Haagse Harry: tapijtnek en camping-smoking Eureka, het is een 'beenbumper' Aards verlegen bij een astronaut Sïï Kir" Het Gesprek van de Dag vkijdacj iu htbKUAKi iyyp Supermarkt lost pijnlijk probleem op De hielen en achillespezen van winkelaars in de super markten van Hoogvliet zijn weer veilig. De winkelwa gentjes krijgen zogenaamde hielbeschermers. Alle karre tjes - ruim drieduizend - in de 26 winkels van Hoogvliet in de Randstad worden met deze hielbeschermers uitge rust. Uitvinder Gerard Lootens uit Zoetermeer heeft, zo bleek na een proef van een halfjaar in Alphen aan den Rijn, een pijnlijk probleem opgelost. Het idee om de hielen en achillespezen van de klan ten te beschermen kwam begin vorig jaar bij Hoog vliet terecht. Lootens, die zelf al enkele pijnlijke aan varingen met een winkelwa gentje had, verbaasde zich erover dat er nooit iemand een ingeving kreeg daar iets tegen te bedenken. Dus be sloot hij dat zelf maar te doen. Hij trok zich terug in z'n garage en sloeg aan het sleutelen en testen. Knappe koppen hielpen hem daar bij. Na een maand of zeven was hij eruit. Hij ontwikkel de een beschermkap, een soort 'beenbumper', die hij in het televisieprogramma 'Het Idee' aan het volk toonde. En Hoogvliet, die daarvan kennisnam, hapte meteen toe. Hoewel het niet echt klach ten regende, kwam het toch nog wel eens voor dat Hoogvliet de verbandtrom- inel tevoorschijn moest ha len om een pleister op een beschadigde achillespees te plakken. De meeste klanten klagen daar niet over. Zij denken dat dit er bij hoort en dat er niets aan is te doen. Maar het pakt ook wel eens anders uit. Zoals winkelaars die elkaar stijf schelden of zelfs elkaar op het gezicht timmeren, zoals ooit in een supermarkt in Den Haag gebeurde. Aan die ellende komt nu dus een eind. Voorlopig is Hoogvliet de eerste super marktketen in Nederland, die de hielbeschermer op de winkelwagentjes laat aan brengen. De karretjes hoe ven daarvoor niet buiten bedrijf te worden gesteld. De beschermkap wordt in de winkels zelf gemonteerd. En, zo is de verwachting, nu blijkt dat het uitstekend werkt, komen er meer win kels, voorspelt assistent-be drijfsleider Verschuren van het Hoogvliet-filiaal aan de Julianastraat in Alphen. Hij noemt de hielbeschermer één van de beste uitvindin gen, die er zijn gedaan op het gebied van de winkel wagentjes. De kap is heel simpel, zegt hij, maar bij zonder nuttig. Hoogvliet gaat nu in rap tempo, maar wel in fasen, de hielbeschermer op de winkelwagentjes zetten. Het prototype in Alphen wordt vervangen door een origine le en nog deze maand wor den de karretjes in de filia len in Vlaardingen, Maas sluis, Den Haag en Voor burg ervan voorzien. De rest van de supermarkten in de Randstad - dus ook die van de Hoogvliet-winkels in de regio Leiden - volgt zo snel mogelijk. aan de winkelwagen beves tigd. Als het karretje tegen iemand aanrijdt, klapt de hielbeschermer naar bene den. Het raakvlak wordt daarmee van de achilles pees verplaatst naar ergens onderop de schoen. Gevolg: de botsing is een stuk min der pijnlijk, de pleisters kunnen in de verbandkist blijven en de klanten schel den elkaar niet meer de huid vol. Tevens blokkeert de winkelwagen zodat door rijden niet meer mogelijk is. Over de kosten van de hiel beschermer valt nog niet zo bar veel te zeggen. De pro totypes, die nu nog in Al phen worden gebruikt, zijn met de hand gemaakt. Zo dra de kap eenmaal in pro- duktie wordt genomen, ligt de kostprijs waarschijnlijk niet hoger dan vijftien gul den. Lootens is in gesprek met een fabrikant. Slaagt hij er niet in een producent te vinden, dan wil Hoogvliet het octrooi van hem over- JANWESTERLAKEN