/EIDEN RUL krijgt claim van negen ton lewoners Cronestein roepen bestuur op matje Boekhouder voelt zich genept Ringen in geen jaren te vervangen EL NU 1990-37071 LEIDEN 15! a)uo steelt voor ton uit °i cademisch ziekenhuis Goekoop op vingers getikt ERDAG 11 FEBRUAR11995 971 11 IhENNY VAN ECMOND. 071-35641'!, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP 071 356429 Oegstgeest q Het opstappen van I -J de twee wethou ders van Leefbaar Oegst geest wekt beroering in de partij. Weerstand De Socialistische Partij in Alphen ont moet weerstand rond haar opstellirfg over ziekenhuis Rijnoord. Turks Fruit /t -y De schrijver Jan I Wolkers voelt zich vereerd met de postzegel over Turks Fruit van de PTT. gaat ons veel geld kosten In affaire Annex .PAUL VAN DER KOOU bLG VAN VOORPAGINA il kgl gaat ons geld kosten, véél ais!", zegt een bewoner van jceflat Cronestein over het jidsconflict. Sinds de mede- iter eind vorige week voor ipaalde tijd is geschorst, Cronestein een uitzend- it aangetrokken. De in de genomen advocaat doet lEStwerk niet pro Deo, terwijl net l|een afkoopsom dreigt, tevefandaar dat enige actieve be- 053ters, lid van de Coöperatieve invereniging Cronestein een algemene ledenverga- jng willen. Het bestuur van 46-3 woonvereniging mag daar uitleggen hoeveel 'verdwe- limi personeelsleden doorbe- zijn of worden uit de bin- ;ekomen servicekosten, 1,6 miljoen gulden per jaar: int uit jaarverslag of begro- nieiikun je dergelijke informatie halen", zegt een bewoner. J Teniet direct geloof hecht aan L^^nededeling van de directie het 'slechts' om één per- l-"ljjn gaat. Lijok over het eten zijn vragen - erwachten. Zo doen verha- !i de ronde dat de omstreden /ijOj cheffin spuugde in koffie van medewerkers, VIM in hun soes jes deed en amandelbroodjes vulde met oude vissaus. Ook het rapport van eind vorig jaar uit harde kritiek op de cheffin: 'Ze lost geen problemen op, maar roept ze op. Ze spreidt escale rend gedrag ten toon en stelt zich te dominant op. Ze is ook niet geschikt voor haar taak als direct leidinggevende'. „Ze is een tiran", stelt de partner van de werkneemster tegen wie een ontslagprocedure loopt. Als de kantonrechter zich 7 maart over de ontslagaan vraag buigt, eist deze M. Giezen voortzetting van het dienstver band, eerherstel via een lovend artikel in de krant èn het vertrek van de omstreden cheffin. Cro nestein biedt twee maanden sa laris, omdat de instelling zich realiseert dat 'de ontstane situa tie niet in overwegende mate aan haar is te wijten.' „In elk bedrijf is wel wat", re ageren sommige bewoners op de affaire. Of: „Ik woon hier voor mijn rust. De verzorging is prima, de gangen zijn schoon en het eten is goed." Toch ho pen de 'strijdbaren' dat ook de minder actieve bewoners wak- Het bouwbedrijf De Kempen uit Rijsbergen dient bij de Rijksuniversiteit Leiden een schadeclaim in van bijna 900.000 gulden. De bouwer stelt de universiteit en oud collegevoorzitter mr. C. Oomen aansprakelijk voor ge derfde inkomsten en juridische kosten. Dat bedrag is bij na negen ton. Het college van bestuur en de advocaat van de universiteit willen niet reageren. „We weten van niets", aldus collegelid J. Waldus. Zeer interessante zaak et een zeer interessante zaak", reageert woordvoerder T.H. Ong 141 n het Meldpunt Discriminatie, waar een werkneemster aangif- heeft gedaan van discriminatie bij serviceflat Cronestein. „Uit sprekken met medewerkers concludeerden onderzoekers dat inderdaad discriminerende taal wordt gebruikt in de instel- ca g. Vervolgens moet je dat blijkbaar maar slikken. Dat kan na- of lurlijk niet. Dat is zéér slecht beleid." Het meldpunt adviseert ondersteunt de klaagster en is graag bereid opheldering te agen bij het bedrijf. Met de aangifte van intimidatie, die maan- R/ g bij de politie is binnengekomen, is verder nog niets gedaan: Imdat de