oplopend tot +4 graden langs de kust. elders rond 0 gr. Zweden: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Zondag vanuit het «uiden bewolkt en perioden met sneeuw, vooral in het zui den overgaand in regen. Middagtemperatuur zon dag van +4 in het zuiden tot -8 in het noorden. Denemarken: Bewolkt en zaterdag plaatselijk Zondag aanzienlijk zachter en perioden met regen, Middagtemperatuur oplo pend van 1 graad op zaterdag naar 7 graden op zondag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Af en toe zon, ook van tijd tot tijd regen. Zondag in Engeland overwegend droog en vooral in het oosten zonnige perio den. Middagtemperatuur van 7 graden in Schotland tot ongeveer 10 in het zuidwesten, België en Luxemburg: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Zondag in het westen kans op enkele op klaringen. Middagtemperatuur rond 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend veel bewolking en af en toe regen. Zondag in het westen opklarin gen. Middagtemperatuur van 8 graden in de Elzas tot 11 in Bretagne en de Vend'ee. Temperatuur op 1000 meter in de Vogezen en Jura ongeveer +3 graden. Spanje: Tamelijk bewolkt maar in het zuiden ook wat zon. Van tijd tot tijd buiige regen. Geleidelijk weer iets warmer met zondag maxima van 12 graden in het binnen land tot 18 graden aan de zuidelijke Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilanden wol kenvelden en vrijwel overal droog. Op de zuidstranden droog, perioden met zon en een middagtemperatuur van onge veer 22 graden. Zuid-Frankrijk: Tamelijk veel bewolking en af en toe re gen, sneeuwgrens in de Alpen en Pyre- neeen ongeveer 1200 meter, zondag vooral in de Pyreneeen iets hoger. Mid dagtemperatuur tussen 10 en 15 gra den. Temperatuur op 2000 meter in de Alpen en Pyreneeen enkele graden on der nul, zondag oplopend tot dicht bij het vriespunt. Italië: In de Alpen en Dolomieten wolkenvel den en af en toe regen, boven 1300 me ter sneeuw. Elders af en toe zon en over wegend droog, maar zondag in het uiter ste zuiden toenemende kans op regen en meer wind. Middagtemperatuur uit eenlopend van 8 graden in het noorden tot ongeveer 15 ten zuiden van Rome. De temperatuur op 2000 meter in het noorden ligt iets onder het vriespunt. Duitsland: Overwegend veel bewolking en af en toe regen, in het zuiden wat droger. Zater dag in het noordoosten eerst sneeuw, verder ligt de sneeuwgrens tussen 1100 en 1500 meter. Zaterdag in het noord oosten temperatuur rond het vriespunt, verder maxima tussen 6 en 10 graden. Temperatuur op 1000 meter in de mid delgebergten oplopend tot iets boven het vriespunt. Zwitserland: Wolkenvelden en vooral in het westen en zuiden kans op regen, boven 1300 me ter sneeuw. Temperatuur op 2000 me ter hoogte iets onder het vriespunt, maxima in het laagland ongeveer 8 gra- Oostenrijk: Wolkenvelden, ook af en toe zon en plaatselijk wat regen, boven ongeveer 1300 meter sneeuw. Temperatuur op 2000 meter meest iets onder het vries punt, in het laagland maxima omstreeks +7 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind ZA ZO MA e zw5 w4 zw4 ZONDAG 12 FEBRUAR11995 Zon- en maanstanden Zon op 08.02 Zon onder Maan op 14.54 MaanonderO Waterstanden Katwijk Hoog water 01.29 Laag water 09.0518.22.36 MAANDAG 13 FEBRUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.00 Zon onder Maan op 15.59 MaanonderO Waterstanden Katwijk Hoogwater02.18 Laag water 10.1614.22.26 Weerrapporten 10 februari 19 ui Amsterdam regen De Bilt regen Deelen regen/ Eelde sneeuw Eindhoven regen Den Helder sneeuw Rotterdam zwaar be Twente regen Vlissingen onbew. Maastricht regen Aberdeen sneeuw Athene halfbew Barcelona zwaar be Berliin iichtbei Bordeaux half bew Brussel regen Cyprus onbew. Dublin Innsbruck licht bew Klagenfurt licht bew Kopenhagen halfbew. Las Palmas half bew Lissabon half bew. Locarno licht bew./ Londen regen Luxemburg regen ar bew wmdst 10 6 Stockholm Warschau Wenen half bew licht bew. halfbew. onbew, licht bew. COLOFON LLIDSCH DAGBLVD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE B.AA Essenberg, G P. Arnold (adj), J Kiel (adj). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R D. Paauw, tel. dag. 9.30- 11.30 uur 071 -356215, of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties 071 -323508 Fam berichten071-317337 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma -vrij. van 08 30-17 OOuur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma-vrij van8 30-17 OOuur Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbet (ind. BTW) per acc giro autom t per maand 31.05 301 per kwartaal 87,70 86 per jaar 337,55 336; VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 134,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/mvnj 18.00-19.30 uur. zat. 10 00-12OOuur Tel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12