De 'hielenbeschermer' van Gerard Lootens in beeld. Al in gebruik bij Hoogvliet in Alphen. Alleen zijn atelier doet enigszins denken aan de hoofdfiguur in zijn strip: het is er op de Delft - selaan, aan de rand van de Schilderswijk, rommelig en cha otisch. Maar verder heeft de te kenaar Marnix Rueb totaal niets gemeen met Haagse Harry, het stripfiguurtje dat stormender hand eerst de Residentie en nu de rest van het land aan het ver overen is. De vierde druk van Kap Nah, zoals de titel van de strip in plat Haags luidt, is vrij wel uitverkocht. Hetgeen bete kent dat er in tijd van drie maanden bijna 60.000 exempla ren van dit boekje aan de man zijn gebracht. Marnix Rueb intussen krabt zich, maar weer eens gecon fronteerd met dit succes, ver baasd achter de oren. De 39-ja- rige illustrator/schrijver heeft nog altijd geen passende verkla ring gevonden waarom zijn grofgebekte creatie, een proleet van de eerste orde, het niet al leen in zijn Den Haag, maar ook in de rest van het land, hele maal aan het 'maken' is. Te meer omdat Harry in feite een toevalstreffer van de eerste orde Tapijtnek Het figuurtje verscheen, een paar jaar terug, voor het eerst in de Haagse uitgaanskrant Doen, als illustratie bij artikelen. Een stereotiep Haags mannetje - in camping-smolang en getooid met 'tapijtnek' - dat niet gehin derd door enige kennis en be schaving en voorzien van een vocabulaire gevuld met vrijwel louter scheldwoorden, zich dwars door zijn stad heenslaat. De begeleidende tekst is fone tisch weergeven en dient - om het platte effect te optimalise ren - hardop te worden uitge sproken. Harry werd, in zijn 'mooie stad achter de duinen', in korte tijd een begrip van je welste. Het leidde uiteindelijk tot een compleet stripboek, uitgebracht in een oplage van 10.000 en vooral bestemd voor de Haagse markt. De eerste druk was bin nen een week weg en ook de volgende drukken vlogen de winkels uit. Intussen wordt Har ry op grote schaal 'geëxpor teerd'. „Want Hany", verklaart Rueb, „is in wezen natuurlijk universeel. In alle steden lopen Harry's rond, alleen het dialect is anders". Te koop dus nu van Groningen tot Maastricht en er is zelfs een exemplaar naar een oud-Hage nees in Australië gegaan. In Lei den, vlakbij Den Haag en dus zéér herkenbaar voor de plaat selijke Sjonnies, is Harry een ge wild collectors-item. Vooral po pulair bij de schooljeugd aan wie 's mans optreden doorzijn ongedwongen optreden, zijn grove taal en specifieke platte humor bijzonder appeleert. En dan dat Haags natuurlijk. Dat je, volgens les één voor in het boek, 'hagtop moet leize' en 'binne ein uah ken lere'. „Maar vergis je nu niet", zegt de man die aan de wieg van dit manneke stond, „want ook in de betere kringen doet Harry het goed. Zo was ik laatst aan het signeren bij Paagman, een hele nette boekhandel in Den Haag. Daar kreeg ik een hele rits van die Haagse kakmadams achter mijn tafel. En maar giechelen, van kankahoeah en zo. Dat verwacht je dan toch ook niet." Maar hijzelf dan, dat wat artis tieke type dat van die nette en wervende posters maakt voor bijvoorbeeld de Leidse uni versiteit, hij komt toch zeker ook niet daér waar Harry vandaan komt? „Nee, inder daad", lacht Marnix Rueb, in wiens perfect uitgespro ken Nederlands zelfs geen vleugje zit dat doet denken aan het Benoordenhout, één van de betere buurten van de Residentie. Daar dus waar hij wél zelf is geboren. „Ik heb zelf niets gemeen met Har ry. Waar die vandaan komt? Hier", wijst hij uit de raam van zijn atelier, „hiervan de overkant, van het Vail- lantplein. Ga in deze volksbuurt maar een willekeurige super markt in. Daar kom je ze met bosjes te gen. Ik