werkneemster geschorst is, lijkt er geen direct gevaar zijn", verklaart een politiewoordvoerder. Mocht de intimidatie irden aangetoond, dan kan er een maximale gevangenisstraf n vier jaar uitrollen. De flat Cronestein. ker schrikken 'nu het om de duiten gaat'. Dat er wat speelde in hun flat, moesten veel bewoners van derden horen. Vervolgens stuurde het bestuur de bewo ners een briefje met de mede deling dat de problemen wor den 'opgelost'. Welke oplossin gen het bestuur van Cronestein in petto heeft, wil waarnemend- voorzitter C. de Wit niet precies zeggen. Over de ene 'oplossing' die naar buiten is gekomen, het voorgestelde ontslag van een huishoudelijk medewerkster, wil hij hooguit kwijt dat zijn be stuur geen andere uitweg zag. „Haar apart van de dienst la ten werken, zoals onderzoekers voorstelden, bleek in de praktijk niet mogelijk", meldt hij. „Ge sprekken tussen bestuur en be trokkene, liepen op niets uit. De situatie was onwerkbaar gewor den." Hij betreurt de kwestie ten zeerste: „Over haar werk waren we zeer tevreden. Ook mijn \touw zei altijd dat ze zeer vriendelijk was." Over de omstreden cheffin meldt hij dat ze 'misschien niet in de wieg is gelegd voor de functie' en er serieus is gespro ken over de mogelijkheid om haar nog een half jaar de kans te geven: „U moet echter wel be seffen dat we de hele afdeling naar huis moeten sturen als we het hoofd ontslaan. De rest staat namelijk voor 100 procent achterhaar." De bestuurder beseft dat be roering de naam van Cronestein geen goed doet, al benadrukt hij dat zijn bestuur 'geen gras over de zaak heeft laten groeien": „Zodra we er in november van de eerste klacht hoorden, heb ben we het CAW gevraagd om met betrokkenen te praten en FOTO LOEK ZUIDERDUYN een rapport op te stellen. Sinds dien hebben we er bijna een dagtaak aan." Wat de verhalen over onhygiënisch eten betreft, meldt hij, dat hij sprakeloos is: „Dat is echt te gek." Dat ook in 1991 bij directeur Van der Pouw is geklaagd over discriminatie door dezelfde cheffin, wist de bestuurder niet. De directeur blijkt dat inder daad niet te hebben doorgege ven. De zaak leek hem daar 'niet belangrijk genoeg voor'. Korte tijd later verliet echter ook deze werkneemster de instel- ling. 'EL Gl jen. 135-jarige Leidenaar heeft bekend in vijf jaar voor ongeveer een hu i aan goederen uit het Academisch Ziekenhuis Leiden te hebben Taf stolen. De man was in die periode werkzaam bij het ziekenhuis lar hij onder meer computers, andere apparatuur, luiers en ïoonmaakartikelen wegnam. Een 29-jarige man heeft bekend n groot deel van de goederen te hebben geheeld. Samen had het U io in eind 1992 ingebroken bij een bouwmarkt aan de Hoge 3-0 orsweg. De twee zijn gisteren voorgeleid voor de officier van jus- LEIDERDORP MONICA WESSELING Burgemeester Goekoop van Leiden moet beter op zijn woorden letten. Politieagenten vergelijken met 'zombies', kan echt niet. Dat vindt burge meester Zonnevylle van Leider dorp. Hij tikte Goekoop gister morgen publiekelijk op de vin gers tijdens een vergadering van alle burgemeesters van de politieregio Hollands Midden. Goekoop is boos op minister Dijkstal van binnenlandse za ken omdat hij weigert de be groting van de politie Hollands Midden goed te keuren. De be groting heeft te veel onzekerhe den, vindt de minister. Dat viel bij Goekoop in verkeerde aarde en dus schreef hij Dijkstal een brief waarin de Leidenaar de minister beticht van 'als zom bies behandelen van de poli tie'. Zonnevylle is hiervan ge schrokken. „Burgemeester, dat soort woorden kunt u toch niet gebruiken. Hoe kunnen we dan nog optreden als burgers agen ten uitschelden en beledigen? Als u nog eens zoiets wilt doen, moet u dat eerst met ons over- leggen." Goekoop moest nogal lachen om de zorgen van de Leider dorper en ging eigenlijk op de zelfde manier verder. „Dijkstal heeft nog niet