heb dan ook nauwelijks studie hoeven te verrich ten in cafés of in koffietenten. Har ry loopt hier ge woon vrij rond, het is simpelweg een kwestie van observeren en vooral luisteren. Dat was echt niet zo moeilijk. Daar voor heb ik hier lang genoeg ge ■ÜA A woond en gewerkt." Zijn leven - dat daarvoor werd beheerst door vooral 'serieus' il lustratiewerk - is de laatste maanden door het opmerke lijke succes van Har- )ry in een gigantische stroomversnelling ge raakt. Want er moes ten posters komen, T- Jr shirts van Harry, strop dassen, kaarten en noem maar op. Rueb krijgt daarnaast talloze verzoeken voor inter views en aanvragen om te signeren. Plus - en vooral dat legt een druk op hem - er is nu al de roep om een vervolg. Om Harry 2. „Het is inderdaad enigszins uit de hand gelo pen. Wat begonnen is als een geintje, blijkt een gat in de markt te zijn. Natuurlijk, ik word er ook wijzer van, dat is honderd procent waar. Maar voorlopig maak ik geen haast met een opvolger. Ik hoef er niet van te leven, ik doe dit louter voor mijn lol. En zo wil ik het ook wel blijven zien, De doorbraak van Harry mag dan plotseling gekomen zijn; te kenen is altijd zijn lust en zijn leven geweest. „Vroeger op school al had ik meer oog voor mijn tekenfiguurtjes op papier dan voor de les. Het zou dus ook nooit wat worden met me, volgens de leraren. Het strip blad MAD, daar stonden mijn helden in. Wat ik wilde worden, heeft mij nooit bezig gehouden, ik tekende gewoon. Daar kon ik ook van leven, later. Illustraties maken voor brochures vooral. Ik werk heel gedetailleerd. Elk plaatje moet helemaal vol. Ik kan dat ook niet, zoals bijvoor beeld Dik Bruynestein, met drie strepen iemand uitbeelden. Heel knap, maar niet voor mij Humor Maar het is niet alleen het strip- figuurtje van Haagse Harry dat tot de verbeelding spreekt, het zijn vooral de rake teksten en de humor die dit platte figuurtje boven zichzelf doen uitstijgen. Marnix Rueb glimlacht veront schuldigend. Vindt het een mooi compliment. Want over echt veel goede stripschrijvers beschikt Nederland nu eenmaal niet, dat is bekend. „Het is de blocnote naast m'n bed", vindt hij na enig nadenken de verkla ring. „Driekwart komt 's nachts tot me. Dat pen ik meteen op en gebruik het later." „Maar wat nu waarlijk de sleutel is, dat weet je toch nooit van te voren. Zo dacht ik dat de echte Haagse jongens moeite zouden hebben met Harry omdat ze zich mogelijk in hem zouden herkennen. Nou, zelfs de harde kern bij FC Den Haag vindt het prachtig. En pas één meneer heeft in de Haagsche Courant geklaagd over het grove taalge bruik. Mijn ouders zijn hartstik ke trots. Al met al toch niet gek voor iemand die niks anders kan dat poppetjes tekenen." AD VAN KAAM Meer dan het geijkte bloemetje Bloemenveiling Flora uit Rijnsburg is deze week be gonnen met acties om ge dupeerde telers uit het ri vierengebied, die lid zijn van de Flora, financieel te ondersteunen. Met het ge 1 dat opgehaald wordt, zal een fonds worden ge vormd, waaruit de getrof fen telers een financiële vergoeding kunnen krijgeijd Dinsdagmorgen vond er een benefietveiling plaats S van produkten die beschi baar waren gesteld door Floraleden. De klok stond 'J speciaal voor dit goede doel op stuivers in plaats van op centen, zodat er meer geld zou worden op gehaald. In totaal leverde de veiling 31.000 gulden op. De Flora-aanvoerders uit Israël, hebben toegezegd één procent van hun omzi in de Valentijnsweek af te staan aan hun door de wa tersnood getroffen colle ga's. Dit bedrag zal in de tienduizenden guldens lo pen. Het bestuur van Bloemen veiling Flora heeft beslotei het bedrag dat door de ac ties zal worden opgehaald te verhogen tot een eindbi drag van 200.000 gulden. Duitser Merbold beantwoordt vragen van kinderen Gadegeslagen door zijn zes jonge bewonderaars van het Rijnlands Lyceum van de ruimtemissie Euromir. zet Ulf Merbold e Opeens waren de praatjes voor bij, kleurden de koppies rood en stonden ze met een mond vol tanden. Verlegenheid ten top bij de zes scholieren van het Rijn lands Lyceum in Oegstgeest. Ze ontmoetten gisteren in het Noordwijk Space Expo de Duit se astronaut Ulf Merbold, de zelfde man die ze een paar maanden geleden, toen hij nog in het ruimtestation MIR ver bleef, via de satelliet de oren van het hoofd hadden gevraagd. Merbold is al weer een tijdje te rug op aarde en maakte gisteren kennis met een aantal jeugdige ondervragers. Ze kregen op nieuw de gelegenheid de astro naut aan de tand te voelen. Te midden van allerlei hoogopge leide technici die Merbold met ingewikkelde vragen om de oren sloegen, waren de kinder vragen voor de Duitser een ver ademing. „Kindervragen zijn leuk. Kinderen zijn onbevan gen, dit in tegenstelling tot veel volwassenen. Ze vragen je bij voorbeeld hoe je nu in de ruim te naar het toilet moet. Leuke vragen dus", stelt Merbold vast. Het zestal van het Rijnlands had in oktober via een directe satel lietverbinding de Duitse astro naut al gevraagd wat je in de ruimte eet (astronautenvoer) en hoe je je wast (met natte hand doeken). „Ik had hem willen vragen hoe het is om seks in de ruimte te hebben", erkent Bas Keyzer, 13 jaar oud Zijn vraag is niet door de 'balllotage- commissie' gekomen, maar om het nu 'live' alsnog te doen, gaat de jongen toch ook weer wat te Eric van Diggele uit Rijnsater- woude durfde, nadat alle tech neuten alles haddedn gevraagd over 'draadje zus en zo en knopje hier en daar', ook nog een vraag te stellen. Wat Mer- bolds allermooiste ervaring was daar in het ruimteschip? Mer bold was duidelijk gechar meerd: „De lancering was fan tastisch, vanaf zo ver dè thuis- planeet te zien is schitterend. Maar misschien vond ik het toch wel het aller- allerfijnst om, toen ik weer terug op aarde was, mijn vrouw weer in mijn armen te sluiten." De video die Merbold gisteren toonde, waarin het dagelijks le ven in het ruimtestation, de lan cering en de opname van de aarde en het heelal te zien wa ren, maakte duidelijk grote in druk op de kinderen. „Dat Moe der aarde er zo mooi uit kan zien. Da's toch fantastisch", verzucht opnieuw Bas. „Oh, die zonsopgang, wat prachtig", voegt Callum Carter in vervoe ring toe." Marrigje Paymans ziet, ondanks haar enthousiasme, ook proble men bij het verblijf in de ruim te. „Zo'n schip is heel nauw en klein. Overal draden en spullen. Volgens mij word je behoorlijk claustrofobisch daarboven. Het allermooiste vond Wille nden Biemont de lancering. "Die kracht die in de raketten zit, dat snap je niet." Hoewel Ulf Merbold zijn uiter ste best deed de kinderen op hun gemak te stellen, bleven ze wat verlegen. Het is ook niet niks om zo maar een arm om je schouder te krijgen van iemand die een paar maanden tevoren nog in de ruimte was. De van origine Italiaanse leerlinge van het Rijnlands, Alessia Neyen- dorff, durft Merbold dan ook nauwelijks aan te kijken. De fo to met de handtekening houdt ze wel stevig vast. Wijze Bas heeft een verklaring klaar: „Kijk, Merbold kennen we niet zo goed als Wubbo Ockels. Die was er in oktober bij en toen hel we lang met hem gepraat. D ging makkelijker." MONICA WESSELING Reacties en suggesties vo "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden I beloond met een cadeaubf van 25 gulden. .Atüb -V ÏEllfflM*

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16