geantwoord op mijn bezwaarschrift. Hij heeft het te druk met de watersnood, vooral nu deze nood geen nood meer is." LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De Kempen en vijf gedupeerde onderaannemers hebben een rekensom gemaakt van de in komsten die zij zijn, misgelopen door het bouwschandaal. De Annex had als aanbouw van het Sylviuslaboratorium drie jaar geleden voltooid moeten zijn. Grootscheepse fraude - miljoe nen guldens zijn zoek - noopte de universiteit ertoe het werk twee jaar geleden definitief stil te leggen. Wat rest is een beton nen karkas. Hierdoor is de firma De Kempen voor veel geld het schip ingegaan. Ook een aantal onderaannemers heeft nog openstaande rekeningen. Het onderzoek van justitie naar de verdwenen miljoenen loopt nog. Geharrewar Directeur J. Denier van het Bra bantse bouwbedrijf: „De uni versiteit betaalde ons vorig jaar na veel geharrewar 1,8 miljoen gulden maar dat was niet ge noeg. Die schadeloosstelling dekt slechts 90 procent van on ze vorderingen. De openstaan de tien procent, plus extra kos ten, willen wij nu alsnog op de universiteit verhalen. Dat doen we op grond van de Wet Be stuurlijke Aansprakelijkheid." Eind vorig jaar heeft de uni versiteit de knoop doorgehakt om het pand alsnog af te bou wen voor 15 miljoen gulden. De aanbesteding gebeurt door openbare inschrijving: aanne mers kunnen een bouwplan in dienen en het 'beste' bedrijf krijgt de opdracht. Nog dit jaar moet van het karkas een labora torium en kantoor worden ge maakt. De universiteit is inmiddels op zoek naar een bedrijf dat het bouwproces moet gaan begelei den en de selectie van aanne mers op zich neemt. Een nieu we 'RUL vastgoed BV' is in op richting. J. Denier is verbolgen over deze gang van zaken. Vol gens hem kan de universiteit beter direct met hem zaken doen. Daartoe is ze volgens De nier moreel verplicht. „Wij heb ben door de Annex twee jaar lang geen werk kunnen aanne men. Bovendien hebben we een advocaat moeten inschakelen om onze belangen te beharti gen: dat kostte ons drie ton. Ik heb voor de bouw van die An nex mijn reserves moeten aan spreken. Dat geld heb ik nooit teruggezien." Vijf miljoen Denier heeft weinig zin om in de slag te gaan met andere aan nemers. Het steekt hem dat de Leidse universiteit de Annex wil afbouwen voor een bedrag dat drie keer zo hoog ligt als zijn aanbod. „Ik begrijp niet waar om de universiteit de bouw aanbesteedt via deze omslachti ge weg. Wij kunnen de Annex voor vijf miljoen gulden afbou wen. We hebben de bouwblok ken, materialen voor het dak en tekeningen hier liggen. Maar ik voel weinig voor allerlei papie ren rompslomp met een voor ons zeer onzekere uitkomst." let gemeentebestuur van 9 -eiden heeft begin januari een reeks )ezuinigingsmaatregelen oorgesteld met een totale •mvang van 18,6 miljoen "den. Het geld is nodig ^Dm tekorten te dekken en nieuw beleid te betalen van de 'BV Leiden'. Veel istellingen en activiteiten krijgen - als de gemeenteraad de maatregelen van het college overneemt - minder of zelfs helemaal geen geld meer. In deze serie laat het Leidsch Dagblad zaken de revue passeren. Vandaag het buitencentrum Korte Vliet. -andelijk gelegen aan de oever van de Vliet. Aan de ene kant )olderpark Cronestein op "•opafstand, aan de andere kant ecreatiegebied DeVlietlanden. Jeetje, wat ligt dat hier leuk", is steevast de reactie van de >ezoekers van het luitencentrum Korte Vliet. ■Niemand verwacht in de stad Leiden zoiets aan te treffen, vandaar die verrassing. Maar ik durf het met een gerust hart in de wervingsfolder te zetten, want het is de waarheid." Nog een jaartje en Nel Verschragen zwaait 25 jaar de scepter in het buitencentrum, waar de klanten volgens haar nog nooit ontevreden huiswaarts zijn gekeerd. Het DEN HAAG ERNA STRAATSMA De 53-jarige boekhouder uit Hoofddorp zegt dat hij 'op een verschrikkelijke wijze is beetge nomen'. Een relatie zou hem buiten medeweten hebben be trokken bij een grootscheepse belastingfraude en valsheid in geschrifte. Zijn advocaat eiste gisteren vrijspraak in hoger be roep bij het Haagse gerechtshof. De Hoofddorper is op 14 juli 1994 veroordeeld tot drie jaar celstraf. Voor een bedrag van ongeveer 1,5 miljoen gulden zou hij de fiscus hebben getild. Daarbij werd gebruikt gemaakt van de aankoop van buiten landse bv's. De man was als boekhouder betrokken bij frau de van bedrijven in Gorkum, Delft, Amsterdam, Warmond, Voorschoten, Den Haag, Leiden en Hoofddorp. Samen met vijf andere ver dachten is hij begin vorig jaar gearresteerd. Inmiddels zijn drie betrokkenen in de gevan genis beland. De hoofdverdach te is door de Dordtse rechtbank veroordeeld tot vier jaar cel. De boekhouder vertelde gis teren dat hij de dupe is gewor den van een relatie die, onder valse voorwendselen, zaken met hem deed. Pas na twee jaar zou de man de ware aard en identi teit van de man hebben ont dekt. Deze man werd later door de rechtbank als hoofdverdach te aangewezen. „Ik ben niet alleen heel goed van vertrouwen geweest, maar ook ontzettend stom," aldus de Hoofddorper. De boekhouder gaf zijn zakenpartner de vrije hand om te handelen onder zijn naam. Die maakte dankbaar ge bruik van die kans en stuurde vele valse aangiften naar belas tingdiensten om omzetbelas ting terug te krijgen. Om dat voor elkaar te krijgen werden buitenlandse rechtspersonen aangekocht. De Hoofddorper was hierbij betrokken, maar be weert dat hij alles in opdracht van anderen heeft gedaan, zon der de werkelijke reden van de ze transacties te kennen. Volgens de advocaat van de verdachte was de Hoofddorper 'geen actieve medespeler' in de omvangrijke fraudezaak, maar een 'deskundige te goeder trouw, wiens kennis is mis bruikt'. Procureur-generaal J. Nuis was niet overtuigd van de onschuld van de Hoofddorper. Hij eiste de straf, waartoe de man door de rechtbank is ver oordeeld. „Drie jaar onvoor waardelijk is een passende straf." Het gerechtshof doet uit spraak op 24 februari. Leidse antiekhandelaar zwaar gedupeerd Nel Verschragen bij het buitencentrum Korte Vliet. „We staan al op eigen benen." FOTO HENK BOUWMAN LEIDEN ANNET VAN AARSEN buitencentrum heeft sinds kort de officiële benaming 'groepsaccommodatie' gekregen en draagt op voordracht van de ANWB en het Nationaal Bureau voor Toerisme drie sterren. „We zijn middenmoter. Eenvoudig, maar netjes en niet duur", zegt Verschragen. Scholen, sportclubs, verenigingen, koren, orkesten, gemeentelijke diensten, opleidingsinstituten. Je kunt het zo gek niet bedenken of Korte Vliet heeft ze in de afgelopen 28 •jaar wel over de vloer gehad. Zo'n 250 dagen per jaar is het recreatie annex congrescentrum bezet en gemiddeld overnachten er jaarlijks 6000 mensen. „Vroeger waren het vooral kerkelijke groepen die hier kwamen, tegenwoordig zijn het vaker muziekverenigingen. Ze komen hier een weekend, een week of soms nog langer. En ze komen overal vandaan. Ik denk dat we hier in de afgelopen 25 jaar de hele wereld wel op bezoek hebben gehad." Het jaar 1993 moest de gemeente nog 10.000 gulden bijleggen om de exploitatie dekkend te krijgen. Vorig jaar, dankzij een lichte tariefsverhoging en een stijgend aantal bezoekers, sloot Korte Vliet de begroting zonder bijdrage van de gemeente. „En dan reken ik de salarissen en de onderhoudskosten mee", zegt Verschragen, die zelf full time werkt en twee medewerksters kan oproepen voor schoonmaken en koken. „Het gaat dus heel goed. Het buitencentrum kan op eigen benen staan. Bovendien halen we voor de gemeente ongeveer 15.000 gulden aan toeristenbelasting binnen en dat is ook niet niks." Vandaar dat de beheerster van het complex de aangekondige bezuiniging van 60.000 gulden moeilijk verteerbaar vindt, ook al staat die pas voor 1998 op de rol. „Maar ik begrijp niet zo goed wat de gemeente bij mij wil halen. Het centrum is eigenlijk al geprivatiseerd omdat we alle kosten zelf terugverdienen. Er valt hier niets meer te bezuinigen." Voor de toekomst verwacht Verschragen dat de populariteit van het buitencentrum zeker niet zal vermindereh. „Er bestaat nog steeds behoefte aan die ouderwetse uitjes. Overdag allerlei leuke dingen doen, korvee na het eten en 's nachts lekker keten op de slaapzalen. Nou, hier kan dat allemaal. De ligging is natuurlijk ideaal, met de Vlietlanden en Cronestein zo vlakbij en de binnenstad van Leiden in feite ook op loopafstand. En wat dat keten betreft, het gebouw kan een stootje hebben en onze buren hebben nog nooit geklaagd." hans koenekoop Een gouden greep. Antiquair H. van Ruiten en zijn zoon Rob kunnen geen andere conclusie trekken. De vier mensen die donderdagmiddag kans zagen een grote hoeveelheid bijzonde re gouden ringen weg te halen uit de winkel aan het Kort Ra penburg, hadden geen betere buit kunnen uitkiezen. De slink se manier waarop ze het deden, heeft de familie en haar werk nemers verbijsterd achtergela ten. De vier kwamen in groepjes van twee de winkel binnen, ver telt Rob van Ruiten. „Eerst een man en een vrouw. Ze toonden belangstelling voor porceleinen borden. Eén van de twee mede werkers hielp hen. De vrouw had haar tas even op de toon bank gelegd", aldus Rob. „Di rect daarop kwamen er nog twee mannen binnen, van wie één eerder al was komen infor meren naar een karaf. Tegelij kertijd is er door een vijfde handlanger een aantal keer op gebeld. In de chaos, die ze zo hadden geschept, heeft een van de mannen zich ongezien ach ter de toonbank weten te wer ken. Daar heeft hij éen greep in de ladenkast gedaan. Niemand heeft het zien gebeuren." De grote haast waarmee de vier mensen, die allen gebrekkig Duits spraken, vervolgens de winkel verlieten, wekte eigenlijk direct al het vermoeden op dat er iets mis was. „We zijn meteen gaan kijken of we iets misten", aldus Rob. „Het zijn beslist geen kleine jongens ge weest. Ze hadden een ingewik keld draaiboek. Vier mensen in de winkel, een handlanger die telefoneerde..." Volgens vader H. van Ruiten betekent het jaren werken, voordat er weer een zelfde voor raad ringen in de winkel ligt. „Tussen wat je bij de juwelier kunt kopen en wat wij in de winkel hebben, zit nogal wat verschil. Een juwelier heeft het vrij eenvoudig, hij hoeft alleen maar goed in te kopen. Wij moeten - zoals ik het wel eens noem - elk voorwerp 'Uit de hel wegslepen'. Het is hard werken om dat te vinden, wat wij willen verkopen. De ringen die nu weg zijn, zijn ringen waarvoor ik zelf de stenen heb gekocht. Die heb ik laten zetten op de manier die wij mooi vinden. Maanden gaan erover heen voordat der gelijke ringen in de winkel lig gen", zegt Van Ruiten senior. „Donderdagmiddag is het werk van jaren in één Idap verdwe nen. Dat is het ergste, dat je ja ren voor Piet Snot bent bezig geweest." Van Ruiten laat zich niet uit het veld slaan. „We komen er wel weer overheen. Ik laat me niet schudden", zegt hij. De be richten dat er voor 130.000 gul den is gestolen, kloppen vol gens hem overigens niet. „Dat is veel te hoog ingeschat." De Van Ruitens hopen nu dat er zich nog getuigen bij de poli tie melden, die omstreeks kwart voor twee donderdagmiddag in of bij de winkel waren en iets gezien hadden. „Zowel de man nen als de vrouw hadden don ker haar en donkere ogen. De vrouw had een zwarte jas aan met gele vlakken aan de voor kant, een kort staartje en knal rode lippen. Een van de mannen had een cognac-kleurige cameljas aan", aldus Van Ruiten junior. „Mis schien heeft iemand ze zien wegrijden in een auto en begint het balletje alsnog te rollen." Ïinishdak"Dakpanplaat e Finish Ftonus/-\

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11